K 77 SNELPON GROEN Co. Menselijke factor speelt grootste rol bij de verkeersonveiligheid Strook van 110 ha. duingrond als compensatie gevraagd Tante Aggie houdt vol Avonturen met het vliegende tapijt IJmond en verloren tuinbouwgrond Van de Beverwijkerstraatzveg tot op de hoogte van Castricum TENTEN v.a. 49.50 tot 895- VADER heeft geen TIJD 't Silver Stoepke „Gebrek aan beschaving en aan eerbied voor de medemens RENAULTFRéGATE GARAGE DEN HOUT i moderne 5 BUITENSPORTCENTRUM HAZEWIND KLEDING Ambonezen in Teuge gingen kampbeheerder te lijf Politiemannen werden met straatstenen bekogeld Kerkelijk Nieuws Schip liep op wrak; kapitein gestraft Oneerlijk gemeentesecre taris krijgt acht maanden FEUILLETON door Doris Miles Disney GEEF Vader nu eens een GOED horloge Santpoortse kapel opnieuw ingewijd Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders VOORZITTER VAN DE K.N.A.C.: Militaire auto reed motorrijder aan Staat moet levenslang invalide 125 per week en 25.000 smartegeld betalen Vrouw bij brand in schuur omgekomen Elektrische centrale in de kloof der Niagara gestort Franse filosoof Benda overleden Kampioen der Europese gedachte Wenen bereidt Concert- gebouw-orkest geestdriftig welkom VRIJDAG 8 JUNI 1956 Door een aantal land- en tuinbouwers uit Velsen, Beverwijk en Heemskerk is bij de Kroon een bezwaarschrift ingediend tegen het Streekplan IJmond-Noord, dat op 20 maart door Provinciale Staten werd vastgesteld. Het voor de landbouw meest klemmende facet van het ontwerp streek plan voor de IJmond-Noord vormt de ont trekking van goede land- en tuinbouw- gronden aan hun agrarische bestemmingen. Wanneer de te verwachten ontwikkeling inderdaad werkelijkheid wordt, zullen 350 hectare tuingrond en 800 hectare gras- en bouwland verloren gaan. Onder de huidige omstandigheden is het jn Nederland vrijwel onmogelijk om door aankoop van grond elders een nieuwe be staansmogelijkheid te verwerven, zodat een schadeloosstelling van betrokkenen in de vorm van geld slechts een zeer gedeelte lijke vergoeding van het verlies betekent. Deze omstandigheid is oorzaak, dat het streekplan voor vele tuinders en landbou wers een sombere toekomst voorspelt. Hier in is slechts op één wijze afdoende te voor zien, namelijk door de getroffenen in staat te stellen andere, nog niet in gebruik zijnde gronden in cultuur te laten brengen. Het ontwerp heeft voor dit doeleinde 40 ha woeste grond bestemd. Deze oppervlakte is echter in het licht van de totale onttrekking van circa 1150 ha verre van voldoende om enige verlichting van de moeilijke positie van de betrokken boeren en tuinders te kunnen geven. Met zeer grote klem geven de onder tekenaars van het bezwaarschrift in over weging de woeste gronden aan de binnen zijde van de duinreeks ten westen van de Beverwijksestraatweg tot op de hoogte van Castricum met een oppervlakte van om streeks 110 hectare aan te wijzen als gronden ter compensatie van verdreven tuinders. Het tuinbouwcentrum in de omgeving van Beverwijk is om twee redenen uniek. In de eerste plaats wegens de bodemge steldheid, die zich bij uitstek leent voor de bloembollen-, groenten- en fruitteelt. Een tweede belangrijke factor is de zo doelmatige ligging in het randgebied van de dichtbevolkte randstad-Holland. Grond soort en ligging stempelen de duinzand en strandwalgronden in de omgeving van Beverwijk derhalve als vrijwel onvervang baar en voorbestemd voor de teelt van tuin- bouwprodukten; een teelt die zowel voor de verzorging van de Nederlandse bevol king als voor onze exportpositie van natio nale betekenis is te achten. Aanspraken even belangrijk als die van industrie Het is daarom geenszins overdreven te stellen, dat in het licht van het algemeen belang de aanspraken van de zware indu strie en van de tuinbouw op het gebied IJmond-Noord niet principieel in orde van belangrijkheid verschillen. Wanneer dan ook ten behoeve van de zware industrie een complex duingrond ter grootte van 600 ha wordt opgeofferd, moet het bestemmen van 150 ha duinterrein voor tuinbouwdoel- einden toch alleszhis aanvaaardbaar worden geacht. Bovendien moet worden bedacht, dat instandhouding van een omvangrijk tuinbouwgebied in de onmiddellijke nabij heid van een stad van omstreeks 150.000 inwoners op planologische gronden grote aanbeveling verdient, terwille van een goede en goedkope voorziening van de be volking met groente en fruit. De sterke uitbreiding van de bevolkingscentra in het westen van Nederland, die veelal ten koste van uitstekende tuinbouwgronden gaat, is niet zonder gevaar voor de voedselvoor ziening, indien niet gezorgd wordt voor handhaving en uitbreiding van het tuin- bouwareaal. Dit facet van de ruimtelijke ordening is naar de mening van de onder tekenaars alle overweging waard. De onttrekking van de voorgestelde op pervlakte woeste grond is ten opzichte van het totale duingebied zo gering, dat niet gesproken kan worden van een aantasting van het recreatieterrein voor het geprojec teerde woongebied. Dit te meer, omdat het tuinbouwgebied mede de functie van ont spanningsruimte zal kunnen vervullen. Door het brengen van Lekwater in de waterleidingduinen zal de capaciteit van het waterwingebied aanmerkelijk toenemen; de aanspraken die de drinkwatervoorzie ning doet gelden op het duinterrein zijn hierdoor volgens de ondertekenaars minder dringend geworden. De vrees dat door het in-cultuur-brengen ADVERTENTIE uit voorraad leverbaar Twijnderslaan 9 - Haarlem - Tel. 15116 van de woeste grond het in de duinen ge wonnen drinkwater zal vervuilen tenge volge van anorganische of organische mest stoffen is op geen enkele concrete aan wijzing in deze richting gebaseerd. Het blijkt dat de minister van LanVlbouw, Vis- rerij en Voedselvoorziening een commissie heeft ingesteld, die deze aangelegenheid aan een nader onderzoek zal onderwerpen. De ondertekenaars verzoeken met klem de resultaten van dit onderzoek bij de uit eindelijke beslissing in deze te betrekken. Tenslotte wordt er op gewezen dat de suggestie in de toelichting op het ontwerp plan om 60 a 80 ha grasland voor de tuin bouw geschikt te maken, voor het land bouwbedrijfsleven als geheel weinig of geen soulaas biedt. Verwezenlijking van dit denkbeeld zal overigens slechts kunnen worden aanvaard, wanneer deze bestem mingsverandering geheel langs vrijwillige weg tot stand zal komen. ADVERTENTIE GEN. CRONJcSTRAAT 40 - 44 - TEL. 15438 In het kamp Teuge, waar meer dan 500 Ambonezen wonen, hebben zich onge regeldheden voorgedaan. Na de maatrege len met betrekking tot de verzorging van de bewoners, die op 14 mei door minister Van Thiel zyn bekend gemaakt, heerste in het kamp een ontevreden stemming. Woensdagavond drongen enige tientallen bewoners van het kamp het kantoor van de kampbeheerder binnen. Zij mishandel den de beheerder, de heer J. A. Samson, die daarbij kwetsuren opliep. De rijkspolitie, die snel gewaarschuwd was, ontzette de heer Samson. Hierna moesten de politiemannen zich verweren tegen tachtig Ambonezen, die hen met klinkers, die ze uit de straat haalden, be kogelden. De politie kon slechts stand hou den door gebruik te maken van de vuur wapens. Een detachement van de rijkspolitie is thans in de nabijheid van het kamp ge legerd om bij nieuwe onlusten onmiddellijk te kunnen ingrijpen. Enige Ambonezen zijn met hun gezinnen naar andere kampen overgebracht. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Gemert (toez.) B. K. W. Dijkstra te Heusden. Bedankt voor Putten J. Smit te Groot Ammers. Bedankt voor Lexmond J. Spelt te Din- teloord. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Broek onder Akkerwoude M. Vlietstra te Eemddjk voor Red Deer (Free Chr. Ref. Church) G. J. Buys te Pa- pendrecht. Geref. Gemeenten Beroepen te Rijssen (vac. P. Honkoop) M. Blok te Rotterdam-C. De Raad voor de Scheepvaart heeft de Kampense kapitein J. K. gestraft met een ontzetting uit de bevoegdheid om als ka pitein te varen voor de tijd van twee we ken. Op 27 maai't was deze gezagvoerder met zijn schip, het m.s. „Oosterdok", op weg naar Engeland onder de Belgische kust op een wrak gevaren. Het schip had geen ernstige averij opgelopen.. De heer J. Metz, hoofdinspecteur voor de scheep vaart, verweet de kapitein dat deze niet voor hij de Belgische havenplaats Zee- brugge had verlaten zich van de wijzi ging in de betonning in dat vaarwater had vergewist. Bovendien had de kapitein te gen de internationale regels gezondigd door een wrakboei aan bakboord te pas seren. De gemeentesecretaris van Heeze G. C. N. van der H. is door de rechtbank te 's-Hertogenbosch wegens verduistering van gemeentegelden veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. De eis was een jaar en vijf jaar ontzetting uit de bevoegd heid, een overheidsfunctie te bekleden. ADVERTENTIE 41) Ze had een grijze jurk aan, die harmo nieerde met de kleur van haar ogen. „Ik wou dat ik 't kon leren, om stipt op tijd te zijn", zei ze met een glimlach. „Ik vind 't niet erg om op je te wach ten", zei hij en de blik in zijn ogen voegde eraan toe: „Ik zal altijd op je blijven wachten." Er was op dat ogenblik geen' gelegen heid meer om met Aggie te praten. Aggie moest haar nichtje helpen om haar poe derdoos te vinden* en haar huissleutel, en toen deze voorwerpen gevonden waren, ar riveerde Cornelius Durkin, en even later voegde Kate zich bij hen. Teresa zei te gen Dennis, dat er in de stad een film draaide, die ze graag wilde zien, en Dennis vond het een uitstekend idee om daarheen te gaan. Kate was van mening, dat ze zich moesten haasten, maar Teresa antwoordde dat de voorfilm haar niet kon schelen. Cornelius begon met Dennis te praten over sociale zekerheid en zo duurde het nog enkele ogenblikken, voordat het jonge stel vertrok. Aggie zat zwijgend in haar schommel stoel heen en weer te schommelen en keek van de een naar de ander, terwijl ze de kat Ginger, die op haar schoot was ge kropen, streelde. Haar zwijgende rust was thans even vreemd als haar nerveuze ge babbel enkele ogenblikken tevoren, vond Dennis, en opeens waren zijn gedachten weer terug bij het onderbroken gesprek. Toen hij echter even later met Teresa bij zijn auto stond, vergat hij Aggie weer volkomen. Hij sloot het meisje in zijn ar men en kuste haar vol hartstocht, terwijl hij' 1'TuiSterde: „Ik moet een heleboel in halen!" En toen ze even later naast elkaar in de auto zaten, merkte hij op: ,,'t Is maar vijf dagen, dat ik je niet gezien heb, maai 't lijkt wel vijf jaar!" „Ik voelde 't precies zo", zei Teresa. Dit antwoord bracht haar opnieuw in zijn armen. Ze stonden vlak bij een lantaarn, en Teresa dacht plotseling aan tante Kate die eik ogenblik met Cornelius het huis uit kon komen. „O Dennis, laten we op houden", protesteerde ze zwakjes. Tijdens de rit door de stad moest Dennis hoezeer hij ook vervuld was van Tere sa's aanwezigheid naast zich toch op nieuw denken aan Aggie. Waarom was ze zo nei-veus geweest en wat bedoelde ze met haar opmerkingen over Zimmerman...? Opeens kwam er een gedachte bij hem op. De oude dame had hem verteld, dat ze die middag in de stad was geweest om een rekening te betalende telefoon-reke en moet altijd maar vragen: Hoe laat is het precies b.v. een OMEGA v.a. ƒ145. een PONTIAC v.a. 55.— een PRISMA v.a. 49.75 een REMOVA v.a. 59.50 een INDUS v.a. 54.— een UNION v.a. 59.50 dan heeft VADER met de JUISTE tijd meer tijd voor u. Grote Houtstraat 49 - Tel. 20049 De kleine zaak met de grootste keuze Met een eenvoudige bloementooi gesierd en gevuld met vele belangstellenden, heeft de Santpoortse kapel gisteravond zijn nieuwe gebruikster, de Christelijk gerefor meerde gemeente, welke het gebouw van de Nederlands Hervormden overnam, ver welkomd. In de loop van de stemmige bij eenkomst, die de inwijding van het Gods huis begeleidde, heeft de grote tevreden heid over het nieuwe trefpunt voor de Christelijk Gereformeerden meermalen doorgeschemerd. Onder de aanwezigen bevonden zich wethouder J. C. Ashoff, vertegenwoordi gers van het kerkbestuur der Hervormde gemeente in Santpoort en van de Christe lijk gereformeerde kerken uit Haarlem, Aalsmeer, Nieuw Vennep en IJmuiden. Ds. J. C.' Maris, bij wie de leiding van de bijeenkomst berustte sprak allereerst namens de kerkeraad van Haarlem-Noord een woord van welkom tot de aanwezigen, om daarna aan de hand van Hand. 4 22 31 over doelstelling en gebruik van het kerkgebouw te mediteren. Hij uitte de wens dat ook dit gebouw in waarheid een plaats van gebed mag worden. Na het zin gen van Psalm 119 53 beklom de heer J. Bijleveld uit Haarlem de kansel en hij releveerde de geschiedenis en het ontstaan van de kapel, en bracht hierbij naar voren hoe er bij de leden der Christelijk gerefor meerde kerk, wonende in Santpoort, reeds lang behoefte had bestaan aan een eigen vergaderplaats. Door dé overeenkomst met de Hervormde gemeente is thans hierin voorzien. Hierna was het woord aan ds. D. H. Bierma, predikant te Hoogeveen, waarop door de Christelijk gereformeerde kerk te Haarlem een beroep is uitgebracht. Deze sprak zijn dank uit voor de uitnodi ging om aanwezig te zijn. Hij feliciteerde de gemeente met zo'n mooi kerkgebouw en sprak de wens uit dat velen door het evan gelie dat hier verkondigd zal worden, de Christus mogen leren kennen. Vervolgens is nog gesproken door ds. L. Floor uit Nieuw Vennep en een kerke- raadslid van de Hervormde kerk in Sant poort. In het slotwoord, gesproken door ds. Maris zeide deze dat de naam Ned. Herv. Kapel nu gewijzigd is in de naam „Pniël". De avond werd verder opgeluisterd door zang van het Evangelisatiekoor. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 In de jaarvergadering van de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club, welke vandaag in Den Haag werd gehouden, heeft de voorzitter, jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, in zijn openingswoord gesproken over de verkeersveiligheid en de wegen bouw. Een modern verkeerswegennet kan niet aan zijn bestemming voldoen zonder goed toezicht op de gebruikers. De voor zitter hechtte aan een werkelijk deskundig toezicht een grote preventieve waarde. Het is de K.N.A.C. tot dusverre niet gebleken dat haar suggestie om bij dit verkeers toezicht gespecialiseerde krachten van de Koninklijke Marechaussee in te schakelen bij de regering weerklank heeft gevonden. De voorzitter zei dat in ons land op het gebied van de verkeersveiligheid zeer zeker geen toestand bestaat, welke verontrusten der is dan in andere landen. Wat de be vordering van de verkeersveiligheid betreft verwachtte de heer Smits van Oyen niet in de eerste plaats heil van de wetgever. De menselijke factor is de belangrijkste. Gebrek aan kennis der verkeersregels enerzijds en gebrek aan beschaving en eer bied voor de medemens anderzijds, spelen bij de verkeersonveiligheid de grootste rol. Ter bestrijding van de onvoldoende ken nis der verkeersregels kan zo verklaar de de voorzitter voortreffelijk werk ge daan kunnen worden door het onderwijs en niet minder door de talrijke jeugdver enigingen. Een eerste stap hiertoe is het wettelijk verplicht invoeren van verkeers- onderwijs op de scholen. De heer Smits van Oyen betreurde het in dit opzicht, dat in het leger niet wat meer aan verkeersopvoeding wordt gedaan.Reeds vele jaren geleden heeft de K.N.A.C. zulks bepleit. Zij zal opnieuw bij de minister van Oorlog belangstelling voor deze belang rijke aangelegenheid vragen. Verkeerswegen Wat de aanpassing van het Nederlandse wegennet aan het steeds intensiever wor dende verkeer betreft, vroeg de voorzitter van de K.N.A.C. zich af of met het tempo waarin thans wordt gewerkt en de daarbij toegepaste methoden, nog kan worden vol staan. Zijn verontrusting wordt nog ver groot door het Deltaplan. Ondanks gerust stellende verklaringen terzake is het vol gens hem struisvogelpolitiek zich niet te willen realiseren, dat door de schaarste aan technische krachten en aan bepaalde grondstoffen het Deltaplan en de wegen bouw elkander ongetwijfeld in de weg zul len staan. De heer Smits van Oyen is dan ook van oordeel dat er een snellere methode moet worden gevonden om de grote verkeers aders te moderniseren en de knelpunten op korte termijn uit de weg te ruimen. Snelwegen veiliger Op de speciale autowegen in ons land is het gemiddelde aantal ongevallen per 10 miljoen afgelegde voertuigkilometers 7,6, terwijl het gemiddeld aantal ongevallen, waarbij motorrijtuigen(uitgezonderd brom fietsen) zijn betrokken op het gehele Ne derlandse wegennet 94 per 10 miljoen af gelegde voertuigkilometers bedraagt. De kans op een ongeval met een motorrijtuig op een gewone weg is dus ruim twaalf keer zo groot als op een autosnelweg. Over de lasten, die op het motorwegver- keer drukken, zei de heer Smits van Oyen, dat er tegenwoordig stemmen opgaan, die, met verwijzing naar Amerika, pleiten voor de financiering van bepaalde verkeerswer- ken door middel van tolheffing. De ver gelijking met Amerika gaat echter wel in Och, och... ivat was Abdoel verbaasd, toen hij dat vliegtochtje maakte op het wonderkleedje! Hoe was het mogelijk, dat hij op dat ding zo door de lucht zweefde. Maar leuk icas het wel. Abdoel vond het prachtig; uit de hoogte keek hij neer op de ivoestijn daar onder hem. Nu zweefde hij ook over hun witte stad; hij kon duidelijk de huizen en de mensen zien, maar alles was zo klein, omdat hij er zo hoog over heen zweefde40 hoge mate mank. De in de Verenigde Staten geheven benzinebelasting verhoogt de prijs van de benzine aan de pomp met 34 per cent. In Nederland is de benzineprijs door invoerrechten, invoerbelasting en accijns met 104 percent verhoogd. De belasting druk op benzine is in ons land derhalve ruim drie keer zo hoog als in de Verenigde Staten. Ook de motorrijtuigenbelasting is in Amerika belangrijk lager dan in Neder land. Met bevestiging van het rechtbankvonnis heeft het gerechtshof In Den Haag de staat veroordeeld tot betaling van een der hoog ste bedragen aan smartegeld, namelyk f 25.000, die in ons land ooit toegewezen zyn. Dit bedrag moet worden uitgekeerd aan de 35-jarige terazzowerker A. E. Pe- trucco uit Breda, die in augustus 1952 op zijn motor onder de gemeente Etten en Leur door een militaire auto werd aan gereden en ten gevolge van de botsing levenslang invalide zal blyven. Bovendien moet de staat hem tot aan zyn 65ste jaar f 125 per week uitkeren. Petrucco passeerde op zijn motor een convooi van militaire vrachtauto's, dat van Roozendaal naar Breda reed. Plotseling en zonder enig signaal te geven verliet een sergeant met zijn vrachtauto deze file, week naar links uit en raakte daarbij de hem juist passerende motorrijder, die ten val kwam en levensgevaarlijk gewond werd. Zijn linkerbeen moest geamputeerd wor den. Nog steeds lijdt het slachtoffer, dat gehuwd en vader van één kind is, als ge volg van de opgelopen schedelbasisfractuur aan schedeltrauma. Hij zal nimmer meer kunnen werken. De 23-jarige sergeant heeft zich later voor de krijgsraad moeten verantwoorden. Hem werd f 25 boete opgelegd. ADVERTENTIE v.a. ƒ7500.—, 1 Jaar garantie op onderdelen en arbeidsloon. WAGENWEG 164—168 HAARLEM Te Vaals is de 50-jarige mevrouw Schoon- broodKuipers, moeder van vijf kinderen, om het leven gekomen bij een brand in een schuur achter haar woning. Zij was in de schuur aan het werk toen door onbekende oorzaak een partij daar opgeslagen hooi in brand is geraakt. Vermoedelijk is zij door de dichte rook bedwelmd. Toen om wonenden te hulp kwamen bleek de vrouw reeds overleden te zijn. NAGARA FALLS (Reuter) een elek trische centrale bij de Niagarawaterval is donderdag grotendeels verwoest door een aardverschuiving. Een monteur stortte met het puin in de kloof en kwam om het leven. Het grootste deel van de centrale, die op de Amerikaanse oever stond, kwam in de kloof van de Niagara terecht. De schade bedraagt miljoenen dollars. Op bijna dezelfde plaats werd in 1954 de toeristische attractie „Prospect Point" ver woest door een lawine die het profiel van de waterval geheel veranderde. Amerikaanse landbouwoverschotten De Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, Dulles, heeft toestemming ge vraagd Amerikaanse landbouwoverschotten naar communistische landen te verkopen. Volgens een wet uit 1954 is een dergelijke handel verboden. Een democratische afge vaardigde heeft Dulles verzocht schrifte lijk uiteen te zetten waarom de regering verzoekt deze wet op te heffen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE BARTEUÖRISSTRAAT13-1 7 - HAARLEM Gisteravond is in Parijs de Franse cul- tuurphilosoof en schrijver Julien Benda overleden in de leeftijd van 90 jaar. In 1898 kwam Benda voor het eerst in het middelpunt der publieke belangstelling te staan door een serie beschouwende artike len over de Dreyfuss-affarie die later in boekvorm werden gepubliceerd: „Dialogues a Byzance". Andere publicaties van zijn hand zijn „Le Bergsonisme ou une philosophie de la mobilité" (1921), „l'Ordination", en „La grande épreuve des démocratiques" (1942). Benda is geboortig uit een Joodse fami lie, die geheel vrij van traditionalisme was. Aanvankelijk voelde hij zich aangetrokken tot de wiskunde, maar nadat hij voor het toelatingsexamen van de polytechnische school was gezakt, ging hij aan de Sor- bonne geschiedenis studeren. Na zijn artikelen over de Dreyfus-zaak werkte Benda verscheidene jaren aan de „Cahiers de la Quinzaine" van Charles Peguy, maar als vurig verdediger van de zuivere rede en als vijand van het mysti cisme ging hij in 1907 zijn eigen weg. Enige jaren later deed hij felle aanvallen op zijn landgenoot, de filosoof Henri Berg- som, tegen wiens leer hij de altijd geldende waarden, die gesteld worden door de rede, verdedigde. Over de democratie schreef Benda, dat deze in Europa alleen kan bestaan, als bijvoorbeeld een internationale taal ge steld wordt boven de nationale talen en wanneer bovendien aan rede en weten schap de voorkeur wordt gegeven boven intuïtie en letterkunde. In zijn romans geeft hij hij uitdrukking aan deze denkbeelden. In zijn bekendste werk, „La trahison des clercs", verwijt hij de intellectuelen, dat zij „verraad" hebben gepleegd ten aanzien van de eeuwige waarden door zich met tijdelijke en plaat selijke zaken bezig te houden. Dat Benda niet op de letterkunde was gesteld blijkt ook uit zijn werk „La France Byzantine" (1945), waarin hij vrijwel alle moderne Franse schrijvers, van Valery tot de surrealisten, bestrijdt. Van Benda kon gezegd worden, dat hij „weinig leerlingen, maar talrijke tegen standers" had. WENEN. Een menigte van velen hon derden muziekminnaars en -minnaressen heeft donderdag aan het station in Wenen het Amsterdamse Concertgebouworkest met zijn dirigent Eduard van Beinum bij hun aankomst aldaar een welkom bereid, dat slechts weinige prominente bezoekers van deze muziekstad ten deel valt. Het orkest werd met luide kreten van „Wilkommen in Wien" en langdurig applaus ontvangen, waarna de Weense wethouder van Kunst zaken, Hans Mandl, Van Beinum uit naam van het stadsbestuur een enorm boeket rode en witte anjers aanbood. Wekenlang zijn overigens alle toegangs kaarten voor de concertencyclus, die het orkest hier geven zal, al uitverkocht. Wie geluk heeft, kan er op de zwarte markt nog enkele kopen tegen onvoorstelbaar- hoge prijzen. Vanavond zal het orkest als onderdeel van het Weense muziekfeest in de Mu- sikverein een concert met werken van Mozart, Beethoven en Bruckner geven. Yehudi Menuhin is solist. Zaterdag is er een concert met werken van Mozart, Haydn, Stravinsky en Ravel. ning. Het telefoonkantoor was vlak bij het hoofdbureau van politie.... Teresa vond het helemaal niet vervelend, dat Dennis zwijgzaam was gedurende de rit. Ze zat stil voor zich uit te kijken, vol van gelukkige gedachten. Ze verbaasde zich erover, dat Dennis zo snel de eerste plaats in haar leven was gaan innemen en ze hoopte, dat zij bij hem eenzelfde plaats innam Toen ze in de binnenstad kwamen, reed hij niet regeh-echt naar het bioscooptheater. Hij zei: „Vind je het erg, als ik even op mijn bureau aanloop. Er is iets dat ik ver geten heb te vragen." Teresa vond het helemaal niet erg. Den nis parkeerde de auto bij het gebouw en liep haastig naar binnen. Hij herinnerde zich de agent die 's middags aan de balie dienst had gedaan, en hij moest er achter zien te komen, hoe hij deze thuis zou kun nen bereiken. Zonder veel moeite kreeg hij van de thans dienstdoende agent het tele foonnummer en z!fch terugtrekkend in een van de lege kamers van het verlaten bureau belde hij de betreffende man op. Hij be sloot zijn verhaal met: „Ik dacht dat ze misschien naar de baas had gevraagd, toen ze hoorde, dat ik er niet was." De ander antwoordde: „O, u bedoelt zeker die juffrouw Scanion! Diesis van daag inderdaad op het bureau geweest. Maar ze vroeg niet naar u. Ze wilde zonder meer de chef spreken." „Heb je haar gezien?" „Ja, ik stond haar zelf te woord." „Goedzo, zeer bedankt!" Dennis hing de hoorn op de haak en dacht na. Hij was eigenlijk nauwelijks ver baasd. Hij was voorbij het stadium om zich nog over iets, dat Aggie Scanion ondernam, te verbazen De vraag was nu, wat zich tijdens dat onderhoud tussen Zimmerman en Aggie Scanion had afgespeeld. Hij dacht aan Ag gie's zenuwachtige manier van doen. Het was alsof ze ergens bang voor was. Maar waarvoor? En onmiddellijk kon hij het ant woord geven: zij was bang voor Zimmer man! Niemand wist natuurlijk, hoe Aggie er achter was gekomen, dat hoofd-rechercheur Zimmerman de moordenaar was, maar waarschijnlijk had ze vanmiddag tegen over Zimmerman laten merken, in welke richting haar verdenking ging Dennis nam de telefoon weer op en draaide Zimmerman's nummer. Er kwam geen antwoord. Zimmerman, die vrijgezel was en alleen in een flat woonde, was dus kennelijk niet aanwezig. Hij zocht in het telefoonboek het nummer op van de Elks Club, waarvan Zimmerman lid was. Ook daar kon hij echter zijn chef niet bereiken. Men deelde hem mede, dat Zimmerman niet aanwezig was en de hele avond er nog niet geweest was. Dennis had het gevoel, dat het dringend noodzakelijk was te weten, waar zijn chef die avond uithing. Teruggaande naar de balie, vroeg hij de dienstdoende agent: „Is de baas vanavond nog hier geweest?" De man schudde zijn hoofd. „Nee hij is om 6 uur weggegaan. Ik heb hem sindsdien niet meer gezien." Ondanks deze verklaring liep Dennis toch naar boven, naar Zimmerman's kamer, maar deze was donker en verlaten. Geen van de rechercheurs, die dienst hadden en in het vertrek ernaast zaten, hadden Zim merman de laatste paai- uren gezien, noch wisten zij waar hij thans was. Dennis liep besluiteloos naar beneden. Hij trachtte zich zelf wijs te maken dat hij het overdreef. Zijn chef kon immers overal zijn: bij vrienden buiten de stad of ergens in een restaurant, waar hij enigszins verlaat zat te dineren, of waar dan ook, waar hij iets volkomen onsohuldigs uitvoerde Er was geen enkele reden voor alarm, om dat Dennis hem nu op "dit ogenblik niet onmiddellijk kon vinden! In een laatste poging, belde Dennis nog maals Zimmerman's flat op. Doch ook dit maal kwam er geen antwoord. Peinzend liep hij terug naar de auto, waarin Teresa geduldig zat te wachten. Hij piekerde over het huis in Drumstreet waar Aggie alleen thuis was. Teresa was met hem en Kate met Cornelius Durkin.. Natuurlijk waren er nog de kamerbe woners, maar hoeveel waren er die avond thuisHij herinnerde zich niet, of hij op verschillende kamers licht had zien branden, toen hij Teresa kwam halen. „Allemensen", mompelde hij in zichzelf, „als je dan geen rustig moment meer hebt, waarom ga je dan niet even terug naar Drumstreet om te kijken, of alles in orde IS; 9» Het was intussen 9 uur geworden. Tere sa zou het goed moeten vinden, dat ze die avond haar bioscoopje miste. Hij moest haar zeggen, dat hij terug wilde naar Drum street om iets met tante Aggie te bespreken, iets dat verband hield met een nieuwe ont wikkeling in de zaak-Lovejoy Aan de overkant van de straat zag Zim merman Dennis met Teresa vertrekken, en enkele ogenblikken later zag hij Kate met Cornelius Durkin het huis verlaten. De plaats, waar Zimmerman zich bevond, bood een zeker risico. Hij stond in de tuin van een huis, recht tegenover Drumstreet no. 228, waar geen enkel licht brandde, zodat hij aannam, dat de bewoners niet thuis waren. Doch elk ogenblik zou iemand naar huis terug kunnen kerenHet was tegen negenen en er waren vrij veel mensen op straat. Hij moest naar een betere schuil plaats uitkijken. Op een geschikt ogenblik stak hij de straat over en stelde zich op aan de zijkant van het pension, op het vrij brede pad, dat de autobezitters onder de kamerbewoners gebruikten, wanneer zij hun auto achter het huis parkeerden. Hij was hier ook geweest in de nacht, dat hij Lovejoy gedood hadHij had toen ge bruik gemaakt van de brandtrap, die. Love joy hem zelf had beschreven. Deze had er zelfs een grapje bij gemaakt: heel gemak kelijk voor huurders, die met stille trom, zonder hun huur te betalen, willen vertrek ken, had hij gezegdDat grapje typeerde Lovejoy. Ook als hij veel geld had gehad, dan nog zou hij er plezier in gehad hebben om zo iets te doen.... (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9