TAXI 13.300 Situatie van de journalistiek werd in Haarlem besproken Hermann Zaiss vervolgde zijn prediking in het Krelagehuis Haarlems stationsgebouw ondergaat verjongingskuur Haarlems gemeentebestuur liet zich nieuwe haring goed smaken Robert Peereboom herdacht Renaissance-avond bij Toonkunst Zandstralen en bijtende zuren Nu het stoomtijdperk voorbij is kan men de kap licht verven 11 Jaarvergadering NJK Radio en televisie Vijfentwintig jaar bij PTT „Eendracht maakt macht" hield jaarvergadering Burgerlijke Stand van Haarlem Sneltrein ontsnoerde op wissel Wagenvoerder-voor het hof Rectificatie Badhuis Schotersingel wordt verbouwd Een aantal gedeeltelijk verlamden genezen Auto reed wielrijder aan en botste tegen andere auto Propaan-installatie voor Haarlems G.E.B. Grootste van Nederland Insluiper op heterdaad betrapt Automobilist reed wielrijdster aan ZATERDAG 26 MEI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „De jaarvergadering van de Nederlandse Journalistenkring heeft ons bijeengebracht in een stad, waar de Nederlandse journalistiek een groot verlies heeft geleden door het verscheiden van de hoofdredacteur van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant, de heer Robert Peereboom. Ik moge hem in ons midden gedenken als een man, wiens grote journalistieke bekwaamheid recht evenredig was aan de hoge opvattingen, welke hij omtrent de uitoefening van de journalistiek huldigde en ook in praktijk bracht". Aldus sprak vanmorgen in restaurant Brinkmann te Haarlem de heer J. J. van Mechelen tijdens zijn openingsrede in de vergadering van de Neder landse Journalistenkring. De heer Van Mechelen vervolgde: „De kwaliteit en vooral ook de toekomst van de journalistiek in Nederland hadden de voortdurende aandacht van de heer Peereboom en meer dan dat: zijn bezorgdheid". De bezorgdheid is de heer Van Mechelen gebleken uit enkele gesprekken, die hij op zijn verzoek in de laatste jaren en soms avonden lang met hem heeft gehad en waarin de heer Peereboom graag zijn visies op deze dingen, het heden en de toekomst van de journalistiek, ontvouwde. De heer Peereboom deed dat, hopende dat spreker in zijn positie van voorzitter van de NJK met zijn patriarchale colleges, waartoe deze gesprekken wel eens vergleden, voor deel zou willen doen. De voorzitter ontleende aan de gesprek ken met en aan de persoon van de heer Peereboom een uitgangspunt voor een in leidende beschouwing tot de vergadering. De heer Peereboom is er met anderen spreker dacht aan de erevoorzitter, de heer M. Rooy in geslaagd de essentie van hun visie op de functie, zin en betekenis van de journalistiek op zichzelf en in het maatschappelijke vlak neer te leggen in een collectieve arbeidsovereenkomst voor dagbladjournalisten. In de toelichting tot de in 1947 voorbereide en begin 1948 in werking getreden C.A.O. is bepaald, dat deze collectieve arbeidsovereenkomst in haar opzet en gevolgen mede dienstbaar zou worden gemaakt aan de bevordering van de ideële eisen, namelijk verheffing van het journalistieke beroep en van de vakbekwaamheid van zijn beoefenaren, waaruit een verbetering van het Neder landse dagbladwezen en derhalve een vrije voorlichting Van het Nederlandse volk moesten voortvloeien. Sprekende over de tegenwoordige tijd merkte de heer Van Mechelen op, dat er' thans een crisis heerst. Daarbij herinnerde hij aan de vlucht uit de journalistiek. De vlucht uit het vak in alle leeftijdsgroepen is onmiskenbaar. Even onmiskenbaar is de onmogelijkheid om vlot in vacatures voor geroutineerde journalisten te voorzien. Ook kan heel duidelijk worden waargenomen dat de trek van jonge, bekwame mensen naar de journalistiek, gelet op de materiële perspectieven die het vak biedt, niet groot is. Het aantal gegadigden naar leerlingen- posten wordt steeds meer gerecruteerd uit jongelieden, die zich met een mulo- diploma reeds voldoende onderlegd achten om het er maar eens op te wagen. De heer Van Mechelen ging ook de ont wikkeling van de radio en de televisie na. De pers zou onverstandig doen, wanneer zij zich op die ontwikkeling niet bezon, want die ontwikkeling raakt de positie van het dagblad op de markt der voorlichtings media. Wat de lezer auditief of spectacu lair reeds eenmaal heeft opgenomen, zodat deze zich wat bepaalde onderwerpen be treft geïnformeerd acht, behoeft de krant voor hem niet meer af te drukken. Daar entegen zat hij, ook al door de werking van deze media, veel meer behoefte hebben ADVERTENTIE VOLKSWAGENVERHUUR GARAGE: TWIJNDERSLAAN 35 Vrijdag 1 juni hoopt de heer P. Brui nenberg, besteller bij de PTT, kantoor Heemslede, de dag te herdenken dat hij voor 25 jaar bij het staatsbedrijf in dienst trad. Des ochtends zal de jubilaris door directie en personeel van het kantoor Heemstede gehuldigd worden; 's middags is er gelegenheid tot gelukwensen te zij nen huize, Utrechtselaan 8. In „Zomerlust" hield de Zandvoortse woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" vrijdagavond een druk bezochte jaarvergadering. Uit de jaarverslagen kon de grote bloei der vereniging, die een res pectabel aantal leden telt, duidelijk wor den vastgesteld. Bij acclamatie werden de periodiek af tredende bestuursleden A. Molenaar, voor zitter; G. J. Tol. penningmeester en K. Paap herkozen. Daar de heer A. Hoekema zich niet meer herkiesbaar had gesteld, werd in diens plaats gekozen de heer B. F. R. Elf- t'ers. De vergadering ging akkoord met. het bestuursvoorstel om over te gaan tot de bouw van 92 woningen aan de Van Len- nepweg en omgeving. OPBRENGST COLLECTE De jaarlijkse „Emmabloem-collecte" van „Onderling Hulpbetoon", die tweede Pink sterdag werd gehouden, heeft in Zandvoort een bedrag van 902,14 opgebracht. HAARLEM, 25 mei 1956 GEHUWD: 25 mei, J. H. Rongen en P. G. Th. van Ravensberg; B. van den Haak en Chr. G. M. Willemse. BEVALLEN van een zoon: 24 mei, E. Lammers—Prins; M. Bonarius—GrebbenA. V Ch S wart—Rek veld; H. J. E. Ha vei-— Bennink; II. Beijerbergen van Henegouwen —Pluim; 25 mei. W. F. Petter—Smit; P. S. van der Woude—Rozenhart; L. W. Blok— Outshoorn; J. Leigh—Verburgh. BEVALLEN van een dochter: 24 mei, H. E A. KomenJötten; A. P. Blom—Faber; 25 mei, C. M. Bouman—van Lieshout. OVERLEDEN: 23 mei, G. L. Plut, 83 j„ Westergracht; K. van Zeggeren—van ^'te- bergen. 80 j.. Saenredamstraat; 24 mei, C. H. Niesten—Tholen, 66 j., Kenaupark; 25 mei, J. Levie—Sanders, 63 j.. Hazepaterslaan. H Horeman, 74 j., Noorder Tuindorplaan; N. W. Stevens, 82 j„ Hagestraat (verbeterde opgave). aan een completerende functie van zijn krant, wanneer het onderwerpen betreft waarover hij zich breder, instructief of redegevend wenst voorgelicht te zien. Men kan, aldus de heer Van Mechelen, als het er om gaat zich in een concurrentie te handhaven, natuurlijk alleen uit econo mische overwegingen datgene aanwenden, dat enerzijds daartoe dienstig kan heten en anderzijds uitwijst op zichzelf een culturele functie te zijn. In dat geval is de culturele functie slechts middel tot het economisch doel, maar dit is alle bij het dagblad be trokken partijen gelukkig volkomen vreemd. Want niet alleen van de kant van journalisten, maar ook van de zijde van de dagbladuitgever staat, ongeacht het economische einddoel, die culturele functie toch wel voorop. De heer Van Mechelen vervolgde, dat de crisis, of als men wil zeggen de situatie, waarin de journalistiek thans verkeert, waarvan velen individueel dagelijks de be nauwing aan den lijve ondervinden, waar aan zij met liefde en plichtsbesef weerstand bieden, ingrijpende verandering eist. Spre ker zeide persoonlijk te blijven vertrouwen of vurig te hopen, dat in zeer naaste toe komst de crisis van en het groeiend onbe hagen in de journalistiek zal worden ge ëlimineerd. De voorzitter besloot zijn openingsrede met te zeggen:„Onze bezorgdheid raakte ook de man, wiens heengaan wij betreuren en die in Haarlem heeft aangetoond tot welke hoogte men de taak van de journalist in de samenleving kan opvoeren. Ik meende zijn nagedachtenis in deze kring hoog te houden door in zijn journalistieke habitus mede uitgangspunt te kiezen voor mijn beschou wing, zodoende, naar ik hoop, niet al te slecht effectuerend wat de heer Peereboom mij in de gesprekken heeft willen mee geven. Wij kunnen allen hem het best eren door in de door hem met anderen in een beginsel doelbewust vastgelegde richting voort te gaan en tot waar dit ons met behoud van ons zelfrespect mogelijk is". Hierna herdacht de vergadering de heer Peereboom in enkele ogenblikken stilte. Katholieke journalisten De Katholieke Nederlandse Journalisten Kring kwamen vanmorgen eveneens in restaurant Brinkmann bijeen voor de jaar vergadering. De voorzitter, de heer L. S. J. Hanekroot, hield een inleiding over de af gelopen tien jaar. Hij stelde vast dat het culturele, het technische en het geestelijke peil in de kranten verhoogd zijn. In die periode kwamen tot stand een collectieve arbeidsovereenkomst, een vakopleiding en de Raad van Tucht. Een en ander is te dan ken aan de goede samenwerking tussen de drie journalistenkringen, verenigd in de Federatie van Nederlandse Journalisten. Op deze punten ging spreker nader in. Wat de C.A.O. en de vakopleiding betreft, was hij van mening, dat er verbeteringen aan gebracht kunnen worden. Tenslotte besprak de heer Hanekroot uit voerig de huidige positie van de journalist. Binnenkort beginnen de onderhandelingen over een nieuwe overeenkomst. Gelet op het grote aantal vacatures en de minder grote animo om in het vak opgenomen te worden, achtte hij de tijd gunstig om goede resultaten te bereiken. Officiële ontvangst Om half één zijn de leden van beide jour nalisten-organisaties officieel ontvangen in het stadhuis te Haarlem. Wethouder A. J. M. Angenent heeft de gasten namens het gemeentebestuur toegesproken. Het Arnhemse Hof heeft in appel bij verstek tegen de 50-jarige inmiddels ge pensioneerde machinist der N.S., Van W. uit Amersfoort f 75 boete of dertig dagen hechtenis geëist, omdat hij, mogelijk door onvoldoende oplettendheid, er de oorzaak van geweest kan zijn, dat op 3 februari 1954 op het stationsemplacement van de legerplaats Oldebroek de sneltrein Zwolle- Amersfoort met negentig kilometer snel heid op een wissel ontspoorde. Het ongeval gebeurde omstreeks kwart over zeven des avonds. Doordat een eveneens gederailleerde goederentrein destijds het hoofdspoor te Oldebroek blokkeerde, kon de sneltrein niet over dat spoor passeren. De stations dienst had maatregelen genomen om de sneltrein via een zijspoor te leiden. De wagenvoerder Van W. die de loco motief van de sneltrein bestuurde, heeft bij het onderzoek gezegd, dat de serie seinen, die hij moest passeren-, hem geen aanlei ding gegeven hebben snelheid te minde ren. Eenparig kwamen de deskundigen even- we! tot de conclusie, dat de seinen onmoge lijk gewerkt kunnen hebben zoals de wa genvoerder beweert ze waargenomen te hebben, zelfs niet bij een abnormale wer king van het mechaniek. De wagenvoerder is in eerste aanleg disciplinair gestraft. De rechtbank te Zwolle heeft de wagen voerder van strafvervolging ontslagen, om dat zij niet bewezen achte, dat de appa ratuur feilloos gewerkt heeft. De procu reur-generaal bij het Hof was van mening, dat appellant niet vrij uit gaat. De man zou op de avond van het ongeluk niet vol doende geconcentreerd geweest zijn. Het was onder deze omstandigheden zijn plicht geweest, reeds bij het voorsein de nodige voorzichtigheid in acht te nemen en zeker bij het in zicht komen van het onveilige uitrij-sein, de snelheid van de trein dras tisch te verminderen. Hij heeft zijn vaart slechts van 120 tot 90 km per uur vermin derd met het gevolg dat de trein ontspoor de. De procureur-generaal vroeg f 75 boe te of dertig dagen hechtenis. Uitspraak over veertien dagen. De muzieklerares Akke de Vries, die ver bonden is aan de Haarlemse muziekschool van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, is er op uit wegen te vinden om de uitvoeringen van haar leerlingen een vorm te geven, die afwijkt van de traditionele opzet. Haar streven is duide lijk: zij wil het musiceren niet slechts al leen maar een demonstratie van gemaakte vorderingen laten zijn. Zij wil er meer zin aan geven, bijvoorbeeld door de muziek te binden aan een herdenkingsfeest, zoals Kerstmis óf haar met een pedagogische strekking te combineren met een voor de algemene muzikale vorming onderwezen vak als muziekgeschiedenis. In deze laatste zin moet dan de leerlingen-uitvoering be schouwd worden, die Akke de Vries vrij dagavond in de Muziekschool van Toon kunst liet. geven. Hoofdzakelijk waren het zangleerlingen - van Akke de Vries, die daarbij optraden. Voor de begeleiding van de zang werden ook pianoleerlingen van de directeur der school, Piet Vincent, van Bets Nederkoorn, Roel Riphagen en Leen- dert Huges ingeschakeld, alsmede twee fluitleerlingen van Jos. de Klerk, welke leerling-instrumentalisten ter onderbreking van de zangvoordrachten bovendien ge legenheid kregen zich als solist te doen horen. Het doel van Akke de Vries was om op deze avond stil te staan bij een uiterst belangwekkende periode in de ontwikke lingsgang der muziek: het tijdperk der renaissance. Daartoe was muziek van Cac- cini, Monteverdi, Rossi, Cavalli, Frescobal- di, Stradella, Allessandro en Domenico Scarlatti, Caldara, Correlli, Pergolesi, Pai- siello, Jomelli, Lotti en verder van de Duitser Heinrich Schütz, de Franse clave- cimbel-componist Frangois Coupérin en de Nederlander Jan Pieterszoon Sweelinck ge kozen. Het. overwegend grote aantal Ita lianen in deze lijst van componisten mag ons niet verwonderen als wij bedenken, dat Italië de bakermat werd van de renais sance. De muzikale renaissance begon om streeks het jaar 1600 en duurde voort tot ongeveer het midden van de achttiende eeuw, waarbij de oorspronkelijke stijl zich had geëvolueerd tot barok en rococo. Voor de genoemde componisten werden vocale werken gezongen en clavecimbel- stukken gespeeld. Het was daarbij een bij zonder genoegen naar de verzorgde zang te luisteren, uiteraard uiteenlopend van technische beheersing en dispositie, maar voor ieders persoonlijk niveau verant woord. En met evenveel voldoening werd het vaardige klavierspel ondergaan, hetzij als begeleiding hetzij als solistische presta tie. De fluitisten vervulden met zorg hun obligate taak voor enkele vocale composi ties en zij wisten zich bij hun zelfstandige vertolking van de Sonate da chiesa van Arcangelo Corelli eveneens te onderschei den. De pedagogische zin van deze uitvoering bleek dan uit de musicologische toelichtin gen, die door drie der optredende leerlin gen werden gegeven voor elk der uitge voerde werken. De formulering van deze toelichtingen was voor het vastleggen van muziek-historische verschijnselen en voor het beheersen van opgenomen wetenschap van grote betekenis. En bij alle gewichtige ernst kwam er toch nog ruimte voor onwil lekeurig geestige opmerkingen van de „in leiders", die soms tot onbedaarlijke vrolijk heid aanleiding werden. Dat paste overi gens voortreffelijk bij de levenslustige geest der renaissance! Er komt nog een avond bij „Toonkunst" over de renaissance. Dan zal aandacht ge vraagd worden voor de topfiguren: Bach, Handel, Purcell en Rameau. P. ZWAANSWIJK. In het artikel over de stand van zaken in de Haarlemse volkswoningbouw in ons blad van vrijdag 25 mei, is abusievelijk vermeld, dat het complex woningen dat door architect C. van Brakel in Delftwijk voor „Onze Woning" ontworpen is, uitge voerd wordt door de firma gebr. Van der Putten uit Heemstede. Dit moet zijn Bouw en Aannemersbedrijf firma Van der Putten uit de Pijnboomstraat in Haarlem-Noord. Zuigeling- en kleuter consultatie bureau in Thorbeckebuurt Op de dezer dagen gehouden jaarver gadering van de afdeling Haarlem van de Noordhollaiulse vereniging „Het Witte Kruis" is meegedeeld, dat de in het jaar verslag 1955 aangekondigde verbouwing en vernieuwing van de warmwatervoor ziening van het badhuis aan de Schoter singel op 4 juni zal beginnen. Met ingang van die datum zal het badhuis tot nader order worden gesloten. In samenwerking met de beide andere kruisverenigingen werd een barak aange kocht, die dienst zal doen als tijdelijk con sultatiebureau voor kleuters en voor zui gelingen en waarvoor van de gemeente voor de tijd van vijf jaar een stuk grond in bruikleen werd verkregen aan de Am sterdamse vaart. De samenwerkende kruis verenigingen zullen dit gebouw gezamen lijk exploiteren. In antwoord op een verzoek van de Stichting Bijzondere Sociale Zorg en Maatschappelijk Buurtwerk te Haarlem om te komen tot het oprichten van een Zuigelingen- en Kleuter-consultatiebu reau in het Thorbecke-kwartier werd in overleg met de besturen der beide andere kruisverenigingen overeengekomen dat de afdeling Haarlem van „Het Witte Kruis" deze taak op zich zal nemen. Het jaarverslag en het financieel ver slag over 1955 werden goedgekeurd. Me vrouw J. Roorda-Houwing werd tot be stuurslid gekozen. McCarthy steunt Eisenhower MILWAUKEE (Reuter) Joseph Mc Carthy, de republikeinse senator die de regering Eisenhower vaak heeft gecriti- seerd, heeft op een republikeinse bijeen komst verklaard, dat het „absoluut" nood zakelijk is de president en vice-president Nixon te steunen bij de komende verkie zingen. Hij voegde hier echter aan toe, dat dit niet betekende, dat men slaafs een par tijlijn moet volgen. De Duitse evangelist Hermann Zaiss, over wiens optreden in Haarlem wij ook reeds gisteren berichtten, heeft vrijdag middag in het Krelagehuis zijn prediking voortgezet. Zijn gehoor was tot in de avond uren aanzienlijk kleiner dan de avond te voren en bestond voor een aanzienlijk deel uit zieken. Alvorens met hem te gaan bid den hield hij eerst weer een toespraak van enkele uren, hetgeen naar hij zeide nodig was om het geloof in de macht van Chris tus bij hen te wekken, dat nodig zou zijn voor het gebed. Zijn toespraak, die op nieuw vertaald werd door Sydney Wilson, werd met grote aandacht gevolgd. Hij be gon met de wereldpers te verwijten, dat zij wel trouw aandacht besteedt aan allerlei belangrijke gebeurtenissen in de wereld, maar vrijwel nooit gerept heeft van de wonderen, die zich toch naar hij zeide voor de ogen van duizenden door de kracht Gods hebben voltrokken in de samenkom sten, die hij nu reeds 17 jaar achtereen leidt. „Ofschoon van alle delen van de wereld mensen het heil van Christus zijn komen zoeken en hebben gevonden in de bijeenkomsten in Solingen, heeft er in de daar verschijnende krant nog nooit het kleinste berichtje over gestaan. Maar dat is niet alleen de zonde van de pers, het is de zonde van zoveel mensen, die zich een zekere religiositeit aanmeten om een net mens te zijn, maar de macht van Christus negeren door Hem hun hart niet te geven," zo zei hij. Met grote nadruk voegde hij er aan toe, dat dit ook de oorzaak is van de ziekte en de geestelijke benauwdheid van talrijke mensen: dat zij in hun normale behoeften God negeren. Als voorbeeld daarvan noem de hij het eten zonder voorafgaand gebed en dankzegging, waardoor naar hij zeide het voedsel niet geheiligd het lichaam bin nenkomt en stoornissen gaat veroorzaken, die de ernstigste complicaties tengevolge hebben. En dat mensen zich vervolgens naar het voorschrift van artsen allerlei kostelijke spijzen gaan ontzeggen noemde Reeds wekenlang zal het velen zijn op gevallen, dat het aanzien van het Haar lems station geweldig is opgeknapt. In het bijzonder door het schoonspuiten van de naargeestig donkere buitenmuren is er als het ware een nieuw en vriendelijker ge bouw ontstaan, waarvan de architectuur en de vele ornamenten aanzienlijk beter tot hun recht komen. Links van de letters H.IJ.S.M., van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschap pij, ziet men op de facade van het hoofd gebouw nu weer helderder dan ooit het relief met de engel, welke de bijdrage van het transportwezen aan de welvaart sym boliseert. Alles is volkomen schoon- „gezandstraald" en de gehele aanblik van het stationsgebouw is daardoor opvallend vi-iendelijker geworden. Het gehele Stationsplein zou daarin delen, indjen zich niet aan de andere zijde de zwarte muren en de grauwe ramen van het vroegere Bevnes-complex verhieven. Maar ook daarin gaat verandering komen, zodat de vooruitzichten voor het Stations plein gunstig genoemd moeten worden. Niet alleen aan de buitenkant wordt het stationsgebouw geheel opgeknapt tot de eikenhouten deurkozijnen toe, maar ook binnen worden de muren grondig van al Met enig officieel vertoon is vrijdag avond de nieuwe haring in Haarlem aan gekomen. Weliswaar was de Hollandse nieuwe vrijdagmiddag al bij de stalletjes in Haarlem verkrijgbaar, maar de Haar lemse vishandelaren, de stichting „Haar lems Bloei" en enkele Katwijkers achtten het toch bijzonder wenselijk dat de nieuwe 1 haringen feestelijk de stad Haarlem bin- nengebracht zouden worden. Zes Kat- wijkse meisjes in folkloristische kleder dracht compleet met jak, rok, boekjes (versieringen van de „blomde" muts) en zilveren oorijzers werden namelijk om streeks kwart voor acht bij „Dreefzicht" op een met netten en vaatjes versierde boerenkar gezet en vervolgens begon in een nare motregen een tocht door de stad die werd opgevrolijkt door de mu ziekvereniging „De Spaarnebazuin". Via Dreef, Grote Houtstraat, Jansstraat, Parklaan, Kruisstraat en Banteljorisstraat arriveerde men omstreeks half negen bij het stadhuis, waar in de ridderzaal de burgemeester van Haarlem mr. O. P. F. M. Cremers, drie wethouders, de gemeen tesecretaris en talrijke raadsleden en an dere genodigden de komst van de Kat- wijkse afgevaardigden en van de haring stonden af te wachten. De struise Katwijkse vissersvrouw me vrouw M. W. Slijster-Schoonenberg haal de vrijwel onmiddellijk een papiertje voor de dag en stak de volgende redevoering af: Mijnheer de burgemeester, namens Katwijk en de Haarlemse vishandel is het mij een eer de eerste nieuwe haring van 1956 aan u te mogen aanbieden. Ik weet dat ik tot een vakman spreek want ver leden jaar is u zelf mee ter visvangst ge gaan, waarlijk niet alleen als belangrijk lid van de bemanning maar ook als iemand die van wanten wist. Hartelijk dank voor uw ontvangst ten stadhuize, waaruit duidelijk blijkt dat u de betekenis van de nieuwe Hollandse haring op hoge waarde schat. Haarlem is een historische stad en het is bekend dat onmiddellijk na de verbetering van het haringkaken in de veertiende eeuw uw toenmalige stadge noten per man een vaatje per week af namen. Dit mooie verbruik is in de loop der eeuwen niet gehandhaafd maar onder uw burgemeesterschap zal de oude roem zeker terugkeren. De burgemeester dankte de spreekster bijzonder hartelijk voor deze vriendelijke woorden en hij voegde daaraan toe, dat het zwart ontdaan, dat de erfenis is van het stoomtijdperk. Het Bentheimer zand steen wordt gezandstraald en komt daar door mèt zijn aardige stukjes sculptuur op diverse plaatsen weer volkomen tot zijn recht en het hardblauwe steen is door bijtende zuren gereinigd. Licht cn kleur Deze grote reiniging is nu de moeite zeker waard, omdat er weinig stoom meer onder de kap komt. Het meest opvallende van de verande ringen zal dan ook zijn, dat de gehele kap aan de onderzijde zal worden herschilderd in een nieuwe, lichtere tint. De verande ring, die dit voor de reizigers zal brengen, is nog moeilijk in te denken, omdat men aan die zwarte kap boven zijn hoofd ge wend is geraakt. Het station zal hierdoor echter ongetwijfeld een heel wat fleuriger en lichtere omgeving worden. Dit uiteraard zeer kostbare onderdeel van het werk zal uiteraard nog geruime tijd vergen, evenals bijvoorbeeld de her- betegeling van de perrons en het schoon maken van de reizigerstunnels, hetgeen al lemaal des nachts in het bestek van enkele uren moet geschieden. Ook de grote hal in het hoofdgebouw zal een nieuw aanzien krijgen, nadat bij het kantoor achter de loketten enige wijzigin gen zijn aangebracht. Er zullen niet méér loketten komen. Het probleem op topdagen is namelijk naar wij vernamen, niet zozeer een tekort aan loketten als wel aan loket- tisten. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers haptg vrijdagavond gretig in een Hollandse Nieuwe. hi.j gedurende zijn reis van verleden jaar pas werkelijk was gaan beseffen wat de vissers steeds weer naar de zee trekt. Vervolgens kreeg de burgemeester een tonnetje haring aangeboden, waarna alle aanwezigen in de gelegenheid gesteld werden de nieuwe maatjes te proeven. Toen wij een eenzaam staande Kat wijkse een van deze visjes wilden aan bieden weerde deze het aanbod af met een gezicht waarop afgrijzen stond te lezen. „Voor geen goud eet ik zo'n ding, ik grie zel van die vissen" riep ze „ik ben trou wens alleen maar een nep-Scheveningse!" Toen we vei'der informeerden bleken wij te spreken met Atie Kistemaker uit Hoofddorp, een uitstekend paardrijdster, die alleen in Katwijks costuum was ge stoken omdat zij in staat was de trekker van de boerenkar te besturen. Maar dat deed zij dan ook uitstekend. Een caféhouder aan het Spaarne had tegen over zijn bezoekers al een paar maal ge klaagd dat er iets aan zijn wagen mankeerde. Vermoedelijk aan de versnellingsbak. Een van deze bezoekers, een 36-jarige Haarlemse monteur had zich vrijdagmiddag omstreeks half zes bereid verklaard het euvel te onder zoeken en zo mogelijk te verhelpen. De café houder had hem toen het contactsleuteltje gegeven en de man is met de wagen ver dwenen. Toen hij na twee uur nog niet was terug gekeerd, wendde de caféhouder zich tot de politie. Na een ingesteld onderzoek bleek dat de monteur op de Lange Herenvest een wiel rijder wilde passeren, waarbij hij tot zijn schrik van de tegenovergestelde kant een auto zag naderen. Hij remde, slipte, raakte de wielrijder en week vervolgens naar links uit waarbij hij tegen de auto opbotste. Ge lukkig deden zich geen persoonlijk ongeluk ken voor. hij helemaal belachelijk, omdat alles wat God voor de voeding van de mens laat groeien indien het uit Zijn hand aanvaard wordt, een blakende gezondheid geeft. Hij zeide de mensen niet van de artsen te wil len wegpraten. Omdat lang niet ieder mens eer. sterk geloof heeft in Christus als heel meester („ikzelf heb daarin ook mijn in zinkingen," zei hij) blijven artsen naar hij zeide bitter nodig. Maar om aan te tonen hoe fataal dit gebrek aan geloof kan zijn, verhaalde hij het volgende voorval. Er was een vrouw bij hem gekomen met een kan kergezwel achter een van haar ogen en twee artsen hadden haar gezegd, dat in dien het oog en het gezwel niet operatief zouden worden verwijderd binnen korte tijd een volkomen blindheid het gevolg zou zijn en spoedig daarna de dood, omdat het gezwel ook de hersenen zou aantasten. Ook een derde arts die erover geraadpleegd werd, was het met deze diagnose eens. Zij kwam, naar Zaiss zeide, in een ernstige tweestrijd, maar bracht tenslotte het ge loof op om te vertrouwen dat zij op haar gebed genezen zou worden, zodat zij zich niet aan een operatie onderwierp. Vele maanden verstreken zonder dat de voor spellingen der artsen uitkwamen. Daarna verloor Zaiss haar voor een tijd uit het gezicht en toen hij haar vele maanden latei- ontmoette, bleek zij opeens een glazen oog te hebben. Zij had zich op aandrang van haar omgeving toch laten opereren. Maai de chirurg had na de operatie de ontstel lende mededeling gedaan, dat de hele ope ratie niet had hoeven plaatsvinden omdat het kankergezwel inmiddels opgedroogd v/as en beslist geen kwaad meer kon. Nadat hij nog met andere voorbeelden had aangetoond, dat de mensen in hun ge bed gerust eens wat impertinenter kunnen zijn in hun volharding en dat zij moeten leren worstelen met God, liet hij lichame lijk gebrekkigen en zieken bij zich bren gen om met hen te bidden. Daarbij ont stond enig gedrang voor het podium waar hij zich weinig van aantrok. En inderdaad kon men in een aantal ge vallen waarnemen, dat mensen met gedeel telijke verlammingen, die steunend op stokken of op armen van kennissen bij hem gebracht werden, later met de stokken omhoog geheven uit de menigte tevoor schijn kwamen elkaar met grote vreugde omhelsden en ijverig kris kras door de zaal met loopoefeningen begonnen, terwijl degenen, die hen kort tevoren nog moesten ondersteunen, hen van een afstand gade sloegen. Hier en daar werden liederen aan geheven, die door velen zacht werden mee gezongen. Er waren ook verscheidene zie ken die deze middag door de grote drukte niet aan de beurt kwamen en zeer ernstige gebrekkigen, ten aanzien van wie Zaiss zeide, dat zij moesten volharden in het ge bed „omdat mij reeds vele malen gebleken is dat voor Christus geen enkele kwaal te erg is." Inmiddels kwamen reeds verscheidene mensen voor de avondbijeenkomst binnen, die weer ongeveer even druk bezocht werd als die van donderdag en waarin onder nog groter stilte de prediking van deze Duitse evangelist beluisterd werd. Deze duurde tot over negenen, waarna Zaiss nog tot elf uur met zieken bijeenbleef om met hen één voor één te bidden om genezing. De directies van de gemeentelijke gas fabrieken van Haarlem en Arnhem heb ben, daartoe door de betreffende gemeen tebesturen gemachtigd, aan een te Den Haag gevestigd bedrijf (T.A.B., N.V.) op dracht verstrekt voor de levering van propaanluchtinstallaties. De installatie voor Haarlem, (de grootste, welke ooit hier te lande gebouwd), krijgt een opslag capaciteit van 96.000 kilogram vloeibaar propaan en produceert daaruit maximum ruim 70.000 kubieke meter suppletiegas per etmaal. De uitvoering van deze werken, welke onder directie van de Gasstichting zal ge schieden, moet voor het einde van dit jaar zijn voltooid. Met de uitvoering van beide installaties gezamenlijk is een bedrag van ongeveer f 300.000 gemoeid. Door middel van deze installatie zal in de toekomst propaan in het Haarlemse stadsgas worden gemengd. Een surveillerende agent van politie hoor de vrijdagmorgen half drie gerucht in de St. Bernadettekleuterschool aan de Menta- wistraat te Haarlem. Hij begaf zich naar de school en meende een persoon over de speelplaats naar de nabijgelegen St. Liduine- school te zien gaan. Nadat hij om assistentie had verzocht en twee andere agenten zich naar de school hadden begeven, stelden zij met hun drieën een onderzoek in, waarbij zij in de St. Liduinaschool een 33-jarige ty pograaf uit Heemstede aantroffen. De man bekende dat hij zich toegang tot de kleuterschool had verschaft door het breken van een ruit en dat hij de St. Liduinaschool was binnen gekomen via een openstaand tuimelraam. Beide scholen waren "door hem grondig doorzocht, waarbij hij heel wat overhoop gehaald heeft. De buit bestond uiteindelijk uit.... f 1.uit een missie busje en een vulpen. Tevens bekende de typograaf in de nacht van 22 op 23 mei te hebben ingebroken in een school te Schoten, bij Amsterdam. Daar had hij een projectieapparaat, alsmede een viool ontvreemd. Met medewerking van de Amsterdamse recherche heeft de Haarlemse politie een onderzoek ingesteld, waarbij bleek dat de man de twee voorwerpen had verkocht aan enige Haarlemse opkopers, die echter te goeder trouw bleken te zijn. Het projectie apparaat en de viool zijn in beslaggenomen en de man is ingesloten. Vrijdagmiddag omstreeks half zes reed een 25-jarige wielrijdster met haar 17 maanden oude dochtertje voorop, met haar fiets in de Palmstraat, richting Van Marumstraat, waar bij zij de Barendsestraat moest kruisen. Van links kwam een auto, die in het midden van de straat reed. De wielrijdster week uit naar rechts, maar deze manoeuvre kon niet voor komen dat het rechtervoorwiel van de auto in aanraking kwam met haar fiets, waardoor haar dochtertje kwam te vallen en met haar gezichtje op de straat terecht kwam, waar door zij twee tandjes kwijtraakte en hevig uit de mond bloedde. Het meisje is naar het Grote Gasthuis gebracht, waar het advies gegeven werd zich met een tandarts in ver binding te stellen. De automobilist is, zonder zijn identiteit bekend te maken, na de aanrijding wegge reden.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11