Uitgaan ir l Haarlem Gala-banket in Frans Halsmuseum werd hoogtepunt van het bezoek Vijftig jaar geleden Agenda voor Haarlem Twee vorstinnen in Haarlem '"Hoe is het ontstaand Middernachtelijke rondrit bracht vele honderden in geestdrift Soldaten werden ziek na eten van vissticks Dit woord: VAKANTIE Examens Uit Haarlems Dagblad van 8 juni 1906 Het diner Vertraagd vertrek De eerste gasten VRIJDAG 8 JUNI 1956 3 MUZIEK Vrijdag, 8 juni, Concertgebouw, 19.30 uur: Uitvoering van leerlingen van Haarlems Muziekinstituut, onder leiding van Nico Hoogerwerf. Zondag 10 juni, Stadsschouwburg, 14.30 uur: Uitvoering van de leerlingen van mejuf frouw Annie Bonarius. Uitgevoerd worden de kinderoperettes „De Koningskeuze" en „De Varkenshoeder". Maandag 11 juni, Muziektent bij „Dreef- zicht", 20 uur: Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Haaidemse Bond van Muziekverenigingen concerteert de R.K.-harmonie „St. Bavo". Maandag 11 juni, Grote Markt, 20 uur: Extra carillonbespeling door stadsbeiaardier Ar ie Peters, die men ook kan beluisteren don derdag 14 juni om 20 uur en vrijdag 15 juni om 11.30 uur. Dinsdag 12 juni, Concertgebouw, 19.30«uur: Uitvoering' van leerlingen van het Haar lems Muziekinstituut onder leiding van Nico Hoogerwerf. Dinsdag 12 juni. Grote Kerk, 20 uur: Orgel concert. Ook kan men een orgelconcert be luisteren op donderdag 14 juni om 15 uur. Dinsdag 12 juni, Muziektent Kattenberg, 20 uur: Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Haarlemse Bond van Mu ziekverenigingen concerteert de Harmonie „Haarlem". Woensdag 13 juni, Muziektent bij „Dreef- zicbt", 8 uur: Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Haarlemse Bond van Muziekverenigingen concerteert de Spaarndamse Harmonie „Crescendo". Vrijdag 15 juni, Muziektent Westkolk, Spaamdam, 8 uur: Concert van de Spoor wegharmonie „Harmonie Crescendo". DIVERSEN Vrijdag 8 juni. Stadsschouwburg, 20 uur: De letterlievende vereniging „J. .T. Cremer" geeft een voorstelling van „Hooikoorts" (Hay Fever) door Noel Coward. Regie: Henk Bakker. Vrijdag 8 juni, Grote Markt. 19 uur: Vertrek van een stoet naar de Linnaeushof, waar om 20.45 uur een seringenspel zal worden opgevoerd. Zaterdag 9 juni, Stadsschouwburg, 20 uur: Dansuitvoering van de leerlingen van mevrouw Lenie van de Ree-van Tricht. Zaterdag 9 juni, Lido Theater, 23.30 uur: Nachtvoorstelling van de film „Green fire". Zaterdag 9 juni, Gymnastieklokaal, Volders gracht, 20 uur: Ter afsluiting van het volksdansseizoen geven de bij de Haar lemse Volksdansfederatie aangesloten groepen een slotles onder leiding van Hennie Turkenburg, Henk van der Wa teren, Henk Honhofen en Sied Mooijman. Zondag 10 juni, Cinema Palace, 10.30 uur: Bijzondere voorstelling van de film „Vuile handen" naar het gelijknamige stuk van Sartre. Zondag 10 juni, Rembrandt Theater, 11 uur: Bijzondere voorstelling van de Zweedse film „Het grote avontuur". Zondag 10 juni. Lido Theater. 11 uur: Bij zondere voorstelling van de zangfilm „Aïda" naar Verdi's gelijknamige opera. Zondag 10 juni, Studio Theater, 11 uur: Bijzondere voorstelling van de film „Kop pensnellers van de Amazone". Donderdag 14 juni, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging „Door inspanning Uitspanning" geeft een opvoering van „Afrekening". TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, expo sitie van poppenhuis anno 1750 met in ventaris. Het museum is geopend op werk dagen van 10-17 uur, des zondags van 13-17 uur. Tentoonstelling van reprodukties van Rembrandt-tekeningen. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel An- gelo. Claude Lorrain. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van 11-17 uur en de eerste zondag van iedere maand van 13-17 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 10-17 uur, des zondags van 13-16 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur en op iedere vrijdagavond van 20-22 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrijburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9-12 en van 14-16 uur. Tevens elke eerste zondag van de maand van 15-17 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's Bij belse voorstellingen. Geopend van 14 tot 17 uur. Zondags gesloten. Woonhuis Van Looy: Des zondags van 14-17 uur en donderdag van 10-12.30 en van 13.30-17 uur geopend. Museum „Het Huis Van Looy": Herdenkings tentoonstelling van werken van de over leden kunstschilder Herman Vreedenburgh. Tot 11 juni. Geopend van 10-12.30 en van 13.30-17 uur. Zondags van 14-17 uur. (In gang Kamperlaan). Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. ,,'t Huis met de kogel": Expositie van schil derijen, aquarellen en pastels van Corri HoltWalop. Op werkdagen geopend van 10 tot 18 uur. Tot 10 juni. Vishal: Tentoonstelling van werken van de schilder G. H. Breitner. Van 9 juni af tot 8 juli. Tegen een fabrikant in de provincie Utrecht (zijn naam is niet bekend ge maakt) is proces verbaal opgemaakt, om dat hij aan enige kazernes te Utrecht, Amersfoort en Maarn zogenaamde „vis sticks", een met deeg en vis bereide spijs, heeft afgeleverd waarin o.a. eenden-eieren zouden zijn verwerkt. Vrijdag zijn de „vis sticks" in de kazernes op het menu ge weest en na het eten van dit gerecht zijn een aantal militairen in genoemde plaat sen onwel geworden. Bij anderen deden zich thuis tijdens hun verlof vergiftigings verschijnselen van zeer lichte aard voor. Sommige verlofgangers zijn daarom niet van verlof teruggekeerd. Enkele militairen zijn opgenomen in het hospitaal te Amers foort. De fabrikant paste tot voor kort een ander fabricage-procedé toe waarbij geen eenden-eieren werden gebruikt. Verwer king daarvan is onder bepaalde omstan digheden door de Warenwet verboden in verband met mogelijk besmettingsgevaar door paratyphus-bacillen. Zonder de auto riteiten hiervan in kennis te stellen, schijnt de fabrikant over gegaan te zijn tot ver werking van eenden-eieren. Men heeft een onderzoek ingesteld in de fabriek. De fa brikant zal gerechtelijk worden vervolgd. Ook aan particuliere afnemers werden de vissticks verkocht. Mede om die reden is de voorraad in beslag genomen. Het latijnse werkwoord vacare be tekent: ledig zijn, vrij zijn van iets, iets ontberen. Hiervan is een regelrechte afleiding vacant in de zin van: onbezet speciaal van een ambt of betrekking. Ook het woord vakantie hangt blijkens de betekenis samen met vacare. Het is een term die oorspronkelijk in juridische taal werd gebruikt. Men verstond er onder: de dag waarop of de tijd waarin geen rechtszittingen plaats vonden. Later kreeg het woord de betekenis: periode, inzonderheid op scholen en universiteiten, waarin men niet behoeft te werken. j Rotterdam: Geslaagd voor het doctoraal examen economische wetenschappen mej. A. J. Meyer, Rotterdam, en de heren A. M. Schoof, Schiedam, R. Voskuil, Rotterdam, en H. Groenendijk, Rotterdam. Leiden: Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer F. J. de Heer te Amsterdam. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte mej. A. F. E. Salomons te Dordrecht. Voor de eindexamens spoedcursus aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd de dames E. Harders te Heemstede; C. H. M. ten Have te Haarlem; I. M. S. Laguna te Driehuis; E. Mandemakei-s te Haarlem, H. J. Menage te Heemstede en C. C. Noothoven van Goor te Leiden. HAARLEM. De reizigersdie gis teren met den trein van 9 uur van Haar lem naar Amsterdam reden, zijn getuigen geweest van een sensationeelen, ultra modernen wedstrijd, namelijk tusschen een automobiel en den trein. Even vóór de Liedebrug kwam de auto den trein achterop en wat nog nooit gebeurd is liet hem achter zich. Dat was meer dan de machinist kon dulden. De anders zoo rustig voortsjokkende trein werd een bliksemtrein, die steeds sneller ging, tot dat een vaart van wel 60 kilometers in het uur werd bereikt. Doch alles was vergeefs: de automobiel bleef overwin naar, weliswaar met groote moeite, want de inzittenden, een heer en een dame, moesten zich in het verschrikkelijk hot sende voertuig stevig vastklampen. De chauffeur had blijkbaar echter veel genoegen in dezen wedstrijd, want hij wachtte den trein, nadat deze aan het station te Halfweg had gestopt, weder op ti de race begon opnieuw. Zij werd ook nu glasrijk door de automobiel ge wonnen, die spoedig uit het gezicht was verdwenen. Dicht bij Amsterdam zagen de treinreizigers het voertuig staan. De chauffeur wuifde vriendelijk naar den trein. Blijkbaar was hij gestopt om na zijn duivelse rit de assen van zijn wagen wat te laten afkoelen. Voor de wielrijders langs den weg was deze wedstrijd geen genoegen. De voort ijlende automobiel wierp zulke ontzet tende stofwolken op, dat zij genoodzaakt werden af te stappen. ADVERTENTIE VRIJDAG 8 JUNI Minerva: „Ciske de Rat", 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „Wilde vruchten", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Medelijden voor de zondares?", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: Simon en Laura", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De naakte oorlog", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ik stierf duizend doden", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Drie mannen in de sneeuw", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Pete Kelly's blues", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 9 JUNI Minerva: „Ciske de Rat", 14 jaar, 2.30, 7 en 0.15 uur. Palace: „Wilde vruchten", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Medelijden voor de zondares?", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Simon en Laura", 14 jaar, 2.15, 7 en 0.15 uur. Lido: „De naakte oorlog", 14 jaar, 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ik stierf dui zend doden". 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Drie mannen in de sneeuw", alle leeftijden, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Pete Kelly's blues", 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: 23.30 uur: Nachtvoorstelling van „Green fire", 18 jaar. In een linnen tent achter de zuidelijke vleugel van het museum werden de spijzen voor het banket toebereid en „opgemaakt". de dat de koninklijke gasten, in aantocht waren. Even later ronkten de zware moto ren met het escorte Rijkspolitie het smalle Heiligland in, direct gevolgd door de auto met de beide vorstinnen. Lachend wuif den Groothertogin en Koningin de ver pleegstertjes toe die zich juichend uit de ramen van het Gasthuis bogen om toch maar niets van het schouwspel te missen. Voor de poort van het museum werden de hoge gasten verwelkomd door de minister president met wie zij enkele woorden wisselden, aldus de nieuwsgierigen de ge legenheid biedend, een glimp van haar toi letten te zien. Koningin Juliana was ge kleed in een grijsblauw brocaten avond robe waarover een losse, wijde stola van dezelfde, doch iets lichter gekleurde stof. De Groothertogin droeg een nauwsluitend toilet van zware goudlamé met korte sleep, waarbij haar prachtige brillanten diadeem voortreffelijk harmonieerde. Nadat ook Prins Felix, gekleed in de ge neraalsuniform van de landmacht, zich bij de dames gevoegd had, volgde in de hal de begroeting door burgemeester Cremers en de directeur van het museum, de heer H. P. Baard met hun echtgenoten. In de Em- pirezaal en de Achttiende eeuwse zaal werden, de overige gasten voorgesteld, ter wijl champagne geserveerd werd. Om ongeveer kwart voor negen begaf men. zich naar de Renaissancezaal waar filmteams van de televisie-nieuwsdienst en Polygoon alsmede de persfotografen gele genheid kregen, de vorsten te vereeuwigen. Direct daarna zette men zich aan tafel voor het diner, dat met een korte toast van de minister-president een aanvang nam. Het lichte, maar met grote zorg samenge stelde menu toebereid door twee koks van een gerenommeerd Amsterdams éta blissement in een linnen tent achter het museum bestond uit kreeft, ossenstaart soep met sherry, ris de veau St. Cliud, ha ricots verts en céléri Braise, pommes Pari- siennes, fondue au Parmesan, mousse gla- cée aux fraises, fruit en een kopje mocca, dat in de Goudleerzaal genuttigd werd. De Gildgelazen waren gevuld met champagne brut 1947, Chateau Branaire-Decru 1937 en een St. Julien van een befaamd succes jaar. Directeur H. P. Baard mocht tijdens de maaltijd vele welgemeende complimenten incasseren over de door hem uitgedachte muzikale omlijsting: zachte kamermuziek- klanken van Vivaldi, Haydn en Mozart, van langspeelplaten, die via twee luid sprekers in het plafond van de zaal over de gasten werden uitgestrooid als laatste bijdrage tot de perfecte feestdis. Na de maaltijd werd onder leiding van directeur Baard een korte rondgang door het museum gemaakt, die volgens het programma tot half elf zou duren. Toen de vorsten echter, na reeds hartelijk af- scheid van hun gastheren genomen te heb ben, op het punt stonden in de auto's te stappen die hen naar de hoofdstad terug zouden brengen, kwam men tot de ontdek king dat de grote zaal met de Halsen bij de bezichtiging was overgeslagen. „Dit moogt u niet missen", zei de Koningin tot haar Luxemburgse gasten en zonder ver dere plichtplegingen stapten de beide vor stinnen weer het museum binnen, waar men nog ruim een uur de schuttersstukken en andere befaamde scheppingen van Frans Hals bewonderde. Inmiddels had de politie reeds om half elf de route door de binnen stad afgezet, zodat er wel enige vertraging voor het normale rijverkeer ontstond. Zo wel de opgehouden automobilisten als de honderden nieuwsgierigen langs de route oefenden echter gaarne geduld om nog een glimp van de vorstelijke bezoekers op te vangen. En daartoe kregen zij ruimschoots gelegenheid, want toen de Koninklijke auto kort na half twaalf de korte rondrit door de binnenstad begon, had de Koningin op dracht gegeven, langzaam te rijden en het licht in de wagen te laten branden. Een gebaar dat door het talrijke publiek vooral op de Grote Markt, waar een rondje om de rotonde gereden werd was het zeer druk bizonder op prijs gesteld werd, getuige het geestdriftige gejuich, waarmee de hoge gasten verwelkomd werden. Ook bij de aankomst der vorsten in Haarlem was er langs de route in de bin nenstad grote belangstelling geweest. In vele straten stonden de mensen rijen dik. Haarlem heeft dus volop gelegenheid ge had, de Landsvrouwe en haar Luxemburg se bezoekers uitbundig te verwelkomen en die kans heeft het niet ongebruikt laten voorbijgaan. \Ioeilijk had iemand een passender entourage kunnen vinden voor het gala-diner in grote stijl, dat de ministerraad gisteravond aan Groothertogin Charlotte en Prins Felix van Luxemburg aanbood, dan de prachtige Renais sancezaal in Haarlems Frans Halsmuseum een zaal die met haar fraaie, gebeeldhouwde betimmering de zeldzame kronen en de hoge schouw reeds jn haar gewone doen een sfeer van voorname rust en stijlvolle intimiteit schijnt uit te stralen. Maar hoeveel meer komt dat alles tot zijn recht als liet warme schijnsel der kaarsen in de zware koperen luchters, zoals op deze avond, het tafereel beschijnt van een exquise dis, waaromheen zich een uitgelezen gezelschap in stemmig zwart, glanzend brocaat en kleurige uniformen vol fonkelende ridderorden geschaard heeft. Méér dan aan de traditionele staatsiebanketten in de imposante, maar toch altijd ietwat Idl-statige Burgerzaal van het paleis op de Dam onafscheidelijk onder deel van de feestelijkheden ter ere van buitenlandse staatshoofden was het hier een omgeving, die als het ware noodde om de al te strakke plicht plegingen van het Protocol een uurtje te vergeten, voor een ogenblik zich- zelif te zijn en te komen tot hartelijke gesprekken van mens tot mens en als wij ons niet heel sterk vergissen, dan was het juist dat, waaraan de vorstelijke personen zowel als de leden van hun gevolg, na drie bizonder vermoeiende dagen vol officiële plichten, boven alles behoefte hadden. Plet is dan ook geen gewaagde veronderstelling, te zeggen dat zij allen deze avond ervaren hebben als een der hoogtepunten van het programma, en tevens als een weldadige ontspanning. Met dat al heeft het heel wat voeten in de aarde gehad, voordat gisteravond de 59 genodigden hun plaatsen aan deze waarlijk vor stelijke dis konden innemen. Het voor naamste probleem was uiteraard, de tafel met alles wat daarbij hoort, zo goed mogelijk te doen harmoniëren met het historische karakter van de zaal. Haarlem zelf heeft weinig of geen accessoires als oud tafelzilver en derge lijke, die zich daar toe lenen zouden =n dus moest men sen beroep doen op gemeenten die in dit opzicht beter zijn toegerust. Prachtige achttiende eeuwse tilveren kandelaars ;n bloemenmanden werden geleend van t gemeentemuseum in de Residentie, dat ook de andere serviesstukken van Haags en Loos- drechts porselein verschafte.Stijlvolle, looggerugde stoelen vond men in de Haagse Ridderzaal; het Amsterdamse nuseum "Willet- ïolthuysen tenslotte sorgde voor de scho tels en borden van ragfijn Meissner- porselein. Zeer on historisch was daar entegen het drink- servies: fonkelnieuwe Leerdamse „Gilde- glazen" die echter in hun strakke sierlijk heid allerminst uit de toon vielen. Wat ons echter het meeste trof, waren de smaakvolle decoraties van roze rozen en vilolieren, gele tulpen, blauwe irissen en kleine, pastelkleurige gladiolentakken, ju weeltjes van bloemschikkunst, gerangschikt door de Wassenaarse bloemiste mej. A. Henny, die de tafel een bizonder feestelijk aanzien gaven. Pas tegen zevenen was de transformatie van museumzaal tot banketzaal geheel vol tooid en reeds kort daarna arriveerden aan de hoofdingang van het museum aan het Groot Heiligland de eerste gasten, waar onder de Luxemburgse ambassadeur, Zijne Excellentie J. P. Kremer, de generaal B. R. P. F. Hasselmam en burgemeester mr. O. P. E. M. Cremers die in ambtsgewaad, met steek en degen, gehuld was. Even later maakten ook de minister-president dr. W. Drees, de tweeling-Excellenties Beyen en Luns en minister Beel hun entree, op de voet gevolgd1 door de bewindsman van O. K. en W. mr. J. M. L. Th. Cals. Minister Joseph Bech van Luxemburg, de voorzit ters der Eerste en Tweede Kamer-s en de vice-president van de Raad van State, mr. A. A. L. Rutgers voegden zich al spoedig bij hen, allen vergezeld van hun dames. Kort na elkaar arriveerden daarna de Commissaris der Koningin en mevrouw Prinsen, de diriecteur van het Kabinet der Koningin mej. mr. M. A. Tellegen en Hare Majestei'ts ambassadeur in Luxem burg jhr. P. D. E. Teixeira de Mattos. Vele Uit alle ramen van het Elisabeths Gast huis aan het Groot Heiligland hingen de verpleegsters, die zo in feeststem- ming waren dat zij niet slechts de Koninklijke bezoekers, maar ook de overige gasten en zelfs de politieman nen, die voor het museum op wacht stonden, met luid gejuich verwelkom den. Het is te hopen, dat er in de tijd van zeven tot acht uur gisteravond, toen de genodigden aan het gala-diner in het straatje arriveerden, niet veel patiënten geioeest zijn die van de diensten der zustertjes gebruik moesten maken. gasten werden reeds door het publiek op de Gasthuisvest herkend en met vrolijke, hoewel soms weinig parlementaire kreten omgeroepen, zodat de chef van het Proto col ad van te voren hoorde, wie hij te ver welkomen kreeg. Intussen werd het tien over acht voor dat luid gejuich van de menigte aankondig-

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5