Met dertien kantjes haring liep de SCH. 171 vannacht in IJmuiden binnen GOLD STAR Geen primeurprijs voor de eerste nieuwe Drie plaatselijke ontmoetingen in de honkbalcompetitie Avonturen met het vliegende tapijt Tante Aggie houdt vol Schipper Cor Korving: „De smaak 't Zijn gewoon goudvissies" 4 VOOR HET EERST WON EEN TRAWLER 1200 Zwaarste straf geëist voor autorijden onder invloed Dronken automobilist reed twee fietsers dood Canada niet meer met clubteam naar Moskou De Noordzee Regatta Gedeelte van woning in Haarlem uitgebrand Examens De softbalcompetitie Pinguïns - met versterking - versloeg HHC met 8-5 Jaarvergadering Unilever Kamiel Huysmans 85 jaar Herinnering aan een zingende eerste minister FEUILLETON door Doris Miles Disney VRIJDAG 2 5 MEI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van een speciale verslaggever) HET IS DE „CORNELIS VROLIJK" SCH. 171 GEWORDEN. Vannacht om vier uur stootte de trawler van de N.V. Visserijmaatschappij Corn. Vrolijk tegen de walle- kant van de IJmuidense Tegeltjesmarkt en was aan een haringjacht, waaraan de sDanning toch zeker niet heeft ontbroken, een einde gekomen. Chauffeur Wouter den Duik uit IJmuiden stond al te popelen om de dertien (twaalf plus één beter gezegd) kantjes van de bevlagde SCH. 171 over te nemen en naar de Scheveningse afslag te vervoeren, maar schipper Cor Korving onafgebroken sinds het vertrek op de brug geweest, zestig uur lang en zijn bemanning moesten bij het licht van helle magnesiumfakkels nog voor de winch verschijnen om het eerste kantje open te slaan, de haring te proeven en de legpenning van Velsen en enige cadeaux in ontvangst te nemen. Namens het gemeentebestuur van Velsen was de loco-burge meester, de heer H. de Boer present en met in totaal een zestigtal toeschouwers heeft zich daar aan IJmuidens Vissershaven bij het eerste doordringende daglicht de ceremonie van de ontvangst der eerste haring afgespeeld. Een trawler had voor het eerst een haringjagerij gewonnen en voor reder B. Vrolijk uit IJmuiden be tekende dit: „Ik ben hoogst dankbaar, want het wil tevens zeggen, dat hiermee een nieuw tijdperk in de haringvisserij is ingeluid. Het is het mooiste succes, dat we ooit hebben kunnen bereiken". Schipper Cor Korving heeft de Neder landse kust tot gisteravond half elf in grote spanning gehouden. Alle thuisjagen- de loggers, die vanmorgen in IJmuiden zouden binnenlopen, hadden zich bij de rederyen gemeld, maar van de SCH 171 „Cornelis Vrolijk" was sinds woensdag nacht 1 uur niets meer vernomen. Op de loggervloot hielden de schippers het op de VL 83 „Cornelis". En zo bleef het tot ver in de middag, want toen drong op zee pas het nieuws door. dat de „Cornelis Vrolijk" al 's nachts om 2 uur onder stoom was ge gaan en met zijn elfmylsvaart elke logger er uit zou lopen. Er werden in de ochtend peilingen ver richt, wanneer een van de jagers in de aether kwam om de rederij op de hoogte te stellen en aldus ontstond de volgende reeks van loggers: voorop de VL 83, dan op ongeveer tien mijl afstand de KW 78, de KW 168 en de IJM 75 vlak bij elkaar en vervolgens de KW 45. Volgens de berich ten van gistermiddag zou de VL 83 om streeks 8 uur vanmorgen in IJmuiden binnenlopen. Over de SCH 171 „Cornelis Vrolijk" werd door de loggerschippers gezwegen. „Da's toch een trawler", zeiden ze. Maar diezelf de trawler mocht meejagens volgens de nieuwe richtlijnen van het Bedrijfschap. Schipper Cor Korving liet de gehele Ne derlandse kust in spanning. Men wist dat hij vroeger was gaan sto men dan de VL 83 en ook dat zijn SCH 171 sneller was. Voorts wist men in de kust plaatsen dat de VL 83 toch óók een winst punt had. Het schip had ruim vijftig mijl dichter bij IJmuiden gevist dan de „Cor nelis Vrolijk". Berekeningen aan de hand van zeekaarten leerden, dat de „Cornelis Vrolijk" omstreeks 4 a 5 uur in de nacht zou kunnen binnenlopen en daar zou de VL. 83 toch echt achter aan komen. Onbekende factoren waren er echter ook en daarom bleef er spanning. Vooral toen Cor Korving de oproep van Scheveningen Radio er was een gesprek met de rederij van 10 uur 's morgens af lopende niet beantwoordde. En klokslag vier: vast Tien minuten vóór vier: over de noorder- pier gleed het topvuur en het bakboords- vuur van de „Cornelis Vrolijk" nader. Een motorvletje knorde de Vissershaven uit en als een schim schoof de SCH 171 in de optrekkende duisternis de havenmond bin nen. De bus van Bruinsma stond klaar om de bemanning naar Scheveningen te bren gen, de televisiemensen richten de camera's op de klok van het havenkantoor: ADVERTENTIE CHROOM. WATERPROOF. ANTI-MAGNETISCH 21 STEENS. SCHOKVRIJ EEN KLEINE ZAAK MET EEN GROTE KEUZE GR. HOUTSTRAAT 49. TEL. 20049, HAARLEM Vier uur. Een lange stoot bij het voor de wal komen. Een tikkie vooruit. Stoppeeee. Zacht an vooruit en andraaie achter. De „Cornelis Vrolijk" had de jagerij gewonnen. Op dek was men met drie man al doende om het ruim te openen. Bij de voorsteven sprong vrijwel de gehele groep belang stellenden aan boord. Schipper Korving werd de hand gedrukt. Hij moest vertel len. Eerst echter even in de brug luisteren naar hetgeen loco-bxLrgemeester H. de Boer van Velsen had te zeggen. Het was vijf minuten over vier, toen de heer H. de Boer aan het woord kwam en de schipper de zilveren legpenning van de gemeente Velsen en de daarbij behorende oorkonde kon overhandigen als blijk van verdienste voor het aanvoeren van de eer ste haring in IJmuiden. De heer De Boer feliciteerde de bemanning, de schipper en reder B. Vrolijk namens het gemeente bestuur en de heer Vrolijk voegde er tot besluit aan toe, dat hij deze geste van het gemeentebestuur zeer op prijs stelde. Hij dankte de gemeente Velsen voor deze at tentie. Ook de heer M. Roos, voorzitter van „IJmuidens Bloei" bood schipper en reder zijn gelukwensen aan. Op de hielen van de 117 In de Scheveningse markt wisten ze het natuurlijk al lang: er zat meer haring ach ter vanmorgen, en IJmuiden heeft dat in de loop van de ochtend zien gebeuren. Om vijf over acht maakte de logger Gorredijk (IJM 75) vast voor de wal, een kwartier later liep de VL 83 binnen, die eigenlijk winnaar had moeten zijn, maar dank zij de sterkere motor van de SCII 117 het on derspit moest delven. Vervolgens arriveerden de SCH 302, de KW 168 en de SCH 195. De vangsten van vannacht zijn goed ge weest vijftig kantjes per logger onge veer zodat er volgende week heel wat nieuwe haring verwacht kan worden en de prijzen dus sneller zullen zakken dan an dere jaren. De besomming van de Cornelis Vrolijk was voor de dertien kantjes ruim f 8880 (f1251; f700; f 666; f 677; f 687; f 688; f 699 (2x)f 547: f 450; f431, f 708 en f680. IWEE JAAR VERZEKERD IEGEN VERLIES EN DIEFSTAL De eerste kantjes roomvette en door de keurders hoog-aangeslagen Hollandse Nieuwe zijn vanmorgen even na zessen onder de mijnklok in de Scheveningse af slag doorgegaan. Er is geproefd in de hal, waar de auto zijn dertien vaten neerzette en schipper Korving kon te horen krijgen, dat „de trawler het óók kan." waar hij trouwens zelf nooit aan heeft getwijfeld. Maar de prijs zat wat tegen als gevolg van het feit, dat er achter deze allereerste veel meer haring nog zit vandaag en in de komende dagen. Na een toespraakje van halchef J. Pasman zijn de eerste ver kocht-per stuk met de keus aan de kopers. Een hoge inzet: 1500,Maar de klok draaide langzaam over de 1350,naar de 1300,en de 1251.Daarop werd ge mijnd door reder Vrolijk zelf, die nog De officier van Justitie bij de arrondis sementsrechtbank te Groningen heeft tegen de 40-jarige koopman IJldert S. uit Win schoten de zwaarste straf geëist, die ge vraagd kan worden voor overtreding van artikel 36 van de wegenverkeerswet: drie jaar gevangenisstraf met aftrek en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De verdachte S. heeft, terwijl hij onder invloed verkeerde, in de nacht van 3 op 4 maart onder de gemeente Heiligerlee met een auto het echtpaar A. de H. en G. de H K., dat rechts van de weg fietste, aan gereden. De auto kwam het echtpaar tegemoet en reed helemaal links van de weg. De heer en mevrouw De H. zijn om het leven gekomen. De verdachte heeft reeds een tiental ver oordelingen voor verkeersovertredingen achter de rug. De uitspraak volgt over veertien dagen. Een besluit, dat na het teleurstellende resultaat van de Canadese ijshockeyploeg (Kitchener-Waterloo Dutchmen) tijdens de Olympische Winterspelen in Cortina d'Am pezzo reeds werd verwacht, is thans geno men. De Canadese Amateur IJshockeybond heeft besloten, dat Canada bij de wereld kampioenschappen 1957 in Moskou niet meer vertegenwoordigd zal worden door een clubteam, maar door een „all-star" landenteam. twee keer afdrukte. Het heeft hem niet zo veel geholpen, want de handel was niet bereid de hoge prijzen voor dit eerste zee banket te geven, die er twee jaar geleden voor betaald werden, toen de primeurs in de markt 1300.opbrachten men liet de klok doordraaien tot 700.en 650. en daarop zijn de meeste gemijnd. De Engelse Noordzee Regatta, een twee daagse zeilwedstrijd over 225 zeemijlen van Harwich via de Belgische kust en Hoek van Holland naar Hamburg, is gewonnen door de Duitser Andrea met het jacht .Inschal- lah". Op de tweede plaats eindigde het Nederlandse jacht „Oliver van Noord". Aan deze wedstrijd hebben 53 jachten afkom stig uit Duitsland, Engeland, België, Ver. Staten en Nederland deelgenomen. Donderdagmiddag om vier uur ontdekten enkele kinderen dat een gedeelte van een woning in de Zuidpolderstraat 33 rood in brand stond. De brandweer die gewaar schuwd werd bluste het vuur met twee stralen. Toen waren de keuken, een WC en een gedeelte van een kamer echter reeds uitgebrand. Uit het onderzoek is gebleken dat de bewoonster, die tijdens de brand afwezig was, een pan met vet op het vuur had laten slaan. Door de tocht is de vlam in de pan geslagen. Haarlem. Aan de Rijkskweekschool slaag den voor het eindexamen de dames: A. M. Beukers, D. Bregonje, S. A. L. Burghout. J. C. van Calmthout, A. H. Donker, I. Grillis, N. Kasten, J. H. Kuné, T. Paardehaar, J. Pegtel, allen uit Haarlem. Amsterdam. Vrije Universiteit. Kandi daatsexamens Klassieke Letteren: G. T. Uiterwijk, Overveen (cum laude); H. J. Huy- gen, Rotterdam; J. Kok, Amsterdam. Docto raal examen Rechten: C. H. A. Plug, Am sterdam; mej. M. P. van der Schaaf, Amster dam. Doctoraal examen Scheikunde: D. E. Knibbe, Leiden; J. H. Scholing, Zuidland; P. E. Fris, Zaandam; Doctoraal examen Na tuurkunde: C. N. Oranje, Diemen. Kandi daatsexamen Wis- en Natuurkunde: L. W. Put, Soestdijk; G. Halma, Scha megou turn (Fr.); D. N. A. Holwerda, Harlingen. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Docto raal examen Rechten: P. Vahrmeyer en P. Maats, beiden te Amsterdam. Delft. Tot doctor in de Technische Weten schappen is gepromoveerd ir. H. Geelen op een proefschrift, getiteld: „Het Onderzoek van Koolwaterstoffen met behulp van de Voortplan tin gssnelheid van Ultrasonorc Trillingen". Leiden. Kandidaatsexamen Sociologie: J. van der Meulen, Voorburg. Groningen. Kandidaatsexamen Economi sche Wetenschappen: H. Bottinga en, M. Euwema, beiden te Groningen. Artsexamen eerste gedeelte: P. A. Dierick, Denekamp; G. S. de Vries, Drachten. ADVERTENTIE De aandacht van de Haarlemse honkbal liefhebbers zal deze week zonder twyfel uitgaan naar de plaatselijke ontmoetingen. Ook voor deze week staat weer een drietal wedstrijden op het programma en hoewel verrassingen in deze ontmoetingen vrijwel uitgesloten zijn, is het toch altijd oppassen voor de beter geklasseerde teams. Zaterdagmiddag ontvangt Kennemcrland op eigen terrein om 4 uur het RCH-negen- tal en hoewel de Kennemerlandploeg tegen het nog ongeslagen leidende HHC zeker bijzonder teleurstelde, geloven wij niet dat RCH op de winstpunten beslag zal leggen, ondanks de merkbare vooruitgang van de RCH'ers. Het leidende HHC is ook verleden week weer flink van leer getrokken en de sterke slagploeg had weer veel succes. Uiteraard staan de papieren van de HHC-ploeg in de ontmoeting tegen TYBB weer uiterst gun stig en wij menen dat ook de TYBB-pitcher Bakker de slagvaardige HHC'ers niet zal kunnen bedwingen. Op het terrein achter de Kleverparkweg ontvangt EHS zaterdagmiddag om half vier landskampioen OVVO, welke ploeg reeds eerder een nederlaag te incasseren kreeg tegen Kennemerland. De EHS'ers zullen zonder twijfel moed hebben gekregen door de fraaie no-run zege tegen het Rotterdamse Sparta, zodat de ploeg van Hannie Urbanus op een warme ontvangst kan rekenen. Zondag Ook zondag worden enkele bijzonder aantrekkelijke wedstrijden gespeeld, want des morgens om 10 uur ontvangt Sportclub Haarlem op het gemeenteterrein Noorder sportpark het nog ongeslagen Amsterdamse VVGA. De Amsterdammers met werper Nico Brands stellen alles in het werk om dit seizoen wederom de kampioenstitel te behalen en het Sportclub-negental zal daarentegen de fraaie en verrassende plaats op de ranglijst door een overwinning wil len behouden. Ook Schoten is bij de uitslag van deze wedstrijd zeer geïnteresseerd, aangezien een falen van de Amsterdammers het Schoten-team op de bovenste plaats zou brengen. Voor het echter zover is zullen de Schotenaren zondagmiddag echter zelf de belangrijke ontmoeting tegen EDO tot eë'n goed einde moeten brengen. Ook nu zal de EDO-ploeg vermoedelijk weer met inval lers moeten aantreden, zodat een overwin ning van de ploeg van Keulemans wel hef meest voor de hand ligt. Deze plaatselijke ontmoeting wordt gespeeld op het terrein aan de Geusevesperstraat en begint om half drie. Overgangsklasse De Haarlemse overgangsklassers behalen tot nu foe bijzonder goede resultaten en vooral Rooswijk komt dit seizoen wel zeer verrassend te voorschijn. Na drie compe titiewedstrijden gaan de Wijkers nog on geslagen aan de leiding. Een lastige klip zal deze week echter in Utrecht omzeild moeten worden, want hef UVV-negenfal is een niet te onderschatten tegenstander. Ook Schoten 2 krijgt het in de uitwedstrijd tegen Hilversum bijzonder lastig, terwijl het reserve-negental van HHC zondagmiddag in de thuiswedstrijd tegen DEC (dit seizoen gedegradeerd uit de eerste klasse) alle zeilen zal moeten bij zetten om op beide winstpunten beslag te leggen. Het Heemsteedse Pinguïns softhalne«-ental heeft een geduchte versterking gekregen door een tweetal speelsters van de Haagse vereniging Vodo SC. Dit bleek al overduide- liik uit de fraaie overwinning, die door het Pinguins-team op eigen terrein werd behaald tegen Schoten. Ofschoon de Sclioten-dames reeds in de eerste inningo een 30 achter- Stand konden omzetten in een 43 voor sprong, bleek dit toch niet voldoende om beslag te leggen op beide winstpunten. De Heemsteedse dames bleken deze wed strijd evenals de Schoten-ploeg bijzonder slagvaardig cn behaalden na een bijzonder aantrekkel'jke wedstrijd alsnog een 85 overwinning. Voor de belangrijke eerste klasse wed strijd tussen landskampioen HCK cn het ge promoveerde TYBB bestond grote belang stelling. De talrijke aanwezigen, die wellicht op een verrassing hadden gehoopt, kwamen echter bedrogen uit, want de kampioenen lieten zich niet verrassen en behaalden een grote 125 zege, zonder dat de thans falende TYBB-ploeg zich hiertegen afdoende kon verdedigen. Een kranig herstel van HCK na de ver rassende nederlaag tegen Schoten. Weer kioam Mohab dichterbij... hij liep recht op Abdoel's schuilplaats toe. Nu moest Abdoel uitkijken... hij kroop voorzichtig achteruit, om het rotsblok heen. En toen... toen voelde hij opeens geen grond meer onder zich... Hij viel in een put, die hij daarvoor niet gezien had! Zo verschrikt teas hij, dat hij niet eens 'n ge luid gaf. En hij viel in een donkere put, steeds dieper! 16-17 Na de aanvang van de jaarvergadering van ae Unilever N.V. waarvoor 390979 aandelen waren gedeponeerd, recht geven de op evenveel stemmen heeft de vice- voorzitter, de heer Van den Bergh, er aan herinnerd, dat dit de eerste jaarvergadering sinds jaren is, welke niet meer door de heer Rijkens wordt gepresideerd. Hij prees de bijzondere verdiensten van de heer Rij kens voor de N.V., die hem grote dank verschuldigd is. De heer Rijkens is bereid gevonden een benoeming tot adviseur te aanvaarden. De heer Van den Berg'h dealde voorts mede, dat de voorzitter, de heer Tempel, een ernstige operatie heeft ondergaan, doch hoopt zijn werkzaamheden spoedig te kun nen hervatten. De jaarstukken werden met algemene stemmen goedgekeurd, evenals alle be kende voorstellen van de raad van bestuur. Op een vraag van de heer Burinks werd geantwoord, dat het bestuur vertrouwen heeft, dat de zaken in Indonesië nog altijd vruchten zullen afwerpen. De Belgische Tweede Kamer heeft gis termiddag in een feestelijke zitting haar nestor en voorzitter, de socialist en oud premier Kamiel Huysmans gehuldigd ter gelegenheid van diens vijfentachtigste ver jaardag op zaterdag 26 mei. Zondag zullen zijnpartijgangers uit vele delen van het land hun grijze voorman hulde brengen. - Onze parlementaire redacteur schrijft over een van zijn belevenissen met deze veelzijdige figuur: De journalistieke arbeid brengt menige ontmoeting met politieke voormannen, ook wel met eerste ministers mee. Maar het zeldzame geval, dat een eerste minister voor mij gezongen heeft, heb ik toch maar één keer beleefd. Die zingende eerste minister was.... Kamiel Huysmans. Eigenlijk was dat helemaal niet zo won derbaarlijk. Huysmans is immers niet alleen een begaafd staatsman met brede visie, doch tevens een schitterend kunste naar. Bovendien heeft hij al zeer jong ge toond een goede stem te bezitten. Bedenkt men dan nog, hoezeer hij er van houdt deze of gene op een verrassing te onthalen, dan behoeft het eigenlijk wel niemand te verbazen, dat de journalist, die in februari 1947 met de toenmalige Belgische eerste minister een onderhoud had over tal van hoogst ernstige staatkundige vraagstukken, op een gegeven ogenblik het voorrecht mocht smaken zich door Kamiel iets te horen voorzingen. Het gebeurde in de Bel gische ambassade in Den Haag. De avond te voren had Huysmans op een door het comité voor Benelux-samenwer- king belegde bijeenkomst gesproken. Toen boeide hij zijn gehoor met een schitterende voordracht over „Reinaart en Uilenspie gel." Toen ik nu, zo ongeveer aan het slot van zijn interview de vraag stelde, hoe hij tot dat onderwerp gekomen was, verklaar de hij het verstandiger gevonden te heb ben niet over een politieke aangelegenheid te spreken. „Trouwens, mensen op oudere leeftijd zoals ik" aldus ging Huysmans voort „plegen dikwijls, méér nog dan op „hunnen stiel." op hun stokpaardjes ge steld te zijn. Zo kwam ik er toe het comité enige onderwerpen ter keuze voor te leg gen, waaronder dat, waarover ik nu ge sproken heb, doch waartoe eveneens onder meer behoorde een causerie over het Ne derlandse en het Vlaamse volkslied als mede hun oorsprong." Kenbaar makende, dat dit thema mij grote belangstelling in boezemde, kreeg ik hierover terstond al lerlei wetenswaardigheden te horen. On der meer ook. hoe de muziek van het Wil helmus aan die van een Frans jagerslied ontleend zou zijn. „Dan is er Campion, de componist van wat geworden is uw lied „Bergen-op-Zoom", waarvan de melodie" aldus Kamiel, die steeds meer in vuur geraakte „terug te vinden is in een lief deslied. Luister maarEn daar hief dan de Belgische eerste minister zowaar een oude minnezang aan, om vervolgens de eerste strofen van „Merck toch hoe sterk" te neuriën. Hij herhaalde dit zelfs nog eens, om goed te laten uitkomen, hoe er slechts verandering had plaats gevon den door wijziging van het ritme. De journalist denkt hoeft het vermeld te worden dankbaar aan dit voorval terug. Want niet slechts leerde hij een zingende staatsman kennen, maar tevens een man van cultuur en grote kunstzin nigheid. KAB 25 jaar. In Utrecht is het 25-jarig bestaan herdacht van de Ontwikkelingscen trale van de A. C. de Bruynstichting der Katholieke Arbeiders Beweging. 29) Dennis voelde iets van schaamte over zijn bedrog. Hij keek haar niet aan, terwijl hij antwoordde: „Zulke dingen duren soms wel even, juffrouw Scanion. Goedendag, tot ziens! En denk erom, mondje dicht!" Ze gaf hem een glimlach vol verstand houding. „Niemand krijgt iets uit me", ver zekerde ze hem. „Zeer bedankt voor uw bezoek, meneer Callaham." „Ik vond het een genoegen even met u te kunnen praten", zei Dennis vriendelijk. Hij liep naar zijn auto en voelde zich een misselijke huichelaar. Hij hoopte van harte, dat ze zich aan haar belofte zou houden en er r.iet niemand over zou spreken. Vooral Teresa zou zijn houding ten op zichte van haar tante misschien niet hele maal goedkeuren Intussen zat Aggie in haar schommelstoel rustig Dennis' woorden te overwegen. Eigenlijk had hij maar héél weinig los ge laten. Maar als je tussen de regels doorlas. Ze keek peinzend voor zich uit. XII De post kwam vlak nadat Kate was teruggekeerd van de kapper. Er was een brief bij voor Aggie, afkomstig van.... Duncan Lavender! Ze holde naar Kate, die haar haar stond uit te kammen, en riep uit: „Luister eens Kate, ik heb een brief van die oude vader ontvangen! Hij schrijft: „Zeer geachte mejufrouw Scanion. De jonge politieman, die u naar Somerset terugbracht, heeft me zo juist verteld, dal u meent, dat wijlen meneer Lovejoy, die in uw huis de dood vond, mijn zoon zou zijn. Zou het mogelijk zijn dat u naar Midd- lebrook kwam om hierover nader met mij van gedachten te wisselen? Ik wil graag mijn auto sturen om u te halen, aangezien het een lange reis voor u betekent. Als u kunt komen, wilt u dan de lunch bij mij gebruiken? Wilt u mij laten weten, of zaterdag a.s. u schikt? Zo ja, dan zal mijn chauffeur u 's morgens om half elf komen halen. Gaarne uw antwoord tegemoet zien de, verblijf ik, Hoogachtend, Duncan Lavender." „Wel allemensen!" zei Kate, terwijl ze de brief uit haar zuster's handen pakte en zelf begon te lezen. „Met hem lunchen!" riep Aggie uit. „En zijn chauffeur komt me in zijn eigen auto halen! Denk eens aan de buren! Ze zullen niet weten hoe ze het hebben! Kan ik mijn gebloemde blauwe jurk aandoen?" „O ja, die is netjes genoeg," voegde ze er aan toe: „Je zult bij zo'n lunch wel heel bijzondere dingen te eten krijgen." „Maak je geen zorgen", zei Aggie zelf verzekerd. „Ik heb mijn ogen goed de kost gegeven in de tijd, dat ik nog als huis houdster bij rijke mensen werkte. Ik weet heus wel, welke vork ik moet gebruiken!" „Misschien is het ook wel heel een voudig", vervolgde Kate, „sommige van die rijke lieden zijn de eenvoud zelve in hun gewone leven. En hij is een man alleen." Ze nam de brief weer op en begon hem op nieuw te lezen. „Stel je voor dat hij zijn auto stuurt om je te halen!" Kate was diep onder de indruk en Aggie, voelde zich in de zevende hemel. Dat was nu het gevolg van haar zogenaamde „on zin": een auto met chauffeur kwam haar, Aggie Scanion, halen om met de rijke meneer Lavender te lunchen, waarna een zeer ernstig gesprek zou volgen. „Ik bel Cornelius even in de zaak op", zei Kate. „Ik doe alsof ik hem wil vragen, hoe laat hij mij vanavond komt halen, en dan vertel ik het hem meteen." „We gaan er bepaald op vooruit", zei Aggie lachend. „Jij gaat vanavond opge doft en wel naar een groot feest en ik ga lunchen met een deftige man als meneer Lavender! Als jij Cornelius gebeld hebt, bel ik Teresa even op. En Ellen kun jij het beste op de hoogte stellen." „Zeg het vooral nonchalant," ried Aggie haar aan. „We moeten tegenover haar niet doen, alsof we een auto met chauffeur iets heel bijzonders vinden!" Tegen lunchtijd stelden ze een antwoord aan Duncan Lavender op. Ze hadden be sloten niet op Teresa's thuiskomst te wach ten. Tenslotte waren ze geen kinderen en konden ze zo'n briefje heel goed zelf op stellen. Ze hadden ook al brieven geschre ven voordat Teresa geboren was ,Ze moet zich niet te veel gaan ver beelden, merkte Kate op. „Ik vind haar een beetje te verrukt van die zogenaamde Ierse politieman." „Och, je moet het haar niet kwalijk ne men", zei Aggie vergoeilijkend. „En ik geloof wel, dat hij een goede jongen is." Ze vroeg zich af, of ze het Dennis moest zeggen, dat ze weer naar Middlebrook zou gaan. Het was dit keer echter allemaal heel anders! Dat zou hij zelf wel inzien.. Kate had een blocnote voor zich genomen en speelde met een potlood. Met veel moeite stelden ze tenslotte het volgende antwoord samen: „Zeer geachte heer Lavender, Ik dank u zeer voor uw uitnodiging om met u te lunchen op zaterdag a.s. Ik zal klaar staan, als uw chauffeur mij om half elf des morgens komt halen. Hopend dat dit briefje u in goede gezondheid bereikt, verblijf ik met de meeste hoogachting, Aggie Scanion. Ze lazen het nog enige keren hardop over en waren tevreden. Aggie schreef het klad je over op keurig postpapier van Teresa, en enige ogenblikken later werd de brief in de brievenbus gestopt. Er was thans niets anders te doen dan te wachten totdat blauwe gebloemde jurk moest nog keurig netjes worden opgestreken... De auto van meneer Lavender overtrof Aggie's stoutste verwachtingen. Het was een enorme zwarte Cadillac met een chauf feur in uniform achter het stuur! Aggie wilde naar buiten hollen om de chauffeur niet te laten wachten, maar Kate en Teresa hielden haar tegen. „Laat hem eerst bellen", zeiden ze. De bel ging even later en een keurige chauffeur vroeg beleefd: „Is juffrouw Scanion klaar om mee te gaan?" „Inderdaad", antwoordde Aggie en met opgeheven hoofd liep ze naast hem naar de glanzende zwarte wagen. Kate en Teresa keken haar na en bij alle buren werden de gordijnen opzij geschoven om dit schouwspel gade te slaan. De chauffeur hield het portier voor haar open en hielp haar bij het instappen. Met een quasi-blasé air zakte Agie weg in de zachte kussens. Even later gleed de auto geruisloos door Drumstreet. Niet iedereen had deze gran deur kunnen gadeslaan, dacht Aggie spijtig Juffrouw Gilchrist was niet aanwezig ge weest, aangezien ze op de zaak aan het werk was, en Ellen en Laura en Laura's professor hadden dit grootse gebeuren evenmin bijgewoond. Wat jammer dat Hugh's moeder en tante haar thans niet in deze luxe-auto zagen wegrijden. Dit woog stellig op tegen haar smadelijke aankomst enkele dagen geleden in die poli- tie-auto! „Ik moet mezelf heus knijpen, om te kunen geloven, dat het werkelijk- de zaterdag zou aanbreken. Alleen de heid is", zei Aggie in zichzelf. Meneer Lavender bleek een volmaakte gastheer te zijn. Hij heettte Aggie met grote hartelijkheid welkom en bood haar sherry aan. Toen ze hiervoor bedankte, stelde hij voor onmiddellijk te gaan lunchen. „U zult wel honger hebben na die lange tocht", zei hij vol vriendelijke bezorgdheid. Ze aten aan een kleine ronde tafel, die voor een groot raam stond, en een stijve cor recte knecht bediende hen. Het eetservies, het zuiver linnen tafel laken en het zilver waren van de allerbeste kwaliteit, doch de lunch zelf was niet uit gebreid, zoals Kate had voorspeld. Er was soep, en lamsvlees met sla en gebakken aardappelen. Kortom, het was een lunch, zoals Kate ook aan een gast zou voorzetten. Als dessert was er citroenvla. Tenslotte zei meneer Lavender tot de knecht: -Wil je ons de koffie in de studeerkamer bren gen, Albert?" De studeerkamer, die naast de eetkamer was, maakte een gezellig-rommelige indruk. Bij het raam stond een grote schrijftafel, die vol lag met postzegel-albums en post zegels". „Ik verzamel al sinds mijn jeugd postzegels", legde meneer Lavender uit, die Aggie's blik in de richting van het bureau zag gaan. „Het lijkt me een aardige liefhebberij", zei Aggie. „Het is een goede tijdpassering", Hij stuurde zijn rolstoel naar een antieke ma honiehouten tafel, die terecht Aggie's be wondering opwekte. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6