PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR Wereldnieuws Automatisering in Britse fabriek maakt 2600 arbeiders werkloos „ABACO" Niet-clericale democratische politiek krijgt kans in Italië Nederlandse delegatie tevreden over de Euratom-conferentie Vakbeweging beraadt zich Betere kleding De radio geeft zaterdag Misschien zullen de Nenni-socialisten zich van de communisten afwenden Zij betwijfelt echter of de verdragen in november gereed kunnen zijn RENAULT FRéGATE wt.tfAGE DEN HOUT y Zoek ió ket zo Sunarjo moet een operatie ondergaan Indonesische gouddekking gedaald tot 21 percent De hoorbril voor slechthorenden i Hogeschooldag der Geref. Kerken in Kampen Euratom-conferentie wordt in Brussel voortgezet Politie-muziekfeest in Utrecht Hoogte der golven VRIJDAG 1 JUNI 1956 (Van onze correspondent in Londen) De Standard automobielfabriek in Co ventry heeft definitief 2600 arbeiders, werkzaam in de tractoren-afdeling, ont slagen. Het was de bedoeling geweest, dat deze mensen slechts tydelyk werkloos zou den worden gedurende de periode, dat de tractoren-fabriek met nieuwe machines zou worden uitgerust, die gedeeltelijk auto matisch werken. Een deel van de daardoor overtollig geworden arbeiders zou naar de automobiel-afdeling worden overgeheveld. Het is echter niet mogelijk gebleken dit op grote schaal te doen, want de automobiel- produktie ondervindt op het ogenblik grote moeilijkheden. In totaal zijn 3840 man bij de reorgani satie van de tractoren-fabriek betrokken. Van hen kunnen slechts 1200 personen bij de automobiel-constructie te werk worden gesteld; 1325 man zullen onmiddellijk aan zegging tot ontslag ontvangen en 1315 man over drie weken. Elke arbeider, die aan het werk blijft tot zijn arbeidsverbintenis eindigt, zal van het bedrijf een extra be lastingvrij bedrag van honderdvijftig gul den ontvangen. Dit massale ontslag heeft onder het per soneel en de vakbonden een grote schok teweeg gebracht. Al eerder, einde april, was er door de 11.000 arbeiders van de Standard-fabrieken gestaakt uit protest tegen de dreigende overbodigheid als ge volg van de plannen tot automatisering van de tractoren-fabriek. Veertien dagen geleden-werd de staking opgeheven om be sprekingen mogelijk te maken. De staking was niet zozeer gericht tegen de automati sering, die ook de vakbeweging in het al gemeen noodzakelijk acht, omdat zij op den duur voordelen voor de arbeiders kan opleveren. Het ging tegen de plotselinge manier waarop de technische reorganisatie zonder voldoende overleg met de betrokke nen werd ingevoerd. De bedrijfsleiding ont kent echter dat de vakorganisaties niet volledig zouden zijn geraadpleegd. Ver wacht wordt dat de 11.000 man thans op nieuw in staking zullen gaan. Automatisering van de tractoren-fabriek wordt door het bedrijf noodzakelijk geacht om de toenemende buitenlandse concur rentie het hoofd te kunnen bieden. Van vakbondszijde werd de eis gesteld, dat on danks de automatisering geen arbeiders zouden mogen worden ontslagen. Er is nog gepoogd voorlopig iedereen te handhaven door een algemene verkorting van de werkweek, maar in de praktijk bleek dit stelsel van gelijke offers niet mogelijk. Het is onmogelijk om permanent een drie daagse of zelfs twee-daagse werkweek in te voeren. Alles hangt af van de afzet van auto's; de produktie daarvan moest sinds februari met zeshonderd wagens per week worden ingekrompen. Men had gehoopt, dat het een tijdelijke terugslag zou zijn, maar dit bleek niet het geval te zijn. Nieuwe produktie-vermindering is te ver wachten wegens het afnemen van de vraag in de komende herfst. ADVERTENTIE LAGERE PRI3ZEN GEN. CRONJéSTRAAT 120 HAARLEM - TEL. 14646 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig! 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lich te muziek. 13.40 Dansmuziek. 14.00 Boekbe spreking. 14.10 Platen. 14.25 Reportage ont hulling van het monument voor Canadese oorlogsslachtoffers te Groesbeek. 15.25 Pla ten. 15.30 Politie-orkest, 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Idem. 17.40 Jazzmuziek. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Dansmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Verkiezingstoespraak. 19.25 Platen. 20.00 Lichtbaken, causerie. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Gevarieerd programma. 21.30 Cabaret. 22.00 Mezzo-sopraan en gitaar. 22.20 Platen. 22.35 Wij luiden de zondag in! Daarna: Avond gebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.23 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de ar beiders in de continubedrijven. 11.30 Piano duo. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Accordeon-orkest. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Lichte muziek. 14.30 Voor de jeugd. 15.05 Platen. 15.30 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.45 Utrechts Stedelijk Orkest, koor en solist. 16.45 Platen. 17.10 Radioweek- journaal. 17.40 Dansmuziek. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Verkiezingstoespraak. 18.35 Platen. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch Allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Ar tistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, cause rie. 19.40 De Bijbel in het Kerkelijk jaar. cau serie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Nelis volle vaart. 20.10 Metropole-orkest en pianoduo. 21.00 Cabaret. 21.30 Socialistisch commentaar. 21.45 Leert uw landgenoten kennen. 22.15 Roemeens orkest. 22.40 Binnen zonder kloppen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V., V.P.R.O., N.T.S.) 17.00—17.30 Voor de kinderen. 20.00 Ge sprek aan de schrijftafel. 20.15 Journaal en weerbericht. 20.30 Film. 20.50 Trio Pim Ja cobs. 21.05 Pauze. 21.10 Dokterscabaret. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-almanak. 14.30 Radiojournaal. 15.00 Lichte muziek. 15.30 Idem. 15.45 Accordeonrecital. 16.00 Platen. 16.15 Accordeonrecital. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Alt en piano. 17.20 Koorzang. 17.30 Strijkkwartet. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Internationele wedstrijd Koningin Eli sabeth. 22.30 Nieuws. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 Lichte muziek. 23.3524.00 Platen. Dit is de eerste slag, door automatisering toegebracht aan de Britse economie, die over het algemeen lijdt aan een tekort aan werkkrachten. Daarom wordt de werkloos heid van de ontslagenen door de regering niet te tragisch opgevat, omdat zij elders wel werk zullen vinden. De vakbeweging staat voor een grote beslissing. Zij kan twee dingen doen, namelijk de arbeiders ervan doordringen, dat zij de nieuwe toe stand moeten aanvaarden en ergens anders moeten trachten emplooi te vinden, of hen tot staking aansporen. Het is mogelijk, dat reeds vandaag bij de Standard-fabrieken een wilde staking zal worden uitgeroepen. Een besluit van de vakbonden zal waar schijnlijk niet worden genomen vóór het congres van de uit 39 vakorganisaties be staande machtige federatie van metaal bewerkers en scheepsbouwers, dat volgen de week woensdag zal worden gehouden. DJAKARTA (ANP) De Indonesische openbare aanklager, Sunarjo, moet een operatie ondergaan, aldus verneemt de cor respondent van het ANP in Djakarta. De 49e zitting in de zaak-Schmidt, die maan dag zou worden gehouden, zal waarschijn lijk worden uitgesteld. DJAKARTA (ANP). De Indonesische voorraden goud en buitenlandse valuta na deren snel het wettelijk vastgestelde mi nimum van twintig percent van het in om loop zijnde bankpapier. De Indonesische minister van Financiën, Wibisono heeft verklaard, dat de gouddek king is gedaald tot 21 percent en dat zij waarschijnlijk verder zal dalen, tenzij door inkomsten uit de export de voorraad aan buitenlandse valuta vergroot zal worden. (Van onze correspondent in Rome) Kort saamgevat geven de Italiaanse ver kiezingsuitslagen het volgende beeld. De communisten zijn vrywel overal aanzien lijk achteruit gegaan. De enige belangrijke uitzondering is Bologna, waar zij bij de gemeenteraadsverkiezingen van 1951 ruim 93.000 stemmen behaalden, bij de algemene verkiezingen van 1953 slechts 85.000, en thans 121.500. Dit is het gevolg van het uitstekende werk van de communistische burgemeester Dozza. Ook in Rome nam het aantal communistische stemmen toe van 234.000 in 1953 tot 243.000 thans. Daar is de verklaring te zoeken in het wan beheer van burgemeester Rebecchini: de christen-democraten vielen van 385.000 terug op 323.000. Dit zyn echter uitzonde- Niemand ziet dat U een hoortoestel draagt, geen kledinggeruis, geen snoeren en slechts één klein batterijtje. ADVERTENTIE <$^8 Een nieuwe tijd van normaal horen breekt met de hoorbril voorU aan. Het geluid wordt opge vangen waar het hoort, namelijk aan het hoofd. Vraagt brochure. GRATIS DEMONSTRATIE BIJ N.V.INSTRUMENTHANDELv/h Fa.P.GEER VLIET Haarlem, Koningstraat 11, Tel. 16171 VEXETIë (ANP) De ministeriële zes landenconferentie over „Euratom" en „Euromarkt" in Venetië is zo vlot en har monieus verlopen als maar denkbaar was, zo wordt in kringen van de Nederlandse delegatie vernomen. Uitgaande van de op vatting dat het verkeerd zou zijn meer te vragen dan men redelijkerwijs zou kunnen krijgen, heeft de conferentie dan ook het beste resultaat opgeleverd dat kon worden verwacht. De Nederlandse delegatie is dan ook zeer tevreden over dit verloop van zaken. Een lid van de delegatie zei, dat alle zes delegaties onmiddellijk bereid waren Woensdagavond is in de Burgwalkerk te Kampen een bidstond gehouden waar ds. C. Goeman van Haarlem voorging voor de theologische hogeschooldag van de Gere formeerde Kerken in Nederland, die van daag is begonnen met een referaat van pro fessor dr. K. Dijk, „Wat ontbreekt er in onze erediensten?" Prof. Dijk vroeg zich af of de nieuw-liturgische beweging van deze tijd of de zucht naar progressie in eigen kring en de begeerte om de jeugd te trek ken, heeft geleid tot de vraag of er iets in de eredienst ontbreekt. Nimmer zal men, aldus de hoogleraar, mogen vergeten dat de roep om liturgische vernieuwing niet pas na 1945 is geboren, maar reeds in de vorige eeuw op het eigen kerkelijke terrein werd vernomen. De kern van de kerkcultui; gaat niet op in een preek of in wat meer of minder zingen. Zij ligt hierin dat de „lei- tourgia", de dienst van Gods volk in de samenkomsten der gemeente, de ontmoe ting is van God met zijn kerk in Jezus Christus door de Heilige Geest. Die ge meenschapsoefening is het voornaamste: God in ons midden. Hij spreekt tot ons en wij tot Hem. Aan dit liturgisch besef zijn wij helaas veel te veel ontzonken. Niet een tekort aan gezangen of ongelukkig orgel spel, maar het gelovig bewustzijn dat God tot ons komen wil en wij Hem mogen ont moeten in alle delen van de liturgie, ont breekt maar al te veel. De gevolgen van deze verwording zijn droever dan wij ge woonlijk vermoeden. Zij openbaren zich in slordig kerkgaan, oneerbiedigheid, stijlloos heid en kleingeestigheid tot in de preken toe. Dit euvel komt helaas in onze gebou wen uit. Want, al kennen wij geen „ge wijde" getouwen, een kerk moet kerk zijn bestemd voor de dienst des Heren en men maakt helaas tegenwoordig toneel- of amu sements- ofgymnastiekzalen, die ook voor de eredienst kunnen worden gebruikt. Dit werkt de verwereldlijking in de hand en tegen dit euvel moet een harde strijd wor den gevoerd, die tegelijk de positieve wor steling is voor een verantwoorde liturgi sche orde, aldus prof. Dijk. het rapport der Brusselse deskundigen te aanvaarden als „uitgangspunt van de on derhandelingen over de te sluiten verdra gen". Hij noemde dit een sterke term die er, evenals het snelle begin van die onder handelingen, op wijst dat de zes ministers het in beginsel volkomen met elkaar eens waren. Wel hebben de meeste delegaties wensen over speciale onderdelen van de projecten naar voren gebracht, maar deze deden geen afbreuk aan de principiële overeenstem ming. Het Franse voorstel tot opneming van de overzeese gebieden der deelnemende lan den in de gemeenschappelijke markt wordt ook stellig niet gezien als een uitvlucht of als een poging om het tot stand komen van die gemeenschappelijke markt te ver tragen. Het bericht, dat de conferentie een subcommissie van landen met overzeese gebieden (Frankrijk, Beigië en Nederland) zou hebben gevormd om dit vraagstuk te bestuderen, noemde de woordvoerder on juist. Gezien de grote mate van autono mie, die Suriname en de Nederlandse An tillen thans hebben, zei hij niet te geloven, dat er aan de vraag van het al of niet op nemen van die gebieden in "de gemeen schappelijke marlet belangrijke aspecten van actuele betekenis zaten. Minister Beyen heeft eveneens gewezen op een aantal punten die nauwkeuriger be schouwd dienen te worden. Het voornaam ste is de kwestie van de harmonisatie op sociaal gebied tussen de deelnemers aan de „Euromarkt". De Nederlandse minister legde er de nadruk op, dat harmoniseren niet hetzelfde is als egaliseren en dat har monisatie heel wel mogelijk is, ook dan wanneer de loonpeilen en de prijsniveaus van de deelnemende landen niet gelijk zijn. De ontwikkeling van Benelux had deze mogelijkheid duidelijk aangetoond, aldus minister Beyen. De verdrags-onderhandelingen, die eind juni in Brussel beginnen, zullen gevoerd worden in een sectie voor de gemeenschap pelijke markt en een sectie voor de kern energie. Laatstgenoemde sectie zal ook voorstellen moeten uitwerken inzake het vraagstuk der militaire toepassing van de kernenergie, die de ministers dan even als andere onderdelen van het werk der onderhandelaars uiteindelijk opnieuw zullen bekijken alvorens zij in de verdragen worden opgenomen. Elk deelnemend land zal een enkele nationale delegatie hebben, waarin specialisten voor beide secties zit ting zullen nemen. De onderhandelingen zullen na ongeveer een maand worden onderbroken wegens de zomervakanties en daarna vermoedelijk nog enige maanden duren. Of de verdra gen in november voor ondertekening ge reed zullen zijn, zoals minister Spaak hoopt, valt op het ogenblik volgens de Nederlandse delegatie echter nog geens zins met zekerheid te zeggen. VENETIë (A.F.P.) Op de conferentie der zes ministers van Buitenlandse Zaken over de Euratom cn de gemeenschappelijke markt voor de landen der Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal te Venetië is besloten het rapport-Spaak als basis vcor onderhandelingen te gebruiken op een conferentie, die op 26 juni in Brussel zal beginnen. De ministers zullen zich binnen kort uitspreken over het insluiten van de overzeese gebiedsdelen in de gemeenschap pelijke markt en over de eventuele ge bruikmaking van kernenergie voor mili taire doeleinden. In het conservatieve Franse blad „Figaro" heeft de vroegere Franse ambassadeur, André Franqois-Poncet, gezegd, dat de landen van Europa hun bronnen en kennis op het gebied van de kernenex-gie moeten samenbundelen, omdat zij ander de kans lopen „satellieten van de Vex'enigde Staten te worden." ADVERTENTIE Woensdag werd in Utrecht een nationaal politie-muziekfestival gehouden, waaraan door zestien politiemuziekverenigingen is deelgenomen. Politiemannen uit 's-Graven- hage, Nijmegen, Leeuwarden, Eindhoven, Breda, Arnhem, Groningen, Tilburg, Lei den, Maastricht, Haarlem, Delft Hilver sum, Enschede, Heerlen en leden van de Nederlandse Politiemuziekvereniging van de Rijkspolitie defileerden des ochtends voor het gemeentebestuur van Utrecht en voor het bestuur van de Stichting Stads- ontspanning van Utrecht, die dit festival organiseerde. Des middags werd in het Wilbelminapark en het Julianapark het festival gehouden, dat des avonds om negen uur voor de Dom met een gezamenlijke taptoe is. besloten. Door een oi'ganisatorisch misversand' was de politiemuziekvereniging van Delft niet ingedeeld in de stertocht. Deze marcheer de toen met Ha a idem mee, met wie zij toch de dirigent, Hanry van Mechelen, ge meen had. De korpsen tezamen telden on- gévéer zeventig man. Bij het festival speelde het Haarlemse korps de mars „Ju- belklange", „Partita Piccola" van Boedijn en een w a 1 sen - p otp ourri van Strauss. ringen, die verklaard moeten worden uit lokale omstandigheden. In het algemeen is de achteruitgang van de communisten duidelijk. Daar staat tegenover het grote succes van Nenni en zijn linkse socialisten, die in Rome van 84.000 tot 106.000 stegen, in Mi laan van 110.000 tot 173.000, in Palermo van 11.000 tot 20.000 en in Bari van 14.000 tot 25.000. Men bedenke wel, dat de winst der Nenni-socialisten groter is dan het ver lies der communisten. Maar wat nog be langrijker is, en misschien voor Italië op heilzame wijze beslissend, is dat twee dei- kleinere democratische partijen, namelijk de sociaal-democraten en de liberalen, uit stekend uit de bus zijn gekomen. Die bei den, met de republikeinen en „volkseen heid" tezamen, behaalden in 1953 slechts .9,1 percent van alle stemmen tegen thans 13,8 percent. Niet alleen maakt dit de ver liezen goed, die de christen-democraten in vele plaatsen hebben geleden, maar het geeft een nieuwe kans aan een niet-cleri cale democratische politiek. Het is daarbij nog bijzonder gunstig, dat" de sociaal democraten in niet mindere mate vooruit zijn gegaan dan de in Italië wel zeer be- houdzieke liberalen. In Rome behaalden de sociaal-demo- ci-aten in 1951 slechts 29.000 stemmen tegen thans 45.000, de liberalen stegen van 39.000 tot 42.000. In Palermo kwamen de sociaal-democi-aten van 9000 op 13.000, en de liberalen van 8300 op 9300. Verblijdend De vooruitgang van de liberalen is in zoverre verblijdend, dat deze partij stem men heeft ontnomen aan de fascisten en de met hen samenwerkende royalisten. De slachtoffers van deze verkiezingen zijn de rechtse extremisten, die met hun bomaan slagen, hun knokploegen en hun eindeloos aantal brallende weekblaadjes veel sym pathieën hebben verspeeld. Alleen in Rome heeft de MSI, de fascistische groep, nog enige betekenis, hoewel zij ook daar van 146.000 in 1951 (141.000 bij de algemene verkiezingen van 1953) tot 122.000 daalde. Alleen in Bari, haar belangrijkste steun punt, steeg zij van 16.000 tot 27.000. Pittoresk Een volkomen afwijkend verschijnsel geeft Napels te zien, waar de verkiezings propaganda miljarden heeft gekost aan Lauro, een der rijkste reders ter wereld. Hij heeft op all mogelijke wijzen stemmen gekocht, met het gevolg dat alle partijen in die stad achteruit zijn gegaan met uitzon dering van de zijne, die voor het eerst aan de verkiezingen deelneemt. De monarchis tische partij, waartoe Lauro vroeger be hoorde, viel van 147.000 stemmen terug tot 8900. Die van Laui-o ki-eeg met 276.000 stemmen de volstrekte meerderheid. Hij blijft dus burgemeester, hetgeen betekent dat we althtans de meest pittoreske bur gervader van Italië zullen behouden. Burgemeester La Pira daax-entegen heeft wel het aantal stemmen der chi'isten- democraten in Florence doentoenemen 9«eoo tot thans), maar ook met de sociaal- hij lüeL'de ver- TTzSTaijs een college moe ten voi-men tezamen met de socialisten, wat hem niet gemakkelijk zal vallen. Zo niet, dan krijgt Floi-ence een gevolmach tigde „commissaris" in plaats van een col lege van B. en W„ tot over enkele maan den nieuwe verkiezingen zijn gehouden. Zo is het trouwens met veel grote steden gesteld. Doch nu de uitslagen bekend zijn, is het hoogst onwaai-schijnlijk, dat de christen-democratische partijsecretaris Fanfani geen water in zijn wijn doet. Te talrijk zijn de grote gemeenten, waar de officieel als democratische aangeduide par tijen niet in staat zijn een college te vor men, en daar de uitslagen overeenkomen met een versterking van het centrum en van de linkervleugel, is de enige logische gevolgtrekking, dat men in vele steden een college van B. en W. zal moeten vormen, waarin naast christen-democraten en so- siaal-democraten ook radicalen en Nenni- socialisten plaats nemen. Nu Nenni een zo belangrijke overwinning heeft behaald, staat hij vanzelf sterker ten opzichte van de communisten en is de mogelijkheid, dat de socialistische partij een meer eigen po litiek gaat voeren, stellig toegenomen. ADVERTENTIE v.a. f 7500.—, 1 iaar garantie op onderdelen en arbeidsloon. WAGENWEG 164—168 - HAARLEM Vrijlating:. De Egyptische premier, Nasser heeft in een interview met het semi- officiële Egyptische blad „Al Gomhou- ria" verklaai-d, dat 571 politieke ge vangenen zullen worden vrijgelaten voor 23 juni, de dag waarop een volks stemming over een nieuwe grondwet cn een president van de republiek wordt gehouden. Ook de perscensuur zal wor den afgeschaft. Willig. PremierBoelganin van de Sovjet- Unie heeft een Australisch verzoek in gewilligd om bepaalde Sovjet-burgers die bloedverwanten in Australië heb ben naar Australië te laten gaan. Rus sen die zich in Australië hebben geves tigd, zullen toestemming krijgen naar de Sovjet-Unie te gaan om bloedver wanten te bezoeken. Onwaardig:. De algemene vergadering van de Amerikaanse presbyteriaanse kerk heeft een motie aangenomen, waarin de rassenscheiding in de Verenigde Staten wordt vei'oordeeld. Een dergelijke dis- ci'iiminatie wordt onwaardig genoemd. Beter. Paus Pius XII, die een lichte aan doening van zijn stembanden had, is weer beter. Zijn arts heeft verklaard, dat er geen enkele reden tot ongerust heid over de gezondheidstoestand van de Paus is. Slachtoffers. Door ongelukken op de weg, verdrinking en andere ongevallen zijn woensdag op „Memorial Day" in de Vex'enigde Staten tenminste 125 mensen omgekomen. Op „Memorial Day" wor den de oorlogsgevallenen hei-dacht. Voorsprong:. De Westduitse minister voor atoomzaken, Strauss, heeft na zijn te rugkeer uit de Verenigde Stalen, waar hij heeft onderhandeld over de levering van atoomreactors, verklaai-d dat Duits land in enkele jaren de voorsprong van het buitenland op het gebied van het atoomonderzoek zal hebben ingehaald. Terugkeer. De voorzitter van de uitei'st rechtse „Poolse nationale partij in bal lingschap" in de Verenigde Staten, Szwajdler, is na een afwezigheid van zeventien jaar te Warschau terugge- keei'd, aldus meldt de Poolse radio. Hij zou van plan zijn, zich weer als jurist te Lodz te vestigen, waar hij voor de oorlog een bekend advocaat was. Dit is de tweede opzienbarende terugkeer van een Poolse bailing, nadat in september van het vorige jaar Hugo Ha-nke, die indertijd premier van de Poolse rege ring i.n ballingschap te Londen was, naar zijn vaderland was teruggekeerd. Accent. Radio-Moskou meldt, dat deze zo mer in de Sovjet-Unie scholen zullen worden ingericht voor de heropleiding van politieke agitators. Het onderricht vormt een onderdeel van de verlegging van het accent van de politieke naar de economische aspecten van het commu nisme. Gelijk. Noorwegen en West-Duitsland heb ben een culturele overeenkomst gete kend, welke vijf jaar zal gelden. Onder meer zal ervoor worden gewaakt, dat de geschiedenis en levenswijze van beide volken in de schoolboeken niet ver- - schillend zullen worden .voorgesteld. Ongeldig. Het pai-lement van de Ameri kaanse staat Louisiana heeft een resolu tie aangenomen, waarin' de' uitspraak van het federale oppergerechtshof tegen rassenscheiding op de scholen ongeldig wordt verklaard. Vijf andere Ameri kaanse staten hebben reeds een derge lijke x-esoluiie aanvaard. Zestig. De zestigjarige Canadese vlieger Carl Crossley, een veteraan uit beide wereldoorlogen, is woensdagavond nabij de Poolcirkel opgepikt, na twaalf dagen, met slechts een veldbed en levensmid delen, die hij uit zijn verongelukte vliegtuig had gered, bij zich, op een ijs schots met een doornsnede van drie meter te hebben rondgedreven. Dobbelen. Leden van de Britse Labour- partij hebben besloten het regerings voorstel lot het uitgeven van premie obligaties, waarop maximumprijzen van duizend pond sterling vallen, te be strijden. Van kerkelijke en ook van andere zijde werd op dit voornemen aanmerking gemaakt, daar het naar ge wettigd dobbelen riekte. Nieuw. De zestig-jarige x-eligieuze en poli tieke leider van Djammoe en Kasjmir Joesoef is te Moezaffarabad geïnstal leerd als px-esident van Azad (vrij) Kasjmir. Hij is benoemd door de mo hammedaanse liga van Djammoe .en Kasjmir, nadat president Sjer Ahmed Khan en vier van diens ministei's wa ren afgetreden. Men verwacht dat Joe soef een tijdelijk zakenkabinet zal vor- men. Joesoef is reeds in 1951 en 1952 leider geweest van de regering van Azad Kasjmir, het deel van Kasjmir dat niet onder beheer van India staat. 47. Na een halsbrekende klimpartij langs de afvoerpijp bereikte Panda het raam. Voorzichtig stak hij zijn been uit om op het kozijn over te stappen. Het was een heel waagstukje, maar hij ivas vastbeslo ten om in het museum door te dringen en de verzamelaars voor Joris te waarschu wen. Langzaam wurmde hij het raam ver der omhoog tot hij er door kon en sprong naar binnen. Hij bevond zich nu in een vertrekje, dat schemerig door het binnen vallende schijnsel van de maan werd ver licht. Tegen de wanden waren platte ste nen aangebracht, waarop Egyptische te kens stonden gegrift, die wel 2000 jaar oud waren. In kisten stonden roerloze ge stalten: mummies, al even oud als de te kens op de stenen. Met een schichtige blik om zich heen liep Panda door. Maar op eens werd de stilte van het vertrek ver broken, door een doffe mompelende stem, die zei: „Stop! Wacht even!" Verstijfd van schrik bleef Panda staan. En die schrik was heel goed te begrijpen, want de slem klonk uit de kist, waarin zo'n stokoude mummie stond! IN HET algemeen beschikken journalis ten over te weinig tijd en soms ook over te weinig inventief vermogen om hun zin nen en uitdrukkingen de gewenste beel dende kracht te geven. Toen D. Hans het oranjezonnetje had ontdekt, hebben legers van journalisten tientallen jaren lang in hun verslagen het „vriendelijke zonnetje" door deze nieuwe vondst vervangen, daar mee het bewijs leverend die de eerste zin van ons praatje be- f hoeft. We kwamen tot deze ontboe zeming door de „huizenhoge golven", die we kunnen tegen komen in vrijwel alle versla gen die het woeden van de zee tijdens stormweer tot onder- werp hebben. Veel variatie is in deze aan duiding niet te brengen; een enkeling mag dan eens spreken van „torenhoge golven", doch dan is de verslaggeverij wel zo'n beetje uitgeput. Tot groot ongerief van de lezers, overigens, want het veelvuldig ge bruik van huizen en torens heeft hen zó volslagen afgestompt, dat geen van deze termen nog enig beeld vermag op te roe pen. Desondanks is het een machtige hoogte waartoe golftoppen kunnen klimmen, en de journalisten hebben volkomen gelijk door ze met huizen en torens te vergelij ken. Gaan bij storm de golven tot een hoogte van 7 m., bij zeer zware storm kan de 12 m. worden bereikt, zodat ze boven de 4e verdieping uilgaan. Zelfs golfhoog ten vaii 20 m. zijn waargenomen, al moet worden toegegeven dat dergelijke reuzen toch tot de uitzonderingen behoren. Nu is het een veelomstreden vraag, hoe hoog de hoogste stormgolven kunnen ko men. De meeste boeken houden zich aan de voorzichtige kant en blijven in de be scheiden getallen van 20 m. of daaromtrent!C terwijl zeelieden soms veel indrukwekken der maten vermelden. Ruim 100 jaar gele den zou bij Kaap de Goede Hoop een golj ter hoogte' van 35 m. zijn waargenomen, maar de ivetenschap stond daar nogal hui verig tegenover, totdat op 6 februari 1933 gelukkig het bewijs werd geleverd dal dergelijke giganten inderdaad in het water kunnen voor komen. Het was de beman ning van de „Rampoio" die de juistheid van dit in twijfel gelrokken zeemans verhaal kon bevestigen, door- dat het schip tussen Manilla en San Diego in een storm verzeild raakte. In de vroege morgen uren zag een van de officieren een golj aan de achtersteven omhoog rijzen die tot boven een ijzeren staaf aan het kraaien nest in de hoofdmast uitkwam. Het schip lag toen juist waterpas en de achtersteven bevond zich in het dal van de golf, zodat met een eenvoudige berekening de hoogte van de golf kon worden vastgesteld. Hij was ruim 37 m. hoog! Zullen enkelen deze toren-hoogte wellicht nog aan de lage kant vinden, uit een over vloed van gegevens blijkt dat op klippen brekende branding en opspringende water massa's tot ver boven 35 m. kunnen ko men en zelfs basaltblokken kunnen slin geren tot 100 m. boven zee. Maar daarmee raken we weer een ander onderwerp, t.w. het onweerstaanbare ge weld van de zee. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2