Kort en bondig B en W vragen f 283.990 voor bouw kleedhuizen in „Noord-Akendam" Van februari tot mei kwamen er 44 woningen gereed Overzicht voor gemeente Haarlem Premie toegewezen voor 139 woningen Amsterdamse Beurs Bloemendaal VRIJDAG 1 JUNI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT lo Bijna 50 mille voor aankoop van huizen ten behoeve van stadssanering Haarlem hield over 1953 bijna twee miljoen over Vragen recht van Haarlemse raadsleden Zilveren jubileum bij Twentsche Bank J. Bij vijfentwintig jaar bij de N.Z.H. Motorpompinstallatie voor tuin van nazorg Twee jubilarissen bij het P.E.N. Vakantietrip leerlingen van Conrad-Stork DüRKOPP Chef van Sovjet-missie in Japan beschuldigd Debat over Palestina in de Veiligheidsraad Sovjet-Unie speelt in de Arabische kaart Dubbelzinnige taal over Irian van Moh. Roem Bazar clubhuis Caprera-groep Ontwikkeling witte Kruis werk in Bloemendaal Hengelaars roken Spencer Vluchtelingenvraagstuk besproken Examens Met het oog op het feit dat de zeven sportvelden in „Noord-Akendam" in Haar lem-Noord, waarvoor reeds in december 1954 een bedrag van 370.000,beschik baar is gesteld, hun voltooiing naderen is het, aldus B. en VV. van Haarlem, gewenst dat zo spoedig mogelijk wordt begonnen met de bouw van de bij deze velden beho rende kleedgelegenheid. Het is noodzake lijk dat er twee klcedhuizen worden ge bouw, namelijk één voor drie en één voor vier sportvelden. Bij het ontwerpen van de kleedhuizen is uitgegaan van en rekening gehouden met de ervaring welke Ls opgedaan met de kleedhuizen op de sportterreinen aan de Kleverlaan en de Van Oosten de Bruyn- straat. Van de afwijkingen ten opzichte van de beide laatstgenoemde kleedhuizen valt vooral de afzonderlijke douchegelegen heid voor de leerkrachten en de mogelijk heid van verwarming van de kleedhuizen op. Met de bouw van deze kleedhuizen is een bedrag van in totaal 283.990 ge moeid. B. en W. verzoeken de raad thans dit bedrag beschikbaar te stellen. Vervolgens raden B. en W. de raad aan om voor de aankoop van de percelen aan de Jacobstraat 23 en aan de Zuiderstraat 17 en 19 ten behoeve van de bouw van het nieuwe politiebureau een bedrag van 35.609,en voor de percelen aan de Gortestraat 15, 17 en 21 een bedrag van 9.850,uit te trekken. Voorts verzoeken B. en W. de raad om voor de aankoop van het perceel aan de Voorlingstraat 32 een bedrag van 1800. beschikbaar te stellen. Dit huisje wordt aangekocht voor de sanering van het Ro zen prieel. Vervolgens vragen B. en W. de raad toe stemming om aan mej. S. Boekman te Naar wij vernemen zal de jaarrekening van de gemeente Haarlem over 1953 sluiten met een overschot van 1.766.029,94. Dit saldo zal naar de dienst 1954 worden over gebracht. Het is dus met de begroting over 1953 precies zo gegaan als met die over de voor afgaande jaren: de soep van het geraamde tekort werd lang niet zo heet gegeten als zij werd opgedist. De begroting over 1953 werd afgesloten met een geraamd tekort van 945.000 gulden. In september 1954 konden wij reeds meedelen, dat de begro ting achteraf sluitend kon worden gemaakt door hogere winst van het Energiebedrijf, hogere uitkering van het rijk, hogere winst waterleidingbedrijf, hogere opbrengsten van straat- en vermakelijkheidsbelastingen en hogere rente over de reserves. Nu de voorlopige jaarrekening is opge maakt, blijkt dat het begrotingsoverschot njim twee miljoen bedraagt, dat na aftrek van nog een aantal te doene betalingen en verrekening van enige inkomsten op het bovengenoemde bedrag" zal uitkomen. Wij herinneren eraan, dat het begro tingsoverschot over 1951 vier miljoen en over 1952 tweeënhalf miljoen heeft bedra gen, alle sombere begrotingsbeschouwingen ten spijt. Geen discussie als antivoord is verstrekt Bij de behandeling van de gemeentebegro ting 1956 is in de gemeenteraad van Haarlem gesproken over wijziging van het reglement van orde, inzake het vragenrecht. De prak tijk van het schriftelijk vragenrecht heeft zich ontwikkeld in een richting, die zich in onderscheidene gevallen weinig onderscheidt van het interpellatierecht en dus niet in overeenstemming is met de bedoeling, die tot het instellen van het recht tot het stellen van schriftelijke vragen heeft geleid, aldus schrijven B. en W. aan de leden van de gemeenteraad. Zij hebben de raad een voor stel aangeboden, dat inhoudt een splitsing van een artikel uit het reglement van orde, waardoor de regelingen van het recht tot indienen van voorstellen, het interpellatie- recht en het schriftelijk vragenrecht geschei den en overzichtelijker gegroepeerd zijn. Voorgesteld wordt te bepalen, dat na het schriftelijk antwoord van B. en W. voortaan geen mondelinge discussie meer plaats heeft. Onverlet bliift het recht van de vragenstel ler of ieder ander lid van de raad verlof te vragen voor een interpellatie. Het seni orenconvent heeft zich in meerderheid met het voorstel kunnen verenigen. In de woens dag te houden vergadering van de gemeen teraad zal de wijziging in het reglement van orde behandeld worden. Heden vierde mejuffrouw H. H. M. de Vries haar zilveren jubileum als employé bij de Twentsche Bank N.V. te Haarlem. Zij heeft niet al die tijd op het kantoor te Haarlem doorgebracht, want tevoren heeft zij wel bijna twintig jaar bij de Twentsche Bank te Heemstede gewerkt. In de loop van de morgen kwam de di rectie haar thuis gelukwensen, waarbij de directeur, de heer H. Ledeboer, zich in een korte toespraak tot de jubilaresse richtte en haar de gebruikelijke enveloppe met inhoud overhandigde. De rest van de dag zijn vele collega's en vrienden mejuffrouw De Vries thuis komen gelukwensen, waarbij ook vele cadeaus werden aangeboden. Heden vierde de heer J. Bij te Haar lem. conducteur in dienst van de Noord- Zuidhollandse Vervoersmaatschappij, zijn zilveren jubileum in dienst van deze maat schappij. Op die dag bracht de chef van de ver voersdienst. de heer Th. Hetem, een bezoek aan de jubilaris te zijnen huize, waarbij hij de heer Bij in hartelijke bewoordingen toe sprak en hem de bekende enveloppe met inhoud, alsmede de gebruikelijke oorkonde van de Maatschappij van Nijverheid en Handel met de daaraan verbonden zilveren draagpenning overhandigde. Ook brachten delegaties van het perso neel on het jubileumfonds van de NZH een bezoek, waarbij eveneens geschenken wer den aangeboden. De rest van de dag werd door de jubi laris temidden van zijn gezin doorgebracht. Haarlem een stuk grond, groot 775 vier kante meter, gelegen aan de zuidzijde van de Crayenesterlaan te verkopen tegen de prijs van twaalf gulden per vierkante meter. Op deze grond zal een woonhuis met garage gebouwd worden. Voorts verzoeken B. en W. de raad om aan de heer G. Beelen toestemming te ver lenen op een open terrein achter het per ceel Wagenweg 2a een magazijn te bouwen. Tenslotte stellen B. en W. de raad voor om aan de heer G. Kamminga te Benne- broek tegen de prijs van 24.40 per vier kante meter een stuk grond van ongeveer 475 vierkante meter in koop af te staan ge legen aan de Dr. de Liefdestraat in Delft- wijk. Op deze grond zal een winkel met drie bovenwoningen gebouwd worden. De directeur van de Nazorg te Haarlem heeft aan het gemeentebestuur meegedeeld, dat de anderhalve hectare grote moestuin van de nazorg, gelegen aan de Schalkwij- kerweg, waarop allerlei groenten worden geteeld, veel heeft te lijden van de droogte. Het is noodzakelijk gebleken hierin ten spoedigste voorzieningen te treffen. Aan leg van waterleidingbuizen in de tuin is uiterst kostbaar: aansluiting op de bestaan de waterbuis heeft geen nut omdat de druk op die leiding voor het beoogde doel on voldoende is. B. en W. delen de gemeente raad mee, dat de eenvoudigste en tevens afdoende oplossing is een motorpompinstal latie van 4'/s p.k. met. sproeileidingen te plaatsen, waarvan de kosten f 1300 bedra gen. Het water kan daarmee uit de omrin gende sloten worden opgepompt en via een leiding over de akker gesproeid. Ge vraagd wordt f 1300 beschikbaar te stellen voor de aankop van de installatie. Vandaag vieren de heren S. W. Kabel Zeeweg 407 te Beverwijk, technisch amb tenaar A, en C. Warren, Overbildtweg 42 te Santpoort, chef-monteur, hun zilveren jubileum in dienst van het Prov. Elektrici teitsbedrijf Noordholland. Beide jubilarissen zijn vanmorgen toegesproken door de eco- nomisch-adjunct-directeur, de heer F. W. J. Straakenbroek, die een gratificatie aan bood. Van het provinciaal bestuur ontvin gen de jubilarissen bloemen. De heer Warren is ook nog gehuldigd op de afdeling vervoer, „jyaar hij werkzaam is. Zijn chef, de heer H.'C. M. Schrijver, heeft hem toegesproken. Hij houdt vanmiddag thuis receptie: de heer G. E. Noordhof zal het jubileumfonds vertegenwoordigen. Ook de heer Kabel houdt thuis receptie en zal namens het jubileumfonds worden toegesproken door de heer C. Weller. Zeventig jongeren van de bedrijfsoplei dingen van Conrad Stork gaan zaterdag middag aan een vakantie beginnen, die een nogal amfibisch karakter zal dragen. Zij maken een ronde door Nederland deels via de fietspaden, deels via de wateren. De salonboot „Expres" begeleidt hen namelijk met alle bagage, wanneer zij fietsen en neemt hen aan boord voor de étappes te water. Het begint met een fietstocht naar Huizen op zaterdagmiddag, waar de boot die reeds des morgens met de bagage is vertrokken, op de jongelui ligt te wachten om hen naar Lelystad te voeren waar aan boord de nacht wordt doorgebracht. De volgende dag vaart men op de IJsel de provincie Overijsel binnen. De étappes die verder gedeeltelijk fietsend, gedeelte lijk varend worden afgelegd zijn Olst Lochem (met een onderbreking voor de Stork-fabrieken in Hengelo), Lochem Arnhem, ArnhemRhenen, RhenenRot terdam (waar de groep een dag blijft), Rot terdamLeiden en LeidenHaarlem. ADVERTENTIE Goed voor 100.000 km! Compleet mei electr. starter Importrice: 1995.- N.V. DELFTSCHE MOTORENHANDEL - DEN HAAG Vraagt Inlichtingen of een proefrit bü onderstaande dealers: Motorhandel J. J. VAN KOOTEN, Grote Houtstraat 140, Haarlem Motorhandel H. TIMMERMAN, Vinkcnstraat 66, Haarlem Uit een door de gemeente Haarlem uitge geven overzicht van de stand van de wo ningbouw op 1 mei 1956 blijkt dat sinds 1 februari van dit jaar 44 woningen voltooid werden, die als volgt kunnen worden onder verdeeld: 24 woningwetwoningen behoren de tot het complex van 319 van de woning bouwverenigingen „Gcmeentepersoneel" en ,.Sl. Bavo-Oosl" aan de Hannie Schaftslraat en 20 woningen in de premie-, herbouw en vrije sector, die in opdracht van particu lieren werden gebouwd aan de Slangen- kruidlaan, de Van Riebeecklaan, de Craye nesterlaan, de Zonnekade en de Eksterstraat Omtrent de in aanbouw zijnde woningen publiceerden wij jongstleden vrijdag een uitvoerig overzicht voor wat de Woningwet- bouw aangaat. Wij herhalen hier de voor naamste cijfers: 50 woningen voor St Jozef bij de basiliek St. Bavo, 295 voor „Gemeen- tepersoneel" en St Bavo-Oost aan de Han nie Schaftstraat, 224 voor „Volkshuisves ting" in Delftwijk, 18 voor de gemeente aan de Cremerstraat, 111 voor „Onze Woning" in Delftwijk, 225 voor „Eigen Haard" in Delftwijk en dan volgen nog enige niet Woningwetbouw-projectcn: 162 woningen voor Hogerverka aan de Mr. Jan Gerritsz- laan, 110 voor Biesterbos nabij Station Bloemendaal en 79 voor diverse particu lieren op diverse plaatsen. Het zijn er sa men 1214. Gedurende de maand februari heeft het werk door de strenge vorst na genoeg stil gelegen. Het aantal onwerkbare dagen was 28V2 voor het buitenwerk en 23 V2 voor het binnenwerk. Voor 139 woningen is door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting de premie toegewezen. Aan de bouw hiervan staan geen administratieve beslommeringen meer in de weg. In dit stadium zijn de vol gende plannen: 48 woningen voor Hoger- veka aan de Mr. Jan Gerritszlaan, 7 vooi het bouwbedrijf Nagtegaal en Cremers aan Openings koersen 93 95 yK 276 354 248 340 455 312)4 317 186 408'-j 306 812 784 100 198 199)4 290 '4 119U, 137 240)4 200)4 216 217)4 1VA 145 54'/, 41 79)/, 43% Slotkoers gisteren i-3 1/ Nederl.'47 93 3 Nedl. 1962/64 95% A. K. U 27814 Calvé Delft 354 Van Gelder Zonen 248/4 K. N Hoogovens 340 Nederl. Ford - 459 N. Kabelfabriek 315 gew.Philips Gloeil 322)4 pref.Philips Gloeil 186 Unilever 4' 2)4 Wilton Fijenoord 306 Dordtsche Petrol 822/4 Konkl Petroleum 7'15/4 E.D. A'dam Rubber 100)4 Holl. Amer Lijn 198 N. Scheepv. Unie 201)4 Phs van Ommeren 290)4 H. V A 119)4 Verg. Deli Mijen 136)4 Amsterd. Bank 24054 Ned. Handel Mij 200/4 Rotterd. Bank. 216 Twentsche Bank. 217)4 Anaconda Copper 74 Bethlehem Steel 147 U. S. Steel 55% General Motors 41% Shell Union ROK Tidewater 43)4 het Batavierenplantsoen, 64 voor de Bouw- kas Nederlandse Gemeenten in het Ramp- laankwartier. 14 voor het bouwbedrijf Mat- ser aan de J. Maetsuykerlaan en 6 voor diverse particuliex-en op diverse plaatsen. Een groot aantal plannen bevindt zien in het daaraan voorafgaande stadium. Zij zijn goedgekeurd door de gemeente en door gezonden aan de provinciale directie van de Wederopbouw. Thans moet worden ge wacht tot ze door de provinciale en de cen trale directie zullen zijn goedgekeurd. Het betreft hier 320 woningen voor „Gembouw" in Delftwijk. 232 voor Nemavo in Sinnevelt 48 voor Kleine middenstander in Sinnevelt, 11 voor het bouwbedrijf Matser nabij het station Bloemendaal, 10 voor het bouwbe drijf Smit in het Ramplaankwartier, 6 voor bouwbedrijf Thunnissen in de Duinroos- buurt, en 9 voor diverse particulieren op diverse plaatsen. De machtiging tot gunning van de bouw van 120 woningen voor „St. Jozef" kon nog niet worden verkregen. In bewerking bij de architect zijn plannen voor 556 huizen namelijk 30 voor Tuin wijk Noord in Sinnevelt, 25 voor Zorgvliet in Delftwijk, 200 voor St. Bavo Noord in Delftwijk, 60 voor de gemeente aan de St^Dhensonsti'aat, 120 voor „Nemavo" in Sinnevelt, 65 voor de maatschappij voor Onroerende goederen in de omgeving van de Clovisstraat, 50 voor „Nemavo" in het Zuiderhoutpark en 6 voor diverse particu lieren op diverse plaatsen. Voorts wordt thans overleg gepleegd over de toewijzing van woningcomplexen in Parkwijk aan woningbouwverenigingen. Ten behoeve van de bouw in de premie sector (Sinnevelt en omgeving Faraday- straat) zijn gronden in optie gegeven aan beleggers. Zowel in Sinnevelt als in Parkwijk wordt grond bouwrijp gemaakt ten behoeve van de woningbouw. Bouwvolume Het in totaal voor het tijdvak 1954-1956 toegestane bouwvolume bedraagt 2073 wo ningen. Hiervan werden tot op heden ver bruikt 2037 woningen. Met „verbruikt" wordt in dit verband bedoeld, dat voor dit bouwvolume plannen zijn ingediend bij de provinciale directie van de Wederhouw. Deze plannen kunnen worden onderver deeld in de plannen waarvoor reeds de machtiging tot gunning, respectievelijk de premiebijdrage werd verleend en de plan nen die nog in behandeling zijn. Plannen voor 1425 van de 2037 in het bouwvolume toegewezen woningen werden goedgekeurd, te specificeren in 940 woningwetwoningen en 485 premiewoningen. In behandeling zijn nu nog de plannen voor 612 woningen, waarvan 360 woning wetwoningen en 252 premiewoningen. Er kunnen nog plannen worden ingediend voor 36 woningen. Extra bouwvolume is echter reeds in uitzicht gesteld. De chef van de Russische missie in Tokio, Sergei Titsjvinski, is een hoogge plaatste spion, vermomd als diplomaat, zo heeft de voormalige leider van de Rus sische spionnagedienst in Japan, Rastvorov, die twee jaar geleden naar de Verenigde Staten uitweek, onlangs verklaard voor een subcommissie van de Amerikaanse Senaat. Volgens Rastvorov moet Titsj- vinsky een nieuw net van spionnen in Ja pan vestigen en het contact met de Japan se communistische partij herstellen. Leden van het Griekse kabinet en oppo sitieleiders hebben een receptie, die op de Britse ambassade te Athene werd gegeven, geboycot. NEW YORK (United Press) De Sovjet-Unie heeft beloofd mede te helpen aan het brengen van vrede in Palestina, maar zij heeft Groot-Brittannië verzocht zijn resolutie in de Veiligheidsraad anders te stellen om haar aantrekkelijker te ma ken voor de Arabieren. De Russische gede legeerde, Arkady Sobolev brak op die wij ze het stilzwijgen, dat hij gedurende het debat van twee dagen had bewaard over de Britse resolutie waarin secretaris-gene raal Hammarskjoeld gevraagd wordt zijn „goede diensten" in Palestina voort te zetten. De afgevaardigden van Syrië, Egypte, Jordanië en Libanon verwierpen de be woordingen van de Britse motie. Israels ge delegeerde, Abba Eban, aanvaardde de mo tie in het algemeen, maar zei niettemin, dat zijn regering voor enkele gedeelten ook op een andere formulering had gehoopt. Sobolev vroeg om opheldering inzake de zelfde punten, waartegen de Arabische ge delegeerden bezwaren hadden gemaakt. Hij beloofde de Britse resolutie te zullen steu nen, mits bepaald wordt dat de secretaris generaal alleen zijn goede diensten aan de beide partijen zal blijven verlenen voor het verzekeren van de bestandsovereen komst en niet voor andere doelen. De meeste leden van de Veiligheidsraad betuigden in het algemeen hun instemming met de Britse resolutie. De Arabieren me nen echter dat de aanvankelijke opdracht aan Hammarskjoeld. het regelen van de grensincidenten, niet mag worden uitge breid om ook regeling van de grote Pale stijnse vraagstukken te omvatten. Eban, heeft in een brief aan de Veilig heidsraad de Egyptische premier, Nasser, beschuldigd van „openlijke ophitsing tot oorlog" tegen Israel. Volgens deze brief heeft Nasser in een radiorede gezegd dat het leger, dat in Egypte is gevormd uit Pa lestijnse vluchtelingen de plicht heeft „wraak te nemen voor zijn land en het volk dat uit dat land verdreven is". Jordanië en Syrië hebben besloten een militaire overeenkomst te sluiten. Ook is in beginsel besloten tot economische een heid zo is meegedeeld in een gemeen schappelijk communiqué aan het einde van de besprekingen van president Koeatli van Syrië met koning Hoessein van Jordanië in Amman. De militaire overeenkomst zal worden gesloten met het oog op het „ge vaar dat aan de grenzen loert". MAKASSAR, (United Press) De eerste plaatsvervangend premier van Indonesië Mohammed Roem heeft in Makassar ver klaard dat de strijd van Indonesië om West Irian „niet langer theorie blijft, maar wezenlijk al is voorbereid". In een rede voering op het bureau van de gouveneur zeide hij: „Wij zullen het door ondex-han- delioxg krijgen", maar „als er geen andere weg is zullen we alles doen om dit gebied terug te krijgen, zonder dat we behoeven aan te kondigen wat voor soort actie dat zou kunen zijn". Roem zeide dat zijn be zoek aan Tidore, het eiland in de Molukse Zee waar de zetel van het pi-ovinciale be stuur over West-Irian gevestigd wordt, dient om „conci"ete actie te nemen in de strijd". De Caprera-Groep van het Nederlandse Padvindstersgilde in Bloemendaal, een groep die honderdtwintig meisjes van Hervormde huize telt, heeft behoefte aan een clubhuis. Steeds weer zint een commissie die de be langen van deze padvindsters behartigt op middelen om aan geld te komen. Op donder dag 7, vrijdag 8 en zaterdag 9 juni zal in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan een bazar gehouden ..orden van handwerken, kunst- nijverheidsvooi-werpen en produkten van handenarbeid. Aan deze bazar zullen tal van attracties voor de jeugd verbonden zijn, zo als een poppenkast voor de kleintjes, die vertoond zal woi'den door de dertienjarige Wim Kuiper uit Bloemendaal-Santpoort. Verder kan de jeugd haar geluk beproeven bij het balgooien, sjoelbakken, blaasschieten, het rad van avontuur enz. Er komen een koffie- en een theeschenkerij. Een waarzeg ster zal de toekomst voorspellen. Er worden een padvindster en een kabou ter verloot en ook bloemen zullen er te koop zijn. Aan het begin van de ledenvergadering van de Noordhollandse Vereniging „Het Witte Kruis", afdeling Bloemendaal, welke dondei-dagavor.d in hotel Vreebux-g werd gehouden, memoreerde de voorzitter, de arts H. D. G. A. Immink dat zuster M. G. van der Loo zich om gezondsheidsredenen genoodzaakt zag haar taak als wijkver pleegster neer te leggen. Het jaax-verslag over 1955 vermeldt de steeds verder gaan de groei en ontwikkeling van het kruiswerk zoals gezinsverzorging, kraamverzorging, zuigelingenzorg, en kleuterzorg. Hoewel de meeste ingezetenen het belang van dit werk wel inzien, zijn er toch nog veel te veel, die wachten met lid worden, totdat de nood aan de man komt. Hier moet werkelijk de leus gelden: „Het Witte Kruis in ieders huis", een Kruisvereniging in de gemeente Bloe mendaal, die zich zal uitstrekken van noord naar zuid. De vooxmaamste werkzaamheden van deze vex~eniging zijn die van de wijk zuster, de gezins- en kraamverzorging en de hoogtezon behandeling. Belangrijk is de oprichting van het consultatiebureau voor kleuters (zuigelingenzorg het vorig jaar) geweest, waarvan de arts mevrouw H. G. Huibregtse-Meijerink de leiding heeft en welk bureau op 14 september 1955 werd ge opend. Daarna volgde de Moedercursus, waarvoor veel belangstelling bestond en waarvan de leiding berustte bij zuster Pool man. De wijkzusters deden hun werk met veel toewijding. Helaas moesten er twee geruime tijd verzuimen wegens langdurige ziekte. Van de zijde van het gemeentebe stuur ondei-vindt de afdeling veel mede- werking en steun, waaxwoor zij zeer dank baar is. De penningmeester liet geen somber ge luid horen. Hij kon mededelen dat het af gelopen jaar niet ongunstig is geweest. Hierna volgde een kort overzicht van het verloop van de algemene vergadering te Amsterdam en werd de vacature in het hoofdbestuur besproken, waai'bij de wense lijkheid werd geuit iemand uit het zaken leven voor te dragen. A DVERTENT1E ©VeR DE KLEINE GEVOEGENS DE5 L-EVEN/5 Hoe oud is de hengelsport In 1492, toen de boekdrukkunst nog amper was uitgevonden, verscheen in Antwerpen een boekje onder de titel: „Hoe men mach vog helen en de visschen vangen metten handen endc occk andersins,\ En Shakespeare beschrijf t zelfs V» hengcl- ivedslrijd tussen Antonius en Cleojxitra. Geen wonder dat hengelaars gevoel hebben voor traditie en dus de voorkeur geven aan Spencerwant Spencer siga retten zijn het .gouden product van de beste 'tradities van Virginia. Zo'n sigaret Spencer: een genot dat een traditie werd In Turn-Top Etui CjfjTrma^) TOBACCO COMPANY Donderdagavond heeft de afdeling Bloe mendaal van de Nederlandse Christen- Vrouwenbond haar maandelijkse ledenvex-- gadering in het Jeugdhuis aan de Donkere laan gehouden, welke bijeenkomst werd gepresideerd door de voorzitster, mevrouw A. van der Vlugt-Kruit. Nadat het huishoudelijk gedeelte was afgehandeld, gaf mevrouw S. de Jong-van Noppen uit Utrecht een schrijnend beeld van het vraagstuk der ontheemden, een probleem van deze tijd. dat ons allen aan gaat, zoals de presidente ook opmex'kte, maar waar veel te veel mensen langs heen leven. - Zij hebben immers nog een dak boven hun hoofd, een eigen huis, een eigen vaderland. De vluchtelingen moeten dit alles 'en nog v'eel meer ontberen. Mevrouw De Jong, heeft de leden geconfronteerd met de ten hemel schreiende toestanden in de vluchtelingenkampen, met de omstandig heden, waaronder zij moeten leven. Zij heeft verteld over de hulp die er door diverse organisaties al geboden is en de nog te bieden hulp in de naaste toekomst. Drie jaar geleden waren er nog 77 miljoen vluchtelingen op de wereld. Drie op de honderd mensen leven dus ver beneden het. normale levenspeil, buiten hun schuld. In Europa en in Azië zwierven zij langs de weg op zoek naar vrijheid en veilig heid en spreekster zeide, dat het mens onterend is dat dergelijke toestanden in deze eeuw nog kunnen bestaan. De Neder landse natie kent deze vrijheid en veilig heid als een kostbaar bezit. Mevrouw De Jong heeft zich hoofdzakelijk bepaald tot de vluchtelingen in Eui'opa, ook in het Midden en Verre Oosten worstelt men met dit probleem, in Korea, in Triëst, Turkije en China. Spreekster noemde een vluchte ling een mens die de vrijheid zoekt, die zich wil losmaken van politieke of gods dienstige vervolgingen, die tracht te ont komen aan een terugtrekkend leger en die buiten zijn schuld van huis en haard ver dreven is. In Europa alleen al waren er na de twee de wereldoorlog twaalf miljoen vluchte lingen, die men in drie groepen kan ver delen, namelijk de verplaatste personen, in de tweede plaats de verdrevenen en tenslotte de politieke vluchtelingen. Spreekster deelde mee, dat totaal vreem den voor elkaar dikwijls al tien of elf jaar gedwongen zijn samen te wonen. Hun ar moede is schrikbarend en zij zijn afhanke lijk van de goedheid van anderen. Een vluchteling heeft juist te veel om dood te gaan en te weinig om van te leven, al dus mevrouw De Jong. Sommigen van hen komen nooit meer in aanmerking voor emigratie. De kinderen hebben geen speel goed of speeh-uimte, zij leven in een tx-oos- teloze omgeving van verlaten grond die op de opgroeiende vluchtelingen demora liserend werkt. Zij zijn mensen met de zelfde rechten als wij, maar zij zijn niet temin gedwongen opeengepakt te leven, zonder enige hoop op de toekomst, noch voor henzelf, noch voor hun kinderen. Zij leven in zorg, angst en eenzaamheid. En het ergste is. zeide spreekster, dat zij het vertrouwen in de mensheid en de christen heid totaal verloren hebben. Dit kwam ook tot uiting uit een gesprek tussen een vluchtelinge met een pastoor, welk gesprek mevrouw De Jong voorlas. De dieptragi sche biecht van een vrouw die er niet meer in gelooft dat er nog christenen bestaan, dat er nog mensen zijn die een huis of een hart bezitten. Na de pauze heeft mevrouw De Jong nog een en ander verteld over de wijze waarop aan deze vluchtelingen hulp geboden wordt door allerlei organisaties en kerkelijke (protestantse zowel als rooms-katholieke) en charitatieve instellingen. Eten. onder dak, dek en kleding dat zijn de allernood zakelijkste dingen die deze stakkerds be hoeven. Tenslotte vertelde mevrouw De Jong nog een en ander over de wijze waarop de Utrechtse vrouwen een actie voor deze ontheemden op touw hebben gezet, waar voor iedere Utrechtse vrouw slechts één dubbeltje in de maand moest bijdragen, met gevolg dat men twintig vrouwelijke vluchtelingen gedurende een maand in Ne derland een goede verzorging heeft kun nen geven, zodat zij weer met moed om verder te leven naar hun gezinnen kunnen terugkeren. BINNENLAND Postzegel van 85 cent. Er is thans ook een postzegel in de waarde van 85 cent ver- kr;: baar. De postzegels zijn thans in de volgende waai'den verkrijgbaar: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10, 12, 15. 20, 25, 30, 35, 40, 45, 50, 60. 75 en 85 cent, fl, f2,50, f5, f 10, f 15 en f25. Postzegels van 2% cent, voor zover niet bui ten gebruik gesteld, mogen worden op gebruikt. Door bliksem gedood. In het Geesei-veld nabij Oosterhesselen is de arbeider J. Nijboer uit Nieuw Weei-dinge, die in het open veld aan het werk was, door het hemelvuur ge troffen en gedood. Coloradokevers. Te Putte (N.Br.) zijn zeer veel coloradokevers waargenomen. Tal rijke planten dragen de sporen van de vraatzucht van deze kevers, en de ei-af _t- ting is reeds geschied. De mogelijkheid be staat dat zij overwinterd hebben en door het warme weer van de laatste dagen zijn gaan vliegen, aangezien de trek van de Colorado kever uit wax-mere sti-eken naar Nederland gewoonlijk enige maanden later begint. Noodweer boven Ruurlo. Een langdurig hevig onweer boven Ruurlo, gepaard met wolkbreuk en hagelbuien, heeft woensdag avond veel schade aangericht aan de te velde staande gewassen. Verschillende straten stonden een tiental centimeter- onder water. Het verkeer was geheel lamgelegd. Er vielen hagelstenen zo groot als knikkers, waarvan vooral de rogge en haver geleden hebben. Van de tuinen bij de huizen is een aantal geheel vernield. Merelnest. Een merelpaar heeft in Lun- teren op een wel heel ongewone plaats huis vesting gevonden. Het bouwde zijn nest in een paal van de elektrische leiding boven de spoorlijn tegenover het station. De vogels trekken zich niets aan van het gerucht, dat de voorbij davei-ende treinen maken en het spoorwegpersoneel zorgt er wel voor, dat niemand het nest kan verstoren. Door de bliksem gedood. De heer J. Nijboer, 54 jaar oud, wonende te Nieuw Weerdinge gemeente Emmen, is tijdens ont ginningswerkzaamheden in het Geeserveld door de bliksem getroffen en op slag gedood. Een mede-arbeider werd eveneens getroffen en geraakte bewusteloos. Schilders. De beeldhouwer Henry Moore en de schilders Marc Chagall en Oscar Ko- koschka zullen als gast van de gemeente Amsterdam de Rembrandtherdenking bij wonen, die het plaatselijk comité op 14 juli zal houden in de Westerkerk. Exotische spin. In een duimstokken- fabriek te Drachten hebben ai'beiders bij het doorzagen van een uit Venezuela afkomstige boomstam een exemplaar van een giftige, exotische spinnensoort, een vogelspin, aan getroffen. Het dier. dat in leven werd ge houden, is ongeveer acht cm. groot en ver giftigt zijn slachtoffers, meest insecten en jonge vogeltjes, alvorens ze te consumeren. Het dier is nu ondergebracht in het Drachter Lyceum, waar leerlingen muizen aanvoeren om te trachten het beest in leven te houden. Beregening. De directeur-generaal van de Landbouw heeft te Someren een berege- ningsinstallatie in werking gesteld, die 125 ha. grond *an 35 bedrij-en van water zal voorzien. Nieuw schip. De Holland-Amerika Lijn heeft aan de „Lübpcker Flenderwerke" te Lübeck opdracht gegeven voor de bouw van een vrachtschip van 7200 ton di'aagvermogen. Dit wordt ongeveer een schip als de in oktober 1955 bij deze werf bestelde „Kei'ke- dijk" en het vierde van een nieuwe serie vrachtschepen. HAARLEM EN OMGEVING Warmte. Ten behoeve van het voorzien van de centrale verwarmingsinstallatie in het stadhuis van een oliestookinrichting, vragen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad een krediet van f 11.000 ter beschikking te stel len en voor het aanbrengen van een olie- stookinstallatie in het tehuis /oor ouden van dagen en het Haarlems kindertehuis aan de Schotersingel een krediet van f 10.500. Derde loco-secretaris. In de woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zal de heer P. M. den Hartog als derde loco-secretaris beëdigd worden. Eervol ontslag. B. en W. van Haarlem hebben de gemeenteraad voorgesteld eervol ontslag te vex-lenen aan dr. W. G. L. Wierin- ga als leraar aan het Lorentzlyceum. Haarlem. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen de heren: P. Snoeck, H. v. d. Stroom, J. Wit vliet en C. Leibbrand, allen te Haarlem en E. de Koster uit Bennebroek. i

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15