Belangstelling voor vermaak onberekenbaar, voor goede kunst niet aanwezig geacht Vlees hooit erbu SCHOUS Henk Reedijk Rijwielhuis „WILHELMINA" Koopman smokkelde roomboter naar België; eis zes maanden Amusement in Zandvoort ^Brieven aan de redactie Om belastingschuld te voldoen Omvangrijke zaak voor Haarlemse economische politierechter "Simplex-fiets LANDMEIER Amsterdamse Beurs MAANDAG 28 MEI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Charmante danseres De oorzaak van de brand in „Ipenrode" J. P. G. Prins veertig jaar bij Peeperkorn en Zn. „Nut en Genoegen" nam afscheid van voorzitter Tijd zal het leren Rüdi Feensffa Geen plaats Zeemeermin is weer ondergedoken VOOR WERKELIJK VERSE VLEESWAREN Hoe 't ook zij Chr. van der Veldt overleden Baron Groeninx van Zoelen treedt uit het bestuur Op 21 juni voortzetting der jaarvergadering Pastoor A. S. van Rijn kwart eeuw priester Speeltuinen in Oud- Schoten openden seizoen Harmonie „Crescendo" behaalde twee prijzen Lezing over carillonmuziek Fokker S-14 maakte goede indruk te Zürich aafcis pas <©*e! M. 3ANSEN „Volksonderwijs" vierde negentigste verjaardag Vereniging telt thans ruim 156.000 leden Jaarvergadering N.V. Boom-Ruygrok „AMUSEMENT IN ZANDVOORT is een moeilijke zaak!" Dat zei ons een zeer bekende exploitant van een gezellig café-met-bar, waar wij dezer dagen onze verkenningstocht naar de mogelijkheden van 's avonds uitgaan in de badplaats begonnen. Hij vervolgde: „Als men zou kunnen voorspellen wat het publiek wilde of zocht, dan was het een koud kunstje om schatrijk te worden. Het is overal een raadsel. Waarom doet de ene nachtclub in Amsterdam het wel, de andere het niet, soms in dezelfde drukke straat of aan hetzelfde plein? Men denkt een gunstig punt voor iets nieuws gevonden te hebben het wordt een sof. Men opent een tent op een plaats, waar zelfs de honden niet blijven stil staan het wordt een succes. In Zandvoort is alles even onberekenbaar, maar eigenlijk nog veel moeilijker, want niemand weet welke bezoekers men kan verwachten". Hij gaf als voorbeeld het toch uitermate gunstig gelegen Casa blanca, thans als hotel in gebruik, waar het ene cabaret na het andere op een fiasco is uitgelopen: „Gunstiger dan bij de laatste exploitatie, althans voordeliger, kon het haast niet en toch moest er geld bij. Maria Zamorra had de zaak in beheer en trad er zelf iedere avond op met haar man aan de piano als begeleider. Haar ene zuster bediende de garderobe, haar andere zat in de kassa, haar broer was portier. Om welke reden dan ook, de mensen liepen er voorbij en zochten hun vermaak elders". Waar? Daarnaar zijn wij nu eens gaan kijken, speciaal in die bedrijven waar bij zondere vermakelijkheden voor de bad gasten geboden worden. Tegenover het station is sinds kort een dubbele attractie in werking. Enerzijds vindt men hier het. Waterorgel „dansende fonteinen bij sprankelende muziek". Onder hetzelfde dak is een gelijknamig filiaal van „Cara- mella" uit Amsterdam (bar, cabaret, dan cing, floorshow) gevestigd. Deze zaak is dagelijks tot twee, 's zaterdags tot drie uur 's nachts geopend. De bovenverdie pingen zijn als hotel ingericht. Er is een dubbele bar, aan weerszijden van de zaal met schemerlampjes. Men kan bij het binnenkomen zijn jassen en mantels in be waring geven, het kost een kwartje om de kledingstukken terug te krijgen. Het gevarieerde programma wordt ge opend door een driemans-orkestje, waar van de accordeonist voortreffelijk piano speelt en de slagwerker de bas hanteert als hij geen liedjes zingt. Deze laatste is Wim Romein, die wij vroeger al eens in een der etablissementen van Nicolaas Gasgeyser te dicht bij brandbaar plafond De Heemsteedse politie heeft thans de oorzaak van de brand in „Iepenrode" uit gezocht. Gebleken is dat in een tot badkamer in gericht vertrek op de zolderverdieping een gasgeyser te dicht bij het plafond was aan gebracht. Dit plafond, dat gedeeltelijk uit board bestond, is door de langdurige ver hitting gaan gloeien, hetgeen tot uitslaan de brand heeft geleid. Omtrent de schade is nog niets met ze kerheid te zeggen. Ter correctie op ons verslag van dë brand vermelden wij nog, dat niet de heer Duindam, zoals ons werd medo-«^npid. maar de heer C. Biithker als ondercom mandant het blussingswerk leidde. Op dinsdag 22 mei was het veertig jaar geleden dat de heer J. P. C. Prins in dienst kwam als koetsier bij de strijkerij, chemi sche wasserij Peeperkorn en Zn te Heem stede. Later vervulde de heer Prins de functie van chauffeur-besteller. De 57-jarige jubilaris kreeg op de eigen lijke dag van zijn jubileum reeds van zijn collega's een kist sigaren, maar de huldi ging zal plaats hebben op dinsdagavond 29 mei des avonds om half acht in de mu ziekzaal van café-restaurant Brinkmann te Haarlem. Het dansorkest Van Aken zorgt op die avond voor de feestmuziek. Tijdens een speciale bijeenkomst, welke zondagmorgen gehouden werd in de to neelzaal van hotel „Het Wapen van Heem stede" aan het Wilhelminaplein, hebben het bestuur, de werkende leden en een aantal donateurs van de Heemsteedse to neelvereniging „Nut en Genoegen" af scheid genomen van haar voorzitter, de heer M. J. Beek en zijn echtgenote, die volgende week naar Afrika zullen ver trekken. Eerst sprak de heer H. Booms als secre taris namens de werkende leden, om met de grootste lof te herinneren aan het enthousiasme dat het echtpaar steeds ken merkte, wanneer het voor de vereniging werkzaam was. Het is dan ook mede aan zijn activiteit te danken geweest, dat „Nut en Genoegen" tot zulk een grote bloei ge komen is. Ter herinnering aan het vader land bood spreker een fraai geïllustreerd boekwerk aan, dat namens de werkende leden geschonken was. De vader van de vertrekkende voorzit ter. de heer L. Beck, die tevens regisseur van de vereniging is, betrok in zijn af scheidswoord vooral mevrouw H. Beek- Smit, omdat hij nimmer vergeefs een be roep op haar heeft gedaan. In het bijzon der, omdat haar typering dan steeds een der grootste successen van de avond werd. Namens de vereniging overhandigde hij het scheidende echtpaar een artistiek ge bruiksvoorwerp. De heer .T. van Bruggen vertegenwoor digde de donateurs van de vereniging, waarbij hij de spontaniteit waarmee men voor het afscheidsgeschenk heeft bijge dragen het beste bewijs noemde voor de grote populariteit, waarin de heer en me vrouw Beek zich hier verheugen mogen. Onder het uitspreken van zijn beste wen sen voor hun toekomst in het verre Afrika, bood hij hen namens de donateurs een fototoestel aan. Tenslotte sprak de scheidende voorzitter een hartelijk woord van dank voor de hem en zijn echtgenote betoonde sympathie. Hij verklaarde daarbij dat de overdenking straks ook deze vriendenkring te moeten verlaten, het komende vertrek er niet ge makkelijker om heeft gemaakt. Spreker verzekerde dat zijn werken voor de ver eniging tot de prettigste herinneringen aan Nederland zou behoren: hetgeen ove rigens niet in het minst te verwonderen valt, want de liefde voor „Nut en Genoe gen" was hem thuis door zijn ouders als met de paplepel ingegoten. Op zijn beurt bood de heer Beek de vereniging nog een herinnering aan. Kroese hebben ontmoet. Toen kwam hij net uit Parijs, waar hij van alles had ge daan, onder meer iets aan zijn opleiding. Hij brengt een genre waar men van moet houden. Persoonlijk vond ik de „confe rence entertainment" van Bueno de Mes- quito („the coming man of the television") heel wat leuker, vooral zijn zotte panto mime bij een bizarre potpourri van op de band vastgelegde geluiden. Gedurende de twee uren, die ik hier vertoefd heb, zag ik ook „de charmante danseres" Anita Bon- née optreden, een zeer lenige gymnaste, wier radslagen en oefeningen in zak doek j erapen op geen enkele wijze ritmisch verbonden zijn, zodat men haar bezwaar lijk een danseres kan noemen, hetgeen echter nauwelijks een bezwaar voor de haar toekomende bewondering is. Later zag ik haar bij enkele bezoekers aan tafel zitten. Misschien moet dat van de directie. Het kunnen natuurlijk ook bekenden zijn geweest. De toekomst zal moeten leren of een dergelijke onderneming hier rendeert. Men kan er thans niet veel van zeggen. Het seizoen moet nog beginnen. Dan zal men ook kunnen ondervinden of er genoeg aan trekkingskracht van uitgaat op de inwo ners van Zandvoort en de naburige plaat sen. Zoals hotel Bouwes een trekpleister is geioorden. Ik heb de indruk dat daar een beter variétéprogramma wordt gebo den, al blijft het een vreemd gezicht de artiesten kort na hun optreden met een klein koffertje te zien wegsnellen naar andere etablissementen van dezelfde fir ma, zoals „Extase" of „Femina" in Am sterdam, misschien naar „Copacabana" in Scheveningen zelfs. Men ziet er in ieder geval vaak goede dansparen. Thans speelt er het nogal internationaal samengestelde orkest van Herbert Mytteis, die in het re clamedrukwerk de Weense „King of Gip sies" wordt genoemd. Gisa Schober zingt erbij. en een buitengewoon veelzijdig répertoire tot zijn beschikking bracht, de leden van „Teisterbant" een avond tot één uur 's nachts helemaal alleen tot ieders ge noegen met royale Afwisseling bezig ge houden. Deze winter heeft hij de bezoekers van „Carlton" in Amsterdam met zijn zwierige kleinkunst wat licht verteerbaar geestelijk voedsel bij de borrel geschonken. Het is een genoegen naar hem te luisteren, zowel om de woorden als om de vaardige en fantasierijke begeleidingen. Hij heeft teksten van Brassens en van Trenet zo goed als van Noel Coward, zelfs van Nederlandse liedjesschrijvers, met inbegrip van Kees Stip, maar het liefst luister ik toch naar de moderne Amerikaanse en vooral naar de oud-Engelse ballades. Wie zijn vreemde talen kent, kan van door in tellectuele voldoening versterkte pikante rie van goeden huize genieten. Een andere trekpleister is Riche, op het strand veel verder naar het noorden, waar Rudi Feenstra zijn plaats achter de vleu gel en de microfoon weer heeft ingenomen. Een paar weken geleden heeft deze begaaf de pianist en prettige praatjesmaker in de beste zin van het woord, die op toevallig verzoek ontdekte dat hij ook kon zingen Voor de „grote kunst" heeft men geen plaats in Zandvoort, want meer dan twee avonden van kamermuziek, door de ijve rige stichting 't Helm georganiseerd, is er voor de komende zomer niet te verwach ten. Dat is een eigenaardig verschijnsel, vooral als men een vergelijking met Sche veningen trekt, waar de grote (lelijke) zaal van het Kurhaus zomer en winter in dienst staat van muziek, ballet, zelfs (voor zoiets als tweeduizend toeschouwers) van buiten lands cabaret. Misschien heeft men daar een beter „achterland" of een artistieker ingesteld publiek? Het is niet te zeggen, want in Zandvoort wordt zelfs geen po ging ondernomen. Er is wel eens sprake geweest van een schouwburg en concert zaal bij hotel Bouwes, waarvoor de grond werd gereserveerd, maar men hoort er niets meer van, hoewel er in het verleden al besprekingen over concerten met het Noordhollands Philharmonisch Orkest zijn gevoerd. Ook in het nieuwe uitbreidings plan is de stichting van een dergelijke in richting overwogen. Maar er gebeurt voor lopig niets. En dat is toch wel erg jammer. Gelukkig is Bloemendaals Openlucht theater in de buurt om kunstzinnige ont spanning te bieden. Tenzij het inderdaad zou blijken, dat de badgasten niets anders verlangen dan te zwemmen en zich bruin te laten branden, met een borrel in de bodega met nacht vergunning van Dragon Petrovitch daarna of zich tevreden stellen met het kijken naar de violet in zee verdwijnende zon door de strakke ramen of op het in dubbele zin zo te noemen terras van de Rotonde, waar men zich voelt als op een schip van luxeklasse, mede dank zij de aangename muziek en de kostelijke architectuur van Auke Komter, die zo'n gelukkige keuze van medewerkers voor de inrichting deed. K. Lang hebben de initiatiefneniéF^' z'afëï- dagmorgen geaarzeld of men er toe zou overgaan te trachten de zeemeermin te gaan opvissen, maar de koude noorden wind en het ontbreken van een zonnetje waren aanleiding, dit evenement veertien dagen uit te stellen. De opening van het badseizoen 1956 is bepaald op zaterdag 9 Juni. ADVERTENTIE moet U bij Uw slager zijn! Pub'ikatio van de verci e slagers in .'.-■ken (Verkort weergegeven) Bushalten Lijn 5. De mededelingen van de NZH hebben ons niet kunnen overtuigen. Integendeel. 1. Hoewel het wegdek van de routes via Hamelinkstraat en via Schal'kwijkerweg door ons niet in het geding is gebracht, menen we ook te moeten betwijfelen, of de eerste wel ooit zo goed te maken zal zijn als de laatste, tenzij met grote kosten. 2. Belangrijker is, dat in de route via Hamelinkstraat twee niet ongevaarlijke bochten zitten en in de oude route slechts één ruime bocht. 3. Gerief voor weinigen heeft ongerief ge bracht voor velen. Jammer, dat de NZH dit niet beter heeft onderzocht. Aan de Hamelinkstraat zijn thans, wel geteld, 175 nieuwe gezinnen gevestigd, de weinigen, die gerief bij deze halte kunnen hebben. Maar alle anderen, die zich in de nieuwe wijken aan de Schipholweg zullen vestigen, moeten zich op hun weg naar lijn 5 in de eerste plaats begeven naar het kruispunt Hann ie Sch af ts br a a tH a melinkstr a a tMe- rovingenstraat. Van dit kruispunt naar de Slachthuisetraat vraagt 3 minuten en naai de halte Hamelinkstraat 2V2 minuut.... een halve minuut verschil. Het ongerief voor de velen bedraagt zeker 3'/2 int 5 minuten en dit is heel wat bij slecht weer. Nogmaals: de oude route is in alle op zichten beter. De N.Z.H. raadplege de chauffeurs en controleurs maar eens. D. N. Palestinadiorama's. In uw blad kwam dezer dagen een bericht voor over perceel „Palestina-diorama", Schotersingel, aan gekocht door de ANWB. Niet dat ik de ANWB dit perceel misgun, maar is het niet erg dat daardoor het verder bestaan van „Palestina" wordt bedreigd? Op het Ken- nemerplein staat een groot perceel, al een paar jaar geleden aangekocht door de ge meente, (waarvoor? Margriet moest er uit) schandelijk te verwaarlozen. Dezer da gen werd zelfs de jeugd al waargenomen op een van de bovenste etages. Aan ver nieling, ruiten ingooien enz. wordt al ge werkt. Wat gebeurt er binnenshuis? Mis schien al aan het uitbreken! Hoe komen ze er in? Een bewijs dat er met de toegang al iets niet in orde is en er absoluut geen controle op is. Om nu terug te komen op eerstgenoemde instelling: is hier geen mogelijkheid om dit daar onder te brengen, dan heeft het perceel een bestemming en komt het „Pa lestina-diorama" op een beter punt. W. IC. (Het is niet zo dat „Margriet" de villa Kennemerplein 3 moest verlaten: het kleu- teihuis heeft een heel wat betere huisves ting gewenst en gekregen. Daarna heeft de gemeente het pand aangekocht met het oog op de in de toekomst uit te voeren ver- keersverbeteringen bij het Kennemerplein. Ir. afwachting daarvan zal Kennemerplein 3 een tijdelijke bestemming krijgen. Het heeft lang geduurd voordat die bepaald is: wij zijn 't met de briefschrijver eens: veel te lang. Maar de vertraging is voor een niet gering deel veroorzaakt door het grote aantal gegadigden voor dit pand, niet alleen gemeentelijke diensten, maar ook bureaus van het rijk. Zoals wij onlangs hebben ge meld zullen met ingang van september de kantoren van de gemeentelijk inspecteur voor het lager onderwijs en van de econo misch adviseur van't gemeentebestuur in de villa worden ondergebracht. Beide zijn in derdaad thans onvoldoende gehuisvest, bij voorbeeld in een wachtkamer. Pas nadat Hie keuze was gedaan werd bekend, dat de Palestinadiorama's voor Haarlem verloren dreigden te gaan. Het bestuur van Haar lems Bloei heeft toen onmiddellijk contact opgenomen met de leiding van de diora ma's. Gezien de omvang van de expositie men heeft ongeveer twintig meter wand- lengte nodig is een nieuw onderdak echter moeilijk te vinden. De beheerder van de Palestinadiorama^s heeft inmiddels zijn besprekingen met andere gegadigden voortgezet. Deze zijn thans in een stadium gekomen waarin een spoedige beslissing verwacht mag worden. Redactie.) Met leedwezen maken wij het overlijden bekend van de heer Chr. van der Veldt, die gedurende zes jaren onze courant als bezorger heeft gediend, in het bijzonder in de omgeving van het Nieuwe Kerksplein in Haarlem. De heer Van der Veldt is zaterdagnacht na een langdurig ziekbed gestorven. Hij is slechts veertig jaar oud geworden. Dierenbescherming Naar wij vernemen heeft baron O. M. Groeninx van Zoelen heden schriftelijk aan het bestuur van de Vereniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken meegedeeld, dat hij mede in verband met zijn drukke werkzaamheden geen deel meer kan uitmaken van dit be stuur. De heer Groeninx van Zoelen had reeds enkele maanden geleden het voornemen te kennen gegeven, uit het bestuur te tréden. Op verzoek van zijn medebestuursleden heeft hij zich toen echter bereid verklaard, zijn zetel te blijven innemen tot de alge mene jaarvergadering van de vereniging, op 23 mei jl, gehouden zou zijn. Deze ver gadering heeft hij echter niet bijgewoond. Zoals men weet, kon op de vergadering van 23 mei, die een zeer bewogen verloop had, slechts een klein gedeelte van de agenda worden afgedaan. Het bestuur thans bestaande uit de heren mr. W. Boers, voorzitter, Des Bouvrie en Van der Grift wil de vergadering op 21 juni voortzetten, indien de grote zaal van hotel De Leeuwerik die avond vrij is. Woensdag 30 mei hoopt de zeer eer waarde heer A. S. van Rijn, pastoor van de parochie van de H.H. Petrus en Paulus ln Oud-Schoten, de dag te gedenken waar op hij een kwart eeuw geleden tot priester werd gewijd. Pastoor Van Rijn werd 27 februari 1907 te Den Haag geboren. Na zijn theologische studies aan het seminarie „Hageveld" voltooid te hebben werd hij in 1931 benoemd tot ka pelaan te Beverwijk, ln welke plaats hij tot 1937 bleef. In dat jaar volgde zijn be noeming tot kapelaan van de parochie van de H. Joannes de Doper in Haarlem- Oost. Gedurende de jaren 1945 tot 1953 was de heer Van Rijn ka- nelaan te Rotterdam. In 1953 keerde hij naar de Spaarnestad terug. In dat jaar werd hij benoemd tot pastoor van de pa rochie van de H. H. Petrus en Paulus in Oud-Schoten. Pastoor Van Rijn, met het oog op de bouwplannen voor de nieuwe R. K. kerk aan de Muiderslotweg bij velen bekend als de „bouw-pastoor", heeft zich ln korte tijd door zijn eenvoud en harte lijk medeleven zeer bemind gemaakt. Wij twijfelen er dan ook niet aan dat het pa stoor Van Rijn op zaterdag 2 juni a.s., wanneer zijn huldiging door zijn parochi anen zal plaats hebben, niet aan belang stelling zal ontbreken. De speeltuinverenigingen „Het Vondel kwartier" en „D.V.S." in Oud-Schoten hebben zaterdag op feestelijke wijze hun speeltuinen voor de jeugd opengesteld. Naar schatting 1200 kinderen van „Het Vondelkwartier" stelden zich omstreeks drie uur in de Gijsbrecht van Aemstel- straat op. Allen haden een fleurig vlag getje in de hand waarmede natuurlijk druk gezwaaid werd. Met het harmonie korps „Crescendo" uit Spaarndam aan het hoofd van de stoet werd een wandeling door verschillende straten gemaakt. Bij de speeltuin aan de Vergierdeweg gekomen volgde een bestorming van de speelwerk- tuigen. Tot slot van deze feestelijke opening van hun speeluin onvingen de kinderen een versnapering. De kinderen van de speeltuinvereniging „DVS", circa 700 in getal, maakten met het tamboers- en pijperskorps van de CJMV. dat in nieuwe uniformen een uit stekende indruk maakte, een rondgang door de Vogelbuurt. De heer K. de Graaf verklaarde met een koi-te toespraak, waarin hij de hoop uitsprak dat DVS spoedig zijn nieuwe clubgebouw zal mo gen betrekken, de speeltuin voor geopend. Ook hier werden de kinderen na afloop op versnaperingen getracteerd. De harmonie „Crescendo" uit Spaarn dam onder leiding van de heer H. Bakker heeft zondag op het Unieconcours te Enk huizen twee fraaie successen behaald. In de marswedstrijd werd de eerste prijs be haald met 96 punten, in de concertwed strijd legde dit muziekkorps, dat voor de eerste maal in een concours in harmonie bezetting uitkwam, op uitstekende wijze beslag op de eerste prijs met 295 punten. Teneinde het Haarlemse carillon meer onder de algemene aandacht en daardoor tot erkenning van zijn waarde te brengen, heeft de stadsbeiaardier Arie Peters het voornemen een lezing, toegelicht met licht beelden, te houden waarin hij aan belang stellenden iets zal vertellen over klokken en klokkenmuziek. Met behulp van een ge luidsband zal hij enkele klokkenspelen laten horen. Deze lezing, welke vrij toe gankelijk is, zal gehouden worden in de vergaderzaal van de gemeenteraad (ingang Koningstraat) op maandag 4 juni om 20.00 uur. ZüRICH (United Press) De Fokker S-14 straaljager trainer, bestuurd door de Nederlandse piloot J. Moll was een groot succes in Zürich waar zondag op de inter nationale luchtvaartschouw gedurfde de monstraties werden gegeven door de ver zamelde Sabres, Mystères, Globemasters, enzovoorts. Er waren deelnemers uit de Verenigde Staten, Tsjechoslowakije, Rus land, Groot-Brittannië, Nederland en Frankrijk. Het Russische nieuwe straal- passagierstoestel TU 104 trok veel belang stelling. De Russische luchtmaarschalk Roedenko lunchte samen met zijn Ameri kaanse collega luitenant-generaal Tunner. Het half miljoen toeschouwers hoorde ver scheidene malen de geluidsmuur door breken. 99 99 Een Santpoorts koopman, die nog maar kort geleden door de Haarlemse rechtbank achtereenvolgens veroordeeld werd wegens mishandeling en wegens belastingontdui king, stond hedenmorgen voor de economi sche politierechter, mr H. G. Rambonnet, wegens overtreding van het deviezenbesluit 1945: hij had namelijk in November van het vorig jaar 10.000 kilo roomboter per auto België binnengesmokkeld en het hem daarvoor in België betaalde geld fraudu leus naar Nederland overgemaakt. Tegen hem werd zes maanden gevange nisstraf met onmiddellijke gevangenisne ming geëist. Ofschoon hij dit zelf ontkende, had de officier van justitie, mr. J. Wiarda sterk de indruk dat de smokkelarij zich nog wel over een lan j ?re periode had uitgestrekt, want er warej regelmatig twee auto's voor op pad gewetst, waarvan er een een ge heime bergplaats had. Ook in een reserve band werden pakjes roomboter ontdekt. In December van het jaar 1954 was hij in België gesnapt en daar tot een gevangenis straf van vier maanden en een boete van f 600.000 Belgische frs. veroordeeld. Van deze vier maanden had hij twee-en-een- halve maand uitgezeten toen hij door de activiteit van zijn raadsman, mr. L. H. J. van Bavel uit Utrecht uit zijn gevangen schap werd ontslagen „na een onsmakelijke handjesklap-geschiedenis", zoals deze de pogingen om hem los te krijgen beschreef. In Nederland was de man spoedig daarna de gevangenis ingegaan wegens ontduiking van de omzetbelasting. Hij was daarvoor bij verstek tot vier maanden onvoorwaar delijk en een boete van f 5000 veroordeeld. Het onderzoek inzake de botersmokkelarij was van Nederlandse zijde niet zo vlot ge gaan, mede doordat het geval doorkruist werd door de aanhouding van een vracht auto in Leiden, die een aanrijding had ge had met een andere auto, waarna de chauf- ADVERTENTIE ZOMERVAART 150-152 - TELEFOON 10172 MARN1XSTRAAT 45 - TELEFOON 25081 RIJWIELEN en HULPMOTOREN GEN. CRON.)éSTRAAT 160 TEL. 12344 Rijksstraatweg 246a Telefoon 22604 KROCHT 6—8 t/o Hema TEL. 10353 In de Dierentuin te 's-Gravenhage is een feestelijke vergadering gehouden ter ge legenheid van de negentigste verjaardag van de „Vereniging ter Bevordering van het Volksonderwijs en het schoolbezoek in Nederland." Zij werd ook bijgewoond door minister-president dr. W. Drees en door de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals. Laatstgenoemde bracht namens de rege ring de jubilerende vereniging dank voor het vele dat zij gedaan heeft voor het onderwijs. Hij deelde mede dat de Koningin de algemeen secretaris der jubilerende ver eniging, de heer P. van Thuyl uit Amster dam, had benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De voorzitter van „Volksonderwijs," mr. A. de Roos uit Amsterdam, heeft dank ge zegd voor de gelukwensen van de regering, door mr. Cals overgebracht. Voorts heeft het lid van de Eerste Ka mer mr. W. C. Wendelaar namens de leden de 90-iarige gefeliciteerd. Dank zij de actie van het jubileum comité telt de vereniging thans 156.496 leden. Het comité bood voorts een bedrag van 312.179,82 als jubileumgeschenk aan. Dit geld zal vermoedelijk voor vakantie huizen voor kinderen worden besteed. Tot slot van de feestviering, die voorts werd bijgewoond door enige Kamerleden on rijksinspecteurs van het lager onderwijs, heeft een cabaret van Rotterdamse onder wijzers een uitvoering gegeven. De bijeenkomst werd opgeluisterd door het Westnederlandse Symfonie-Orkest on der dirigent Sam Swaap en door zang van een koor van kwekelingen van de rijks kweekschool te 's-Gravenhage. In de jaarvergadering hield prof. W. Schermerhorn een rede over het onder werp „Welke eisen stelt de samenleving aan het onderwijs." „Meer dan aan knappe koppen zal de toekomstige maatschappij behoefte hebben aan karakters," zei hij. „Alle onderwijs problematiek zweeft daarom tussen twee polen, ten eerste: de voorbereiding voor het maatschappelijk leven en ten tweede: de persoonlijkheidsontplooiing. De invloed van maatschappij, wetenschap, techniek en cultuur zijn daarbij zeer belangrijk." feur er van nog voor het onderzoek de be nen genomen had. Bij dat onderzoek werd men gewaar, met een smokkelauto van doen te hebben. Het vergde veel tijd om na te gaan in hoeverre de vondst van deze auto met de smokkelzaak te maken had. De officier van justitie herinnerde aan de overeenkomst tussen de Belgische en de Nederlandse regering inzake de invoer van Nederlandse roomboter, waarbij bepaald is dat daar een heffing van f 1.40 per kilo voor zou gelden, waarvan de helft aan België en de helft aan ons land ten goede zou komen: Door deze smokkelarij zijn dus zowel de Belgische als de Neder landse staat benadeeld. Met het oog op het straf blad van de verdachte achtte de officier gevaar voor ontvluchting en voor herhaling aanwezig en hij voegde dan ook onmid dellijke gevangenneming aan zijn eis toe, opdat de man na zijn straf in Amsterdam te hebben uitgezeten niet zou kunnen ont vluchten. Zijn eis luidde zes maanden met onmiddellijke gevangenneming. De raadsman van verdachte, mr. Van Bavel, verklaarde, dat deze omvangrijke zaak ontketend was door een verkeerde keuze van een adviseur voor de oprichting van een comestibleszaak in Utrecht met geld van zijn vader. Hij was toen reeds in handen van een scharrelaar gekomen, die onder zijn verantwoordelijkheid allerlei verkeerde, voor hem zelf nogal lucratieve dingen uithaalde, en onder meer een ont duiking van de omzetbelasting deed plaats vinden. waarvoor de koopman, zoals reeds gemeld is. tot vier maanden en f 4000 boete veroordeeld werd, omdat zijn handteke ning nu eenmaal op het aangifteformulier had gestaan. Toen de koopman met het voor hem on oplosbare probleem zat om de voor de Omzetbelasting nagevorderde f 16.000 te betalen is hij tenslotte met andere duistere figuren in contact gekomen en gaan smok kelen. Hij maakte de opbrengst daarvan dus niet op voor zich zelf, doch betaalde er heel netjes zijn belasting mee. Dat de staat daar weinig waardering voor had, kon mr. Van Bavel zich voorstellen omdat op deze wijze in het ene laatje werd aan gezuiverd, wat uit een ander laatje ioas wengenomen. Hij gaf een opsomming van alles wat de verdachte sindsdien overkomen was, ver oordeling en.ondergaan van een gevange nisstraf in België, idem in Nederland, een eis tot echtscheiding, die door zijn echtge note tegen hem is ingediend en vervolgens nog eens een veroordeling tot vier maanden Gevangenisstraf wegens mishandeling in Zandvoort. „Daar heeft hij iemand een pak slaag gegeven die zijn vrouw beledigd had", aldus de raadsman. Wat mij tot volhouden orikkplt in deze zaak is dat de comestibles zaak in Utrecht, ofschoon die overigens uiteraard een zware dobber heeft, goed is en ik heb zelfs het voorgevoel dat het ook met dat huwelijk wel weer in orde zal komen. Als mijn cliënt ten minste niet onnieuw achter slot en grendel gaat. Hij vroeg daarom oplegging van een voor waardelijke straf. De economische politierechter zal op maandag 11 juni om half tien uitspraak doen. De maandagmorgen gehouden algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Boom-Ruygrok te Haarlem stond onder voorzitterschap van de president commissaris mr. N. E. Rest Onnes en werd gehouden in het eigen gebouw van de vennootschap. Aanwezig waren dertien aandeelhouders tezamen vertegenwoordi gende 231 stemmen. Mr. Rost Onnes maakte de directie een compliment voor de keurige uitvoering van het jaarverslag en vesigde er de aan dacht op dat de vennootschap, ondanks de belangrijke investeringen, bij haar bankier in credit staat. De heer W. Vrolijk onderschrijft de uit gesproken waardering en brengt even eens een woord van dank voor het beleid van de directie. Van de zijde van de directie werd naar voren gebracht dat het gebrek aan per soneel niet geheel kan worden onder vangen door het aantrekken van buiten landse werkkrachten. De enige oplossing zou naar hun mening kunnen worden ge vonden door het scheppen van een rui mere woongelegenheid in Haarlem, dat op dit punt ten opzichte van andere steden geen uitzonderingspositie inneemt. De heer Vrolijk adviseerde de vergadering de balans, verlies- en winstrekening zonder meer goed te keuren met als toevoeging een woord van dank voor het gevoerde beleid. Vervolgens werd het dividend vastge- stel op 9%, zoals dit door de directie was vastgesteld en werd de heer Ch. H. André de la Porte als commissaris herkozen. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3 Nederl.'47 937/i8 93 <4 3 Nedl. 1962/64 95 95% A. K. U 278 270 ex-div. Calvé Delft 355 352 Van Gelder Zonen 251 251 K. N Hoogovens 345 345 Nederl. Ford 469 470 N. Kabelfabriek 318 318 gew.Philips Gloeil 323% 325 pref.Philips Gloeil. 190 190 Unilever 407 410 Wilton Fijenoord 313 313 Dordtsche Petrol. 806 818 Konkl. Petroleum 793 806 A'dam Rubber 100% 102% Holl. Amer. Lijn 196 198 N. Scheepv. Unie 198 198% Phs. van Ommeren 308 310 H. V A 121 120 Verg. Deli Mijen 136 136 Amsterd. Bank 243 243 Ned. Handel Mij 202 202 Rotterd. Bank. 219 219 Twentsche Bank. 217 217 Anaconda Copper 74% 74% Bethlehem Steel. 145% 146% U. S. Steel 54»/i. 54 General Motors 4P/i„ 41% 80% 80% 42 42

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3