SENATOR Arbeidsbemiddeling voor minder validen verloopt zeer gunstig Avonturen met het vliegende tapijt Tante Aggie houdt vol Tegelijk medische en sociale revalidatie REGENJASSEN zonder watervrees C,"Brieven aan de redactie BEL 10070 en profiteer BREEMEN&Co Rl J RIVI AASb""R.^,e Zenuwrust. Viering jubileum E. van der Horst Voorlichtingsavond in het Kennemer Lyceum Burgerlijke Stand van Bloemendaal Huiseigenaren willen 25 pet huurverhoging gruisvrije maat-anfrraciet Jubileum J. P. van Eijsden Oostenrijkse zangers op stadhuis ontvangen Burgerlijke Stand van Heemstede FRUEHAUF TRAILER COMPANY Dr. L. A. H. Albcring sprak over „Noodzaak der KVP" J. van Aste onderscheiden Burgerlijke Stand van Haarlem Seringenfeest op 8 juni op de Linnaeushof Wandeltochten voor de jeugd Pompstation zuid aan Zeeweg in gebruik FEUILLETON door Doris Miles Disney DONDERDAG 31 MEI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Sectie Bijzondere Bemiddeling van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem die reeds jaren lang bijzonder goed werk verricht voor de tewerkstelling van gees telijk en lichamelijk gehandicapten heeft, naar uit het jaarverslag over 1955, blijkt in dat jaar 353 minder validen in het be drijfsleven kunnen plaatsen dat is dus bijna 30 per maand. Daaronder zijn alleen al 158 personen, die aan geestesstoornis sen hebben geleden of gedeeltelijk nóg lij den en 42 vroegere t.b.-patiënten, 30 lij ders aan inwendige ziekten, zoals asthma, maagkwalen, suikerziekten en dergelijke, 28 met ruggebreken en 20 epileptici. Maar er zijn bijvoorbeeld ook tien blinden en slechtzienden bij en 30 mensen van wie een gedeelte van een arm of een been is geam puteerd. Natuurlijk is de plaatsing van minder validen in sterke mate bevorderd door de enorme vraag naar arbeidskrachten. Het is opmerkelijk dat van het totaal aantal geplaatsten bijna veertig percent ouder is dan veertig jaar. De minder validen, die nog enigszins plaatsbaar zijn in het bedrijfsleven, kun nen thans vrij vlot worden geholpen, maar er blijft een groep gehandicapten, die zelfs in deze tijd moeilijk plaatsbaar is. Zij kun nen voor een deel door Sociale Zaken in de G.S.W.-objecten te werk worden ge steld. Voor een ander deel is echter ook dit niet mogelijk. Daarom wordt in het jaarverslag met voldoening vastgesteld, 'dat inmiddels met de bouw van een be schuttende werkplaats volgens het pro- ject-Schuyt is begonnen. Deze werkplaats kan als een sluitstuk van de arbeidszorg voor minder validen beschouwd worden. Want een gedeelte van de daar geplaatsten zal zeker weer ge schikt worden gemaakt voor normale loon dienst en daardoor aan het arbeidspoten tieel van het Haarlemse bedrijfsleven kunnen worden toegevoegd. Naar Davos Zoals reeds eerder is bericht begint de arbeidsbemiddeling voor herstelde t.b.- patiënten reeds in de sanatoria. De medi sche en de sociale revalidatie gaan vaak hand in hand. De zorg van vele t.b.-patiën- ten, die in sanatoria verpleegd worden, is namelijk hun terugkeer in de maatschappij en wanneer men het zo spoedig mogelijk laat zien, wat er voor hen na eventuele omscholing en studie is te bereiken, dan kan dit hun genezingsproces nog belang rijk bespoedigen. Daarom brengen be roepskeuze-adviseurs en bijzondere bemid delaars herhaaldelijk bezoeken aan sana- ADVERTENTIE GEN. CRONJéSTR. la-lb TEL. 16045 (Verkort weergegeven) Ere wie ere toekomt. Bij het artikel over de Haarlemse volkswoningbouw achter de St. Bavo, trof mij dat deze bouw onder uitvoerder Wildschut in vergelijking met de bouw aan de Schipholweg zo gauw klaar gekomen is. Ik zou toch gaarne ver meld zien dat. de thans 70-jarige uitvoerder H. F. Kok uit de Nachtegaalstraat 84 te Haarlem-Noord als uitvoerder van dit bouwobject van maart vorig jaar af tot voor drie a vier weken terug hier de vak bekwame leiding heeft gehad, doch dat hij hiermee wegens de hoge leeftijd moest uitscheiden. F. H. KOK, Haarlem (Wij hebben in ons bewuste artikel slechts gezegd dat uitvoerder Wildschut ons had meegedeeld dat er bij de bouw veel jeug dige arbeidskrachten werkzaam zijn, maar wij willen toch gaarne van het boven staande melding maken. - Red.) Palestinadiorama's Inzake de ver maarde Haarlemse Palestinadiorama's ge loof ik, dat de Vishal een uitgezochte plaats voor vestiging zou kunnen zijn. Uitwendig heeft de Vishal al het formaat van een kijkdoos. Indien de vereiste twintig meter wandlengte niet beschikbaar is zouden de toiletten opgeofferd kunnen worden. R. A. F. (Zoals wij reeds hebben bericht wordt de Vishal voorlopig gebruikt voor het hou den van kunsttentoonstellingen, waarvoor zij ook bijzonder geschikt is. De wand- lengte bedraagt een veelvoud van twintig meter. Redactie). toria (in de omgeving van Haarlem bij voorbeeld Heliomare, Eikengaarde, Brecie- rodeduin en de Clarastichting). In februari van dit jaar werd de chef van de afdeling Bijzondere Bemiddeling van het Arbeisbureau te Haarlem, de heer L. A. Brulleman, aangezocht om met dit zelfde doel een bezoek te brengen aan het Nederlands Sanatorium te Davos, dat op initiatief van de heer G. W. Paauw, chef bijzondere bemiddeling van het ministerie van Sociale Zaken, bij dit sociale revali- datiewerk betrokken is. Ieder half jaar wordt een dergelijk bezoek gebracht en spreekt men met 30 40 patiënten over hun herplaatsing in de maatschappij. Dit heeft sinds 1953 bijzonder goede resulta ten opgeleverd: bij zes bezoeken werd met ongeveer 160 patiënten gepraat met het gevolg dat er 59 theorie-cursussen met ver goeding van het rijk werden gevolgd. Het gevolg was dat van de 43 personen, die sinds 1953 hersteld uit het sanatorium zijn ontslagen, 27 door het Rijksarbeidsbureau geplaatst konden worden, 7 zélf een werk kring vonden en 5 naar hun vroegere werkgever terugkeerden. Twee kregen nog geen toestemming van het Consul tatiebureau om te gaan werken en voor twee kon niet worden bemiddeld. ADVERTENTIE ,Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en 'angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Woensdagmorgen is de heer E. van der Horst, technisch opzichter B bij het PEN te Bloemendaal ter gelegenheid van het feit dat hij veertig jaar geleden in over heidsdienst trad door de directie ontvangen en door de economisch adjunct-directeur, de heer F. W. J. Straatenbroek gefelici teerd, die hem tevens de gebruikelijke gratificatie overhandigde. Van het Pro vinciaal Bestuur kreeg hij een bloemen hulde. Daarna volgde de huldiging op de afde ling Vervoer, waar de jubilaris werkzaam is. Hij werd daar onder meer toegesproken door zijn chef, de heer H. C. M. Schrijver. De heer Van der Horst bracht de dag verder in huiselijke kring door, aan de Bre- deroodseweg 52 b te Santpoort, waar de heer G. E. Noordhof als vertegenwoordiger van de jubileum-commissie hem 's middags kwam gelukwensen en tevens een cadeau aanbood. ADVERTENTIE WARMOND R.R.R. Restaurant Rëve Roumain Van Vrijdag 1 juni 1956 af van 8-2 uur *s nachts Hongaars-Roemeens Orkest RUDI EN PALI Roemeens koud buffet o.l.v. Roemeense- Franse- Restaurateur- Dichter MICHEL STERIADE VIJFF VLIEGHEN D R O O M T U Y N Oranje Nassaulaan 11 Res. 01711 - 854-855 Er bestond dinsdag een grote belangstel ling, in hoofdzaak van de kant van de ouders van toekomstige leerlingen van het Kennemer Lyceum te Overveen, waar de voorlichtingsavond in de aula, waarop de heer J. B. Möllenkamp, directeur van de afdeling middelbare meisjesschool ,,'t Kopje" en rector d'rs. E. van Meir respec tievelijk voorlichting gaven over het on derwijs aan meisjes en over het voortgezet onderwijs in het algemeen en dat op het Kennemer Lyceum in het bijzonder. Vroeger bezochten, aldus de heer Möllen kamp, alleen jongens de h.b.s. Met meisjes werd daar geen rekening gehouden. Latei- kwam men daar van terug en kregen ook meisjes de gelegenheid een middelbare school te bezoeken. Er werd toen bij het onderwijs wel degelijk naar gestreefd bij de meisjes de specifiek vrouwelijke eigen schappen doelbewust te ontwikkelen, zeide spreker.De lessen in litteratuur werden door de meisjes beter begrepen, omdat zij meer emotioneel zijn, de jongens haalden het peil van dergelijke vakken vaak naar be neden. Op de m.m.s. heeft men zich gedis- tancieerd van de abstracte vakken. De heer Möllenkamp merkte op, dat de ouders beslist niet negatief, maar integendeel zeer bewust de opleiding van de m.m.s. voor hun d'öchter moeten kiezen. Specifiek vrouwe lijke vakken worden daar onderwezen, zo als aardrijkskunde,, kunstgeschiedenis, hy giëne en muziek. Het m.m.s.-diploma geeft de meisjes later gelegenheid zich verder te bekwamen voor typisch vrouwelijke be roepen. De rector van het Kennemer Lyceum, drs. E. van Meir, trok een vergelijking tussen democratisch onderwijs in Amerika en in ons land. In Amerika is er na de lagere school nog maar één school, namelijk de highschool. Ieder kind heeft daar gelijke kansen en rechten. In Nederland is een dergelijk opvoedingssysteem niet houd baar. Daar vindt men ook ambachtsscholen, middelbare technische scholen, zeer goede u.l.o.-scholen, de h.b.s. a en b en het gym nasium. In ons land bestaan er vele moge lijkheden voor de opleiding van jongens en meisjes. Al deze mogelijkheden vindt men op het lyceum in één gebouw verenigd. Het is daar mogelijk binnen het raam van de school naar een andere afdeling te ver huizen. De rector besprak ook de steeds groeien de belangstelling van het bedrijfsleven voor het middelbaar onderwijs. Voor lei dende functies in grote bedrijven is 't ook van groot belang dat de jeugd plichtsbe trachting en vooral ook goede omgangs vormen worden bijgebracht. GEBOREN: J. Ph. van Heerdevan Ee: L. van PampusKoopmans, d.; G. E. C. ten PostZuurbier, z. ONDERTROUWD: Jhr. J. C. van Raders en A. M. P. Strotmann; G. F. J. van Berckel en Jvr. M. E. van Riemsdijk: J. de Wit en M. Rees: E. Goudoever en Cochius. GEHUWD: J. Wildschut en J. M. Dames: G. Schilder en A. M. Valk; J. L. Downey en E. M. v. d. Wal; P. Tj. Molenaar en Sh. Robinson; J. M. Dirkzwager en L. W. Bie- rens de Haan. OVERLEDEN: Mevr. E. de Greef—Oost- huijsen, 81 jaar. De Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren heeft op een in Den Haag gehouden congres een resolutie aangeno men waarin het oordeel van de bond wordt uitgesproken dat verdere huuraanpaissin- gen, mede in het belang van de volkshuis vesting, op zo kort mogelijke termijn die nen te worden bewerkstelligd. De bond dringt met de grootst mogelijke klem aan op een huurverhoging op 1 ja nuari 1957 van tenminste 25 percent, onder onvoorwaardelijke afwijzing van elke vorm van huurbelasting, en een zodanige premie regeling van de particuliere bouw dat de exploitatie daarvan reeds aanstonds op ren dabele wijze mogelijk is, waardoor de con currentie tussen overheids-, semi-over- heids- en particuliere woningbouw kan herleven ten bate van de woningbehoeven- den. ADVERTENTIE Donderdag herdacht de heer J. P. van Eijsden, commies bij de Nederlandse Spoorwegen de dag dat hij veertig jaar geleden in dienst trad bij de N.S. De heer Van Eijsden is een geziene figuur in vele kringen en een groot aantal vrienden en collega's was op die dag in het ontspan ningsgebouw van de spoox-wegen gekomen om hem te huldigen. Op het station was de jubilaris al ont vangen door de inspecteur van het ver voer, mr. Uhlenbeck, die hem namens de directie had toegesproken en hem de ge bruikelijke gratificatie had overhandigd. In het ontspanningsgebouw voerde aller eerst de hoofdstationschef van Haarlem, de heer J. J. Merten het woord, die de jubi laris één dier gelukkigen bij de spoor wegen noemde, die slechts twee stand plaatsen had gehad. De heer Van Eijsden was begonnen in Haarlem als schrijver, vervolgens was hij naar Leeuwarden over geplaatst om later weer in de Spaarnestad terug te keren, eerst als douane-agent, later als de ambtenaar, die belast is met de dienstindeling van het personeel. De heer Merten roemde de persoonlijkheid van de jubilaris en overhandigde hem als blijk van waardering een scheerapparaat en mevrouw Van Eijsden een bloemstuk. Vervolgens kwam een lange rij van sprekers aan de beurt, die allen de heer Van Eijsden wilden huldigen, vanwege de grote tact, waarmee hij steeds zijn moeilijk werk heeft verricht en zijn groot sociaal gevoel dat mede voortkomt uit zijn gods dienstig besef. Vele herinneringen ook werden opgehaald door de heren Th. H. Bossers, chef van het stationskantoor, G. Kusters, chef van het plaatskaartenbureau, C. de Gooyer, H. Wijmans, voormalig sta tionschef van Haarlem, W. P. Bruins, ge pensioneerd seinhuiswachter, H. Hogen- hout, treincontroleur en W. Petri gepen sioneerd chef van het goederenkantoor. Al deze sprekers werden met een kort persoonlijk woord door de heer Van Eijs den bedankt, waarna er gelegenheid ge geven werd de jubilaris en zijn gezin te feliciteren. Oostenrijkse zangers uit Muhlau, die dezer dagen de gasten zijn van het Ko ninklijk mannenkoor „Caecilia" te Haar lem zijn woensdag twee keer opgetreden. Des middags werden zij in de ridderzaal van het stadhuis door het gemeentebestuur ontvangen en nadat loco-burgemeester de heer D. J. A. Geluk de gasten welkom had geheten, zongen en jodelden de Oosten rijkers onder leiding van Otto Radier. Har telijke woorden van dank zijn gesproken namens de buitenlanders en het Haarlemse koor. Des avonds verleenden de Oostenrijkers hun medewerking aan het concert, dat „Caecilia" in het Concertgebouw aan ouden van dagen aanbood. Anton Beer speelde op het orgel. Vanavond wordt een herhaling van het concert gegeven en in een volgend nummer zal onze medewerker voor muziek zijn indrukken over het optreden van de Oostenrijkers, de organist en de Haarlemse zangers geven. ONDERTROUWD J. W. de Nobel en C. J. Knijnenburg; W. van der Jaet en G. M. van Biezen; P. J. Eijke en A. I. M. Salomons; N. C. Stam" en M. L.'Saaf. «f :if. GETROUWD: L. Remund en H. den Bree- jen; E. B. Bosschieter en A. N,:F. Carpervtier; C. Kul'k en T'.A. Bosma; J. Geurtsen en W. Vedder. GEBOREN: Elisabeth Everdina Johanna, d. van J. F. Turenhout en E. H. H. van Rooijen; Johanna Wilhelmina, d. van C. P. Kortekaas en C. J. Nijssen; Leonarda Petro- nella, d. van M. H. Verrijn Stuart en M. J. Gewin: Marcel Gerardus, z. van G. G. Uithol en C. G. M. de Groot; Adrians Alijda Maria, d. van C. L. A. Medenblik en W. K. M. van Bruggen. OVERLEDEN: Wed. V. P. M. Vester— Prijdie, 67 j.. Kerklaan 85; D. de Ronde, 91 Jan Steenlaan 3; H. G. Selhorst, 82 j.; J. F. Roest, 56 j., Raadhuisstraat 18. Terwijl Abdoel daar zo opeens in de diepte verdwenen was, liep Mohab nog maar steeds te zoeken. Hij had van het hele geval niets gemerkt en vond, dat Abdoel zich wel erg goed verstopt had Weer liep hij speurend rond in de buurt van het rotsblok, toen hij opeens iets hoor de Wat was dat? Riep Abdoel hem? Het klonk zo vreemd en hol. „Mohab!... Hoor je me?... Mohab!!!" Ja, nu hoorde Mohab 't toch heel duidelijk... 26-27 ADVERTENTIE MORGEN, VRIJDAG 1 JUNI zullen ter beurze van Amsterdam worden geïntroduceerd certificaten van aandelen Fraehauf Trailer Company is de voornaamste producente opleggers voor het voortdurend toenemende wegvervoer, vervaardigt ca. 45°'» van de gehele afzet van opleggers in Verenigde Staten en Canada. van Zij de Rendement (rekening houdend met de voor 1956 reeds gedecla reerde 8e/o stock-dividend): momenteel ruim 11 °/o Introductiekoers ca. 34®'< of: f 1.320,50 per certificaat van 10 aandelen, f 610,25 per certificaat van 5 aandelen. BOSCH CO. Op de propaganda-vergadering van de afdeling II van de Katholieke Volkspartij te Heemstede die woensdagavond in ge bouw „Anno Santo" is gehouden, sprak de secretaris van het partijbestuur, dr. L. A. H. Albering, over „De noodzaak der KVP". Hij herinnerde aan de verdeeldheid in ons land ten aanzien van de levensbeschou wingen en was van mening dat het noodza kelijk is, een partij te bezitten die uit drukkelijk de zedelijke normen, veran kerd in de door God geschapen wereld orde en de openbaring tot grondslag en richtsnoer neemt. Na de grondslagen van alle grote partijen en de onderscheidene le vensbeschouwingen waarop zij berusten, te hebben vergeleken liet hij uitkomen, dat er geen land is, waarin de levensbeschou welijke instelling zich zo scherp weerspie gelt in het maatschappelijke leven en in de maatschappelijke en politieke organisa ties als in ons land. Grote aandacht schonk de spreker aan het streven naar emancipatie vooral in de zin van het gelijk worden aan de anderen en meende tot de overtuiging te moeten komen, dat deze nog niet voltooid is. Hij zag in het streven naar de volledige tot standkoming mede een prikkel voor de po litieke eenheid der katholieken en zag dit streven niet als een uiting naar een over heersende macht, maar liever als een ge lijkberechtigdheid. Aan het slot van zijn betoog concludeer de spreker dat een werkelijke beinvMeding van het Nederlandse volk met de katho lieke beginselen, pas mogelijk is bij een volkomen emancipatie. Door de eenheid en de gezamenlijke politieke activiteit, ait'us dr. Albering kan de beïnvloeding juist ver sneld worden en daarom achtte hij het voor alle katholieken een volstrekte noodzaak op 13 juni op de KVP te stemmen. Bij Koninklijk Besluit is aan de heer J. van Aste te Haarlem, die vandaag veertig jaar werkzaam is bij de Zeepfabriek Het Klaverblad N.V.. toegekend de eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oran- je-Nassau. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers heeft hem het besluit meege deeld na een hartelijke toespraak. Dit ge- sehieddeiTn-^te^enwoordigheid.. van de le den varfhefc- pèrsoneel. De oudste xiirecteui:, .heer D. K. T.aco- his, overhandigde een" geschenk 'in' enve loppe en van het personeel ontving de heer Van Aste een cadeau. Voorts is hem het di ploma van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel aangeboden. HAARLEM, 30 mei 1956 ONDERTROUWD:: 30 mei, J. Nunnikhoven en H. B. G. van de Pol; H. Smit en M. W. Sraphorst; H. Th. J. Massop en H. Zwem mer; H. J. Th. Koek en B. A. van Zon; Chr. van der Vliet en A. Swenneker; M. W. J. Meerveld en J. F. Libosan; H. Klaassen en •T. Battings; Th. P. Dekker en I. Teer; M. W. Bos en M. A. Meijboom; H. J. M. Woning en J. C. van Tol; G. J. C. Schouten en W. M. Botman; G. J. van Kempen en L. C. Lubbe; J. P. Lammers en A. M. M. Stevens; J. Vinke en M. M. Zonneveld; G. W. Wever en C. A. Wolf; A. H. Bakker en L. van Otterlo. GHUWD: 30 Mei. W. J. Sluijter en C. H. Verhagen: M. A. van Stijn en M. C. S. Hol lander; H. Vermeij en B. M. Kops; H. F. Loo- man en J. C. A. van den Oord: H. P. Heezius en J. G. van Berkel; J. V. J. Alders en B. E. A. Heinen; M. H. van Koningsbruggen en M. G. H. Meertems: J. A. Bakker en C. Mantel; L. Griek en J. C. Bleijswijk; N. Drijfhout en P. J. Spruijt; H. C. van Hulst en A. C. Sluiter. BEVALLEN van een zoon: 29 mei. Th. J. H. Kroon—Kindermans; 30 mei, M. C. van Essen Nooij. BEVALLEN van een dochter: 30 mei, A. E ,M. BruijnGovers; J. W. G. van Zwol Terreehorst. OVERLEDEN: 28 mei, P. van Esveld', 83 j„ Westerhoutstraat; J. Th. van Heinsbergen, 85 j., Kenaupark; J. J. Balkenende, 3 d„ Haze- paterslaan; 29 mei, J. W. H. van der Steeg, 55 j., Roosveldstraat; M. M. E. Steggerda Vink. 56 j., Kamperlaan. Op vrijdag 8 juni zal de Linnaeushof in Bennebroek ter opening van het zomer bloemenseizoen een groot seringenfeest houden, in de tuin en wel speciaal op het grote gazon. Des avonds om zeven uur zal een feestelijke stoet van de Grote Markt in Plaarlem naar de hof vertrekken. Onder meer zullen van deze stoet deel uitmaken enige muziekkorpsen, mailcoaches en een praalwagen, die de seringenkoningin naar haar hof zal voeren. ADVERTENTIE Rio Grandelaan 55, Overveen, Tel. 24588 ZIEKENHUISVERZEKERING De Speeltuinvereniging „Weltevreden" houdt onder goedkeuring van de Neder landse Wandelsport Bond op zaterdag 2 en zondag 3 juni jeugdtochten over af standen van 10 en 20 km, welke de deel nemers door de mooiste plekjes in de om geving van Haarlem zullen brengen. De start geschiedt bij het gebouw der vereni ging aan de Spaarndamseweg. Deelnemers kunnen zich alsnog opgeven bij het secre tariaat der vereniging. Donderdagmiddag 7 juni zal de burge meester van Haarlem het pompstation zuid in de waterwinplaats van de Haar lemse Waterleiding aan de Zeeweg te Over veen in gebruik stellen. Tevens zal de die selgenerator-installatie in het daartoe ver grote hoofdmachinegebouw in werking worden gesteld. ADVERTENTIE ...C*WiSL/ï\. Q\y\. (7-gAffl. CAL\ 34 Duncan Lavender liet er geen gras over groeien. De volgende morgen belde de lijk schouwer Zimmerman reeds op over de lijkschouwing. „Naar ik begrepen heb, is er intussen heel wat te doen geweest over die Lovejoy", zei hij. „Allemensen, waar ik me wend of keer, altijd word ik lastig gevallen met die ver velende zaak", antwoordde Zimmerman. „Die oude hospita van hern...." „Ik hoorde over haar van meneer La vender's advocaat", onderbrak de lijk schouwer hem. „Hij heeft mij haar hele verhaal verteld. Ik heb mijn chef op de hoogte gesteld en we zijn tot de slotsom gekomen, dat een bevel tot opgraving zal worden uitgegeven met als motief identifi catie". „Maar is iederéén nu gek geworden?" Zimmerman uit. „Die Lovejoy is evenmin Robert Lavender als ik het ben!" „Dat weet ik. Maar die Lavendcr-zaak loopt nu al zó lang, dat we niets mogen na laten, dat een eventueel licht op dat geval zou kunnen werpen", antwoordde de lijk schouwer. „Goed, goed, graaf hem op! Maak een röntgen-foto van zijn been! Misschien wordt dat zilveren plaatje ontdekt!" „Ik zal niet alleen röntgenfoto's van zijn been laten maken. Maar het zal een alge hele lijkschouwing worden en er zal ook een onderzoek naar vergif worden inge steld". „Werkelijk? Waar is dat goed voor?" Lavender's advocaat acht de mogelijk heid van moord niet uitgesloten", ant woordde de lijkschouwer. „De hospita, hoe heet ze ook weer, zei. „Ze heet Scanion", zei Zimmerman op bitse toon, „juffrouw Agnes Scanion". „Wel, die juffrouw gelooft, dat Lovejoy werd vermoord. Ze heeft er met de oude heer Lavender over gesproken en hij meent. „Die oude man moet even gek zijn als zij", riep Zimmerman vol verontwaardiging uit. „Op het moment, dat mijn politieman nen dood door ongeval móórd gaan noe men, schei ik ermee uit!" „Ik begrijp u wel", zei de lijkschouwer op s ussende toon. „Maar aangezien die Lovejoy nu eenmaal toch opgegraven zal worden, kan de lijkschouwing even goed grondig gebeuren". Hij begon enkele details te bespreken. Hij verzocht Zimmerman de nodige maat regelen te treffen, opdat het lijk de vol gende avond opgegraven zou kunnen wor den. De volgende morgen kreeg Aggie een telefoontje van een verslaggever van de „Somerset Herald", die door een lek op het politiebureau iets over het geval te weten was gekomen. Toen hij haar meedeelde, dat hij haar wenste te spreken over het ge- val-Lovejoy, raakte Aggie helemaal in de war. De krantenman had enige moeite om haar te overtuigen, dat ze hem best kon ontvangen. Tenslotte vroeg hij: „Hebt u ook een foto van uzelf beschikbaar, juf frouw Scanion?" „Een foto? Wilt u een foto van mij in de krant zetten?" D verslaggever lachte. „Inderdaad willen we dat", antwoordde hij. „O, lieve hemel, er is zeker in geen twin tig jaar een behoorlijke foto van mij ge nomen". „Dat is niet erg. Ik breng wel een foto graaf mee". „Wanneer komt u? Ik moet even de tijd hebben om me te verkleden, als ik gefoto grafeerd moet worden". „Zullen we afspreken over een half uur? „O ja". Aggie hing de hoorn op de haak en holde naar haar kamer om zich te verkleden. Kate was niet thuis om haar te helpen. Die was naar de markt om inkopen te doen. D journalist en de fotograaf verschenen precies volgens afspraak een half uur later. De laatste nam drie foto's van Aggie, die haar beste jurk had aangetrokken en kaars recht op de rand van haar stoel zat. Hij deed pogingen om haar een wat soepeier houding le doen aannemen, maar zonder succes. Aggie was doodzenuwachtig en ge spannen. Toen de fotograaf was vertrok ken begon de verslaggever, die jong was en er aardig uitzag, met Aggie te praten. Hij praatte gemakkelijk en lachte veel en zonder veel moeite wist hij een geanimeerd gesprek op gang te brengen. Hij vroeg haar allerlei over haar afkomst en al pratende kwamen ze tot de ontdekking, dat zijn grootmoeder ook van Ierse afkomst was; althans hij deed alsof. Dit stelde Aggie vol komen op haar gemak. Ze vroeg hem, of hij een kopje koffie wilde hebben. De jongeman accepteerde dit graag en stond erop, dat hij dit gezellig bij haar in de keu ken zou opdrinken. Aggie had het gevoel, alsof ze met een oude bekende te maken had en ze beantwoordde al zijn vragen thans met grote vrijmoedigheid. Stap voor stap behandelden ze de gehele Lovejoy- Lavender-affaire. Het onderhoud werd voor Aggie een waar genoegen. Ze was juist bezig aan een uitvoerige beschrijving van haar lunch met meneer Lavender, toen Kate thuis kwam. Deze liet echter duide lijk haar ontstemming blijken over net tafereel, dat ze in de keuken aantrof. Ze liet zich voorstellen en begroette de jonge verslaggever beleefd, doch tegen haar zus ter zei ze op vinnige toon: „Het lijkt me misplaatst, Aggie, dat je deze jongeman zoveel over meneer Lovejoy vertelt". „Maar hij kent het hele verhaal toch al", verweerde Aggie zich. „Hij heeft me din gen verteld, die ik zelf niet eens wist. Stel je voor, Kate, ze graven meneer Lovejoy op!' „Des te meer reden voor jou om je mond te houden", zei Kate scherp. „Begrijpt u mij goed", vervolgde ze, zich tot de ver slaggever wendend, „we hebben niets tegen u persoonlijk, maar ik ben van mening, dat hoe minder er in deze zaak gepraat wordt, hoe beter het is". „Wat een geluk, dat die niet aanwezig was, toen ik hier aankwam", mompelde de krantenman zachtjes in zichzelf. „Ik zou geen mooi verhaal gehad hebben als die zuster me had ontvangen!" Thans had hij echter voldoende stof voor enige verhalen in zijn krant. Aggie's ge babbel had hem daar rijkelijk van voor zien. Hij liet zich zonder tegenstribbelen door Kate de deur uitzetten. „Wat heb je hem allemaal gezegd?" vroeg deze aan Aggie, zodra ze de keuken weer binnenkwam. „Niets van belang", antwoordde Aggie geruststellend. „Ik weet hoe de politie in alle stilte aan deze zaak werkt en ik wil niets bederven. Ik zei bijvoorbeeld niet, dat de moordenaar zware donkere wenkbrau wen moet hebben en een trekkend been. Dit zijn belangrijke punten, die ik liever voor me zelf houd. Ik heb die jongeman alleen verteld over de foto in dat tijd schrift, die me op mijn Lovejoy-Lavender- theorie bracht, en over mijn bezoek aan de oude heer Lavender. Veel méér heb ik hem niet verteld". „Laten we het hopen", zei Kate. De „Herald" werd pas om vier uur 's mirtdass bi.i hen bezorgd, doch van drie uur af liep Aggie onrustig heen en weer naar de voordeur, om te zien of de krant er al was. Toen de krantenjongen eindelijk het met spanning tegemoet geziene blad af leverde, griste Aggie het uit zijn handen. En jawel.... daar stond haar foto op de voorpagina! Haar ogen hadden een vreem de, ietwat verschrikte uitdrukking en het hele portret maakte een stijve indruk. Met grote vette letters stond er boven: „Hos pita zegt dat het moord is". En als tweede kop: „Politie zoekt naar identiteit van dode kamerbewoner". Voorts waren er twee kleine kopjes: „Bevel tot opgraving heden uitgevaardigd". „Mogelijkheid dat de over ledene Robert Lavender is". Het was té veel voor Aggie. Op een bank voor het huis zonk ze neer en na nogmaals haar portret met afgrijzen bekeken te heb ben, begon ze het krantenverhaal te lezen: „Waarom zou een man, die uit een raam valt, geen kik geven?" Dit vroeg juffrouw Agnes Scanion, wonende Drumstreet 228, heden aan één van onze verslaggevers in een onderhoud, waarin zij tevens verklaar de, dat de overledene de sinds jaren spoor loos-verdwenen zoon van de textielfabri kant Duncan Lavender uit Middlebrook zou zijn. Er volgde een resumé van het ongeval en het standpunt van de politie, dat dooi de lijkschouwer en de medische deskun dige werd gedeeld. Men was het eens over het feit, dat hier een ongeval had plaats gehad. Er werd geen lijkschouwing gehou den, met het uiteindelijk gevolg, dat thans het lijk zou worden opgegraven. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7