Resultaat vogeltellingen van de voorbije winter Contour 1956 in Delft Vooral de wilde eenden hebben van de voederacties geprofiteerd Eerste massale telling van vogels Kilo's slanker BonKorets SLOT DEFECT? Radio Moors ZATERDAG 2 6 MEI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Tabaksproef in land van Maas en Waal mislukt Aanduiding logies-, ontbijt en pensionprijzen verplicht Vakantie op afbetaling in studie Openbare vergadering Leids archeoloog gaat bij Aboe-Roasch in Egypte onderzoekingen doen Eerste Nederlandse o pgravingsexpeditie Problemen rond bijzondere universiteiten '/'wee hoogleraren geven hun visie KTJTPFRS fhMcn. A IxtalUU! Negen maanden tegen automobilist geëist NARE DAGEN? AMBULIN! „Bouw- en Waterbouw kunde" van Kon. Instituut voor Ingenieurs 50 jaar P.W.N. boekte vrijdag 150.000ste abonnee KMWmmmÊm III Verstekeling wordt in ons land verpleegd Minister van Justitie over het geval-Tomasovics Aanbesteding verwisseling sluisdeuren middensluis I Er zijn in de afgelopen winter in ons land in totaal ruim een half miljoen watervogels geteld. Dit is waarschijnlijk tweederde gedeelte van het aantal werkelijk aanwezige vogels. Deze cijfers zijn veel lager dan in normale winters. Dit heeft dr. M. F. Morzer Bruijns meegedeeld, bioloog bij het Staatsbosbeheer te Utrecht. De resultaten der vo geltellingen, gehouden door de afdeling Natuurbescherming en landschap van het Staatsbosbeheer, zijn vastgelegd in een rapport, samengesteld op verzoek van de Ne derlandse sectie van het Comité Internationale pour la Protection des Oiseaux door dr. Morzer Bruijns en de heer H. J. Over, kandidaat in de biologie. Hij heeft alle ingekomen tellingen geordend en statistisch verwerkt. Het rapport zal een punt van bespreking vormen op het internationale congres, dat dit jaar van 3 tot 10 juni in Beesterzwaag gehouden zal worden. De bedoeling van de vogeltellingen in de afge lopen winterperiode is geweest een inzicht te krijgen in de hoeveelheden en de soort watervogels, die de winter in ons land doorbrengen, aldus dr. Morzer Bruijns. Bo vendien willen wij graag weten, waar de vogels vandaan komen en waar zij naar toe gaan. Weliswaar worden er iedere winter vogeltellingen gehouden, doch slechts op bepaalde plaatsen. Daarom beschikken wij over cijfers van voorgaande jaren en heb ben dus vergelijkingsmateriaal. Een massale vogeltelling, zoals deze win ter is gehouden, is echter in ons land nog nooit voorgekomen. De resultaten, die nu vastgelegd zijn in een rapport, dat waar schijnlijk in juni gepubliceerd wordt, dan ken wij in hoofdzaak aan tellingen door de politie, de politie te water en mensen van het Staatsbosbeheer. Verder hebben ook particulieren van vogelwerkgroepen en dierenbescherming meegeholpen. De om standigheden, waaronder de tellingen plaats vonden, waren uitermate gunstig. In de eerste plaats omdat er een aaneengesloten zware vorstperiode was, waardoor alle bin nenwateren bevroren waren. Verder heeft de zware sneeuwval hel land volkomen voor de vogel-} afgesloten. Het gevolg was dat alle vogels zich concentreerden in het Deltagebied, langs de Waddeneilanden en in de wakken in het binnenland. Merk waardig is dat ook veel vogels samendrom den in en rondom de grote steden, bij voorbeeld in en om Amsterdam, waar door de lozing van water door industrieën dik wijls veel open water aanwezig was. De tellingen zijn relatief zeer zuiver geweest, omdat men de vogels in de centra zo inten sief heeft gevoederd. Dit heeft de sterfte aanzienlijk beperkt, vooral van ganzen en zwanen. In voorgaande jaren is een derge lijke massale voedering nog niet voorgeko men. De „Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Vogels" bestudeert thans de ervaringen, in deze winter opgedaan, om in de toekomst tot een zo doeltreffend moge lijke voedering te komen, aldus dr. Morzer Bruyns. Volgens het rapport dat thans bijna ge reed is, zijn er in februari in ons land ADVERTENTIE Het perfect-zittende front, de correct-vallende zoom, de lang-makende snit - gemaakt voor de sportieve man van de wereld* - STURKA,MAN ABOUT TOWN' •Draagt ook een van de nieuwe Sturka tweedcolbertseen zeer bijzondere combinatie! In de vrijdag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel voor Nijmegen is medegedeeld, dat het experiment met de tabaksbouw in het land van Maas en Waal, dat indertijd werd opgezet met medewerking van het departement van Economische Zaken, mislukt is. Dit is mede te wijten aan onvoldoende mede werking van de verbouwers, die een soort pruimtabak verbouwden, welke niet meer gewild is. Vorig jaar is ook de oogst onbe vredigend geweest. Men zal nu pogen het tekort van ruim vijftienduizend gulden, dat ten laste van de Kamer komt, gedeel telijk te dekken met een rijkssubsidie van het departement van Economische Zaken, o.a. uit de landbouwfondsen. 359.020 eenden, 64.010 ganzen. 6220 zwanen en 99.750 meerkoeten geteld, in totaal 529.000 watervogels. Zeer opvallend is ge weest het opschuiven van het overwinte- ringsgebied van verscheidene soorten. Dit viel vooral op bij vogels, die in normale winters vaak in grote getale overblijven. Van de wintertalingen bijvoorbeeld, die an ders bij duizenden hier de winter door brengen, waren er nu slechts 700. Het is niet bekend, waar zij naar toe zijn gegaan. Sommige vogels, zoals wintertaling, smient, pijlstaart, slobeend, fuut en dodaars, hebben alleen nog in het. Delta gebied stand gehouden, evenals aile soorten steltlopers met grote brede snavels. Smien ten, pijlstaarten en slobeenden zijn voor een groot deel naar Engeland getrokken. Tafeleenden en brilduiker waren er ook minder in ons land dan voorgaande jaren. De gewone wilde eenden waren het tal rijkst (50 percent van alle eenden). Zij wa ren in normale aantallen vertegenwoordigd. Bergeenden, die anders nooit geheel weg trekken, waren bijna allemaal verdwenen. Het totaal aantal eenden was lager dan in andere jaren. Veel ganzen Met de ganzen was het volkomen anders gesteld; 64.000 werden er geteld. Normaal zijn er des winters slechts 10.000 tot 15.000. Heel uitzonderlijk was de aanwezigheid van enkele duizenden grauwe ganzen in het Moerdijkgebied. Gewoonlijk overwin teren deze vogels veel verder zuidelijk en passeren zij pas in maart op de terugweg weer ons land. Rotganzen, die anders in ge ringe aantallen in ons land verblijven, waren bijna geheel verdwenen. De koude heeft veel zwanen naar Nederland gedre ven. Van de grote wilde zwaan, die anders niet in deze gebieden overwintert, hebben in februari 2.000 exemplaren ons land be volkt. Knobbelzwanen waren er ook meer dan gewoonlijk. De waterhoentjes hebben zich min of meer in het Deltagebied geconcentreerd, wat normaal, voor zover bekend, nooit ge beurt. Zeer veel meerkoeten hebben hen daar gezelschap gehouden. Op veel andere plaatsen vormden meerkoeten vaak het merendeel der vogelconcentraties. Sterftecijfers De sterfte onder de watervogels heeft men niet nauwkeurig kunnen vaststellen. De volgende conclusies kunnen echter wel als juist aangemerkt worden: meerkoeten en waterhoentjes hebben het meest gele den. Het sterftecijfer was ongeveer 25 per cent. Dit wordt slechts ovetroffen door de cijfers van blauwe reiger en roerdomp. Onder deze vogels zijn uiterst veel slacht offers gevallen. Van de toppereenden, de zwarte en de grote zee-eenden is ongeveer 10 percent omgekomen, vooral op de wad den zee. De smienten en kuifeenden verlo ren minder dan 10 percent, maar toch nog aanzienlijke aantallen. Van de wilde eenden is slechts 1 percent gestorven. Dit is stellig aan de voederacties te danken. Mede dank zij deze acties heb ben de ganzen en de zwanen het er goed afgebracht. Slechts een half percent van deze vogels verloor het leven. De resultaten der februari-tellingen to nen aan, dat onder invloed van strenge vorstperioden, massale verplaatsingen van waterwild optreden waardoor de vogels in geheel andere overwinteringsgebieden komen. Veel eenden trekken dan meer zui delijk en westelijk, waardoor zij minder in Nederland voorkomen. De ganzen en zwa nen komen onder die omstandigheden in groter getale naar Nederland dan in mil dere winters. Dc minister van Economische Zaken heeft dc verordening met betrekking tot de aanduidingsplicht van logies-, ontbijt en pensionpri.jzen in logiesverstrekkende bedrijven goedgekeurd. In de loop van de maand september zal aan deze verordening uitvoering wor den gegeven, zo deelt het bedrijfschap Horeca ons mede. Ministerieel onderzoek naar spreiding schoolvakanties Een viertal problemen zal in de komende tijd in het pas opgerichte Nederlandse Cen trum voor Vakantie en Vakantie-recreatie ter sprake,komen. Het zijn: vacanticmoge- lijkheden voor winkeliers: de wijze, waarop het werkcomité natuurbehoud en recreatie kan worden gesteund; het vraagstuk of in Nederland een vakantie-spaarkas kans van slagen heeft: de vakantie op afbetaling. Het Centrum voor Vakantie en Vakan tie-recreatie is een voortzetting van het Centraal Werkcomité Vakantie. Behalve het aantal deelnemende organisaties heeft ook het werkterrein zich belangrijk uit gebreid, zoals uit de opsomming van te be handelen problemen blijkt. Niet alleen het.deel der bevolking, dat er met vakantie op uit trekt schept pro blemen, maar ook het deel, dat thuis blijft (circa veertig percent). Het ministerie van Onderwijs, zo werd op een persconferentie van het pas opge richte Centrum meegedeeld, heeft op het ogenblik het vraagstuk der spreiding van schoolvakanties in studie. Vennoedel ijk zullen daarvan nog dit jaar de resultaten .bekend =an??!;' =vciy_d^i_ ADVERTENTIE van de ANTI REVOLUTIONAIRE PARTIJ op vrijdag 1 juni, 's av. 8 uur in het Gem. Concertgebouw. SPREKERS: Z.Exc. Prof. Dr. J. ZIJLSTRA Min. van Economische Zaken in het huidige kabinet nummer één van lijst en J. VAN EYBERGEN voorz. Ned. Chr. Bouwbedrijfsbond. Toegangskaarten a 25 cent verkrijgbaar: Delftlaan 35 en voor zover voorradig 's avonds aan de zaal. - Deuren open: half acht De Nederlandse Organisatie voor Zuiver- Wctenschappelijk Onderzoek heeft het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden een subsidie verleend voor opgravingen uit te voeren in Egypte en wel op een terrein, gelegen nabij het dorp Aboe-Roasch, on geveer tien kilometer ten noorden van de p.vramiden van Gize aan de rand van de woestijn. De leiding van deze opgravingen is in handen van dr. A. Klasens, conser vator aan bovengenoemd museum. Deze opgravingen zijn de eerste die door Neder land zelfstandig worden uitgevoerd. Dr. A. Klasens heeft meegedeeld, dat het bedoelde terrein met het oog op eventuele Nederlandse opgravingen in het voorjaar van 1955 door hem was onderzocht. Dr. Klasens is namelijk door subsidies van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver-We- tenschappelijk Onderzoek vier achtereen volgende seizoenen in staat gesteld aan opgravingen in Egypte deel te nemen. Uit het terrein en de vondsten aan de opper vlakte kon worden afgelezen dat zich hier een uitgestrekt grafveld uit de zogenaamde archaïsche periode" (eerste tot tweede dynastie, ongeveer 3000 jaar voor Chris tus bevindt. Dit grafveld, het noordelijkste van de eerste dynastie, is, vooral omdat het in de jongste tijd niet geplunderd is, veelbelo vend. Gehoopt wordt, dat het een aantal vraag stukken betreffende deze zo raadselachtige tijd zal oplossen en materiaal verschaffen zal, dat een aanvulling zal zijn van datgene, wat de laatste jaren uit de zo vaak geplun derde koningsgraven van Sakkara is ver worven. Het resultaat van de jongste opgravingen is onder meer geweest, dat het vermoeden werd versterkt, dat alle wezenlijke ken merken der Egyptische beschaving, zoals deze uit de bloeiperiode van het oude rijk bekend zijn, reeds in de eerste dynastie zijn geschapen. Een verhoging van de kennis van deze oudste historische periode is nodig om de verdere ontwikkeling van de Egyptische beschaving te begrijpen, al dus dr. Klasens. De medewerkers van dr. Klasens zijn allen Nederlanders Tijdens de jaarvergadering van het Ver bond van Wetenschappelijke Onderzoe kers op zaterdag 26 mei in de collegezaal van Hortus Botanicus te Amsterdam zul len prof. dr. F. Zernike uit Groningen en prof. mr. I. A. Diepenhorst van de Vrije Universiteit te Amsterdam spreken over „de problemen rond de bijzondere univer siteiten". De stellingen, waarop het betoog van prof. Zernike steunt luiden: Aan de open bare universiteit komen verschillende le vensopvattingen door studentenverenigin gen. studentenpredikanten en dergelijke tot hun recht. De omgang met andersden kenden is een goede voorbereiding voor allen die later in de maatschappij een vooraanstaande plaats zullen bekleden. Tegen de confessionele universiteiten be staat een dergelijk bezwaar als tegen de hogescholen voor afzonderlijke vakken: de beperking van de gezichtskring der daar studerenden. In vele gevallen is het aan de openbare universiteit reeds moeilijk voor een professoraat een gegadigde van voldoende capaciteiten te vinden. Moet men bovendien zijn keuze, beperken tot personen van voorgeschreven richting, dan zal men vaak genoodzaakt zijn, zijn eisen lager te stellen. Prof. Diepenhorst poneert de volgende stellingen: de bijzondere universiteiten gaan uit van de overtuiging, dat beoefe ning der wetenschap beginselkennis ver onderstelt en dat de eenheid der weten schap met zich brengt, dat vanuit de aan vaarde grondprincipes het ganse gebouw der kennis wordt opgetrokken. De oprichting van bijzondere universi teiten hangt dus samen met bezinning op het wezen der wetenschap, op haar oor sprong en doel. Zij hangt ook samen met de noodzaak, didactisch een verantwoorde opleiding te bieden. Bijzondere universi teiten kunnen evengoed, zo niet beter, universeel zijn als openbare universiteiten. Wie van het goed recht van bijzondere universiteiten overtuigd is, behoeft daarom niet ieder van het bestaansrecht van open bare universiteiten te overtuigen. Dat aan vankelijk wellicht bijzondere universitei ten de toevlucht moeten nemen bij geringer keus tot minder competente docenten, doet aan de juistheid van het uitgangspunt der bijzondere universiteiten niets af. ADVERTENTIE Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen Bonkorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. Na de maaltijd een dragee met een slokje water - en n verliest ponden per week. BonKorets werken volgens het principe van deliydratie - een voudig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, van loom heid en verstopping heeft u geen weet meer. Ver overende charme straalt van u af. U voelt u weer opgewekt en monter! Begin een nieuw leven - begin nog vandaag met BonKorets, f 3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES ADVERTENTIE iVWll i^lVU ZIJLSTRAAT HAARLEM De officier bij de Asser rechtbank heeft tegen de 51-jarige garagehouder P. S. uit Emmen negen maanden gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de bevoegdheid auto's te besturen geëist. S. was op acht januari in een linkerbocht te Erica in volle vaart op drie bejaarde mensen ingereden, waarbij een bejaard echtpaar omkwam, terwijl een 74-jarige man ernstig werd ge- wond. Ter zitting hield S. vol, dat hij goed rechts door de bocht was gegaan. De aan rijding zou volgens hem ontstaan zijn door dat de drie bejaarde wandelaars plotseling de weg waren overgestoken. Politieagenten hadden direct na het ongeluk geconsta teerd. dat S. naar alcohol rook, hoewel hij niet de indruk maakte, dronken te zijn. Een bloedproef wees uit, dat het alcoholpercen tage 0.38 pro mille was. Verdachte gaf toe, dat hij die dag twee borrels had gedronken. De officier merkte in zijn requisitoir op, dat verdachte door de verzekering was ge schrapt, omdat hij te veel brokken maakte. ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST' LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 ADVERTENTIE Het halve eeuwfeest van de afdeling Bouw- en Waterbouwkunde van het „Ko ninklijk Instituut van Ingenieurs" was vrij dag aanleiding tot een feestelijke vergade ring in het gebouw voor Kunsten en We tenschappen in "s-Gravenhage, onder pre sidium van prof. ir. A. de Heer uit Delft. Eregasten waren de president van de Raad van Bestuur van het Instituut, dr. L. Neher uit 's-Gravenhage, en de vice-presidenten, dr. ir. J. A. Ringers uit 's-Gravenhage en ir. G. A. Tuyl Schuitemaker uit Wasse naar. Vele sprekers hebben de positie van de ingenieur in de samenleving belicht. Het I woord werd gevoerd door het oudste lid j van het instituut, dr. ir. V. J. P. de Blocq j van Kuffeler en ir. J. de Jong over „De Ingenieur in Overheidsdienst in Neder- j land". De plaats en taak van de particu liere ingenieursbureaus werden besproken j door ir. J. A. G. van der Steur jr. Deze voordrachten werden na de pauze gevolgd door een verhandeling van ir. J. J. G. van Hoek over „Ingenieur in het Bouwbedrijf in Nederland" en tenslotte door een be schouwing van dr. ir. Ringers over de „Ne derlandse Ingenieur in het Buitenland". Bij het begin van de samenkomst heeft dr. Neher de gelukwensen van het instituut aangeboden. Het instituut is trots op de jubilerende afdeling, op het goede werk daarin verricht en op het vele schone werk door de leden in ons land en het buitenland gepresteerd aldus de heer Neher. „De naam van ons land is door de Nederlandse inge nieurs op zodanige wijze uitgedragen, dat thans in vrijwel alle landen een roep om Nederlandse ingenieurs uitgaat". Voor het Provinciaal Waterleidingbe drijf van Noordholland was het vrijdag een bijzondere dag. Het perceel Jac. van Waertstraat 33 te Westzaan, bewoond door de heer C. H. Voogd, was als 150.000ste abonnee op het waterleidingnet aangeslo ten. In 1948 was het 120.000ste abonnement geboekt. In de woning van de heer Voogd heeft de heer A. B. J. Prakken, lid van gedeputeerde staten van Noordholland en voorzitter van de raad van toezicht dei- bedrijven herinnerd aan de belangrijke mijlpaal die thans is bereikt. Bijna geheel Noordholland is nu op het waterleidingnet aangesloten. Gezien de ontwikkeling van de woningbouw is het niet te verwachten, dat er de eerstkomende jaren een grote groei zal komen en het zal zeker nog wel vijftig jaar duren, eer men de 200.000ste kan boeken. De heer Prakken bood de ei genares van de woning, de woningbouw vereniging „Westzaan's Belang", voor het perceel Jac. van Waertstraat 33, vijf jaar gratis waterverbruik aan. Het bestuur van de woningbouwvereni ging droeg dit geschenk over aan de be woner van het perceel. De directeur van het P.W.N., ira. S. Kramer, bood de heer Voogd namens het bedrijf een oorkonde aan. Bij een operatie in de herpen bij Bouzegza in Algerije, heeft een eenheid van het Franse vreemdelingen-Legioen twee van de Franse soldaten ontdekt, die hij de belegering door opstandelingen van het plaatsje Palestro verdwenen. De ene bleek te zijn omgekomen, de andere leefde nog, maar was zwaar gewond. De foto laat zien, hoe een van de militairen, die de tw ee mannen ontdekten, na de strijd gewond, door een van zijn kameraden in veiligheid wordt gebracht. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer S c h e p s over een hier te lande met het s.s. „Amstelland" aangekomen ver stekeling heeft de minister van Justitie thans het volgende geantwoord: De vreemdeling, zich noemende Pavl Tomasovics, bevond zich aan boord van het Nederlandse schip „Amstelland," on derweg van Hamburg naar Argentinië. Vandaar was hij met hetzelfde schip naar Duitsland teruggezonden wegens illegaal verblijf. In Duitsland werd hij echter ge weigerd. Bij binnenkomst van het genoem de schip in de haven van IJmuiden. op 18 december 1955, sprong hij van boord. De identiteit en nationaliteit van deze vreemdeling zijn nog niet vastgesteld kun nen worden. Hij heeft geen enkel daarop betrekking hebbend document in zijn bezit. Nadat hij uit eigen beweging had mee gedeeld, naar Brazilië te willen gaan, werd hij ter controle op dit vrijwillig vertrek bij zijn inscheping op de „Amstelland" door twee marechaussees begeleid. De ge zagvoerder van de „Amstelland" heeft Tomasovics echter met het loodsvaartuig teruggezonden, omdat hij een stuk glas zou hebben ingeslikt. De man ontkent dit ech ter. De juiste toedracht kon niet worden vastgesteld. Tomasovics heeft inderdaad onder andere ook te kennen gegeven in de mijnen te willen werken. Het aan boord van het s.s. „Amstelland" brengen is niet in opdracht van de minister Tóen de minister vernam van de ont wikkeling. wan ^alcppc met betrekking tot deze vreemdeling,heen hij opdracht ge geven hem over deze aangelegenheid in te lichten en het nemen van verdere maat regelen voorlopig stop te zetten. Hoewel Tomasovics, blijkens tot dusverre uit het buitenland ontvangen informaties, meer malen met de politie in aanraking is ge weest en in Duitsland enige malen wegens diefstal in bewaring werd gesteld, heeft de minister hem, in afwachting van nadere berichten, in een tehuis voor vluchtelin gen doen opnemen. Op het ogenblik wordt hij verpleegd in het centraal ziekenhuis „Nieuw Vosseveld" te Vught. Geen „vuilnisbak" Op een vanwege de pers gestelde vraag, of mogelijk de ellende der laatste jaren de bedoelde vreemdeling geestelijk volslagen ongeschikt heeft gemaakt voor een ge regeld leven, heeft de betrokken politie ambtenaar geantwoord, dat hij dit niet on mogelijk achtte, doch dat hij hieromtrent overigens geen oordeel had. Het is voorts niet onwaarschijnlijk, dat op verder door de pers gestelde vragen door deze ambte naar, doelende op het groot aantal onge wenste vreemdelingen, dat ons land clan destien binnenkomt, in het algemeen het woord „vuilnisbak" is gebruikt. Met de bedoelde omschrijving van ons land als „vuilnisbak" kan de minister zich uiteraard niet verenigen, in het bijzonder niet, wanneer daarmede zou worden ge doeld op het asiel bieden aan „tragische vluchtelingen." ADVERTENTIE van ouds bekend - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Manschappen en officieren van al de vijf regimenten van de Engelse Brigade of Guards hebben op het Horse Guards parade-terrein in Londen een generale repetitie gehouden voor de jaarlijkse parade, die zij zullen houden op de verjaardag van Koningin Elizabeth op 31 mei. De foto geeft een beeld van deze oefening voor de „Trooping of the Colour", onder welke naam de jaarlijkse plechtigheid bekend staat. Naar aanleiding van enige harde critiek op de tentoonstelling „Kunstenaars herden ken 5 mei" te Rotterdam mocht ik al schrij ven, dat het in deze tijd moeilijk is een bevredigende expositie te maken van he dendaagse Nederlandse kunst en nooit mag vergelijken met wat bijvoorbeeld, voor de oorlog met Franse schilderkunst mogelijk was. Tot 6 juni is in „Het Prinsenhof" te Delft de tentoonstelling „Contour 1956" te zien. „Contour" bedoelt „een enigszins dui delijke omtrek af te tekenen, waarbinnen onze hedendaagse kunst te vatten is" lezen we in de catalogus. Men moest al tot de erkenning komen d'at dit, gezien de be schikbare ruimte, slechts met twee achter eenvolgende tentoonstellingen mogelijk is. Men mag deze dus niet vergelijken met de 5-mei-expositie. Overigens vraag ik me af in hoeverre een bezoeker van twee met de tussenruimte van een jaar plaats hebbende tentoonstellingen zich een werkelijk dui delijk beeld kan vormen van de stand van zaken op het gebied der beeldende kunst in ons land, hetgeen „Contour" toch wil bie den. Deze exposities woren samengesteld met medewerking van een aantal kunst critici, die uit hoofde van hun werk mis schien de beste kansen hebben om eniger mate te overzien wat er hier in Nederland gebeurt. De deelnemers aan deze expositie zijn dan in ieder geval dus beschermd tegen critiek in een viertal bladen. Het prappige geval doet zich hier dan verder voor, dat eventuele critiek op deze exposi tie critiek op kunstcritici ook betekent. Welaan dan, collega's, ge had het geluk met meer werk van minder genodigden dan op de 5 -mei-tentoonstel ling een expo sitie te mogen samenstellen. Zo'n expositie is altijd interessant naarmate de betrokken kunstenaars de beschouwer liggen. In. hoe verre de contour mij juist getrokken lijkt, is pas na de hieropvolgende expositie, het volgend jaar, te zeggen. Als mij deze ex positie tenslotte toch een gevoel van on bevredigdheid geeft, dan komt dit in de eerste plaats door het feit dus dat ik iedere tentoonstelling van deze aard moeilijk blijf vinden, En voorts om enkele figuren uwer keuze, die ik toch wel moeilijk de contour van onze hedendaagse Nederlandse kunst vind helpen aftekenen. Doet Picasso daar eigenlijk' niet aan mee in het geval van Elffers' inzending, die gezien zijn enige tijd geleden te Amsterdam gehouden eigen ten toonstelling persoonlijker van aard had kunnen zijn? Loopt de bochtige contour met J. G. Hansens werk niet wat te zeer naar Bonnard uit? Overigens, leek dit werk er nog meer op. Mij is het toch te zeer een grapje. Er is meer dat me niet mee viel. Jammer dat H. Hierck zich niet meer op zijn ge mak lijkt te voelen bij zijn vroegere rustige werk en zich nu ook meent te moeten aan passen bij een modieuze voorkeur voor het afschrikwekkende. Laat ik het echter heb ben over d'e mooie kanten van deze ten toonstelling. Die zijn er genoeg. Tegenover G. Romij-ns blaffende kleur staat de ver fijnde van Corneille, die evenals J. Die deren en R. J. Drayer met wat meer werk dan de anderen is vertegenwoordigd. Die deren is een smaakrijk schilder met een enigszins abstraherende tendens in zijn werk dat sterk gelijkt op dat wat de schil der Lataster al langer geleden vertoonde. Gezien de niet zo opgewekte stand van zaken op de laatste eigen tentoonstelling te Amsterdam van Lataster, die gelijk de door hem verbeelde Icarus wat te hoog vloog, misschien een waarschuwing voor Diederen! Het moet niet moeilijk geweest zijn. de contour te trekken over zekere figuren als Jan Wiegers, Johan Buning, Otto B. de Kat, met onder meer een aquarel van een een Jongkind benaderende kwaliteit en Kees Verwey, die in zijn aquarellen de al eerder duidelijke evolutie naar een nog breder werken op zo prachtige wijze toont. Met het werk van deze figuren en dat van Jeanne O os ting en Anji Zijlstra heeft men dit keer eens de schijnwerper op de waterverf wil len zetten. Onder de tekenaars vallen voor al op Ro Mogendorff, Agnes van de Bran- deler, Paul Citroen, D. D. Lammers en de Zandvoorter Pieter Giltay. Onder de beelhouwers verrassen een aantal nog wei nig bekende figuren: Frans Gast, P. W. Kil laars, Hans Petrie en Rfc Stultiens. Van de andere inzenders moeten ten slotte zeker de schilder Groenestein en de beeldhouwster Fri Heil genoemd worden cm hun hier vertoonde kwaliteiten. De contour werd overigens getrokken over fi guren van wel heel andere richting nog dan genoemden. Voor aankopen door particulieren van kunstwerken is een premieregeling ge maakt. Een aantrekkelijk iets. Een prece dent echter dat bedenkelijk wordt tegen over de bonafide kunsthandel, die toch ook zo belangrijke bijdragen levert aan ons cul turele leven! BOB BUYS Voor het door de Directie Noordholland van de Rijkswaterstaat aanbestede ver wisselen van alle sluisdeuren enz. van de middensluis te IJmuiden, is de laagst gel dige inschrijving gedaan voor 181.700, door aannemersbedrijf J. v. cl. Vlies te Sliedrecht.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9