Vorstelijk bezoek aan de bloemenveiling in Aalsmeer Zeventigjarige Haarlemse smid met familie naar Australië Koningin stelde kabouter met bloemen voor Prinses Beatrix niet teleur Geen pensioen, maar emigratie 11 Eervol ontslag verleend aan mr. B. van der Burg Fototentoonstel ling verzetsmonumenten Tankauto te water, chauffeur verdronken Ongeluk te Hillegom Auto tegen een boom; inzittende arts overleden Burgerlijke Stand Strandschap vraagt uitstel van executie l ot september 1957 - om overstapchaos te voorkomen Verkoop van huizen in het Notarishuis De Avondvierdaagse J. A. Lommelaars overleden Luxemburgse onderschei dingen voor Haarlemmers Collecte ten bate van „Meer en Bosch" Académie-prijzen voor Clouard en Guth Verkiezingstoespraken in Oud-Schoten Orgelbespeling door Jan Krouwels Prinses Wilhelmina naar Soestdijk Geen Duitse troepen in Nederland Autotocht voor bejaarden uit Bloemendaal Plannen voor Sociëteiten in de vier woonkernen Bazar ten bate van clubhuis Caprera-groep VRIJDAG 8 JUNI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE IIAARLEMSCHE COURANT De loco-burgemeester van Aalsmeer, de heer J. Hofman, en de leden van de Centrale Aalsmeerse Veiling hebben vanochtend in de grote veilinghal de Groothertogin Char lotte en Prins Felix van Luxemburg, Koningin Juliana en Prins Bernhard, ontvan gen. Drie kabouters van het Nederlandse Padvindstersgilde stonden bij de ingang van de hal om de vorstelijke bezoekers met bloemen te begroeten. Het waren drie Aals meerse meisjes van tien en elf jaar, de tweeling Olga en Nettie den Boef en Miepje Maarse. Twee boden haar boeketjes aan de Groothertogin en onze Koningin aan. De derde trok zich bedremmeld terug. Dit ontging onze vorstin niet. Zij liep het meisje snel achterna en vroeg: „Voor wie waren die bloemen bestemd?" Bedeesd antwoord de het meisje: „Voor Prinses Beatrix". Tot haar grote blijdschap zei de Koningin: Prinses Beatrix zal heel graag deze mooie rode rozen willen hebben. Ik wil ze wel meenemen voor haar. Zou jij ze dan even voor mij in de auto willen leggen?" Dat deed het meisje maar al te graag. Zij kreeg volgens padvindersgebruik van onze vorstin een linkerhand. Zij groette netjes met de twee vingers aan het voorhoofd en ze liep verheugd weg naar de hofauto, waar de chauffeur de bloemen van haar over nam. In de grote hal van de veiling werd het Koninklijk gezelschap vervolgens door het veilingbestuur rondgeleid. Zoals gebruikelijk is bij deze bezoeken was ook ditmaal een veilinglokaal vrijge houden voor een .koninklijke veiling". In de amfitheatergewijze geplaatste banken nam het gezelschap plaats, er volgde een gedetailleerde uiteenzetting van de veiling techniek en daarna mocht het gezelschap, precies zoals anders de bloemenverkopers doen, elkaar bij het technisch afmijnen, door een druk op een knop voor elke zit plaats, waarmede de wijzer van de veiling- klok wordt stilgezet, de loef afsteken. Groothertoging Charlotte en Koningin Juliana kochten op deze wijze fraaie orchideeën. Daarna volgden prachtige boeketten anjers, waarbij een spannende wedstrijd ontstond tussen alle Konink lijke gasten en leden van het gevolg. De boeketten anjers vielen in hoofdzaak de leden van het gevolg ten deel, doch één keer was Groothertogin Charlotte hen allemaal te vlug af. Het gezelschap vertoefde tot slot nog in de bestuurskamer, waar verversingen werden geserveerd. Toegejuicht door de honderden schoolkinderen, die zich ook bij de aan komst, een uur tevoren, niet onbetuigd hadden gelaten, vertrokken de Koninklijke gasten kort na half elf naar paleis Soest- dijk. Vóór het vertrek naar Aalsmeer hadden Groothertogin Charlotte en Prins Felix in de burgerzaal van het paleis op de Dam afscheid genomen van de Commissaris dei- Koningin in de provincie Noordholland, de burgemeester van Amsterdam, de gouver neur van de hoofdstad, de commandant zeemacht Nederland en van de garnizoens commandant en de commandant maritieme middelen Amsterdam. Bij Koninklijk besluit is aan mr. B. van der Burg, op zijn verzoek, met ingang van 1 juli 1956 eervol ontslag verleend uit zijn ambt van officier van justitie bij de arron- dissements-rechtbank te Haarlem, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige door hem in rechterlijke betrekkingen be wezen diensten. Op donderdag 28 juni zal mr. Van der Burg tijdens een speciale zitting van de Haarlemse rechtbank afscheid nemen. Thans in 11aarlem-Noord De openluchtexpositie van foto's van oorlogs- en verzetsmonumenten welke aan de Dreef te Haarlem grote belangstelling heeft getrokken, heeft met ingang van heden een plaats gekregen bij het verzets- monument aan de Rijksstraatweg bij de Jan Gijzenvaart. Daar blijft zij tot 15 juni. On getwijfeld zullen vele inwoners van het noordelijk stadsgedeelte hier het tentoon gestelde in ogenschouw nemen. Donderdagmiddag omstreeks een uur heeft zich op het terrein van de steenfa briek „De Ringvaart" te Hillegom een on geval voorgedaan, dat een mensenleven heeft gekost. De tweeëntwintigjarige chauf feur F. verliet met zijn tankwagen, beladen met veertien ton cement, het terrein. Hij volgde niet de gewone weg, maar reed langs een pas verharde weg, waarlangs een twee en halve meter diepe haven is aangelegd. Tengevolge van het zware gewicht van het cement zakte de auto en kantelde. De auto raakte in de haven. Bij het pogen om de chauffeur uit zijn benarde positie te bevrij den, werd de kruk van het portier afge broken, waardoor de redding werd ver traagd. Enige personen begaven zich te water en na twintig minuten werd de chauf feur op het droge gebracht. Dr. Le Cock verleende eerste hulp en de EHBO trachtte met een zuurstofkoffer de levensgeesten op te wekken, echter vergeefs. De auto is door een kraanwagen uit Amsterdam gelicht. In de nacht van donderdag op vrijdag trof een chauffeur uit Groenlo op de weg van Groenlo naar Eibergen een personen auto aan, die tegen een boom was gereden. De enige inzittende van de ernstig be schadigde wagen, de 43-jarige arts A. K. Ypey uit Winterswijk, bleek reeds over leden te zijn. De oorzaak van hel ongeval is nog niet vastgesteld. ADVERTENTIE HAARLEM, 7 juni 1956 ONDERTROUWD: 7 juni: H. Jansen en E. W. S. Seubring. GEHUWD: 7 juni: W. van Ernst en M. van der Leer; C. Huizing en M. Schutter. BEVALLEN van een zoon: 5 juni: J. Gaus-van Driest; A. M. van Wees-Kuijken; G. P. van der Leen-Jonkhof; 6 juni: W. H. Hart-van Rijn; 7 juni: A. K. A. Kops-Lieske; A. de Wijs-Wever. BEVALLEN van een dochter: 6 juni: A. W. D. C. Visser-Rügebregt; A. Ledeboer- Drenth; M. Th. Bogaers-Smit. OVERLEDEN: 5 juni: H. J. van der Velde, 28 j., Gasthuisvest; C. M. Haring-van den Nieuwendijk, 57 j„ Van Oosten de Bruijn- straat; 6 juni: J. Barentsz, 73 j., Roerdomp straat; P. W. II. van Bockel, 71 j„ Dietsveld; A. D. van Dam-de Jong, 50 j., Hazepaters- laan; S. de Bondt-Rademaker. 62 j„ Zuider Builen Spaarnc: M. C. A. Jasinski-Herr- mann, 84 j., Gedempte Oude Gracht; H. de Vries, 3 d., Kamperlaan. '5 7 f IVf'M v »p l ff Op weg naar Den Haag en Rotterdam bezochten Groothertogin Charlotte' én Prins Felix van Luxemburg, vergezeld door Koningin Juliana, donderdagochtend de St. Janskerk in Gouda. Een beeld van de wandeling van het stadhuis van Gouda, dat op de achtergrond zichtbaar is. naar de kerk. V.l.n.r. Koningin Juliana, mr. J. Klaasesz, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, Groothertogin Charlotte- en de burgemeester van Gouda, mr. dr. K. F. O. James. De tram AmsterdamZandvoort Het bestuur van het Strandschap Zand voort, waarin onder meer de gemeenten Zandvoort, Haarlem en Amsterdam zijn vertegenwoordigd, heel't zich in een brief tot B. en W. van Amsterdam gewend met het verzoek de tramdienst Amsterdam Haarlem niet door intrekking van de con cessie met ingang van 1 januari 1957 doch pas op 1 september daaraanvolgend op te doen heffen, tegelijk dus met de stopzetting van de tramlijn HaarlemZandvoort. Op de laatstgenoemde datum zal de tram moeten verdwijnen door de afbraak van het tramviaduct bij Heemstede en worden vervangen door de autobusdienst Amster damZandvoort. Het oostwestverkeer zal dan via tunnels onder de spoorlijn worden geregeld. In de brief wordt gewezen op de grote stagnatie, welke in het seizoen 1957 zal ontstaan in het vervoer van de bezoekers aan de badplaats inwoners van Amster dam als zij van Amsterdam tot Haarlem per autobus reizen en in Haarlem moeten overstappen in de tram naar Zandvoort en omgekeerd. Het bestuur van het Strandschap Zand voort besloot voorts aan de Zandvoortse Reddingbrigade een bedrag van f 1000, beschikbaar te stellen voor het aanschaf fen en verbeteren van reddingsmiddelen, welke dienst doen voor het noordelijk strandgedeelte waarop wordt gekampeerd. Met instemming van het comité „Strand- kamp 1955" werd voor deze uitgave geput uit het batig saldo ad f 1500,van dit comité, hetwelk aan het strandschap is uit gekeerd om te bestemmen voor maatrege len in het belang van de veiligheid dei- bezoekers van het strand. Na afloop van de vergadering bezocht het bestuur de politiepost in de rotonde, waar de korpschef van politie, hoofdinspec teur Huijsman, een overzicht gaf van de preventieve taak van de politie op het strand en de maatregelen ter beveiliging van de baders en zwemmers. De uitslag van de donderdag in het no tarishuis te Haarlem gehouden verkoping luidt, perceel: Gaelslraat 14. f 6.610 S. de Jong qq. Pres. Steynstraat 131. f 3.905 J. F. Kampes qq. Gen. de la Reystraat 25, zw. en rd„ f 5.605 J. F. Kampes qq. Gen. de la Rey straat 27 zw en rd., f 5.100 P. Smit. Gen. de ia Reystraat 29 zw. en rd., f 5.200 P. Smit. Verspronckweg 64. f 22.400 .1. Jonkman qq. Zaanenstraat 85. 87, 89. f 22.750. D. v. d. Borgh. Kostverlorcnstraat 86. Zandvoort, f 9.300 J. Boogaard qq. Leidsevaart 364 zw. en Rd. f 9.200 G. G. Kol. Tijdens de eerste avond van de Avond vierdaagse, die woensdag begonnen is. viel er één van de junioren uit en acht senioren. De voetbalwedstrijd Nederland-Saarland schijnt daar wel debet aan te zijn geweest. Op de tweede avond waren er veertien junioren niet opgekomen en viel er een uit. Van de senioren waren er zes niet opge komen. Toen de jeugdige deelnemers don derdagmiddag voor de start bij gebouw „Domi" waren, waren velen al doornat door de stortregen, die om ongeveer vijf uur de Zijlweg blank zette. Route derde avond, 10 km voor de jeugd: Do- mi, l.a. Zandvoorterpad, l.a. Korte Zijlweg, Duinlustweg, r.a. Brouwerskolkweg. door Brouwerskolkpark op voetpaden, voetpad volgen langs het Kolkje uitkomend bij Prins Bernhardbrug. Brouwerskolkweg recht over steken, aan andere zijde voetpad naar Koe pel, vervolgens meest rechtse voetpad, langs zandbakken en parallel met Brouwerskolk weg naar Duinlustweg, r.a. Duinlustweg. recht door v. Haemstedelaan, l.a. Mr. H. En schedé weg, Juliana van Stolberglaan, l.a. Burgemeester Den Texlaan, Bóvenweg, Els- woutlaan, r.a. Duinvlietspad. Ramplaanpad. r.a. Leendert Meeszstraat, l.a. Hendrik Ro- zenlaan, r.a. Rollandslaan, Vlaamseweg, de Ruyterweg, l.a. Houtvaart, Koppestokstraat, l.a. Houtmankade, Houtmanpad, r.a. Korte Zijlweg, r.a. Zandvoorterpad, gebouw Domi. Derde avond, 15 km. R.a. Zijlweg, l.a. Ju- lianalaan, r.a. Adr. Stooplaan. r.a. Ver spronckweg, l.a. Brederodestraat, Klever parkweg. Delftlaan. l.a. Rijksstraatweg, r.a. Slaperdijk, r.a. Vergierdeweg. l.a. Vondel- weg. brug over Spaarndamseweg, nieuwe Vrouwehekbrug over, r.a. Prinsenbolwerk, langs voetpaden, oversteken bij restaurant „Bolwerk", Statenbolwerk, r.a. brug over, l.a. viaduct onderdoor Kinderhuissingel, r.a. Zijlweg, l.a. Zandvoorterpad. Te Heemstede is in de ouderdom van 76 jaar overleden de heer J. A. Lommelaars, die een groot aantal jaren een zaak in huis houdelijke en luxe artikelen in de Koning straat te Haarlem heeft geleid. Vorig jaar mei was het vijftig jaar geleden, dat de heer Lommelaars de zaak oprichtte. Op 1 mei 1905 besloeg de winkelruimte een derde deel van de huidige ruimte. In de loop der jaren zijn twee panden aange kocht. In middenstandskringen was de thans overledene een geziene figuur. Hij was lid van de sociëteit „Roodpunten", die opge richt is door Haarlemmers, die in de oor logsjaren in Vught gevangen hebben ge zeten, waartoe de heer Lommelaars ook heeft behoord. Maandag 11 juni zullen in de parochie kerk van de H. Bavo aan de Herenweg te Heemstede de uitvaartdiensten worden ge houden, waarna de begrafenis zal geschie den op het r.k. kerkhof „Berkenrode" al daar. Ter gelegenheid van het bezoek van de Groothertogin en de Prins van Luxemburg aan ons land zijn behalve de hoofdcom missaris van politie de volgende leden van de Haarlemse politie onderscheiden: adju dant A. Luiten (gouden medaille, behoren de bij de orde van de Eikenkroon), briga dier J. Giliam (zilveren medaille) en hoofdagent L. de Oude (bronzen medaille). ADVERTENTIE Goed voor 100.000 km! Compleet met eféetr. starter, N V. DELFTSCHE MOTORENHANDEL - DEN HAAG Vraagt inlichtingen of een proefrit bij onderstaande dealers: Motorhandel J. J. VAN KOOTEN, Grote Houtstraat 140, Haarlem Motorhandel H. TIMMERMAN, Vinkenstraat 66, Haarlem Als op 12 juni het motor schip „Sibajak" van de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd met emigranten opnieuw ran Rotterdam naar Austra lië zal vertrekken, dan zal de oudste emigrant daar aan boord een Haarlemmer zijn. De heer J. Groot namelijk zal, precies op de dag dat het schip in Australië aan komt, op 16 juli, 71 jaar worden. Als men nu tegen hem zou zeggen dat het wel zeer ondernemend is op een der gelijke leeftijd zulk een reis nog te gaan ondernemen, dan wuift bij die bezwaren luchtigjes weg en zegt dat het eigenlijk niet zoveel bij zonders is en dat hij niet begrijpt, waarom iedereen zich er zo druk om maakt. Ditzelfde zegt trouwens zijn vrouw, de 69-jarige me vrouw E. Groot-Smit, die dé reis ook zal meemaken, evenals hun 46-jarige in wonende ongetrouwde dochter. De heer Groot is van zijn elfde jaar af in het smids vak werkzaam geweest en hij is op het ogenblik nog volkomen gezond en in staat de zwaarste haarden te ver- sjouwen.Tot eind mei werk te hij trouwens nog steeds en hij is van plan ook in Australië de handen weer uit de mouwen te steken. De enige zoon van het echtpaar Groot-Smit Is in 1954 geëmigreerd en werkt nu als auto-reparateur in Moe, een plaatsje op onge veer 100 mijl van Mel bourne. Toen hij emigreerde oleef zijn dochtertje bij haar grootouders in Nederland achler, omdat het gewenst was dat zij hier eerst de ulo-school zou afmaken. Deze kleindochter, die in middels zestien jaar oud geworden is, zal nu mèt haar grootouders naar haar vader terugkeren. Drie dochters van de heer en mevrouw Groot zijn in dertijd naar Argentinië ge- emigreerd, maar twee daar van zullen mèt familie in augustus ook naar Australië komen,zodat daar dan tegen het eind van het jaar een groot deel van het gezin weer verenigd zal zijn.Twee andere dochters blijven met hun gezinnen in Nederland wonen,maar de derde doch ter uit Argentinië, die op het ogenblik in ons land is, denkt er misschien aan óók naar Australië te vertrek ken. Wat de directe aanleiding was tot het grote plan? Toen mevrouw Groot eens oij een emigratie-ambtenaar was voor de kinderbijslag van haar kleindochter, zei deze: „Nu gaat u zeker bin nenkort uw zoon eens be zoeken?" Mevrouw Groot meende dat zulk een reis op haar gevorderde leeftijd wel een beetje bezwaarlijk zou zijn, waarop de ambte naar opmerkte: „Maar u kunt toch ook gaan emigre ren?" „Dit heb ik mij," aldus mevrouw Groot, „goed in het oor geknoopt". Het plan nam allengs steeds vastere vormen aan en de zoon in Australië was (natuurlijk) zeer enthousiast. De nodige stappen werden genomen en na een procedure van ruim een jaar is het dan nu ein delijk zo ver dat de reis begonnen kan worden. De heer Groot is zéér blij dat hij kan gaan: de medische keuring, nodig voor de emi gratie, viel voor het gehele gezin gunstig uit. „U begrijpt, dat afscheid nemen wel moeilijk is," zegt mevrouw Groot. „Zo blij ven drie dochters met hun gezinnen achter, maar zij hebben ons allemaal erg aangemoedigd om te gaan". De familie Groot, die al eens een paar reisjes door Europa gemaakt heeft, gaat dus nu een heel ander deel van de wereld bezoeken. Maar met het optimisme dat hen allen kenmerkt en met de voortvarende, echte pio niersgeest, waarvan zij blijk geven, kan het bijna niet anders of het zal hun in het nieuwe vaderland uitste kend bevallen. De inrichtingen le Haarlem en Heem stede. waar enige honderden lijders aan epilepsie (Vallende Ziekte) verzorging, be handeling en steeds meer genezing vinden, zijn in deze omgeving bij velen bekend. Er bestaan plannen tot uitbreiding en verbe tering. Van 11 tot en met 16 juni wordt de jaarlijkse geldinzameling gehouden. Mocht er in die week niemand aan de deur komen met een lijst dan kan men zaterdag 16 "juni'in de bussen op straat een bijdrage geven. Daarmee helpt men daadwerkelijk de zieke medemens en stelt men het be stuur der vereniging in staat hem die hulp te verschaffen, waartoe de medische we tenschap met de beste hulpmiddelen is toe gerust. De „Académie Franqaise" heeft donder dag de grote literatuurprijs', ter waarde van 100.000 francs toegekend aan Henri Clouard en de romanprijs aan Paul Guth. De prijzen zijn verleend voor hun gehele werk. Oog geraakt. Woensdagmiddag was een elfjarige jongen aan het spelen met een katapult op een braakliggend terrein nabij de Muiderslotweg in Oud-Schoten. Het oog van de elfjarige Locsje K. werd geraakt. Het meisje is naar het Sint Elisabeths Gast huis overgebracht. Ook Oud-Schoten is donderdagavond het toneel geweest van de verkiezingscam pagne welke door de Partij van de Arbeid door middel van toespraken op straat wordt gevoerd. Op het Jephtaplein sprak de heer J. Willemse, lid van de Haarlemse gemeente raad. Nadat de Boerenkapel „De Hooimij- ters" voor muzikale illustratie had gezorgd, schetste de heer Willemse de oorzaken van de verscherping in de verhoudingen tussen de verschillende politieke partijen. „Vele katholieken en protestant-chritselijken heb ben reeds bij de verkiezingen van 1952 hun houding bepaald en hun stem op cle „partij van de doorbraak" uitgebracht. Deze doorbraak heeft zich in de afgelopen vier jaren voortgezet, hetgeen een doorn in het oog was van de confessionele par tijen. Met alle mogelijke middelen en on democratische methoden tracht men deze doorbraak te verhinderen. Het doorsnijden van microfoonkabels, het onklaar maken van de verlichting, noch het gooien met stinkbommen kunnen hierin echter veran dering brengen. Wanneer het er om gaat een keus te doen tussen een terugkeer naai de toestanden vóór 1940 of het voortgaan op de weg naar een rechtvaardige verdeling van de welvaart, dan zal uw keus niet moeilijk zijn", besloot de heer Willemse. Drs. J. J. Voogd, eveneens gemeente raadslid voor de Partij van de Arbeid, die in de Eksterstraat en op het Dietsveld een rede hield, wees in het bijzonder op de belangrijke en voor het Nederlandse volk zegenrijke maatregelen op sociaal en eco nomisch terrein, welke mede dank zij de arbeid van socialisten als de ministers Drees, Mansholt, Suurhoff en Van der Kieft in de laatste jaren tot stand zijn gebracht. Naar aanleiding van het 500-jarig jubi leum van de Franciscanen in Haarlem, had donderdagavond in de St. Antonius-kerk aan de Nieuwe Groenmarkt een orgelbe speling plaats, verzorgd door de organist der kerk, de heer Jan Krouwels. Deze jonge kunstenaar, die zijn. opleiding kreeg bij Albert de Klerk en Anthon van cler Horst, beschikt daar in de zogenaamde Paterskerk over een goed pneumatisch orgel, gebouwd door de firma Adema. Het is een paar jaren geleden belangrijk ver nieuwd. Een dergelijk instrument is een uitkomst voor iemand die ernstige orgel studies gedaan heeft. Hij kan er zich op uitleven, zijn repertoire bijhouden en het uitbreiden. En uiteraard wil zo'n organist, die wat in de mars heeft, ook wel eens voor een aandachtig luisterend publiek spelen. Deze uitzonderlijke gelegenheid werd hun nu geboden. De belangstelling die hij ondervond was echter zeer matig. En dat was jammer, primo voor de orga nist. wiens prestaties de er aan te besteden aandacht waard bleken, en tenslotte ook voor de parochianen die een mooie kans lieten voorbijgaan om hun aandacht te le ren concentreren op een kunst, die ze meestal te oppervlakkig waarnemen, zon der te beseffen hoeveel heerlijks hun ont gaat en hoeveel verheffing hun dit nacier treden tot de zuivere geest der muziek zou kunnen geven. Jan Krouwels speelde een mooi pro gramma. Men kon er alleen op tegen heb ben, dat hij met een stuk begon, dat pas later, als intermezzo op zijn plaats zou zijn geweest. Overigens was over de vertol king- van dit werk, het bekende „Noël" van Daquin op „Quand Dieu naquil a Noël". veel goeds te zeggen, vlot gespeeld als het werd in karakteristieke barokke tin ten. Van de Trio-sonate in G slaagden vooral de snelle boekdelen. In het Lento in e bleek de dialogerende stem op het boven- klavier niet in gelukkige verhouding tot de beide andere partijen te zijn. vooral niet tot de subbas, die nog al doordringend is. Technisch goede dingen werden waarge nomen in Choral I van Franck. Ik betwij fel echter of de romantische geaardheid dezer muziek de heer Krouwels voldoende aanspreekt. Wat trouwens vele jongeren met hem gemeen hebben. Met de Prelude uit de Suite van Maurice Duruflé was hij in totaal gelukkiger en insgelijks met de Toccata van Bernard Bartel ink, die het besluit vormde van de bespeling. Wij willen hopen dat Jan Krouwels meermalen de gelegenheid zal krijgen om op zijn mooie orgel te concerteren voor een luistergraag publiek, en dat dit moge uit groeien tot een grote schare. J0S. DE KLERK. Prinses Wilhelmina zal vandaag, ter be groeting van de Groothertogin en de Prins van Luxemburg, in Paleis Soestdijk aan wezig zijn. Zjj zal met de vorstelijke gas ten en de Koninklijke Familie het noen maal gebruiken. De Prinses heeft het voor nemen tot dinsdag in Soestdijk te blijven om vervolgens naar 't Loo terug" te keren. Op de schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid de heer Wagenaar (CPN) of het juist is, dat door Amerika in de NATO j aan de orde is gesteld het legeren van sol- i daten van de Duitse Bundeswehr op Ne derlands grondgebied, hebben de minister president, de minister van Buitenlandse Za ken en de minister van Oorlog meegedeeld, dat het antwoord op deze vraag ontkennend luidt. Begunstigd door goed weer zijn donder dagmorgen om kwart voor tien tweehon derdtwintig bejaarden uit de gemeente Bloemendaal in zes autobussen en twee particuliere auto's van het verzamelpunt aan de Bekslaan te Vogelenzang gestart voor een tocht naar Den Haag en Scheve- ningen. Voor het zover was had het ijverige comité voor de Bejaarden, waarvan vooral mej. J. J. Bruin, de secretaresse, genoemd mag worden, de handen vol met het ver strekken van strikjes in de kleur van de bus, waarin de oudjes waren gezeten, en het verdelen van de proviand. Die strikjes in de kleuren rood, oranje, wit, blauw, groen en geel gaven iets fleurigs aan het geheel. De oudjes waren van te voren aan de huizen of hun woningen in Bloemen daal, Overveen, Aerdenhout en Vogelen zang afgehaald. De burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, kwam voor het vertrek de ouden een goede reis toewensen. Mevrouw douairière H. Barnaart-Timmer- man uit Vogelenzang gaf ook van haar belangstelling blijk. Nadat het startsein gegeven was, ver trokken de bussen met vrolijk wuivende bejaarden en de leden van het comité in de richting Den Haag via Noordwijkerhout. Dokter C. Kroon uit Aerdenhout reed evenals vorige jaren mede, zodat er voor eventuele kleine ongevallen medische hulp aanwezig was. Wat de proviand betreft zij nog opgemerkt, dat de comitéleden, de dames A. van Voorthuysen-Barnaart en I. van Voorthuysen-Barnaart uit Vogelenzang voor de oudjes twaalf tulbanden hadden gebakken, waarvan de deelneemsters en deelnemers in Scheveningen hebben ge smuld! In Scheveningen gebruikte het ge zelschap een kopje koffie in het Palace- hotel en daarna kregen de deelnemers ge legenheid naar eigen verkiezing een wan delingetje te maken. De mannen maakten een strandwandeling en de dames gingen winkels kijken op de boulevard. Om half een werd in Palace de lunch gebruikt. Tien dames hadden daarvoor vijftig broden ge sneden, gesmeerd en belegd. Hoewel het aanvankelijk in de bedoeling had gelegen 's middags in twee groepen een rondrit door Den Haag te maken en het Panorama Mesdag te bezichtigen, kon dit plan geen doorgang vinden wegens het bezoek van de Luxemburgse gasten, waar voor de gehele binnenstad was afgezet. Er werd dus een andere route uitgestippeld, namelijk via de Scheveningse vissershaven, de Vogelbuurt, het Zuiderpark, Moerwijk, Hollandse spoor naar het Bezuidenhout. Daar passeerden de Luxemburgse gasten en de Koningin. Op het plein voor de r.k. kerk konden de auto's geparkeerd worden. Na afloop van de rijtoer reed men naar de Vink, waar de thee werd gebruikt. Hier begon het te stortregenen, maar last heb ben de bejaarden er niet van ondervonden. Ongeveer 6 uur keerde het gezelschap, moe maar zeer voldaan, in Bloemendaal terug. Het comité bereidt voor de aanstaande winter een feestmiddag voor en in het vol gend jaar opnieuw een uitstapje. Subsidie wordt er echter voor dit bejaardenwerk niet gegeven en het kost dus heel wat moeite de eindjes aan elkaar te knopen. Elk jaar kijken de oudjes uit naar deze hoogtijdagen. Het comité overweegt het in het leven roepen van bejaardensociëteiten in de vier wijken van de gemeente Bloe mendaal. Een bedrag voor dit doel kan men storten op postrekening 12048 van de Twentsche Bank te Bloemendaal ten name van de penningmeesteresse van ligt comité voor Bejaarden, Van Haemstedelaan 17, Aerdenhout. Nadat donderdagmiddag van twee tot halfzeven hard gewerkt is aan de voorbe reiding. is donderdagavond om half acht de bazar ten bate van het toekomstige club huis voor de Caprera-groep van het Neder lands Padvindsters Gilde in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal door dr. J. H. Stelma, Hervormd predikant al daar, geopend. Ds. Stelma zeide. dat hij gaarne aan het verzoek wilde voldoen deze bazar te openen. Hij was zelf in zijn jeugd wel geen padvinder geweest, maar het werk van de padvinderij sloeg hij hoog aan. Het doel van deze bazar is het bouwfonds ten be hoeve van een clubhuis te verstevigen. Hij hoopte dat men zal slagen met deze opzet en dat zeer vele Bloemendaalse ingezetenen deze bazar zullen bezoeken. De zaal van het Jeugdhuis ziet er vrolijk uit met de kleurrijke versiering die men er heeft aangebracht. De stands, waar handwerken en kunstnijverheidsvoorwer- pen liggen uitgestald, lokken tot kopen. Er kan gespeeld worden met de sjoelbak, er is een rad van avontuur, kortom voor elk wat wils. Buiten is een illuminatie aangebracht, zodat het de voorbijganger opvalt dat er in het Jeugdhuis wat bijzonders gaande is. Er is een waarzegster, bij wie bezoekers zich de toekomst kunnen laten voorspellen. Zij had het de eerste avond heel druk in haar stalletje. De bazar zal vrijdag en zaterdag, telkens van half drie tot zes en van half acht tot tien uur, geopend zijn.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7