brylcreem PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR Fa. B. ENGELENBERG Wereldnieuws Nasser lijkt bij te draaien ten opzichte van het Westen Prestige van Sir Anthony Eden stijgt De radio geeft vrijdag Zccfi ia het zo Zeeniveau Uw hoofdhuid fris - Uw haar gezond^.. heeft „voedingswaarde" voor Uw haar omdat Brylcreem waardevolle, versterkende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën bevat- omdat de oliën in Brylcreem geëmulgeerd zijn voor smetteloze omdat massage met Brylcreem een dubbel voordeel geeft: mooi haar en gezond liaarl brylcreem ft Moeizame kabinetsformatie in Oostenrijk Voorzorg tegen tandbederf bij Nederlandse school kinderen te gering OFFICIËLE VERKOOP SIKKERS LAKKEN Togliatti bood Tito zijn nederige excuses aan Gratis weerbericht Moh. Roem naar Tidore in de provincie West-Irian Onderaards oliemeer in Oostenrijk aangeboord Belangrijke opdracht voor Max Nauta in Engeland Voormalig arts van kamp te Vught in Duitsland veroordeeld Weer of geen weer, ze komen toch ;ccc«xxx>coc<x30roqooocxxooc<xxxx)ocoocx>3<xxxxx>k>ooooooood Kerkelijk Nieuws Zenuwpijn Spierpijn? "AKKERTJES" V -J DONDERDAG 31 MEI 1956 (Van onze correspondent in Londen) In Londen ziet men met voldoening, dat kolonel Nasser van Egypte een redelijker houding tegenover Groot-Brittannië blijkt te gaan aannemen en in elk geval het ver langen heeft geuit de betrekkingen tussen beide landen te verbeteren. Dit vormt de betekenis van het onderhoud dat de Britse ambassadeur in Cairo, Sir Humphrey Tre- velyan, met de Egyptische premier gehad heeft en dat het eerste gesprek tussen bei den is geweest sinds half maart. Maar als altijd is men in Londen voorzichtig met voorbarige conclusies. Men acht het nog te vroeg om de beweren, dat er een nieuw tijdperk in de Brits-Egyptische betrekkin gen is aangebroken na de lange periode van openlijke vijandigheid van Egyptische zijde. Volgens Groot-Brittannië schaadt het Bagdad-pact Egypte niet in het minst, zo dat er voor Cairo geen reden bestaat tegen dit pact te ageren. Egypte is er tot dusver op uit geweest de Britse posities in de Ara bische wereld van de Perzische Golf tot Aden en Oost-Afrika toe, te ondermijnen, daarbij dankbaar gebruik makend van de diensten, door het Sovjetblok aangeboden. Maar thans is er een kentering gekomen. De betere toon, welke het onderhoud ken merkte, wordt in Londen overigens gezien als niet meer dan een allereerste stap in de goede richting en een poging tot zuivering van de gespannen diplomatieke sfeer. Abdel Nasser De oorzaak van de kentering is niet ver te zoeken. De Sovjetverklaring over het Midden-Oosten, afgelegd juist voor het be zoek van Boelganin en Kroesjtsjev aan Engeland, was voor Cairo een koude douche. Er bleek uit dat Egypte en de Ara bische landen niet zonder meer de Russen tegen het Westen zouden kunnen uitspelen en dat de Sovjethouding Egypte begunstig de zolang het de Russen in hun kraam te pas kwam. Hun manoevres hadden in de eerste plaats een diplomatiek doel, name lijk medezeggenschap te krijgen in het Midden-Oosten. Inderdaad zullen de Rus sen na de besprekingen in Londen niet meer kunnen worden genegeerd bij de po gingen om de toestand in het Midden- Oosten te stabiliseren. Zij hebben thans een voet tussen de deur. Het gebied is ech ter vol tegenstellingen, waarbij het voor niemand mogelijk lijkt zonder meer partij te kiezen. Dat geldt ook voor de Russen. De Arabische landen beseffen nu dat zij niet meer volledig op Moskou's steun kun nen rekenen, sinds de Sovjet-Unie zekere rechten van Israel als soevereine staat lijkt te zullen eerbiedigen. Nasser heeft zijn eigen positie in het Midden-Oosten in het jongste verleden schromelijk overschat. Van een Egyptische hegemonie is nog lang geen sprake. Het is daarbij een opluchting voor Londen dat Nassers pogingen om Jor danië onder zijn controle te brengen, mis lukt zijn. Tenslotte heerst er in Jordanië, hoezeer het nationalisme er aan de win nende hand is, sociaal en politiek gespro ken geen revolutionaire situatie als des tijds in Egypte. Wel blijft men in Londen sceptisch gestemd tegenover Egyptes be trekkingen met het Sovjetblok, maar men bezit in Londen genoeg werkelijkheidszin om te beseffen, dat de economische toe stand in Egypte hierbij waarschijnlijk de belangrijkste factor is. Het Sovjetblok heeft een derde van de Egyptische katoen- oogst aangekocht en de katoenexport naar communistisch China is eveneens aanzien lijk zo zelf, dat Egypte in China een gun stige handelsbalans bezit. Dat Egypte communistisch China thans diplomatiek erkent hetgeen Groot-Brittannië al lang doet vloeit logisch uit de handelsrelaties voort, al zien sommigen in het recente be sluit, dat kennelijk afgekondigd werd als antwoord op Edens pogingen om de Sov jet-Unie te doen deelnemen aan een wa penembargo voor het Midden-Oosten, te vens een poging om eventueel door een achterdeur wapens te krijgen, omdat com munistisch China geen lid is van de UNO en zich daarom niet aan een actie van deze wereldorganisatie behoeft te storen. Bovendien mag niet vergeten worden, dat de Russen door middel van een even tueel embargo het Bagdad-pact om zeep pogen te brengen, zodat Eden zijn doel al leen zou kunnen bereiken wanneer het em bargo tot de Israel omringende staten en Israel zelf zou worden beperkt. Mogelijk wordt er thans aan alle kanten gewerkt aan een ontspanning in 't Midden-Oosten, waardoor een formeel embargo kan worden voorkomen. Nassers nieuwe houding is daarom wellicht een symptoom van de al gemene mededinging in vredelievendheid! Nasser ondervindt ook in eigen kring' tegenstand tegen een algehele vervreem ding van het Westen, omdat daaraan het ADVERTENTIE haarverzorging. geeft wat Uw haar nodig heeft B—thaa (N&rlendl N.V. V«* Enpo.: /of* Het iv.k. 4 Volkspartij en socialisten twisten over genationaliseerde bedrijven (Van onze correspondent in Wenen) Ofschoon er na de jongste algemene ver kiezingen al enige weken verstreken zijn. schijnt de vorming van een nieuw kabinet in Oostenrijk nog in de verre toekomst te liggen. Daar de volkspartij als winnares uit de strijd is gekomen, is kanselier Raab formateur en hij zal in die opdracht wel moeten slagen, omdat de socialisten als enige serieuze tegenstanders nooit een meerderheid kunnen vormen, noch met de vrijheidsbond noch met de communisten. De twee grote tegenstanders schijnen ZURICH (United Press). Op de tweede dag van het internationale congres van tandartsen in Zürich hebben vooraanstaan de tandheelkundigen uit negen landen kor te inleidingen gehouden over de school- tandverzorging. De Utrechtse tandarts O. Backer-Dirks verklaarde onder andere dat de toestand waarin zich de tanden der schoolkinderen in Nederland bevinden, zo slecht is, dat een caries-prophylaxe, die pas op school begint, veel te laat komt. Aan de andere kant kunnen de tandartsen niet meer tijd missen voor prophylaxe, dan zij er thans aan geven. De drie belangrijkste punten bij de pro phylaxe zijn volgens hem een voeding, die intensief kauwen nodig maakt; vermijden van zoetigheid en lekkernijen tussen de maaltijden; een goede mondhygiëne met 'n goede en goed gebruikte tandenborstel. Dr. Spoorenberg deed mededelingen over de organisatie van de school-tandzorg. Hij deelde mede, dat voor een bevolking van elf miljoen zielen slechts tweeduizend tandartsen beschikbaar zijn en dat van an derhalf miljoen kinderen van leerplichtige leeftijd slechts zeshonderdduizend een re gelmatige tandheelkundige behandeling krijgen. Daar de ziekenfondsen voor zeven tig percent de kosten dragen moeten en slechts voor tandheelkundige behandeling betalen, komen prophylaxe en voorlich ting in het gedrang. echter geen haast te hebben. Men heeft gevaar is verbonden, dat Egypte geheel in eerst de Pinsterdagen afgewacht en daarna ADVERTENTIE Poolstraat 39 - Haarlem - Tel. 15252 „V.S. Spray" Verfspuitinstallaties HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Platen. 10.30 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen 12.30 Voor de plattelands vrouwen. 12.40 Pianoduo. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dans muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Brabants orkest. 14.55 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Metropole-orkest en solist. 16.00 Voor de zie ken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoon 17.40 Beursberichten. 17.45 Pianorecital. 18.05 Lichte muziek. 18.30 Vragenbeantwoording. 18.45 Platen. 18.55 Toespraak. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Rubriek Verkla ring en toelichting. De sportvisserij in Ne derland. 19.20 Regeringsuitzending: Emigra tierubriek. Het emigratiepraatje. 19.30 Ver kiezingstoespraak. 19.45 Verzoekprogramma voor de militairen. Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Lichte muziek. 21.00 Poli tiek forum. 21.30 Lichte muziek. 21.55 Orgel concert. 22.15 Platen. 22.30 Concertgebouw orkest. 22.45 Avondgebed en liturgische ka lender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.23 Platen. 7.55 Wie weet hoe? 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Platen. 11.30 Piano, viool en cello. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Sport en prognose 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Koersen. 14.0" Studentenkoor. 14.25 De onbekende Kipling, causerie. 14.45 Platen. 15.10 Gevarieerd programma. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Hammondorgel. 18.00 Nieuws. 18.15 Ac tualiteiten. 18.20 Amusementsmuziek. 18.45 De Gouden Oogst, causerie. 19.00 Voor de ieugd. 19.10 Het 90-jarig bestaan van de Grafische Bond. 19.20 Platen. 19.30 Dit is He rodes. hoorspel. 19.55 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Vijf jaar Benelux-uitzendingen. 21.00 Platen. 21.40 Zij willen u wel helpen, klank beeld, 22.00 Lichte muziek. 22.25 Buitenlands weekoverzicht. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Kamerorkest. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.45 Platen. 16.02 Operamuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Platen. 18.00 Orgelconcert. 18.10 Voordracht. 18.20 Ontmoeting met Mozart. 18.30 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Kinder- weelde, kroniek van de Bond van grote ge zinnen, 20.00 Internationale wedstrijd Ko ningin Elisabeth. 22.30 Nieuws. 22.45 Interna tionale Radio-Universiteit. 23.0023.05 Nieuws. Sovjet-vaarwater terecht komt. Verder schijnt ook in Egypte het besef te dagen, dat Israel geen oorlog wil, maar binnen zijn tegenwoordige grenzen met rust gelaten wil worden. Een aanwijzing voor een omme keer in de verhouding tot de Britten is ook dat het thans eveneens weer lijkt te gaan boteren tussen Groot-Brittannië en Saoedie-Arabië, waar sprake is van her opening van onderhandelingen over han gende kwesties, met name over de Boerai- mi-oase. Al met al kan men in de hele gang van zaken zeker een succes zien voor Eden, die een geboren diplomaat is en zich niet gauw door wilde daden en incidenten van zijn stuk laat brengen. Edens prestige, dat vooral door gestook in eigen kring veel ge leden heeft, lijkt zich, nu hij een vol jaar als premier aan het bewind is, mede dooi de kalmering in het Midden-Oosten en de krachtige politiek in de zogenaamde stra tegische kolonies als Cyprus en Singa pore. te herspellen. „Wij hebben nu meer tiid gehad om na te denken" BELGRADO (Reuter) Palmiro Togliatti, secretaris-generaal der Italiaanse communisitsche partij, die te Belgrado twee dagen besprekingen heeft gevoerd met president Tito, is woensdag per vliegtuig naar Rome teruggekeerd. Togliatti, heeft zich dinsdag tijdens een bezoek aan een fabriek te Zelesnik veront schuldigd voor zijn ondertekening onder de resolutie van de Kominform van 1948 waarbij Joegoslavië uit de organisatie werd gestoten. Volgens het officiële blad ,,Borba" ant woordde Togliatti op vragen van arbeiders over de kwestie, dat de campagne om Joe goslavië uit de Kominform te stoten onjuist was geweest. „Niettemin moeten de Joegoslavische kameraden begrijpen, dat wij in een bijzondere internationale toe stand verkeerden. Wij waren leden van een internationale organisatie en moesten gedisciplineerde leden zijn. Bovendien was de Sovjet-Unie met de campagne begonnen en geen partij uit het Westen. De Sovjet- Unie had groot gezag. Maar nu wij meer tijd hebben gehad om na te denken zijn wij tot de slotsom gekomen, dat de campagne onjuist was," aldus Togliatti. Togliatti verklaarde dat de Sovjet-Unie niet de schuld kon worden gegeven voor het aannemen van de tegen Joegoslavië gerichte Kominform-resolutie. Hij lichtte dit echter niet verder toe. „Het doel der samenwerking tussen de communistische partijen in Italië en Joegoslavië is in hoofdzaak elkander beter te leren kennen en tot samenwerking te komen met alle vooruitstrevende bewegingen, de sociaal democraten inbegrepen, om de vrede te verdedigen", aldus Togliatti. hebben vertegenwoordigers van de Volks partij en de socialisten informatieve be sprekingen gevoerd. Ofschoon de bespre kingen geheim worden gehouden, is het toch wel zeker dat de socialisten hun over wicht op de genationaliseerde bedrijven niet willen prijsgeven en er niet aan denken de bevoegdheden van minister Waldbrunner te laten beknotten. De Volks partij heeft voorgesteld deze bedrijven te onttrekken aan de competentie van een enkele minister om ze over te dragen aan een comité waarin beide partijen zitting nemen. Zij wil daarmee tevens bereiken, dat de winst van deze bedrijven aan de staat wordt afgedragen. Maar ook tegen dit voorstel zullen de socialisten zich ver zetten, omdat zij daardoor hun invloed op de grote staatsbedrijven, op het financiële beheer en de arbeiders verliezen. Dit is de hoofdkwestie- waarover wordt onderhan deld. Raab wil de coalitie met de socialisten bewaren, maar wanneer deze onverzettelijk blijVeit,"2ou dé Volkspartij kunnen"dreigen met de Vrijheidsbond die er nog een zetel heeft bijgekrëgen (zes inplaats van vijf) ten koste vari de socialisten, omdat men bij de telling van de stemmen een vergissing had gemaakt, samen te gaan. Vragen over de ver-deling van de portefeuilles komen pas later aan de orde. ADVERTENTIE TWEEDJASSEN Gen. Cronjcstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarl.-N. MANCHESTER Wegens teleurstelling over de uitkomst van het officiële Pinkster weerbericht heeft de gemeenteraad van Skegness in Engeland besloten een proef te nemen met een plaatselijk weerprofeet, die zijn diensten gratis wil verlenen. Deze ongediplomeerde weerkundige, de 66-jarige H. Parker van Pennygate, bood zich aan toen hij iets gelezen had over een protest, door de burgemeester van Skegness aan de weervoorspellingsdienst gezonnen, vanwege de onjuist gebleken voorspelling voor de Pinksterdagen. Parker heeft zich al veer tig jaar lang met weerkundige waarnemin gen bezig gehouden en garandeert zijn voorspellingen voor negentig percent, aldus de „Manchester Guardian." Prof. Kranenburg. Naar wij vernemen is prof. mr. dr. R. Kranenburg, oud-lid van de Raad van State en oud-voorzitter van de Eerste Kamer benoemd tot buitenlands lid van de Koninklijke Vlaamse Akademie voor Wetenschappen, Letteren en Schone Kusten. Prof. Kranenburg is voorts een eredoctoraat van de Vrije Universiteit van Brussel aan geboden. DJAKARTA (A.N.P.) De eerste vice- premier van Indonesië, Mohammed Roem, is uit Djakarta aangekomen op Tidore, een klein eiland in de Molukse zee, waar de nieuw te vormen provincie West-Irian, dat het gebied zal beslaan van Nederlands Nieuw-Guinea en enige eilanden, d'ie thans tot de pro vine ie - M o 1 uk ken behoren zijn tijdelijke hoofdzetel zal hebben. Roem wordt vergezeld door de minister van Binnenlandse Zaken, Sunarjo, de mi nister van Voorlichting, Sudibjo en door de minister van Staat, Rusli Abdul Wahid. De reis moet beschouwd worden als een inspectiereis, aldus Roem. (Van onze correspondent in Wenen) Nadat men kortgeleden bij Taufkirchen na jarenlange proefboringen zwarte olie had gevonden, heeft men nu bij Buchkir- chen en Bad Hall (eveneens in Opper- Oostenrijk) een laag zuivere olie ontdekt, die op de aanwezigheid van een onder aards olie-meer schijnt te wijzen. De Ween- se bladen spreken over een wereld-sensa tie. Proefboringen op een zestal andere plaatsen in de omgeving hebben dit ver moeden bevestigd. De conclusie schijnt ge wettigd dat Oostenrijk na de Sovjet- Unie het grootste olieland van Europa kan worden, omdat het ook nog de rijke olie velden in Zistersdorf en omgeving bezit. (Van onze correspondent in Londen) P,-o,v.nnc De Amsterdamse kunstschilder Max Nauta heeft een opdracht ontvangen om voor de nieuwe in aanbouw zijnde St. An drews Church in Harrow een cyclus van zestien glas-in-lood-ramen te ontwerpen en uit te voeren. Het zijn twee roosven sters, zes grote lancetramen en acht ramen voor het koor. Tevens is de kunstenaar op gedragen voor dertig overige ramen de or namentele, symbolische vullingen te ont werpen. Dit is Nauta's tweede opdracht voor ge brandschilderde ramen in Engeland, want hij ontwierp ook het grote historische raam en enkele kleinere ramen voor de uit de as herrezen Nederlandse kerk in Austin Friars in het hart van het oude Londen. Nauta schilderde verder het portret van Sir Winston Churchill, dat door een Neder landse opdrachtgever in Londen, die on bekend wenste te blijven, aan de Tweede Kamer is geschonken. WEIDEN (D.P.A.) Dr. Hermann Fischer, die tegen het einde van de Twee de Wereldoorlog arts in het concentratie kamp Vught is geweest, is te Weiden (Beieren) wegens medeplichtigheid aan moord in veertig gevallen tot drie jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Fischer stond terecht, omdat hij in het] kamp Flossenburg in Beieren had toege laten, dat zieke gevangenen door middel van injecties werden gedood, of althans niets had gedaan om dit te voorkomen. Hij heeft na de oorlog reeds twee jaar in Duitsland gevangen gezeten en is in aan sluiting daarop twee jaar in Nederland ge- interncerd geweest. Volgens het ANVV is het weer van slechts zeer geringe invloed op hel 8 meerdaags buitenlands bezoek. In de 8 zomermaanden van 1955 steeg het aan- 8 tal overnachtingen met negen percent in de wel zeer ongunstige periode van 8 juni tot en met september 1954 was de stijging niet minder dan achtentwintig percent. De mooie, droge en zonnige aprilmaand van 1955 deed slechts een. vermeerdering van het aantal buiten- 8 landse verblijf nachten van een percent boeken. Daarentegen steeg in mei 1955 op één na de koiLdste meimaand in hon derd jaar, het aantal overnachtingen met zeventien percent, relatief meer dan in de fraaie seizoenmaanden van juli en augustus 1955 (dertien percent) Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Gouda P. P. J. Monster te Katwijk aan Zee. Gercf. Kerken ond. art. 31 K.O. Beroe pen te Twijzel en te Buitenpost C. J. Sme- lik, kand. te Groningen, te Haarlemmer meer O.Z. H. J. v. d. Kwast te Katwijk- Valkenburg. Oud. Geref. Gem. in Ned. Beroepen te Rijssen M. A. Mieras te Krimpen aan de IJsscl. Geref. Kerken. Beroepen te Kamerik G. Rang, kand. Ie Amsternam. Bedankt voor Helium K. H. Schuring te Erica. Geref. Gemeenten. Beroepen te Rotter dam-West. L. Rijksen te Middelburg. Be dankt voor Wcrkfchdam Chr. van Dam të Barneveld. Groningen. Kandidaatsexamen Klassieke T.etteren: W. A. van Es, Groningen; G. E. Sterenbore. Bellingwolde; D. J. de Witte. Vriezénveen. Nijmegen. Kandidaatsexamen Filosofie: C. A. Smal. Snanbroek. Kandidaatsexamen Rechten: mei. F. L. E. G. Receveur, Venlo: mej. J. C. Michels. Terwinselen; A. J. H. M. Domen«ino, Helmond. Haarlem. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd de.heren: F. Amelun- xen te Alkmaar: W. G. Bürmann te Halfweg; J. Elderenbos te Beverwijk; J. Kooij te I.Tmuiden en R. v. d. Leest te Haarlem; W. de Mol te Beverwijk; O. Mollema te Zaan dam; H. Plas te Haarlem; N. v. d. Sluis te Haarlem. ADVERTENTIE flitsen Uw klachten weg.' Vrijgegeven. De drie Noorse vissersboten die vorige week door Russische oor logsschepen opgebracht zijn omdat zij zich in Russische territoriale wateren bevonden, zijn vrijgegeven. De vangst van een der schepen werd in beslag ge nomen en de kapitein moest een boete van 300 roebels betalen. Botsingen. Relletjes die dinsdag in de hoofdstad van Brazilië begonnen naar aanleiding van de verhoogde tramtarie ven hebben zich in de nacht van woens dag op donderdag voortgezet. De politie moest van traangasbommen gebruik maken om betogende studenten te ver spreiden. Verscheidene tramstellen werden beschadigd en verbrand.Woens dagavond brachten betogers de trams tot stilstand door op de rails te gaan zitten. Overdreven. De Britse minister zonder por tefeuille de graaf van Munster heeft in het Hogerhuis persberichten over een aanval van twaalf straaljagers op stam leden in het protectoraat Oost-Aden overdreven genoemd. Volgens berich ten hebben twee straalvliegtuigen twee maal een aanval gedaan op een stelling, bezet door stamleden die zich niet wil den overgeven. Elftal. De Franse Nationale Vergadering heeft woensdag opnieuw twee Poujadis- tische afgevaardigden van hun zetel vervallen verklaard. Sedert de verkie zingen in januari hebben reeds elf van de 52 Poujadislische afgevaardigden wegens onregelmatigheden bij de ver kiezingen hun zetel verloren. Raket. Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Aero Digest Magazine" heeft, een Duit se geleerde een overeenkomst gesloten met een Amerikaanse firma voor do vervaardiging van een raket met een snelheid, die bijna gelijk is aan die van het licht. De raket moet een afdoend verdedigingsmiddel zijn tegen intercon tinentale geleide projectielen. Hogeschool. Op een nationale bijeenkomst van bewakers van Britse gevangenissen te Weymouth, heeft een inleider ver klaard dat de overvolle Britse gevange nissen, met hun te zwak bemande be wakersstaf „hogescholen der misdaad" zijn geworden. Vrij. De autoweg over de grote St.-Bernard pas is vrij gemaakt van sneeuw. Hij kan door het verkeer worden gebruikt. Verschoven. De Zuidvietnamese regering is een campagne begonnen tegen 't schui ven van opium. In de eerste drie dagen zijn alleen te Saigon meer dan twee dui zend personen, die hetzij opium schoven, hetzij dit verdovende middel heimelijk verhandelden, gearresteerd. Tegenspraak. De Hongaarse legatie in We nen heeft de Oostenrijkse berichten te gengesproken, als zou Hongarije de versperringen aan de grens, die eerst waren afgebroken, enkele honderden meters verder weer opbouwen. Het Hongaarse kabinet heeft besloten, dat de versperringen geheel zullen verdwij nen. Beperkt. De Japanse regering heeft beslo ten de Russische missie in Tokio, die de afgelopen vijf jaar door Japan is ge- ■Iu.'VijffffO'f1, iflfiywkFp erkenning te verle nen. Zij zal nu worden beschouwd als een officieel Russisch orgaan belast met "^vissërijzakem Lintjesregen. Een tweeduizendtal Britse onderdanen is ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Elizabeth (21 april) die volgens traditie tegen begin juni wordt gevierd, onderscheiden. De erelijst vermeldt een nieuwe burggraaf, de zeventigjarige vrijgezel Lord Cher- wel, boezemvriend van Churchill en minister van atoomkracht-aangelegen heden. Vermoeid. De audiënties van Paus Pius XII zijn tot nader order opgeschort. In de komende dagen zal de Paus alleen zijn naaste medewerkers ontvangen. Woens dagavond heeft de Paus een grondig medisch onderzoek ondergaan. Een elektrocardiogram wees uit, dat de toe stand van zijn hart goed is. Hij is ver moeid, doch niet ziek. Inmenging. De Zuidkoreaanse Nationale Vergadering heeft besloten vijf mi nisters die van Binnenlandse Zaken, Justitie, Defensie. Financiën en Onder wijs te ondervragen over beweerde inmenging van politie en overheid bij de verkiezingen voor het presidentschap en vice-presidentschap. Overwerkt. Premier Mohammed Ali van Pakistan is overwerkt en moet op voor schrift van zijn dokter bedrust houden. Hij zou zaterdag voor veertien dagen naar communistisch China gaan, maar deze reis is voor onbepaalde tijd uitge steld. 46. Nadat de leden van de verzamelaars club alles wat zij grijpen konden hadden verzameld, maakten zij aanstalten om heen te gaan. Maar bij de deur hield Joris hen staande. „Ga nog niet heen, lieve vrien den", sprak hij, terwijl hij deed alsof hij de schilderijen en beeldjes niet zag, die de verzamelaars zoveel mogelijk voor hem verborgen hielden, „ge hebt nog lang niet alles van mijn verzameling gezien. In de aangebouwde vleugel van dit museum ehik bedoel mijn huis, is nog veel meer te verza ehte bewonderen". „Ongelooflijk!", riepen de verzamelaars opgetogen, „wat een meester-verzamelaar!" Maar Panda, die builen bij de brokstuk ken van de namaakgevel stond, begon nu zo langzamerhand te vermoeden, hoe de vork in de steel zat. „Dit is Joris' huis niet, maar een museum!", dacht hij. „Daar om legt hij het er op toe, dat de verzame laars alles daarbinnen wegnemen Hij zelf heeft hel natuurlijk op de bankbiljet- jes voorzien, die ze als betaling achterla ten. Wat nu? Als de politie dit merkt, gaat de hele club de gevangenis in! Ik moet die verzamelaars waarschuwen!" Maar hoe kon hij binnenkomen? De deur van het museum was stevig gegrendeld. Panda liet zich echter niet zo gauw uit het veld slaan; resoluut begon hij langs een afvoerpijp te klimmen. Daar boven had hij een open staand venster ontdekt. WE VERTELDEN de vorige keer, dat een secondeslinger een zodanige lengte heeft, dat de duur van de slingertijd pre cies 1 seconde bedraagt. En we voegden er aan toe, dat de lengte van de slmger verband houdt met de zwaartekracht, die weer afhankelijk is van de afstand lot het middelpunt der aarde. Het zal dan ook niemand verbazen dat de lengte van de secondeslinger aan de polen langer is dan aan de evenaar, want we hebben ge hoord van de afplatting aan de polen, die zich dus dichter bij het middelpunt der aarde bevinden. En hoewel die af platting zó gering is, dat we haar op een gewone tekening niet aantoonbaar kunnen ma ken, zijn de polen toch heel wat dichter bij het aardse middelpunt dan de evenaar. Hel scheelt maar liefst 21,5 km., een bedrag dat met de secondeslinger duidelijk aan toonbaar is. Want op de pool is de slinger lengte 996,22 mm. en aan de evenaar 990,97 mm., een verschil van 5 1/4 mm. Lange tijd heeft men gemeend, dat de aarde beschouwt mocht worden als een mooie regelmatige bol, die aan de polen weliswaar wat afgeplat en aan de evenaar wat uitgezakt was, maar in de breedte richting in ieder geval toch een gelijk matige kromming vertoonde. Men dacht zich het oppervlak dus als een in'rust ver kerende waterspiegel, die zich over alle eilanden en vastelanden als zodanig voort zet. Welk een verrassing was het dus, toen men ontdekte dat de secondeslinger op bijna alle eilanden van de oceaan langer was dan aan de kusten of in het binnen land der vastelanden! Men had juist hel omgekeerde mogen verwachten. Want we hebben tot nu toe weliswaar alleen ge- "N sproken van de zwaartekacht die afhan kelijk is van de afstand tot het middelpunt der aarde, maar deze zwaartekracht wordt ook beïnvloed door de massa van naburige gesteenten e.d. En omdat het water rondom de eilanden een geringer soortelijk gewicht heeft dan de steenmassa's waaruit het vasteland bestaat, zouden toe dus op de eilanden een kleinere slingerlengte mogen verwachten dan op het vasteland. Zoals gezegd, het omge keerde bleek het geval, zo dat er alle aanleiding was dit zonderlinge verschijnsel eens duchtig aan de tand te voe len. De verklaring voor de langere slingerlengte op de eilanden bleek van velerlei factoren afhankelijk. Om te beginnen rusten de oceanen op zioare steensoorten, zodat de zwaartekracht boven de oceaan, ondanks de mindere zwaarte van de watermassa's, groter is dan op het land, dat op verhoudingsgewijs lichtere steensoorten rust. Wat nog belangrijker is: hel ideale zee niveau blijkt een gedachtenbeeld dat in werkelijkheid niet bestaat. Want de aan trekkingskracht van de vastelanden zuigt a.h.w. het water van de oceaan langs de kuststreken een tikkeltje omhoog, zodat het zeeniveau in het midden van de oceaan lager komt te liggen dan langs de vaste- landskusten. De oceaan staat dus hol en de kusten der eilanden liggen daarom iets dichter bij het middelpunt der aarde dan de kust van het vasteland op gelijke breedte! Desondanks kan de zee nog hoog genoeg komen! Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2