CHIEF WHIP Sukarno ontving eredoctoraat van Columbia-universiteit BOLS Uitgaan in Haarlem En öf... Chief Whip op ieders lip! rHoe is het ontstaan?^ verstopping Agenda voor Haarlem Aardappelen uitvoer naar Engeland leverde f 20 miljoen schade op Premier Mollet wenst tweede investituur voor zijn kabinet Al 34 jaar de béste Virginia! Debat over algemeen regeringsbeleid na het aftreden van Mendès-France Wat gij ondervond als vloeken, zal voor ons een waarschuwing zijn" Ernstige gevolgen van te snelle uitvoer onder druk van uitvoerverbod 3 Aantal doden van ongeluk bij Bolzano thans 19 Siroky ontkent dat mgr. Beran gevangen zit Dit woord: SUKADE Geef de strijd niet op tegen Nationale Unie protesteert bij kiesraad 'n tip, rijd f OVER VEEN rijdt VOLVO topkwaliteit Tel. K 2500 - 18997 - 25455 - 11125 Engelsen hadden grotere voorraad dan verwacht RENAULTFRéGATE GARAGE DEN HOUT Echtpaar Churchill weer naar de Rivièra Nieuwe aanklachten tegen mr. F. M. A. Schokking VRIJDAG 25 MEI 1956 (Van onze correspondent in Parijs) Terwijl gisteren in vele Franse plaatsen opgeroepen reservisten protesteerden tegen l,un uitzending naar Algerije en terwijl nlcn allerwege druk bezig was de politieke gevolgen van het aftreden van Mendès- France af te meten, heeft premier Guy .Mollet besloten de volgende week een groot debat in de Nationale Vergadering over de regeringspolitiek te doen houden, aan het eind waarvan hij de vertrouwens kwestie zal stellen. Hoogstwaarschijnlijk zal dit debat, dat vermoedelijk dinsdag of woensdag gaat beginnen, voornamelijk over tfoord-Afrika, en dan wel speciaal over Algerije, gaan, maar ook de economische en de buitenlandse politiek van de rege ring zullen de revue passeren. In feite zoekt Mollet een tweede investituur, om de steun te bepalen die zijn kabinet na het heengaan van Mendès-France nog geniet. Dat hij overhelt tot de gedachte dat het republikeinse front zware schade heeft op gelopen, blijkt wel uit het feit, dat de vertrouwenskwestie de gehele regerings politiek zal betreffen, en niet alleen het be leid in Algerije. Daarmee opent Mollet de kans voor de communisten althans niet te gen zijn kabinet te stemmen. Hoewel het nog te vroeg Is vast te stel len welke nieuwe scheidingslijnen er in de Assemblée bij het debat aan het licht zul len komen, is het gevaar van een splitsing in de radicale partij voorlopig bezworen. De radicale fractie, die zich gisteren over het aftreden van Mendès-France beraadde, heeft, zij het na verhitte debatten en met een vrij aanzienlijk aantal tegenstemmers, haar vertrouwen in Mendès-France uitge sproken. Het is niet waarschijnlijk dat Mendès-France bij het komende debat zelf het woord zal nemen. Verzoening In het rumoer over het heengaan van Mendès-France heeft het nieuwfe dat pre mier Nehroe van India een verzoenings voorstel voor Algerije ter tafel heeft ge bracht en dat president Tito van Joegosla vië van Algerijnse zijde voor een bemidde lingspoging is benaderd, niet helemaal de aandacht gekregen die het verdiende. Het voorstel kreeg in het buitenland meer com mentaar dan in Frankrijk, maar nu dat buitenlandse commentaar in vele gevallen niet ongunstig is geweest, begint de Fran se pers zich toch een beetje ongerust te maken, Want hoewel Nehroe enerzijds de positie van de Franse „colons" wel ver dedigde, stelde hij anderzijds, dat niet al leen de Algerijnse verantwoordelijkheid, maar ook wel degelijk het feit van de na tionale onafhankelijkheid zal moeten wor den erkend. Dat is nu juist een erkenning die tot dusver voor Frankrijk onverteer baar is gebleken. Verbittering Even weinig aandacht als Nehroe's voor stel krijgen de overigens vrü ernstige inci denten, die zich gisteren in een aantal Franse plaatsen hebben afgespeeld en waarbij de weer onder de wapenen geroe penen tegen hun uitzending naar Algerije protesteerden. Na enkele verspreide inci denten, eerder in de week. kwam het gis teren tot ernstiger gebeurtenissen, die naar men mag aannemen door de com munisten zijn uitgelokt. Opgeroepen militairen marcheerden door Amiens en riepen slagzinnen tegen de re geringspolitiek. Na een uur kreeg de poli tie de weerspannige soldaten tenslotte in de trein, terug. In het station van de ma rinebasis Toulon schreeuwden tweehon derd militairen „vrede in Algerije" en „weg met Mollet" nadat zij tevoren door herhaaldelijk aan de noodrem te trekken, hun trein tot stilstand hadden gebracht. Een troepentrein uit Oost-Frankrijk kwam zestien uur te laat in Marseille aan. Hier waren de militairen vóór de trein gaan lopen om de spoorlijn te blokkeren. In bijna al deze gevallen traden politie en gendarmerie met de grootste tact en voor zichtigheid op. Er werden geen arrestaties verricht. Evenals bij de recente boerende- monstra ties wilde men de betogers, al maakten zij van onwettige middelen ge bruik, blijkbaar zo weinig mogelijk prik kelen. Verergering Deze incidenten, alsmede de thans met de dag heviger wordende gevechten in Al gerije, de gespannen verhouding tussen de Franse troepen en het nationale bevrij dingsleger in Marokko en de diplomatieke moeilijkheden met Tunesië, zullen de Fran se parlementsleden volgende week ruim schoots stof tot overdenking geven. Zij maken ook dat de tijd voor het kabinet- Mollet begint te dringen, alle optimisti sche verklaringen van de in Algiers reside rende minister Lacoste ten spijt. Lacoste zou het volgende week wel eens minder makkelijk kunnen krijgen dan hij het tot nu toe heeft gehad. Men schrijft tenslotte aan Mollet het voornemen toe bij het ko mende debat eindelijk voor den dag te ko men met een voorstel in grote trekken voor een nieuw statuut voor Algerije op basis waarvan, na het herstel van de orde, met Algerijnse vertegenwoordigers zou kunnen worden gepraat. BOLZANO (Un. Press) Vermoeidheid van de chauffeur en het niet op tijd terug schakelen bij het afrijden van een steile helling is volgens deskundigen de oorzaak van het busongeluk waarbij negentien Oostenrijkse toeristen om het leven zijn gekomen. Een zevenjarige jongen is gisteren aan zijn verwondingen bezweken. Het aantal doden steeg daardoor tot negentien. ADVERTENTIE PRAAG (AFP/Reuter). - De Tsjechoslo- waakse premier Siroky heeft op een pers conferentie verklaard dat het feit, dat aartsbisschop Beran in 1951 uit Praag werd verbannen, niet inhoudt, dat er geen godsdienstvrijheid in Tsjechoslowakije heerst. „De aartsbisschop is niet in arrest. Hij vervult slechts zijn functie niet. De staat heeft het recht van iedere burger te eisen, dat hij zich aan de wetten houdt. Dit geldt ook voor priesters. Wensen zij hieraan niet te voldoen, dan heeft de rege ring het recht gepaste maatregelen te ne men, maar dat betekent niet dat de gods dienstvrijheid wordt aangetast", aldus Siroky. Aartsbisschop Beran moest Praag in 1951 verlaten, omdat hij een „negatieve houding" tegenover de uitgevaardigde kerkwetten aannam. Reeds in het oud-Italiaans komt het woord zucca voor, dat: kalebas betekent. Een afleiding daarvan is: zuccata, waar onder de gekonfijte groene schil van de onrijpe kalebas wordt verstaan. Dit woord zuccata is in het Nederlands als sukate overgenomen. Woorden als mar melade en chocolade zijn oorzaak dat sukate in sukade veranderde. Merk waardig is dat men in de 16e eeuw het woord ook bezigde in de zin van: liefe lijkheid en zelfs: liefelijk persoon. Men leest ergens over: „eeuwige liefde vol van sucaden" en in 'n Devoot Boecxken wordt Maria „de schoonste der sucaden" ^genoemd. ADVERTENTIE DIT IS (le manier om verstopping te overwinnen Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één - 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen voorde gal- toevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten; ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvig heid af, u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, te veel eten, oververmoeidheid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paarCarters pilletjes voldoen de om u weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVERPILLETJES -11.20 per flacon. VRIJDAG 25 MEI Minerva: ..Wonderman", 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „The rose Tattoo", 7 en 9.15 uur. Luxor: „Attila". 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Studio; „De politie volgt het spoor". 7 en 9.15 uur. Lido „Het moeras der zonde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Schrikbewind in Ocatilla', 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Drei Madel vom Rhein", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een vrouw aan boord", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: 8 uur, Mozart - concert door de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" met medewerking van Utrechts Stedelijk Orkest en solisten. Dirigent: Jack P. Loorij. Krelegahuis: 7.30 uur, De evangelist Hermann Zaiss spreekt. Muziek van 6.30 uur af. ZATERDAG 26 MEI Minerva: „Wonderman", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: 10—13.30 uur. Doorlopende voorstelling van „Het sprookje van Monaco". „The rose Tattoo", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Attila", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „De politie volgt het spoor", 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het moeras der zonde", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Schrik bewind in Ocatilla", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Drei Madel vom Rhein", alle leeft... 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een vrouw aan boord", 14 jaar, 2.30, 7 en 9,15 uur. Stadsschouwburg: 8 uur, De Neder landse Comedie met „Een huwelijk onder Lodewijk XV". 99 NEW YORK (AFP/United Press) Voor een uitgelezen gehoor in de Columbia-uni versiteit is president Sukarno van Indo nesië donderdag het eredoctoraat in de rechtswetenschappen verleend. De presi dent van de universiteit, dr. Kirk, noemde Sukarno een symbool van een natie die vastbesloten is vrij te zijn en van een volk, dat gewijd is aan de rechten van het indi vidu door opvoeding, culturele verrijking en door de onaantastbaarheid van de stem bus. Dit is een volk groot in aantal, van een samenstelling van etnologische nalaten schap, met schitterende mogelijkheden voor de toekomst, zo zei hij. Sukarno hield een redevoering waarin hij zei, dat de lessen van de Amerikaanse revolutie het steile pad kunnen verkorten dat de Indonesische natie beklimmen moet. Ilij zei dat de Amerikaanse revolutionaire periode een van zijn inspiraties was in zijn strijd om zijn land van het koloniale gezag te bevrijden. „Wat gij ondervonden hebt als zegeningen zal een les voor ons zijn. Wat gij ondervonden hebt als vloeken zal een waarschuwing voor ons zijn", aldus Sukarno. De theorie verkondigend, dat er een „es sentiële eenheid van mensheid" is, zei Su karno, dat zijn jonge republiek probeert de beste aspecten van de culturen van het Oosten en het Westen over te nemen. Niet neutraal Verklarend, dat de „neutrale landen" van Azië en Afrika een belangrijke rol spelen in het „mobiliseren voor de vrede", heeft president Sukarno in een rede voor de „Foreign Policy Association" gezegd, dat hij meer en meer vertrouwen heeft gekre gen, dat „gezond verstand en menselijk heid" in de wereld zullen overwinnen. Hij noemde de buitenlandse politiek van Indonesië „onafhankelijk en actief"; zij zal „onafhankelijk van de blokken van grote mogendheden blijven". „Wij zijn er aan gewend geraakt, dat onze politiek en die van vele andere lan den neutraal genoemd wordt. Onze politiek is niet neutraal. Wij trachte niet ons terug te trekken van wereldconflicten. Onze be langstelling gaat uit naar een wereld, waar vrede heerst; onze handelwijze is er op gericht deze toestand te bereiken en zal dat ook blijven doen. Omdat wij niet tot een blok behoren en omdat wij trachten toenadering tussen volken te bewerkstel ligen, noemen wij onze buitenlandse poli tiek onafhankelijk en actief. Maar deze is niet neutraal, en zal ook nooit neutraal zijn, zolang er ergens in de wereld tirannie heerst". De president wees er voorts op, dat miljoenen mensen in Azië en Afrika hun korte leven in ellende en gebrek door brengen. Over het; verschil in levensstandaard tus sen het Westen en de landen van Afrika en Azië zei Soekarno, dat hier een gewel dige afgrond gaapt en dat deze in werke lijkheid „een open wond in de internatio nale samenleving is, waar steeds het gevaar bestaat van besmetting door de bacteriën van politiek extremisme". Sukarno zei dat het grootste probleem voor Indonesië en de andere volken van Azië en Afrika is hoe in het allernodigste levensonderhoud te voorzien. „Als een mens honger heeft laten de fijnere nuances van politieke theorie hem koud", zo waarschuwde hij. Sukarno zei dat een nieuwe oorlog de vernietiging zou betekenen van allen, ook van degenen die er niet rechtstreeks bij betrokken zouden zijn. Ook al zou deze oorlog gevoerd worden om de mensheid te bevrijden. UN.O.-gast Sukarno heeft donderdag het hoofd kwartier van de UNO bezocht. Hij had een bespreking met de secretaris-generaal der UNO, Dag IJammarskjoeld. Lijstnummers nieuwe politieke partijen zouden te laat worden bekend gemaakt De Nationale Unie op Algemeen Christe lijke Grondslag heeft bij de kiesraad in Den Haag geprotesteerd tegen de bepaling, dat de lijstnummers voor nieuwe politieke partijen pas bekend worden gemaakt op 28 mei, dat is ruim twee weken voor de verkiezingsdatum. Deze nieuwe politieke partijen hebben uiteraard geen vertegen woordiging in de Tweede Kamer en kun nen daardoor geen zogenaamd voorkeur nummer krijgen. De Nationale Unie meent, dat de nieuwe partijen door deze bepaling zeer ernstig in hun propaganda worden belemmerd, daar het hun niet mogelijk is, hun affiches of folders tijdig van het lijstnummer te voor zien. Zouden zij wachten tot hun lijst nummer bekend is, dan riskeren zij dat de voor aanplakbiljetten beschikbare ruimte is ingenomen door anderen. De massale verspreiding van folders wordt dan on mogelijk, daar de tijd van voorbereiding der verzending te kort wordt. hoofd-agent >nl fffc r?yon Haarlem Nu een objectief overzicht mogelijk is van de massale uitvoer van aardappelen naar Engeland, begint zich de omvang van de gezamenlijk geleden strop af te tekenen. Deskundigen schatten, dat op een geforceerde uitvoer van ongeveer 150.000 ton tus sen 11 en 12 april door de Engelse importeurs en groothandelaren, de Nederlandse exporteurs, handelaren en telers een verlies van rond twintig miljoen gulden is geleden. Men schat de voorraad aan Nederlandse aardappelen in Engelse pakhuizen nog ruwweg op de helft van het genoemde kwantum. De hierbij betrokken Engelse en Nederlandse zakenlieden verkeren in vele gevallen in ernstige betalingsmoei lijkheden. Er is nog geen weg gevonden om deze moeilijkheden te kunnen verzachten. Begin april werd bekend, dat de voor raad aardappelen in Engeland lang niet toereikend zou zijn tot einde juni. De En gelse importeurs deden toen vrij omvang rijke bestellingen in ons land. Zij kochten niet alleen de in Engeland gebruikelijke soorten, maar ook andere soorten en typen, in afwijkende sorteringen en maten die niet in Engeland bekend zijn, doch hier te lande en in andere Europese landen lot het nor male voedselpakket behoren. In handelskringen wijst men drie oorza ken aan, die voornamelijk bij de debacle een rol moeten hebben gespeeld. Terwijl ADVERTENTIE Radio-actief fruit in Japan De bevolking van districten in midden- Japan is gewaarschuwd, geen Iruit en groenten te gebruiken, aangezien hierin na de jongste zware regenval een hoeveelheid radio-activiteit is geconstateerd, die vijf maal groter is dan voor menselijke con sumptie veilig wordt geacht. De radio actieve regen wordt toegeschreven aan de Britse atoomproef op de Montebello- eilanden op zestien mei. Volgens vele Ja panse weerkundigen is het regenseizoen dit jaar vroeger dan anders begonnen. De transportstaking in Buenos Aires De vervoersdiensten in Buenos Aires, waar voor hogere lonen werd gestaakt, zijn hervat, nadat de overheid de stakers had gewaarschuwd, dat zij door een krijgsraad als deserteurs zouden worden berecht, in dien zij zich niet voor het werk zouden melden. Twee communistische en drieën twintig Peronistische stakers werden ge arresteerd. Onder de transportarbeiders waren vlugschriften verspreid, die de handtekening van oud-president Perón droegen en waarin een Peronistische staats greep werd aangekondigd. reeds grote Engelse bestellingen liepen, kondigde het Nederlandse ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening op 11 april ter bescherming van de eigen voorraad een uitvoerverbod op 21 april aan. Ondertussen zou inventaris worden opgemaakt. In de tien dagen, die volgden, kochten de Engelse importeurs alles, wat „los en vast" was. Naar schatting is toen nog 150.000 ton aardappelen naar Engeland verscheept, al les onder toezicht van de Plantenziekten- kundige Dienst. Daarbij waren dus bij het Engelse publiek onbekende soorten en ma ten. De Engelse importeurs kregen veel moei te met het opslaan der voorraden, hetgeen nadelig voor de kwaliteit werd. Op 25 april kondigde de Engelse regering aan, dat er nog een landelijk tekort van 120.000 ton aardappelen zou zijn. De bijvoeding van leger en scholen werd verminderd. De prijzen waren hoog. doch de vraag vermin derde aanzienlijk, toen kwamen plotseling de Engelse boeren met grotere voorraden, dan officieel bekend was aan de markt. De Nederlandse aardappelen bii Engelse im porteurs en groothandelaren bleken na dien voor een deel onverkoopbaar te zijn, indien men zich tenminste geen ernstige verliezen zou willen getroosten. De kwali teit van het doorgaans slecht opgeslagen produkt werd dagelijks minder en zo ont stond de geweldige schadepost, die vele Engelse importeurs en handelaren op de rand van het bankroet heeft gebracht met het gevolg dat hun Nederlandse leveran ciers op hun beurt de kooplieden en telers niet of onvoldoende kunnen betalen. De bezorgdheid over hun situatie is dan ook zeer groot. De uitvoer van Nederlandse aardappelen, onder andere naar Zweden, is inmiddels hervat. TONEEL EN DANS Zaterdag 26 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voor stelling van „Een huwelijk onder Lodewijk XV" van Alexander Dumas. Regie: Ank van der Moer. Decor Friso Wiegersma, vertaling Cees Kila. In de hoofdrollen: Kitty Janssen, Han Bentz van den Berg, Paul Huf en Allard van der Scheer. Zondag 27 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een opvoering van „Van de brug af gezien" van Arthur Miller. Regie: Henk Rigters. In de hoofd rollen: Ko van Dijk, Mimi Boesnach, Sigrid Koetse en Ramses Shaffy. Zondag 27 mei, Concertgebouw, 20 uur: Het toneelgezelschap „Johan Kaart" geeft een opvoering van „Potasch en Perlemoer met vakantie". In de hoofdrollen Johan Kaart en Johan Boskamp. Verder spelen mee: Tilly PerinBouwmeester, Cilly Basch, Ingeborg Winkler, Matthieu van Eijsden, Willem Faassen, Jack Wolf en Ton van Otterloo. Woensdag 30 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder regie van Roger Blin geeft de to neelgroep „Theater" een voorstelling van „Wachten op Godot" van Samuel Beckett. De medespelenden zijn: Johan Walhain. Bemhard Droog, Richard Flink en Gerard Hartkamp. MUZIEK Vrijdag 25 mei, Concertgebouw, 20 uur: Con cert door de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" onder leiding van Jack P. Loorij. Medewerking verlenen George Maran, tenor, Guus Hoekman, bas, Simon van der Geest, tenor, Piet Moerenhout, bas, Albert de Klerk, orgel en het Utrechts Stedelijk Orkest. Het programma vermeldt werken van Fr. Schubert, L. van Beet hoven en W. A. Mozart. Vrijdag 25 mei, Muziekschool van Toonkunst, 20.30 uur: Werkavond, waarbij de muziek in Italië tijdens de Renaissance en de Barok besproken zal worden. De bijbeho rende muziek wordt uitgevoerd door zang leerlingen van Akke de Vries, fluitleer- lingen van Jos. de Klerk en pianoleerlingen van Bets Nederkoorn, Piet Vincent, Roel Riphagen en Leendert Huges. Huis met de Sleutels, 20 uur: Leden van de KNTV geven een uitvoering van piano muziek voor quaibre-madns, solo-piano- muziek, liederen en duetten voor viool en piano. (Bronsteeweg 76. Heemstede). Zondag 27 mei, Concertgebouw, 15 uur: Con cert van kamermuziek door de Haarlem- sche Musyckcamer onder leiding van And ré Kaart. Solistische medewerking ver leden Annie Hermes, al-t en Gertrude Maclaine, clavecimbel. Het programma vermeldt werken van J. S. Bach, A. Vi valdi, Chr. Sitter, N. Lentz en G. Ph. Teleman. Maandag 28 mei, Concertgebouw, 20 uur: Uitvoering van de leerlingen van de Mu ziekschool van Toonkunst met medewer king van het orkest onder leiding van Marinus Adam. Het programma vermeldt werken van: L. Leo, J. Hay dn, W .A. Mozart, J. S. Bach en P. Nardini. Maandag 28 mei, Grote markt, 15.30 uur: Bespeling van het carillon van de Grote Kerk door de stadsbeiaardier Arie Peters, die men ook kan beluisteren op vrijdag 1 juni van 11.30 tot 12.30 uur. Dinsdag 29 mei. Minerva Theater, Heem stede. 20.15 uur: Onder auspiciën van de Heemsteedse Kunstkring concerteert het Trio Hesmerg, bestaande uit Jan Hesmerg, viool. Eduard Biele. cello en Ans Bouter, piano. Op het programma staan werken van W. A. Mozart. Joh. Brahms, Br. Mar- tinü en E. Chausson vermeld. Dinsdag 29 mei. Grote Kerk. 20 uur: Orgel concert. Op donderdag 31 mei kan men eveneens een orgelconcert beluisteren. Woensdag 30 mei. Concertgebouw, 20 uur: Het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" geeft een concert voor ouden van dagen onder leiding van N. Hoogerwerf. Mede werking verlenen het Tirools Koor „Muh- lau" en de organist Anton de Beer. Donderdag 30 mei. Concertgebouw, 20 uur: Concert door het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" onder leiding van N. Hoogerwerf. Medewerking verlenen het Tirools Koor „Muhlau" en de organist Anton de Beer. DIVERSEN Vrijdag 25 mei, Krelagehuis, 19.30 uur: De Duitse evangelist Hermann Zaiss spreekt. Zangdienst van 18.30 uur af, waaraan me dewerking verleend wordt door het mu ziekkorps van het Leger des Heils, de organist Cor Kee en de dames Marry en Thea Verhey, zang. Zaterdag 26 mei De Leeuwerik, 20 uur: De toneelvereniging „Heemstede-West" geeft een opvoering van „De heksen van Malta" van Wim Bischot. Regie: Theo Dammiaans. Zondag 27 mei, Lido Theater, 11 uur: Spe ciale voorstelling van de film „Aïda". Zondag 27 mei, Studio Theater, 11 uur: Spe ciale voorstelling van de film „Onder de Rode Zee". Zondag 27 mei, Rembrandt Theater. 11 uur: Speciale voorstelling van de film „Het grote avontuur". Maandag 28 mei. Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging „Nieuw Leven" geeft een voorstelling van „De voetbalpool" van Arnold Ridley, onder regie van Jaap Kuyper. Maandag 28 mei, Restaurant Brinkmann, 20 uur: Voor de Vereniging „Haerlem" spreekt mejuffrouw dr. Jo Daan over „Haarlems, Hollands, Nederlands". Maandag 28 mei. Begijnhofkapel. 20 uur: Interkerkelijke samenkomst. Zangdienst van 19.30 uur af. Dinsdag 29 mei, Restaurant Brinkmann, 20 uur: Voor het Instituut voor Arbeidersont wikkeling houdt d; heer H. A. Wormgoor een lezing over Rembrandt. Dinsdag- 29 mei, St. Bavo, 20 uur. De toneel vereniging V.Z.O.D. geeft een opvoering van „Pa wikt. ma beschikt" van Sophie Kerr. Dinsdag 29 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging „Nieuw Leven" geeft een opvoering van „De voetbalpool", van Arnold Ridley, onder regie van Jaap Kuyper. Dinsdag 29 mei, ,,'t Stoofke", Stoofsteeg, 20 uur: Voor de vereniging „Natura" houdt de heer Joh. W. B. Beijk een lezing met lichtbeelden over „Bretagne". Dinsdag 29 mei, Restaurant Brinkmann, 20 uur: Onder auspiciën van de Stichting „Haarlems Bloei" nemen de Haarlemse bloemenmeisjes afscheid, waarbij zij een De cellist Eduard Biele, die samen met de violist Jan Hesmerg en de pianiste Ans Bouter het Trio Hesmerg vormt. Dit trio geeft dinsdagavond 29 mei onder auspi ciën van de Heemsteedse Kunstkring een concert in het Minerva Theater, Heemstede gevarieerd programma zullen verzorgen. Donderdag 31 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging „Ludamus" geeft een voorstelling van „De vreemde bezoeker". TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, expo sitie van poppenhuis anno 1750 met in ventaris. Interieur met kaarsen verlicht. Het museum is geopend op werkdagen van 10-17 uur, des zondags van 13-17 uur. Tentoonstelling van reprodukties van Rembrandt-tekeningen. Teylersmuseum: Schilderij _n uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel An- gelo, Claude Lorrain. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van 11-17 uur en de eerste zondag van iedere maand van 13-17 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, ecu lp tu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 10-17 uur, des zondags van 13-16 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur en op iedere vrijdagavond van 20-22 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Stadhuis, Grote Markt: Te bezichtigen van 9-17 uur, zaterdags van 9-12 uur. Elke vrijdag- en zatei-dagavond van 20-22 uur. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrijburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9-12 en van 14-16 uur. Tevens elke eerste zondag van de maand van 15-17 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's Bij belse voorstellingen. Geopend van 14 tot 17 uur. Zondags gesloten. Woonhuis Van Looy: Des zondags van 14-17 uur en donderdag van 10-12.30 en van 13.30-17 uur geopend. Museum „Het Huis Van Looy": Herdenkings tentoonstelling van werken van de over leden kunstschilder Herman Vreedenburgh. Tot 11 juni. Geopend van 10-12.30 en van 13.30-17 uur. Zondags van 14-17 uur. (In gang Kamperlaan). Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Stadskweektuin, Kleverlaan: Tot 4 juni ge opend van 10-12, 2-5 en 7-9 uur. Show in de Oranjerie, kassen met tropische en an dere planten. Extra expositie van cacteeën en vetplanten. ,,'t Huis met de kogel": Expositie van schil derijen, aquarellen en pastels van Corri HoltWalop. Op werkdagen 'geopend van 10 tot 18 uur. Van 26 mei tot 10 juni. ADVERTENTIE v.a. ƒ7500.—, 1 jaar garantie op onderdelen en arbeidsloon. WAGENWEG 164—168 HAARLEM (Van onze correspondent in Londen) Sir Winston Churchill en Lady Churchill zijn van plan een vroege zomervakantie te houden in Zuid-Frankrijk. Zij zullen waar schijnlijk tegen het einde van deze maand of begin juni vertrekken. Sir Winston heeft reeds een deel van de winter aan de Rivièra doorgebracht, terwijl zijn echtgenote om gezondheidsredenen een zeereis naar Cey lon maakte. Gedurende de vorige herfst bracht het echtpaar twee maanden aan de Rivièra door. Mr. G. Terlaan te Utrecht heeft bij de officier van Justitie te Den Haag een tweetal verzoeken om strafvervolging in gediend tegen mr. F. M. A. Schokking. Het betreft hier klachten van de in Brazilië wonende moeder van mevrouw E. Pino- Adler, schoonmoeder van Jakob Pino en van de heer D. Slui te Rotterdam, die in 1942 het gezin Pino in Hazerswoude bij hem onderdak verschafte en daarna gelijk met het gezin Pino door de SD is ge arresteerd.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5