„Marihuana-handel tiert nog welig in Amsterdam" KARPETTEN KÜHLING [Eodhik PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR „STOCK AMERICAIN" Wereldnieuws „Nederlandse emigranten maken het goed tot opperbest" Een jaar geëist tegen „Ambonese Piet De radio geeft zaterdag Witte tanden - frisse adem met COLGATE! 8 Anegang 27a De treinontsporing bij Oldebroek Boete voor wagenvoerder Ir. Haveman brengt verslag uit: Eén schaduwzijde: waar blijven de intellectuelen CAMERAS 1 1 KLM boekte weer flinke vooruitgang Bedrijfsresultaten over eerste kwartaal 1956 Verzending van zeepost Henelux-arbeidsverdrag ondertekend I ^5ocl\ ió Wet zo ENERGIE VRIJDAG 8 JUNI 1956 -) 11 Amsterdam en Parijs staan b\j de Ameri kaanse soldaten in Duitsland bekend als de voornaamste centra, waar zij mari- huana-sigarettcn kunnen kopen", zei van ochtend als getuige een Amsterdamse bri gadier, die belast is met het opsporen van handelaars in deze verdovende middelen. „Ondanks de processen van de laatste tijd tiert de handel nog welig." „Tegen deze sinds 1953 verboden invoer dient streng te worden opgetreden", meen de de officier van justitie. Hij eiste 1 jaar met aftrek tegen de ietwat vreemde, be deesde Ambonese jongen in de verdach- tenbank, die met gevouwen handen, zonder ook maar éénmaal met zijn ogen te knip peren, starend naar de president keek. „Ik vraag vergeving, hoogheid", fluister de hij, „ik heb ook nog opium verkocht". „O", antwoordde de president, „maar dat is u niet ten laste gelegd, dus zullen we daar maar niet over praten". „Ambonese Piet" noemen de dubieuze handelaars op de Zeedijk de verdachte wiens praktijken aan het licht kwamen nadat vorig jaar een jonge Nederlander, die aan de marihuana-rokerij verslaafd was geraakt, eigener beweging naar de recherche ging en iedereen verraadde, die bij de handel betrokken was. Zoals men weet, zijn er al enkele pro cessen tegen marihuana-handelaars ge voerd. Het vorig jaar werd een Neder landse zeeman, die deze „Indische hennep" Amsterdam binnensmokkelde tot een jaar met aftrek veroordeeld. De kleyrlingen „Blackie" en „Small Boy" (Surinamers), die zijn afnemers waren en in bepaalde kringen van jonge Amsterdammers grif gegadigden vonden voor deze verdoving, kregen iets lagere straffen. „Small Boy" moest 6 maanden doen en is nu weer op vrije voeten. Hij werd vanochtend als ge tuige gehoord en heeft nog 6 maanden voorwaardelijk boven zijn hoofd hangen, als hij zich weer aan een strafbaar feit schuldig maakt. „Van P. heb ik twee tinnetjes marihuana ADVERTENTIE Wij bieden u een pracht collectie in het moderne en klassieke genre tegen de scherpste prijzen. Een uitgebreide sortering in de vermaarde KASHMIR en BESHIR KARPETTEN fabrikaat v. d. Brink en Campman te Laren. Ziet onze etalages Haarlems grootste speciaalzaak in woningtextiel Haarlem - Telefoon 12610 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Gevarieerde muziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelinigen. 12.33 Metropole orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Lichte muziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursprogramma. 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.40 Amateurprogramma. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Idem. 17.40 Musettemuziek. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Platen. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch aller lei. Een en ander over de vijftien landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. .19.00 Nieuws. 19.10 Politieke toespraak. 19.25 Pla ten. 20.00 Lichtbaken, causerie. 20.20 Actuali teiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Gevari eerd programma. 21.30 Cabaret. 22.00 Platen. 22.35 Wij: luiden de zondag in! Daarna Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Dansorkest. 23.45-24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.00 Tijdelijk uitge schakeld. causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven. 11.35 Kamermuziek. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.20 Orgel. 13.45 Snort- praatie. 14.00 Accordeonorkest. 14.35 Betuws programma. 15.00 Harmonie-orkest. 15.20 Hét volle pond, causerie. 15.35 Kamerorkest en solist. 16.20 Boekbespreking. 16.35 Hammond orgel. 17.00 Weekjournaal. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Verkiezings toespraak. 18.35 Ritmische muziek. 19.00 Ar tistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, cau serie. 19.40 De Bijbel in het Kerkelijk jaar. causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Nelis Vollevaart. 20.10 Amuse mentsmuziek 21.00 Stadionspel van het N.V.V. 21.30 Socialistisch commentaar. 21.45 Platen. 22.30 Binnen zonder kloppen, hoor- soel. 22.50 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Platen. TELEVISIE (KRO. VARA, NTB, AVRO!. 17.00-17.30 Voor de kinderen. 18.00-19.00 Leer de aarde te bewonen, stadionspel van het NVV. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 Gevarieerd programma. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Filmmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-almanak. 14.30 Radiojournaal. 15.00 Instrumentaal trio. 15.45 Platen. 16.00 Accordeonrecital. 16.15 Platen. 16.30 Accordeonrecital. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.20 Vlaamse liederen. 17.30 Orgelconcert. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Lichte muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Amuse mentsmuziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05-24.00 Platen. voor 10 gulden per stuk gekocht", zei „Small Boy"; „niet 10 tot 12 tinnetjes, zo als per abuis In mijn eerste verklaring staat. Dat is een vergissing van de recher cheur". „Ja, hoogheid", zei de kleine donkere verdachte met het vriendelijke gezicht, „ik rookte zelf ook marihuana-sigaretten. Ik heb er helemaal geen lichamelijk nadeel van ondervonden en ik kan er ook best buiten. Als ik in Amsterdam was, dobbelde ik nogal veel en kwam dan wel zonder geld te zitten. Dan verkocht ik wat van mijn voorraad". „Ik deelde niet de indruk van de recher cheur" vertelde een andere getuige, „dat Ambonese Piet eraan verslaafd was". Hij was de eerste Nederlandse zeeman, die hel vorig jaar veroordeeld werd wegens de frauduleuze invoer. Samen met de ver dachte, als olieman, had hij gevaren op het s.s. Meerkerk van de Verenigde Neder- landsche Scheepvaartmaatschappijen. „Als je wat verkopen wilt, moet je maar eens contact opnemen met. een zekere D. in Amsterdam", had hij Piet verteld. Dat had Piet gedaan. Hij schreef D. een brief en leverde zich daarmede uit aan de recher che. Want het was deze D. die schoon schip maakte en de recherche alles vertelde, wat hem bekend was. De brief lag nu in het dossier. „Een klein mannetje", meende tenslotte de raadsman, „geen vaste handelaar, een vreemde jongen, die aan het zwerven is geraakt nadat zijn broer in Indonesië was vermoord. Ik geloof niet, dat hij helemaal toerekenbaar is". Hij vroeg een gecombi neerde straf, waarvan dus een deel voor waardelijk zou zijn. De rechtbank zal op 21 juni a.s. uitspraak doen. Na „Ambonese Piet" hadden zich 's mid dags nog een tiental, voornamelijk jonge, Nederlanders voor de rechtbank in Am sterdam moeten verantwoorden voor het „aanwenden" dezer verdovende sigaretten. Met dat „aanwenden", zoals de wet het strafbaar stelt, wordt volgens de officier van justitie „roken" bedoeld, doch de pre sident kon zich met die term niet vereni gen. „Zegt u wel eens: Ik ga een sigaret aan wenden?" vroeg hij een der verbaasde ver dachten, die daarop ontkennend ant woordde. Onder het tiental waren vier musici en de andere zes waren ofwel adspirant-musici of grote muziekliefhebbers, zij het dan in hoofdzaak bewonderaars van jazz-muziek. De meesten kenden elkaar en in bijna alle zaken werd tegen hen de 25-parige onder wijzer gehoord, die leider van een ama teurband was geweest en zijn medespelen- den had verleid tot het roken der verboden sigaretten. In bijna alle zaken werd vastgesteld, dat de verdachten incidenteel, meestal uit nieuwsgierigheid, soms met zijn tweeën, trekjes aan een marihuana-sigaret gedaan hadden, die de onderwijzer ofwel Rob. D. (een jonge schilder, die hen tenslotte alle maal bij de politie verried) hun had ge geven. Tegen alle tien de verdachten eiste de officier 3 maanden voorwaardelijke gevan genisstraf plus een geldboete van tussen 25 en 100. De rechtbank zal op 21 juni uitspraak doen. Het gerechtshof te Arnhem heeft de machinist V. A. van W. uit Amersfoort veroordeeld tot f 50 boete of 10 dagen hechtenis. Hij zou als wagenvoerder van een sneltrein onvoldoende acht hebben ge slagen op een aantal seinen bij Oldebroek op 3 februari 1954. Door deze onoplettend heid werd een ernstige treinontsporing veroorzaakt. Volgens deskundigen kon de wagenvoerder, die inmiddels gepensioneerd is, ten pi'ooi zijn geweest aan overver moeidheid. De rechtbank te Zwolle heeft de wagenvoerder destijds ^vrijgesproken. De procureur-generaal bij het hof had f75 boete of 30 dagen geëist. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Oud-wethouder veroordeeld. De recht bank te Rotterdam heeft de 57-jarige A. C. A D. uit Schoonhoven veroordeeld tot eenë,- geen alternatie! geldboete van f 300. Hem was ten laste ge legd, dat hij in 1952 als wethouder van open bare werken te Schoonhoven had deelge nomen aan de leverantie van wegfunderings- blokken aan de gemeente Schoonhoven. Donderdag heeft de regeringscommissa ris voor de emigratie, rar. ir. B. W. Have man, voor de Raad van Emigratie in Utrecht een uiteenzetting gegeven van de conclusies die hij ten aanzien van de emi gratie heeft getrokken, nadat hij in de afgelopen maanden een studiereis heeft gemaakt in Australië, Nieuw-Zeeland en Canada. „Mijn jongste bezoek aan Australië, na dat ik daar voor het laatst in 1952 geweest was, heeft mij de grootste en prettigste verrassing gegeven," zo zei hij. „Het is bijna onbegrijpelijk wat vele emigranten in de tussentijd bereikt hebben. Zeker 15 percent, doch naar mijn schatting zelfs 20 percent van hen, die drie jaar in Austra lië zijn, hebben zich reeds zelfstandig ge vestigd en veelal met goede tot soms voor treffelijke bedrijfsomstandigheden en voor uitzichten. Men treft Nederlanders geves tigd in de meest uiteenlopende bedrijven: vervoersbedrijven, garages, restaurants, broodbakkerijen en banketbakkerijen, krui deniers, elektriciens, schilders, stenen fabrikanten, deelboeren en geheel eigen boeren, te veel om op te noemen. Men vindt deze zelfstandigen over geheel Australië verspreid en velen zijn in op mars, ondanks de financieringsmoeilijk heden, waar deze jonge bedrijven vaak mee te kampen hebben." „Australië beschouw ik in het algemeen als het emigratieland, dat aan het grootste aantal niet-agrarische emigranten de beste mogelijkheid tot zelfstandige vestiging biedt, uiteraard, nadat men er enkele jaren hard gewerkt en spaarzaam geleefd heeft. Het huisvestingsvraagstuk blijft het moei lijke punt. Het wordt verscherpt omdat tussenwegen en tussenoplossingen ontbre ken. De woningstandaard is zeer hoog en eenmaal onder eigen dak, heeft men over het algemeen een woning, waaraan men in Nederland nimmer toekomt. Deze stan daard is ook hoger dan in Canada en in vele andere landen, in Nederland zelfs ondenkbaar. Onder deze standaard is er eigenlijk niets, dat voor huisvesting in aanmerking komt. Dit probleem moet op gelost worden en kan in beginsel, naar mij gebleken is. opgelost worden door middel van kredietverlening. De risico's, welke hierbij door de kredietgevers gelopen wor den, zijn uitermate gering." Geestelijke verzorging Over de geestelijke verzorging zeide de heer Haveman: Nu ook vele katholieke en protestantse geestelijken, die mede geëmi greerd zijn, tot de oudere jaarklassen zijn gaan behoren, vormen zij steunpunten van onschatbare waarde voor onze emigratie. Natuurlijk is hun aantal nog veel te klein, zij arbeiden veelal volkomen overbelast en soms ontvangen zij een geldelijke vergoe ding, die hun leven bepaald niet gemak kelijker maakt. Nieuw-Zeeland Over Nieuw-Zeeland zeide de heer Have man: Door de engere selectienormen heeft Nieuw-Zeeland een migratie ontwikkeld, die betrekkelijk klein van omvang is ge bleven, doch een eigen karakteristiek heeft. Mislukkingen doen zich in dat land prak tisch niet voor. Als men eenmaal de selec tiebarrière gepasseerd en in Nieuw-Zeeland aangekomen is, vormt de huisvesting mis schien soms even wat hoofdbrekens, maar geen zeer lastig op te lossen probleem. Ook de plaatsing in een werkkring tegen een behoorlijk loon vindt zonder veel moeite plaats. Men kan spoedig sparen en in een welstand leven, die zeer gunstig bij de gemiddelde omstandigheden in Nederland afsteekt. Meisjes gewenst Het opname-vermogen van Nieuw-Zee land is beperkt en mensen, die hun vak niet kennen, zijn van meet af aan tot vol maakte mislukking gedoemd. Bij onvol doende bekwaamheid of tegenslag bestaat emigratie van meisjes dan op zakelijke- en niet op huwelijksbasis. De positie van de werkende jonge' vrouw is maatschappelijk sterker verankerd dan hier te lande. In Australië en in Canada, maar ook in Nieuw-Zeeland ben ik gestoten op het vraagstuk der vakdiplóma's, zeide spreker. Het gebrek aan eenheid en duidelijkheid van de vertalingen dezer diploma's is zeer groot. Het M.T.S.-diploma wordt op zo verschillende wijzen vertaald, dat het de toekomst van de bezitter kan maken of breken. Een ander vraagstuk is dat dei- wederzijdse erkenning van diploma's, voor al ten aanzien van middelbare en universi taire opleidingen. De tijd lijkt mij rijp om te trachten deze materie tot een zekere regeling te brengen. De achterblijvende emigratie van intel lectuelen vervulde de heer Haveman met bezorgdheid. Er is een onevenwichtigheid, die zich gaat wreken, omdat het leiderschap dat van deze groep normaliter uitgaat, bij gemeenschappelijke initiatieven welke uit Nederlandse emigrantenkringen voort spruiten, ontbreekt, hetgeen als een ernsti ge lacune wordt gevoeld." Canada „Mijn bezoek aan Canada was kort," ver- vluchtige indrukken opleveren. Ik ben er echter van overtuigd, dat de economische volgde de heer Haveman, „en kon slechts ontwikkelingslijn in opwaartse richting hervat is en ik blijf mijn mening trouw dat Canada voorbestemd is een der landen met de hoogste welvaart te worden. De zelfstandige vestiging van emigranten vindt hoofdzakelijk op agrarische bedrijven en, in iets mindere mate dan in Australië, in andere bedrijfstakken of ambachten plaats. Over geheel Canada is men uiter mate te spreken over de nieuwe mogelijk heden tot kredietverlening, welke door de garantieregeling der Nederlandse regering in beginsel opengelegd zijn. De door deze regering gegarandeerde lening aan een Nederlandse „credit union" en de overeen komst met de Land Settlement Board van Nova Scotia werken zeer stimulerend. In Alberta ondergaan alle organisaties van Nederlandse emigranten op dit gebied een samenbundelingsproces, dat alle hoop en moed geeft voor een gunstige verdere ont wikkeling. ADVERTENTIE ..W Nieuwe heerlijke smaak! Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schuim! Houdt Uw mond fris en gezond Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven. Colgate de meest verkochte tandpasta ter wereld ct. |Siandaard tubr 44 ci famihetubo f 1 A Op het vraagstuk der ongehuwde emi granten meende spreker dat het enige juiste antwoord is: stimulering van de emigratie van gezinnen en van meisjes. De In het eerste kwartaal van 1956 heeft de KLM 2.9 percent meer ton-kilometer ge produceerd dan in de overeenkomstige pe riode in het vorige jaar. De verkoop steeg met 8.4 percent. De ton-kilometer-produc- tie bedroeg 85.100.000 (vorig j. 82.700.000) en de ton-kilometer-verkoop 49.500.000 (vorig jaar 45.600.000). De beladingsgraad steeg met bijna 3 pet. tot 58.1 pet. Het aantal passagierskilometers bedroeg 342.300.000, dit is 7.9 pet. meer dan in het eerste kwartaal van 1955. Het post- en vrachtvervoer nam toe met respectievelijk 9.6 en 8.7 pet. tot 2.400.000 en 14.300.000 ton kilomter. Op de Amsterdam-New York- liin steeg het vrachtvervoer met 23.8 pet van 589.000 kg. tot 729.000 kg. Het aantal gevlogen kilometers bedroeg 13.491.000 (13.243.000) en het aantal ge vlogen uren 38.860 (38.240). Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Uruguay Star" (12 juni); Australië: via Engeland (16 juni); Brazilië: m.s. „Uruguay Star" (12 juni), s.s „Alphard" (16 juni); Canada: m.s. „Veslefjell" (11 juni); s.s. „Groote Beer" (14 juni); s.s. „Maasdam" (16 juni); Chili, via New York (14 juni); Indonesië: m.s. „Oranje" (13 juni); Ned. Antillen: m.s. „Helicon" (13 juni); Ned. New. Guinea: m.s. „Oranje" (13 juni); Nieuw Zeeland: via Engeland (16 juni); Suriname: m.s. „Mentor" (13 juni); Unie van Zuid Afrika en Zuid-west Afrika m.s. „Winchester Castle" (16 juni). 53. De concierge begaf zich regelrecht naar de woning van Heer Staalhart om deze te waarschuwen, dat zijn museum ge plunderd werd. Een deftige bediende open de de deur. „Heer Staalhart is niet aan wezig", zei hij, „doch hij kan elk ogenblik thuiskomen. Kan ik misschien een bood schap voor hem aannemen?" „Ja", ant woordde de concierge. „Zeg hem, dat hij zich zo vlug mogelijk naar zijn museum moet begeven en dat hij zijn geweren moet meenemen. Een bende dieven is daar bezig zijn kunstvoorwerpen weg te slepen". „Nee!", riep Panda, „het zijn geen dieven, maar verzamelaars. Zij weten niet, dat „Stil", viel de concierge hem in de rede, „laat dit nu maar aan ons over". Maar nu begon Panda zich toch wel erg ongerust te maken. „Het is misschien toch maar be ter, dat ik de politie waarschuw", dacht hij. Want als die meneer Staalhart straks op die arme verzamelaars gaat schieten, zou dat wel eens ongelukken kunnen ge ven". Dus rende hij naar het dichtstbijzijn de politiebureau om daar te vertellen, wat er aan de hand was. Maar nauwelijks had den de ijverige ordebewaarders begrepen, dat er indringers in een museum waren, of ook zij grepen naar geweren, pistolen en andere wapens. „Maar luister even!", riep Panda, „het zijn geen echte dieven, maar„Stil!", viel een agent hem in de rede. „Laat dit nu maar aan ONS over. Thans neemt de WET de zaak in handen!" In Den Haag is dondei'dag een Benelux- arbeidsverdrag ondertekend. Het verdrag heeft tot doel, het Beneluxgebied tot een gemeenschappelijke arbeidsmarkt te vor men, waarbinnen de arbeidskrachten op voet van gelijkheid met de nationale werk nemers op dezelfde rechten aanspraak kun nen maken. Dit houdt in, dat voor het in dienst nemen van wederzijdse werknemers binnen het Beneluxgebied geen arbeidsver gunning meer zal zijn vereist. Imit. SUEDE 3ASJES39.50 Amerikaanse SPIJKERBROEKEN Q Qn voor dames en heren OJw Canvas LUCHTBEDDEN16.75 ANORAKS - alle kleuren l/ifb KAMPERVEST 1 HAARLEM Kidnap. In Southampton is donderdag een baby van 2'/a maand uit een onbeheerde kinderwagen gestolen. De politie zoekt een jonge zigeunerin die met het kind in een autobus gezien zou zijn. Verboden. Twee Britse onderwijzers van een Londens zendingsgenootschap heb ben aanzegging gekregen Egypte te ver laten. Zij worden ervan beschuldigd de christelijke leer te hebben onderwezen aan mohammedaanse kinderen. De Egyptische wet verbiedt het onderricht aan schoolkinderen van een godsdienst, die niet door de ouders wordt beleden. Onwettig. Een woordvoerder van de West- duitse regering heeft in de Bondsdag verklaard dat er in West-Duitsland 67.753 onwettige kinderen zijn van wie bekend is dat de vaders geallieerde sol daten zijn. Veilig. In de Verenigde Staten is gebleken dat vrouwen achter het stuur van een auto minder ongelukken maken dan mannen. Ook bleek dat niet-rokers vei liger rijden dan rokers. Scapa Flow. De Britse marinebasis Scapa Flow op de Orkney-eilanden zal geslo ten worden, omdat de kosten ervan niet langer in verhouding staan tot het nut van de basis. Aanvaard. Premier Boelganin van de Sovjet-Unie en partijsecretaris Kroesj- tsjev hebben een uitnodiging tot het bezoeken van Zweden, Noorwegen en Denemarken volgend jaar aan vaard. Over datum, duur en programma zal via diplomatieke kanalen worden onderhandeld. Halfbevroren. Op het station van Como, in Italië, is in een koelwagen van de trein uit Joegaslavië een halfbevroren man gevonden. Hij moet zes dagen in de wagen doorgebracht hebben en is ver moedelijk een politieke vluchteling. Siamees. Een Columbiaans meisje van veertien jaar heeft een Siamese twee ling ter wereld gebracht, waarvan hoof den, armen en bovenlichamen normaal zijn. De onderlichamen en benen zijn echter samengegroeid in de vorm van een vissenstaart. Klassiek. Een dertigjarige gehuwde stu dente van de universiteit van Californië heeft een eis tot schadevergoeding van tienduizend dollar ingediend tegen een professor, die haar een stomp op de neus gegeven zou hebben in een woor denstrijd over de verdiensten van Socrates en Plato. Niet verantwoordelijk. Naar aanleiding van een Westduits vertoog heeft het Foreign Office te Londen verklaard niet verantwoordelijk te zijn voor de „Oxford atlas", waarin een kaart voor komt waarop Oost-Duitsland als afzon derlijke staat is aangegeven. Luchtwaardig. Het Britse verkeersvlieg tuig met straalaandrijving „Comet-2" mag nu voor normaal passagiersvervoer worden gebruikt. Het toestel is een ver beterde uitvoering van de „Comet-1", waarmee enige ongelukken zijn gebeurd en die als verkeersvliegtuig niet meer mocht worden gebruikt. Rechtstreeks. Maarschalk Djavoronkov, het hoofd van de Russische burger luchtvaart en een van de directeuren van de luchtvaartmaatschappij „Aero- flot", is uitgenodigd om te Londen te komen spreken over de opening van een rechtstreekse luchtverbinding tussen Londen en Moskou. Vorig jaar weigerde de Sovjet-regering de Britten toestem ming een dergelijke dienst te beginnen. Verbetering. De Roemeense regering heeft onlangs besloten, dat de leden van de Duitse minderheid, wier huizen door de staat in beslag waren genomen, hun bezit zullen terugkrijgen, of binnen vijf jaar schadeloos zullen worden gesteld, aldus meldt het Roemeense persbureau „Agerpress". Deze maatregel is genomen om de verhouding tussen de bevolkings groepen te verbeteren en een einde te maken aan de vroegere politiek van nationale discriminatie door de land eigenaars. Werkgelegenheid. In vergelijking met het in augustus 1955 bereikte recordpeil is de werkgelegenheid in de Verenigde Staten met ongeveer een half miljoen arbeidsplaatsen verminderd. Niettemin was hel aantal in het arbeidsproces op genomen personen, dat ongeveer 65 miljoen bedroeg, in mei hoger dan ooit in deze maand van het .iaar het geval is geweest, zuks in weerwil van de massale ontslagen in de auto-industrie. Zomers. Franse melkproducenten hebben gedreigd de levering van melk aan Parijs maandag te staken, indien de regering niet akkoord gaat met hogere zomerprijzen. De boeren willen de win- terprijs (24 tot 25 francs per liter) ge durende het gehele jaar gehandhaafd zien. Zij krijgen in de zomer 22 francs per liter. v DE AARDE ontvangt haar energie voor verreweg het grootste deel van de zon. Ware deze energiebron er niet, dan zou het leven op onze planeet uitgesloten zijn, althans in de vorm waarin wij het thans kennen. Van deze wijsheid is iedereen vol komen overtuigd. Een lichaam, waaraan steeds warmte wordt toegevoerd, moet echter ook warmte afgeven, wil het niet te heet worden, en bijgevolg moet ook de aarde weer energie afstaan om te ontkomen aan het lot een ko kende bol te worden. Dat klinkt eenvoudig, maar bij deze warmte-af gif te doen zich toch verschillende mógelijkheden voor die we niet zonder meer over het hoofd kunnen zien. In de eerste plaats zou de aarde de energie die zij van de zon krijgt, met dezelfde snel heid kunnen afgeven als zij werd ontvan gen. Van enig voordeel is dan geen sprake en onze planeet zou even kil en onbe woonbaar zijn als met verscheidene andere soortgenoten in het zonnestelsel het geval is. Een andere mogelijkheid is, dat de aarde energie uitstraalt in een hoger tempo dan zij energie ontvangt. In dat geval vindt er dus voortdurend energieverlies plaats en het zou hier koeler en koeler worden zodat uiteindelijk het leven on mogelijk zou worden. Er is nog een andere mogelijkheid, n.l. die van de energiewinst, waarbij dus steeds iets minder energie wordt afgedra gen dan werd ontvangen. Dan zou de tem peratuur geleidelijk stijgen en we zouden tenslotte gekookt worden, zodat ook deze oplossing voor de voortzetting van het leven niet bevorderlijk is. Gelukkig is er bij al deze kwade kansen nog een laatste mogelijkheid, en wel deze. dat de aarde juist zoveel energie afgeeft als zij van de zon ontvangt. Dan kan alles blijven zoals hel is en behoeft niemand zich ongerust te maken, althans niet wal deze kwestie betreft. We vinden het allen zo vanzelfsprekend dat de levensomstandigheden - met de nodige schommelingen uiteraard - door alle eeuwen en duizenden van jaren heen, ongeveer dezelfde blijven, maar bij dieper nadenken en ernstige overweging van de kwade kansen die roe hierbo ven hebben opgesomd, is de gelijkmatigheid van de aardse temperatuur 'n allermerkwaar digst fenomeen. Want de ener giebalans is precies in even wicht, zodat we geen vrees be hoeven te koesteren in kookhit te of diepvries te belanden. Onderzoekers, die zich gaarne reken schap geven van de verschijnselen die zij waarnemen, zijn eens aan het rekenen ge slagen en hebben becijferd hoeveel gram calorieën de atmosfeer gemiddeld jaarlijks direct van de zon ontvangt, hierbij werd de uitstralingswarmte van de aarde ge voegd, evenals de geleidingswarmte en verdampingswarmte, alsmede enige posten van geringer betekenis. Dit waren de debetposten van de balans. Aan de credit zijde werd de uitstraling van de atmosfeer geplaatst, waarna bleek dat de gemiddelde inkomsten en uitgaven elkaar prachtig dek ten. „Dat moet ook wel" zal een nuchter- ling opmerken, „anders zou het op den duur warmer of kouder moeten worden" Inderdaad. Maar de nuchterling zal dan toch tevens moeten toegeven, dat de zaak toch wel bijzonder goed in elkaar zit! Dat komt door de ideale isolatie die de atmosfeer vormt. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2