Aantrekkelijk seringenfeest door gebrekkige organisatie niet tot zijn recht gekomen Agenda voor Haarlem Nederlands Ballet toonde noviteiten in Kunstmaand Boelganin en Tito brengen de Leningraders in extase Fraai verlichte boompartijen compensatie voor vertragingen in programma Luxemburse gasten vertrokken Groot succes met de „bedriegertjes Sprookjesachtig licht nppn POLY COLOR Crème Shampoo Maximumsnelheid in bebouwde kommen? Brand in linoleumfabriek te Krommenie Drie drooghanen door het vuur verwoest Uitslag opstelwedstrijd Opvoering Produktiviteit Nederlands echtpaar bij autobotsing in Duitsland gedood Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs van 4 tot en met 8 juni Jubileumgratificatie N.Z.H.-personeel Ook gepensioneerden krijgen 2 van hun jaarpensioen Westduitse socialisten ontkennen compromis ZATERDAG 9 JUNI 1956 VRIJDAGAVOND WERD ER op de Linnaeushof te Bennebroek een „seringenfeest" gehouden, dat het einde van de bollentijd zou aangeven en tegelijkertijd het begin van het zomerbloemenseizoen zou inluiden. Er was hiervoor een heel programma opgesteld dat nauw aan een tijdschema was gebonden. Zo zou er om kwart voor zes een modeshow worden gegeven in de bloemenkas van de Linnaeushof, gevolgd door een kapdemonstratie om half zeven. Daarna zou de seringenkoningin „Syringa" van de Linnaeushof naar de Grote Markt te Haarlem vertrekken, waar om vijf minuten voor zeven postkoetsen uit Zandvoort en Amsterdam en estafettelopers uit de vier windstreken zouden arriveren, waar zij seringen aan „Syringa" zouden aanbieden. Vervolgens zou er nog een korte ontvangst zijn in de Anegang, waarna de gehele stoet naar de Linnaeushof zou terugkeren, waar de manifestatie met een seringenspel zou worden besloten. De beoordeling van dit seringenfeest valt uiteen in twee gedeelten: dat wat geboden werd en de organisatorische kant van het geheel. Om met het eerste en prettigste te be ginnen: het gehele plan is ontstaan naar aanleiding van de bloemen, die de Lin naeushof destijds aan mevrouw Bouman, de verdedigster van Jungschliiger, liet aan bieden. Bij die gelegenheid zei mevrouw Bouman dal zij in geen twee-en-twintig jaar seringen had gezien, waardoor men op de gedachte gekomen is om het zomer bloemenseizoen met een seringenshow te beginnen. Op de Grote Markt te Haarlem kwamen postkoetsen zij het enige tijd te laat 5an, waarna de inzittenden in costuums uit de tijd van Hildebrand voorafgegaan door de seringenkoningin naar de Anegang to gen, omstuwd door een dichte menigte be langstellenden, die de politie, die met de verkeersregeling belast was handen vol werk gaf. Bij de Anegang werd het gezel schap ontvangen door de heer Vollaerts namens het Anegang-comité, waarna de koningin een lint doorknipte. Vervolgens ging men welgemoed naar een café op de Anegang waar het gehele gezelschap ont- •angen werd in de stemmige achterkamer. Kier sprak in de eerste plaats de heer H. A. J. van Duuren, adjunct-directeur van de Linnaeushof, die een parallel trok tussen de werkzaamheden van het Anegang- comité en van de organisatoren van de Linnaeushof, waarbij hij opmerkte dat bei de instellingen tegenwerking hadden on dervonden van mensen, die geestelijk zeer klein waren. Toch had men van beide zij den weten door te zetten, waardoor men tot bepaalde resultaten gekomen was. De heer Vollaerts antwoordde in dezelf de geest namens het Anegang-comité, waarbij hij zich tenslotte tot de seringen koningin, mevrouw N. Nerden richtte met een kort welkomstwoord. Zij antwoordde met een kort woord van dank. Nadat nog enige verversingen werden aangeboden vertrok het gehele gezelschap om de stoet te formeren, die naar Benne broek zou terugkeren. Van de Grote Markt ging het via Jansstraat en Jansweg naar het station en vandaar via Kruisweg, Kruis straat, Koningstraat, Gierstraat, Houtplein, Dreef naar de Linnaeushof. De stoet, die veel belangstelling ondervond werd vooraf gegaan door de Hillegomse Harmoniekapel, die vrolijke klanken uitblazend werd ge volgd door groepen van de Rederijkers kamer „Alberdingk Thym", die de her komstlanden van de sering: China, Hon garije en Oostenrijk voorstelden, waarna de Nederlanders als kwekers van seringen waren gezeten in een Janplezier. Daarna kwamen enige ruiters van de ruiterver- eniging „Aerdenhout" gevolgd door de met seringen en andere bloemen getooide praal wagen, waarin koningin Syringa. Verder reien of liepen nog mee het tamboerskorps van de gymnastiekvereniging „Bato", de postkoetsen, een muziekkorps van de Hoog ovens, een zeer oud automobieltje en enige wagens van het modernste type en een drumband van padvinders. De optocht werd besloten door een muziekkorps uit Sassen- heim Het geheel was door allerlei oorzaken, waarvan de voornaamste de slechte orga nisatie was, danig op het tijdschema achter geraakt, zodat „Alberdingk Thym" ruim ZATERDAG 9 JUNI Minerva: „Ciske de Rat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Wilde vruchten", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Medelijden voor de zon dares?", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Si mon en Laura", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De naakte oorlog", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ik stierf duizend doden", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Drie mannen in de sneeuw", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Pete Kelly's blues", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: 23.30 uur: Nachtvoorstelling van „Green fire", 18 jaar. ZONDAG 10 JUNI Minerva: „Ciske de Rat", 14 jaar, 2, 4.15, l en 9.15 uur. Palace: „Wilde vruchten", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Medelijden voor de zondares?", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Simon en Laura", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De naakte oorlog", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Mon tana", 14 jaar, 2 en 4.15 uur; Ik stierf dui zend doden", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Drie mannen in de sneeuw", alle leeftijden. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Pete Kelly's blues", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Vuile handen", 18 jaar, 10.30 uur. Lido: „Aïda", alle leeftijden. 11 uur. Studio: „Koppensnellers van de Ama zone", 14 jaar. 11 uur. Rembrandt: „Het grote avontuur", alle leeftijden, 11 uur. Pinkster gemeente: 7.30 uur: Anne van der Bijl spreekt over „Ik was achter het ijzeren gor dijn". Gebouw Cultura, 10.30 uur: Wijdings morgen van de Nederlandse Vereniging van Spiritisten „Harmonia". Spreker: S. Lubiens- ky. Stadsschouwburg, 2.30 uur: Kinderope rettes „De Varkenshoeder" en „De Konings keuze" onder leiding van Anny Bonarius. Zuiderkapel, 10 uur: Dienst onder leiding van J. van Oostveen; 5 uur: Ds. J. Visser; 0 uur: jeugdsamenkomst. Gebouw Bakenes- serigracht 63. 10.30 uur: Wijdingsdienst van het Rozekruisersgenootschap. MAANDAG 11 JUNI „Palace: „Wilde vruchten", 18 jaar, 2, 4.15, 1 en 9.15 uur. Luxor: „Medelijden voor de zondares?", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „The red shoes", a.1.,2.15, 6.45 en 9.15 uur. Lido: ••De naakte oorlog", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ik stierf duizend doden", 18 jaar, 2? 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Drie mannen 'n de sneeuw", alle leeftijden. 2. 4.15. 7 en 9-15 uur. Frans Hals: „Pete Kelly's blues", 13 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. vijf kwartier te laat met de seringenshow kon beginnen. Op een feeëriek grasveld, dat verlicht werd door talrijke schijnwer pers en omzoomd was met een vrij talrijk publiek bracht deze rederijkerskamer toen een eenvoudige, maar zeer aardige uitbeel ding van de komst van de sering naar Nederland. Eerst dansten „Chinezen" op de maat van passende muziek met als cen traal motief natuurlijk de sering. Vervolgens klonk smachtende en wildere pusztamuziek en kwamen de Hongaren op, die de bloem uit het verre Oosten hadden ontvangen, gevolgd door de Oostenrijkers op de muziek van een Weense wals en de Nederlanders, die het met de typerende draaiorgelmuziek moesten stellen. Als apotheose vormden allen, tezamen de we reldbevolking symboliserende, een kring rondom een reusachtige globe, die plotse ling uit elkaar viel, en „Syringa" bleek te bevatten. Op de klanken van het „soldaten- koor" uit de Faust van Gounod marcheerde men toen op, hetgeen tevens het einde be tekende van het feest. Onder de vele aan wezigen, die dit bijwoonden bevond zich onder meer de Haarlemse wethouder D. J. A. Geluk. Is er dus wat betreft het gebodene zeker plaats voor waardering de tuinaanleg in de Linnaeushof was bijvoorbeeld prachtig en ook de verlichting van de bos- en bloempartijen was sprookjesachtig dit is zeker niet het geval voor wat de organi satorische kant van het feest aangaat. De organisatie was uitermate gebrekkig. Zo hebben bijvoorbeeld de mensen, die ge komen waren om de modeshow en het kap- concours bij te wonen, ruim drie kwartier moeten wachten voordat zij iets te zien kregen. Aangezien wij op hetzelfde tijdstip in Plaarlem voor de ontvangst op de Grote Markt moesten zijn, hebben wij dit onder deel van de demonstratie dan ook niet kun nen bijwonen. Ook schijnen de firma's die oorspronkelijk de modeshow en kapdemon stratie zouden houden op het laatste ogen blik hebben laten afweten, zodat men in korte tijd nog op een andere firma een beroep heeft moeten doen. Doordat toen eenmaal het tijdschema verlaten was is de rest van het feest ook vertraagd, waardoor het seringenspel ruim vijf kwartier te laat was afgelopen. Het is te hopen dat de initia tiefnemers tot dergelijke manifestaties in de toekomst meer aandacht zullen geven aan de bij een optreden naar buiten zo noodzakelijke organisatorische kant van de zaak, waardoor het geheel alleen maar zal kunnen winnen. ADVERTENTIE mm. Seringenkoningin Syringa van de Linnaeushof deelde vrijdagavond op de Grote Markt te Haarlem kwistig allerlei bloemen uit aan de - meest jeugdige - omstanders. in één simpele haarwassing bijgetint (niet geverfd!) in de eigen kleur of een modieuze nuance naar keuze grijzend haar volkomen bedekt een rijke volle glans het haar grondig gereinigd. Groothertogin Charlotte en Prins Felix van Luxemburg zijn vrijdagmiddag, na een verblijf van ruim drie dagen in ons land, met een Dakota van het vliegveld Soester- berg naar Luxemburg teruggekeerd. Om drie uur verlieten de hoge gasten het paleis Soestdijk, waar zij met het Konink lijk gezin de lunch gebruikt hadden. De Koningin, Prins Bernhard en Prinses Bea trix vergezelden hen vervolgens naar Soes- terberg, waar het muziekkorps van de Ko ninklijke luchtmacht het Luxemburgse volkslied speelde. De vorsten werden hier begroet door de minister van Oorlog, ir. C. Staf, de chef van de luchtmachtstaf luitenant-generaal waarnemer A. Baretta en de commandant van de vliegbasis Soesterberg, kolonel A. L. Cox. Nadat de Groothertogin en Koningin Juliana de erewacht, samengesteld uit luchtmachttroepen en het muziekcorps van de Koninklijke Luchtmacht hadden geïn specteerd, werd afscheid genomen van een groot aantal autoriteiten. Bij hen bevonden zich de voorzitters van de Eerste en van de Tweede Kamer, mr. J. A. Jonkman en dr. L. G. Kortenhorst, de minister-president dr. W. Drees, de minis ter van Buitenlandse Zaken mr. J. W. Beyen, de minister zonder portefeuille mr. J. M. A. H. Luns, de Commissari der Ko ningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. F. graaf van Lynden van Sandenburg. en de Nederlandse ambassadeur in Luxemburg en mevrouw Teixeira de Mattos. Daarna namen de Koningin en Prins Bernhard afscheid van hun gasten. Koningin Juliana en Prinses Beatrix omhelsden Groothertogin Charlotte voor het vliegtuig. Bij het vertrek gaf de saluutbatterij 21 schoten. Een escadrille van twaalf „Thun- derjet"-straaljagers van de Koninklijke Luchtmacht escorteerde het vliegtuig tot aan de Belgische grens. De vraag of moet worden overgegaan tot de invoering van een maximumsnelheid voor auto's in de bebouwde kom is op het ogenblik in studie bij de verkeersveilig- heidscommissie van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Dit werd tijdens de jaarlijkse algemene vergadering van de K.N.A.C. medegedeeld door de voorzitter, .ihr. mr. J. Th. M. Smits van Oyén, die het waarschijnlijk achtte, dat deze vraag bevestigend zal worden beantwoord. In de goedgevulde Stadsschouwburg aan het Leidseplein, waar ook de prinsessen Beatrix en Irene aanwezig waren, heeft het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell vrijdagavond wederom een bij drage, die vandaag herhaald zal worden, aan de Kunstmaand Amsterdam geleverd in de vorm van een voor de helft „experi menteel" programma. De indeling hiervan leek mij niet zo bijster gelukkig. Mij dunkt dat, ofschoon de samenloop van vage ge lijksoortigheid misschien niet meer dan toe vallig was, in het vervolg de keuze tussen een geheel „exp mentele" avond of het presenteren van jn noviteit per keer aan beveling verdient. Intussen blijft het een open vraag in hoeverre dit bieden van ge legenheid aan jonge choreografen tot praktisch debuteren verantwoord is. Na tuurlijk moet de hieruit sprekende onder nemingslust worden toegejuicht, maar men dient het anderzijds aankomende talenten van"zijn""bailêt ^.Tij"en Ontïj7'" weï'degelijk Ljoebov Egorova, aan enige verbetering brengende wijzigingen onderworpen in tussen. Linda Manez zegevierde royaal over alle technische moeilijkheden, heeft belangrijk gewonnen aan wat men het beste als „zachtheid" kan aanduiden, zon der nochtans over de gewenste vrouwelij ke autoriteit te beschikken. Met een dan ser als Jaap Flier mag Nederland zich bij zonder gelukkig prijzen. Tot besluit wer den nieuw voor Amsterdam de Polo- wetser dansen uit „Prins Igor" van Boro- dien tot vertoning gebracht, in lelijke cos tuums tegen een dito decor en met veel te weinig temperament. Niet onvermeld mag echter de bijdrage van Wille de la Bye als de eerste der slavinnen tot het niettemin behaalde succes. DAVID KONING Over de muziek Lex van Delden is er bij het componeren Hedenmorgen omstreeks kwart over ze ven is brand uitgebroken in een droog- baan een gebouw van 17 meter hoogte en ongeveer 25 meter lengte, waarin lino leum te drogen hangt van de linoleum fabriek te Krommenie. De brand heeft zich uitgebreid tot drie droogbanen. De schade, die nog niet geheel is te overzien, is zeer aanzienlijk. De produktie zal ernstige stag natie ondervinden. De fabrieksbrandweer en de brandweren van Krommenie, Krommeniedijk en Zaan dam hebben met ruim 30 stralen het vuur bestreden. Omstreeks negen uur was men de brand meester. De nablussing nam ech- De uitslag van de nationale opstelwed strijd: „Gelijke inspanning meer resul taat," die door de Contactgroep Opvoering Produktiviteit was uitgeschreven, is thans bekend gemaakt. In categorie A (inzenders met een acade mische opleiding of zij die daarmede gelijk gesteld wensen te worden) is geen eerste prijs toegekend. De tweede en derde prijs zullen worden gedeeld door ir. J. L. Rem merswaal uit Voorburg en drs. A. Wassink in Medan. In categorie B (inzenders met een mid delbare opleiding of zij, die daarmede ge lijkgesteld wensen te worden) is de eerste prijs toegekend aan de heer J. G. Krutzen te Heerlen. De tweede en derde prijs zullen worden gedeeld door de heren F. M. C. Koopman te Breda en H. W. Wevers te Hengelo. In categorie C (inzenders met een lagere opleiding) zal de eerste prijs worden ge deeld door de heren H. J. Snel te Utrecht en F. J. Busink te Dordrecht. De tweede en derde prijs zullen worden gedeeld door de heren J. B. A. Lurvink te Arnhem en J. Potharst te Amstelveen. Voor elke categorie was een eerste prijs van 2000,een tweede prijs van 1250 en een derde prijs van 500 ter beschik king gesteld. Een Nederlandse automobilist en zijn echtgenote, afkomstig uit de Nederlandse Antillen, zijn gisteren bij een auto-ongeluk nabij de brug bij Wiedbachtal op de auto weg KeulenFrankfurt om het leven ge komen. Een met grote snelheid in de rich ting Frankfurt rijdende Duitse auto raakte bij het remmen aan het slingeren, vloog door de afscheiding in het midden van de weg en botste op het linkerweggedeelte tegen de auto van de Nederlanders in de zijkant. De bestuurder van de Duitse auto werd ernstig gewond. LENINGRAD (Reuter). De Russische politie, versterkt met leden van de land en zeemacht, heeft vrijdag de grootste moeite gehad om Tito en Boelganin met hun gevolg te beschermen tegen een me nigte van naar schatting 20.000 Russen, die was samengestroomd om de bezoekers te zien. De geestdriftige menigte rende door bloembedden, brak door heggen en drong tenslotte door de afzetting. Volgens de correspondent van Reuter golden dc meeste ovaties niet Tito maar Boelganin die voor het eerst sinds zijn benoeming tot minister-president Leningrad en omgeving bezoekt. Men ziet in deze hartelijke ont vangst een bewijs, dat Boelganin geziener is dan partijsecretaris Kroesjtsjev. „Paraplu" In het park van Peterhof aan de Finse Golf, dat naar het model van de tuinen van Versailles is aangelegd, bezocht het gezel schap de „paraplu", een soort prieel zon der wanden, destijds gebouwd onder Tsaar Peter, die in de dakrand sproeiers liet aanbrengen, welke de bezoekers een douche bezorgden. Tito ruimde direct het veld, doch zijn vrouw Jovanka, Boelganin en andere leden van het gezelschap bleven staan, totdat het water werd afgedraaid. Nadat het gezelschap met een gewone passagierstrein naar Leningrad was terug gekeerd, werd een bezoek gebracht aan het schilderijenmuseum „Hermitage". Park Boelganin en Tito gingen donderdag hun eigen weg en lieten officiële persoonlijk heden, onder wie Tito's echtgenote, ver geefs wachten. Terwijl duizenden mensen langs de officieel aangegeven route ston den, wandelden Boelganin en Tito over de hoofdstraat en reden daarna naar een park restaurant, waar zij ijs en limonade ge bruikten. Tito maakte ook enkele kinderen, die bij hem stonden, gelukkig met een ijsje. Volgens het officiële program hadden Boelganin en Tito een bezoek moeten bren gen aan de „Smolny", een meisjesschool waar Lenin in 1917 zijn revolutionair hoofdkwartier had, en aan een weide bui ten de stad, waar Lenin zich een maand lang in een hooiberg verborgen heeft ge houden voor de Tsaristische politie. Pact? Waarnemers opperen, naar aanleiding van uitlatingen van premier Boelganin en president Tito, bij hun bezoek aan Lenin grad gedaan, de mogelijkheid dat de Sov jet-Unie en Joegoslavië een verdrag van wederzijdse bijstand ingeval van een aan val op een van beide landen zullen sluiten. Boelganin zei namelijk „dat het volk van de Sovjet-Unie en dat van Joegoslavië sterk genoeg zijn om een ieder, die zou willen proberen de Russisch-Joegoslavi- sche vriendschap te verstoren, de handen af te hakken". Deze verklaring, die niet van papier af 99 werd gedaan, heeft meer belangstelling ge wekt dan alles wat tot nog toe over het be zoek van Tito aan de Sovjet-Unie bekend is geworden, al wordt erkend dat zij nogal vaag is. Volgens een Amerikaanse diplomatieke zegsman in Washington zal Tito voorlopig niet voor een bezoek aan de Verenigde Staten worden uitgenodigd, omdat er te veel politieke problemen aan vast zouden zitten sinds Tito weer goede vrienden met Moskou is geworden. Volgens een be richt van verscheidene toonaangevende Amerikaanse bladen zouden de Verenigde Staten onofficieel de wapenleveranties aan Joegoslavië hebben stopgezet. Een officiële zegsman verklaarde dat wapenzendingen niet zijn stopgezet, maar dat er ook niet veel werk meer van wordt gemaakt. Een belangrijk aantal Sabre straaljagers wordt bijvoorbeeld vastgehouden. Tito en Boelganin zijn vandaag te Mos kou teruggekeerd, waar de besprekingen zullen worden voortgezet. Het gezelschap werd op het station begroet door drie eer ste vice-premiers de oud-minister van Buitenlandse Zaken Molotov, Michail Per- voeckin en Lazar Kaganovitsj, wiens aftre den als voorzitter van de staatscommissie voor arbeid en lonen vanochtend vroeg be kend werd gemaakt. K. van K. in Bangkok. In de Siamese hoofdstad is een Nederlandse Kamer van Koophandel gevestigd, ter bevordering van de handel tussen Nederland en Siam als ook ter vertegenwoordiging van de Nederlandse handelsbelangen bij de Siamese autoriteiten. ook niet te makkelijk te maken, te minder omdat er zo gauw van een geforceerde creativiteit sprake is geen scheppings drang maar scheppingsdwang, al was het slechts om te profiteren van de geboden gelegenheid. Daarom geloof i:k dat men alleen op de ingeslagen weg kan voortgaan, indien de directie zich het recht voorbe houdt bepaalde proefnemingen niet voor vertoning toe te laten, zulks bij wijze van dubbele bescherming: van het publiek en van de debutanten. In een klein theater, waar de avant-gardistische indruk wordt versterkt, kan men rustig de pogingen in een geheel andere verstandhouding aan weerszijden van het voetlicht wagen. In dit geval had men zich beter tot „Tij en Ontij" van Rudi van Dantzig kunnen beperken. Tot het schrijven van muziek hiervoor had de leiding van de Kunst maand Amsterdam een speciale opdracht gegeven aan Lex van Delden, wiens aan deel hieronder door Jos. de Klerk bespro ken wordt. Bovendien had de choreograaf met „Nachteiland'' reeds bewezen als scheppend kunstenaar iets te zeggen te hebben en daarvoor doeltreffende midde len te kunnen aanwenden. Zijn tweede, uit dankbaarheid aan Sonia Gaskell opgedra gen ballet draagt de kenmerken van inner lijke drang en uiterlijke dwang in gelijke mate. Het werk lijkt met enige opzet be doeld te zijn als een antwoord op degenen, die meenden dat. zijn. zo geslaagde eerste ling in hoofdzaak een projectie van 'eigen conflicten zou zijn met afsplitsingen van zijn persoonlijkheid. Nu heeft hij kennelijk willen aantonen ook een groep te kunnen hanteren. Dat kan hij inderdaad, met een zelfs verrassende bekwaamheid, evenwel zonder een organisch samenhangend geheel tot stand te brengen. De voornaamste kwa liteiten schuilen in zijn lyrische evocaties, vooral in de pas-de-deux, die een moeilijk definieerbare stemming ademen. Een die per op het werk ingaande beschouwing stel ik liever uit tot na een hernieuwde ken nismaking. Maar wel wil ik van waarde ring getuigen voor het knappe en gevoelige dansen van Hannie van Leeuwen, zeer mooi van plastiek ook in de scènes van passivi teit, alsmede voor het strakke en sterke aandeel van Annemarie Verhoeven. Peter Appel heeft in „Dageraad" op mu ziek van Henkemans zijn kandidatuur als choreograaf gesteld, meer niet, maar ook niet minder, want hij blijkt te beschikken over een niet geringe vindingrijkheid wat betreft de oplossing van technische pro blemen, daarbij soms ook motieven vin dend die men met de weinigzeggende waardering „mooi" kan aanduiden. Dat deze proefneming niettemin weinig bevre diging schonk, heeft verscheidene oorza ken. Hiertoe behoort zeker ook een niet erg fortuinlijke rolbezetting, waarbij de beoogde tegenstelling tussen de „morele" en de „zinnelijke" mens niet tot haar recht kwam. Amanda Langezaal als „de vrouw" bewees wederom haar voortreffelijke mo gelijkheden zonder echter haar bewegin gen en vooral haar houdingen met vol doende betekenis te kunnen vullen. Door dat de als het ware litteraire „inhoud" weinig interessant was, viel het dubbel op dat er veel te veel muziek ter beschikking stond. Ook in het bovengenoemde ballet van Rudi van Dantzig speelde het verstand trouwens een te overheersende rol bij de constructie. En tenslotte: waarom „tob ben" onze jonge choreografen toch zoveel? Ik bedoel: waarom verliezen zij zich voort durend in -details van een materie, die be ter elders dan op het danstoneel behandeld kan worden? Het programma was geopend met de tweede akte van „Het Zwanenmeer" van Tsjaikofsky-Ivanov in de instudering van Vrijdag 8 juni '56 Laagste koers Hoogste koers (laatste tijdvak) Alg. Kunstzijde Unie 250 275 2511/» Van Berkels Patent 171 178 171 235 246 235 Kon. Ned. Hoogovens 313 329'/» 313 Ned. Kabelfabriek 293 309 294 282 314 285'/» 3921/» 412 3943/4 Kon. Petroleum 768 793V« 776V» 1861/» 195 186V« Kon. Nederl. Stoomboot Mij 179'/» 190 184'/» Nederl. Scheepvaart Unie 195VJ 202'/« 197 Van Ommeren 280 296 281 Amsterdam Rubber 96 100'/» 96 H. V. A 115 119 115 Ver. Deli Mij en 130 141*/» 131 3—3'/s°/o Nederl. '47 92V» 93*/u 92'/t 3°/n Invest, cert. Nederl 95Vi 95s/s 95*-'» 3% Nederl. 1962/64 95'/< 96 95ls/u Omzetten (nominaal): Vorige week (def.): Deze week (voorL): Aandelen f 8.043.661, Aandelen f 9.573.857, Obligaties f 11.516.529, Obligaties f 14.281.278,den gesteld op bedacht geweest aan de eisen, die uiter aard voor het dapsspel gelden, te voldoen. Hij zorgde voor markante ritmische stu wingen en duidelijke tekening in de aan gewende vormen, die logisch in elkaar overgaan. Maar in overeenstemming met de innerlijke bewogenheid van het gegeven gaf hij de muziek tevens een pregnant lyrisch karakter, die bijzonder rijk aan subtiele stemmingen is. Een delicate or kestratie werkt deze haast romantische sfeer in de hand. Zo werd het een muziek, die het desnoods zonder choreografie zou kunnen stellen. Mij althans heeft zij sterk geboeid, ook al omdat zij ongezocht en gezond melodieus durft te zijn. Lex van Delden moest nu maar eens een opera schrijven. Wat de Sonate voor twee piano's van Hans Henkemans betreft, waarop het bal let: „Dageraad" gedanst wordt, ervaart men, juist door deze choreografische inter pretatie, hoe emotioneel deze muziek in feite is, althans hoe zij afstand neemt van het motorisch element van haar snelle delen. Deze laatste zijn in het werk echter niet de frappantste, al geven zij de sterkste impulsen tot choreografische ver tolking. Het nummerballet „Het Zwanenmeer" van Tsjaikofsky behoort tot de minder be duidende composities van deze meester. De balletmuziek uit Prins Igor van Borodien is daarentegen zeer belangrijk. De avond werd muzikaal door het Kunst- maand-Orkest onder leiding van Anton Kersjes verzorgd. Het stuk van Henke mans werd door Ria Groot en Wolfgang Wijdeveld gespeeld. JOS. DE KLERK. In het vandaag verschenen jubileum nummer van het Maandblad voor het NZH- personeel komt een dienstorder voor in de vorm van een persoonlijk woord van de directeur, de heer J. J. Jurrissen, waarin wordt meegedeeld dat het College van Com missarissen zijn goedkeuring heeft gehecht aan een voorstel van de directeur om het personeel en de gepensioneerden ook mate rieel in de feestvreugde te doen delen. Aan alle personeelsleden zal een belasting vrije gratificatie van twee percent van het jaarloon op basis van het loon over maart jongstleden worden uitgekeerd en aan alle gepensioneerden een belastingvrije grati ficatie, eveneens van twee percent, over het jaarpensioen. Het fraai uitgevoerde jubileumnummer bevat tal van gelegenheidsartikelen van autoriteiten en andere bij het vervoer bedrijf betrokkenen. Wjj noemen de minis ter van Verkeer en Waterstaat, mr. J. AI- gera. de president-commissaris van de NZH. dr. ir. F. Q. den Hollander, de Com missaris der Koningin in Noordholland, dr. M. J. Prinsen, de burgemeesters van Haarlem. Leiden en Amsterdam, mr. O. P. F. M. Crémers, jhr. mr. F. H. van Kinschot en mr. A. J. d'Ailly, de wethouder van Eco nomische Zaken van Den Haag. mr. J. van Aartsen, de rijksinspecteur voor het ver keer, ir. J. J. Heyting, de voorzitters van de Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland en Haarlem, de heren T. H. M. van Waveren en Ch. E. Visser, de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen en vele an deren. waaronder natuurlijk de oud-direc teur ir. W. J. Burgersdijk en de vroegere secrets ris, mr. D. A. E. Immink. Onk van dc zijde van de personeelsvereningen treft men gelukwensen aan. Snuffelaars in de historie van 1W. tram- materieel kunnen hun hart ophalen aan <^en rijk geïllustreerd artikel van de hand van de chef van dc technische dienst, de heer H. J. Kapteyn. BONN (Reuter) De fractieleider van de sociaal-democratische oppositie in de Bondsdag, Walter Menzel, heeft ontkend dat zijn partij akkoord is gegaan met een voorstel om het wetsontwerp tot invoering van de dienstplicht in juli nog voor het zomerreces in tweede en derde lezing te behandelen. De regeringscoalitie behoeft zich echter, dank zij haar meerderheid in de bondsdag, niet aan de bezwaren van de oppositie fe storen. Om een snelle afhandeling van de kwestie te waarborgen is evenwel de om streden zaak van de duur van de dienst plicht twaalf of achttien maanden uit het wetsvoorstel gehaald. Dit nrnt zal in de herfst afzonderlijk aan de o'-d» —or-

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9