mor bwbik meer mans driekwart kan „Elke partij wil macht vormen maar KVP neemt men dat kwalijk" Avonturen met het vliegende tapijt Tante Aggie houdt vol Prof. Romme te Haarlem „Wij laten ons niet terugdringen tot terrein van R.K.-aangelegenheden" id 4 Paris-Presse verdedigt de Hertog van Kent Eerbied gevraagd voor Britse originaliteit Kroesjtsjev tegen Molotov met Tito als inzet Nederland niet ontevreden over tariefsverlagingen Nieuw proces tegen vroegere chef van de Gestapo Opstand in Siberië onder Japanse gevangenen Oosteuropese concurrentie wordt voelbaar Rusland spant de kroon in het aantal geleerden Labour-afgevaardigde eist ontslag van Montgomery Akkoord over Ionen en arbeidsvoorwaarden in bouwbedrijf Nieuwe verhoging basisloon aangekondigd Sukarno eredoctor van de McGill-universiteit Kerkelijk Nieuws FEUILLETON door Doris Miles Disney ZATERDAG 9 JUNI 1956 Het is in de verkiezingstijd gemakke lijk om ten overstaan van oppervlakkig denkenden een tegenstelling te doen ge voelen tussen belastingverlaging en ver heffing van de levensstandaard. En het is één van de minder geslaagde verkiezings leuzen van de Partij van de Arbeid, die het katholieke program een grabbelton noemt omdat deze beide gedachten daarin voorkomen. Maar mijn hooggeachte col lega dr. Drees heeft in een door hem ge schreven verkiezingsbrochure, die ik u allen zou kunnen aanraden te lezen, ook deze kunstmatige tegenstelling ontzenuwd door te verklaren, dat een partij tal van verlangens kan hebben, waaronder ook de genoemde, maar dat regeren altijd het doen van een keuze blijft". Dit verklaarde de fractieleider van de KVP in de Tweede Kamer, prof. dr. C. P. M. Romme vrijdag avond op een demonstratieve vergadering van deze partij in het gebouw St. Bavo te Haarlem. Hij was begonnen met die aspecten van de katholieke eenheid te belichten, die de tegenstanders een onbehaaglijk gevoel blijkt te geven. Tegen haar bedoeling voor de politieke vorming heeft men geen be zwaar, maar de solidariteit die er uit spreekt negeert men liever om de aandacht te vestigen op zogenaamde vleugels, die de partij als geheel zouden verlammen. Te gelijk is men volgens de spreker echter gealarmeerd bij het derde element van die eenheid, namelijk de machtsvorming, die men geen enkele andere politieke partij, maar uitgerekend de KVP kwalijk neemt. Uit vrees daarvoor zou men de katholie ken in ons land het liefst terugdwingen binnen de valse omheining van de zoge naamd „specifiek" katholieke aangelegen heden, zoals bijvoorbeeld de processievrij heid, de zondagsrust en dergelijke. En dan vestigt men er de aandacht op, dat waar die aangelegenheden zijn geregeld de ka tholieke partijvorming niet langer nood zakelijk zou zijn. Dit bestreed de spreker krachtig, gezien de vele taken die op het gehele levens terrein voor de katholieken bestaan om dat de natuurlijke zedewet daar nauw bij is betrokken. En juist nu achtte hij deze taken belangrijk omdat er zoveel krachten aan het werk zijn, die deze natuurlijke zedewet ontkennen. Als een van de aangelegenheden, waarin de katholieken krachtens hun beginselen een grootse taak hebben noemde prof. Romme „de maatschappelijke structuur hervorming, gelegen in een geleidelijk om buigen van de toestand waarin de eigen dom van de productiemiddelen toch eigen lijk in betrekkelijk weinig handen is naar een toestand, waarin de zeggenschap er over en de verantwoordelijkheid daarvoor wordt doortrokken naar alle geledingen van ons volk". Een ander voorbeeld noem de hij de PBO, waarin de betekenis voor de katholiek is gelegen in de gedachte, dat de bedrijfstakken de arbeider niet on der de ondernemer maar naast hem staat, dat daardoor zijn zelfwerkzaamheid en zijn eigen verantwoordelijkheidszin wordt bevorderd en dat het zal moeten leiden tot een christelijke solidariteit van de klas sen. Sociaal beleid. Zich over de hoofden van de toehoorders heen richtend tot de katholieke leden van de Partij van de Arbeid verklaarde hij, dat de KVP hen bij de stemming zal dui delijk maken dat een overwinning van de doorbraak naar katholieke zijde onmo gelijk is en dat elke actie die daartoe door katholieken in de Partij van de Arbeid ondernomen wordt „volmaakt zinloos" is. Tevoren was het woord gevoerd door het KVP-Tweede Kamerlid de heer C. van der Ploeg, die een overzicht gaf van de sociale politiek van de KVP-fractie. Hij betreurde het dat de P.v.d.A. in haar verkiezingspro paganda het had doen voorkomen als zou de zojuist aangenomen Ouderdomswet er zonder haar stimulans niet gekomen zijn, temeer omdat de totstandkoming ervan nu juist zulk een nationaal karakter had ge dragen en alle partijen een gezamenlijke voldoening had gegeven. De KVP had gaar- ADVERTENTIE ne gezien, dat er voor de vergeten groep van de invaliden, de weduwen en wezen in de afgelopen zittingsperiode nu ook eens iets gebeurd was. De spreker nam de an dere Kamerfracties en de regering zeer kwalijk dat zij van het KVP-voorstel voor een nooduitkering ten behoeve van de weduwen en wezen niet meer aandacht had geschonken en zeide dat de KVP-frac- tie erop staat, dat deze regeling in de vol gende periode tot stand komt. Ten aanzien van de gezinnen consta teerde hij een lacune in het sociaal beleid. De gezinspolitiek heeft vele facetten. Een ervan is de woningbouw, waarvoor de ver antwoordelijke minister naar hij zeide vooral ook geijverd heeft ten behoeve van de gezinnen, meer dan in het verleden. Een ander aspect ervan is de kinderbijslag en een derde de belasting verlaging. „Men heeft mijn fractiegenoot Lucas aangewreven, dat hij bij zijn pleidooien voor belastingverla ging een kampioen zou zijn geweest voor de bezitters, maar in werkelijkheid heeft hij gevochten ten behoeve van de gezinnen: voor kinderaftrek, voor aftrek voor stu derende kinderen en voor verlaging van de successierechten. Een andere tak van de gezinspolitiek noemde hij het maatschap pelijk werk en hij prees minister Van Thiel voor de instelling van een Gezinsraad. De heer Van der Ploeg toonde zich teleurge steld dat er nog geen kinderbijslag voor zelfstandigen is doorgevoerd. Tenslotte vestigde hij de aandacht op twee verkiezingspamfletten van de Partij van de Arbeid, die in elkaar gevouwen huis aan huis in Lisse waren bezorgd. Het eerste, kennelijk gericht tot de katholie ken, gaf te kennen, dat men als katholiek meer invloed in het politieke leven in Ne derland kon uitoefenen door op de P.v.d.A. te stemmen dan in de KVP. Het tweede, in het bijzonder gericht tot protestanten, vestigde er volgens de spreker de aandacht op dat men als protestant door op de P.v.d. A. te stemmen daarmee een dam hielp opwerpen tegen de gevaarlijke macht van Rome. Onder grote hilariteit verklaarde de heer Van der Ploeg, dat deze pamfletten kennelijk waren bedoeld om afzonderlijk verspreid te worden. De bijeenkomst, die was geopend door de voorzitter van de Rijkskieskring der KVP, de heer J. A. A. Poncin, werd besloten met het zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus. Ui Hl III 111 I*' SPAARNESAhoekDamslr. HAARLEM TEl .15758 PARIJS (Reuter) Het Parijse avond blad „Paris-Presse" schrijftin een open brief aan het Britse Lagerhuis: „Groot- Brittannië moet niet proberen de Hertog van Kent, die de aantrekkelijke traditie der Britse originaliteit doet herleven, te kortwieken. In uw land zijn dichters en kunstenaars altijd met een onnatuurlijk wantrouwen behandeld. Velen hunner trokken naar het Europese vasteland, om zich daar in een beetje menselijke warmte te kunnen koesteren. Doch u verdroeg althans de zonderlingen, de kolonels van het Indische leger, die zich, wanneer zij zich 's avonds alleen in de wildernis be vonden, in avondkleding staken voor zij gingen eten, de erflaters, die de hoop hun ner erfgenamen verijdelen door hun geld aan verenigingen voor de bescherming van dieren na te laten, en anderen. Deze zon derlingen amuseerden ons en tezelfdertijd droegen zij ertoe bij de vervelende mid delmatigheid der winkeliers, die de Britse trots vormden, te verdoezelen. Doch het lijkt erop, dat het aantal Britse zonder lingen na de tweede wereldoorlog zeer is gedaald. Attlee is een aardige man, meer niet. Prinses Margaret maakt een bedroefde in druk. Somerset Maugham schrijft niet meer, en de laatste opvallende humorist was geen Brit, doch de Fransman Pierre Daninos (de schrijver van „De aanteken boekjes -van majoor Thompson" waarin een denkbeeldige Britse majoor een ver gelijking trekt tussen het leven in Groot- Brittannië en dat in Frankrijk). Het bovenstaande zal u doen begrijpen, waarom wij enige hoop koesterden, toen wij het een en ander omtrent de Hertog van Kent vernamen. Indien Groot-Brittannië deze jonge man, die naar het schijnt, in staat is de gewaar deerde traditie der Britse originaliteit te doen herleven, dwingt zich te voegen naar de algemeen geldende vereisten voor een goed burgerschap, riskeert het onze be wondering niet langer te kunnen afdwin gen," aldus de open brief. Een naar het westen gevluchte Poolse communist, Sewogyn Bialer, heeft ver klaard dat de verzoening tussen de Sovjet- Unie en Joegoiavië het onderwerp van een stormachtig conflict tussen Molotov en Kroesjtsjev is geweest. Bialer vertelde, hoe hij de verslagen van de bijeenkomst van het centraalcomité der Sovjetrussische communistische partij in juli 1955 gelezen had, en daarbij vastge steld, dat tussen Molotov en Kroesjtsjev over de kwestie-Joegoslavië een heftige schermutseling had plaats gevonden. De vergadering van het centraalcomité had vier dagen geduurd. Gedurende de gehele vergadering had Molotov betoogd, dat vriendschappelijke betrekkingen tussen de regeringen van de Sovjet-Unie en Joego slavië gewenst waren, doch dat het „on nodig en gevaarlijk" was ook tussen de beide communitische partijen zulke betrekkingen te scheppen. Op een gegeven moment noemde Molotov Tito „een vijand van het communisme." Volgens Bialer riep Kroesjtsjev hierop Molotov toe: „Je hebt destijds met Von Ribbentrop wel gesproken. Waarom wil je niet met Tito spreken?" Bij een andere woordenwisseling zei Kroesjtsjev volgens Bialer tegen Molotov: ..De kwestie is met jou, Vyacheslaw Mihai- livich, dat je een te eerzuchtige vrouw hebt. Zij is je kwade genius." Volgens Bialer verzette Molotov zich hardnekkig gedurende de gehele be raadslaging, doch tenslotte nam hij met een korte toespraak van drie minuten al zijn voorafgaande bezwaren terug en sloot zich aan bij de meerderheid, die een toenadering tussen de Sovjet-Unie en Tito voorstond. Bialer, die in januari uit Polen gevlucht, is, vertoeft nu in de Verenigde Staten. (XT. P.) GENèVE. De resultaten van de vierde tariefconferentie te Genève aan de leden der Organisatie voor Tarieven en Handel (GATT) worden in Nederlandse regerings kringen in het licht van de bestaande mogelijkheden op dit gebied niet onbevre digend geacht. Voor de 246 tariefposten werden ten aanzien van verschillende lan den min of meer belangrijke tariefsver lagingen verkregen, onder meer voor verven en vernissen, diverse papiersoorten, kunstzijde, garens en weefsels, autobinnen- en buitenbanden. Men blijft het evenwel betreuren dat het vraagstuk van de ta riefdispariteiten nog onopgelost is. Neder land zal zijn medewerking verlenen aan pogingen om de bestaande ongelijkheid op dit gebied te verminderen en zo mogelijk op te heffen. Volgens een rapport van de GATT hebben waarde en volume van de inter nationale handel in 1955 nieuwe records bereikt. De grote stijging in de waarde van de werelduitvoer in 1954 vergeleken met 1955 kwam voornamelijk voor rekening van de export naar West-Europa. Er wordt op gewezen, dat Noord-Amerika de laatste tijd iets van zijn voorsprong heeft verloren tegenover andere exportlanden in de uit voer van kapitaalgoederen. Noord-Amerika verliest geleidelijk ter rein aan West-Europaals ;leve?ancier van machinerieën aan Latijns-Amerika. De herverschijning van West-Duitsland en Ja pan als belangrijke exportlanden op de wereldmarkt gaat ten koste van Noord- Amerika en Groot-Brittannië. De andere landen van West-Europa konden hun aan deel vrijwel handhaven. ADVERTENTIE Hl»4 AM JL MA B iaL&P ala ABk AA mm HAA meym atf» «fft NEEM PER MAN Publi)co»»« N#dtrlor»<Ji 7u'vtlbur«ou, Gro*«nhoge ^7 WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE KARLSRUHE (United Press) Het hoogste federale gerecht van West-Duits land heeft de heropening gelast van het proces tegen de voormalige Gestapo-chef in Danzig, dr. Guenter Venedig, die in maart 1944 vier Engelse officieren heeft laten doodschieten na een uitbreek-poging van ruim honderd krijsgevangenen. Venedig heeft zich verdedigd met het argument, dat hij de vier Engelsen heeft laten fusilleren op grond van een „geheim rijkscommando," maar gaf toe, dat hij niet te voren onderzocht heeft wie dat bevel gegeven had. De rechtbank in Heilbronn sprak Venedig vrij, eerst wegens gebrek aan bewijs en vervolgens bij een tweede behandeling om dat het beroep op het „geheime commando" steekhoudend geacht werd. De openbare aanklager voor het hoogste gerechtshof betoogde, dat het neerschieten van krijgsgevangenen een misdrijf is, dat zelfs de primitiefste rechtsbeginselen schendt. Indien Venedig de moeite geno men had, het „geheime commando" te con troleren, had dit tenminste de terechtstel ling vertraagd en vermoedelijk de slacht offers gered. Na de terechtstelling was het bevel ingetrokken en tegen de overige uit brekers werd toen zelfs in het geheel geen maatregel genomen. De nieuwe behandeling zal in Stuttgart plaats vinden. TOKIO (Reuter) Een functionaris van het Japanse Rode Kruis heeft in telegram men aan Tokio verslag uitgebracht van een opstand van 760 Japanse gevangenen in het kamp van Khabarovsk in Siberië, die enige maanden heeft geduurd. Volgens mededelingen van 62 vrijgelaten gevange nen, die vandaag met het Japanse schip „Hokutu Maru" in Japan verwacht worden, begon de opstand in december met een hongerstaking uit protest tegen de slechte arbeidsvoorwaarden in het kamp. De ge vangenen hielden hun verzet vol tot april. Zij weigerden de bewakers toe te laten tot hun barakken. Op 9 april werd het kamp omsingeld door 2000 Russische militairen, die de gevangenen tenslotte uiteendreven. De Russen stonden onder bevel van lui tenant-generaal Pasjkov, onder-minister van Binnenlandse Zaken, die uit Moskou was overgekomen om een onderzoek in te stellen. Pasjkov had later een delegatie vanude gevangenen.ontvangen, die hem meedeelde, dat' de Japanners niet de Rus sische wetten hadden willen schenden. Zij hadden Moskou slechts op de hoogte willen brengen van de slechte behandeling in het kamp. Pasjkov zou hebben verklaard, dat hij niet gemachtigd was de eisen van de gevangenen, die onmiddellijke repa triëring wensten, in te willigen. Niettemin zei hij te geloven, dat de eisen spoedig in gewilligd zouden worden. Op 18 april hervatten de Japanners het werk, nadat Pasjkov beloofd had dat geen der opstan delingen vervolgd zou worden. Onder de 62 gevangenen bevindt zich oud-generaal Otozo Jamada, voormalig opperbevelheb ber van het Kwantoengleger. U 1 vV't) /r\ \f V jUl, f n V* Toen Abdoel weer over het hoofd van de koopman zweefde, riep die hem iets toe. „Zeg nu: maba ha, maba hi, abdalli", riep hij. Dat deed Abdoel. En toen voelde hij, hoe het kleedje langzaam lager kwam en toen zachtjes plat op de grond bleef stilliggen „En hoe beviel je dat tochtje?", lachte de koopman. „Fijn", riep Abdoel. „Het was geweldig". 41-42 Voordeel door industriële ruil en specialisatie in kapitaalgoederen GENèVE, In een rapport van de orga nisatie van de algemene overeenkomst voor tarieven en handel (GATT) over de inter nationale handel in 1955 wordt opgemerkt dat de Oosteuropese communistische landen waarschijnlijk beschikken over een con currentievoordeel tegenover de grote Wes telijke industrielanden in het aanbod van kapitaalgoederen. Volgens het rapport heeft Oost-Europa deze voorsprong mogelijk als gevolg van een verder gevorderde tech nische integratie in de vorm van het onder ling ruilen van ontwerpen en in de vorm van specialisatie. Tsjechoslowakije is het enige communistische land dat lid is van de GATT. Volgens het rapport heeft Tsjecho-Slo- wakije zich geconcentreerd op de uitvoer van machinewerktuigen, krachtinstallaties en motorvoertuigen, Oost-Duitsland heeft zich gespecialiseerd in elektrische machines en precisie-instrumenten, Hongarije in die- seilocomotieven en elektrische apparaten, Polen in spoorwegmateriaal en mijnbouw- installaties en Roemenië in olieboorinstal laties en buizen. Een andere gunstige factor is de bereid willigheid van de Oosteuropese landen om betaling voor hun uitvoer te aanvaarden in natura over een aantal jaren. Zij zijn be reid grote hoeveelheden grondstoffen en voedingsmiddelen aan te kopen, welke in bepaalde gevallen moeilijk op de wereld markt van de hand kunnen worden gedaan. Zij zijn voorts bereid verplichtingen aan te gaan, zowel wat prijzen als kwaliteiten aangaat. In 1955 was er een opvallende stijging in de uitvoer en invoer van de Sovjet-Unie en Oost-Europa. Hun handelspositie tegen over de rest van de wereld is aanzienlijk verbeterd. De groep boekte blijkbaar een export overschot van ongeveer een tiende van de waarde van de totale invoer, verge leken met een bijna in evenwicht zijnde handelspositie in het voorafgaande jaar. Volgens het rapport is de stijging in de uitvoer van fabrikaten voornamelijk te danken aan het aanbod van kapitaalgoe deren. De Oosteuropese landen schijnen thans in staat te zijn kapitaalgoederen en halffabrikaten even vlot te leveren als de industrielanden van de Westerse wereld. Voorts wordt in het rapport opgemerkt, dat 1955 in de herinnering zal blijven als het jaar waarin de Sovjet-Unie en andere Oöêtëufop'esë' lahdén eén actieve handels politiek begonnen te ontplooien in Azië, het Midden-Oosten en Latijns-Amerika. Australische professor DARWIN (United Press) De Austra lische geleerde, professor Marcus Oliphant, heeft verklaard, dat de Sovjet-Unie over een groter aantal geleerden en technici be schikt dan welk ander land ter wereld ook. Prof. Oliphant, die twee weken de gast van de Sovjet-academie van wetenschap pen is geweest zei, dat men in de Sovjet- Unie bij wetenschappelijke arbeid tien ge leerden en deskundigen aan het werk kan zetten tegenover drie tot vier in de Ver enigde Staten en nog minder in landen van het Britse gemenebest. De Russische geleerden wijden zich vol vertrouwen aan hun wetenschappelijke arbeid en het staat hun vrij te reizen of buitenlandse gasten naar de Sovjet-Unie uit te nodigen, aldus prof. Oliphant. LONDEN (United Press) Een Labour- lid van het Britse Lagerhuis heeft mede gedeeld, dat hij zal vragen om veldmaar schalk Lord Montgomery van zijn post als plaatsvervangend opperbevelhebber van de Noordatlantische Verdragsorganisatie te ontslaan. De socialist Healy zei, dat hij de minister van Defensie, Sir Walter Monck- ton, woensdag zal vragen om de NAVO- raad te verzoeken Montgomery van zijn functie te ontheffen op grond van het feit, dat „zijn verklaringen in het openbaar niet verenigbaar zijn met de NAVO-politiek." Dit slaat ongetwijfeld op een verklaring van Montgomery, dat een agressie onmid dellijk met atoombommen moet worden beantwoord. De werkgevers- en werknemersorganisa ties in het bouwbedrijf hebben na vrijdag gehouden besprekingen over de lonen en andere arbeidsvoorwaarden het volgende gezamenlijke communiqué uitgegeven: „In de op 28 mei j.l. gehouden bespre kingen was reeds overeenstemming bereikt inzake een verhoging van de uurlonen met drie percent, behoudens goedkeuring van de betreffende overheidsinstanties. Tevens werd overeengekomen de uitkeringen van het risicofonds (uitkeringen ingeval door vorst niet kan worden gewerkt) een onbe perkte duur te geven en bovendien het bedrag der uitkeringen meer in overeen stemming te brengen met het gederfde loon. In de vrijdag voortgezette onderhande lingen is nu tussen de werkgevers- en werknemersorganisaties overeenstemming bereikt inzake verhoging van de uitke ringsnormen ingevolge de ziektewet en de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering, om ook deze meer in overeenstemming te brengen met het gederfde loon. Tevens is besloten het aantal wachtdagen bij ziekte tot een minimum te beperken en uitkering over de wachtperiode reeds te doen ge schieden bij kortstondige ziektegevallen. De uitkering aan vorstwerklozen, die niet in aanmerking komen voor een uitkering uit het risicofonds, zullen worden aange past aan de uitkeringsnormen van genoemd fonds. Nagegaan zal worden of ook de uit keringen op grond van de ongevallenwet kunnen worden aangevuld. De vertegenwoordigei's der werkgevers- en werknemersorganisaties zijn overeenge komen, genoemde verbeteringen in te voe ren zodra goedkeuring van de overheid is verkregen. Bovendien is men het eens over een verdergaande serieuze verhoging van de basisionen, mede om hierdoor orde te scheppen op het gebied der lonen in het bouwbedrijf. Zo spoedig mogelijk zal een afgerond voorstel aan de betreffende over heidsinstanties worden voorgelegd." MONTREAL (A.F.P.) President Su karno is vrijdag het eredoctoraat in de rechtswetenschappen verleend van de Mc Gill universiteit in Montreal. Hij aan vaardde dit uit naam van zijn volk, „dat mij gemaakt heeft tot al datgene wat ik thans ben". Hij vroeg de Canadezen om begrip en zei: „De nieuwe krachten, voortgeko men uit de onafhankelijkheidsbewegingen, kan niet worden toegestaan op te treden als anarchistische elementen in de wereld. De wereld kan Azië niet langer behande len als een markt of als een bron van goedw kope grondstoffen en goedkope arbeids krachten. Indonesië zal de bijstand van de meer industrieel ontwikkelde landen aan vaarden, onder voorbehoud, dat de onaf hankelijkheid onzer daden en politiek in binnenlandse en buitenlandse aangelegen heden niet wordt beperkt", aldus Sukarno. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Tietjerk (toez.) Joh. Dijkstra te Westerhaar; te Rauwerd (toez.) H. E. Vermeulen, vik. te Weesp. Bedankt voor Kockengen (U.) M. Otte- vanger te Leiden. Geref. Kerken Beroepen te Schoonhoven Th. Rienks te Schoondijke; te Workum R. J. Beukema te Berkum; te Alberni (Br. Columbia) (Chr. Ref. Church) R. W. Ropma te Surabaja, die dit beroep ook aannam. ADVERTENTIE 42) De dag, na Lovejoy's dood, had Zim merman het hele huis bij daglicht gezien. Hij herinnerde zich een veranda aan de achterkant, waar de keuken op uitkwam. Hij was van plan om langs die weg het huis binnen te gaan. Onzichtbaar in zijn donkere kleren wandelde hij in de duis ternis om het huis heen. In de woonkeuken brandde licht en aangezien het gordijn niet helemaal gesloten was, kon hij Aggie gade slaan, die in haar schommelstoel zat, met een dikke poes op de schoot. Even schrok hij bij het horen van stemmen, maar een seconde later besefte hij, dat het de radio was. Aggie zat kennelijk naar een hoorspel te luisteren. Des te beter, dacht hij. De radio zou elk geluid, dat hij even tueel maakte, dekken en naderhand de ver schrikte kreten van Aggie Behoedzaam sloop hij langs de achter kant van het huis. Er stonden twee auto's in de achtertuin geparkeerd, maar er was slechts in één van de huurkamers licht zichtbaar: het vage blauwe licht van het televisie-scherm in de kamer, waar eens meneer Lovejoy had gewoond. De huurder van die kamer zou dus waarschijnlijk de bezitter van die éne auto zijn, maar waar was de eigenaar van de andere auto? Zat die soms bij Aggie in de keuken en had hij hem door het spleetje in het gordijn niet kunnen zien....? Hij liep terug naar het keukenraam en keek opnieuw naar binnen. De radio stond nog steeds aan en Aggie scheen onrustig te zijn. Ze stond telkens op en liep min of meer doelloos rond, om vervolgens weer in haar schommelstoel te gaan zitten. Niets wees er echter op, dat er nog iemand an ders in het vertrek aanwezig was. Zimmerman besefte, dat hij niet veel tijd te verliezen had. Hij wist niet hoe lang Aggie nog alleen zou blijven. Hij moest zijn plan zo snel mogelijk uitvoeren en daarna als de wind uit Drumstreet ver dwijnen! Hij voelde in zijn zak naar het instrument, waarmee hij elk slot kon open maken. Hij kon thans niet langer wachten. Hij had al risico's genoeg genomen. Zim merman hoorde zijn eigen hijgende adem haling. Hij slikte even en liep vastberaden op de achterdeur toe. Aggie luisterde niet naar het hoorspel, dat de radio uitzond. Ze vond alleen het geroezemoes van stemmen een prettige af leiding voor haar angstige gedachten. Als ze daar alleen in doodse stilte had gezeten, zou de wetenschap, dat Zimmerman de moordenaar van meneer Lovejoy was, haar met een ware paniek hebben vervuld. Thans voelde ze zich alleen maar onrustig en vaag angstig. Ze hield zich niet bezig met de vraag, waarom hij het gedaan had. En ze wist nog niet, wat ze met haar we tenschap moest doen. Als ze aanvankelijk niet die fout had gemaakt met haar Love- joy-Lavender-theorie, zou het veel gemak kelijker zijn om er met meneer Callaham over te spreken.... Nu zou hij haar mis schien uitlachen en zeggen, dat ze zich wéér iets verbeeldde....! Tenslotte was Zimmerman zijn chef en een niet onbe langrijk man bij de politie. Aggie stond op om een glas water te gaan drinken. Ze hoopte, dat er gauw iemand thuis kwam, om haar gedachten van deze afschuwelijke geschiedenis af te leiden. Waarom kwam b.v. juffrouw Gilchrist niet thuis? Aggie zou haar onmiddellijk in de keuken gehaald hebben voor een kopje thee. Opnieuw nam Aggie plaats in haar schommelstoel. Ze streek over het zachte poesenlijf van Ginger en piekerde erover, of het goed zou zijn om eerst met Kate te spreken, voordat ze naar Dennis Callaham gingMaar natuurlijk was er de kans, dat Kate haar voor gek zou verklaren en haar aan haar vorige mislukking zou her inneren. Aggie hoorde opeens een geluid en om kijkend zag ze hoofdrechercheur Zimmer man het vertrek binnenkomen. Hij sloot de deur zorgvuldig achter zich. Aggie zat in een hoek en de ruimte van het kale ver trek was nog tussen hen. Ze sprong op, maar voordat ze een verschrikte kreet kon uiten, zei hij: „Goedenavond, juffrouw Scanion! Ik wilde een praatje met u ko men maken. Ik klopte op de deur, maar u hoorde niets door het lawaai van de radio. Toen ik merkte, dat de deur niet afgeslo ten was. „De deur was wel degelijk afgesloten", onderbrak Aggie hem. „Ik sloot hem zelf...." Ze hield abrupt op, opeens be seffend wat de moordenaar van meneer Lovejoy van plan was met haar te doen. „U hebt waarschijnlijk alleen maar ge dacht, dat u 'm sloot, zei Zimmerman, ter wijl hij een stap voorwaarts deed. Aggie stelde zich op achter de zware keukentafel. „Komt u niet dichterbij, of ik ga gillen!" Haar stem was echter niet meer dan een hees gefluister. Ze zou niet bij machte zijn te gillen. Haar stem had elke kracht verloren. Bovendien, wié zou haar horen. De twee huurders, die thuis waren, zaten boven op de tweede etage naar de televisie te kijken, en hier, in de keuken, stond de radio aan.... Niemand zou iets horen! Terwijl ze zich dit bedacht, was Zimmerman op de radio toegelopen en had deze nog wat harder aangezet! Aggie keek in paniek om zich heen. Ze kon de achter deur niet bereiken en evenmin de deur naar de hal.... Wat moest ze beginnen? De zware keukentafel was momenteel haar enige bescherming. Maar zodra hij haar achterna zou gaan zitten, was het gebeurd met haar. Haar blik ging in de richting van de deur van de badkamer, die aan de woonkeuken grensde. Deze stond half open en misschien was hier een kans voor haar te ontkomen.... Toen Zimmerman zich van de radio afwendde en een zijden sjaal te voorschijn haalde, vluchtte Aggie de badkamer in. Ze moest razend snel zijn en als Ginger er niet was geweest zou hij haar vastgegrepen hebben. De dikke poes liep Zimmermans echter voor de voeten, waar door hij bijna struikelde. Het oponthoud was nèt genoeg om Aggie tijd te geven de badkamerdeur te sluiten en de grendel er voor te schuiven. Zimmerman hoorde de grendel verschuiven en besefte, dat hij met zijn befaamde instrument, om sloten te openen, niets zou kunnen beginnen. Hij drukte met zijn hele gewicht tegen de deur. Aggie van haar kant drukte met haar tengere figuurtje aan de andere kant. Ze besefte wanhopig, dat de deur het niet lang zou houden. Zimmerman was een grote zware manHet enige raam in de badkamer was klein en zat tamelijk hoog. Ze klom op het toilet om er bij te komen, maar 't was hopeloos. Ze hoorde Zimmerman opnieuw tegen de deur bonzen en ze zag de grendel be wegen. In paniek keek ze om zich heen. Opeens viel haar iets in. Er stond een vrij zware oude ladenkast in de badkamer, waarin ze linnengoed opborgen. Als ze die kast voor de deur zou kunnen schuiven.. Snikkend en gebeden prevelend, begon ze te duwen en met inspanning van al haar krachten gelukte het haar de kast voor de deur te schuiven. Hijgend leunde ze tegen de muur. In ieder geval gaf haar dit een ogenblik respijt. Uiteindelijk zou de deur toch bezwijken onder het gewicht van de politieman, en hoe lang zou ze hem dan met de kast nog tegen kunnen houden? Ze zat hier in de val, besefte ze en een dof gevoel van wanhoop maakte zich van haar meester. Er was geen andere deur en het raam zat tè hoogToch staarde ze naar dit raam en opeens kwam er weer iets van hoop in haar. Als ze het raam eens kapot gooide met een of ander voorwerp en luid gildeOp een klein tafeltje bij het bad stond een pot cold cream en ze gooide de ze met al haar kracht door de ruit. Ze hoorde het glas vallen. Terwijl ze diep ademhaalde om te gaan gillen, zag ze op eens de deur bewegenZe wierp zich met haar laatste krachten tegen de kast aan om nog zo lang mogelijk tegen te hou den. Het huis in de Drumstreet zag er vol komen normaal uit, toen Dennis ervoor stilhield. Er brandde een vaag licht in de hall, en verder scheen niets veranderd te zijn sinds Teresa en hij waren vertrokken. Dennis voelde zich in zekere zin teleur gesteld. Stel je voor, dat ze zo dadelijk de keuken zouden binnenwandelen, waar Aggie heel rustig zat te lezen...! Ze zou hen stellig heel verbaasd aankij ken en vragen, wat er aan de hand was. Maar er zat niet veel anders op dan naar binnen te gaan. Hij had Teresa nu eenmaal gezegd, dat hij dringend met haar tante moest spreken en hij moest er nu wel mee dóói-gaan (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6