Ronson TAXI 18000 RONSON, het mooiste geschenk om te geven en te krijgen Duitsland beseft te weinig dat Nederland grootste afnemer is Schoenen voor nabije toekomst Geen resultaten van streven naar vakantiespreiding Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel SLEUTEL WEG? ANWB zeer ernstig verontrust Vakantiecrisis in dit seizoen HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Waarschuwing van prof. dr. ir. H. C. Gelissen Wij verstaan de kunst Waarschuwing tegen ontsnapte gevangene Minister Suurhoff opende gebouw Preventieve Geneeskunde „DE SLEUTELSPECIALIST" Grof wild vernielt graanakkers op Veluwe Spanning tussen leger en volk moet minder worden RONSONS laten hartewensen in vervulling gaan! Daarom is een RONSON zo prettig om te geven. En zo prettig om te krijgen. De degelijke, oersolide constructie, de feilloze werking en het meesterlijke model, maken de RONSONS tot waardevolle geschenken! Whirlwind - de echte weer-en-wind Ron son, vanaf 25.50 Brand op de „Import" door bemanning bedwongen Flinke aanvaring voor Hock van Holland Vakorganisatie in het grafisch bedrijf 90 jaar Minister Beven uit Venetië teruggekeerd Belgen naar Rotterdam voor tandheelkundige behandeling Froces om een stuk land tegen gemeente Amsterdam Trompmuseum heropend Redder onderscheiden ZATERDAG 2 JUNI 1956 In de vrijdag- te Hannover gehouden eerste jaarvergadering van de Nederlands-Duit se Kamer van Koophandel na de reorganisatie van de kamer in een paritaire twee- landen kamer, heeft de voorzitter, prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, gezegd dat hem vaak is gebleken, dat vooraanstaande persoonlijkheden in het Duitse economische leven niet weten, dat Nederland de beste afnemer van de Bondsrepubliek is. Neder land neemt meer Duitse goederen af dan elk ander land. Voor eigen gebruik, dus zonder het transitoverkeer, heeft Nederland in 1955 voor een bedrag van DM 2,4 mil jard aan goederen van Duitsland gekocht. De Beneluxlanden kochten samen in 1955 voor een bedrag van DM 4,1 miljard aan Duitse goederen, dit is zestien percent van de totale Duitse uitvoer. De handel tussen Duitsland en de Be nelux neemt in de wereldhandel de twee de plaats in. Genoemde landen worden in hun onderling handelsverkeer met een waarde van bijna 9 miljard DM slechts overtroffen door Amerika en Canada, wel ke landen jaarlijks een goederenuitwisse ling hebben van ongeveer DM 24 miljard. De heer Gelissen vestigde de aandacht van zijn toehoorders op het feit, dat de handel tussen Nederland en Duitsland ruim de helft vertegenwoordigt van die tussen de Bondsrepubliek en de Benelux. Naar de mening van prof. Gelissen kan een verde re toeneming van de handel van Nederland met zijn Duitse nabuur het bedrijfsleven en de regeringen voor nieuwe situaties stellen, waarop men zich bijtijds moet voorbereiden om een verdere ontwikkeling niet in gevaar te brengen. Wanneer het handelsverkeer een zeer grote omvang aanneemt, ontstaat het gevaar, dat een van de kanalen, waarlangs de handel gaat, de hoeveelheden niet meer kan verwerken. Als een dergelijk knelpunt ontstaat, blijft het meestal niet bij deze ene opeenhoping, maar komt de gehele handel onder invloed van de storing te staan. Wil men dit voor komen, dan moet men zich tijdig een beeld vormen van de ontwikkeling en de maat regelen voorbereiden, die dergelijke op stoppingen van te voren reeds uitsluiten. De kamer zal, naar de spreker verzekerde, alles doen om in dit opzicht tot een bruik baar programma te komen. In het verdere verloop van zijn rede wees prof. Gelissen er op, dat uit pers berichten kan worden opgemaakt, dat de Westduitse regering de cabotagevrijheid voor buitenlandse vaartuigen op de Rijn slechts wenst te handhaven zolang de op ADVERTENTIE om ook binnen de perken van een bescheiden uitgave een resultaat bij het infichten van Uw woning te bereiken, waarmee U ingenomen zult zijn. Nieuwe Spiegelstraat 34-40 Amsterdam Tel. 33641 particuliere basis overeengekomen rege ling op de Rijn blijft bestaan en de bui tenlandse vaartuigen zich onderwerpen aan de nationale Duitse voorschriften wat betreft vrachtprijzen enzovoorts. Naar aanleiding hiervan merkte de spreker op, dat in de eerste plaats in het jongste ver leden de meeste particuliere overeenkom sten tot regeling van de Rijntransporten geen lang leven hebben gehad en dat het in de tweede plaats nog de vraag is of de Akte van Mannheim het toestaat om buiten landse ondernemers en schippers eenzijdig te binden aan nationale voorschriften. Dc kamer wenst aan de oplossing van dit probleem en soortgelijke problemen het hare bij te dragen en prof. Gelissen deelde mede, dat de kamer in het najaar een his- torisch-kritische beschouwing over het ca- botagevraagstuk op de Rijn zal uitgeven. Wat het wegverkeer tussen Nederland en West-Duitsland betreft merkte de spreker naar aanleiding van de onlangs tussen de ministers voor Verkeer van beide landen gemaakte afspraken op, dat de kamer lie ver zou hebben gezien, dat het Duitse deel van de autoweg Arnhem-Oberhausen ge lijktijdig met het Nederlandse deel gereed zou komen. Er werd namelijk overeenge komen, dat het Nederlandse deel voor 1959 en het Duitse deel voor 1961'62 gereed zou komen. Voorts deelde prof. Gelissen nog mede, dat hij het voor de verdere uitbreiding van de economische betrekkingen tussen beide landen van het grootste belang acht dat niet alleen geen nieuwe handelsbeperkin gen worden ingevoerd, doch integendeel de handelsbelemmeringen zoveel mogelijk uit de weg worden geruimd. Hij acht deze aangelegenheid van zoveel belang, dat hij wilde voorstellen, dat de kamer binnenkort een commissie van vooraanstaande per soonlijkheden uit het economische leven der beide landen bijeenroept voor het op stellen van een rapport over mogelijke hervormingen. Het hoofd van het Bureau Criminele Voorlichting te 's-Gravenhage vestigt de aandacht op de op 4 april 1956 uit een strafinrichting in Nederland ontvluchte Abe Haven, geboren te Leeuwarden 25 maart 1930, die zich sedertdien aan het plegen van misdrijven schuldig maakt. Het signalement van betrokkene luidt als volgt: ongeveer 1.70 m. lang, slank postuur, blond haar met scheiding rechts, blauwe ogen. De laatste tijd vervoegt Haven zich bij verhuurders van bromfietsen en huurt voor enige uren een rijwiel met hulpmotor, waarbij hij zich steeds van een gefingeerde naam bedient. De door hem gehuurde bromfietsen worlen niet teruggebracht. In- lien Abe Haven wordt aangetroffen, wordt verzocht onmiddellijk de plaatselijke poli tie te waarschuwen. ADVERTENTIE Prof. Burger: „Te weinig geneeskun dige wetenschappelijke werkers" In tegenwoordigheid van een groot aan tal autoriteiten, hoogleraren en vertegen woordigers van wetenschappelijk-genees- kundige instellingen en van maatschappe lijke organisaties, heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff. vrijdag het nieuwe gebouw van het Nederlands Instituut voor Preven tieve Geneeskunde aan de Wassenaarse- weg te Leiden geopend. De voorzitter van het bestuur, prof. dr. G. C. E. Burger uit Eindhoven sprak over het geneeskundig-wetenschappelijk onder zoek in deze t 'jd in het algemeen en op het gebied van de preventieve geneeskunde in het bijzonder. Volgens de spreker treden hierbij direct twee begrippen naar vo ren: onbegrensdheid en beperking. De on begrensdheid van het onderzoekterrein en de begrensdheid van de keuze van onder zoek. Onbegrensd is de wetenschap in haar talloze aspecten. Elke indeling hiervan is kunstmatig en de wetenschappelijke onder zoeker zal daarom voor zijn denken en handelen een grote mate van vrijheid moe ten verlangen. Het heeft geen zin om de vraag te beantwoorden welk aandeel de exacte wetenschappen en de geestesweten schappen in de ontwikkeling der genees kunde moeten hebben. Tussen beide denk richtingen bestaat immers niet dat essen- tële verschil, dat de ietwat pretentieuze naam van geesteswetenschap zou kunnen suggereren. Beide vormen van wetenschap vinden toepassing in het geneeskundig we tenschappelijk onderzoek en zijn produk- ten van de menselijke geest. Voor zover er een tegenstelling bestaat ligt deze in het vlak van de begrippen: metend en be schrijvend. exact en vaag, kwantitatief en kwalitatief. Aan het slot van zijn toespraak zei prof. Burger dat het selectieproces voor genees kundige wetenschappelijke werkers in ons land op een voor de geneeskunde bijzonder onvoordelige manier verloopt. Wil Neder land niet achterblijven op dit voor ons volksbestaan zo belangrijke gebied, dan zullen maatregelen genomen dienen te worden om een betere selectie te bereiken en tijdens de opleiding de zin voor weten schappelijk onderzoek systematisch aan te wakkeren. Dat hierbij ook de status van de wetenschappelijk werker een rol speelt is zonder meer duidelijk. Minister Suurhoff, die hierna de officiële opening verrichtte, had zeer veel waarde ring voor de bouw en inrichting van het nieuwe gebouw en weidde in het kort uit over de grote betekenis van de preventie in de geneeskunde. De minister zag een belangrijke taak voor het instituut wegge legd. LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 ADVERTENTIE Steeds meer begint het grof wild op de Veluwe zich in de omgeving van de dorpen en stadjes te begeven. Het schijnt, dat de dieren hun natuurlijke angst en schuwheid verliezen en in plaats hiervan brutaal wor den. In de omgeving van de Gelderse Val lei en de west-Veluwe komt de laatste tijd veel grof wild voor. De dieren zijn onbe vreesd voor de mensen en zij vernielen 's nachts vele akkers. Vooral op de noord-Veluwe ondervinden de kleine boeren veel last van het wild, dat zich tegoed doel aan de gewassen op de akkers. In Elspeet komen tegen zonson dergang de dieren uit deze bosrijke omge ving te voorschijn. De tientallen hectaren bouwland langs de bosranden, voor het grootste deel bebouwd met jonge malse rogge, is voor de reecn een luilekkerland. In de naaste omgeving van de Stakenberg- seweg te Elspeet ziet men elke avond een aantal reeën met hun jongen op de rogge velden zich tegoed doen, tol grote schade voor de eigenaren. Het is merkwaardig, dat het grof wild zich overdag of tijdens de weekenden, wanneer het in de bossen onrustig is, nim mer vertoont. Zodra de rust echter weer gekeerd is, komen de dieren te voorschijn en doen een aanval op de malse gewassen. De jachtopziener van de Elspeter bossen heeft een middel gevonden om de schade aan landbouwgewassen zoveel mogelijk te beperken. Langs de gehele bosrand beves tigt hij 's avonds aan de afrasteringen gro te witte lappen, teneinde het wild af te schrikken, 's Morgens vroeg haalt hij de lappen weer weg omdat hij vindt dat deze attributen het natuurschoon ontsieren. De landbouwers stellen deze activiteiten van de jachtopziener op prijs, maar toch zal er op zeer korte termijn een bevredigende op lossing gevonden moeten worden. Men is thans van plan om langs de ge hele bosrand over enige kilometers een af rastering te maken. In de bossen zullen dan wildakkers, waar de dieren op vaste tijden gevoederd worden, aangelegd worden. Wel licht zullen de herten en reeën zich dan in hun domein terugtrekken en de boeren geen schade meer berokkenen. In zijn jaarrede, die de voorzitter van de Algemene Vereniging van Reserve-Offi cieren, majoor mr. A. Th. E. Kastein tij dens de vanmorgen gehouden jaarvergade ring in 's-Hertogenbosch heeft uitgespro ken, heeft de voorzitter een antwoord ge geven op de vraag welke maatregelen ge troffen zouden moeten en kunnen worden om de bereidheid van de burger om re- serve-officier te worden, te vergroten. Mr. Kastein meende dat er in ons land een bepaalde spanning heerst tussen volk en zijn leger, tussen de burgermaatschappij en zijn krijgsmacht, die een ongunstige in vloed zal blijven uitoefenen op de leden der krijgsmacht, hetgeen weer in een wis selwerking ongunstig werkt ten opzichte van de burgermaatschappij. Het hoofdbestuur is van mening, ver volgde de spreker, dat er maatregelen moeten worden genomen teneinde de be reidheid van de burger om het reserve- officierschap te aanvaarden, te vergroten. Van deze maatregelen noemde majoor Kastein een goede en juiste voorlichting, vermindering van de diensttijd en van de herhalingsoefeningen van reserveofficieren en een strengere selectie van diegenen die in aanmerking komen om reserve-officier te worden, zodat teleurstelling en ontevre den dienstverrichting voorkomen kan worden. Ook moet voortdurend aandacht besteed worden aan de verzorging van de reserve officieren, meende de spreker. De 5e Interlederbeurs, die van 4 tot en met 8 juni in een van de Utrechtse Jaar beursgebouwen wordt gehouden, zal da gelijks door enkele shows van schoenen voor het aanslaande najaar en de winter worden opgeluisterd. Als voornaamste nieuws kunnen we vermelden, dat veel Nederlandse fabrikan ten er nu eindelijk toe zijn overgegaan zich te schoeien op Italiaanse leest. Een soe pele, lichte schoen, lang en spits van mo del, sierlijk en elegant van lijn, zal hier van het gevolg zijn. Daarnaast is ook inspiratie geput uil de Perzische stijl, die momenteel het mode beeld belangrijk beïnvloedt - de zo en vogue zijnde kasjmier dessins zijn hier van een sprekend voorbeeld. Deze stijl geeft hakmuiltjes te zien met een enigs zins omgekrulde leen. Uit Amerika komt de moccassin met een nieuwe toepassing van een gekleurde zool, geïnspireerd op de meerkleurige carosserie van Ameri kaanse auto's. Queenie's blijven nog favoriet, evenals pumps, voorzien van lastex-voering of met lastex op de wreef. Deze schoenen zijn speciaal geschikt voor wat moeilijke voe ten. In het half-sporlief genre zijn er geva rieerde molières; de flat ontwikkelt zich meer in de richting van het loafer-inodel: een hoger voorblad, al dan niet met elas tiek. Voor de winter passen hierbij mod- derkleurige crêpezolcn. Garneringen van glad bont worden veel toegepast. Laarsjes met vachtvoeringen zullen deze winter een voorname plaats innemen. Voor de niet meer zo jonge vrouw zijn ze voorzien van hakjes. Suède en gekrompen leersoorten vragen de aandacht. Naast zwart worden veel nuances van beige gelanceerd, variërend van licht, dus zandkleurig, tot donker (cognac, hazelnoot, potato en mushroom). Ook donkergrijs is nog in trek. Voor mijnheer blijft zwart de aange wezen kleur. Daarop volgen anthraciet, nigger brown en normale tinten van bruin. Ook voor de heren zijn gekrompen leer soorten zeer in trek. Loafer en eenvoudige molières, afgestemd op Italië, met smalle kanten en licht onderwerk, zullen we veel te zien krijgen. Tot slot enkele nieuwtjes: kalfsleer, be drukt met imprimé-dessins; glazen muil tjes van plastic, afgezet met randjes Rhein- steen; mooie originele Brusselse kant tus sen twee lagen lelijke plastic als voorblad; een aardig voorblad van rekbaar elastiek- in zwart met gouddraad doorweven. T. R. ADVERTENTIE Adonis, de aansteker met bijzondere distinctie vanaf 33.» Flo-line Princess, de gracieuze,.Ronson voor- dames" vanaf 22.50 WORLD'S GREATEST LIGHTER Alleen Imp. en Service Afdeling WILLIAM R1KKERS HANDELSONDERNEMING N.V. Beurs Damrak - Amsterdam Ongerust geworden door het feit. dat het probleem van de vakantiespreiding nog steeds niet nader tot een oplossing is ge komen, heeft de ANWB in een uitvoerig schrijven aan dc minister-president een kiemmend beroep op de regering gedaan, de nodige maatregelen te treffen, ten einde een ingrijpende wijziging in het systeem der lagere schoolvakanties te verkrijgen. De ANWB constateert, dat sinds het in december 1954 te Utrecht gehouden congres inzake de vakantiespreiding, waarbij de minister-president de dringende noodzaak om tot een zo groot mogelijke spreiding van de vakanties te komen als een belang van de gehele bevolking heeft onderstreept, ten aanzien van de medewerking van het onderwijs waarmede het vraagstuk staat of valt niet alleen geen voortgang is ge boekt, doch zelfs reeds bereikte resultaten zijn teniet gedaan. Reeds het vorige jaar zijn in de laatste weken van juli en in de eerste weken van augustus velen de dupe geworden van de overbevolking in hotels, pensions en va kantie-oorden. Was dus reeds voor velen elk werkelijk vakantiegenot illusoir, talloze anderen zijn er zelfs niet in geslaagd een plaats te bemachtigen. Thans gaan wij, al dus de ANWB, op dit gebied stellig een crisis tegemoet, daar de verhoogde vakan tietoeslag en de in het vooruitzicht gestelde drie percent over 1955 door velen stellig voor vakantiedoeleinden zullen worden be steed. Zoals door de minister-president reeds in 1954 tijdens het Utrechts congres is betoogd, moet gezamenlijk getracht wor den verandering te brengen in een situatie, die naar de onhoudbaarheid groeit. „Is dit probleem niet in vrijwillig over leg op te lossen, dan is het denkbaar, dat wettelijke regelingen tenslotte ook voor de BREST, Frankrijk (United Press) De bemanning vand e Nederlandse kustvaar der „Import" is er vrijdagavond in geslaagd een felle brand in de machinekamer te be dwingen. Het 395 ton metende schip voer in het mistige Kanaal, toen de brand uit brak. Korte tijd later vond de „Import" een S.O.S. uit, dat de machinekamer in lichterlaaie stond en lat de bemanning zich gereed maakte om het schip te verlaten. Na dat eerste S.O.S. om 20.40 uur voeren onmiddellijk twee sleepboten van de Fran se koopvaardijvloot uit om assistentie te verlenen, maar een uur later zond de „Im port" een boodschap uit. dat het vuur be dwongen was en dat het koers gezet had naar het 13 k.m. verder gelegen Brest. De Franse sleepboten zijn echter voor alle zekerheid de kustvaarder toch tege moet gevaren. Ook de Nederlandse sleep boot „Oceaan", die het S.O.S. van de kust vaarder via Brest-Leconqueti-adio opving, is van Falmouth naar de „Import" gevaren. Vrijdagavond is, even buiten de pieren van Hoek van Holland, het Zweedse mo torschip „Vistas Vagge", 16.207 bruto re- gisterton, in aanvaring gekomen met het Deense motorschip „Panama", 9.013 ton. De Zweed was geladen met erts en uit varend van Rotterdam. Het schip is heden morgen op eigen kracht teruggegaan voor reparatie bij de Rotterdamse droogdok maatschappij Dc Deen was met stukgoed op weg van Antwerpen naar Rotterdam en heelt eveneens belangrijke schade. schoolvakantie moeten worden ingesteld", heeft de minister-president bij deze ge legenheid gezegd. De ANWB stelt thans vast, dat het on derling overleg uiteindelijk slechts een ne gatief resultaat heeft opgeleverd. Zo is de vóór 1954 reeds bereikte spreiding van de schoolvakanties over zes weken, in plaats van de gebruikelijke vief tot vijf, weer te niet gedaan door de onenigheid van een groot aantal schoolbesturen, waarvan een deel een rouleringssysteem eiste, waaraan het andere deel zich niet wenste aan te passen. Naar de mening van de bond staat thans dan ook nog slechts de weg open van een regeling van overheidswege. De Algemene Nederlandse Grafische Bond (ANGB) heeft vrijdag in het Con certgebouw te Amsterdam een herden kingsbijeenkomst gehouden, omdat negen tig jaar geleden, op 1 juni 1866, zijn voor loper. de Algemene Nederlandse Typogra fenbond, werd opgericht.' Het programma bestond uit zang, declamatie en harpspel, uit een concert door het Utrechts Stedelijk Orkest, en uit een rede van de voorzitter, de heer A. M. van den Boogaart. Hij rele veerde, dat op Tweede Paasdag 1866 verte genwoordigers van typrografenverenigin- gen in den lande te Amsterdam bijeen kwamen en dat op 1 juni daaraanvolgend de bond werd opgericht. ..Dat was de ge boortedag van de werkelijke vakorganisa tie in Nederland. De bijeenkomsten van de voordien bestaande plaatselijke verenigin gen, die bijzonder fraaie namen droegen, waren rijkelijk besproeid met jenever en ook op de werkplaatsen ging de fles rond om de ellende te verdrijven. Daarom ook was de eerste actie van de nieuwe bond gericht op een loonsverhoging van niet minder dan 50 percent. Voorts werd de bestrijding aangepakt van de jongeren- exploitatie", zei dc voorzitter, die hulde bracht aan de aanwezige 92-jarige Jan van Zutphen, de pionier en veteraan der vak beweging. De voorzitter merkte voorts op dat het grafisch bedrijf de oudste en meest uitge breide collectieve arbeidsovereenkomst van ons land bezit. Hij gaf voorts uiting' aan zijn waardering voor de houding der werk gevers met wie de werknemersorganisaties vereend zijn in de Grafische Bedrijfsge- meenschap, die hij noemde „de vlees ge worden samenwerking tussen werknemers en werkgevers". De bond heeft thans 128 afdelingen met 26.219 leden. De bijeenkomst werd onder meer bijge woond door vertegenwoordigers van het verbondsbestuur van het N.VY, het College van Rijksbemiddelaars, de Stichting van de Arbeid, werkgeversorganisatie en de di verse instellingen in het grafisch bedrijf. Geen woord over Euratom De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, is uit Italië in ons land terug gekomen. Met hem arriveerden op Schip hol de overige leden van de Nederlandse delegatie, die in Venetië deze week de mi nisteriële zeslandenconferentie over „Eura tom" (het plan tot vorming van een ge meenschap voor de atoomenergie) en „Euromarkt" (een gemeenschappelijke markt tussen de zes landen van het „kleine Europa") hebben bijgewoond. Minister Beyen, die op Schiphol door verslaggevers werd opgewacht, beschikte afwijzend op ccn verzoek hen over dc con ferentie in Venetië te woord te staan. Rroces-verbaal tegen tandarts De recherche tc Rotterdam heeft proces verbaal opgemaakt tegen de aan de Goud- sesingel praktijkhoudende 35-jarige tand arts A. P. S., die vroeger verbonden was aan de inmiddels geliquideerde stichting Centrale Gezondheidszorg. Hij behandelde Belgische patiënten, die zich voor tandheel kundige behandeling onder narcose had den gewend tot een Brussels instituut, doch naar Rotterdam werden verwezen. Op het adres in Brussel hadden zij een voorschot moeten betalen op het in Rotterdam te le veren kunstgebit. S. werd geassisteerd door de narcotiseur mr. dr. B„ tegen wie de politie te Utrecht enige tijd geleden een onderzoek heeft ingesteld wegens zijn medewerking aan een aldaar gevestigde tandheelkundige in richting. Hoge Raad verwerpt het beroep van Amsterdamse veehouder De gemeente Amsterdam wenst een stuk land, dat zij aan Jan H. voor zijn vee ver pacht heeft, terug omdat zij het nodig zegt te hebben voor stadsuitbreiding. De pacht- rechter heeft echter aan H. een verlenging van twaalf jaren toegestaan. De gemeente Amsterdam begon intussen een onteige ningsprocedure en dwong II. zijn vee weg te halen. Een proces in kort geding verloor H„ evenals een hoger beroep bij het Hof te Amsterdam. Het hof oordeelde, dat de publiekrechte lijke taak van de gemeente de bevoegdheid impliceert tot onteigening over te gaan al is het betrokken land reeds haar eigendom. De gemeente diende echter aan H. schade loosstelling toe te kennen. Van dit arrest van het gerechtshof te Amsterdam is H. in beroep gegaan bij de Hoge Raad. Arrest wijzend heeft de Hoge Raad het beroep overeenkomstig de conclusie van de procu reur-generaal verworpen. Het Trompmuseum te Brielle is door de echtgenote van de burgemeester van Brielle mevrouw W. van Zwieten-van Vliet her opend. Een groot aantal genodigden was bijeengekomen in de grote zaal van hotel „De Nymph", dat destijds het woonhuis is geweest van Tromp. Burgemeester Van Zwieten opende de bijeenkomst met een slag van een histo rische hamer, die eens door koning Willem de Derde is gebruikt. De spreker gaf ver volgens een historisch overzicht van het gebouw. Daarna begaf men zich naar het museum aan de Venkelstraat, dat met een klop op de deur door mevrouw W. van Zwieten-Van Vliet geopend werd. Dit ge bouw is grondig gerestaureerd. Er is onder leiding van architect Phil Bolt ongeveer dertien maanden aan gewerkt. In een der oude cellen zijn door gevangenen jaartallen in de muren gekrast. Daarvan waren er nog twee zichtbaar. Uit de krassen heeft men opgemaakt dat het bouwwerk van voor 1441 dateert. De burgemeester van Kampen dr. W. P. Berghuis heeft aan de Kampenaar Ed. van Huystee, die zich bij de scheepsramp in november 1955, waarbij twee Zwollenaren om het leven kwamen, zeer moedig heeft gedragen, tijdens een bijeenkomst in het stadhuis de bronzen eremedaille van het Carnegie-heldenfonds uitgereikt. De heer Van Huystee dook bij het ongeluk meer malen met ernstig gevaar voor eigen leven via een brandgat in de ondergelopen ma chinekamer van het schip, om het beman ningslid, dat zich daar bevond, te redden. Zijn pogingen bleven echter zonder succes.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9