Haarlemmermeer sluit lening van f 500.000.- tegen rente van 4 lh JAC. VAN MARIS Gastarieven worden verhoogd Kilo's slanker BonKorets 'brieven aan de redactie VRIJDAG 8 JUNI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT VIJFHUIZEN Goede opbrengst voor Rode Kruiscollecte LISSE Postzegelclub „Philatclica" Burgerlijke Stand van Lisse ZANDVOORT Brand in het oude VVV-huisje Burgerlijke Stand Zandvoort OVERVEEN Pompstation-zuid in werking gesteld Burgerlijke Stand van Haarlemmermeer BENNEBROEK Voor het carillon-comité Bijbeldag BLOEMENDAAL Intcrthcatraal voetbal toernooi in Bloemendaal Vaste gage op trawlers naar verhoging met 1/3 I\og weer verbeteringen op komst Verliezer van 13 mille nog steeds onvindbaar Gezagvoerder van m.s. „Pirola" berispt Vragen over hoge prijs van penicilline NW steunt stakende taxichauffeurs niet Grote daling in baksteen- produktie René Clair ere-doetor „Zonder werken niets" in het zilver Studenten conferentie in Bandung geëindigd Russische druk op Rakosi om af te treden? Scheepsbrand hij Vietnam kostte elf man het leven Scheepvaart De gemeenteraad van Haarlemmermeer, djp donderdagmiddag onder leiding van burgemeester mr. G. C. van der Willigen jn het raadhuis te Hoofddorp bijeen kwam. heeft met 16 tegen 7 stemmen besloten met ingang van 1 oktober 1956 een geldlening van f 500.000 aan te gaan tegen een rente van 4 1 4" met een looptijd van veertig jaar. Eventueel kan de lening eerder wor- jfn afgelost, maar pas over tien jaar. Wethouder Oudheusden (Arbeid) ■noest toegeven, dat het percentage hoog •c, maar de aanbieding kan toch gunstig jenoemd worden. Er zijn ook andere aan biedingen binnengekomen, evenwel ook legen een rente van 4 l/4°/o. De heer Van der Zwaard (Arbeid) opperde bezwaren tegen het hoge perccn- ■jge. Daar het geld pas in oktober nodig is, wilde hij met het sluiten der lening wach- ten tot later. „Wij hebben binnenkort ver kiezingen en misschien zorgt de nieuwe minister van Financiën voor geld met een aag rente-percentage", zeide spreker. De heer De Raadt (CHU) merkte op wel geschrokken te zijn van het hoge per centage, maar hij gaf in overweging het voorstel aan te nemen. De voorzitter betoogde dat er in de afgelopen jaren een bewust doelmatige politiek is gevoerd bij' het bepalen van de rentevoet. Op het ogenlik is 4 1/2®/» aan vaardbaar en hij gaf in overweging niet te wachten met het sluiten der lening. De heer Avis (VVD) vond het verant woord een lening te sluiten, omdat er ver- jcheidene werken in uitvoering zijn. Tenslotte werd met zes stemmen tegen ocsloten de lening aan te gaan. Eervol ontslag Aan de heer A. de Nijs werd wegens het oereiken van de leeftijd van 65 jaar eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare lagere school nummer 4 te Hoofddorp. Namens B. en W., de raad en de bevolking sprak wethouder Oudheus den woorden van dank voor het vele werk. dat de heer De Nijs in de loop der jaren voor het onderwijs heeft gedaan. Nawen straten Bij het voorstel lot het geven van namen san straten en wegen in Badhoevedorp, Hoofddorp en Vijfhuizen merkte de heer Vissers (AR) op, dat men in Vijfhuizen niet geheel is ingenomen met het voorstel, om aan een weg de naam Groeneweg te geven. In de dorpsvereniging wordt naar een andere naam gezocht en daarom vroeg fpreker het voorstel aan te houden. De voorzitter was van mening, dat Groeneweg een goede naam is. Hij hoopte, dat die gekozen wordt en had geen be zwaar het voorstel aan te houden. De heer Van Nieuwenhuijzen (AR) besprak het gedeelte van het voor stel, dat handelt over de namen in Bad hoevedorp (voorgesteld worden de namen: Wijnmalen, Olieslagers, Parmentier, Far- man, Blériot en Lindbergh). Hij wilde lie ver namen kiezen van Nederlanders in- plaats van buitenlanders. De voorzitter zette uiteen, dat de buitenlanders op luchtvaartgebied pioniers zijn te noemen. Hun namen passen in de omgeving. Het voorstel van B. en W. werd aan vaard. De straat in het verlengde van de Wilhelminalaan te Hoofddorp zal de naam Beyerinckstraat krijgen. Gastarieven De voorstellen van B. en W. om de gas- •arieven (meterhuur en gas voor ruimtever warming) te verhogen, werden goedgekeurd. De wijziging gaat 1 juli ln. De voor zitter merkte op, dat B. en W. de voor stellen ongaarne hebben aangeboden, maar het is noodzakelijk over meer inkomsten te beschikken. Kleuteronderwijs Besloten werd tot het stichten van een openbare kleuterschool te Zwanenburg (voortzetting van de thans bestaande neu trale school), tot het verlenen van mede werking aan de r.k. kleuterschool te Hoofd- ADVERTENTIE Waarom ar last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen Bonkoreis leven li in enkele weken weer uw leugdig slank figuur Na de maaltijd een dragee mei een slokje water en o verliest ponden pei week Bonkorets werken volgens liet principe van dehydratie een- "tudig en snel Opgehoopt vel smelt weg. van loom- iieid en verstopping heeft n geen weet meer Ver overende charme straalt van u at U voelt u weer opgewekt en monter' Begin een nieuw leven begin nog vandaag met Bonkorets. f 3.10 per flacon. VERMAOf RINGSORAOIES De inzameling ten bate van het Rode Kruis, die in de afgelopen weken in Vijf huizen en omgeving werd gehouden, is een ?root succes geworden. Verleden jaar be droeg de opbrengst 168.85. Dit jaar werd ruim 350,meer ingezameld, in totaal 526,62. Hierin is begrepen de ongeveer hon derdvijfentwintig gulden, die zaterdagmid dag op de Vijfhuizerdijk en in het dorp werd bijeengebracht tijdens de mars van de drumband van de Speeltuinvereniging „Het Oosterkwartier" uit Haarlem. Hun, die tijdens de inzameling niet thuis waren, wordt verzocht het collecte envelopje in te leveren of op te zenden aan de bestuursleden, die zich met de na- inzameling hebben belast (mejuffrouw G. M. Dam, Vijfhuizerdijk 328. de heer J. J. Veenstra, Vijfhuizerdijk 201 en het secre tariaat, Zwarteweg 1). In de Witte Zwaan hield de Postzegel club „Philatclica" te Lisse een vergadering onder leiding van de heer Gehrels. Op de landelijke vergadering is meegedeeld, dat de bond 34 clubs heeft met 3500 leden. Dank zij de activiteit van de Lisser Club Heeft deze de grootste ledenaanwas geboekt in 1955. Tenslotte werd nog bekend ge maakt dat overwogen wordt om de contri butie voor 1957 iets te verhogen. Hierna werd de aanwezigen een collec tie Nederlandse postzegels getoond van 1852 tot heden, waarvoor grote belangstel ling bestond. dorp (uitbreiding met een speellokaal) cn tot het verlenen van een krediet voor de bouw van houten hulplokalen voor het lager- en kleuteronderwijs. Voorts werden goedgekeurd de voorstel len, inzake het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanschaffing van gymnastiekmateriaal (lange mat) ten be hoeve van de openbare lagere scholen te Zwanenburg en Badhoevedorp, tot het ver lenen van een renteloos voorschot aan de speeltuinvereniging „Meervreugd" en tot het verlenen van een krediet voor het uit breiden van de r.k. meisjesschool te Hoofd dorp. Uitbreidingsplannen Badhoevedorp De raad betuigde zijn instemming met de ontwerp-uitbreidingsplannen Badhoeve dorp A en Badhoevedorp B. Wethouder dr. Brouwer (AR) deelde mee, dat er gronden gereserveerd zijn voor de bouw van een Gereformeerde en een Katholieke kerk, voor twee scholer. en voor de kazerne der marechaussee. In antwoord op een vraag van de heer Avis over een ver keersweg AmsterdamSchiphol dwars door het dorp, deelde wethouder Brouwer mee. dat ruimte gereserveerd is. Mogelijk wordt een gedeelte bestemd voor een tunnel. Ook besloot de raad financiële mede werking te verlenen aan het bestuur van „Vooruit" voor het op zaterdag 30 juni te houden concours-hippique. GEBOREN: Erica Wilma. d. van G. Ver- meij en W. de Vries; Joseph Marcelis Gerar- dus Maria. z. van J. J. Reeuwijk en E. van Zonneveld. ONDERTROUWD: H. F. de Zwart en J. J. v. d. Vlugt. Donderdagmiddag even na één uur werd de Zandvoortse brandweer gealarmeerd voor een begin van brand, dat was ont staan in het oude VVV-huisje, dat kort ge leden van het Stationsplein werd verwij derd en werd geplaatst aan het einde van de Zeestraat, waar een particulier het voor strandexploitatie zal gaan gebruiken. Toen de brandweer arriveerde, was het vuur reeds door omwonenden met emmers water geblust. De brandweer kon zich be perken tot het weghakken van dakgoten en een klein gedeelte van de zijgevel, waaraan vrij grote schade werd aange richt. De oorzaak moet waarschijnlijk ge zocht worden in het afbranden van verf door schilders. GEBOREN: Andrea Ida Emma. d. van G. van den Hurk on A. P. Westendorp: Johan nes Anthonius, z. van A. J. Lammers en J. Keur; Mijndert Paul, z. van M. S. van den Boogaard en E. J. Kuijpers Wentink; Her- mina Cornelia, d. van P. Hoogendijk en A. Pot. GEHUWD: P. C. Terol en J. E. Bos; T. J. Holtslag en M. J. West. OVERLEDEN: N. Bos. 8 jr. J. J. Kol, 71 jr., echtg. van J. M. van den Berg. In aanwezigheid van de wethouders A. J. M. Angenent en W. F. Happé, enige raads leden. hoofden van takken van dienst en talrijke genodigden heeft burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers donderdagmiddag "t nieuwe pompstation-zuid op de terreinen van de Haarlemse waterleiding aan de Zee weg te Overveen officieel in werking ge steld. Om halfdrie vertrok het gezelschap in twee autobussen van de Grote Markt naar de Zeeweg. Bij het pompstation hing de vlag ter gelegenheid van dit heugelijk feit uit. Het is een mooi gebouw, dat in het fraaie duinlandschap niet detoneert. Nadat de directeur van het gemeentelijk Waterbedrijf ir. H. Hollaar de gasten welkom had geheten en architect D. II. Heiloo van Openbare Werken te Haarlem en de heren Van der Linden en Blokdijk lof had toegezwaaid voor het vele werk, vertelde hij een en ander over de techni sche installatie van het pompstation, de service die het waterleidingbedrijf aan zijn verbruikers biedt en over het ontstaan van dit pompstation, waarvan de bouw nogal lang op zich heeft laten wachten. Voordat de burgemeester de installatie in werking stelde, sprak hij, mede na mens de waterverbruikers, aan ir. Hollaar zijn oprechte bewondering uit voor diens vasthoudendheid en doorzettingsvermogen bij de totstandkoming van dit pompsta tion. De zorgen omtrent een eventueel wa tergebrek tijdens een droge periode of ver- zilting van het water zijn hierdoor weer aanzienlijk minder geworden. Na deze woorden bracht de burgemeester de pompen door het indrukken van enige knoppen in werking, daarbij geassisteerd door de heer Van der Linden, chef van het Pompstation-zuid. Vervolgens kregen de aanwezigen gelegenheid het gebouw te be zichtigen. Daarna vertrok het gezelschap naar het aan de overzijde van de Zeeweg gelegen machinegebouw van het Gemeen telijk waterbedrijf Haarlem, waar de bur gemeester de nieuwe diesel-elektrische in stallatie in werking stelde, liet machine park had voor deze gelegenheid een verfje gekregen, waarvoor een fraaie, diepblauwe kleur was gekozen. Ook hier voerde ir. Hollaar het woord. Hij memoreerde dat de machines in dit gebouw nu al achtenvijftig jaar dienst doen en daar thans een diesel installatie van Stork uit Heilo aan is toe gevoegd, waarvoor er een vleugel aange bouwd werd. Burgemeester Cremers zeide verheugd te zijn met de nieuwe aanwinst van het wa terleidingbedrijf, omdat men thans aan een mogelijk stroomgebrek gemakkelijker het hoofd kan bieden, ook als de PEN mocht uitvallen. Want men werkt zowel in het pompstation-zuid als in het hoofdpomp station gedeeltelijk met stroom, door het PEN geleverd en gedeeltelijk met eigen stroom. Door het omhalen van een handle werd de nieuwe diesel-elektrische installa tie door de burgemeester in dienst gesteld. ADVERTENTIE SPECIAALZAAK Grootste sortering VakkundiRe bediening Barrevoetestr. 19 Tel. 15051 GEBOREN: Johannes Hubertus Wilhel mus, 7.. van A. J. Trompert en M. P. Glas; Hendrika. d. van J. H. Versteeg en C. M. van Breen; Hendrik Jan, z. van J. van Wouden berg en A. Keizer; Maria Catharina Marga- retha, d. van F. J. Laneveld en C. C. Dam; Petrus Maria, z. van C. Hoenderdos en J. J. F. Wijkhuise; Johanna Maria. d. van P. N. M. Snoek en A. M. van Wees. Johannes, z. van J. Honcoop en T. Overbeek: Michael Jo hannes Maria, z. van A. A. M. de Wit en A. Th. M. Bosch; Johanna Jacoba Margriet, d. van G W. Haverman en G. Jansen; Ray- mundus Johannes Nicolaas. z. van J. A. Wijnsouw en A. G. M. Huiberts; Maarten Willem, z. van J. Kastelein en S. Verhaar. ONDERTROUWD: Freerk Wilkens en Margaretha Johanna Reichardt; Willem Terp stra en Alida Koopsen; Thomas de Smidt en Maria Eduarda Hendrika Post: Martinus Hendrik Maria van der Vlugt en Alida Maria Bank; Hendrik Johannes Schuurman en Belia Wilhelmina Borghoff; Leendert Kar man en Anna Elisabeth Hoffschlag; Hendrik Izak Jasper van der Bijl en Adriana Koop man. GETROUWD: Petrus Anthonius Maria van der Putten en Nelly Schuuring: Jacobus Ja cob Weeland en Leni Peters: Cornelis Jo hannes de Jong en Cornelia Maria Milatz; Jan de Vries en Antonia Witte. OVERLEDEN: Frederika Nijland, 78 j„ wed. van H. Timmer; Willem van Noorloos. 96 j„ wedn. van J. Imanse; Arien Mantel, 80 j., echtg. van E. van der Horst. VEEMARKT LEIDEN Aanvoer: stieren 10, melkkoeien 75, vette koeien 215, varekoeien 60. vette kalveren 60. nuchtere kalveren 207, vette schapen 60, vette lammeren 140. zuiglammeren 187, weidelammeren 3021, varkens 43, schrammen 234. biggen 565. geiten 17. totaal 4884. Notering: stieren (geslacht) f 2,90f 3.30, melkkoeien f 800f 1160. vette koeien (ge slacht) f 2.70f 3.55 per kg. varekoeien f 590—f 885, vaarzen f 600—f 880, pinken f 390f 610, vette kalveren f 2f 2.70 per kg levend gewicht, nuchtere kalveren (ge slacht) f 40—f 60, nuchtere kalveren (levend) f 1,25—f 1.40 per kg. vette schapen f 100 f 130, weideschapen f 90—f 125, vette lam meren f 110f 140, zuiglammeren f 100 f 115, weidelammeren f 75f 100, zeugen f 2,60f 380, schrammen f 70f 115, biggen f 45—f 56, geiten f 20—f 60. Handel: Voor melkkoeien, schapen en vette lammeren goed, voor vette koeien en nuchtere kalveren vlug, voor zuiglammeren en weidelammeren matig, voor zeugen, schrammen en biggen kalm. voor geiten ma tig. voor varekoeien, vaarzen en pinken redelijk. Texelse lammeren van f 75f 95, handel matig. De aanvoer van runderen was gelijk aan die van de vorie week. Het aantal var kens was echter kleiner. Van wolvee was er een zeer grote invoer. In het komend najaar zal de r.k. toneel vereniging „Bennebroek" ten bate van het carillon-comité enige opvoeringen geven van „De Klokkengieter" van Anton Coolen. Ook de ouden van dagen zullen in de ge legenheid worden gesteld, een opvoering bij te wonen. Op zaterdag 9 juni houdt ds. D. E. Boeke, oud-secretaris van het Nederlands Bijbel genootschap een bijbeldag te Vogelenzang, Bekslaan 28-30, die des middags om 3 uur zal beginnen. Op deze middag zullen verscheidene sprekers, waaronder predikanten, een korte aanbeveling geven voor het gebruik van de Bijbel. VOETBALWEDSTRIJD TEN BATE VAN BEJAARDEN. Zaterdagavond om 7 uur zal op het BSM- terrein aan de Zwarteweg te Bennebroek een voetbalwedstrijd worden gespeeld tus sen BSM en SIZO uit Hillegom, waarvan de baten ten goede zullen komen voor de ouden van dagen. De inzet is ook nu weer een wissel beker, welke na afloop van de wedstriid tijdens een gezellig samenzijn in „Oud Berg en Dal" zal worden uitgereikt. Gisteren werden in Bloemendaal de wed strijden voor het jaarlijks intertheatrale voetbaltoernooi gespeeld. De ploeg uit Win schoten sleepte dit jaar de beker in de wacht door na een 11 stand tegen de Amsterdamse Stadsschouwburg met het ne men van strafschoppen te winnen. Wissel bekerhouder Eindhoven werd tegen de ver wachtingen in door Haarlem VVS met 21 geklopt in de strijd om de derde en vierde plaats. De elftallen eindigden verder als volgt: 5 Leeuwarden. 6 LIVRO, 7. Rotterdam. 8 Den Haag. 9 ACL. Johnny Jordaan ver richtte de aftrap. Wanneer de trawlervissers, aangeslo ten bij de erkende werknemersorganisaties en ook het College van Rijksbemiddelaars er hun goedkeuring aan hebben verleend, zal de collectieve arbeidsovereenkomst voor de trawlvisserij aanzienlijk worden gewijzigd. De belangrijkste verbetering voor de opvarenden op de trawlervloot is de verhoging van de vaste gage met 33 1/3 percent. Bedroeg deze vaste gage volgens de oude CAO f 172,50 per maand, met terugwerkende kracht tot 1 april van dit jaar zal deze gage f 230,bedragen. Voorts hebben de onderhandelingen tussen reders en werknemersorganisaties er toe geleid, dat verbeteringen voor de trawleropvaren den zijn vervat in de regeling van het lever- en kuitgeld, de kosten van bedrijfs kleding, de positie van de tremmer, de vakantie en de vakantietoeslag. De par tijen hebben bovendien besloten tot instel ling van een kleine commissie, die de voe ding op de vloot zal bezien en binnenkort met voorstellen zal komen. Het is nu bijna acht maanden geleden, dat de 23-jarige los werkman Herman Klok uit Harskamp, een dorpje tussen Barne- veld en Ede, bij de politie aangifte deed van het feit, dat hij een dikgevulde porte feuille had gevonden toen hij bezig was met het schoonmaken van een greppel. Hoewel de pers veel aandacht aan deze vondst schonk en alle politieposten van ons land een volledige beschrijving van het gebeurde, plus een foto van de bewuste portefeuille met dertienduizend gulden ontvingen, is de eigenaar nog steeds niet opgespoord. Het kapitaal is thans veilig bij de justitie, maar voor alle zekerheid heeft de heer Klok een advocaat in de arm genomen om zich over een en ander te laten voor lichten. Hoewel van Klok niets meer wordt gehoord hij heeft zich zelfs op het politiebureau niet meer vertoond ziet het er toch naar uit, dat er later nog wel over hem gesproken zal worden, want waarschijnlijk wordt deze los werkman, het tiende kind uit een gezin met zestien kinderen van een kleine boer in Harskamp, nog eens een rijk man. Na drie jaar, dus op 11 oktober 1958, heeft Herman Klok namelijk recht op het vruchtgebruik van zijn vondst en na dertig jaar het kapitaal is dan zo goed als verdubbeld kan de rechtmatige eigenaar geen aanspraken meer op het verlorene doen gelden. Het komt er in de praktijk dus op neer, dat Herman Klok dan geen eigenaar van het kapitaal wordt, maar dat hij wel over dit kapitaal mag beschikken. Een formaliteit slechts, die het er voor deze boerenzoon echter niet slechter op zal maken De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft vandaag de kapitein R. P. uit Appingedam, die in december '54 met zijn m.s. „Pirola" bij het verlaten van de Zweedse haven Skoghall aan de grond liep, schuldig verklaard aan deze stran ding. De Raad strafte de kapitein met een berisping. De hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, de heer J. Metz, noemde de ze stranding een typisch gevolg van angst, waardoor men weliswaar het ene gevaar ontgaat, doch het andere in de armen loopt. Om een stranding in één bepaalde sector van de Zweedse wateren buiten Skoghall te vermijden, was kapitein P. te lang in een even gevaarlijke sector geble ven en gestrand. Zijn schip liep geen ern stige averij op. Het Tweede Kamerlid de heer Van Lien- den (KVP) heeft onlangs aan de minister van Economische Zaken gevraagd waarom de prijs van penicilline in ons land bedui dend hoger is dan de wereldmarktprijs. De minister van Economische Zaken en de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid hebben thans geantwoord dat voor penicilline geen betrekkelijk unifor me en op een normale wijze tot stand ge komen wereldmarktprijs bestaat. De prak tijk is dat verscheidene landen, waar de eigen penicillineproduktie de binnenlandse vraag overtreft, het overschot exporteren tegen ver beneden de kostprijs liggende prijzen. Deze handelwijze heeft tal van an dere landen ook Nederland genoopt tot het nemen van beschermende maatre gelen. Hierbij is mede in aanmerking geno men. dat handhaving van de nationale pro- duktie in het belang van de volksgezond heid moet worden geacht en ook om strate gische overwegingen noodzakelijk is. Hier door is de prijs van penicilline in Neder land hoger dan de (dumping)-prijs, waar voor dit produkt in het internationale ver keer wordt aangeboden. Naar het oordeel van de ministers geeft de momenteel door de Nederlandse in dustrie aan binnenlandse afnemers bere kende prijs geen aanleiding tot het nemen van maatregelen. Het prijsverloop van dit belangrijke artikel heeft hun aandacht. Het Nederlands Verbond van Vakvereni gingen heeft de bij het verbond aangesloten stakende Amsterdamse taxichauffeurs la ten weten dat het zijn stakingskassen voor deze staking niet zal openstellen. Op een naar aanleiding van deze mededeling ge houden vergadering van bij het NVV aan gesloten stakende loonchauffeurs werd het besluit genomen over deze materie een ul timatief schrijven te richten tot het hoofd bestuur van het NVV. Vandaag zullen en kele NVV'ers dit schrijven in Utrecht over handigen. Wanneer aan dit ultimatum geen gehoor zal worden gegeven zullen de sta kende NVV-leden zich op nadere stappen beraden. In april is, zoals werd verwacht, een in zinking opgetreden in de produktie van gebakken metselsteen en van ongebakken stenen. De geringe produktie van de eer ste soort werd veroorzaakt door onvoldoen de voorraden ongebakken steen uit de vo rige campagne. De hevige nachtvorsten zijn debet aan een lagere produktie van onge bakken stenen. De daling van de gebakken metselsteen- produktie van maart op april bedroeg dit jaar bijna 14 miljoen stuks, in 1955 was de teruggang 14.5 miljoen, maar de produktie lag toen op een lager niveau dan thans. De straatsteenfabrieken produceerden in april '56 eveneens enkele miljoenen minder dan in maart. Verwacht wordt echter, dat in mei de produktie hoger is dan in de overeenkom stige periode in 1955. De Franse filmregisseur René Clair is aan de universiteit van Cambridge gepro moveerd tot doctor honoris causa in de rechten. Zijn promotor, prof. W. K. Huthrie, verkalarde o.m.: „Het genie van René Clair kan het best geïllustreerd worden door het feit, dat de films, die door hem ge maakt zijn, thans nog evenveel genoegen geven als in de tijd toen zij werden ver vaardigd". Bij dezelfde plechtigheid werd aan Her- bert Morrison, de vroegere plaatsvervan gende leider van de Labour-fractie in het Lagerhuis, de bul behorend bij het ere doctoraat in de rechten uitgereikt, terwijl de Deense botanicus prof. Knut Jenssen van de universiteit van Kopenhagen een ere-doctoraat in de wis- en natuurkunde kreeg. In september grote expositie in Haarlemse Vleeshal Naar wij vernemen zal de Haarlemse volkstuindersverenlging „Zonder werken niets" in september haar zilveren jubileum vieren met een grote expositie in de Vlees hal, die daartoe op 15, 16 en 17 september Ier beschikking is gesteld. Aan die bloemententoonstelling werken de Haarlemse volkstuinen „Eigen tuin" en „Ons Buiten" ook mee, evenals de tuin- bouwstudieelub „Haarlem". Het bestuur zal ook contact zoeken met de Dahliaver eniging opdat een zo goed mogelijke propa ganda voor het volkstuinwerk wordt be reikt. Bovendien houdt „Zonder werken niets" aan het einde van de volgende maand of in het begin van augustus een bloemen- schouwspel in haar eigen clubgebouw aan de Slaperdijk. Verscheidene Haarlemse firma's werken aan de jubileumviering mee door zaden, bollen en planten ter beschikking te stellen. Zo zullen er bijna duizend d'haliastekken worden geplant, meldt de „Amateur tuinder". ADVERTENTIE NieuW'GuineaAlgerije, Palestina en Kenia in resoluties genoemd BANDUNG (Reuter) De Aziatisch- Afrikaanse studentenconferentie te Ban dung is geëindigd met het aannemen van resoluties, waarin kolonialisme en rassen discriminatie worden veroordeeld en waar in maatregelen worden aanbevolen om te komen tot nauwere betrekkingen tussen de studenten van deze twee werelddelen. De conferentie verklaart steun te verlenen aan de strijd van de volken van Algerije, Indonesië (inzake Nederlands-Nieuw Gui nea). Palestina (de kwestie van het herstel van de Arabische rechten en terugkeer van de vluchtelingen naar hun land) en Kenia. De studenten eisen voorts, dat proeven met atoomwapens „overal ln de wereld zul len worden stopgezet." Een voorstel van India om in het slot communiqué een paragraaf op te nemen, waarin „de vechters voor de vrijheid van Goa" gesteund werden, werd verworpen terwille van de eenstemmigheid nadat de delegatie van Pakistan bezwaren tegen een dergelijke paragraaf had geuit. De conferentie vroeg voorts uitwisseling op het gebied van voorlichting tussen de universiteiten, nauwere samenwerking op onderwijsterreinen, uitwisseling van stu denten tussen Aziatische en Afrikaanse landen en verplicht middelbaar onderwijs. Een Egyptisch voorstel tot oprichting van een „Aziatisch-Afrikaanse jeugdfederatie die een éfnde zou maken aan kolonisatie door vreemdelingen en aan het bestrijden van buitenlandse verdragen, strandde op sterke tegenstand van de „niet-communis- tische" delegeaties. Evenmin werden er resoluties opgesteld tegen het pact van Bagdad, de ZOAVO en andere verdragen, uit vrees, dat de delegaties van de landen, wiens regeringen lid van deze verdragen zijn, de conferentie zouden verlaten. De delegatie van de Chinese volksrepubliek zou „in het algemeen belang" besloten hebben geen resolutie voor te leggen over de kwestie-Formosa. WENEN (Reuter) Waarnemers te Wenen geloven, dat de Sovjet-deskundige voor Oosteuropese zaken Soeslov, die lid is van het centrale partijcomité der commu nistische partij in Boedapest, getracht heeft de eerste secretaris van de Hongaarse com munistische partij, Rakosi, over te halen tot aftreden. Politieke waarnemers te Wenen wijzen erop, dat een Zuidslavisch dagblad enige dagen geleden Rakosi aanviel als „een van de laatste overblijfselen van het Stalim- tijdperk". Het blad sprak de wens uit, dat Rakosi Molotovs voorbeeld zal volgen door eveneens af te treden. SAIGON (Reuter) De brand aan boord van het Amerikaanse landingsvaar tuig, dat ten oosten van Zuid-Vietnam oude vliegtuigmunitie in de Zuidchinese Zee wierp, heeft aan elf personen het le ven gekost, zo wordt van officiële Ameri kaanse zijde te Saigon vernomen. Vijf personen worden nog vermist en zeventien hebben verwondingen opgelopen. Het vaartuig is op eigen kracht in een haven bij Saigon aangekomen. De brand ontstond in de negenhonderd ton munitie, die men wilde vernietigen. Slechts vijf Van de 172 passagiers en dertig leden van de bemanning van het s.s. „Badora" dat vorige week zaterdag in de Golf van Bengalen is vergaan, hebben slechts vijf er het leven afgebracht. (Verkort weergegeven) Donderdagmarkt Florcsstraat. Iedere inwoner van Haarlem zal met genoegen hebben gelezen dat van gemeentewege paal en perk wordt gesteld aan de uitstallingen op de trottoirs, waardoor een voetganger weer behoorlijk kan lopen, zonder zich op de rijweg te begeven. Een grote verbetering is ook dat het ver keer Generaal Cronjéstraat-Julianapark nu langs de remise van de NZH wordt ge leid. De bedoeling hiervan is het rijwiel- verkeer door de Timorstraat te leiden. Deze maatregel komt op marktdagen niet tot zijn recht, omdat zelfs op de rijweg van het voorste gedeelte van de Floresstraat, waarlangs het verkeer naar de Timorstraat moet. kramen worden geplaatst, waardoor dit verkeer een volkomen chaos wordt en ongelukken niet uitgesloten zijn. J.Z. Angolakust, 6 v. Amsterdam n. Dakar. Abbedijk, 6 v. Vancouver n. Victoria B.C. Alcyone. 6 v. Savannah n. Norfolk. Aldabi, 6 te Buenos Aires. Ameland, pass. 6 Azoren n. Curacao. Abbekerk, 8 te Singapore. Axeldijk, 7 te Santos Alhena, 6 150 m. w. Kp. St Vine. n. Las Palmas. Annenkerk. 6 dw. Startpoint n. Amsterdam. Arkeldijk, 6 te Hamburg. Aagtekerk, 8 v. Melbourne n. Aden. Aardijk, 8 te Port Said. Amcrskerk, 7 v. Casablanca n. Antwerpen. Amor. 8 te Rotterdam. Artemis. 7 v. Maracaibo n. Philadelphia. Anker. 8 te Amsterdam. Ariadne. 8 te Amsterdam Barito. 6 te Sorong. Blijdendiik, 6 v. New York n. Antwerpen. Billiton, 7 te Plad.iu. Bintang. 6 70 m. n.w. Den Helder n. Montreal. Bagan, 7 t, Posso. Bontekoe, 7 te Priok. Britsum, 6 190 m. n.n.w. Kaapstad n. Durban. Baud. 7 te Makassar. Bcnnekom. 7 v. Amsterdam n. Pacific. Boschfontein, 8 te Amsterdam. Coralla. 8 te Singapore. Caltex The Hague, 6 Casquets gepass. n. R'dam. Caltex Utrecht. 6160 m.o.n.o. Aden n. Suez Corilla, 8 te Singapore verw. Caltex Pernis, 7 180 m. n. Curacao n. Vlissingen. Coryda. pass. 7 Kp. Frio n. Curagao. Delft, 8 te Curacao. Doris, 8 te Houston. Drente, pass. 8 Guardafui, 9 te Aden verw. Duivendijk, 6 v. Middlesbro n. Antwerpen Esso Deri Haag, pass. 7 Rasfartak n. Rastanura Etrema, 7 te Pta. Cardon. Esso Amsterdam. 8 te Sidon. Eemland, 7 te IJmuiden verw. Elizabeth B. 7 100 m. z. Kreta n. Londen Esso Rotterdam, 7 90 m. o.n.o. Malta n Sidon Eendracht, pass. 8 Malta n. Haifa. Gordias, 6 v. Rotterdam n. Bremen. Garoet. pass. 7 Sabang n. Colombo. Granadcro. 7 in IJmuiden verw. Guineekust, 7 te Lagos (voor c.a. 10 dagen). Gaasterland. pass. 7 Madeira n. Amsterdam. Haarlem. 6 v. Santiago de Cuba n. Europa. Haulerwijk, 6 v. Norfolk n. Amsterdam. Heelsum, 7 v. Amsterdam n. Bremen. Hermes. 7 te Antwerpen. Houtman. 8 te Nagoya. Hera. 6 v. Guanta n. Cumana. Hydra. 6 v. Baltimore n. New York. Hathor, 7 v. Iskenderun n. Vassiliko. Hersilia, 7 420 m. z.w. Azoren n. Barbados. Isis, 7 te Pto. Cabello. Indrapoera, pass. 7 Ceylon n. AHpn. Japara KRL. pass. 7 Ceylon n. Belawan. Jagersfontein, 8 te Amsterdam. Krebsia, 6 v. Piraeus n. Fao. Karimata, 7 te Amsterdam. Kota Cede. pass. 6 Gibraltar n. Marseille. Khasiela. 7 v. Curasao n. New Orleans. Kieldrecht. 7 v. Curagao n. New Orleans. Kasimbar. 7 te Banda. Kermia. 7 v. Pta. Cardon n. New York. Kenia. 8 v. Lulea n. Rotterdam. Krebsia. 8 te Suez, Lindekerk, pass. 6 Perim n. Dubai. Lemsterkerk, 7 nog te Basrah. Lekkerkerk, pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Loenerkerk, 7 te Suez. Leuvekerk. 8 te Marseille. Leersum, 8 te New Orleans. Mervvede. 6 v. Lagos n. Port Harcourt. Modjokerto. 8 te Sorong. Mijdrecht, 8 te San Francisco. Maas. 6 te Hamburg. Maureen. 6 80 m. n. Burlings n. Lissabon. Meliskerk. 6 180 m. n.n.w. Benghazi n. Pt. Said. Molenkerk. 6 555 m. o. Guardafui n. Aden. Metula. 7 220 m w n.w. Manilla n. Kawasaki. Murena. 12 te Balikpapan verw. Musi. 7 te Bengkalis. Mentor, 6 800 m. z.w. Ouessant n. Dordrecht. Nieuw Amsterdam, 6 te New York. Oraniefontein. 6 v. Las Palmas n. Kaapstad. Oranjestad. 7 v. Amsterdam n. Pto. Limon. Ovula, pass. 7 Flores n. Pladju. Orion. 7 te Akcay. Ouwerkerk, 7 850 m. o.z.o. Guardafui n. Aden. Oldekerk. 8 te Antwerpen. Oranje, 8 te Amsterdam. Oostkerk. 8 v Adelaide n. Melbourne. Prins Joh. Willem Friso. 6 v. Hamh. n. Montreal. Purfina Hellas. 6 v. Vlissingen n. Bandarshapur. Prins Frederik Willem, pass. 7 Vliss. n. Hamb. Polydorus, 8 te Belawan. Prins Philips Willem, 6 45 m. n.w. Malinhead n. Montreal. Peperkust, 8 te Amsterdam. Phrontis, 8 te Suez. Prins Maurits, 8 te Londen. Rijnland. 6. v. Hamburg n. Platarivier. Rotula, 6 v. Rotterdam n. Stavanger. Rondo, 6 120 m. n.n.w. Perim n. Belawan. Raki, 7 te Surabaja. Ruys, 8 te Rio de Janeiro. Rijnkerk, 7 v. Hongkong n. Shanghai. Sarangan. 7 te Rotterdam. Schouten, 7 te Beira. Sloterdijk, 7 te Philadelphia. Stad Rotterdam. 7 te Seven Islands. Schelpwijk, 7 te Thameshaven. Scherpendrecht, 7 te Port Said. Stad Leiden. 6 te Amsterdam. Sarpedon. pass. 7 Ouessant n. Guanta. Soestdijk, 7 v. Rotterdam n. New York, Stad Maassluis. 7 te Immingham. Sarpedon, 6 dw. Noordhinder n. Guanta. Singkep. 6 dw. Finisterre n. Port Said. Stad Amsterdam. 6 270 m. w. Valentia n. Wabana, Stad Maassluis, pass. 6 Dundee n. Imfningham. Sunetta. 6 215 m. z.z.o. Socotra n. Dar Es Salaam. Stanvac Pendopo. 7 te Priok. Stanvac Talang Akar. 7 te Saigon. Stanvac Djirak. 7 te Sungeigerong. Stentor, pass. 5 Kingston n. Maracaibo. Sirrah. 7 90 m. n. Christmas eil. n. Fremantle, Stad Haarlem, pass. 7 Lizard n. Wabana. Statue of Liberty, 7 te Suez. Tjlmenteng. 6 340 m. n.o. South Natuna eil. naar Balikpapan. Tjisadane, pass 7 Sabang n. Singapore. Tara, 6 v. Hamburg n. St. Laurens. Titus. 7 te La Guaira. Tibia, 7 360 m. n. Northwestcape n. Geelong. Teiresias, 7 te Avonmouth. Tamo. 8 te Rotterdam. Vasum, 7 v. Thameshaven n. Mena A1 Ahmadi. Waterland, pass. 6 Madeira n. Amsterdam. Willem Ruys, 7 te Tj. Priok. Wonosobo, 5 te Basrah. Wonosari, 6 620 m. n.w. Marcus ell. n. San Franc. Westertoren, 7 220 m. w. Auckland n. Miri. Waterman, 6 320 m. z.o. Pitcairn eil. n. Cristobal. Waal. 8 te Rotterdam. W Alton Jones. 8 v. Suez n. Mena A1 Ahmadi. Willemstad, 8 v. Aruba n. Curacao. Witmarsum. pass 7 Key West n. Houston. I.Tssel, 7 v. Kallonl n Kymassa. Zijpenberg, pass. 8 Finisterre <i. Port Talbot. KLEINE VAART Aardenburgh. 7 v. Rotterdam te Stockholm. Arctic. 7 v. Londen 1e Rotterdam. Arienoldus G, 7 v. Stocka te Karlsvik. Ameland pass 7 Vlissingen n Antwerpen. Att S, pass 7 Vlissingen n. Antwerpen. Avontuur. 7 v. Londen te Rotterdam. Antares. 7 v. Newcastle te Rotterdam. Amigo, 7 v. Middlesbro n. Masnedsund. Appingedam. 7 v. Lissabon te Oporto. Bab T. 5 v. Rotterdam n. Ostrand. Birmingham, 7 v. Harlingen te Goole. Brouwersgracht, 7 v. Amsterdam te Rotterdam. Batavier 1. 7 v. Londen te Rotterdam. Concepcion. 7 v. Vitorla te Rotterdam. Castor. 5 v. Tyne n. Hull. Corrie B. 7 v. Kopenhagen te Holmsund. Driebergen, verm. 7 v. Hudiksvall n. Amsterdam. Duiveland, 7 v. Dover n. Rotterdam. Ellewoutsdijk, 7 v. Port Talbot n. Amsterdam. Erkalin. 7 v. Paimpol te Teignmouth verw. Escaut, 7 v. Rotterdam te Amsterdam. Elisabeth Roorda, 7 v. Flensb. te Rostock verw. Frans v. Scumeren. 7 v. Emden n. Munkcndal. Gaasterland, 7 v Zeebrugge n. Harlingen. Henriette. 7 v. Vlissingen n. Bremen. Honrica B. 7 v. Amsterdam n. Kalmar. Hast 1, pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Ina L, pass. 7 Vlissingen n. Brussel. Jaba. 7 v. Boston te IJmuiden. Jan Kreumer, verm. 9 v. Londen n. Rotterdam. Kaap Ealga. 5 v. Ostrand te Rundvik. Kaap St. Vincent. 6 v. Skutskaer te Middelburg. Kcnitra. 7 v. Rotterdam n. Santos. Larix, 2 v. Stockholm te Gefle. Leuvehaven, 7 v. Rotterdam te Antwerpen. Leemand, 7 v. Rochester te Vlissingen. Midas. 7 v. Amsterdam te Rotterdam. Mirfak N. 7 v. Asuncion te Rotterdam. Megrez N. 7 te St. Vincent. Maartje. 7 v. Londen te Antwerpen. Mado 2. pass. 7 Vlissingen n. Terneuzen. N'oordstad. 7 v. Antwerpen te Rotterdam. Nieuwland, 7 v. Grangemouth te Rotterdam Noorderlicht, verm. 8 v. Norkoping n. Zaandam. Navis, pass 7 Vlissingen n. Cork. Nassauhaven, 7 v. Kopenhagen te Halmstad. Nieuwehaven. 7 v. MalmB n. Gotenburg. Oosterburg, 7 v. Rotterdam te Antwerpen. Pavo. 6 v Ostrand n. Domsjo. Ponza, 3 Kiel gepass. n Ostrand. Realta, 7 v. Rouaan te Rotterdam. Stella Maris. 7 v. Holmsund tc Helsinki. Sonsbeek. 7 v. Antwerpen te Londen verw. Sparta, pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Spurt, 7 v. Goole te IJmuiden. Tilly, 4 Kiel gepass. n. Ostrand, Twente, 7 v. Londen te Rotterdam. Venus, 7 v. Amsterdam te Londen verw. Wicbold Bohrner, 16 v. Genua te R'dam verw. SLEEPVAART Ebro. 5 te Fortaleza. Noordholland. 6 450 m. z. Kp. Race n. La Pallice. Zwarte Zee, 6 250 m. w.n.w. Madeira n. Savanna. ANDFRLECHT. De Belgische ploeg Anderlecht heeft een voetbalwedstrijd ge speeld tegen een team van de arbeidsreserve te Leningrad. De uitslag was 0—0.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13