Bouwvakstaking slaat over naar Groningen en Zaandam Peronistische revolutiepoging in Argentinië mislukt Vier kampeerders verdronken op Alkmaardermeer Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Krachtige tegenactie van de militaire regering Haagse en Amsterdamse arbeiders zullen vanmiddag hun houding bepalen Het woord is aan Acht-endertig verraders gefusilleerd Roeibootje sloeg om Dertienjarige Beverwijker redde vier andere drenkelingen Toeristensteiger IJmuiden 30 juli klaar Stakende taxichauffeurs treden uit het N.V.V. Aardbeving in Afghanistan Kleine minderheid Kansloos Volksfront Breideling van buitenlandse bladen in Indonesië? Foster Dulles veroordeelt neutraliteit als „verouderd" Monaco was te gul met huwelijks-geschenk Harriman tegen Stevenson in het krijt Nachteliike schietpartij in de hoofdstad Zeiljacht gestrand in IJselmeer Haarlemmer gewond bij auto-ongeluk in Duitsland Nog geen zomerweer Weerrapport 11 70e JAARGANG No 283 MAANDAG 11 JUNI 1956 301e JAARGANG No 128 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p.p. ƒ7,- Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Koningin Elizabeth van Groot-Brittannië en haar gemaal, de hertog van Edinburgh, die een officieel bezoek aan Zweden brengen, hebben aangezeten aan een banket in zeventiende eeuwse stijl in het koninklijk paleis te Stockholm. Men ziet op de foto de aankomst van de Britse vorstin en koning Gustaaf VI Adolf, gevolgd, door koningin Louise van Zweden met de hertog van Edinburgh bij het, paleis. Het bezoek levert niet alleen prettige dingen op. De snelvarende escorteschepen van het Britse koninklijke jacht „Britannia" hebben zoveel golfslag veroorzaakt dat voor duizenden guldens schade is aangericht aan boten en strandhuisjes in de archipel van Stockholm. Voorts heeft de gemeente- reiniging handen vol werk gehad om leuzen als „God shave the Queen' en „Town's End" te verwijderen van muren langs de route van de koninklijke stoet. Studenten worden verantwoordelijk geacht voor deze ongepaste grapjes. De Zweedse politie heeft na een week lang zoeken één Cyprioot in Zweden ontdekt. Hij woont er al twintig jaar. Hij heeft plechtig beloofd. Philip niet te vermoorden, zo meldde een Stockholms blad. Tijdens een zaterdagmiddag gehouden vergadering hebben de Groningse bouw vakarbeiders besloten, heden maandag het werk neer te leggen om kracht bij te zetten aan hun eisen: 3 percent van het jaarloon ineens en 6 percent loonsver hoging. De vergadering was belegd door een „commissie van bouwvakarbeiders", een actiecomité, dat voorstelde maandagmorgen het werk andermaal neer te leggen, omdat de gestelde looneisen nog steeds niet geheel zijn ingewilligd. Voorts werd besloten om hedenmorgen langs de verschillende bouw werken te gaan om ook andere bouwvak arbeiders tot staking aan te zetten. In de Zaanstreek Ook op bijna alle in de Zaanstreek in uitvoering zijnde bouwwerken hebben vanochtend 4 a 500 arbeiders het werk neer gelegd in verband met het huns inziens on bevredigend verloop der onderhandelingen over de 3 en 6 percent. Een groep stakers trok van het ene werkobject naar het an dere om collega's aan te sporen hun voor beeld te volgen. Op de Burcht in Zaandam zal vanmiddag ADVERTENTIE DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Nicolas Boileau: Men kan een held zijn zonder de aarde te verwoesten. TWEKA-LASTEX BADKLEDING Hedenmorgen is een begin gemaakt met de bouw van een toeristensteiger bij de kleine sluis in IJmuiden. Het bouwsel, dat 38 meter lang wordt en 2 meter breed, moet 30 juli klaar zijn, als de „Oslofjord" als eerste passagiersschip na de oorlog in IJmuiden zal meren. Aannemer De Vries voert het werk uit. De steiger wordt voorzien van twee stevige meerstoelen en komt dus op de plaats, waar voor de oorlog IJmuiden ook al een toeristensteiger rijk was. Hiermee is een oude wens, zowel van de plaatselijke VVV als vele belanghebbenden in vervulling ge gaan. De ongeveer zeventig in de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel bij het NW aangesloten stakende Amsterdamse taxi chauffeurs hebben hun lidmaatschap van dit verbond opgezegd. De chauffeurs heb ben verklaard bereid te zijn het lidmaat schap weer te aanvaarden, wanneer het NVV zich achter de op het ogenblik in Am sterdam gevoerde stakingsactie wil stellen. PESJAWAR (AFP). Radio-Kaboel meldt, dat het gebied van Kaboel - de hoofdstad van Afghanistan - zondagavond door een krachtige aardbeving, die ruim twee minuten aanhield, is geteisterd. Vol gens de radio vreest men, dat er veel mensen zijn omgekomen en dat de mate riële schade groot is. De telefoon- en tele graafverbindingen zijn verbroken. BUENOS AIRES (Reuter/AFP) De Argentijnse regering heeft zondag ver klaard, dat zij opstandelingen van het leger, geholpen door aanhangers van het voormalige regiem van Perón, die zaterdagavond een opstand tegen het nieuwe republikeinse bewind van president Aramburu begonnen, heeft verslagen. Tot nu toe zijn 38 personen 22 burgers en zestien militairen doodgeschoten wegens hun aandeel in de mislukte opstand. Verscheidene personen zijn gearresteerd. Zij zullen volgens de krijgswet worden berecht. Schout-bij-nacht Isaac Rojas, de vice-president, die door een radiostation der opstandelingen een „tiran" was genoemd, deelde zondagmiddag, in een radio-uitzending mee, dat de laatste centra van verzet, in La Plata en Santa Rosa, waren bedwongen en gevechten geëindigd. Dit is de eerste opstand in Argentinië sedert generaal Pedro Aramburu in november van het vorig jaar president werd, zeven weken na de omverwerping van het regiem van Juan Perón. De opstandelingen eisten onder meer vrije verkiezingen en de vrijlating van alle politieke gevangenen. In radio-uitzendin gen, van Santa Rosa uit, riepen zy op tot Op het Alkmaardermeer nabij Aker sloot is zondagmorgen een bootje met acht jongensleden van een jeugd groep uit Noord-Scharwoude, omge slagen, waarbij vier van de inzittenden verdronken zijn. De overigen konden gered worden door het kordate op treden van de dertienjarige Bever- wijkse jongen Harry Klein die met zijn roeiboot te hulp snelde en erin slaagde vier der drenkelingen te red den. De slachtoffers zijn de 27-jarige jeugdleider Herman Kuiper en de 15-jarg..: Willem Louwerse uit Noord- Scharwoude de 10 jaar oude Johan Stoop uit Oudkarspel en de 19-jarige Piet Hop uit Zuid-Scharwoude. De jongelui behoorden tot een groep van een veertigtal jongens en meisjes, le den van de jeugdvereniging „De Spoor- zoki ~s" uit Noord-Scharwoude, die zater dagmiddag op het eiland De Nes in het meer een weekend-waterkamp hadden op geslagen. Zondagmorgen, terwijl het kamp nog sliep, is het ach 1 tal zonder de kampleider, de heer Kriek uit Noord-Scharwoude, op de hoogte te stellen, met een roeibootje op het meer gaan spelevaren met het vermel de gevolg. Het kamp is daarna direct op gebroken en de kinderen zijn met bussen naar huis gebracht. De dertienjarige I-Iarry Klein uit Bever uur zondagmorgen, terwijl hij in zijn roei bootje in de omgeving van het eiland rond dobberde, in de verte een aantal stippen op het water zag, die hij aanvankelijk voor neergestreken eenden hield. Plotseling realiseerde hij zich, dat het „mensenhoof den" waren. Snel roeide hij naderbij en slaagde erin, de vier drenkelingen aan boord te hijsen, waarbij ook zijn boot bijna omsloeg. Hij vernam toen dat de geredden - Jan de Wit, Peter Keulman, Ben de Rui ter en Arie Kleffen - hun vrienden voor hun ogen hadden zien verdrinken. Hef omgeslagen bootje van De Spoorzoe kers is door de politie geborgen en in be slag genomen. Naar de vier verdronkenen wordt gedregd. Slachtoffers konden zwemmen. Het bestuur van de hervormde jeugd vereniging „De Spoorzoekers" en de kamp leiding hebben verzekerd, dat alle jongelui die aan het waterkamp deelnamen, in het bezit waren van zwemdiploma's. De dren kelingen werden echter in het water zwaar gehinderd door hun kleding en zware schoenen (zij hadden zich namelijk, omdat het zondagmorgen vroeg flink koud was, in dikke truien en jassen gekleed), zodat vier van hen zich slechts korte tijd boven water konden houden. Bootje sloeg om Een van de jongens, die bemerkte dat zijn krachten tekort zouden schieten, keerde terug naar de omgeslagen boot en klemde zich aan de rand vast tot hij werd gered. Bij het dreggen is slechts een van de wijk heeft later verteld, dat hij om acht slachtoffers teruggevonden. een opstand en drongen er by de leiders van de ontbonden Peronistische vakbonden op aan hun voormalige posten weer in te nemen. Gezagsgetrouwe troepen slaagden er na een uur in een legerarsenaal in Bue nos Aires, dat door opstandelingen bezet was, te heroveren. In Santa Rosa, de hoofd stad van de provincie La Pampa, was het de opstandelingen gelukt het radiostation en andere centra te bezetten. De opstande lingen gaven zich naar verluidt over, nadat de stad was omsingeld en vier vliegtuigen vijftig bommen bij het zendstation hadden afgeworpen. Na het uitbreken van de op stand was de staat van beleg afgekondigd. Het grootste deel van een infanterie- regiment met hoofdkwartier in La Plata hoofdstad van de provincie Buenos Aires sloot zich bij de opstandelingen aan. De rebellen in La Plata gaven zich over nadat de stad door vliegtuigen en artillerie was gebombardeerd. Het radiostation van Rosa- rio was korte tijd in handen van de op standelingen en in Campo de Mayo, in de buurt van Buenos Aires, rebelleerden on derofficieren. Zij werden echter spoedig verslagen. Kort na zijn terugkeer in Buenos Aires, zondagmiddag, heeft president Aramburu een radiorede gehouden, waarin hij zei dat het volk niet bang hoeft te zijn en dat de vrijheid overwonnen heeft. De president verklaarde dat de opstand slechts het werk van een kleine minderheid was geweest. Hij raadde het volk aan goed na te denken over de toekomst van Argentinië. „In enkele uren tijds heeft er veel Argentijns bloed gevloeid, doch dit zal er wellicht toe bijdragen dat het Argentijnse volk zich verenigt" aldus de president. Ook beloofde hij dat er te zijner tijd een grondwettelijke regering geïnstalleerd zal worden. Presi dent Aramburu en vice-president Rojas werden door 50.000 mensen toegejuicht. Hoewel de staat van beleg voortduurt, was de toestand zondagavond in Buenos Aires weer normaal. Volgens militaire waarnemers is het duidelijk dat de op stand geen enkele kans van slagen had. De opstandelingen konden niet rekenen op de steun van vloot of luchtmacht en in het leger waren het slechts onderofficieren en jonge officieren die de opstand steunden. De leden van de vakbonden hielden zich afzijdig, hoewel men een groot deel van de arbeiders in de industriewijken van Buenos Aires als een „Peronistische massa' be schouwt. Ex-president Perón, die als balling in de stad Panama woont, wilde zondag geen commentaar op de gebeurtenissen geven. Hij verklaarde slechts, dat hij de ontwik keling nauwlettend volgde. De Argentijnse communistische partij heeft in een communiqué laten weten, dat het noodzakelijk is een regering te vormen, die steunt op een „brede democratische coalitie" teneinde nieuwe staatsgrepen te voorkomen. Militairen en burgers van alle partijen dienen zich te verenigen in een groot volksfront, zo menen de communis ten. Naar vanochtend officieel te Buenos Aires werd bekend gemaakt, zijn vier kolo nels, twee kapiteins, drie luitenants en zeven onderofficieren wegens hun aandeel in de opstand gefusilleerd. In geheel Argentinië hebben de politie en het leger arrestaties verricht. Volgens welingelichte kringen zouden ongeveer dui zend personen zijn aangehouden onder wie drie vrouwen, die in de hoofdstad een be toging ten gunste van Perón op touw had den gezet. De leider van de opstand, generaal Tanco, werd bijgestaan door generaal Valle. Zowel generaal Tanco als generaal Valle staan bekend als fanatieke Peronisten. Zij zijn sedert een maand voortvluchtig, nadat de regering van president Aramburu een arrestatiebevel tegen hen had uitgevaardigd DJAKARTA (ANP) De Indonesische minister van Voorlichting, Sudibjo, heeft in een boodschap aan het congres van de Vereniging van Krantenuitgevers laten doorschemeren, dat er wellicht maatrege len genomen zullen worden om de activi teiten van de buitenlandse kranten in In donesië te beperken. De minister zei: „Wij moeten onze ogen niet sluiten voor het feit, dat er nog steeds veel kranten in Indonesië zijn, die worden gefinancierd en geleid door buitenlanders, wier belangen tegen de onze indruisen." Volgens de mi nister moet in deze toestand verandering komen. Er zijn in Indonesië zes Nederland se kranten en nog een groter aantal Chi nese dagbladen. een bijeenkomst worden gehouden waar enige sprekers het woord zullen voeren. Rotterdamse staking voortgezet De Rotterdamse bouwvararbeiders dde vanmorgen, mannetje aan mannetje staan de, de zaal van gebouw „Odeon" vulden men schatte hun aantal op circa 3.200 hebben besloten de zaterdag begonnen sta king voort te zetten. De bouwvakarbei ders te 's-Gravenhage en Amsterdam zul len vandaag in vergadering bijeenkomen. De particuliere straatmakers te Rotterdam zouden eveneens het werk hebben neerge legd, zo werd verklaard. Men zal met steuniijsten gaan werken om te trachten, geld voor de stakers bijeen te krijgen. De Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond, aangesloten bij het N.V.V.heeft zijn leden opgeroepen voor een vergadering, vanavond in de Rivièrahal. AMES, Iowa, 9 juni (United Press) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft in een rede het beginsel van neutraliteit aan de kaak gesteld als een „immorele, kortzich tige én verouderde opvatting". Hij zeide dat in de Sovjet-Unie misschien een nieuwe dag zou aanbreken, welke te zijner tijd een regering zou kunnen voort brengen die zou afzien van expansionis tische doeleinden. Dulles zei verder, dat de Verenigde Sta ten het verstandig achtten om Joegoslavië te helpen zolang dit besloten blijft werke lijke onafhankelijkheid te bewaren. Dulles wijdde een groot deel van zijn rede aan wat hij noemde de „vredes- verzekeringspolitiek" van de Verenigde Staten, bestaande uit het handhaven van afschrikkende kracht in een wereldsysteem van bondgenootschappen en uit het hel pen van bevriende volken. De noodzaak om strijdkrachten op de been te houden die eventueel tot vergelding zouden kun nen overgaan maakte deze politiek zo duur. „De Sovjets sparen geen kosten", aldus Dulles, „om te pogen ons in militaire voor bereidingen voorbij te streven. Zij geven militaire hulp aan communistisch China en Oosteuropese landen ten bedrage van mil jarden dollars en bieden vrije landen kre dieten aan voor economische en militaire goederen. Reeds zijn overeenkomsten voor kredieten tot een totaal van bijna 500 mil joen dollar gesloten. De Sovjets leggen jaarlijks ongeveer een dergelijk bedrag aan propaganda in het buitenland ten koste. Dit alles maakt het meer dan ooit nood zakelijk dat de VS het economisch gedeelte van hun program voor wederzijdse be veiliging voortzetten en misschien ver ruimen", aldus Dulles. MONACO (AFP) Het parlement van Monaco beraadt zich over het ongedaan maken van de koop van een platina collier, armband, ring en broche, versierd met ro bijnen en diamanten, die voor 37 miljoen francs was besteld bij een Parijse juwelier, .als huwelijksgeschenk voor prinses Gracia. De koop is niet doorgegaan, nadat een deskundige uit Monaco had verklaard dat de prijs te hoog was. Voor 25 miljoen francs werden toen een andere collier en armband gekocht. Aan de Parijse juwelier was echter tien miljoen francs voorschot betaald, dat deze volgens geruchten niet wil terugbetalen, omdat de koop reeds tot stand gekomen was en omdat een hoog commissieloon was betaald aan iemand die aan de keuze van de eerste juwelen had meegewerkt. NEW YORK (Reuter) Averell Harri man, de gouverneur van New York, heeft zaterdag medegedeeld zich namens de de mocratische partij kandidaat te zullen laten stellen voor het presidentschap der Ver enigde Staten. Harriman, die zich tevoren als „niet-actief kandidaat" had beschreven, wierp op een bijeenkomst van werkers in de hoedenindustrie een oude grijze hoed hoog in de lucht en zei: „Ik wil u vertellen, dat deze hoed nu in de arena ligt". Harriman, een beschermeling van oud president Roosevelt, is multi-miljonair. Men gelooft dat oud-president Truman hem ;teunt, hetgeen van groot belang kan zijn op de democratische conventie. David Dubinsky, een belangrijke arbeids- leider, had Hamman opgeroepen zich terug te trekken, nu Stevenson de voorverkie zingen in Californië gewonnen heeft. Vol gens Dubinsky is Stevenson verreweg de sterkste democratische kandidaat. Op de Amstel te Amsterdam heeft in de nacht van zaterdag op zondag de 34-jarige Hagenaar J. H. N. zes pistoolschoten ge lost op de 36-jarige Amsterdammer J. M., die in de arm en de rug werd getroffen. In het Binnengasthuis bleek, dat zijn won den niet van ernstige aard waren. Tussen beide mannen was ruzie ontstaan om een vrouw. De Hagenaar trok plotseling een pistool en loste zes schoten op de Am sterdammer, die door twee kogels werd ge troffen. De dader sloeg op de vlucht, maar belde korte tijd later een politiebureau op, vertelde -wat er was gebeurd en gaf een adres op waar men hem kon komen halen. Toen de politie op het aangegeven adres kwam was de Hagenaar daar aanwezig. Hij is in bewa.ri.pg gesteld. Een motorzeiljacht van de Rotterdamse handelmaatschappij „De Vulcaan" is op het IJselmeer in moeilijkheden geraakt. Het strandde zondagmiddag bij Harder wijk. Twee vaartuigen van de Veluwse toeristenbedrijven zijn gisteren de gehele dag bezig geweest het jacht vlot te trek ken, maar dit mislukte. De enige opvaren de van het schuitje heeft de nacht op het IJselmeer moeten doorbrengen, maar hij had niets te vrezen want er was een kal me zee. Vandaag zal een sleepboot met 600 meter kabel trachten het bootje vlot te trekken. Bij een auto-ongeluk in Duitsland is de Haarlemse heer N. Hoogerwerf jr. gewond. Hij reed met een Hilversummer en Am sterdammer in een Nederlandse auto, die zaterdag in de buurt van Embden uit de bocht is gevlogen. De auto kwam daarbij in botsing met een Duitse autobus. De Hilversummer is tengevolge hiervan om het leven gekomen, de man uit Amsterdam is ernstig gewond. De heer Hoogerwerf moest met een gebroken voet en snijwonden in het ziekenhuis te Delmenhorst worden op genomen. Het KNMI deelt mede: Gedurende het weekeinde stond het weer in Noord-Duits- land, Nederland en België onder invloed van enkele storingen welke van Polen naar het westen bewogen. Deze storingen vorm den zich aan de grens tussen Duitsland en het Alphengebied aanwezige koele lucht en warme continentale lucht, welke bij Ooste lijke winden aan de flank van een hooge- drukgebied boven Scandinavië en Rusland naar het westen stroomde. In de nacht van zaterdag op zondag drong de warme lucht, woorafgegaan door een brede regenzone, ons land binnen., maar zij vorderde niet verder dan tot ongeveer de lijn Emmen- Zandvoort. In Groningen werden daarbij maximumtemperaturen van ongeveer 25 graden gemeten, terwijl het in Limburg niet warmer werd dan ongeveer 12 graden. Na zondagmiddag begon de koele lucht weer terrein te winnen waarbij vooral in Drente, Friesland en Groningen vrij veel onweersbuien voorkwamen. De algemene luchtbeweging boven West-Europa is zo danig, dat het weer in Nederland onder in vloed van storingen blijft staan. Op de oceaan trokken verschillende de pressies langs een krachtig ontwikkelde frontale zone in noordoostelijke richting via IJsland naar de omgeving van Spits bergen. Boven Noord-Afrika begon zich zondag een nieuw lagedrukgebied te vor men, dat zich in noordelijke richting naar de Alphen uitbreidt en in Italië plaatselijk weer flinke regenval brengt. (van hedenmorgen 7 uur) Weers- toestand M 5 •o-* ij. C3 C VI S Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Miinchen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca Den Helder Y per. burg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt motregen nevel regen regen mist zwaar bew. regen motregen licht bew. licht bew. nevel half bew. motregen mist regen zwaar bew. regen half bew. o 27 o 29 o 23 windst. 16 n 14 zzw 22 wzw 11 zzw 12 windst. 15 windst. 18 o 20 zzo 22 wzw zzo ozo 14 18 18 windst. 18 windst. 15 o 18 nno 21 windst. 24 nno 21 nnw 24 temp. uur geheel bew. mat. no 15 geheel bew. wzw 13 geheel bew. zzw 13 mist windst. 15 mist zw 12 motregen zw 11 geheel bew. zzw 11 geheel bew. zw 11 2 S 7 1 2 0,6 0,6 2 0,1 7 0 0 0,2 1 1 4 0 0 1 0 6 0 6 0 0,2 2 8 0,1 7 13 5 10 ernrm r> o« Neerslag laatste 24 uur. ri-<rro*Y« «v*YY>*YII rmvYrnrvYTOC ZUIDELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maan dagavond tot dinsdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Zwaar bewolkt met morgen verspreide opklaringen en vooral aanvankelijk plaatselijk enige regen of motregen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuidwest en zuidoost. Over het algemeen iets hogere middagtempera- turen. 12 juni Zon op 4.22 uur onder 21.02 uur. Maan op 8.52 uur onder 23.29 uur. Maanstanden 15 juni 12.56 uur: eerste kwartier 23 juni 7.13 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 11 juni Hoog water: 5.10 en 17.40 uur. Laag water: 0.51 en 13.15 uur. Dinsdag 12 juni Hoog water: 5.59 en 18.28 uur. Laag water: 1.37 en 14.01 uur. QCCCOOOOQOOOOOOCOOQOOOOO(XX)OQDOOCO£XXXXXXXOCOCÖOOOOOOC>"X>

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1