fWÈBM Procureur-Generaal eist wegens brandstichting vijf jaar O Avonturen met het vliegende tapijt TAXI 13.300 Tante Aggie houdt vol „Desso-tapijt" 4 De zaak der verbrande meesters Machinaal geweven doek en moderne spijkertjes ORIGINEEL Zeepost Kerkelijk Nieuws Moeder van zeven kinderen door vrachtauto overreden Voorstel tot conferentie over Korea afgewezen Moskou beschuldigt VS. va n b est an dschendi ng Mindszenty's arrestatie in Wenen ontkend Groot-Brittannië zal het eiland Cyprus houden Aanduiding van rijke schat ij Dode Zee bij Hij is er ook één van 'B 1 W .mm B «lp &X llll fwm llpl; - - J i 1 m 1 aBWMIWMHK l. 1' Boete van 10.000 geëist wegens geknoei met deviezen Wereldkampioenschap dameshockey in Amsterdam Europees kampioenschap basketbal VOLKSWAGENVERHUUR Wilkes speelde als gast in Real Madrid Wilkes definitief in het Oranje-team EDO'er Kuyer in het Nederlands jeugdelftal Sport in 't kort Voor goede en duurzame v Boe ren EDELHOUT HAARLEM vloeren FEUILLETON door Doris Miles Disney ZATERDAG 2 JUNI 195 6 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De veertigjarige koopman Dirk S. uit Zoetermeer zit, naar hij vrijdag aan het ge rechtshof te 's-Gravenhage verklaarde, onschuldig een straf uit van drie jaar en zes maanden, hem opgelegd door de rechtbank omdat hij een verzekeringsmaatschappij had willen oplichten voor f 175.000,en opzettelijk brand had gesticht. S. had een transportverzekering afgesloten omdat hij vijf schilderijen oude zeventiende eeuwse meesters, zegt hij van zijn huis naar Arnhem moest brengen. Op de ochtend van 28 maart van het vorige jaar, zo luidt het verslag van S. over de brand, wilde ik de auto starten. In het achterste gedeelte had ik de schilderijen geplaatst, verpakt in kratten en houtwol. De auto, waarmee ik vaker moeilijkheden heb, wilde die ochtend weer eens niet starten. Plotseling kwamen er rookwolkjes onder het dashboard uit en hoorde ik een „zoevende" knal. „Ik rende naar huis, belde de brandweer en rende daarna terug om te redden wat er te redden viel". De koopman S., die toen nog niet lang in de maatschappij was teruggekeerd na een gevangenisstraf van enkele jaren wegens opzettelijke brandstichting, deelde het Hof mede welke schilderijen in de auto waren. „Een Sebastiaan Vrancx was van mij, die had ik gekocht van de heer Nasperhoven uit Arnhem. Een Ruysdael had ik al langer in bezit. De overige schilderijen, nog een Ruysdael, een Aart van der Neer en een Adriaan van der Velde, had ik in consigna tie van iemand uit Wassenaar. Zoals ik ook al voor de rechtbank heb verklaard, heb ik de eigenaar op erewoord beloofd nooit zijn naam te noemen. Hij heeft die in de oorlog gekocht en is bang voor de vermogensaan- wasbelasting". „Die is allang van de baan. Maar u hebt in Scheveningen een zakenbezoek van een mr. Lucas gehad. U hebt toen tegen hem gezegd dat het u heel veel geld waard zou zijn als u een verklaring van „een" eige naar zou kunnen produceren. Mr. Lucas is hierop uiteraard niet ingegaan". „Ik heb niet gezegd „heel veel geld". Ik heb gezegd: „een lief ding". De verdediger, mr. J. W. Rutgers uit Haarlem, interrum peerde hier de verdachte. Hij verklaarde dat hij aanvankelijk, toen hij dit hoorde, de verdediging van S. had willen neerleggen. Pleiters mening was nu echter dat deze po ging van S. niets met de werkelijke zaak te maken had. Getuigenverhoor Nadat het Hof een wachtmeester van politie uit Zoetermeer als getuige had ge hoord, moest prof. dr. W. Froentjes, direc teur van het Gerechtelijk Laboratorium te 's-Gravenhage als deskundige het resultaat van zijn onderzoek mededelen. Zijn relaas verschilde niet van dat hetwelk hij voor de rechtbank had gedaan. De verklaring van de verdachte kwam prof. Froentjes onwaarschijnlijk voor. Als men alle voorvallen tezamen bekijkt dan krijgt men toch wel de indruk van een benzinebrand. Een stukje doek van een van de verbrande schilderijen was machi naal geweven; de spijkertjes, waarmee het doek op het raam was bevestigd, kwamen uit een moderne fabriek, althans zeker niet uit de zeventiende eeuw; de verf op het doek was niet verweerd en vertoonde geen craquulé. De heer J. W. Verburg, scheikun dige te 's-Gravenhage, die tezamen met prof. Froentjes een onderzoek had inge steld en het rapport opgemaakt, had slechts weinig toe te voegen aan diens verklaring. Requisitoir Nadat nog enige getuigen waren gehoord hield de procureur-generaal zijn requisi toir. Hij sprak over de hoogst merkwaardi ge kanten, die hij aan de zaak had gevon den. Er waren vele vragen waarop geen afdoende antwoorden te vinden waren. Men kan door gaan met het stellen van vragen, die het al dan niet handelen van de koopman in een verdacht licht stellen. Vast staat dat de deskundigen reële, ob jectieve onderzoekingen hebben ingesteld, aldus de procureur-generaal. De verklarin gen van de verdachte kloppen niet met de werkelijkheid. Dank zij het optreden van ADVERTENTIE WOL BOUCLé - - en 100 breed 11. HAAR BOUCLé 100 breed 12. WOL MOQUETTE JASPé TAPIJT 100 breed 15- Kruisstraat 11 Haarlem - Telefoon 11491 wachtmeester Karman uit Zoetermeer en het goede onderzoek van de deskundigen is de verdachte ontmaskerd. „De feiten leveren op verzekeringsbe drog en opzettelijke brandstichting. De verdachte moet, ook met het oog op de mo gelijkheid van een herhaling, langdurig worden opgesloten. Ik requireer een ge vangenisstraf van vijf jaar met aftrek van voorarrest", aldus de procureur-generaal. Pleidooi De verdediger, mr. J. W. Rutgers uit Haarlem, zeide in zijn pleidooi ondermeer dat Dirk S. een uitstekend gezin heeft. Dit gezin en hijzelf worden het slachtoffer van wat er vorig jaar op 28 maart is gebeurd. Zijn gezin, zijn inkomsten, zijn bezittingen dit alles verspeelt S. om een verzekerings maatschappij op te lichten op een manier waarop deze niet op te lichten viel, meen de mr. Rutgers. De pleiter zei niet te be grijpen waarom S. zo'n zware straf moet ondergaan. In andere brandstichtingsge- vallen, die veel zwaarder dan deze zijn, worden nog niet zulke hoge straffen opge legd. De pleiter meende dat de door de procureur-generaal gevorderde straf alle proporties te buiten gaat. „Ik ben noch van de schuld, noch van de onschuld van S. overtuigd. Heeft het Hof dezelfde over tuiging als ik, dan moet een veroordeling achterwege blijven", zei de verdediger. „Zolang het voldoende bewijs niet is ge leverd, moet S. worden vrijgesproken". Dirk S. hield tenslotte zelf ook nog een pleidooi om aan te tonen dat hij onschul dig is. Het Hof zal op 15 juni arrest wijzen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Yapeyu" 9 juni; Aus tralië: s.s. „Strathnaver" 7 juni en m.s. „Sibajak" 9 juni; Brazilië: m.s. „Eemland" 4 juni en m.s. „Urugay" 9 juni; Brits O. Afrika: s.s. „Le Bourdonnais" 9 juni; Cana da: m.s. „Westerdam" 7 juni; Chili: via New York 7 juni; Ned. Antillen: m.s. „Oranjestad" 5 juni; Ned. Nw. Guinea: s.s. „Sarangan" 7 juni; Nieuw Zeeland: via Engeland 9 juni; Suriname: m.s. „Bonaire" 5 juni: Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Edinburgh Castle" 9 juni. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Renswoude L. v. d. Peut te Eist (U.). Geref. kerken Aangenomen naar Leiden (als stud, pred.) G. Th. Rothuizen te Uithoorn; naar Londen A. Vos te Westmaas, die bedankte voor Amsterdam-W. en voor H. I. Am bacht. De classis Axel heeft praep. geëxami neerd en beroepbaar verklaard de heer H. Groeneveld, kand. te Temeuzen. Tweetal te Dordrecht (5e pred.pl.) A. Donkers te Medemblik en H. Sweepe te Leiderdorp. Beroepen te Oudega (W.) N. Wijngaar den, kand. te Amsterdam. Rem. Broederschap Tweetal te Haarlem D. Tjalsma te Gro ningen en J. W. Wery te Oosterbeek. Geref. gemeenten Beroepen te Passaic (USA) A. Vergunst te Corsica (USA) (voorheen te Zeist;. Bedankt voor Sardis (USA) G. Zwerus te Synnyside (Canada) (voorheen te Mid- delharnis). Bij een ongeluk op de spoorwegovergang aan de Enschedésestraat te Oldenzaal is de 43-jarige mevrouw NordkampOldeheuvel uit Zuid-Berghuizen bij Oldenzaal, moe der van zeven kinderen, om het leven ge komen. Mevrouw N. was op haar brom fiets op weg naar het ziekenhuis te Olden zaal, waar een van haar dochtertjes wordt verpleegd. Bij de overweg moest zij wach ten voor de gesloten bomen. Toen deze omhoog gingen is mevrouw N. met haar bromfiets gestruikeld en gevallen, juist op het ogenblik dat een grote vrachtauto, be iaden met 10 ton hout, passeerde. Zij viel voor een der achterwielen en werd over reden, waardoor de dood vrijwel onmid dellijk intrad. WASHINGTON (Reuter/AFP/UP). - De zestien staten-leden van de UNO die in Korea hebben gestreden, hebben een voor stel van communistisch China en Noord- Korea tot het uitschrijven van een nieuwe internationale conferentie over de wijze, waarop Korea zou kunnen worden her enigd, verworpen. In een nota aan de regering te Peking wordt gezegd dat een nieuwe conferentie geen zin heeft, tenzij de communisten te voren instemmen met het uitschrijven van vrije verkiezingen in het gehele land. Radio-Moskou heeft zich bijzonder fel uitgelaten over de voorlopige opschorting van de werkzaamheden der neutrale be standscommissie in Korea op last van het UNO opperbevel. Het UNO-commando heeft zijn bevel aan de 24 leden van de commissie om binnen een week Zuid-Korea te verlaten gemotiveerd met de beschul diging, dat de communistische autoriteiten in Noord-Korea en de Poolse en Tsjechi sche leden van de neutrale commissie in gebreke zijn gebleven. Radio-Moskou zei echter, dat de werkelijke reden voor het besluit van het UNO-commando het op voeren van de herbewapening van Zuid- Korea door „Amerikaanse militaire auto riteiten en de Syngman Rhee kliek" was. De radio noemde het heenzenden van de leden der commissie „een grove schending van de bestandsvoorwaarden". Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de leden van de neutrale commissie zich alleen mogen ophouden in Panmoenjom en de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Korea. Ook de Zwitserse en Zweedse leden van de in spectie-teams mogen zich niet meer vrij in Zuid-Korea bewegen. De Noord-Koreaanse regering heeft be kend gemaakt, dat tegen 31 augustus de Noord-Koreaanse strijdkrachten met 80.000 man ingekrompen zullen worden. Naar schatting zijn er in Noord-Korea 700.000 man Noord-Koreaanse en Chinese troepen, terwijl in Zuid-Korea ongeveer 750.000 man Zuid-Koreaanse en geallieerde troe pen zijn. De Noord-Koreaanse kolonel Lo heeft op een vergadering van de militaire be standscommissie in Panmoenjom gezegd, dat „indien men van UNO-zijde tot een zijdige actie overgaat, mep daarvoor ook alle consequenties zal moeten dragen". De bevelhebber van de Amerikaanse troepen in het Verre Oosten, White, heeft verklaard, dat het UNO-opperbevel op alles voorbereid is. WENEN (A.F.P.) De Hongaarse le gatie in Wenen heeft bekendgemaakt, dat de berichten volgens welke kardinaal Mindszenty opnieuw gearresteerd is, vals zijn. De maatregelen, die de Hongaarse re gering vorig jaar ten aanzien van de kar dinaal trof, zijn nog steeds van kracht, al dus de bekendmaking. Kardinaal Mindszenty werd in 1949 op beschuldiging Van verraad veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Vorig jaar zomer werd hij vrijgelaten en hij zou se dertdien in een particuliere vi'lla wonen. Ook vooraanstaande Oostenrijkse rooms- katholieke functionarissen hebben de be richten over de gevangenzetting van kar dinaal Mindszenty in twijfel getrokken. (Va?i onze correspondent in Londen) De Britse premier, Sir Anthony Eden, heeft in een grote rede te Norwich op on dubbelzinnige wijze duidelijk gemaakt, dat Groot-Brittannië vast besloten is op Cy prus te blijven. Hij oefende felle critiek op Griekenland. Eden zeide dat het geheel in strijd is met de geest van de Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie, dat een van zijn leden door middel van radio-propaganda van het laagste karakter ophitst tot ter roristische activiteit op het grondgebied van een ander NAVO-lid. Zo lang dit voortduurt, kan er geen sprake zijn van vertrouwen, laat staan vriendschap. Ons industriële bestaan is afhankelijk van de olie in het Midden-Oosten. Indien er ooit gevaar zou dreigen voor onze olie voorziening, dan zouden wij gedwongen zijn deze te verdedigen. Cyprus vormt een deel van deze defensie. Wij moeten over Cyprus kunnen blijven beschikken. De Britse levensstandaard zal niet in vijfen twintig jaar kunnen worden verdubbeld als zij in veel korter tijd wordt gevieren deeld. Geen olie betekent werkloosheid en honger. Eden waarschuwde de wereld dat Groot-Brittannië geen bepaalde onderde len van zijn defensie zal opgeven. Voor beelden zijn de Perzische Golf, Cyprus en Aden. Eden legde zijn aan duidelijkheid niets te wensen overlatende verklaring af op het ogenblik dat de gouverneur van Cyprus, Sir John Harding, naar Londen zou ver trekken voor besprekingen met het kabinet. Eden viel ook de geestelijkheid op Cyprus fel aan. Zij weigert niet alleen geweld te veroordelen, maar steunt het en stookt er toe aan. Griekenland zal slechts onder voorwaar de dat geen buitenlandse vliegtuigen op Griekse vliegvelden landen, aan de NAVO- oefeningen voor de luchtmacht deelnemen. Deze voorwaarden geven uitdrukking aan de Griekse ontstemming over de Britse houding inzake Cyprus. ADVERTENTIE N.V. MIJ. „HOLSTER"- OVERVEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook MANCHESTER (Reuler/A.F.P.) Twee van de tweeduizend jaar oude rollen, die de afgelopen jaren in het gebied van de Dode Zee zijin gevonden, blijken een lijst te bevatten van zestig bergplaatsen van schatten, waaronder tweehonderd ton goud en zilver in het gebied van de Dode Zee, zo is te Manchester bekend gemaakt, waar de rollen zijn ontcijferd. Volgens pro fessor Wright-Baker van de universiteit van Manchester, die het toezicht heeft ge had op het ontrollen van de op koper ge grifte teksten, is het mogelijk, dat de schat ten zich nog gedeeltelijk ter plaats bevin den. Hij achtte het zeer waarschijnlijk, dat de Jordaanse autoriteiten al met een on derzoek zijn begonnen. Naar verluidt zijn de schatten begraven door de geheimzinnige joodse sekte der Essenen of Esseërs, die steeds beschouwd zijn als mensen die geld onbelangrijk achtten. Professor Wright-Baker zei dat er een theorie is, dat de rollen door de Essenen in haast zijn gemaakt, omdat zij vreesden, dat de Romeinen spoedig hun nederzetting zouden verwoesten. Men neemt aan, dat dit in 68 voor Christus inderdaad ge beurd is. Van het grote aantal rollen, dat sinds 1947 bij de Dode Zee is gevonden, zijn slechts deze twee van koper. De rest is van leer of papyrus. De twee koperen rollen, die in 1952 te Khirbet Qumr.an werden ontdekt, zijn tengevolge van oxydatie zo bros geworden als glas. Zij zijn volkomen authentiek en bevatten de oudste tot dus ver bekende tekst uit de tijd van de pro feet Micha. De bergplaatsen van de kost baarheden zijn tot in bijzonderheden aan gegeven, doch het zal moeilijk zijn, de plaatsen aan de hand van deze topografi sche aanduidingen onder de huidige om standigheden terug te vinden. Het bedoelde gebied ligt bij de Jordaans-Israelische grens, tussen Hebron en de berg Gerzin. ADVERTENTIE Met een lang touw kwam Mohab terug bij de put. Hij wikkelde het af en liet het in het gat zakken. „Pas op, daar komt het!", waarschuwde hij. Toen het eind van het touw op de bodem kwam, pakte Abdoel het. „Goed vasthouden, Mohab! Ik klim naar boven!", riep hij. Mohab zette zich schrap en hield het touw stevig vast; toen klom Abdoel naar boven. 30-31 één van Engeland's 85.000 moederloze kinderen. Een so ciaal probleem dat als een bitter teken des tijds kwelt en ver ontrust en waarvoor geen op lossing is gevonden... Lees de ontroerende reportage over het leger van deze eenzame kleinen in Libelle van 9 juni. In dit nummer ook een exclusief model (waarvan patronen verkrijgbaar) uit de Parijse haute couture, 'n ontwerp van de befaamde mode-ontwerpster MAGGY ROUFF. Franse elegantie binnen het bereik van elke Libelle-lezeres Noteer nü vast: het nummer van 16 juni brengt een glashelder, instructief artikel over REMBRANDT als mens en als kunstenaar. Afbeeldingen van schilderijen - óók in kleur - zullen deze beschouwing omlijsten. Libelle - Nassauplein 7 - Haarlem Voor de economische strafkamer van de Rotterdamse rechtbank heeft de 48-jarige koopman J. S. uit Rotterdam terecht ge staan wegens knoeierijen met deviezen- vergunningen. Hij had volgens de tenlaste legging in 1950 in strijd met het Deviezen- besluit 1945 110.000 kg gezouten spek in Amerika gekocht, voordat hij een vergun ning had aangevraagd. Deze bleek hij later niet te kunnen krijgen. Verder had hij een buitenlandse vordering van 10.699,50 dol lar verrekend in Duitse marken. Voor een Nederlandse firma had hij een vergunning aangevraagd om in Amerika schapendar men te kopen en deze in Zweden te ver kopen. Hij exporteerde de darmen echter naar Engeland. De officier van justitie zei, dat hij in de dagvaarding slechts een bloemlezing van de knoeierijen met deviezenvergunningen had opgenomen. Hij eiste f 10.000 boete en vier maanden gevangenisstraf voorwaar delijk. Op 15 juni zal de rechtbank uitspraak doen. Tijdens de vergadering van de Inter nationale Federatie voor Dameshockey (I.F.W.H.A.) in Sydney is het voorstel be krachtigd om het voleende internationale toernooi om het officieuze wereldkam pioenschap dameshockey in 1959 te Am sterdam te houden. Wederom is besloten bij het internationale toernooi de ontmoe tingen als vriendschappelijk te beschouwen, zodat er dus geen officiële winnaar uit het toernooi naar voren komt. De meeste Europese landen waren voor de suggestie om het toernooi een meer offi cieel karakter te geven, maar Engeland, Canada, Australië, Zuid-Afrika en Nieuw Zeeland stemden tegen, omdat men bang was dat de wedstrijden in dat geval te hard gespeeld zouden worden en de ploegen „ten koste van alles" zouden willen winnen. Naar aanleiding van de verwarringen welke tijdens het toernooi te Sydney heer sten over de uitleg van de spelregels, is be sloten in het vervolg bij alle internationale dameswedstrijden dezelfde regels toe te passen. Tenslotte werd het bestuur van de I.F.W.H.A. als volgt samengesteld: Presidente: mej. E. de Josselin de Jong (Ned.): secretaresse: mevr. R. I. Streef kerkSchuitema (Ned.): vice-presidenten mej. S. C. Hoffa (Zuid-Afrika), mevr. K. K. Weatherhead (Schotland) en mej. T. M. Wicks (Australië). Voor het Europees kampioenschap basket ball dames, dat van 2 tot en met 10 juni in Praag zal worden gehouden, zijn de 16 deel nemende landen bij loting als volgt inge deeld: Groep 1: Tsj.Slowakije, Italië. Schotland en Denemarken. Groep 2: Hongarije, Frankrijk, West-Duits- land en Roemenië. Groep 3: Bulgarije, Joegoslavië, Polen en Finland. Groep 4: Rusland, Oostenrijk, Nederland en Zwitserland. In elke groep wordt een halve competitie gespeeld, en de vier winnaars van de groe pen komen in de eindronde. De vijf ploegen, die het hoogst geplaatst zijn in de eindrang schikking, zullen mogen deelnemen aan het wereld'tournooi dat in 1957 in Brazilië zal worden georganiseerd. Nederland speelt vandaag tegen Oostenrijk, zondag tegen Zwitserland en maandag tegen Rusland, houder van de titel. ADVERTENTIE GARAGE: TWIJNDERSLAAN 35 Faas Wilkes, die op 6 juni de gelederen van liet Nederlands voetbalelftal zal verster ken. heeft in Madrid als gast m«e gesocsld in de Spaanse kampioensploeg Real, die ook finalist is voor de Europese beker. Het betrof een wedstrijd van een „versterkt" Real tegen de Braziliaanse club Vasco da Gama. Voor Wilkes, die alleen in de tweede helft speelde en wel als linksbinnen, werd de ont moeting niet bepaald een succes. De 120.000 toeschouwers hadden veel van hem verwacht, maar de dribbels en de schoten van de „Spaanse" Rotter lammer leverden dit keer weinig resultaten op. Meer geluk had de Franse crack Raymond Kopa, die voor de rust als rechtsbinnen uit kwam. naast beroemdheden als Di Stefano (middenvoor) en Kubala (linksbinnen). Kopa bezorgde Real met schitterende schoten reeds binnen 22 minuten een 20 voorsprong, waaraan Collar en Di Stefano later ieder nog een doelpunt toevoegden, zodat de Span jaarden met 42 (rust 30) wonnen. Misschien was het succes van deze wed strijd nog sensationeler voor „jubilaris" Mo- lowny, die voor zijn tien jaren van „trouwe dienst" de premie van zijn leven zal ont vangen. Van de recette van 170.000 gulden krijgt hij als zijn aandeel een bedrag van 140.000 gulden. Het is thans zeker dat Faas Wilkes zal meespelen in het Nederlands elftal In de wedstrijd tegen Saarland op woensdag 6 juni in Amsterdam. De KNVB heeft een tele gram van Wilkes ontvangen uit Valencia, waarin hij meedeelt dat hij van zfjn club toestemming lieeft gekregen om voor Neder land uit te komen. Het Nederlands jeugdteam dat vandaag in Beringen in een voetbalwedstrijd tegen België uitkomt, is thans samengesteld. Het verschijnt in de volgende opstelling in het veld: Doel: Gijzel (Maurits). Achter: Verplanke (PSV) en Dingena (MVV). Midden: Renders (PSV), Van der Bor (Blauw Wit) en Koole (PSV). Voor: Buis (Alkmaar), Braam (DWS), Boogaard Volewijckers), Lenz (Rapid) en Kuyer (EDO). Reserves zijn: Van Heeswijk (Blauw Wit), Van Boxtel (Sarto), Liefhebebr (RCH) en Marcus (HVC). PROMOTIE. Aan de universiteit in Leu ven is gepromoveerd tot doctor in de opvoed kundige wetenschappen op een proefschrift getiteld: „Sport als jong-menselijke activi teit" de heer K. Rijsdorp, gem. inspecteur van het Onderwijs in Den Haag in het bij zonder belast met de lichamelijke opvoeding. De promotie geschiedde „met de hoogste lof". ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT 96 TELEF.2O340 36 Aggie's tranen waren niet te stelpen. En na het ontbijt werd het nóg erger, toen Kate haar erop wees, dat ze de oude heer Lavender moest opbellen, om haar excuses te maken over alle last, die ze hem had veroorzaakt. Na veel tegenstribbelen werd de tele foonverbinding tenslotte tot stand ge bracht. Duncan Lavender was heel aardig. „U behoefde zich geen verwijten te ma ken", zei hij. „Ik hoopte diep in mijn hart dat het niét mijn zoon zou zijn. Want dan zouden mijn laatste dagen op aarde ver gald zijn geworden door de vraag, waar om hij wegbleef en als een arme, eenzame stumper aan zijn eind te komen. Zoals het nu is, blijft het allemaal in het vage." „Maar ik bracht alles voor niets in be roering", zei Aggie op ongelukkige toon. „Dat geloof ik niet. Wié deze man ook was, er zijn enkele merkwaardige kanten aan zijn dood. Misschien levert de lijk schouwing iets op. En maakt u zich niet ongerust over mij. Ik vond het prettig u ontmoet te hebben en ik hoop, dat u nog eens aankomt, als u in Middlebrook bent". „Dank u, meneer Lavender", zei Aggie, en haar hart liep werkelijk over van dank baarheid. „Ik zal bidden, dat het allemaal nog eens goed voor u komt". „Dank u, juffrouw Scanion, en tot ziens". Met een intens gevoel van opluchting hing Aggie de hoorn op de haak. De telefoon had geen rust die dag. Ieder een belde op en algemeen was men van oordeel, dat Aggie het goed had bedoeld en dat het nog best mogelijk was, dat meneer Lovejoy toch werd vermoord, al was hij dan niet Robert LavenderAggie begon zich steeds meer opgelucht te voelen en kwam tot de conclusie, dat het leven ook voor haar nog best de moeite waard zou zijn. Dat weekend brak de meimaand aan. En de maandag, die daarop volgde, liet Zim merman in de namiddag Birdsall en Dennis bij zich op zijn kamer komen. „Ik heb zo juist van de lijkschouwer vernomen", deel de hij mee, „dat bij het onderzoek naar ver gif is komen vast te staan, dat er in Love- joy's maag sporen van chloorhydraat aan wezig zijn." „Wie weet heeft iemand hem willen be dwelmen", merkte Birdsall op. „Daar ziet het naar uit." „Om hem naderhand zijn portefeuille te ontrollen", voegde Birdsall er aan toe. „Dat kunnen we niet met zekerheid zeg gen", antwoordde Zimmerman. „Maar dat zou een heel aannemelijke reden zijn, hoe wel.... daar schiet me opeens te binnen, Callaham, dat je eigenlijk niet veel te weten bent gekomen over die knaap met wie Lovejoy in dat café zat te praten." „Nee sir. Ik weet alleen, dat hij lang was en een krachtig gezicht had. De barman zei, dat hij hem nooit eerder had gezien." „Hij was waarschijnlijk degene, die dat goed in Lovejoy's drankje deed," merkte Birdsall op. „Er moet echter iets verkeerd gelopen zijn, misschien gaf hij hem niet ge noeg. In ieder geval heeft hij Lovejoy niet gerold, want er werd enig geld in zijn porte feuille aangetroffen." „Je bent wat snel met je conclusie", zei Zimmerman. „Ik weet het sir", antwoordde Birdsall met een lach, „maar we hebben nu een ant woord op enkele vragen, die in de „Herald" door die oude kwebbelkous naar voren werden gebracht. Namelijk, waarom hij niet gilde en waarom hij geen poging deed om zichzelf nog te redden? Hij was waar schijnlijk zo bedwelmd, dat hij als een blok op zijn bed neerviel, en toen zij hem hoorde bewegen, was hij waarschijnlijk enigszins bijgekomen, voelde zich misselijk en is naar het raam gegaanHij boog zich uit het raam om over te geven, werd duizelig en toen Zimmerman' onderbrak hem en sprak uit wat Dennis bij zichzelf dacht. „We hebben eerst aangenomen, dat het allemaal zo gebeurd is tengevolge van zijn dronken toestand. We kunnen nu niet hals overkop omschakelen en zeggen, dat het wel dat chloorhydraat geweest zal zijn. Callaham, het lijkt me goed als jij nog eens met die barman gaat praten. Tracht er achter te komen, of hij zich misschien her innert dat Lovejoy tijdens zijn gesprek met die andere man is opgestaan en naar het toilet is gegaan, terwijl hij zijn glas op tai'el liet staan." „Ja, sir!" Toen Dennis vertrokken was, begon Zim merman met Birdsall te bespreken wat ze zouden kunnen doen met het krantenknip sel, dat in Lovejoy's koffer werd gevonden. De barman kon Dennis geen inlichtingen verstrekken. Hij had thans dagdienst en Dennis trof hem achter de bar aan. „Gaat u zelf maar na", zei hij. „het is overdag heel iets anders dan 's avonds." Hij maakte een veelzeggend gebaar in de richting van de vele lege stoelen. „Soms is het 's avonds zo druk, dat ze in rijen van twee, drie dik staan te wachten op hun drankje. Ik heb het dan te druk om in de gaten te houden wat er in de verder afgelegen hoeken van het vertrek gebeurt. Zoals ik u al heb ge zegd, ik zou die knaap, met wie Lovejoy zat te praten, stellig herkennen, als hij hier weer kwam. Ik ben erg goed in het ont houden van gezichten. Maar ik kan u niet zeggen, wat Lovejoy en die man precies deden en of één van hen zich verwijderd heeft of iets dergelijks." „Maar sinds ik er met u over gepraat hebt", hebt u uw gedachten er misschien nog wel eens over laten gaan", merkte Dennis op. „Zijn u intussen niet enkele dingen te binnen geschoten?" „Ik heb stellig na uw bezoek er nog wel eens over nagedacht, maar het leverde niets op. Zoals ik u zei, ik zag hen daar in die hoek samen zitten met een drankje voor zich. Ik heb verder opgemerkt, dat ze niet tezamen vertrokken. Dat is alles. Er waren die avond erg veel mensen en ik had het druk." Dennis bedankte hem en vertrok. Terwijl hij in zijn auto stapte, kwam de mogelijk heid, waar Aggie hem op gebracht had, weer in zijn gedachten terug. Die barman was de enige die het zou kunnen ontzenu wen. Hij wachtte die avond tot het heel laat was, voordat hij zich naar de afdeling identificatie begaf. Hij had het vertrek ge heel voor zich alleen. Hij zou niet gestoord worden. Hij kon net zoveel tijd als hij wilde besteden om het hele kaartsysteem door te snuffelen In alle foto's te bestuderen. Van de foto's, welke hij uiteindelijk uitkoos, noteerde hij de nummers; daarna nam hij de negatieven, die in keurige volgorde wa ren opgeborgen mee naar een donkere ka mer en maakte afdrukken. Deze stopte hij in een enveloppe in zijn binnenzak. Het pgenblik was nog niet gekomen om ze te gebruiken De volgende dag bracht de lijkschouwer zijn rapport uit en Zimmerman stelde na overleg met zijn hoogste chef, een ver klaring op voor publikatie. Hierin stond, dat de politie inlichtingen wenste omtrent de man met wie de overledene op de avond voor zijn dood in een bar had zitten praten. Er werd voor zover mogelijk een beschrij ving van deze man gegeven. Wat het chloorhydraat betreft, werd mee gedeeld, dat dit mogelijk een rol had ge speeld, doch dat hiervan nog niets met zekerheid vaststond. In een informeel gesprek met verslag gevers liet Zimmerman overduidelijk en weinig tactvol blijken wat hij van Aggie's ideeën dacht. „Dat oude mens is stapelgek", zei hij quaisi-populair. „Alleen dergelijke oude dames kunnen zo iets on zinnigs bedenken." Hij nam hiermee een kinderlijke wraak op Aggie, die de oorzaak was van al deze soesah. Hij liet de krantenmensen een afschrift zien van het krantenknipsel, dat in Love joy's koffer was gevonden, en hij verzocht om publikatie hiervan, in de hoop, dat èr misschien een nieuw spoor gevonden zoü worden in de Lovejoy-affaire. Die avond verscheen het krantenknipsel inderdaad afgedrukt in de „Somerset He rald" en de volgende morgen nam de „Re gister" het ook op. Ook andere bladen en persbureaus namen het over. In overleg met Birdsall en Dennis be sloot Zimmerman enkele dagen te wachten, om te zien wat de resultaten zouden zijn. Als er geen reactie op kwam, wilde hij alle kranten aanschrijven met het verzoek om in hun archieven te speuren naar dit bericht. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6