Knap óp die kale schutting met B,uitBnbüts Roomboter Onderofficier veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek Avonturen met het vliegende tapijt Eenvoudige maaltijden kunnen echt lekker smaken! Tante Aggie houdt vol Vreemde zaken bij postzegelfonds Vierentachtigduizend gulden verdwenen 5 Verwijten van verdediger tot bestuursleden CAMERAS Dr. Drees in Nederland meest bewonderde man Luthersen en hervormden zijn het eens Examens Bevordering van het eigen woning-bezit Kerkelijk Nieuws „Platteland reservebron voor nationale kracht" De Prins sprak voor christelijke jonge hoeren en tuinders Verhoogde subsidie voor „Theater" in Arnhem Verkoop op afbetaling nam in 1 jaar met 40 pet. toe Er gaat toch maar niets boven Vrijspraak van meineed in zaak verbrande schilderijen Studenten in Bandung opnieuw uiteen FEUILLETON door Doris Miles Disney VRIJDAG 1 JUNI 1956 Vierentachtigduizend gulden zijn op de een of andere manier sinds 1952 bij de Stich ting Nationaal Postzegelfonds „in rook en nevelen" verdwenen. Accountants hebben de richting van ongeveer vijfenveertigduizend gulden uit de verwarde administratie van de penningmeester kunnen aangeven. Deze de beroeps-adjudant-onderofficier D. A. H. van de Militaire Administratie stond wegens verduistering en valsheid in geschrifte terecht voor de Krijgsraad te Velde West. Hij zei onder andere dat hij een sigarettenrekening van duizend gulden uit de kas voldaan had, omdat hij geen reis- en verblijfkosten in rekening bracht. Zestienduizend gulden waren gegaan naar men sen, die weliswaar niet van tuberculose te lijden hadden, maar er toch hard voor zaten; volgens de statuten geoorloofd naar de mening van de verdediger, mr. Ph. C. M. van der Ven. De verdediger zei bijzonder geërgerd te zijn door het volkomen gebrek aan con trole en het uitblijven van accountants onderzoek sinds 1952. Ook de Kascommissie was in gebreke gebleven. De verdediger vocht de houding van de voorzitter aan, die op belangrijke punten van niets zegt te weten, maar wel had moeten weten, dat zijn auto niet steeds voor luttele sigaretten „in een garnizoensgarage" kon worden ge repareerd, dat een nieuwe band ook niet voor niets wordt gegeven, noch dat leveran ties van kaas, eieren e. d. tegen halve winkelprijs door een penningmeester kun nen worden geleverd. Dan was er een officier, die levensmiddelen thuis kreeg voor niets en niemendal, kennelijk voor „rekening van het Fonds". Deze zaken kwamen tijdens de zitting niet „uit de verf" Bedoelde officier zal over drie weken terecht staan. De beklaagde had een schilderij voor vijftienhonderd gulden als belegging ge kocht. Het stond nog ingepakt bij hem thuis toen er beslag op werd gelegd. Het dagelijks bestuur stond een lening aan een land bouwer van vierduizend gulden voor een kuurhuisje toe, hoewel men zonder de raad van beheer slechts beschikken mocht tot bedragen van vijfentwintighonderd gulden. In de boeken stond achttienhonderd gulden voor deze lening, waarvoor de landbouwer koeien kocht. De beklaagde erkende f 2500 geboekt te hebben als schenking voor de actie „Beur zen open, dijken dicht" in 1953 zonder be taald te hebben. Ruim 1850 gulden werden valselijk voor gekochte drukwerken ge boekt. In ruim twee jaar tijds gaf de stich ting 39.000 gulden aan schenkingen uit en 37.000 gulden voor aan- en verkoop en reparaties van auto's uit. Beklaagde kreeg 2700 gulden geschonken „voor zijn dochter, die met TBC te Davos zou liggen". Deze dochter bestaat niet. De financiën van het fonds schijnen nu gesaneerd te zijn. ADVERTENTIE Het Nederlandse instituut voor de Pu blieke Opinie (NIPO) heeft onderzocht welke op dit ogenblik levende mannen (le den van het Koninklijk Huis uitgezonderd) het meest in Nederland bewonderd wor den. Tot 1952 stond Winston Churchill steeds op de eerste plaats. Maar in 1952 nam dr. Drees de leiding over. In 1947 stond dr. Drees op de achtste plaats, in maart 1948 schoof hij op naar de vierde, in oktober 1948 naar de tweede (onder Chur chill). Ook bij onderzoekingen in 1950 en 1951 bleef dat zo, maar in 1952 kwam dr. Drees als nummer een boven Churchill en Eisenhower uit. Uit de enquête, die het NIPO eind april heeft gehouden, blijkt de voorkeur van Nederlandse mannen en vrouwen als volgt te zijn: 1. dr. Drees (door twaalf percent genoemd); 2. dr. Albert Schweitzer (acht percent); 3. president Eisenhower (zeven percent); 4. Churchill (vijf percent); 5. paus Pius (vier percent); 6. Abe Lenstra (twee percent); 7. Jan van Zutphen (een percent) en 8. prins Rainier van Monaco (een percent). Zeven percent van het pu bliek blijkt de eigen man of eigen vader het meest te bewonderen. De bewondering van dr. Drees bleek wel het meest algemeen bij groepen onder vraagden boven vijftig jaar. Toen in augustus 1955 de zaak aan het rollen kwam door moeilijkheden met kredi- teuren greep de raad van beheer in. Tijdens de zitting kwamen nog tal van vragen over het betalen van taxatierapporten, schen kingen en leningen door de beklaagde, die verklaarde zaakgelastigde namens de voor zitter te zijn, naar voren. De verdediger bestreed, dat de beklaagde aansprakelijk zou zijn voor een bedrag van ongeveer dertigduizend gulden. Dit zou in elk geval met medeweten of onder mach tiging van voorzitter of dagelijks bestuur zijn besteed. Voorts bepleitte hij verzachtende om standigheden. H. sjouwde hard voor het Fonds en voor ongelukkigen. Er was geen controle. Het werk kostte hem, naast zijn beroepsarbeid, veel tijd en energie. Naar de mening van mr. Van der Ven profiteer de de voorzitter. De secretaris reed nu en dan ook in een wagen van het Fonds. De beklaagde zou zelf in feite niet geprofiteerd hebben, doch geen kans hebben gezien uit de veelheid van werk en de warboel te komen. Nu wordt alle schuld op zijn schou ders geschoven. De auditeur-militair vorderde anderhalf jaar gevangenisstraf. Na raadkamer werd H. veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest ingaande 24 fe bruari van dit jaar, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en het stellen onder toezicht gedurende die tijd. AvondmaalsXemeenschap en kanselruil De evangelisch lutherse synode die te Amsterdam wordt gehouden, heeft met al gemene stemmen besloten, de „consensus" te aanvaarden en het gesprek met de Ne derlands hervormde kerk voort te zetten. Deze consensus is opgesteld door een commissie van theologen die tot taak had de verschillen in leer tussen beide kerken te onderzoeken en opnieuw aan de Bijbel te toetsen. Aan de consensus heeft de com missie voorstellen verbonden om te komen tot kanselruil en Avondmaalgemeenschap tussen beide kerken. De Hervormde synode had deze consensus reeds aanvaard en be sloten mee te werken aan intercelebratie, dat wil zeggen, dat hervormde piedikan- ten het Avondmaal in de lutherse kerk mo gen bedienen en lutherse predikanten in de hervormde kerken. Algemeen was het gevoelen, dat wil het gesprek in de oecumene zin hebben, de kerken bereid moeten zijn tot openheid tegenover elkander. Men voelde aan, dat een handhaving van de historische positie zou leiden tot verstarring en dat bij een nieuw en Bijbels onderzoeken van de ge gevens over het Heilig Avondmaal, mag gerekend worden op de leiding van de Heilige Geest. De synodale commissie van de lutherse kerk zal met het moderamen van de Hervormde synode contact opnemen tot het regelen van het kerkrechtelijke deel van deze materie. De lutherse synode heeft overigens na drukkelijk vastgesteld, dat uit de beslui ten niet mag worden afgeleid, dat het hier zou gaan om een opgaan van de lutherse kerk in de hervormde. Utrecht. Kandidaatsexamen Pedagogiek: mej. A. C. Tot, Utrecht; Th. C. W. J. van de Kamp, Utrecht. Kandidaatsexamen Psycho logie H. C. J. Koster, Laren (N.H.); mej. M. M. Linders, Utrecht. Doctoraal examen Psy chologie: A. C. Rümke, Utrecht. Kandidaats examen Chinese Letterkunde: mej. G. J. S. Böttger, Utrecht. Doctoraal examen Neder landse Letterkunde: A. H. Schmitz. Arnhem. Groningen. Kandidaatsexamen Wis- en Natuurkunde (D): K. J. Groenewolt, Benne- kom; idem (F): G. H. Suverkropp, Gronin gen; C. H. Geerts, Hoogeveeri; J. R. Nooi. Hoogezand; idem (LU J. L. Visser. Deven ter; H. Barendsen, Aerdenhout. Doctoraal examen Biologie: D. J. Rijpkema, Meppel. Doctoraal examen Wiskunde: mej. M. C. A. de Boer, Sneek. Doctoraal eaxmen Natuur kunde: mej. G. van Zaanten, Emmen: D. Wierts, Oud-Schoonebeek; L. K. ter Veld, Groningen (cum laudel. Kandidaatsexamen Geneeskunde (II b): Th. Kessel en 3. Fjer- dingstad, beiden uit Noorwegen. Kandi daatsexamen Rechtsgleerdheid: K. H. van Rhijn, Groningen. Een Koninklijk besluit „Bevordering Eigen Woningbezit" is vandaag in werking getredenr Dit besluit is bedoeld als grond slag voor een reeks door de minister van Wederopbouw vast te stellen uitvoerings bepalingen voor het verlenen van bijdra gen aan door particulieren voor eigen be woning te bouwen woningen. De bijdrage zal slechts worden toekend, indien de te stichten woning ten minste vier woon- of slaapvertrekken bevat. De woning moet ten minste 10 jaar door de eigenaar of diens familie worden bewoond. Het besluit bevat voorts bepalingen voor het geval gemeenten zekerheden voor hy potheken geven tot 90 percent van de netto-stichtingskosten. Het rijk zal even tueel voor de helft der verliezen hierop garant zijn. Voorts is een nadere regeling ten aan zien van het coöperatieve woningbezit en te geven toeslagen onder toezicht van de Verzekeringskamer in het besluit opgeno men. Voor de bouw met een halve premie geldt de regeling niet. Bij aankoop van een premiewoning kan de toeslag aan de koper worden gegeven, mits hij de eerste bewoner is en binnen zes maanden na het voor bewoning gereed komen van de woning de toeslag aan vraagt. De nieuwe regeling geldt zowel voor eengezinshuizen als voor woningen in een meergezinshuis. De woningen mogen een bepaalde oppervlaktegrens, afhankelijk van de huisvestingscapaciteit, niet overschrij den. In het algemeen mogen de stichtings- kosten niet hoger zijn dan f 30.000, De toeslag bedraagt 25 percent tot 35 percent van de toegekende premie, al naar gelang de grootte van het gezin van de aanvrager. Indien de te bouwen woning in de plaats komt van een krot kunnen de percentages met 30 worden verhoogd. De toeslag wordt uitbetaald zodra men de woning heeft betrokken. Indien men de woning verlaat of verkoopt voordat tien jaren zijn verstreken, wordt een even redig deel van de toeslag teruggevorderd. Bij overlijden vindt geen terugvordering plaats, indien de eigendom van de woning overgaat op de overblijvende echtgenoot of een der kinderen. In de gevallen waarin een toeslag op de premie is verleend, kan bij besluit van de gemeenteraad een garantie worden gegeven voor de betaling van hoofdsom en rente van hypothecaire leningen. De lening mag niet meer bedragen dan 90 pet van de netto-stichtingskosten van de woning en geen langere looptijd hebben dan 30 jaar. De garantie heeft betrekking op dat ge deelte van de lening, dat 60 percent van de netto-stichtingskosten te boven gaat. Aanvragen om een toeslag en om een garantie moeten worden ingediend door tussenkomst van alsnog door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting in te stellen bemiddelende organen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Waddinxveen C. Vos te Westbroek; te St. Maartensdijk A. G. Ha ring te Loon op Zand: te Middelbert B. Holl, vik. te Den Helder; te Sluiskil J. J. N. Cupedo, vik. te Spekholzerheide. Geref. Kerken Beroepen te Andel G. H. Harms, kand. te Daarle (O.); te Dronrijp G. Rang. kand. te Amsterdam. Aangenomen naar Hallum K. H. Schu ring te Erica (verbeterd bericht). Rem. Broederschap Tweetal te Leiden: J. Th. Mackenzie te Doesburg en J. Nienhuis te Arnhem. „In deze tijd van industrialisatie is er wel eens te weinig begrip voor het feit, dat tenslotte de hele wereld moet leven van de opbrengst van de akker". Dit verklaarde Prins Bernhard op de te Utrecht gehouden nationale bondsdag van de Chr. Jonge Boe ren- en Tuindersbond en de Chr. Bond van Boerinnen en Plattelandsmeisjes. In 1954, zei de Prins, bestond niet minder dan 37.6 percent van de Nederlandse ex port uit Agrarische produkten. Een achtste deel der werkgelegenheid heeft een agra risch karakter. Het platteland in het alge meen en de stand van de boeren en tuin ders in het bijzonder vormt een voortdu rende reservebron voor de nationale krach ten. Industrie, handel, wetenschap en kunst, aldus de Prins, ontvangen telkens nieuwe krachten uit dat reservoir. Zonen en doch ters van het platteland treft men aan als hoofden van departementen en als leiders van wetenschappelijke onderzoekingen, op sleutelposten in industrie en op voorposten der cultuur. Het mensenmateriaal in de ste den en in handel, industrie en wetenschap is sterk onderhevig aan slijtage. Daarom noemde de Prins het gelukkig dat het plat teland nog beschikt over reserves. De jeugd daar heeft in deze tijd een zeer bijzondere roeping, juist wegens de sleutelpositie die boeren en tuinders innemen in het econo mische en culturele leven. „Als gij als jonge mensen uw roeping verstaat, dan is de nationale gezondheid voor de volgende generatie naar menselijke berekening ver zekerd", zei de Prins. B. en W. van Arnhem stellen voor, te beginnen met het seizoen 1956/'57, aan de stichting toneelgroep „Theater" boven het reeds toegekende subsidie van f 24.200 een extra jaarlijkse bijdrage te verlenen van maximaal f 25.000. Deze in Arnhem geves tigde toneelgroep zal met ingang van het volgende seizoen door het rijk worden ge subsidieerd op gelijke voet met de grote in het westen van het land gevestigde to neelgezelschappen. Dit betekent, dat het rijkssubsidie zal worden bepaald op veer tig percent van het goedgekeurde tekort, met dien verstande, dat dit subidie niet meer dan f 160.000 kan bedragen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft berekend dat de verkoop op afbe taling van 1953 op 1954 met veertig per cent is gestegen. Deze berekening is ge baseerd op inlichtingen die enige honder den ondernemingen aan het bureau heb ben verstrekt. Dit delen de minsters Zijlstra, Van Oven en Van de Kieft aan de Eerste Kamer mee in hun Memorie van Antwoord over het wetsontwerp inzake een wettelijke regeling inzake afbetalingsovereeenkomsten. De ministers zijn van oordeel, dat de totstandkoming van de definitieve wette lijke regeling van de gehele materie van het afbetalingswezen, waarbij zowel de so ciale als economische aspecten aan de orde komen, een urgent karakter heeft. Bij de Sociaal-Economische Raad is aangedrongen op spoed bij het uitbrengen van een des betreffend advies. mV 9 Nu ontdekte Mohab, die op het geluid van Abdoel's stem af kwam, opeens een gat in de grond. Hij meende, dat het geluid uit dat gat kwam. „Ben je daar, Abdoel?", riep hij naar beneden. „Ja", riep Abdoel uit de diepte terug. „Haal gauw een touw, Mohab, en probeer, of je me uit deze put kan trekken". Mohab liet geen tijd verloren gaan; hij rende naar het dorp, om een touw te halen. Eenvoudige, maar gezonde maaltijden op tafel brengen is een kunst, die de Nederlandse huisvrouw terdege verstaat. De laatste tijd grijpen dan ook vele moeders dankbaar de gelegenheid aan, die de gestegen welvaart hun biedt. Zij verhogen de voedings waarde en smakelijkheid van de maaltijden door het gebruik van roomboter! Nederland is op de goede weg, maar... het kan nog beter! Dit wordt bewezen in het buitenland, waar men meer roomboter ge bruikt*), dan in ons land. Dit, ondanks het feit, dat men in Nederland minder voor room boter betaalt dan in de meeste andere landen! Beter eten met room boter is mogelijk bij een verstandige be steding van het huis houdgeld. Alle maal tijden worden dan vele malen beter met dit onvervangbare natuurprodukt Spaar da Rijksboter- merken. In ruil daar voor krijgt u circus- plaatjes voor het prachtige roomboter- album. Vraag uw leve rancier inlichtingen. De nauwkeurige cijfers zijn: in Denemarken 2,87 x eoveel België. 3,63 x Duitsland. 2,3 x Frankrijk 2,45 x Zwitserland 2,13 x Is in Nederland per hoofd per jaar Publikatie: Het Nederland) Zuivelbureau, 's-Gravenhage De rechtbank te Den Haag heeft de Arn hemse koopman G. H. wegens gebrek aan wettig en overtuigend bewijs vrijgesproken van het afleggen van een meineed. De eis tegen hem was drie jaar gevangenisstraf. Toen hij op 1 februari als getuige werd gehoord in de zaak der verbrande schilde rijen met als verdachte D. S. verklaarde hij in verbinding te hebben gestaan met een Duitser, die belangstelling had voor de schilderijen welke in het bezit waren van S. Hij had toen met de Duitser een bezoek gebracht aan het huis van S. in Zoetermeer en hier zouden twee Ruysdaels, een Aert van der Neer, een Adriaan van der Velde en een Sebastiaan Vrancx in ogenschouw zijn genomen, de schilderijen waarvan S. later beweerde, dat ze in zijn auto ver brand waren. De Duitser in kwestie zou tot de conclusie gekomen zijn dat het hier inderdaad kostbare doeken betrof en zou de wens te kennen hebben gegeven ze te willen kopen. Besloten was toen dat H. als bemiddelaar zou optreden bij de aankoop door de Duitser en bepaald was dat deze hiervoor f 156.000 zou betalen. Tijdens de behandeling van deze zaak voor de recht bank weigerde H. indertijd de naam van zijn opdrachtgever bekend te maken, en hij beriep zich op zijn verschoningsrecht. In deze houding heeft hij bij de behan deling van zijn eigen zaak veertien da gen geleden volhard. ADVERTENTIE IN II FLEURIGE TINTEN MAT EN GLANZEND DJAKARTA (Reuter). Pogingen om de Aziatisch-Afrikaanse studentenconferentie in Bandung donderdagmiddag te doen be ginnen, zijn mislukt, daar leden van het niet-communistische blok heftig protes teerden, dat de geloofsbrieven van de aan wezige delegaties niet waren onderzocht. De voorzitter van de internationale com missie van voorbereiding, Agusdin Aminu- Indonesische delegatie een openingsrede din, kondigde aan, dat de voorzitter van de zou houden en dat de vergadering dan zou worden geschorst. De voorzitter van de Indonesische delegatie een openingsrede niet-communistische fractie van de in tweeën gesplitste Indiase delegatie stemde onmiddellijk tegen. Toen een lid van de andere Indiase delegatie het woord richtte tot de vergadering, ontstond er onenigheid tussen de twee Indiase fracties. De voorzit ter schorste toen de vergadering en zei, dat de delegaties op de hoogte zouden worden gesteld, wanneer zij weer zouden bijeen komen. De delegaties van negen landen Japan, Malakka, Pakistan, India, Ceylon, Afgha nistan, de Philippijnen, Perzië en Indonesië hebben gedreigd, dat zij de conferentie zullen verlaten, indien politieke kwesties ter sprake zullen worden gebracht. Zij zei den, dat studentenbijeenkomsten zich moe ten bepalen tot het bespreken van studen ten-problemen. Nieuwe vindingen. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van het instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart te Rotter dam is onder de naam „Perpetuum Mobile" een tentoonstelling ingericht, waar nieuwe vindingen en toepassingen op het gebied van scheeps- en vliegtuigbouw te zien zijn van morgen tol en met eind Augustus. 35 Juffrouw .Scanion was het niet met de politie eens vervolgde het krantenver slag en de redenen, die zij daarvoor aan voerde werden woordelijk aangehaald. „Ik trachtte de politie over die voetstappen te vertellen. maar de politie luisterde niet naar me.... Ik was er eigenlijk van het begin af aan van overtuigd, dat meneer Love joy werd vermoord.... zelfs voordat ik die foto van Robert Lavender had ge zien Aggie herinnerde zich, dat ze deze din gen inderdaad had gezegd, maar zo in druk voor zich, leek het allemaal veel nadruk kelijker. Wat matigde zij zich aan, zouden de mensen zeggen, om het beter te willen weten dan de politic, die in dit soort zaken getraind was Er volgde een resumé van het geval- Robert Lavender. En ook was er een be schrijving van Aggie zelf: „Een lief oud dametje, met grijs haar en een olijk jeug dig gezichtje, dat bij voorkeur detective verhalen leest.... Daar is ze dol op!" Aggie vond deze persoonlijke opmerkin gen heel vervelend. Waarom maakte alles in zo'n krantenverslag een heel andere in druk Vervolgens kwam de gelijkenis, welke zij had menen te zien tussen meneer Love- joy en Robert Lavender aan de beurt. Met een enkel woord werd haar eerste bezoek aan Middlebrook aangeroerd Aggie was daarover inderdaad niet uitvoerig geweest! maar de politieman Hanrahan kwam er in voor en werd genoemd als degene, die de politie in Somerset ertoe had aangezet om het onderzoek in de zaak-Lovejoy op nieuw ter hand te nemen. Ook werd erin vermeld, dat Hanrahan Aggie afzette bij haar schoonzuster, mevrouw Ellen Scanion in Flanders Road Aggie slaakte een kreet van schrik. Ellen zou buiten zichzelf van woede zijn. O, hoe had ze zich zo kunnen laten gaan Aggie kon van schaamte bijna niet ver der lezen, maar aan de andere kant was het haar ook onmogelijk om ermee op te houden. Op de tweede pagina ging het verhaal verder. Er werd beschreven, hoe Aggie voor de tweede keer naar Middlebrook was gegaan en daar met Duncan Lavender had geluncht. De grote zwarte Cadillac, die haar had gehaald en teruggebracht, en de chauffeur kwamen ook in het verslag voor. En allerlei aanhalingen van Aggie's woor den: „Een prachtig groot wit huis. Die arme oude man in zijn rolstoel hoopt nog steeds op de oplossing van het raadsel rond zijn zoon.... Hij is de fijnste oude heer, die ik ooit heb ontmoet.... Niemand had me voorkomender kunnen behandelen dan hij Tenslotte waren er nog enkele mede delingen, welke niets meer met Aggie te maken hadden: Er werd verteld, hoe re chercheur Elton een bezoek had gebracht aan de politie in Somerset. Er werd gespro ken over de vei'klaring van Duncan La- vender, dat zijn zoon destijds een dijbeen had gebroken, en dat er een zilveren plaat je in was aangebracht; uiteindelijk kwam men aan het bevel tot opgraving, dat was uitgevaardigd. Kate kwam naar buiten lopen. „O, zit jij daar met de krant? Wat staat erin?" Aggie overhandigde haar het blad met een mengeling van gevoelens. Ze was doodsbenauwd voor Kate's scherpe woor den, maar anderzijds was ze vastbesloten, zich niets van Kate's critiek aan te trek ken. Ze had tenslotte de volle waarheid verteld, cn als Kate dat niet prettig vond, dan was dat haar zaak. Kate vond het in derdaad heleméal niet prettig! Terwijl ze het verslag haastig doorlas, was ze reeds vol commentaar: „Hoe kon je zoiets zeg gen, Aggie? Hoe kwam je daartoe?" En toen ze Ellen's naam genoemd zag, riep ze hijgend van woede uit: „Wacht maar tot zij dit léést! Dan zit er wat voor je op!" Tenslotte zeeg ze neer naast Aggie op de bank en keek haar hoofdschuddend aan. „Ik voel me diep beschaamd over jouw gedrag", zei ze langzaam en nadrukkelijk. „Stel je voor, zó in de krant gezet te worden! En al je gevoelens cn theorieën bloot te geven aan zo'n verslaggever! Bo vendien dat air, als zou jij het beter weten dan de politie! Het is gewoonweg bespot telijk! En moet werkelijk de héle wereld weten, dat je verslaafd bent aan die on zinnige detective-verhalen?" Aggie trachtte een woord van verweer uit te brengen, maar Kate raasde door: „Stel, dat je het tenslotte niet bij het rechte eind hebt! Stel, dat bewezen wordt, dat meneer Lovejoy niet Robert Lavender was! Heb je daar wel eens over nagedacht? Nee, natuurlijk niet! Je denkt nooit van te voren over iets na! Maar wacht maar rustig af, Aggie Scanion! Je val zou wel eens heel groot kunnen zijn...." Kate hield abrupt op bij het geluid van een auto, die voor het huis stil hield. Het was Ellen's wagen en hun schoonzuster kwam haastig op hen toelopen. „Wat een schande!" riep ze uit, de bewuste krant voor zich uitzwaaiend. „Ik kon mijn ogen niet geloven! Was het niet voldoende, Ag gie, om jezelf in de krant voor gek te zet ten? Waarom moest mijn naam er ook nog bijgesleurd worden?" „Kom, Ellen, wind je niet zo op over zo iets onbelangrijks!" Ellen hapte naar adem. „Noem jij het onbelangrijk, dat mijn goede naam in zo'n afschuwelijke zaak genoemd wordt? Hugh zal het vreselijk vinden. En de arme Laura zal niet weten, wat ze zeg gen moet. Jij zult er nog de schuld van zijn, Aggie, dat hun verloving afraakt. Hugh kan niet telkens weer met zulk soort dingen geconfronteerd worden!" Kate was het volkomen met Ellen eens. Ze kwam dit keer haar zuster niet te hulp. „En wat zullen Hugh's moeder en tante er wel van zeggen?" vervolgde Ellen. „Nu moet je het niet overdrijven", zei Aggie. „Waar zouden die het lezen? De „Herald" heeft geen abonné's in Stamford". „Maar Aggie, die Lavender-zaak is heel bekend! Dit verhaal zal door alle bladen worden overgenomen en Hugh's moeder en tante zullen zó verontwaardigd zijn! Ze zijn nu eenmaal heel ouderwets. Dat zegt Hugh altijd weer. Ze vinden dat de naam van een ware dame alleen maar in de krant vermeld behoort te worden bij haar huwe lijk en haar dood. Begrijp je nu misschien hoe fel hun reactie zal zijn?" „Pieker er niet te veel over!" zei Aggie op kwasi-luchtige toon en stond op. Ze vond dat ze voor vandaag genoeg verwij ten had aangehoord. „Ik moet nog een en ander in orde ma ken", excuseerde ze zich en verdween in het huis. Op het hoofdbureau van politie stelde Dennis intussen alles in het werk om zo veel mogelijk uit de buurt van zijn chef Zimmerman te blijven XV De volgende morgen stond er met vette letters op de voorpagina van de "Somerset Register": „Het opgegraven lijk is niet dat van Robert Lavender!" En daaronder: „Medische deskundige vond geen zilveren plaat in been". Aggie's am werd ook in dit verslag weer genoemd, doch thans zeer terloop de hospita van wijlen Lovejoy, een zekere juffrouw Agnes Scanion, wonende Drumstreet 228, had beweerd datEn heel in het kort volgde Aggie's Lovejoy- LaVen d er-theorie Aggie vond zelfs dit al te veel. Ze wilde eigenlijk maar één ding: de vergetelheid van het graf om haar schande uit te wis sen. Teresa was extra aardig. Aggie had dat wel verwacht. Maar op Kate's milde hou ding had ze niet durven hopen. Deze snauwde echter op kordate wijze Ellen af, toen deze vol triomf over Aggie's falen op belde. „Wat zou het of Aggie ernaast was? En al is meneer Lovejoy dan niet Robert Lavender, de mogelijkheid dat hij ver moord werd blijft nog wel degelijk be staan! Er wordt en lijkschouwing gehou den. En je weet, wie het laatst lacht, lacht het best!" Aggie was echter in tranen en ontroost baar. „Ik diu'f me nooit meer op straat te vertonen", snikte ze. „O, Kate, waarom moet ik altijd zulke domme dingen doen? Ik laat me altijd door mijn fantasie mee slepen. Zal ik nooit verstandig worden. „Misschien was dit een goede les voor je", zei Kate. „Ergens heeft dit misschien toch wel voor gediend. Er zit wellicht nog wel een goede kant aan. Neem het niet te zwaar op. Je hebt tenslotte naar je beste weten gehandeld". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7