mm Tentoonstelling foto's van verzetsmonumenten Kort en bondig Voorjaarsbeurs hervormde gemeente Spaarndam officieel geopend WETHOUDER GELUK: Voorlopig geen pedagogisch centrum in Haarlem Amsterdamse Beurs Twee stadsorganisten stellen zich voor B I O L I N E Aan de Haarlemse Dreef en aan Jan Gijzenvaart PRISMA hèt examen-cadeau 13 Haarlemse onderwijsplannen afhankelijk van ministeriële beschikkingen Immoreel In Haarlem Ds. A. J. van Rhijn 25 jaar hervormd predikant Intrekking zendtijd N.O.U. Uit Helder's verpakte reuze-keuze van een biscuitje j BURMSlH geniet /e L Kasteel Staverden" weer in Haarlem Patiënten op hartelijke wijze ontvangen Jubileum bij Ons Belang Huldiging van voorzitter H. P. J. Kuipers ^^"vermageringsmiddel Heringa en Wuthrich keert 20 uit „Nieuw Leven" met blijspel DONDERDAG 31 MEI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT TWEE BIJ UITSTEK DESKUNDIGE SPREKERS voerden woensdagavond het woord op een bijeenkomst van de federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid in het wijkgebouw aan de Gedempte Oudegracht, die gewijd was aan onderwijs vraagstukken. Over „Goed onderwijs voor iedereen" en „Schoolvrede" sprak de heer C. Kleywegt, hoofdinspecteur voor de onderwijzersopleiding, en „De ontwikkelings mogelijkheden in Haarlem" werden toegelicht door de heer D. J. A. Geluk, de Haar lemse weihouder voor het onderwijs. Beiden hadden hun kritiek op de gang van zaken zoals die tot dusverre was en beiden ook gaven wensen en verlangens te kennen, die naar hun mening bij de komende verkiezingen verwezenlijkt zouden moeten worden. Aanvankelijk zou ook nog een derde spreker, de heer J. G. H. Tans uit Maastricht, het woord voeren, maar voorzitter W. F. Happé deelde in zijn openingstoespraak mee dat diens aanwezigheid in Limburg gewenst was, met het oog op recente moeilijkheden, die zich daar bij de verkiezingspropaganda hebben voorgedaan. Zijn onderwerp „Schoolvrede" zou nu door de heer Kleywegt in het kort behandeld worden. De heer Kleywegt meende dat niet een j grafische dienst, die onderzoekingen in politieke partij de vraag of een bepaald I deze richting kan doen. onderwijs goed of niet goed is, moet beant- Het merkwaardige nu is, dat er lande- woorden. Slechts ten aanzien van de vorm van het onderwijs blijft de politieke partij niet overschillig. Het gaat bij het onder wijs om een stuk vorming van de mens, een persoonlijkheidsvorming. Lang was het zo dat alleen maar gekeken werd naar het geen geleerd moest worden, maar gelukkig is daar de laatste jaren wel enige ver andering in gekomen, al was deze verande ring, naar sprekers mening, nog te gering. Toch meende hij dat er bepaald iets hoop vols aan het groeien is, met name bij het lager- en nijverheidsonderwijs. Ten aan zien van het middelbaar- en voortgezet onderwijs was de heer Kleywegt somber der gestemd. Het gaat om de persoonlijk heidsvorming in zijn totaliteit en om deze met succes tot stand te brengen, zijn goede leerkrachten nodig. Nadat de heer Kleywegt enige woorden aan de opleiding van onderwijzers gewijd had, ging hij over tot het bespreken van het onderwijs aan iedereen. Het systeem van de renteloze voorschotten, noemde hij immoreel en hij was van mening dat deze voorschotten geschonken moesten worden, waardoor werkelijk iedereen van goed on derwijs zou kunnen genieten. Tenslotte nog enkele woorden aan de schoolvrede wij dend, meende de spreker dat de school strijd gestreden is. Wat overblijft is een concurrentiestrijd tussen openbaar en bij zonder onderwijs. De Partij,..van de Arbeid neemt ten aanzien van deze schoolvormen geen bepaald standpunt in, beide school types zijn haar even lief, omdat de socia listen van mening zijn dat de keus van onderwijs een recht is dat onvervreemd baar de ouders toekomt. Slechts als één van de beide schoolvormen bij de andere achtergesteld wordt, moet door iedereen geprotesteerd worden. Na deze toespraak was er gelegenheid tot debat en het stellen van vragen. De toehoorders, die voor een groot deel uit het onderwijs afkomstig waren, maakten hier van een ruim gebruik, waarbij het bleek dat velen zich niet konden verenigen met de neutrale houding van de Partij van de Arbeid ten aanzien van de twee vormen van onderwijs. Ook werd nog in het kort het voordeel van de zogenaamde synthese- school aangestipt, een schooltype, dat vol gens de heer Kleywegt uit de nood ge boren was. Zodra de voorstanders van openbaar en bijzonder onderwijs elk een bloeiende school voor zichzelf zouden kun nen stichten, zou de syntheseschool in een bepaalde streek ophouden te bestaan was zijn mening. Na de pauze sprak wethouder Geluk over de ontwikkelingsmogelijkheden in Haar lem. Deze ontwikkelingsmogelijkheden ble ken zeer beperkt te worden door de lande lijke regelingen en beschikkingen uit Den Haag en daarom was een bespreking van de mogelijkheden in Haarlem voor een verkiezingsbijeenkomst zeer zeker van be lang, omdat de vraag wie er in de regering zullen komen bepalend is voor de plannen in Haarlem. De heer Geluk vergeleek het aantal scho len met dat van een vijftig a zestig jaar geleden. Toen waren er voor het middel baar onderwijs één gymnasium en één HBS en verder wat avondscholen voor technisch- en handelsonderwijs. Nu zijn er 13 middelbare scholen, 19 ULO-scholen, 8 d 9 technische scholen en een aantal andere opleidingen en avondscholen. Wat er nu in de toekomst zal moeten gebeuren, noemde de heer Geluk een moeilijke vraag. In de eerste plaats moet Haarlem als centrumgemeente leerlingen opvangen uit de omringende gemeenten, waarbij men niet nauwkeurig van tevoren zal kunnen vaststellen, hoeveel leerlingen er zullen toevloeien en naar welke scholen zij zullen gaan. Ook de grote toename van de leerlingen bij het voorgezet onderwijs (op het ogenblik gaat 70 a 80"/o naar een V.O.-school) schept moeilijkheden. Weten schappelijk zal moeten worden vastgesteld, indien mogelijk, hoe de verdeling van de leerlingen zal zijn tussen de types van onderwijs en de vormen van scholen. Ge lukkig beschikt Haarlem over een socio- Vandaag is het vijfentwintig jaar gele den, dat ds. A. ,T. van Rhijn, predikant bij de Hervormde gemeente te Haarlem, be vestigd werd tot predikant. Daar ds. Van Rhijn herstellende is van een operatie zal hij voorlopig geen herdenkingsrede uit spreken. De jubilaris werd op 20 mei 1905 gebo ren en studeerde aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Nadat kandidaat Van Rhijn in 1930 door het provinciaal kerkbestuur van Overijsel was toegelaten tot de evangelie bediening in de Ned. Herv. Kerk, was hij eerst, enige maanden hulpprediker te We- meldinge en werd hij op 31 mei 1931 te Goëngarijp (classis Heerenveen) in het ambt bevestigd. In 1934 verwisselde ds. Van Rhijn deze gemeente met die van Op- penhuizèn-Uitweïlingerga, vanwaar hij op 11 augustus 1940 naar Vlaardingen ver trok. Sinds 2 juni 1946 staat ds. Van Rhijn te Haarlem waar hij ook werkzaam is als gevangenispredikant. De jubilaris was eni ge jaren secundus-lid van het classicaal bestuur van Snoek en enige jaren lid van dat van Haarlem. HAARLEM EN OMGEVING Jubilea PEN. Op vrijdag 1 juni zullen de heren S. W. Kabel te Beverwijk, tech nisch ambtenaar A en C. Warren te Sant poort, chef-monteur bij het PEN beiden de dag herdenken, waarop zij vijfentwintig jaar geleden bij dit bedrijf in dienst traden. Zilveren jubilarissen. Vrijdag 1 juni hoopt mejuffrouw H. H. M. de Vries, wonen de Tetterodestraat 10 b te Haarlem, het feit te vieren, dat zij vijfentwintig jaar werkzaam is bij de Twentsche Bank. Gedurende zeven tien jaar was zij op het kantoor te Heem stede en de laatste tijd op het kantoor te Haarlem. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de heren rar. O. A. baron Bentinck en A. F. J. de Rozario in antwoord op hun brief van 26 mei mede gedeeld, dat hij niet wenst terug te komen op zijn beslissing waarbij de aan de Neder landse Oppositie Unie toegekende zend tijd werd ingetrokken. Ter toelichting deelt men ons van de zijde van het ministerie mede, dat de adres santen, zoals gemeld, in hun brief hebben gesteld, dat zij geheel onkundig waren van het feit, dat een der op de Nederlandse Oppositie Unie-lijsten voorkomende kan didaten ontzet is uit de verkiesbaarheid, en dat de betrokkene in de veronderstelling verkeerde, dat hij het passieve kiesrecht door het eveneens ten onrechte uit oefenen van het actieve kiesrecht zou heb ben herkregen. lijk niet een dergelijke wetenschappelijke dienst voor het onderwijs bestaat. Den Haag wil hier niet aan met het gevolg dat men niet weet waar men aan toe is. We hebben oude M.O.- en H.O.-wetten, kortom de spreker noemde de toestand op het ge bied van onderwijs een onmogelijke. De plannen, die Haarlem maakt stuiten vaak op ministeriële beschikkingen en op de be perkte financiën, die door Den Haag be schikbaar gesteld worden. Onder deze om standigheden is het voor een gemeente bestuur ook moeilijk een bepaalde lijn te vinden. Wij moeten bij het onderwijs voor uit, naar de persoonlijkheidsvorming toe. Hiertoe moeten wij de leerkrachten de middelen geven om dit doel te kunnen bereiken. Lagere scholen wil de gemeente Haarlem niet alleen zes lokalen geven, maar liefst ook een gymnastieklokaal, een speellokaal voor de jongste leerlingen, een opberg ruimte en bij een complex van scho len een 'aula. De plannen houden hier rekening mee, zoals in Delftwijk waar een combinatie van twee openbare en één her vormde school gebouwd zouden worden waarvoor twee gymnastiekzalen, een aula en een zaal voor binnensporten voor ont worpen waren. Het heeft echter heel wat strijd gekost voordat het plan voor de eer ste twee scholen door Den Haag werd goedgekeurd. Nieuwe plannen en urgentietoewijzingen zijn echter weer voor scholen met zes lo kalen. De heer Geluk vroeg ook aandacht voor nieuwe technische hulpmiddelen bij het onderwijs, als film, grammofoon, radio en bandrecorder. Voorstellen in deze rich ting stuiten echter nogal eens op moeilijk heden, omdat er altijd nog mensen zijn, die deze zaken voor het onderwijs niet nodig vinden. Ook bij de esthetische vorming zijn er tegenstanders, die vrezen dat de „ge wone" vakken daarbij in het gedrang ko men. Ook hier zal naar de mening van d'e spreker wetenschappelijk vastgesteld moe ten worden welke leerstof beperkt moet wor^eji. Voor de bestudering van deze en derge lijke vraagstukken zijn er hier en daar pe dagogische centra opgericht. Moeten wij nu in Haarlem ook naar zo'n centrum toe? De heer Geluk was van mening dat dit op de lange duur zeker het geval is, al weet nog niemand welke vorm een dergelijk in stituut zal moeten krijgen. Bovendien heeft onze stad ad een wetenschappelijk apparaat en een bureau voor school- en beroepskeuze, waardoor de oprichting van een pedagogisch centrum nü nog niet ur gent te noemen is. Nadat over het gesprokene nog enige vragen gesteld-waren, sloot voorzitter Hap pé de bijeenkomst met een kort woord. ADVERTENTIE Helder's Bruxelles Kermesse 60 cl. 225 gram tei Overzicin van een gedeelte van de voorjaarsbeurs ten bate van het bouwfonds van de Hervormde Gemeente Spaardam. Het gebouw van de Haarlemse Jonge Mannen Vereniging in de Lange Margare- t'hastraat had woensdagavond bij de ope ning van de voorjaarsbeurs, welke door de hervormde gemeente Spaarndam-Haar- lem-Noord van 30 mei tot en met 2 juni ten bate van het bouwfonds van deze ge meente wordt gehouden, meer het aanzien van een groot warenhuis tijdens de spits uren dan van een gebouw waarin door gaans meer de geestelijke dan de mate riële waarden van het leven op de voor grond treden. De grote zaal bleek herscha pen in een ruimte waarin talrijke attrac tieve stands waren opgesteld. Op onze rond gang zagen wij onder andere wasmachines, glanzende bromfietsen, een complete win kel in herenmodes, fruit en levensmidde len te kust en te keur, een kaas-stand met natuurlijk het onvermijdelijke gratis proe ven, kortom er was voor elck wat wils. Een bloemist had het podium tot zijn domein uitgekozen. Temidden van fraaie bloem stukken en planten stond hier een schone maar eenzame bruid kennelijk op de komst van haar bruidegom te wachten. Achteraf bleek aan diens afwezigheid een originele prijsvraag verbonden te zijn. Op andere plaatsen in het gebouw kan de meer spor tief aangelegde bezoeker zijn geluk tegen een geringe vergoeding beproeven bij het hengelen naar flesjes limonade en derge lijke attracties, waarbij niet te versmaden prijzen hem ten deel kunnen vallen. Ten slotte bieden gezellige zitjes gelegenheid om onder het genot van een verfrissing even uit te blazen. De harmonie Haarlem brengt de patiënten een muzikale groet. 11 Voor de tweede maal in dit jaar heeft de „Kasteel Staverden" Haarlem aange daan. De „Kasteel Staverden" is een pas sagiersboot van de Holland Veluwe Lijn, welke het Rode Kruis ieder jaar voor eni ge tijd huurt om er telkens ongeveer ze ventig chronische zieken en invaliden een weeklang mee door ons land te voeren. Woensdagmiddag 9 mei legde het schip aan het Noorder Buitenspaarne aan, met patiënten uit Gelderland aan boord. Het Rode Kruis-korps in Haarlem had voor een feestelijke ontvangst gezorgd, die ken nelijk bij de patiënten in de smaak is ge vallen, getuige de volgende brief, die het Haarlemse Rode Kruis enige dagen later ontving: „Patiënten aan boord van de Rode Kruis- boot „Kasteel Staverden" voelen zich ge drongen om hun grote dankbaarheid te betuigen tegenover de burgerij van Haar lem, voor de grootse ontvangst, die zij hier kregen. In het bijzonder willen zij allen de mensen van het Rode Kruis afdeling Haarlem dank zeggen voor de organisatie van dit prachtige werk. Alle opvarenden van de „Kasteel Staverden" zijn zo diep getroffen door dit blijk van diep medele ven, dat hiervoor nauwelijks woorden van dankbaarheid gevonden kunnen worden". Daaronder volgden de handtekeningen van de 72 patiënten. Woensdagmiddag verscheen de „Kasteel Staverden" opnieuw in het Noorder Bui tenspaarne, eveneens met patiënten uit Gelderland. Ze werden reeds in Spaarndam namens de afdeling Haarlem verwelkomd door de heer P. C. Westera, toegevoegd of ficier van het Rode Kruis-korps, die allen een boekje over Haarlem aanbood. Een maal in Haarlem aangekomen, werden de patiënten rijk van geschenken voorzien: de helpsters deelden fruitbakjes en plant jes uit, zakdoekjes aan de dames, boeken aan de heren en twaalf Haarlemse bloe menmeisjes hoewel niet meer officieel in functie kwamen met tulpen aandra gen. Voor feestelijke muziek zorgde de har monie Haarlem. De „Kasteel Staverden" werd in de loop van de avond geïnspecteerd door de bur gemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers. Ook radio en televisie toonden belangstelling. De ontvangst van het „hos pitaalschip" in Haarlem zal binnenkort in het journaal verschijnen; Anne H. Mulder was eveneens aanwezig en zal haar in drukken binnenkort weergeven in een van haar radio-causerieën. Vanmorgen is het schip vertrokken met bestemming Zaandam. Er was veel belangstelling op deze ope ningsavond. Uiteraard waren het vooral de gemeenteleden uit Oud-Schoten en Spaarn dam die een kijkje op deze voorjaarsbeurs kwamen nemen, maar naar men ons mede deelde was ook de opkomst van het pu bliek uit andere delen van de stad zeer bemoedigend. Ds. G. H. van de Woord, de voorzitter van de bouwfondscommissie, welke de organi satie van deze beurs ter hand heeft geno men, ten einde de financiële lasten welke na de bouw van de Sionskerk nog waren overgebleven te helpen verlichten, gaf, na zijn voldoening te hebben ui'esproken over de grote belangstelling op deze eerste avond, een uiteenzetting van het doel van deze beurs. Hij zei onder meer: „Het in 1952 genomen besluit tot de bouw van deze kerk heeft de gemeente Spaarndam ver plichtingen opgelegd, die zij uiteraard heeft na te komen. Veel is er in die dagen gewikt en gewogen, op de bouwkos ten is bezuinigd zoveel maar mogelijk was, maar tenslotte moest de stap worden ge daan, want voor ieder, die de situatie kent was het duidelijk, dat de kerk er in de kortst mogelijke tijd moest komen. De stadswijk breidde zich zo enorm uit, dat het uitgesloten zou zijn, om daarin ook maar enigszins effectief te werken zonder een kerkelijk centrum. Op de bouwsom van 200.000 kwamen we in het begin al 70.000 tekort. Daarbij kwam nog de in ventaris. De totaalkosten stegen tot 335.500. Dank zij de financiële bijdragen van velen, de vlotte inschrijvingen op onze obligatielening en het aanbod van een hy pothecaire leinig konden we alle betalingen op tijd doen. Het is dus alles prachtig ver lopen. Maar met dat al rust op de nog zo jonge gemeente een schuld van ruim 200.000. Dat betekent een jaarlijkse last op het budget van de kerkvoogdij van 11.000 aan rente en aflossing. De bouwfondscommissie heeft op zich genomen, om te trachten de toch al zo moeilijke taak van de kerkvoogdij te ver lichten door allerlei acties te voeren om dit bedrag bijeen te brengen. Tot op heden is de bouwfondscommissie daarin geslaagd. Zij zal echter om de op zich genomen taak te kunnen blijven vervullen van tijd tot tijd extra steun niet kunnen missen." Tenslotte sprak ds. Van de Woord woor den van dank aan het adres van al diege nen, die een bijdrage hebben geleverd voor de totstandkoming van deze beurs. De heer H. P. J. Kuipers, die vijfentwin tig jaar voorzitter van de vereniging van melkhandelaren „Ons Belang" te Haarlem is, heeft woensdagmiddag tijdens een re ceptie in restaurant Brinkmann van vele zijden blijken van belangstelling ondervon den. Gebleken is, dat de arbeid van de ju bilaris in vele kringen bijzonder gewaar deerd wordt. De leden betuigden hun dank baarheid door het aanbieden van een tele visietoestel. Belangstellenden waren eerst in de ge legenheid gelukwensen aan te bieden. On der hen waren jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken, de heer P, Barend, voorzitter van de Haar lemse Handelsvereniging en afgevaardigden van melkhandelarenverenigingen uit Am sterdam, Velsen en Beverwijk en van de groentehandelarenvereniging te Haarlem. De ere-voorzitter van „Ons Belang", de heer J. Tammes, was de woordvoerder van de leden. Hij zeide deze funktie gaarne aanvaard te hebben, niet alleen omdat hij meegewerkt heeft de heer Kuipers tot voorzitter te benoemen, maar ook omdat hij de activiteiten van de jubilaris heeft gade geslagen. Ter inleiding hield de heer Tam mes een beschouwing over het organisatie wezen in de melkhandel, waarbij hij herin neringen ophaalde uit zijn Groningse en zijn Haarlemse tijd. Spreker was destijds van mening, dat de melkhandelaren onvol doende georganiseerd waren. Langzamer hand is daarin verbetering gekomen en in het bijzonder in de periode van de afgelo pen vijfentwintig jaar, waarin de heer Kuipers het voorzitterschap bekleedde. De jubilaris was een strijder van groot formaat, die nooit aan eigen belang dacht, maar vooral aan de belangen van alle leden De jaren zijn niet gemakkelijk geweest. Be gonnen werd in een crisistijd met een melkoorlog. Er verschenen vele venters op straat, die de melk tegen lage prijzen ver kochten. De heer Kuipers is er in geslaagd orde te scheppen, dank zij zijn strijdvaar digheid. Deze eigenschap bleek ook in de bezettingsjaren, toen hij als het ware met zijn leven speelde. De heer Tammes bracht ook mevrouw Kuipers dank voor haar steun in de loop der jaren verleend, waar na haar bloemen werden aangeboden. De jubilaris ontving een televisie-toestel. Verder hebben de heer Kuipers toege sproken de heren J. Bol, oud-voorzitter en een der opr&fiters van „Ons Belang", J. de Mol, voorzitter van de R.-K. vereniging van melkhandelaren „Sint 'Jozef', S. Siewert- sen, namens de Algemene Vereniging voor Melkvoorziening, C. D. Meyer namens hel bedrijfschap Zuivel, E. van Breukelen, na mens de commissie vestigingsregeling, D. van Kampen, voorzitter van de Centrale besturenbonden van zuivelorganisaties in Nederland, F. M. van Vliet, namens een verzekeringsbedrijf, H. Nossent, namens Van den Bergh en Jurgens, L. Komduur, hoofd van de WZM (vereniging voor melkhygiëne) en D. Olij, namens melkbe- drijven. Boodschap van Tsjou en Lai voor Eisenhower De Indiase minister van Gezondheid, prinses Kaur, heeft volgens New Yorkse kranten bij een bezoek aan het Witte Huis aan president Eisenhower de groeten over gebracht van premier Tsjou En Lai van communistisch China. Boven de manualen van het door Chris- tiaan Müller gebouwde orgel in de Grote Kerk te Haarlem is het opschrift „Non nisi mote cano" aangebracht, hetgeen be tekent: „Ik zing niet of ik moet bewogen worden". Hieronder staat de naam van de eerste organist, Henricus Radeker, ver meld. Hij werd opgevolgd door zijn zoon Johannes, de leermeester van Schumann, verder door J. G. Bastiaans en diens zoon, door W. Ezerman, door Louis Robert en tenslotte George Robert, die meer dan der tig jaar als gemeentelijk organist voortref felijk dienst heeft gedaan. Hij wordt thans opgevolgd, zoals wij reeds hebben bericht, door Piet Kee en Albert de Klerk, die zich in hun nieuwe functie op 5 juni aan het publiek komen voorstellen, onder meer door te improviseren op aan elkaar op te geven thema's. Het programma van Albert de Klerk is verder als volgt samengesteld: „Echo vo luntary for the double organ" van Purcell, „Toccata per 1'Elevazione" van Frescobaldi, canon over „Mens beween uw grote zon den" van Sweelinck, het Concerto in G van J. S. Bach en Prelude, fuga en variaties van César Franck. Piet Kee speelt „Aus tiefer Not schrei ich zu Dir" van Reger, de „Litanies" van Jehan Alain, „Herr Christ der einig Got- tes Sohn" van Buxtehude en Preludium en fuga in c van J. S. Bach. A mateurtoneel ADVERTENTIE Vraagt Uw drogist Zaterdag 2 juni des namiddags om 5 uur zal de Haarlemse wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, officieel de expositie openen van foto's van oorlogs- en verzetsmonumenten, welke zal worden gehouden aan de Dreef, nabij het monument van Mari Andriessen. In een boogworm zullen worden opgesteld twintig fotografieën van twee bij één meter van de in ons land meest bekende monumenten, welke de herinnering leven dig houden aan de bange dagen waarin ons volk streed en leed voor onafhankelijk be staan. De expositie maakte deel uit van de plechtigheden tijdens de onthulling van het nationale gedenkteken aan de Dam te Amsterdam, in het begin dezer maand. De foto's zijn vervaardigd door mevrouw L. A. van der Veen-Van der Cliijs, weduwe van de gefusilleerde verzetsstrijder Gerrit van der Veen, naar wie de berucht ge worden Euterpestraat na de oorlog ge noemd is. Na afloop van de Amsterdamse plech tigheden werden de foto's niet opgeborgen, waardoor zij weldra aan de vergetelheid zouden zijn prijs gegeven, doch werden zij voor bezichtiging ter beschikking gesteld aan andere gemeenten. Dit aanbod werd in verschillende plaatsen dankbaar aanvaard en zo zijn de foto's reeds tentoongesteld geweest in Zaandam en Bergen, waar zij grote belangstelling trokken. Thans is Haarlem aan de beurt en na Haarlem volgt Den Haag. Voorlopig zal de expositie tot 9 juni aan de Dreef blijven; daarna wordt zij overgebracht naar het terrein, waarop het verzetsmonument aan de Rijksstraat weg bij de Jan Gijzenvaart s'taat. Van de foto's is een lijst opgesteld met nadere gegevens omtrent de plaatsen waar de monumenten staan en de namen van de vervaardigers. Ter plaatse van de expo sitie zal aan iedere belangstellende een exemplaar van deze lijst worden uitgereikt. Deze, in de open lucht opgestelde, expo sitie is kosteloos te bezichtigen. De Bond van Oud-illegale Werkers en de Vereniging van Ex-politieke Gevangenen in deze gemeente hebben zich spontaan be reid verklaard om een bewakingsdienst in te stellen. In de vergadering van aandeelhouders van de N.V. Technische maatschappij He ringa en Wuthrich te Haarlem is het voor stel van commissarissen het dividend over het boekjaar 1955 vast te stellen op 20 per cent aanvaard. Tot commissaris werd met algemene stemmen herkozen mr. A. Bruch. De voorstelling, welke de toneelvereni ging „Nieuw Leven" heeft verzorgd van Arnold Ridley's „De voetbalpool" heeft twee avonden een volle Stadsschouwburg getrokken. Kennelijk heeft men zich met het eenvoudige blijspelletje geamuseerd. Het was luchtige kost en het werd vrolijk geserveerd, maar te zeggen dat het een grootse indruk heeft achtergelaten, nee. Er wordt handig in gespeculeerd op de ver houdingen die men zoal in een gezin kan tegenkomen. Als extra attractie wordt er een bemoeizieke oma ingevoegd en het is deze oma, die beslissend blijkt voor de ganse affaire. Het is allemaal leuk en plezierig. Men kan er zich mee amuseren. Om het goed te spelen moet men beschik ken over een bezetting, die langs zijn neus weg theater maakt. Een klein tikje moeten de spelers laten doorschemeren dat zij de situaties zelf ook als een grap beschouwen. Dan krijgt namelijk het spel die frisse en ironische inslag, die voor de volle honderd percent van vermaak borg staat. In de opvoering van „Nieuw Leven" trof ik deze opvatting niet aan. Regisseur Kuyper nam het zekere voor het onzekere en voerde zijn groepje langs de vertrouwde paden. Gezien zijn materiaal heeft hij daar goed aan gedaan, al ging er nu het nodige aan geestig effect verloren. De spelpres- taties waren bevredigend in totaal. Verder dan een middelmatige opvoering kwam men niet. Zo was oma bijvoorbeeld te jong. Zij overheerste niet en al was haar toon in overeenstemming met de haar gestelde eisen, haar verschijning was daarmee in tegenspraak. Dat deed afbreuk aan de uit werking van het gegeven en leverde min der sterke contrasten op. De kleine Jacky, het enfant terrible in dit stuk, maakte veel goed. Een aardig gespeeld figuurtje van Loes Berg. De jonge rollen waren goed bezet. Bob Stompe leverde een sympa thieke jonkman af, Hanny Brakel Misset een aardige Carol, Netty Verkijk en Wim Plantema deden voor hen in vrijheid van uitbeelding niet onder. Ook Jaap Sibrandi bewees weer zijn veelzijdigheid. Jammer dat Lo van Weene in een vaderrol, die weinig krachtig van allure was, de figuur navenant speelde. Hij was wel goed van tc-on, maar zwak van houding. Puck van AkenRutten tenslotte zette een wel ge troffen zorgzame moeder op de planken. P. W. FRANSE Cultureel centrum. B. en W. van Hil versum hebben de raad voorgesteld aan architect W. M. Dudok de opdracht te geven een schetsplan te maken voor een cultureel centrum in Hilversum, waarin ook het Gooia Museum kan worden ondergebracht. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3 Nederl.'47 93a/ifl 93% 3 Nedl. 1962/64 95/i8 95% A. K. U 279% 278 Calvé Delft 354 354 Van Gelder Zonen 248 250 K. N. Hoogovens 340 340 Nederl. Ford 463 460 N. Kabelfabriek 315 315 gew.Philips Gloeil 324)4 324 pref.Philips Gloeil 187 187 Unilever 416 414 Wilton Fijenoord 310 310 Dordtsche Petrol 828 S*>4 Konkl. Petroleum 815)4 798 ex-div. A'dam Rubber 101)4 1 uO Holl. Amer. Lijn 196 197% N. Scheepv. Unie 199)4 199% Phs van Ommeren 286 H. V A 120% 120 Verg. Deli Mijen 135 Vs 136% Amsterd. Bank 240)4 240% Ned, Handel Mij 200% 200% Rotterd. Bank 216% 216% Twentsche Bank 218)4 218% Anaconda Copper 75 74%" Bethlehem Steel 148% 148 U. S. Steel 55% 55% General Motors 42'/is 42'/is 80 8U 44 43% ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15