Vishal in gebruik voor exposities C.H.U. heeft verantwoordelijkheid in Tweede Kamer niet geschuwd Geestig sluitstuk van „Cremer MAISON „MARCEL" Amateurtoneel Radio Moors "Brieven aan dc redactie IA TERDAG 9 JUNI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 FILM 8 en 16'mm Voorwalt-foto Overveen, tel. 16012 Burgemeester opende fancy-fair te Bloemendaal Werk van G. H. Breitner tekeningen van Van Gogh Burgerüike Stand van Haarlem H. WAKKER Stadhuisafdelingen worden gecombineerd ..Engelkinder" zongen voor Evangelische Kerk in Tirol Autotocht Heemsteedse bejaarden Kind door auto aangereden en gedood J. J. Lansdorp overleden F. H. v.d. Wetering sprak te Haarlem Medische verzorging tiidens het weekeinde Rectificatie Kroon keurt wegenplan nabij Haarlem goed Wetsontwerp ruimtelijke ordening A. Berenrles chef Eïnnrlems Cebutokantoor Ten bate kankerfonds Ongelijkmatige verlichting op weg Haarlem Amsterdam Eerlijke vinder meldde zich met portemonnaie Groot aantal pogingen met gezellig resultaat Mijn Haarlem Aufo Hoordereden na v^vUeersnaal n Dames van Haarlem niet opgewassen tegen Gooi Een met brille gespeelde voorstelling van Noel Coward's ..Hooikoorts" vormde (ie afsluiting van het toneelseizoen der let terlievende vereniging Cremer". Het prij zend adjectief zegt meteen genoeg. Het was een voortreffelijk stuk toneel, waarop ée werkende leden van Cremer een eivolle Stadsschouwburg vrijdagavond hebben onthaald- Noel Coward's tekst, die met zijn spitse ironiseringen en lenige wendingen helemaal niet makkelijk is, kwam vlot en snedig over het voetlicht met fijne en geestige nuances, die zich ook meedeelden aan plastiek en mimiek. Hoe plezierig moet liet zün z0'n stuk te spelen! De moeite, ei-aan besteed, wordt beloond door de gul le reacties van de zaal, die weliswaar uit eén verzameling fijnproevers moet bestaan maar als zij dat is met volle teugen geniet en inspirerend werkt op de spelers. Ken nelijk hadden de spelers zelf ook echt ple zier in de malle situaties, waarvoor zij werden gesteld. Zij speelden tenminste zo fris van de lever en zo overtuigd, dat er van toneelmoeheid aan hun kant niets te merken was. De recensent om even per soonlijk te worden slaakte een zucht van verlichting. Hij kon zich rustig aan de ge noegens van goed toneel overgeven zon der vooropgezette mildheid ten opzichte van de prestaties. Hij blies uit en lachte. Een bevrijdende lach en niet alleen omdat het seizoen er bijna op zit. Men kent het stuk? Coward voert ons het huis binnen van een bizarre Engelse familie, waarvan de moeder een ex-to neelspeelster is, die nog voortdurend in oude rollen vervalt. Haar dochter Sorel en zoon Simon hebben daar een tik van. Zij creëren tenminste telkens situaties, waar in zij op hun beurt een nummertje toneel ten beste geven. Hun vader leeft als ro manschrijver ook een van conventie* ver- stokcn leven en speelt de komedie, als het zijn beurt is. van harte mee. Geen wonder dat de gasten, die het gezin voor een week eind heeft gevraagd, zo gauw mogelijk hun biezen pakken als zij stuk voor stuk aan de neiging tot dramatisering der fa milie worden geslachtofferd. Hun reacties op de vertoning, waarin het gezin Bliss hen betrekt, vormen met die vertoning het charmante thema van Coward's toneelstuk, dat men beslist zo moet spelen als Henk Bakker het had gerealiseerd: licht aange zet om het toneel op het toneel tot zijn recht te doen komen en toch niet te gek om dc er in voorkomende figuren van pot senmakers te kunnen onderscheiden. De regie was feilloos. De mise en scène ver dient een apart woord van waardering, want de tafereeltjes waren het aanzien ten volle waard, steeds geestig op de handeling afgestemd en in een aankleding, die het zijne tot de luchtige sfeer bijdroeg. Eki Oostwald-Bouwer speelde een rol, die voor haar geschreven kon zijn: de ex- actrice. Ik heb mij afgevraagd of zij nog niet meer theater had kunnen maken, maar het gevaar van de onzinnige caricatuur lag zo voorhanden, dat men achteraf die be denkingen laat varen. Zij zocht het vooral in de tekst en dan in het bijzonder de toon, waarop die tekst moest worden ge lanceerd. Zij deed dat onweerstaanbaar. Verrukkelijk tegenspel leverden haar Nel- liëtte Vis-Mooy als heur dochter en Wim Rijke als haar zoon. Dit drietal verrichtte daarom zo'n bewonderenswaardige presta tie, omdat zij nergens zo opgeschroefd wa ren dat de natuurlijkheid verloren ging. Men kon in hun bestaan volledig geloven. Guus Boersma sloot zich met genoeg eigen persoonlijke stijl uitstekend bij hen aan. Een fraai stuk toneel was ook ditmaal weer aan Jacq. Timmerman toevertrouwd. De diplomaat, die hij het leven gaf, bleek he lemaal niet een clichétype, maar voerde al leen de schijn en verrastte bij elke mani pulatie. Excellent! Lucie Rinkel-Spijer ver gastte de toeschouwers op een aantrekke lijke, maar niet voor de poes zijnde dame, ADVERTENTIE een tikje verveeld en een tikje hautain. Annerie Swaneveld voldeed heel goed als haar tegenpool. Het verlegen en schrik achtig volgeltje, dat zij werd, was inder daad gevangen in de kooi der rare Blissen. Dick van de Engel speelde zijn eerste grote rol en zorgde voor een aangename indruk door zijn gevorderd zelfbewustzijn en zijn komische mimische verschijning, waar door hij harmonieus paste in het toneel, dat met een op maat gesneden dienster van Agnes Koorenblik nog werd verrijkt. Als alle voorstellingen onzer amateurs eens zo'n peil bereikten! P. W. FRANSE Vergroten van 6 x 6 op 9 x 9 25 ct. Een comité van voorbereiding heeft heel wat werk verzet, alvorens het vrijdagavond zover was dat de burgemeester van Bloe mendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, de fancy-fair, die op vrijdag 8, zaterdag 9 en zondag 10 juni gehouden wordt in de voor malige kerk en pastorie aan de Bloemen- öaalseweg, hoek Zomerzorgerlaan. De op brengst is bestemd om het jeugdwerk in de Bloemendaalse parochie van de Allerhei ligste Drieëenheid aan geldmiddelen te helpen, want de financiële toestand laat veel te wensen over. De voorzitter van het comité van voor bereiding, de heer H. Rupert, heette in het bijzonder de burgemeester en pastoor Olie rook welkom. Daarna was het woord aan dr. D. H. Peereboom Voller, die zeide dat hij deze fancy-fair gaarne wilde openen en ban maar liefst door schijfschieten, want het gaat er toch maar om in de goede rioh- ting te schieten. Bovendien ligt het jeugd werk de burgemeester na aan het hart en hij hoopte dat de pioniers, verkenners en gidsen dit op hun verder levenspad ook zullen zijn voor anderen. Want deze wereld heeft dringend behoefte aan deze mensen. Het deed de burgemeester genoegen een deel van de jeugd in deze feestelijke om geving van nabij mee te maken. Hij ver trouwde erop dat de bazar veel belangstel ling zal trekken en dat het in de komende dagen blijken zou dat er nog prijzen te weinig waren. „En nu maar schieten!," zeide dr. Peereboom Voller en hij voegde de daad bij het woord. Het in gewone doen vrij sombere interieur is door vele handen omgetoverd tot een aantrekkelijk zeer kleurrijk geheel, met bonte slingens, guirlandes en gekleurde lampions. Deze laatste geven vooral de bar pen alleraardigst aanzicht. Men kan er hengelen en er is een schiettent, waar de burgemeester na de opening al dadelijk het eerste schot loste. Op het vroegere koor van de kerk kan men een volledig elek- !"isch spoorwegemplacement bewonderen. Er wordt elke avond om halfelf een blik- semverloting gehouden, waaraan zeer fraaie prijzen zijn verbonden. Er worden filmvoorstellingen gehouden en zo zagen wij gisteravond een film over het zilveren priestei-jubileum op 19 juni 1955 van postoor dr. A. A. Olierook. ADVERTENTIE van ouds bekend - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Hedenmiddag is in de Vishal aan de Grote Markt te Haarlem door de schilder Kees Verwey een tentoonstelling van wer ken van George Hendrik Breitner geopend. Dc tentoongestelde werken zijn gekozen uit een grote exnos'tie, die in het Van Abbe- ntuseum te Eindhoven is gehouden. Dit is de eerste van een reeks exnosities-bij- wijze-van-preof, in de voor dit doel ge deeltelijk gerestaureerde Vishal, die deze zomer plaats heeft. In ieder geval wordt deze gevolgd door een tentoonstelling van werken van Haarlemse kunstenaars en door een keuze uit collecties van particuliere verzamelaars. Onmiddellijk na het werk van Breitner, dat tot 8 juli te bezichtigen blijft, hoopt men tekeningen van Vincent van Gogh te kunnen exposeren. Deze ten toonstelling gaat in ieder geval door, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten dat dit op een later tijdstip zal geschieden. De Haarlemse wethouder voor de Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, die deze bijzonder heden hedenmorgen op een persconferentie hekend maakte, onthulde voorts dat van oktober af in het museum Het Huis van Looy tentoonstellingen zullen worden ge houden van moderne kunstwerken uit ge- meentebezit. door aankopen of schenkingen verkregen. Men moet deze proefneming beschouwen als een voorstadium van een gemeentemuseum van moderne kunst. De Haarlemse Vishal, vroeger alleen be staande uit twee galerijen, een voor de handel bestemd verlengstuk van de open bare weg, waar later een glazen overkap ping is aangebracht, heeft jarenlang leeg gestaan. Op initiatief van de heer P. Leffe- laar werden er enkele exposities gehouden. Daarop volgde een verzoek van „De Groep" van Haarlemse beeldende kunstenaars om deze bestemming te prolongeren. Tevens werd de mogelijkheid onderzocht om het gebouw te bestemmen tot een toeristisch centrum, waarin ook de kantoren van Haarlems Bloei zouden zijn opgenomen, eventueel met gedeeltelijk behoud van de expositieruimte. Het gemeentebestuur ge raakte in een impasse wat de beslissing hierover betreft door moeilijkheden mei de schoonheidscommissie, voornamelijk be trekking hebbend op het voorgenomen aanbrengen van ramen in de noordelijke muur. Daardoor bestaat thans de mogelijk heid om proeven met tentoonstellingen te nemen, voor welk doel de gemeente een bedrag van veertienduizend gulden, inclu sief vierduizend gulden voor voorlopige verbouwingskosten, beschikbaar heeft ge steld. Het vertrek van de heer Leffeiaar naar Laren en de daarmee gepaard gaande opheffing van diens kunsthandel gaf de gemeentelijke commissie voor de beeldende kunst aanleiding in die zin te adviseren. De Vishal is een ideale expositieruimte, mede door de ligging in het hart van de stad, die de mogelijkheid verzekert kunst van deze tijd midden in het openbare leven te brengen. Professor Otto B. de Kat en de schilders Jules Capon en Hans Wiesman hebben de thans tot uitvoering komende plannen opgesteld. Er zijn intussen op hun advies reeds belangrijke, zij het voorlopige verbeteringen in het gebouw aangebracht. De vloer is met wegenverf grijs gemaakt, de linten van T.L.-buizen onder de glazen overkapping zijn afgeschermd door een groot velum, de etalages zijn weggebroken en er werden enkele schotten bij wijze van extra wanden vervaardigd. Er moet in geval van blijvende bestemming nog heel wat gebeuren, vooral aan schilderwerk en opknapping van de pilaren. Intussen is men zeer tevreden over de lichtval, vooral des avonds, als de gecamoufleerde lampen tus sen de zuilen warmte aan het tentoonge stelde werk verlenen. „We hebben er eigenlijk spijt van de opening niet 's avonds te hebben gehouden", aldus professor De Kat. die meedeelde hoezeer men had ge profiteerd van de ervaringen tijdens de nroef-expositie met werk van Piet van Heerden opgedaan. Het gebouw biedt ver rassende mogelijkheden. Het is een bij zondere aanwinst voor het culturele leven van de vemeonfe. Wat de huidige expositie betreft: Kees Verwey verklaarde nooit eerder hef werk van Breitner zo goed te hebben gezien. En de kunsthandelaar Siedenburg, die vijftig jaar geleden voor het eerst schilderijen van deze in 1923 overleden kunstenaar heeft tentoongesteld, was vol lof voor de bijeengebrachte verzameling, waarbij geen enkel spoor van twijfel aan de echtheid kan bestaan. Bruiklenen zijn verkregen uit het Rijksmuseum en het Stedelijk Mu seum te Amsterdam, uit het Dordrechts Museum, uit het Gemeentemuseum te Den Haag. uit Museum Boymans te Rotterdam en uit enkele particuliere collecties. HAARLEM. 8 juni 1956 GEHUWD: 8 juni: F. G. P. Janssen en J. M. C. Rutgers: H. Siegerist en W. Jordans; R. Wit en A. van Herksen. BEVALLEN van een zoon: 7 juni: H. J. van der Wiel-Spithoven; E. H. S. Rijk- Spoor: G. M. Treep-Wesseling. BEVALLEN van een dochter: 7 juni: H. W. Roest-Versteeg; H. M. Hollaender- Hundt. OVERLEDEN: 6 juri J. Th. W. Driessen, 78 j.. Jansweg: 7 juni: P. Koreman, 72 j., Alexanderstraat: J. C Wassenaar-Wijngaar den. 44 jKamperlaan ADVERTENTIE SALON DE COIFFURE MODERNE COIFFURES Permanent ticde 12.50 Ged. Oude Gracht 98 - Telefoon 20837 Bevolking en Burgerlijke Stand in 1957 iveer één afdeling Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling in de loop van 1957 over te gaan tot de combinatie van de afdelingen Burger lijke Stand en Bevolking van de Haarlemse gemeentesecretarie. Als gevolg daarvan zal een administrateursfunctie ontstaan, waar voor thans sollicitanten zijn opgeroepen. De voorgenomen combinatie hangt samen met het vertrek met pensioen van de hui dige chefs van beide afdelingen, de heer .T. C. Luitingh van de Burgerlijke Stand, die ner 1 januari 1957 afscheid neemt en de heer H. Oderkerk, van de afdeling Bevol king, voor wie tien maanden later het tijd- perk van rust zal ingaan. Het invoeren van de eenhoofdige leiding betekent een herstelling van de toestand van vóór 1946. In dat jaar werd de afdeling gesplitst, waardoor men recht kon doen wedervaren aan de bekwaamheden van beide functionarissen. De splitsing had echter het nadeel, dat de ervaring van het overige afdelingspersoneel in zekere zin eenzijdig bleef. Culturele zaken Tevens znn deze week in een aantal bla den sollicitanten ongeroepen voor de func tie van hoofd van de afdeling Culturele zaken, tot welker oprichten onlangs werd besloten, zoals wij reeds hebben gemeld. Van 2 tot en met 13 april hebben de „Engelkinder" een zanggezelschap uit Tirol een concertreis door ons land gemaakt ten behoeve van de Evangelische Kerk in Tirol. De opbrengst daarvan bedraagt ruim f 15.634.69. Ook Haarlem heeft daarin zijn bijdrage geleverd want op de jaarvergade ring van de bond van Gereformeerde Jeugdorganisaties in de Kloppersingelkerk op 7 april werd f 1.057,20 voor dit doel ge collecteerd en op een concert in het ge bouw van de HJMV in de Lange Marga- rethastraat f 669.07. Voorts zijn er uil Haar lem en omgeving tal van giften per giro overgemaakt voor de Evangelische Kerk in Tirol. Het gaat in het bijzonder om de stichting van een kerk in Reutte, waar een gemeente is die in zeer hulpbehoevende omstandigheden verkeert. ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Het comité autotocht Ouden van Dagen te Heemstede heeft het uitstapje voor be jaarden dit jaar vastgesteld op donderdag 5 juli. Wegens het overlijden van de heer Jac. Roest, heeft men eerst nog overwogen de tocht enige tijd uit te stellen of in het geheel niet te laten doorgaan. De heer Roest heeft namelijk altijd een groot werk zaam aandeel bij de organisatie van dit uitstapje gehad. Het comité heeft echter uiteindelijk besloten de tocht in ieder geval doorgang te doen vinden. Bejaarden die aan dit uitstapje willen deelnemen, kunnen zich opgeven dinsdag 12 juni, des morgens van 10 tot 12 uur en donderdag 14 juni, des middags van 2-4 uur bij het „Cafetaria-restaurant", Binnenweg 79. Verder van 11-16 juni bij de volgende ■adressen K. van Aalst. Jeroen Boschlaan 15. E. J. van Lent, Spaarnzichtlaan 6, L. Tim- mers. Lieven de Keijlaan 3, A. Verdonschot, Bosboom Toussaintiaan 15 en H. Verdon schot. Glipperweg 37. Eventuele bijdragen voor dit uitstapje kunnen worden gestort op gironummer 266162, ten name van de heer L. Timmers, Lieven de Keijlaan 3, Heemstede. ADVERTENTIE Vrijdagmiddag om zes uur stak het vijf jarig dochtertje van de familie Van de Aard weg. Hereweg 56 te Lisse voor de ouderlijke woning de weg over. Het werd door een auto overreden en op slag gedood. Te Bloemendaal is in de leeftijd van 69 jaar overleden de heer J. J. Lansdorp, directeur van de N.V. Visserij maatschappij „Bloemendaal". Voor zijn maatschappij voer de „Bloemendaal", IJM 71, in de vaart. De teraardebestelling zal geschieden op dinsdagmorgen elf uur op de algemene begraafplaats te Bloemendaal. (Verkort weergegeven) Dc vogelspin. Naar aanleiding van het bericht over de vogelspin heb ik naar Drachten geschreven en van de bioloog van het lyceum aldaar bericht ontvangen, dat de leerlingen geen levende muizen vangen als prooi voor de spin; hij zou dat niet op voedkundig vinden. Hij zelf zorgt voor het dier en zijn voedsel en tracht het in leven te houden met rundvlees en kakkerlakken. Hoewel hij en de leerlingen het eens zijn met mijn beroep op eerbied en barmhartig heid voor alle leven, zo is het toch een moeilijk probleem voor hem, daar de vogel spin levend voedsel moet hebben. De bio loog zal trachten grote insecten en derge lijke als voedsel te geven, al is daar helaas ook wel wreedheid aan verbonden. J. A. H. Op een vrijdagavond in het wijkgebouw aan de Gedempte Oudegracht te Haarlem onder leiding van mr. A. Wensing gehou den openbare vergadering van de Christe lijk Historische Unie heeft de heer F. H. van de Wetering, lid der Tweede Kamer, gesproken over „Waar gaan deze verkie zingen over?" Eerst herinnerde hij er aan, dat de heer De Kadt (Partij van de Arbeid) dezer dagen opgemerkt heeft, dat de chris telijke partijen geen vrijheid meer hebben, want zij hebben niet eens geprotesteerd tegen de actie van de K.V.P., toen dr. Drees in Zuid-Limburg sprak. Mr. Burger heeft de christelijke partijen ook aangevallen en volgens spreker heeft hij met ongepastheid gezegd, dat de socialisten in hun vooruit gang gehinderd zijn door de rechtse minis ters en de Kamerleden. Wat het optreden van de Kamerfractie der C.H.U. betreft, zeide spreker, dat zij haar verantwoordelijkheid in de afgelopen periode niet heeft geschuwd. Haar doel is steeds geweest de regering te stimuleren en te controleren. Heeft men overigens wel een idee hoe een kabinet tot stand komt en weet men hoe er in 1952 „gedokterd" is? Aan ir. Staf is het in feite te danken dat een kabinet is samengesteld. Voor het werk van ir. Staf dient men bewondering te heb ben. In de afgelopen jaren heeft hij zich met internationale vraagstukken van de eerste orde moeten bezig houden en hij heeft voor ons land opbouwende arbeid verricht. Minister Kernkamp heeft de ver houding in de West zodanig geregeld, dat men daar tevreden is. Hoewel men in de vorige periode van het parlement moeilijk heden vreesde, heeft de minister een sta tuut tot stand gebracht, dat leeft in de harten der bev/oners. Minister Zijlstra heeft zijn stempel gezet op de economie en de welvaart van ons land en minister Al- gera heeft voor waterstaat veel tot stand gebracht. De heer Van de Wetering noemde de hoogmoed van de Partij van de Arbeid stuitend en was van mening, dat de wijze, waarop de V.V.D. propaganda in de ver kiezingsstrijd voert, onjuist. De liberalen noemen zich thans de opposanten, maar in de Kamer is weinig van oppositie gebleken. Sprekende over het werk der Kamer leden zeide de heer Van de Wetering, dat het veel verschilt met dat van vóór de oorlog. Het was toen geheel anders en nie mand wil het terug. Vooruitgang en ver anderingen zijn ontstaan en daaraan heeft de C.H.U. ten volle meegewerkt. In de tot standkoming van alle belangrijke wetten heeft de C.H.U. een aandeel en zij heeft zich nooit conservatief getoond, zoals wel eens beweerd wordt. Dit is bijvoorbeeld gebleken bij de wet Ouderdomsvoorzie ning. Er wordt al vijftig jaar strijd gevoerd, waarbij de socialisten en liberalen voor standers van staatspensioen waren. Nu komt er door de ontwikkeling een regeling, die geen bedeling is, maar een. waarvoor het gehele Nederlandse volk zijn verant woordelijkheid draagt. Tragisch vond spreker de aanvallen van de Partij van de Arbeid, om de voorstellen ten gunste van de vergeten groepen te torpederen. Als er loonsverhogingen zijn profiteren rente-trekkers en kleine zelf standigheden er niet van. maar wel hebben zij klappen te verduren. Uitvoerig besprak de heer Van de Wetering het loonvraagstuk dat nog lang niet is opgelost. De besluiten HAARLEM: Artsen: men raadplege firma Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990. Apotheken: Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, telefoon 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34, telefoon 12495. Schoterbos-apotheek, Rijksstraat weg 19, telefoon 25711. Nolf's apotheek, Kruisstraat 21. telefoon 11174. Dierenartsen: Jacoba Hagedoorn, Heem- steedse Dreef 11, Heemstede, telefoon 35521: J. P. Westerman, Leidsevaart 74, telefoon 12111. HEEMSTEDE: Artsen: dr. J. L. Tombrock, Kerklaan 40. telefoon 38032 en dr. P. M. van der Gug- ten, Heemsteedse Dreef 37, telefoon 39903. Wijkverpleging:: zr. G. E. van der Hoek, Laan van Rozenburg 33, telefoon 27805. Apotheken: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206, telefoon 38320. BLOEMENDAAL: Artsen: Dokter C. Eenhoorn, Bloemen daalseweg 17, tel. 25589. Overveen: Dok ter D. K. Heeringa, Militairenweg 18, Overveen, tel. 24480. Acrdenhout: Dok ter C. Kroon, Burg. den Texlaan 12, tel. 26073. Wijkverpleegsters: Zusier J. J. M. de Bruin, Kerkplein 2, Bloemendaal, tel. 25769, bgg 10920 en zuster A. G. Haags- ma, Roemer Visscherplein 1, Heemstede, tel. 27900. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot zaterdagmorgen 16 juni voor spoedeisende gevallen geopend de Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaal- seweg 85, Bloemendaal, tel. 22181; Apo theek De Wilde, Broekbergerlaan 42, Santpoort-Dorp, tel. 025608284 en Apo theek Schotsman, Binnenweg 206, Heem stede, tel. 38320. Tot onze grote spijt zijn er in ons verslag van het bezoek, dat Koningin Juliana met haar Luxemburgse Groothertogelijke gas ten aan het Frans Halsmuseum te Haar lem bracht, enkele betreurenswaardige fouten gemaakt, die veroorzaakt werden door onvoldoende controle op inlichtingen. Met name was de passage die vermeldde dat de vorstelijke personen aanvankelijk de grote zaal met de Halsen bij de bezichti ging van het museum niet hadden bezocht, geheel onjuist. Iets dergelijks heeft zich niet voorgedaan en is ten opzichte van de organisator van de rondleiding, de heer Baard, door deze foutieve vermelding ge heel ten onrechte een tekortkoming gesug gereerd, waarvoor wij hem hierbij openlijk en volledig onze verontschuldigingen aan bieden. Uit deze rechtzetting blijkt tevens, dat de daaropvolgende vermelding van het feit, dat de Koningin aanvankelijk om half elf op het punt stond het museum te ver laten en daarna, ter nadere bezichtiging, zou zijn teruggekeerd, onjuist was. Alles wat in verband met deze veronderstelde gang van zaken zou zijn gebeurd, moet hierbij worden teruggenomen. Wij betreu ren deze fout zeer en hopen haar door deze erkenning zo goed mogelijk te hebben her steld. van enkele weken geleden is nog maar pleisterwerk. Het belangrijkste (waarbij b.v. huurverhoging ter sprake komt) moet nog komen. In het verleden waren de loonsverhogingen bestemd om andere ver hogingen op te vangen; geprofiteerd heeft men nooit van hogere inkomens. De waar de van het geld dreigt te dalen en het is niet te hopen, dat er inflatie komt. Het woningvraagstuk is uiterst moeilijk, zeide spreker. De Partij van de Arbeid heeft gezegd, dat uitsluitend de overheid diende te bouwen. Dit is misgelopen. Het particulier initiatief had prachtig werk kunnen doen. Ten aanzien van de verkiezingsstrijd merkte spreker op, dat hij zeer vreemd is. Men denkt wel eens, dat het om twee partijen gaat, maar dat is onjuist. De christelijke partijen hebben nog een rol te vervullen. Er is vroeger beweerd, dat er in 1956 geen plaats meer zou zijn voor een christelijke partijvorming. Dat was uitda gend. De C.H.U. heeft een taak en zal die blijven vervullen. Spreker hoopte, dat het reformistisch geluid van de unie gehoord mag blijven worden. Na de pauze beantwoordde de heer Van de Wetering nog een aantal vragen. ADVERTENTIE ANTIQUITEITEN - ANTIEKE MEUBELEN BIEDERMAIER MAHONIE MEUBELEN In- en Verkoop - Taxatie - Restaureren A. M. M U D D E Vanouds de „HERTEKOP" Groot Heiligland 64 - Telefoon 12223 Bij Koninklijk Besluit is het besluit van de Provinciale Staten van Noordholland van 3 augustus 1955, Inzake het aanvullen van het provinciaal beheersplan in verband met het wegenvraagstuk om Haarlem goedge keurd. In het plan voor een net van wegen voor doorgaand verkeer, die bij de provincie in beheer is of gebraeht wordt, zal worden toe gevoegd: een noord-zuid-verbindinir (van de Delft'aan ten noorden van de Heussens- straat, via de Ziilweg, Lorentzkade naar Wagenweg) en een oost-westverhinding van Haarlem naar Bentveld in de gemeente 7,andvoort, ten noorden van de bestaande Zandvoorterweg te Aerdonhout, met een lengte van eirea 4.7 km. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben aan de Provinciale Staten voorge steld een brief te zenden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal naar aanlei ding van de Koninklijke boodschap inzake het ontwerp van wet op de ruimtelijke or dening. Tn het ontwerp wordt ongemerkt, dat de Staten met verontrusting kennis hebben genomen van de Koninklijke bood schap. Naar het voorkomt is het wetsont werp in zijn streven naast soenelheid te ver gegaan, waardoor het grotere gevaren oproept dan dat van starheid, dat het wil bestrijden. Tn het bijzonder wordt genoemd de voorgestelde onbeperkte ministeriële bevoegdheid om met voorbijgaan van het provinciaal bestuur in te griinen in bet gemeenteliik nlanologisch heleid. als mede de introdiwfie van een rii'ksinsr>e"tie van de ruimte1 nke ordening worden door de Staten zo bedenkelijk geacht, dat zij menen, hun bezwaren daartegen kenbaar 'e moeten maken. Naar wij vernemen heeft per 1 juli een mutatie plaats in de leiding van het door N7.H. Maarte en Kroon en Naco gezamenlijk beheerde Cebuto-reishureau aan de Grote Houtstraat te Haarlem. De heer I. Bloemsma, die tot nu toe chef de bureau was. heeft een functie in het levensverzekeringshedriif aanvaard en wordt opgevolgd door de heer A. Berendes. De heer Bc-endes is in vervoerskringen een be kende figuur. Hij was tot voor kort ver bonden aan het secretariaat van de FNOP. de Federatie van organisaties van particu liere personenvervoerbedrijven. in het al gemeen kleine tra.iectvervoerders en vooral toerwagen- en taxi-ondernemingen. In die functie heeft hij tal van vervoerders bijge- star-' om de best mogelijke positie te berei ken in het kader van het Nederlandse ver voersrecht. In restaurant „Dreefzicht" te Haarlem is gedurende drie dagen een expositie inge richt van garage „Den Hout". De afdeling Heemstede van het Koningin Wilhelmina- fonds heeft daarbij een stand, waar voor werpen verkocht worden, die in een auto gebruikt kunnen worden. De opbrengst is bestemd voor het kankerfonds. Op het gedeelte Halfweg-Amsterdam van de rijksweg Haarlem-Amsterdam, staan de lichtmasten van de straatverlichting tussen de bomen. De bladerkruinen onderscheppen een groot deel van het licht, waardoor de verlichting van het w dek ongelijkmatig is, wat specifieke verkeersgevaren met zich meebrengt, aldus meent de ANWB. De Bond heeft de Rijkswaterstaat dan ook verzocht om door het snoeien van de bomen een gelijkmatige wegverlichting te bevor deren en daarmee een grotere verkeers veiligheid op deze drukke rijksweg te be reiken. De Haarlemse recherche kreeg vrijdag avond bericht van een eigenaresse van een kapsalon in Haarlem-Noord, dat zij haar portemonnaie, inhoudend een bedrag van f 1320 miste. Zij had om kwart voor zeven de kapsalon verlaten en keerde een half uur later terug. Toen kwam zij tot de ont dekking, dat de portemonnaie verdwenen was. Bij haar vertrek waren een klant en een bediende nog in de zaak. Nadat de recherche een onderzoek had ingesteld in de kapsalon meldde zich aan het bureau van politie een zeven en vijftigjarige Haar lemmer, die mededeelde een portemonnaie inhoudend f 1320 te hebben gevonden in de omgeving van de kapsalon. Aangenomen wordt, dat de portemonnaie uit de zak van de mantel gevallen is, toen zij de kapsalon verliet. De eerlijke vinder is beloond. Een Haarlems lied In onze rubriek „Zeven Dagen Haar lem" is enige tijd geleden een oproep ge daan aan eventuele volksdichters om met een „Haarlems Lied" op de proppen te komen, dat als stedelied gebruikt zou kun nen worden. Het is een echte prijsvraag geworden met een veertigtal inzendingen, die de jury meer tijd kostte bij het be oordelen dan voorzien kon worden. Van daar dat we een week te „laat" zijn met onze uitslag, die we nu namens de jury mededelen. De inzender „EEBEE" is met zijn liedeke „Mijn Haarlem" winnaar ge worden. Er waren bij de andere inzen dingen „dichtwerken", die nauwelijks minder in kwaliteit waren, zodat de keuze moeilijk werd en tenslotte het lot moest beslissen. De meeste inzenders hadden twee din gen gemeen: zij paarden een weldadige bescheidenheid aan liefde voor hun stad. Bijvoorbeeld: „Ik hoop en vertrouw dat betere inzendingen zullen komen op uw redactietafel". Dat was de heer „EEBEE", die dat schreef. Zijn hoop en vertrouwen zijn niet vervuld Wij hopen en vertrouwen nu, dat hij zijn pseudoniem te onzen kantore zal komen ophelderen, zodat wij hem de beloofde langspeelplaat kunnen doen ge worden. En dit is zijn pennevrucht: Gelijk een parel in het goud Als kleinood is gevat, Zo, tussen duinen, wei en woud, Ligt Haarlem, Spaarne-stad. Je hebt de eeuwen getrotseerd En vijanden weerstaan; Je van het goede nooit gekeerd. „Trouw" stond steeds in je vaan. Wat ben je schoon, wat ben je mooi! Alom hoort men je roemen. Wanneer je straalt in lentetooi, Ben je al kleur en bloemen. Aan jou heb ik mijn hart verpand, Jou is mijn lied gewijd, Tot aan het verst gelegen strand Mijn Haarlem voor altijd! Dat is het dan. En dit lied tekent meteen het. neil van al die gezellige inzendingen. Ook was er een Haarlems drinklied bij mot het jolige refrein: Doch laat die oude Bavo-toren z'n twalef bronzen slagen horen: 't is uit met de gezelligheid „Het is de hoogste tijd!" Vooral die laatste regel is uitmuntend, want wie zou die niet uit volle borst mee willen zingen! Maar het was meer een drinklied, dan een stedelied. Jammer! VeHn zochten hun heil in het. verleden van Haarlem of weer teveel in de voorbij gaande actualiteit. Goede verzen waren er ook van de heer S. Schipper, die echter filosoferen en een betoogtrant in zijn. hoe wel voor volkslied ongeschikte, goede ver zen had. Het liefst zouden we alle inzendingen bundelen, of minstens hier allemaal be spreken. 'Bijvoorbeeld dat vers, waarin achtereenvolgens een Duitser, een Engels man en een Fransman hun liefde voor onze stad bezingen. De Fransman onder andere met de regel, die we nooit meer vergeten zullen: ..Alors nous sommes tous les deux/ comme des tulipes noiresWe laWi hef hier echter bij. Het liefst zouden we u allemaal, beste inzenders, persoonliik willen bedanken. U heeft ons overweldigd met. uw reactie en weet dan ook, dat als u dit leest, wij met vakantie zijn. U krijgt binnen een - mo gen we ons aan de veilige kant houden - maand uw verzen terug. We zullen ze mis sen. En als u in de marge van uw gedicht vele uitgegomde maar nog wat smoezelige potloodstrepen aantreft, weet dan dat de iurv haar taak toch niet licht heeft opge vat. Tn de afgelopen nacht om twee uur reed een auto. komende van de Jansweg te Haarlem, met snelle vaart over het Kenne- mernlein. Een verkeersnaal. slaande op de vluchtheuvel van de nonrdeliike rijbaan, werd omver gereden. De autobestuurder is doorgereden. Vermoedt wordt, dat de auto een uur later weer is gepasseerd. Ge tuigen wordt verzocht voor het verschaffen van inlichtingen contact on te nemen met de verkeerspolitie. Lange Wijngaardstraat. avow ^se Ov> de dorde avond van de Avondvier daagse was er sIpcMs een senior niet on- eeVnmen Va^daao ic d" laafs'e dan e<~ van middag wordt zowel door de senioren als door de tunioven het laatste parcours ee- lonen "He senioren hebben in een afstand van 20 km af te leggen. De personeelsver eniging 126 man) van de firma Vermaat had dinsdagavond al het parcours van vanmid dag golopen Er waren geen uitvallers. De heer Mever. directielid van de firma en de he r Lamsma waren gisteravond naar „Do- mi" gekomen, waar de mannen met bloemen werden onepwacht. Zaterdagmiddag. 20 km voor de senioren: L.a. Zandvoorterpad. l.a. Korte Ziilweg. l.a. Elswoutslaan. r a Ziiweg, Bentveldsweg bij Jachthuis r.a. Bentveldsweg. r.a. Znndvoort- schelaan. Haarlc mmerstraat. Hi R K. Kerk r.a. Konin -mmveg. l.a. Ko'^verlorenstraat. Zeestraat, ra Boulevard dc Fa^auge. Boule vard Bannaart. Zeeweg, r.a. Tetterodeweg. r.a Bloemendaalseweg, l.a. Zandvno'-ternad. De junioren lopen vanmiddag de Zeeweg heen en terug, respectievelijk het noordelijk voetpad heen en het zuidelijk terug. Hier volgt de te volgen route: Gebouw Domi, l.a. Zandvoorterpad. r.a. Bloemendaalseweg. l.a. Tetterodewer, r.a. Spoorlaan. l.a. rechter voetpad van de Zeeweg tot aan het einde en dan weer rechtervoetpad terug, weer Tetterodeweg, r.a. Bloemendaalseweg, l.a. In Naarden is voor de tweede klasse dames gespeeld de wedstrijd Het Gooi—Haarlem. Het Gooi. dat over een snelle ploeg beschikt, waaronder Corry Schimmel, stelde de Haar- Hm.ver lediging zwaar op de proef, en zij lieten de Haarlem-dames geen gelegenheid de schaarse aanvallen met een doelpunt af te werken. Tn de eerste speelhelft ver kregen zij een voorsprong van twee-nul. In de tweede helft kon de Haarlem-verdediging de aanvallen van de gastvrouwen goed ke ren. Nanny Franke redde de eer voor Haar lem. Verder zijn gespeeld: afdeling AM: HVGB- DWR 7-1. Eerste klasse heren HPC 4-DWR 4 1-5. Reserve derde klasse Bondscompetitie: Sleutelstad 2-DWT 2 1-2.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15