Vlees hooit eitö SCHOUS Henk Reedijk Kees Verwey sprak over de onvergetelijke Breitner" „Sociale voorzieningen zijn een recht van de werknemer" A. c i.E Icgaard Mluiis „WILHEIMINA" Zesde vrouw in Haarlemse raad Kort en bondig LAfc IDI 1$ El ER Amsterdamse Beurs MAANDAG 11 JUNI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Expositie in de Vishal Sigaren voor vaderdag voor bejaarden Luxemburgse onderscheidingen Tweede zomeravondconcert in Grote kerk Beverwijk SÊ% 1 B.A.B. bezocht Amsterdamse waterleiding VET GEROOKT SPEK W. F. Happé in Oud-Schoten: M. JANSEN Burgerlijke Stand van Haarlem Teraardebestelling Z. Regelink Associatie voor uitvaartverzorging Van Steyn winnaar van zesde zomerrit Mevrouw J. J. van der Wel-Beije volgt E. F. A. Sap op Morgenavond: Harmonie Haarlem op Kattenberg Harmonickapel NZH maakt jubileumtocht Fancy-fair R.-K.-jeugd- vverk had goed resultaat Bruto 1100 voor clubhuis Caprera-groep C. Vervoorn overleden De avondvierdaagse goed verlopen Vuurwerk voor Vrijheid en Democratie „Margriet"-week van 18 tot 23 iuni IV Onder betrekkelijk grote belangstelling werd zaterdagmiddag in de tijdelijk tot ex positieruimte ingerichte Vishal aan de Grote Markt te Haarlem een uit ongeveer dertig schilderijen en enige aquarellen en krijttekeningen bestaande Breitnertentoon- stelling geopend. Ter inleiding hield wet houder D. J. A. Gluk een korte toespraak, waarin hij herinnerde aan de geschiedenis van het gebouw, waarvoor nog verschillen de bestemmingen overwogen worden, maar dat in ieder geval niet wordt ge sloopt, zoals wel eens is voorgesteld, om meer ruimte en een beter gezicht op de Grote Kerk te verkrijgen. Het is te hopen, dat er middelen gevonden zullen worden om van dit gebouw in het hart van de stad een permanente tentoonstellingszaal te maken. De eerste proefneming lijkt voor beeldig geslaagd. Dat was ook de mening van vele bij de opening aanwezigen, waar toe dr. J. Hulskcr namens de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen be hoorde. Wij zagen ook de burgemeester van Bloemendaal, maar tot onze verbazing be halve de heer Geluk geen leden van het college van burgemeester en wethouders van Haarlem bij deze voor het culturele leven van hun gemeente zo belangrijke gebeurtenis. Enfin, het gemeentebestuur i was vertegenwoordigd wij hebben het wel eens anders meegemaakt. Nadat dank was gebracht aan de ge- j meentelijke diensten, die de snelle inrioh- ting mogelijk hadden gemaakt en de heren professor Otto B. de Kat. Jules Chapon en Hans Wiesman voor hun adviezen en grote activiteit, nam Kees Verwey het woord om „oog in oog met het werk van de meester'' de betekenis van Breitner uiteen te zetten. Bewogen en toch beheerst ging hij de toe horende toeschouwers voor in een bezin ning op de waarden van deze kunst, meer dan noodzakelijk zo zei hij in deze tijd van jagend tempo en lichtreclames, zelfs in museumgebouwen, waar men, zoals in Amsterdam, tegenwoordig zelfs richting aanwijzers nodig heeft om de mensen snel op het gewenste spoor te brengen. De heer Verwey vertelde dat Breitner. met vurige jongensachtige belangstel ling voor vechtende soldaten en rossende cava lerie, aanvankelijk historieschilder wilde worden en daarom contact zocht met de meester in dit genre, Charles Rochussen. die hem de raad gaf naar de natuur te kij ken, naar levende paarden en oefeningen. Deze overgang van verbeelding naar wer kelijkheid, aldus de inleider, is voor Breit ner beslissend geweest. Op de prachtige, briljante cavaleriestukken volgden de Am sterdamse stadsgezichten. Deze periode valt in drie delen uiteen: eerst het centrum, daarna de doorbraken, tenslotte de peri ferie, de nieuwe uitbouw. De omvangrijk heid van zijn produktie geeft een indruk van zijn geweldige werkkracht. Uitvoerig wees spreker op het eerste schilderij van de tentoonstelling: het witte paard van Montmartre, door Breitner na zijn terugkeer uit Parijs in één dag overge schilderd, waarbij een vurig ros een gesla gen dier werd, een paard op zijn laatste benen, zoals Verwey het uitdrukte. Zo was ook Breitner van de ontstuimig vooruit- hollende jongeling een door het leven' 'ge slagene geworden. Zijn paarden zijn- van toen af zo gebleven, altijd wit, zoals men kan zien op het grote doek van de Dam bij nacht daar recht tegenover aan de andere kant van de Vishal vermoeid en in ro mantisch aangedane houdingen, esseutieel voor zijn verdere kunst. Wie het geheel van een tijdperk kan projecteren is de meester daarvan, aldus Kees Verwey, die Breitner zo'n meester kon noemen, omdat het hem gelukt is het voor ons verleden ge word ene tc ver eeuwigen. Tenslotte stond de inleider stil bij het onderwerp: de Vrouw in het oeuvre van Breitner, hier wegens de grote hoogte der doeken niet vertegenwoordigd. Hij noemde het befaamde, destijds door de Amsterdamse Stadsschouwburg geweigerde en daarom bijna vernietigde en ten dele overgemaakte schilderij van de actrice Theo Mann-Bouwmeester ais een figuur uit een stuk van Van Riemsdijk, in een vlaag, de waardeloosheid van haar wufte bestaan beseffende, hel „schoonste zelf portret van Breitner". De laatste keer, zo besloot Verwey zijn uiteenzetting, dat de kunsthistoricus Brem. mer het woord voerde, in Enschedé, noem de hij Van Gogh mèt Breitner als beho rende tot de vijf grootste schilders ter wereld. Overzicht van de nieuwe expositie ruimte met de eerste bezoekers aan de tentoonstelling van een keuze int Breitners werk. Hel glazen dak is door een velum afgeschermd. Er is een bijzonder mooie lichtval verkregen. Ter gelegenheid van vaderdag op 17 juni zullen de drie Haarlemse sigarenwin- keliersverenigingcn aan tweehonderd be jaarden sigaren aanbieden. De leden heb ben de besturen daartoe in slaat gesteld. Vrijdagavond zullen de voorzitters der ver enigingen bezoeken afleggen aan enkele tehuizen van bejaarden in Haarlem en doosjes sigaren bezorgen. Aan de concierge van het Frans Hals museum, de heer K. Stiekel en aan de bu reaulist van het Frans Halsmuseum, de heer C. Zonneveld, is uitgereikt de eremedaille in goud behorende bij de orde van de eiken kroon van Luxemburg. Dinsdag 12 juni zal de organist Geert Jurjen Moed in de Grote Kerk te Bever wijk het tweede zomeravondconcert geven, waaraan de Haarlemse violisten mevrouw J. Smaltten Noever de Brauw en mejuf frouw J. van den Andel hun medewerking zullen geven. Het programma vermeldt werken van: J. S. Bach, A. Vivaldi, J. G. Walther, G. F. Handel, F. Mendelssohn, W. A. Mozart en R. Schumann. ADVERTENTIE -{& »i ft!1' - fl W lm rn X* J III jfiflplGX- 'flpfc "CIO; Zaterdagmiddag heeft een veertigtal leden van Buurtbelang Aerdenhout-Bent- veld een interessante excursie gemaakt naar de uitgebreide werken op de terreinen van de Amsterdamse waterleiding. Om circa half drie verzamelde het gezelschap zich bij de ingang aan de Vogelenzangse- weg te Aerdenhout, waar het werd ont vangen door de heer Huisman, die de dames en heren gedurende de excursie van voorlichting diende. Eerst gaf deze een overzicht van het te bezichtigen terrein aan de hand van een kaart. Zoals men weet, omvat het plan aanvoer van rivier water uit de Lek, dat dan over een uit gebreid gebied aangevoerd zal worden, zo dat het gelegenheid heeft door het duin zand heen te filtreren en de slinkende watervoorraad aan té vullen. Eerst werd het gezelschap gevoerd naar de plaats ten zuiden van de Oranjekom, waar het Lek- water uitmondt in de duinen. Interessant was het bezoek aan het in aanbouw zijnde pompstation, dat ten doel heeft een ge deelte van het water in de bus te pompen, die onder het Noordzeekanaal door naar Castricum geprojecteerd is voor de voor ziening van water van het Provinciaal Wa terleidingterrein aldaar. Andere gedeelten van het water zullen hun weg vinden langs een ongeveer vier meter open kanaal, dat naar het infiltratiegebied leidt. Dit ge bied beslaat een zeer groot terrein. Het ligt in de bedoeling dat daar een groot aantal ondiepe geulen van enige honder den meters lang en ongeveer dertig meter breed zullen komen, waarvan er vele reeds gegraven zijn. De stoet van auto's begaf zich naar dit infiltratiegebied via het imposante en aan natuurschoon zo rijke duinlandschap, waar j de meidoorns en duinroosjes thans weelde- rig in bloei staan. Het was bijzonder inte ressant te aanschouwen hoe dit kanalen- stelsel is aangelegd, welk werk wegens de vanouds bestaande kanalen heel wat tech nische moeilijkheden opleverde. Van die ondiepe infiltratiegeulen uit is het plan dat het rivierwater door het duin zand gefiltreerd en gezuiverd zal worden, zodat het in de bestaande kanalen opge vangen wordt in de drains. Overal zag men de draglines die dit omvangrijke werk verrichten. Veel grond is verzet. Onver mijdelijk was, dat er veel van de fraaie begroeiing verloren is gegaan. Men hoopt evenwel dat dit fraaie land schap over enige jaren wel weer hersteld zal zijn en zelfs mag men verwachten dat de vochtigheid van de grond de begroeiing in de toekomst nog fraaier en rijker zal maken dan tot dusver het geval was. De toeneming van het waterverbruik maken deze maatregelen nodig, aangezien anders de zoetwatervoorziening van de provincie en de gemeente Amsterdam in gevaar komt. ADVERTENTIE Bijzonder lekker bij sla en zomerbiefjes Publlltide vin de verenisde j'ijeri In Haarlem en omstreken Zaterdagmiddag en -avond heeft de Par tij v. d. Arbeid haar verkiezingscampagne door middel van toespraken op pleinen en straten in Spaarndam en Oud-Schoten voortgezet. Op de Westkolk in Spaarndam wees de heer D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs, op het verrassend snelle herstel van onze nationale economie, de terugkeer van onze handel en welvaart en de grote verbeteringen op het gebied van de sociale wetgeving. Dit economische her stel en de aanmerkelijk gunstiger gewor den positie van de werknemer in het be- drijfs- en beroepsleven is mede dank zij de vooruitstrevende politiek van de Partij van de Arbeid tot stand gekomen. Viel er in de jaren vóór de oorlog zo goed als niet op de medewerking van de confessionele partijen en de liberalen te rekenen, in de na-oorlogse jaren viel hierin een verbete ring te bespeuren. Thans echter is er weer bij de confessionele partijen een neiging waar te nemen om terug te keren tot de vroegere conservatieve doelstellingen. Spreker pleitte voor een handhaving van de huidige belastingpolitiek waardoor op de economisch sterkeren ook de zwaarste lasten rusten. Een wijziging in deze poli tiek zou, naar sprekers mening, onze gun stige economische toestand in gevaar kun nen brengen. De heer W. F. Happé. wethouder van Openbare Werken, die in de plaats van mevrouw Kerkhoff, die wegens ziekte ver hinderd was, op het Romeinenplantsoen in Rqksst raat weg 246a Telefoon 22604 Floresstraal 15 - Haarlem - Telefoon 16548 KROCHT 6 8 t/o Hema TF.L 10353 ZOMERVAART 150-152 - TELEFOON 10172 MARN1XSTRA AT 45 TELEFOON ?50»1 RIJWIELEN en HULPMOTOREN GEN. CRONJéSTRAAT 160 - TEL. 12344 HAARLEM, 9 juni 1956 ONDERTROUWD: 9 juni: J. Peper en J. van der Kraan. GEHUWD: 9 juni: J. B. J. Proost en R. A. van Huis; G. Breeuwer en H. A. Kaasen brood; W. Smelt en A. M. Elzenga; J. Wes- dorp en E. M. J. M. van Egmond. BEVALLEN van een zoon: 8 juni: C. M. Hoeboer-Spook; 9 juni: M. L. M. van der Kroft-Schoonebeek; A. C. Mul-Eldering; C. Leiien-de Paus. BEVALLEN van een dochter: 7 juni: A. Koning-de Groot; 8 juni: D. M. Bouman- Ketting; A. H. M. Moors-van Breda, W. Hom mers-Buur; C. Chr. Roos-Lansdorp; A. P. de Boer-Grijmans; 9 juni: F. E. Bijl-Botter. OVERLEDEN: 7 juni: M. Noordhoek, 77 j., Rippcrdapark; G. Eveleens-Jongkind, 68 j., Leidsevaart; 8 juni: D. G. van Damme, 61 j., Maerlen van Heemskerkstraat; H. J. Jore, 68 j., Nieuwe Groenmarkt; A. Leijenaar- Barto, 79 j., Crayenesterlaan; C. Meeuwsen- Fiolet, 71 j., Garenkokerskade. Velen waren zaterdagmiddag op de alge mene begraafplaats te Heemstede bijeen om de laatste eer te bewijzen aan het stof felijk overschot van de heer Z. Regelink, oud-hoofd van de MULO 2a te Enschedé en tot voor kort ouderling.van de Her vormde gemeente te Héemstede. Onder de aanwezigen waren ds. F. R. A. Henkels. Hervormd predikant, afgevaardigden van de Vereniging voor MULO (ook de oud- voorzittei-s, de heren A. Lobstein te Hil versum en S. Roosma te Zaandam) van de Christelijke Vereniging voor MULO en van de Regelingscommissie examen MULO. o.a. de heer E. Hempenius uit Zwolle. De heer Egbert Vos preludeerde op het orgel over Gezang 186; „Wat God doet. dat is welgedaan", waarna de heer J. G. Jansens uit Groningen, als voorzitter van de Vereniging voor MULO. woorden var afscheid sprak namens deze vereniging. Hij herinnerde er aan, dat de heer Rege- j link dertig jaar lid is geweest van het hoofdbestuur, waarvan hij een aantal jarer. het voorzitterschap bekleedde. Bekwaam, eerlijk, rechtvaardig en rechtschapen trad hij in die functie op en hij was een lich tend voorbeeld voor allen, die met. hem in aanraking kwamen. Namens de Christelijke Verenigig voor MULO voerde de heer H. v. d. Tol uit Rot terdam het woord, die de werkkracht van de heer Regeb'nk voor het MULO in het licht stelde. Voor hetgeen hij tot stand heeft gebracht kan het MULO hem nie' dankbaar genoeg zijn. zeide spreker. Als vrienden spraken dr. I-I. A. Zwijnen- berg uit Enschedé en de heer Radersma. waarna ds. J. W. van Nieuwenhuijzen een gedeelte uit Romeinen 8 las en woorden van troost tot de nabestaanden richtte. Na orgelspel van Gezang 300a: „Wat de toekomst brengen moge" en Gezang 202: „Wat vliedt of bezwijkt, God is getrouw", werd de baar grafwaarts gedragen. Ds. Van Nieuwenhuijzen bad aan de groeve het Onze Vader en de zoon van de overledene dankte voor de blijken van deelneming. In het jaarverslag over 1955 van de Eerste Coöperatieve Associatie voor Uit- vaartbezorging U.A. te Haarlem wordt meegedeeld, dat het aantal leden op 31 december bedroeg 21.452. Van het gebouw aan de Zijlweg 63 wordt steeds meer ge bruik gemaakt. Het aantal opbaringen be droeg in het verslagjaar 313. In toenemende mate wordt gebruik gemaakt van de moge lijkheid een uitvaart van het gebouw uit te doen geschieden. De beperkte woon ruimte stimuleert vooral gebruikmaking van de rouwkamers. De vereniging verleent haar bemiddeling bij het tot stand brengen van verzekeringen tegen uitvaartkosten. Tot 1 januari 1956 werd gestort een bedrag van 21.453. De vereniging verzorgde 817 uitvaarten: zeventig maal is hulp verleend aan zuster verenigingen, die uitvaarten in Haarlem en omgeving moesten verzorgen. De resulta tenrekening over 1955 sluit met een bedrag van 383.177 en de balans met een bedrag De zesde en laatste rit van de zomercom petitie van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" is gewonnen door H. van Steyn. De uitslag luidde: 1. H. van Steyn, de 70 kilometer in 1 uur, 57 minuten en 43 se conden; 2. Koonings; 3. Koper; 4. Geuze- broek; 5. Hoogland. C.-Klasse: 1. Van Leeuwen, de 40 kilo meter in 1 uur, 11 minuten en 25 sec.; 2. Sminia; 3. Van der Eem; 4. Walters; 5. B. Voorting. Zoals wij reeds meldden kan binnenkort de benoeming tegemoet worden gezien van mevrouw J. J. van der Wel-Beije tot- lid van ,de. Haarlemse gemeenteraad.. Mevrouw Van der Wel, die lid is Van de Haf tij'van'de Arbeid, zal dan de opengevallen plaats be zetten, welke is ontstaan door het bedan ken van de heer E. F. A. Sap wegens zijn benoeming tot sociograaf van de gemeente Groningen. Mevrouw Vun cicr wei w«iv.. u# Maart 1923 te Sassenheim geboren. Zij genoot aan de Nijverheidsschool te Leiden een oplei ding tot huishoudkundige. Gedurende deze periode maakte zij deel uil van de vrij zinnig-christelijke jeugdbeweging. Na enige jaren in Den Haag woonachtig geweest te zijn verhuisde mevrouw Van der Wel, die na de bevrijding was toegetreden tot de Partij van de Arbeid, met haar echtgenoot De Harmonie Haarlem concerteert dins dagavond ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Haarlemse Bond van Mu ziekverenigingen op de Kattenberg bij het Kenaupark. De verplaatsbare gemeentelij ke muziektent zal daartoe op de Katten berg opgesteld worden. Het programma dat de Harmonie Haarlem gaat uitvoeren vermeldt onder meer: de Anaeréon ouver ture van Cherubini, de Huldigingsmars van Grieg, Donauwellen van Strauss, „Wij vieren feest" van Boedijn, de suite New Orleans van Méindert Boekei, „Orfeus in de onderwereld" van Offenbach en een sluitingsmars. Ter gelegenheid van het vijfenzeventig jarig bestaan van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij op woensdag 13 juni zullen het muziekkorps en de drumband van de Maatschappij die dag een wandeling ma. ken door Haarlem. Het vertrek is om tien uur van de remise Leidsevaart. De route is: Leidsevaart, Koninginneweg, Tempeliers straat, Plein. Grote Houtstraat, Grote Markt, Jansstraat, Jansweg, Stationsplein, Kruisweg, Kruisstraat, Barteljorisstraat. Grote Markt, Koningstraat, Gierstraat, Grote Houtstraat, Plein, Wagenweg, Schouwtjeslaan, Leidse vaart, remise. De Harmoniekapcl N.Z.H. heeft wegens het jubileum van de directie van de N.Z.H.V.M. een aantal instrumenten ten geschenke ont. vangen, waaronder een paar schellebomen dr. D. van der Wel, thans chef van afde ling IIB (verkeers- en wegenvraagstukken en economische aangelegenheden) van de Provinciale Griffie van Noordholland, in 1950 naar Haarlem. In 1953 volgde haar verkiezing tot bestuurslid van de P.v.d.A., afdeling Haarlem VII. Mevrouw Van der Wel is lid van de vereniging van Vrijzinnig Hervormden ïn de Nederlands Hervormde Kerk. Haar grote belangstelling gaat reeds vele jaren uit naar het werk van de arbei dersgemeenschap der Woodbrookers. Het gezin Van der Wel telt drie dochters. Mevrouw Van der Wel is de zesde vrouw in de Haarlemse gemeenteraad. Zij komt de, uit mevrouw mr. E. A. J. Scheltema- Conradi (VVD), mejuffrouw A. Bolsius (KVP) en de dames mevrouw T. Kerkhoff- Pet, M. van der Wall-Duyvendak en E. Smitz--Peper (allen Partij van de Arbeid), bestaande gelederen versterken. Voorts is met haar de eerste candidaten- üjst van de Partij van de Arbeid afgewerkt. Zoals men weet diende de P.v.d.A. in 1953 bij de gemeenteraadverkiezingen twee lijs- i ten in, omdat de eerste lijst (per lijst mo- I gen slechts twintig candidaten worden ge- steld) bij een paar mutaties al spoedig uit- geput zou zijn. Dit is nu het geval. Bij het eerstvolgende bedanken komt nummer 1 i van lijst IB van de Haarlemse gemeente- raadsverkiezingen aan de beurt: mr: V/. I Glastra, een vertegenwoordiger van de Protestants Christelijke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid. De fancy-fair ten bate van het jeugdwerk in de Bloemendaalse parochie van de Aller heiligste Drieëenheid, die vrijdag, zaterdag en zondag in de voormalige kerk en pastorie aan de Bloemendaalseweg, hoek Zomerzor- gerlaan te Bloemendaal gehouden is. heeft het bruto-bedrag van f 5000.— opgebracht. Vooral zondag was de belangstelling voor deze fancy-fair bijzonder groot. Tot diep in de nacht bleef men bijeen en om omstreeks twee uur kon de penningmeester, de heer J. T. van Draaijen, verheugd bekend maken dat deze fancy-fair niet minder dan 5000.— had opgebracht. Vrijwel het gehele katho lieke volksdeel van Bloemendaal toonde zijn belangstelling gedurende de afgelopen drie dagen. ,,De jeugd kan wel eens iets vernie len", aldus de heer Van Draaijen, „maar zij weet ook iets op te bouwen". Dat heeft deze fancy-fair bewezen. Het bedrag van 5000.— slaat alle verwachtingen die de commissie van voorbereiding ervan had. Zaterdag was de commissie van voorbe reiding goed te spreken over het bezoek, dat de laatste avond aan de bazar in het Jeugd huis aan de Donkerelaan gebracht was. De overige dagen heeft het bezoek wel wat te wensen over gelaten. De Caprera-groep, be staande uit 120 padvindsters. had deze bazar voorbereid en er hard voor gewerkt ten bate van een toekomstig clubhuis. De opbrengst van de drie dagen bedroeg bruto 1050.— plus 50.aan giften, gestort op postrek no. 135069 t.n.v. de heer L. R. Kuiper te Bloe mendaal. een der organisatoren van de*e bazar. Wat het jeugdwerk aangaat is „Ca- prera" de grootste groep in Bloemendaal en ook een van de actiefste. Haar bestaans recht heeft zij bewezen. Het jeugdwerk vormt een onderdeel van de hervormde kerk. Zaterdag is op 61-jarige leeftijd in Put ten overleden de heer C. Vervoorn, oud veearts, die van de oktober-razzia in 1944 tot 15 januari 1945 burgemeester van Put ten was, in welke functie hij de belangen van de bevolking bij de bezetters behartig de. In die maanden heeft hij verscheidene inwoners van Putten uit concentratiekam pen in Duitsland kunnen terughalen. De begrafenis geschiedt woensdagmiddag te Putten. Zaterdagmiddag is het laatste parcours van Je Avondvierdaagse zowel voor de senioren als de junioren vlot verlopen. Om twee uur begon de start en naar de heer W. C. de Reus. die de leiding van het administratieve gedeelte had, ons mededeelde, kwamen allen, met uitzondering van een junior die uitge vallen was, prachtig'op tijd binnen, zodat om kwart over zes ook de commissie al huis waarts kon keren. Behalve de nodige blaren, een elk jaar voorkomend euvel, en de kinde ren die donderdag tengevolge van de slag regen een nat pak kregen, is de Avondvier daagse dit jaar bijzonder goed verlopen. Onder de deelnemers heerste een goede stemming. De wandelgroepen van de speeltuinver enigingen „D.V.S." en „Het Vondelkwartier' uit Oud-Schoten, die zonder uitvallers de Avondvierdaagse hebben uitgelopen, zijn zaterdag op hartelijke wijze door hun ver enigingen gehuldigd. De meisjes en jongens van „Het Vondelkwartier" werden bij hun aankomst in het clubgebouw aan de Ver- gierdeweg -.op limona.de en koekgetracteerd. De wandelgroep van „D.V.S." mocht bij. do aankomst aan de Jan Gijzenbrug een bloe menhulde in ontvangst nemen. Daarna werd met muziek voorop nog een wandeling door verschillende straten van Oud-Schoten ge maakt. Op de speeltuin aan de Vondelweg werd de groep na een toepasselijk woord van haar leider, de heer Van Aken. ont bonden. De verkiezings-stunt die de VVD heeft bedacht door zaterdagavond een groots vuurwerk aan te kondigen op het strand vóór de Rotonde, is bijzonder goed ge slaagd, want velen hebben geboeid naar deze verkiezingpropaganda aan de avond hemel gekeken. Vermoedelijk speculerend op het feit, dat dc badplaats de laatste jaren niet verwend woi'dt met vuurwerken, die toch zozeer ge liefd zijn, trok dit spel van vuur, licht en kleuren, dat precies om half tien begon, reeds vroeg in de avond een groot aantal belangstellenden, hetgeen natuurlijk óók het gevolg was van het feit, dat dit vuur werk niet als een verkiezingspropagand: stond aangekondigd. Zo kreeg men de men sen in grote getale op de Boulevard en ge deeltelijk op het strand bijeen en verschilde het aantal bezoekers niet eens zoveel van het gemiddelde-aantal, dat men bij seizoen vuurwerken ziet. Spijt behoefde men er niet van te heb ben. want ondanks enkele regenbuien in de loop van de dag. die de ontbranding van de vier grote stukken een beetje belemmer den, was dit vuurwerk zeker de moeite waard. Er was bijzonder fraai „luchtwerk" in te bewonderen, waarvan zeker genoemd mag worden de prachtige Italiaanse kunst- bom „Battle in the air" die terecht met dc nodige „ah's" en „oh's" ontvangen werd. Toen men eenmaal dóór had, met verkie zingspropaganda te doen te hebben, kon dit het enthousiasme niet meer temperen, want óók deze vier grote stukken waren het aan zien ten volle waard. Oud-Schoten het woord voerde, zei o.m. dat het niet alleen in de eerste plaats gaat om een rechtmatige verdeling van de welvaart maar wellicht nog meer om de handhaving van deze welvaart. Sociale voorzieningen ziet de spreker als een recht van de werk nemer als medeburger waa-raan niet ge tornd mag worden. De handhaving van de huidige gunstige werkgelegenheid en koop kracht vereisen een vooruitstrevend rege ringsbeleid. De P.v.d.A. heeft een dergelijk vooruitstrevend program en beschikt ook over voldoende deskundigen om dit pro gram ten uitvoer te leggen. In de „partij van de vooruitgang" zal een ieder zich, ongeacht zijn rang, stand of geloof, op zijn plaats voelen. In de Gijsbrecht van Aemstelstraat zette het raadslid mr. G. J. de Leeuw uiteen waarom hij als overtuigd katholiek een overtuigd lid van de Partij van de Arbeid is. „Het is onjuist", aldus de spreker, „dat een katholiek niet vrij zou zijn te stem men op een andere partij dan de KVP". De heer De Leeuw citeerde een uitlating van pater Stokman in de Tweede Kamer, waar uit blijkt dat het volkomen onjuist van de KVP zou zijn, indien deze partij van het mandement der bisschoppen gebruik zou maken om hieruit bij de verkiezingen winst te slaan. Naar sprekers stellige overtuiging is de koers van de PvdA, óók voor de ka tholiek of de protestant-christen, de beste koers die er voor het ogenblik in ons land maar gevaren kan worden. De jaarlijkse inzameling voor het medisch kleuterdagverblijf „Margriet" (dagverple- ging voor zwakke en herstellende kleuters van alle gezindten) te Haarlem wordt van maandag 18 tot en met zaterdag 23 juni gehouden in Haarlem. De straatcollecte is bepaald op zaterdag 23 juni. Enige muziek korpsen zullen elke avond in een bepaalde wijk een rondgang maken ter ondersteu ning van de collecte. Maandag 18 juni mar cheert het muziekkorps Harmonie Cres cendo door de Leidsebuurt; dinsdag 19 juni maakt het muziekkorps van de PTT een rondgang door de Amsterdamsebuurt; woensdag 20 juni gaat de St. Jorisband door het Kleverpark; donderdag 21 juni zal het tamboerkorps van het Oosterkwartier door de Slachthuisbuurt marcheren: vrij dag 22 juni zal het korps van BATÖ zich in de omgeving van bomenbuurt en Mid denweg laten horen. Bovendien musiceert maandag 18 juni in de Rozenprieelbuurt een korps en dinsdag 19 juni de Harmonie Kunstkring Apollo in de Indischebuurt. Het vertrek is elke avond halfacht. Woensdagmiddag 20 juni wordt ten bate er. ter ondersteuning van de collecte een voorstelling gegeven op het voor dit doel gretig afgestane EDO-terrein door het Haarlems kindercircus „Lambertha." Alle medewerkenden aan de inzame lingsactie zal op zaterdag 6 oktober een feestavond worden aangeboden, die in samenwerking met de Tirolerkapel De Al penjagers en de boerenkapel De Hooischelf tot stand is gekomen. Het kleuterhuis, dat thans aan alle eisen op het gebied van kleuterverpleging voldoet, werkt met een groot exploitatie tekort ondanks subsidies en bijdrage in de verpleegkosten. Het bestuur doet een dringend beroep op de Haarlemse bevol king. Men kan door de gift mede helpen ook de kinderen van minvermogende ouuers ter verpleging op te nemen. Het collectantekorps kan nog uitgebreid worden; het adres van de organisator der actie luidt: de heer H. C. Hartman, Cor nell win Noordestraat 20 rood. tel. 17189. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3 A Neder 1.'47 92% 9214 3 Nedl. 1962/64 9513/IH 95 X A. K. U 253 262 Calvé Delft 328 331 Van Gelder Zonen 235 235 K. N. Hoogovens 313 310 Nederl. Ford 416 416)4 N. Kabelfabriek 294 294" gew.Philips Gloeil. 289 296 -n-ef.Philips Gloeil. 182 y, 182A Unilever 397 395 Wilton Fijenoord 286 295 Dordtsche Petrol. 789 y. 791 Konkl. Petroleum 785 779 A'dam Rubber 96 97 Holl. Amer. Lijn. 187 186 N. Scheepv. Unie 197 196 ?hs. van Ommeren 281 281 H. V. A 115 113 Verg. Deli Mijen 132 131 Amsterd. Bank 225 225 Ned. Handel Mij. 194 194 Rotterd. Bank. 200 200 Twentsche Bank. 212 212 Anaconda Copper HA Bethlehem Steel. 145 U. S. Steel 55 54 General Motors 43 42% 80 79^ 43 Concert in „Groenendaal". Zondag middag 17 juni verzorgt het Heemsteeds fanfarekorps „Excelsior" het eerste open luchtconcert van dit seizoen in de muziek tent van het wandelbos „Groenendaal". Dit concert staat onder leiding van voorzitter- dirigent L. tor Braake. Maranatha-Iezingen. Op uitnodiging van de Stichting tot verkondiging van het Evan gelie en verspreiding van christelijke lec tuur te Haarlem zal ds. J. Visser uit Amster dam een serie van drie Maranatha-lezingen over het Boek der Openbaring houd_n op donderdagavonden in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat te Haarlem. De eerste is op 14 juni met als onderwerp: „Het geopende Boek" (Openb. 10); op 28 juni: „De twee getuigen" (Openb. 11) en op 12 juli: „De vrouw en de draak" (Openb. 12). Geen spreekuur. Wethouder W. F. Hap pé (volkshuisvesting en openbare werken) zal woensdag 13 juni geen spreekuur hou den. Aanrijding. Vanmorgen omstreeks kwart over zeven wilde een 20-jarig meisje op de fiets van de Vergierdeweg links af de Rijks straatweg in de richting van de stad opgaan, waarbij zij geen voorrang gaf aan een mo torrijder die op de Rijksstraatweg in noorde lijke richting reed. Het meisje werd aange reden, waarbij haar fiets ernstig beschadigd werd. Zij is voor een onderzoek naar de Maria-stichting overgebracht, maar kon later naar haar woning terugkeren. Klap van opengeslagen deur. Zaterdag morgen liep een 35-jarige voetgangster uit Haarlem op het trottoir van de Generaal Crom—'raat, toen zij plotseling een klap kreeg van een opengeslagen laadruimtedeur van een passerende vrachtauto. Over brenging naar het Grote Gasthuis bleek noodzakelijk. Onvrijwillig bad. Zondagmorgen om streeks elf uur passeerde een 21-jarige metselaar op zijn fiets een stilstaande auto op de Burgwal, toen plotseling het zich aan de straatzijde bevindende portier van de wagen werd geopend. De metselaar botste tegen de deur op en viel in het water van de Burgwal. Omstanders hielpen hem op het droge, waarna bleek dat hij schade had aan kleding en een polshorloge. Tegen de autobestuurder is proces-verbaal opgemaakt. Medisch zwemmen. Maandag 18 juni zal in het Sportfondsenbad te Haarlem een openbare zwemdemonstratie worden gehou den. Twee groepen van gehandicapten zullen een proef van bekwaamheid afleggen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9