Aan bijna duizend woningen wordt gewerkt tempo verschilt per complex aanzienlijk Zaiss begon zijn evangelisatie tournee in het Krelagehuis Opnamen van „Porgy and Bess" zijn een week uitgesteld Stand van zaken in Haarlemse volkswoningbouw Gang van zaken aan Schipholweg onbevredigend Enkele duizenden luisterden naar zijn vurige eti radicale prediking Moeilijkheden over muziekrechteti In Delftwijk Teleurstellend Eerste Nazorg-paviljoen weldra onder de kap Beschutte werkplaatsen binnen vijf jaar gereed Ernstige botsing op Delftlaan in Haarlem Maaltijd honderdjarige Sociëteit „Vereniging" Groothertogelijk paar van Luxemburg bezoekt Haarlem Vereniging „Tot Steun" hield jaarvergadering Franciscaan viif eeuwen in Haarlem VRIJDAG 2 5 MEI 19 56 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT NGBOUW IN HAARLEM. Deze drie woorden zijn zoek gebracht aan de plaatsen waar gebouwd woi WONINGBOUW IN HAARLEM. Deze drie woorden zijn sneller neergeschreven dan de projecten, die er achter staan, uitgevoerd zijn. Er is een groot aantal mensen, dat bij een snelle aanpak gebaat is en het is een gemeenplaats geworden dit vast te stellen. In de eerste plaats zijn er natuurlijk de vele woningzoekenden, waaronder mensen, die helemaal geen woning hebben, mensen, die volkomen onvoldoende gehuisvest zijn, en tenslotte diegenen die voor hun werk in Haarlem komen wonen en daar over een eigen woning wensen te beschikken. De eerste twee categorieën zijn er het ergst aan toe, maar er schuilt waarschijnlijk geen over drijving in als we vaststellen dat het gehele Nederlandse volk alleen-, samen- of in het geheel niet-wonenden een snelle oplossing van de woningnood ten zeerste zou toe juichen. Hoe staat het nu met de woningbouw in Haarlem? In het verleden hebben wij reeds een groot aantal artikelen over dit onderwerp geschreven en de verscheidene woning- bouwplannen, die er voor onze stad zijn aangenomen heb ben alle van ons de aandacht gekregen, die zij verdienden. Om nu eens vast te stellen hoe ver alle projecten, op bet- ogenblik onderhanden, gevorderd zijn, hebben wij een be zoek gebracht aan de plaatsen waar gebouwd wordt. Het gaat hier voornamelijk om de volkswoningbouw, waarvan verscheidene projecten in Delftwijk gelegen zijn. Daar wor den op het ogenblik gebouwd: 224 woningen voor de Ver eniging Volkshuisvesting, 56 eengezinswoningen, 12 beneden en 12 bovenwoningen, 8 winkelhuizen met bovenwoning, 12 huizen voor bejaarden en een tehuis voor werkende vrou wen voor de woningbouwvereniging „Onze Woning" en 225 woningen voor de woningbouwvereniging „Eigen Haard". Aan de andere kant van de stad, aan de Schipbolweg en J. J. Hamelinkstraat bouwt men 138 woningen voor de Coöperatieve Woningvereniging Gemeentepersoneel en 181 voor de R.K. woningbouwvereniging „St. Bavo". Tenslotte is men aan de voorkant van de basiliek St. Bavo bezig met 50 woningen voor bejaarden voor de R.K. Coöperatieve woningbouwvereniging „St. Jozef'. Ziehier de complexen waaraan gewerkt wordt. De geluiden, die met betrekking tot deze woningbouw gehoord kunnen worden behalve het lied van dc arbeid, dat overal gehoord wordt variëren van optimistische via gematigd-optimistische tot tamelijk pessi mistische. In Delftwijk nadert het complex van 224 woningen voor Volkshuisvesting zijn vol tooiing. Een overzicht van de werkzaam heden aan dit door architect H. W. van Kempen ontworpen project, waarbij de beide componenten voor een welslagen van de woningbouw, materiaalvoorziening en arbeidskrachten, tot hun recht komen. krachten, later kwamen daar moeilijkheden en stakingen bij. Deze moeilijkheden had den vrijwel alle betrekking op de betaling: de arbeiders eisten voortdurend meer loon dan „Panagro" kon betalen. Naar onze zegslieden meedeelden, zou het tempo van de houw met een extra anderhalve a twee ton voor het aannemingsbedrijf, aanzienlijk bespoedigd kunnen worden. Hoe dit alles ook zij, het tempo dat in het verleden reeds critiek genoeg ondervonden heeft, schijnt op liet ogenblik niet erg versneld te kun nen worden en hoewel de bouw van deze woningen op een oortje na gevild is, kan men nog niet zeggen wanneer ze opge leverd kunnen worden. De moeilijkheden schijnen op het ogenblik bij de schilders te liggen en het is aan de ene kant maar gelukkig dat in het algemeen gesproken schilders aan een project de „finishing touch" geven, zodat we mogen aannemen dat als de huidige moeilijkheden zijn op gelost, de aflevering spoedig daarna zal kunnen plaatsvinden. Een weer wat optimistischer geluid kun nen we doen horen met betrekking tot de bouw van de 50 woningen voor bejaarden nan de voorkant van de basiliek St. Bavo. Het gehele project bestaat uit drie woon blokken en is ontworpen door de architect Pierre Cu y pers uit Amsterdam. Het werk wordt uitgevoerd door de firma M. Ebbing uit Haarlem-Noord. Men is aan deze bouw begonnen in maart van het vorige jaar en men verwacht dat eind juni één woonblok opgeleverd kan worden en de rest in augustus of september. De wo ningen zien er aantrekkelijk uit: zi.j be vatten twee kamers, een bergruimte, een balkon met bergkasten en een W.C. met doucheruimte erachter. Er werken 28 man aan de voltooiing, waaronder ongeveer 10 jeugdige krachten, die allen met groot enthousiasme werken, naar ons uitvoerder Wildschut meedeelde. Wij hebben reeds de belangrijkste cate gorie mensen genoemd, die belang in de wo- ingbouw stelt, maar daarnaast zijn er nog tal van instanties en autoriteiten, die met de bouw zelf zoveel te meer te maken heb ben. In de eerste plaats de gemeente, die de kredieten beschikbaar stelt, de woning bouwverenigingen, die de opdrachten ge ven, d'e architecten, die de plannen ontwer pen, de aannemers, die de bouw op zich nemen en de onderaannemers, die de on ontbeerlijke kleinere werkzaamheden moe ten uitvoeren. Zij allen hebben hun woordje met betrekking tot de bouw te zeggen en het is in het algemeen te hopen, dat al deze stemmen tezamen een zo har monisch en welluidend mogelijk koor vor men. Gelukkig is dit in de meeste gevallen ook het geval en waar nog wel eens ver schil van mening heerst, wordt er in ieder geval hard aan gewerkt dat deze onenig heden zo snel mogelijk uit de weg geruimd worden. Bij nadering van het woningbouwproject in Delftwijk ten westen van de Generaal Spoorlaan vallen onmiddellijk de hoge flatgebouwen op, die tezamen de 224 wo ningen van de Coöperatieve Woningbouw vereniging „Volkshuisvesting" zullen vor men. Deze woningen zijn ontworpen door architect H. W. van Kempen en worden gebouwd door de firma Bergshoeff rat Alphen aan de Rijn. De bouw hier is ver leden jaar zomer begonnen en er wordt op het ogenblik door ongeveer veertig d vijf tig man aan gewerkt om de eerste woon blokken tegen het einde van het jaar ge reed te hebben en op te kunnen leveren. Het weer werkt prachtig mee: sinds de vorstperiode is er nog maar één ochtend regenverlet geweest en toen waren ver scheidene blokken al zo ver dat er binnen gewerkt kon worden. Ofschoon voorspel lingen ten aanzien van de bouw tamelijk riskant zijn, heerste er hier toch in het algemeen een optimistische stemming. Dc materiaalvoorziening loopt naar wens en ook met het personeel ging het op het ogenblik wel, al is er dan vrij veel verloop. Met een complex van 120 woningen door architect B. J. J. M. Stevens voor „St. Jozef" ontworpen, is men nog niet begon nen. Financiële moeilijkheden vormen hier de voornaamste beletselen. De prijs, waar voor verscheidene aannemingsbedrijven de bouw op zich willen nemen, is te hoog en er wordt nu bestudeerd in hoeverre men door een vereenvoudiging van ontwerp of uitvoering tot overeenstemming kan ko men. Hier zal dus nog weer geduld moeten worden geoefend. Het project dat architect C. Brake 1 voor „Onze Woning" ontworpen heeft, is zeer aantrekkelijk van conceptie, het, wordt uitgevoerd door de firma gebr. Van dei- Putten uit Heemstede. Wij hebben hierover reeds vroeger geschreven en vermelden nu slechts dat het geheel zal bestaan uit 56 eengezinswoningen, 12 beneden- en 12 bovenwoningen, 8 winkelhuizen met bovenwoningen, 12 huizen voor bejaarden, een tehuis voor werkende vrouwen, als mede 32 garages. Al deze gebouwen komen te liggen rond het nog aan te leggen Top Naeffplantsoen en zullen van ruim gerief voor de bewoners voorzien worden. Het afgelopen najaar is hieraan begon nen en op het ogenblik is het heiwerk voor het gehele project klaar gekomen, van het eerste blok wordt de verdiepingsvloer deze week gestort en bij de winkelhuizen is men met de bouwmuren bezig. Onder alle voorbehoud meent men dat 16 eengezins woningen, 12 flats en 8 winkels aan het eind van dit jaar bewoond kunnen worden. De rest zal dan naar verhouding in het komende jaar opgeleverd kunnen wórden- Veertig man zijn momenteel aan de bouw hier bezig. Even ten zuiden van deze 100 woningen moeten 225 woningen voor „Eigen Haard" verrijzen, verdeeld over zes blokken. De woningen hebben alle drie woonlagen en j aanvankelijk was cr gebrek aan arbeids- van dat plan inderdaad te gaan aanpakken. een vierde, iet of wat inspringende verdie ping voor kleinere gezinnen. Het ontwerp is van architect H. T u n i n g a en de fir ma P. Bot en Zn. uit Heerhugowaard heeft het werk aangenomen. In april is hier be gonnen, waarbij men tewerk gaat volgens het systeem van de grondverbetering: hier bij wordt de grond tot ongeveer twee meter onder het maaiveld afgegraven, de ontstane diepte wordt opgevuld met zand, waarna een zogenaamde trilmachine zorgt voor het geschikt maken van de grond voor bebou wing. Ongeveer twintig man zijn op het ogenblik hieraan bezig en hebben van één blok reeds de vloer gestort. Met het storten van een tweede vloer is men doende. Met alle reserve, die bij een dergelijke voorspelling past hoopt men 400 werkdagen voor de totale bouw nodig te hebben. Hier kan dus gesproken worden van een gema tigd optimistische kijk op de dingen. Met de bouw aan dc Schipholweg is het anders. De houw hier is, de oorzaken en aanleiding even terzijde latend, teleurstel lend te noemen. Niet in de laatste plaats door de langdurige tijd, die reeds aan dit project besteed is. Het gaat hier om 138 woningen voor de woningbouwvereniging Gemeentepersoneel ontworpen door architect H. Tuningacn J31 door architect B. .1. J. M. Stevens voor „St. Bavo" ontworpen. Het werk wordt voor beide complexen uitgevoerd door hel aannemingsbedrijf „Panagro" N.V., uit Warmond. Reeds in mei 1954 is aan dit project begonnen en pas in de afgelopen maand is het eerste blok winkels met bovenwoning aan de J. J. Hamelinkstraat bewoond. Aan vier andere blokken wordt op het ogenblik geschilderd en in zes blok ken zijn de stukadoors bezig. Omtrent bet tijdstip van gereedkoming wil echter nie mand zich op het ogenblik bindend uitlaten. Allerlei factoren hebben tijdens de bouw een ongunstige rol gespeeld: toen er in mei 1954 met bouwen begonnen zou worden, was men van gemeentewege juist bezig met het leggen van dc rioleringen, er was gebrek aan personeel en de winters heb ben met hun ongunstig weer ook belemme rend gewerkt. Dc voornaamste moeilijk heden lagen echter in de pcrsoneelssector: Aan de Schipholweg wachten deze wonin gen op de laatste afwerking door schilders en stukadoors. Verscheidene moeilijkheden hebben de bouw hier aanzienlijk vertraagd Met een werkelijk optimisme zouden wij echter pas kunnen eindigen wanneer men de zekerheid had, dat de continuïteit in de woningbouw ook voor de naaste toekomst gewaarborgd zou zijn. Dat zou het geval zijn geweest indien de plannen voor 320 arbeiderswoningen in systeembouw in Delftwi.jk-Noord, welke plannen in het na jaar van 1955 waren voorbereid, doorgang hadden kunnen vinden. Men is echter nog niet tot overeenstemming met het rijk kunnen komen omtrent de curveprijs. Aan de mate waarin de woningbouw thans dooi de Plaarlemse instanties wordt voorbereid, ligt. het niet. Zo heeft architect ir. Harry Nefkens uit Rotterdam een schetsplan ingediend voor 240 arbeiderswoningen, welke in de „noord punt" van Delftwijk zullen verrijzen. Deze „noordpunt" is groter geworden door een wijziging van het uitbreidingsplan, hetgeen weer mogelijk was door een andere trace ring van de westelijke randweg en een daardoor geheel nieuwe situatie van het Delftplein. Dezelfde architect bouwt aan de oostelijke zijde van de Rijksstraatweg de nieuwe rooms-katholieke parochiekerk, ge wijd aan Petrus en Paulus. Het is te hopen, dat de spanne tijds welke de laatste jaren verliep tussen het. beste- dingsrijp zijn der plannen en de rijksgoed keuring in de naaste toekomst korter kan worden. Daardoor ontstaan vertragingen welke zelfs niet door een vaak theoretische kostenbesparing worden gerechtvaardigd. Vooral niet omdat juist in de tijd dat men over de rijksbijdrage onderhandelt, de prijzen van materialen en de lonen op nieuw stijgen. In dit overzicht hebben wij ons bepaald tot de volkswoningbouw. Ten aanzien van de bouw van middenstandswoningen zij hier vermeld, dat de firma Biesterbos reeds volop bezig is met het complex van onge veer tweehonderd huizen bij de verlengde Orionweg en het station Bloemendaal. De Nemavo, die een plan van in totaal 350 woningen volgens systeembouw wil bou wen in Sinnevelt ten noorden van de Orionweg, schijnt thans verwezenlijking De bouw van het eerste paviljoen van de beschutte werkplaatsen van de Nazorg aan de Zuid-Schalkwijkerweg vordert thans in hoog tempo. Het is reeds bijna geheel onder de kap en zal zeker binnen enkele maanden opgeleverd kunnen worden. Het is een van de vijf geprojecteerde paviljoens van dit bijzondere Nazorgcomplex, waarvan de realisering toch nog sneller kan verlopen- dan aanvankelijk was gedacht. Men had namelijk ten minste tien jaar uitgetrokken voor de verwezenlijking van dit gehele project, maar op grond van de jongste ont wikkeling hoopt men het binnen de vijf jaar te bereiken. is zeer bevredigend, maar toch kan de Na zorg er nog geen staat op maken dat zij het nog dit najaar in gebruik kan nemen, als gevolg van het vaak nogal vertraagd afko men van de vergunningen. Om namelijk in dit paviljoen te kunnen trekken twee werkplaatsen voor twintig man elk en een tussenliggend schaftlokaal heeft men ook andere voorzieningen nodig, zoals het administratiegebouw, de bergloods en een ketelhuis. Zonder deze begint men met het paviljoen niets. En juist daarvoor ontbre ken nog altijd de vergunningen. Het beschutte werkplaatsen-project, ook wel het plan-Schuyt (naar de directeur van de Nazorg) genoemd, is in het bijzon der bedoeld voor geestelijk zwakken die nóch in een van de bestaande inrichtin gen van de Nazorg, nóch in de vrije maat schappij terecht zijn, maar een tussensta dium moeten doormaken waarin zij meer vrijheid en meer verantwoordelijkheid krijgen. Het is een afspiegeling van de vrije maatschappij, die echter uiteindelijk nog een beschermend karakter heeft. Op deze wijze hoopt men het mislukken van vele proefverloven als gevolg van een te abrup te overgang van gesticht of werkinrich ting naar de maatschappij te voorkomen. Toen het project werd ingediend kon men reeds tweehonderd geestelijk zwakken in Haarlem noemen, die er zeker voor in aan merking komen. Donderdagmiddag om kwart voor twee werd de bestuurder van een bestelauto rij dend op de Delftlaan in Haarlem in zuide lijke richting plotseling onwel. Hij week naar links uit en reed in volle vaart op een hem tegemoetkomende vrachtwagen in. De bestelauto werd aan de voorzijde vol komen vernield en de bestuurder, de melk handelaar L. P. v. d. B., moest met een hersenschudding en een ernstige hoofd wond naar het ziekenhuis Johannes de Deo vervoerd worden. Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Sociëteit Vereniging te Haarlem hebben genodigden en leden don derdagavond in restaurant Brinkmann aan een maaltijd aangezeten. Tot de gasten be hoorden de burgemeesters van Haarlem, Heemstede en Bloemendaal, de heren Ch. E.. Visser,-voorzitter van de Kamer van 'Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken, dr. C. Spoelder, voorzitter van de Vereniging Haerlem, P. C. van Houten, voorzitter van de HFC, K. R. van Staal en K. J. van Kampen namens het bestuur der afdeling Haarlem van de Vereniging van Ex-politieke gevangenen en H. Stam. pre sident-directeur van de N.V. Technische Uitgeverij Stam. Zaterdagavond worden de feestelijkhe den gesloten met een bijeenkomst voor leden met hun dames: een cabaretgezel schap zal optreden. „In Nederland is veel water. Een man die water naar Nederland komt brengen begaat een domheid. In Nederland is ook veel Christendom. En er is moed voor no dig om Christendom naar Nederland te brengen. Ik spreek liever met volslagen atheïsten dan met mensen, die Chrisuts wel menen te kennen en menen te volgen maar die niet tot in het diepst van hun wezen met Zijn evangelie doordrongen zijn, dus in werkelijkheid part noch deel hebben aan Zijn heerlijkheid". Met deze woorden opende de bekende Duitse evan gelist Herman Zaiss donderdagavond zijn tweede toernee door Nederland in hel Krelagehuis voor een gehoor van onge veer 2500 mensen. Zijn eerste toernee had in de Nederland se kerkelijke pers talrijke reacties gewekt, in het bijzonder door zijn prediking dat lichamelijke en geestelijke gebreken niet langer kunnen voortbestaan bij een vol komen aanvaarden van het evangelie. Vooral zijn constatering van gebrek aan geloof bij het uitblijven van de genezing ontmoette veel verzet in kerkelijke krin gen. Deze bleven daarin echter van het begin af in zichzelf verdeeld omdat ander zijds velen geneigd waren vergelijkingen te trekken tussen de massale opwekkings beweging van Zaiss in het na-oorlogse Duitsland en de spontaniteit van het. ge loof en de vele gebedsgenezingen in de eerste Christengemeenten, tegen welke achtergrond het huidige kerkelijk leven naar hun gevoelen vaak bedenkelijk afstak door schraalheid en verstarring. Vandaar dat reeds na Zaiss eerste toernee in ons land in vele plaatsen interkerkelijke comi tés zijn ontstaan, die zich evangelisatie in zijn geest tot hun taak stelden en daarin aan het gebed voor zieken en gebrekkigen een centrale plaats gaven. Ook in Haarlem bestaat al jarenlang zulk een comité, dat wekelijks op maandagavonden bijeenkom sten in de Begijnhofkapel organiseert, waarin gezamenlijk voor zieken wordt ge beden en herhaaldelijk mededeling werd gedaan van opmerkelijke genezingen. Dit comité had thans de Duitse evangelist naar Haarlem uitgenodigd. Hedenmiddag zal hij opnieuw voorgaan in een bijeenkomst in het Krelagehuis met zieken en ook voor hedenavond is een bij eenkomst met hem belegd. Daarna treedt De opnamen voor een reeks HMV-lang- speelplaten, die vandaag in het Concert gebouw te Haarlem door Bovema gemaakt zouden worden van de opera „Porgy and Bess" van Gershwin en DuBose Heyward, met medewerking van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, zijn niet doorge gaan. Er ziji? op het laatste moment moei lijkheden gerezen ten aanzien van de auteursrechten op de muziek, die niet tijdig konden worden opgelost. De contracten zijn direct na Pinksteren gesloten met de Noorse impresario Larsen, die als manager van de Everyman's Opera Inc. voor de Europese tournée optreedt. Deze heeft er geeen rekening mee gehou den, dat de auteursrechten aan de Gersh win Foundation behoren. Het thans in Ne derland optredende gezelschap maakt ge bruik van de oorspronkelijke partituur. Bij vroegere grammofoonplaten werden steeds, zoals in Amerika gewoonte is om zich aan betaling van rechten op de muziek te ont trekken, speciale arrangementen gespeeld. Gedurende de afgelopen nacht zijn er- vele telegrammen met New York gewisseld en langdurige telefoongesprekken gevoerd, maar het bleek niet mogelijk op korte ter mijn tot een oplossing van de gerezen moeilijkheden te komen. Een beslissing is echter binnen enkele dagen te verwachten. Ook de twee adviseurs van Pathé-Marconi uit Parijs, die donderdagavond op Schiphol arriveerden en de opnamen zouden bij wonen, konden in deze kwestie geen uit komst brengen. De directie van Bovema achtte het risico om toch de benodigde opnamen te maken Tijdens het bezoek van de groothertog-in en de prins van Luxemburg aan Nederland van 5 tot 9 juni zullen de hoge gasten op donderdag 7 juni een bezoek brengen aan het Frans Halsmuseum te Haarlem, waar de ministerraad een diner aanbiedt. te groot. „Als de muziek eenmaal op de geluidsbanden is vastgelegd", aldus pro grammaleider, de heer J. Ploeger, „kunnen de rechthebbers immers vragen wat zij willen". De normale procedure bij gram mofoonplaten is dat de muziekrechten door de STEMRA behandeld worden. In dat ge val echter incasseert de Gershwin Foun dation het haar toekomende rechtstreeks. Bovema heeft nu het Haarlemse Con certgebouw door akoestische kwaliteiten buitengewoon geschikt voor dit doel ge huurd voor vrijdag 1 juni om opnamen van of uit „Porgy and Bess" te maken, dus hetzij van het gehele werk of van ge deelten („highlights") daaruit. Het is nog niet bekend, welk orkest de begeleiding zal verzorgen. Voor vandaag zou het Noord hollands Philharmonisch Orkest zijn op getreden, dat nu eenmaal goed is inge speeld, daar het dagelijks aan de voorstel lingen in Carré te Amsterdam meewerkt. Onder voorzitterschap van mr. E. J. W. Top is in de Doopsgezinde kerk de jaarver gadering gehouden van de afdeling Haar lem der Vrijzinnig Protestantse Voogdij vereniging „Tot Steun". Uit het jaarverslag van de secretaresse bleek, dat eind december 1955 veertig pu pillen aan de zorg der vereniging waren toevertrouwd. Hiervan waren drieëndertig- kinderen geplaatst in pleeggezinnen, zes in een inrichting, terwijl een op proef is ge plaatst bij de ouders. Veel dank is ver schuldigd aan de pleegouders, aan alle ge machtigden, aan het Medisch Opvoedkun dig Bureau in Haarlem en in Amsterdam en aan het departement van Justitie. Het kinderbeschermingswerk ondervindt op het ogenblik van vele kanten belang stelling. Dit bleek ook uit het succes waar mee de Propagandacommissie is gestart. Door de actie meldden zich nieuwe leden en een belangrijk bedrag aan giften kwam binnen. Er werd een vrij intensieve inspec tie uitgeoefend. Het contact met de pupil len was buitengewoon prettig. In het be stuur kwam enige wijziging. In de vaca ture van mr. W. F. J. Fischer werd met algemene stemmen benoemd mr. W. Droog lever Fortuyn. De penningmeesteresse deelde mede, dat het nadelig saldo 382.bedroeg. Zij be sprak de noodzakelijkheid het aantal con tribuanten te verhogen. hij twee dagen in Rotterdam op en ver volgens spreekt hij maandagavond tot slot van zijn toernee in Alphen aan den Rijn. Reeds om zes uur gingen de deuren in het Krelagehuis open, geleidelijk stroomde de grote veilinghal vol onder zang van gees telijke liederen met begeleiding van Cor Kee aan een „elektronisch Lincoln-orgel" en van het muziekkorps van het Leger des Heils. Onder de aanwezigen waren ver scheidene predikanten. Na te zijn verwelkomd door mr. P. E. Barbas namens het Interkerkelijk Evan gelisatie Comité kwam Hermann Zaiss aan het woord, die deze bijeenkomst als een voorbereiding bleek te beschouwen voor de andere twee, die vandaag volgen. Hij nam als uitgangspunt voor zijn prediking een gedeelte uit het Marcus-evangelie waarin de genezing van een verlamde wordt beschreven, die zich omdat hij door de mensenmenigte Christus niet kon berei ken door vier vrienden het dak op liet dragen en het dak liet openbreken om zich vervolgens aan touwen vlak voor Hem te doen neerlaten. De evangelist stelde deze verlamde ten voorbeeld aan zijn gehoor: „Men wordt niet bij Christus geboren, maar men moet geweld gebruiken om tot hem te komen. En als Jezus dat geloof ziet, dat desnoods door muren heenbreekt, dan zegt hij: Uw zonden zijn u vergeven" Dat hij dit vooraf doet gaan aan de gene zing. wijst er, naar Zaiss zeide, duidelijk op, dat de mens eerst vrijgemaakt dient te worden van zijn zonden opdat de kracht van het evangelie hem kan doordringen. De mens is niet uit eigen vrije wil ter wereld gekomen maar door God geschapen en omdat God de architect is van het men selijk lichaam, moet de mens zich ook tot God wenden, wanneer daar iets aan man keert. Hij kan dat vrijelijk doen omdat Christus de oorzaak van het lijden en de smart de zonde heeft weggenomen. Wan neer de mens zich dat ten volle bewust wordt dan kan. naar Zaiss zeide, de onbe schrijfelijke yreugde zijn deel worden, waardoor alle ziekten en kwalen worden uitgedreven. „En om u duidelijk te maken, dat dit geen lege woorden zijn zeg ik u, dat er in de 17 jaar gedurende welke ik dit evan gelie predik samen meer dan 20.000 mensen op ons gebed zijn genezen, van ernstige in validen tot schizophrenen toe", aldus Mermann Zaiss. die daarvan verscheidene voorbeelden gaf. „De mens. die weet, dat hij van zijn zonden is vrijgemaakt door Christus, kan daarmee vrijelijk een al liantie aangaan met de grootste kracht in het heelal, welke een einde maakt aan al zijn leed. Ik kan zelf geen diagnose stellen en geen terapie bedenken, ik ben maar een huisknecht van Christus. Ik kan niets an ders doen. dan u die Dokter aanbevelen, niet alleen voor uw lichaam maar ook voor uw geest". Dezer dagen was het vijfhonderd jaar geladen, dat de orde van Franciscanen zich te Haarlem vestigde en dat op kosten van de stad liet klooster der Minderbroeders in de omgeving van het Heiligland gebouwd werd. Ter gelegenheid hiervan zal de bis- schon van Haarlem, mgr. J. P. Huiberg, zondagmorgen 27 mei in de Sint Antonius- kerk aan de Nieuwe Groenmarkt een hoog mis opdragen. In de loop der eeuwen heeft de orde z.ich verdienstelijk gemaakt zowel op godsdien stig als op sociaal gebied en dat is heden ten dage nog het geval. Geruime tijd hebben de Haarlemse Franciscanen gewerkt in het klooster. In 1572 werd het echter door de Staatse soldaten geplunderd en zes jaar later werd het convent andermaal door soldaten, die reeds verwoestingen hadden aangebracht in de Bavokerk, aangevallen en geplunderd. Het klooster strekte zich uit van de Minnebroederssteeg tot de Gast- huisvest en besloeg de gehele ruimte tus sen het Groot Heiligland en de Kleine Houtstraat. Later werd het voor een be langrijk deel ingericht tot het Sint Elisa beths Gasthuis. In 1578, na de tweede plundering, scheen het, dat de Franciscanen uit Haarlem ge bannen waren, maar in 1614 keerden zij terug. In de Damsteeg werd een schuilkerk ingericht, waar gelovigen bijeen kwamen. Tot 1844 werd deze kerk gebruikt. In het najaar van dal jaar werd de Sint Antonius- kerk aan de Nieuwe Groenmarkt in ge bruik genomen. Dit betekende tevens het begin van een nieuw tijdperk. Doordat de parochie in de loop der jaren groeide werd in het begin van deze eeuw een tweede kerk gebouwd en wel in het Kleverpark. Sedert 1921 bestaat in Haarlem het Sint Franciscus Liefdewerk, dat later een fusie aanging met het Sint Francisca Romana Liefdewerk. De fusie is bekend als Katho lieke Sociale Jeugdzorg, dat in verschei dene delen van de stad werkzaam is. Van de andere activiteiten van de tegenwoor dige tijd noemen wij het onderwijs aan diverse scholen, pelgrimstochten naar Kevelaar, de Sint Jozefsgezellen (am bachtsleerlingen) en de „Open deur", ge vestigd aan de Gierstraat.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7