Nieuw..'. PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR Wereldnieuws Vereniging van minnaars van spoor en tram jubileert 0%.9oiiKïnia Zilveren sporen Radio geeft donderdag apart van karakter apart van smaak! Teek ió het zo Jodoform Exploitatiesaldo K.P.M. ruim f 20 miljoen Tien petdividend voorgesteld SPORTCOLBERTS 34.00—94.00 Herziening der belastingwetgeving Loodgietersvak trekt te weinig leerlingen Diesviering Nijmeegs Studentencorps Vurig pleidooi voor een nieuwe „soos" Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Generale Synode der Hervormde Kerk Opleiding tot poolreiziger in België Faillissementen Indonesië gaat zijn strijdkrachten verminderen Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS J WOENSDAG 13 JUNI 1956 Een even bescheiden als merkwaardige vereniging-met-een-lange-naam viert aan staande zaterdag haar zilveren jubileum: de Nederlandse vereniging van belang stellenden in het spoor- en tramwegwezen. Er zullen maar weinig verenigingsbesturen in den lande zijn die hun hele bestaan door zich zo hebben te verweren tegen een hardnekkig misverstand omtrent de doelstelling van hun organisatie als het geval is met het bestuur van de N.V.B.S. Want menigeen ziet in een vereniging van lieden die in de greep van „het wiel op de rail" verkeren en die hun kennis daaromtrent wil len uitbreiden niet veel meer dan een clubje oude heren die een traan plengen om elke opgelegde stoomtramlokomotief of wel een stel niet geheel volwassen geworden jongens, die het treintje spelen willen maskeren achter een gewichtige fagade. Postzegels of munten, ja zelfs bierviltjes verzamelen: dat kan er nog mee door. Maar een al te openhartig toegegeven interesse voor trein en tram wordt maar al te vaak met een toegeeflijke glimlach ontvangen. Het is waar: velen komen in hun liefde voor het railvervoer niet veel verder dan het tellen van het aantal raampjes in een bepaald wagentype. De Nederlandse ver eniging van belangstellenden in het spoor- en tramwegwezen wil juist, dat haar leden hun kennis verdiepen en spoort ze daartoe aan. Zij heeft materiaal te over op alle mo gelijke gebied: historie, techniek, exploita tie en wat al niet. In dat opzicht heeft ze haar sporen wel verdiend. De dertig leden van 1931 zijn nu uitgegroeid tot zeshon derd, nog niet veel wanneer men bedenkt hoe intensief de Engelsen hun railliefde aankweken. En het is ook opvallend hoe weinig bij het vervoer betrokkenen er on der die zeshonderd te vinden zijn; nauwe lijks tien percent. Daarentegen vindt men er wel de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland onder: Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die alle internationale treinaansluitingen van Middelburg tot An kara uit het blote hoofd schijnt te kennen. In de spoorwegwetenschap wordt hij door Lage Zwaluwe, DierenApeldoornZwol le of Zuidbroek—Ter Apel. Men beheert een fotobureau, dat de plaatjes van alles wat er maar op de rails heeft gereden niet bij duizenden, maar bij tienduizenden telt. Er is een documentatiebureau en een bi bliotheek en er worden in de plaatselijke afdelingen maandelijks lezingen gehouden, waarin de fijnproevers elkaar vinden in de kenmerken van de lokomotieven van de Tramweg „De Meyerij", de rijtuigen van de Stoomtram Breskens-Maldeghem of de conducteurspetten van het boemeltje naar Purmerend. Men ziet, hoe deze liefhebberij tot scherts verleidt, of men wil of niet Van daar dat een of andere grappenmaker het bericht de wereld heeft ingezonden, dat de feesttrein welke aanstaande zaterdag morgen zowel het zilveren jubileum van de N.V.B.S., als het einde van de stoom- tractie en het houten rijtuigpark op het Nederlandse Spoorwegnet markeert onge veer gesloopt mocht worden. Daartegen een aantal burgemeesters vergezeld, meest- heeft het bestuur scherp stelling genomen; al van kleinere gemeenten. Dat is gemakkelijk te begrijpen: die van de grote gemeenten hebben al kopzorg ge noeg om hun eigen vervoerbedrijf. Men heeft het maandblad „Op de rails", men maakt excursies en toert bijvoorbeeld elk jaar in een Blauwe Engel over trajec ten die voor een gewoon mens allang niet meer bestaan, zoals 's Hertogenbosch ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en litux-gische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Causerie over de uitslag van de verkiezingen. 8.45 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Sehooli-adio. 10.00 Gewijde mu ziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Wij van het land. 12.40 Platen. 12.55 Prof. Romme spreekt. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Tenor en piano. 13.45 Platen. 14.00 Promenade-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Meisjeskoor. 15.40 Orgel concert. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamermu ziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Amusementsmuziek. 18.10 Vocaal ensemble. 18.30 Fries program ma. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbe richt. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio- Vossenjacht. 21.30 Platen. 21.45 Blokfluiten, cello en clavecimbel. 22.00 Brazilië als ont wikkelingsgebied, causei'ie. 22.10 Orgelcon cert. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00' Nieuws. 23.15-24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, causerie. 11.15 Omroeporkest. 12.00 Piano en orgel. 12.25 In 't Spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 13.55 Beursberichten. 14.00 Cello en piano. 14.30 Klaver vier, hoor spel. 15.05 Platen. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Varianten. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Re geringsuitzending: Nederland en de wereld. Wat vond u van Nederland?, een gesprek met drie Amerikanen, die hier een jaar on der he' Fullbright-programma gewerkt heb ben. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Amusementsmuziek. 19.30 Jazzmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerorkest en solist. 21.00 Disco-causerie. 21.45 Met een postkoets onderweg. 22.15 Koorzang. 22.40 Journaal. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursberichten en platen. 23.20-24.00 Interview en dansmuziek. TELEVISIE (NTS, NCRV, NTS'. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 Be zoek aan een zigeunerkamp. 21.00 Gevari eerd filmprogramma. 21.50 Dagsluiting. 22.15- 22.35 Eurovisie: Olympische ruiterspelen 1956. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. (Om 12.50 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. '4.45 Zang en piano 15.00 Kamermuziek. 15.45 Platen. 15.55 Oi-- kestconcert. (Om 16.00 Koersen). 16.30 Amu sementsmuziek. 17.00 Nieuws. 17.00 Voor de kinderen. 18.15 Kinderliederen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Reportage. 19.45 Kamerorkest. 21.30 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws 22.15 Muzikale causerie. 22.45 Platen. 22.55- 23.00 Nieuws. „Wij willen geen AlkmaarBergen-cul- tuur. Wij zijn een ernstige vereniging en het is voor ons een erezaak, dat er bij aan komst geen schroef aan de trein mankeert". Deze rondrit op het werkelijke net wordt behalve door 350 leden en relaties van de jubilaresse ook meegemaakt door 85 En gelsen, leden van de Railway Correspon dence and Travel Society, die ook het spoorwegmuseum in Utrecht gaan bezoe ken. De stoomtrein gaat van Den Haag S.S. over Rotterdam-Noord naar Amsterdam- Amstel. Daar wordt overgestapt in een gloednieuw treinstel van het jongste elek trische materieel, dat het gezelschap naar Den Haag brengt, waar zowel de oudste als de nieuwste H.T.M.-wagens de railken ners met een ommetje over de meest mar kante stadslijnen (8, 3 en 14) naar het Kurhaus zullen voeren. Met een feestver- gadering en een receptie wordt de jubi leumviering gecompleteerd. De secretaris van de N.V.B.S. is een Haarlemmer: de heer G. J. de Swart, Spaarnelaan 20. Hij zal de gelederen van zijn organisatie gaarne sterker zien wor den. Het batig saldo van de exploitatie der N.V. Koninklijke Paketvaart Maatschappij, voor afschrijvingen en inclusief de in de vaart buiten Indonesië behaalde resulta ten, beloopt f 20.256.158 (v. j. f 19.355.057). Op de vloot, die eind 1955 bestond uit 99 schepen, metende 189.768 brt, werd afge schreven f 16.591.987 (v. j. f 13.475.167). De reserve voor herstel der vloot werd versterkt met een bedrag van f 2.000.000. Het voor uitdeling beschikbare bedrag be loopt dan f 5.295.086 (onv.). Voorgesteld wordt 10 percent (v. j. 10 percent) uit te keren op liet kapitaal van f38.880.000. Ter verdere aanvulling van de vloot wer den bestellingen geplaatst voor een viertal motorvrachtschepen van circa 5400 ton draagvermogen. Zij moeten successievelijk einde 1957/begin 1958 worden opgeleverd. Met de afvoer van oude, voornamelijk kolenstokende, schepen, die niet meer vol doende economisch te exploiteren waren, werd voortgegaan. De financiële resultaten van de dochter onderneming N.V. Nederlandse Tank- en Paketvaart Maatschappij stemmen tot te vredenheid. De samenwerking met de Ko ninklijke Java-China Paketvaartlijnen N.V. ontwikkeld zich tot wederzijdse bevrediging De N.V. Vereenigde Nederlandsche Scheep vaartmaatschappij behaalde bevredigende resultaten. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Voor de liefhebbers van een bijzondere pijp tabak brengt Douwe Egberts nu MIX-BAAI. Een tabak die anders is, anders geurt, anders smaakt. Samengesteld uit vele met zorg gekozen mixture- en baaitabakken, houdt MIX-BAAI het juiste midden tussen pittig en mild. 'n kwaliteitstabak van DOUWE EGBERTS SO ct in handige tabakszak #sas*' Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het ont werp van de algemene wet in zake rijks belastingen. Dit wetsontwerp wil de grond slag leggen voor de komende algemene herziening van de belastingwetgeving. Het ontwerp heeft in hoofdzaak betrekking op het formele belastingrecht. Omtrent de samenvoeging van de for mele bepalingen inzake de invoerrechten en accijnzen enerzijds en die inzake de overige belastingen anderzijds verklaart de staatssecretaris van Financiën dat door de zeer grote verschillen tussen de heffing van beide soorten van belastingen samen voeging van de formele bepalingen meer nadelen dan voordelen biedt. De geheel verouderde algemene wet inzake de in voerrechten en accijnzen van 1822 zal wor den herzien. Daai'toe wordt in Benelux- verband een nieuwe algemene wet in zake de invoerrechten en accijnzen ontworpen. In de nota van wijziging, welke de Memorie van Antwoord vergezelt, wordt voorgesteld het ontwerp algemene wet aan de wet administratieve rechtspraak belas tingzaken aan te passen. Deze wijzigingen hebben betrekking op het overbrengen van de rechtspraak van de raden van beroep voor de directe belastingen naar speciaal daartoe in te stellen belastingkamei's van de gerechtshoven. De nota van wijziging komt voorts tege moet aan de bezwaren betreffende de ver hoging, op te leggen wegens te late indie ning van aangiftebiljetten. Volgens de be staande bepalingen bedraagt deze verho ging 5 percent van de aanslag met een minimum van vijf gulden. Vooral doordat deze verhoging in de toekomst ook ten aanzien van naamloze vennootschappen zal gelden,-kan het bedrag van 5 percent van de aanslag hoog oplopen. Deze verhoging wordt thans op een maximum van duizend gulden gesteld. Met de mening dat in het ontwerp dient te worden vastgelegd, dat boekhoudingen alleen ter plaatse waar ze worden gehou den, door de inspecteur mogen worden in gezien, kan de staatssecretaris niet in stemmen. In de nota van wijziging wordt tenslotte voorgesteld dat op verzoek van belanghebbenden machtiging kan worden verleend alsnog een bezwaar-, verzoek- of beroepschrift in te dienen, indien een der gelijk geschrift tengevolge van een bijzon dere omstandigheid niet binnen de daartoe gestelde termijn door de inspecteur of de rechter is ontvangen. Het tekort aan leerlingen voor het vak van loodgieter, gasfitter en sanitair-instal- lateur baart grote zorgen. In een stad als Den Haag met inbegrip van de randge meenten meldden zich het vorig jaar slechts zeven jongelui voor de vakoplei ding, dit jaar waren het er niet meer dan drie. Deze vakopleiding is het vervolg op de basiscursus, die gedurende twee jaren aan een der ambachtscholen in ons land kan worden gevolgd. Er zijn thans 25 van der gelijke scholen, die volledig geoutilleerd zijn voor de basisopleiding voor loodgeter. Ongeveer 3000 jongelui hebben er les. Zij kwamen voor een belangrijk deel echter op de loodgieterscursus, omdat zij uitvielen uit een andere opleiding. Het loodgieters- vak is dus niet het vak hunner keuze. Deze feiten werden dinsdag meegedeeld op een congres van de bond van loodgieters en gasfitterspatroons in Nederland, dat op het ogenblik in het Kurhaus wordt gehou den. Het Nijmeegs Studentencorps heeft gis teren zijn 32ste dies natalis gevierd. Na de mis in de Canisiuskerk werd in de grote aula der universiteit de buitengewone corpsvergadering gehouden, waar de prae- ses C. de Quaay de aanwezigen begroette, onder wie de rector-magnificus prof. dr. A. G. M. van Melsen. Als honorair senatoren werden geïnstal leerd drs. M. T. J. Pijnenburg, oud-prae- ses, G. Brenninkmeijer, F. W. Brouwers, G. H. Meuwissen en mej. E. M. J. Bron- zwaer. In de gebruikelijke beschouwing pleitte de praeses voor een nieuw en ruimer so ciëteitsgebouw. Hij betoogde dat de stu denten in Nijmegen altijd hun toevlucht hebben moeten zoeken in verbouwde he renhuizen. Om de eenheid in het corps te bewaren en vooral om het corpsleven aan zijn doel te doen beantwoorden zal binnen vier jaar de grondslag moeten gelegd wor den voor een doelmatiger sociëteitsgebouw met voldoende ruimte. De heer Th. Booy, particulier secretaris in speciale dienst van Prinses Wilhelmi- na, wijdde een rede aan de eenheid van Europa, dat na de oorlog zijn politieke, economische en militaire invloed in de wereld verloren heeft. Eenheid van Euro pese volkeren is wellicht in staat die in vloed te herwinnen. De diesviering werd besloten met een „Venetiaanse avond" op het plezierjacht Koningin Wilhelmina, dat de Waal opvoer. ADVERTENTIE Wilt u Vader aanstaande zondag vefrassen'?'" Doet u dan een keuze uit een uitgebreide collectie HERENPOST uit Binnen- en Buitenland. De Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk, die gistei'en op „Woud- schoten" te Zeist bijeen is geweest onder voorzitterschap van ds. G. de Ru, heeft met 31 tegen 8 stemmen besloten een belofte te formuleren, die de predikanten aan ge heimhouding zal binden over wat hun in hun ambt is medegedeeld. Ook van de an dere ambtsdragei-s zal een dei-gelijke be lofte gevraagd worden. Een commissie zal zich over de formulering bei-aden. Op een door een lid van de synode ge stelde vraag of de beslissing van de syno de om zich bij het werk in Australië te oriënteren op de „Presbyterian Church" in de praktijk juist is gebleken, antwoordde ds. Groenewegen, px-edikant van de „Pres byterian Church" in Australië, dat deze beslissing door verreweg de meeste her vormden in Australië aanvaard wordt. Hij noemde het een goede beslissing en deelde voorts mede, dat er thans 13 hervormde pi-edikanten naar Australië zijn gegaan voor ongeveer 35.000 hei-vormden. Met betrekking tot de op te richten hu- welijksconsultatiebui-eaus besloot de Syno de aan de Raad voor Kerk en Gezin op te dragen, een uitspraak te doen over de Ne derlandse Vereniging voor Sexuele Her vorming. Naar „Le Soir" meldt zal in Brussel een zogenaamde „polarpool" worden opgericht, waar jonge Belgen en eventueel ook buiten landers een vier jaar durende opleiding tot poolreiziger en poolexploiteur zullen kun nen volgen. Zij zullen van buitenlandse en Belgische pooldeskundig'en les krijgen in o.a. electxonica, waarbij het werken met robots een belangrijke plaats zal innemen, geologie, hydrologie en geophysica. Deze „polarpool" bereidt ook een per manente vestiging van België in het pool gebied voor. Deze opleiding is ook voor vrouwen opengesteld. Om de poolreizigers ook lichamelijk voor te bereiden op de zware taak die hen wacht, zullen zij een training ondergaan, die ongeveer overeen komt met die welke de commandotroepen en parachutisten volgen. De arrondisementsrechtbank te Haarlem heeft op dinsdag 12 juni in staat van fail lissement verklaard: A. W. C. van Hoolwerff marktkoopman in kruiden en geneesmiddelen, te Haarlem, Rijnstraat 73. Rechter-Commissaris mr. H. G. Rambonnet. Curator mr. L. Ali Cohen te Haarlem, Baan 37. A. Cenijn, en zijn echtgenote M. M. Ce- nijnBouwer, zonder beroep, beiden te Haarlem, Wagenweg 40. Rechter-Commis saris mr. H. G. Rambonnet. Curator mr. L. Ali Cohen te Haarlem, Baan 37. Weduwe L. M. KamoenUilenbx-oek, zonder beroep, te Haarlem, Deckerstr. 27. Rechter-Commissaris mr. H. G. Rambon net. Curator mr. A. Beets te Haarlem, Baan 37. W. F. A. v. d. Wateren, assistent-accoun tant te Krommenie, Vlus 50. Rechter-Com missaris mr. H. G. Rambonnet. Curator mr. W. N. Felhoen Kraal te Wormerveer, Zaan- Wèg 66: "T J.?0. Aufenackerhte Zandvoort,-■Nassatt- plein 9, en zaakdrijvende onder de naam Plato te Amsterdam aan de Keizersgracht 812. Rechter-Commissaris mr. H. G. Ram bonnet. Curator: mr. A. Beets te Haarlem, Baan 37. Wegens gebrek aan actief werd op dins dag 12 juni opgeheven het faillissement van J. B. Groenendijk, handelsagent, Hoo- geweg 16, Zandvoort. Rechter-Commissa ris mr. N. Smits. Curator mr. B. J. de Boer te Zandvoort, Regentesseweg 5. DJAKARTA (United Press) Op een pers conferentie in Bandung heeft generaal Ab dul Haris Nasution, de Indonesische staf chef verklaard, dat de Indonesische strijd krachten met 50 procent zullen worden verminderd. De generaal verklaarde verder dat sinds hij een jaar geleden stafchef werd, het aantal officieren en manschap pen van 200.000 gedaald was tot 185.000 ADVERTENTIE HAARLEM Hetzelfde. De burgemeester van Djakarta, Sudirjo, die een bezoek brengt aan de Chinese volksrepubliek, heeft in Peking verklaard, dat de aanspraak van Indo nesië op westelijk Nieuw-Guinea het zelfde is als „de communistische eis ten aanzien van de bevrijding van For mosa", aldus meldt radio-Peking. Su dirjo zei te geloven, „dat de tijd zou komen, dat de twee gebiedsdelen zouden worden teruggegeven". Gered. Dinsdag is in de Rijn, nabij Koblenz, een pleziervaartuig na een aanvaring gezonken. Alle 91 passagiers en de 40 bemanningsleden konden worden gered. Indruk. Sovjet Rusland heeft de Verenigde Staten er in een radio-uitzending in de Japanse taal van beschuldigd, dat de eerste atoombom niet om militaire reden maar op grond van politieke overwe gingen was afgeworpen. De atoombom men op Nagasaki en op Hirosjima wa ren bedoeld om indruk te maken op de wereldbevolking, maar niet om de oor log te beslissen, dat was op dat moment niet meer nodig. Stjjging. Het verkeer door het Suezkanaal is het laatste jaar met elf percent ge stegen, ondanks de toegenomen span ning in het Midden-Oosten, aldus heeft de Suezkanaal- maatschappij te Parijs bekend gemaakt. De tonnage steeg, met 12,9 percent en beliep 115 miljoen ton. Ondanks. Het Amerikaanse weekblad „Newsweek" verneemt uit Honolulu, dat de Amerikaanse B-52 bommenwerper, die in mei een waterstofbom boven een atol in de Stille Oceaan uitwierp, on danks verscheidene „repetities" de bom enige mijlen naast het doel wierp. Er zouden zeer belangrijke instrumenten zijn vernietigd, die dienden voor regi stratie van ontploffingsverschijnselen. Appèl. De uit Texas afkomstige stieren vechter Harry Whitney is in Madrid in appèl gegaan bij het Spaanse opperste gerechtshof tegen de zes jaar gevange nisstraf, welke een lager hof hem enige dagen geleden heeft opgelegd wegens „belediging van de Spaanse natie". Tij dens een autobotsing in de hoofdstad had Whitney enige onheuse termen tegen een Spanjaard en tegen het Spaanse volk in het algemeen gebezigd. Toontje lager. President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft zich, op een ont vangst van de Zuidkoreaanse militaire academie, voor het eerst uitgesproken voor een vreedzame hereniging van Noord- en Zuid-Korea. Hij sprak ook niet over zijn geliefkoosde onderwerp „De mars naar het noorden". Waar nemers zijn ook van mening dat deze veranderde toon van de Zuidkoreaanse pi-esident kan duiden op instemming zijnerzijds met een vermindering van de sterkte der Zuidkoreaanse strijdkrach ten, welke de Verenigde Staten gaarne zouden zien. Hereniging. India zal binnenkort beginnen met de bouw van de langste touwbrug in de wereld, die de twee gebieden in de staat Assam, met elkaar zal verbin den. Het project zal ruim twintig mil joen gulden kosten. De gebieden ver loren alle verbindingen met India bij de scheiding in 1947 die het tussen- gelegen gebied aan Pakistan gaf. Er zijn ongeveer, twintig touwbruggen tussen Noordwest India en Tibet. Ere-gast. Prins Rainier en prinses Grace van Monaco hebben dinsdag hun eerste officiële dejeuner gegeven. Zij hadden daarbij Churchill als ere-gast. Vals. Namens prins Bertil van Zweden is in Stockholm een verklaring uitgegeven waarin geruchten over een verloving van prinses Margaret van Engeland met pi-ins Bertil „geheel vals en onwaar" worden genoemd. Melkloos. Als gevolg van een staking van zuivelboeren uit protest tegen lage zo- mei-prijzen hebben duizenden Parijze- naars het dinsdag zonder melk moeten stellen. Er werd slechts 17.000 liter verse melk aangevoerd. De normale aanvoer is 1.300.000 liter per dag. Er zijn voldoende voorraden voor kinderen, ziekenhuizen, ouden van dagen en zieken. Bedolven. Zeven jongens, die te New York een gang onder een weg wilden graven, zijn onder een grote hoeveelheid aarde bedolven geraakt. Zes van hen kwamen om het leven. De zevende werd in ernstige toestand naar een ziekenhuis ovei-gebracht. Losjes. In de woonwijken van Fairbanks in Alaska, zijn maandagavond 52 onge laden raketten neergekomen, die los geraakt waren van een straalvliegtuig. De raketten richtten geen schade aan. Slechts een meisje werd in een park licht gewond. 57. Heer Staalhart wendde zich grimmig tot de concierge. „Luister, Jansen", zei hij. „Laat je eens en vooral gezegd zijn, dat een lid van de Voorname Verzamelaars Club nooit steelt, maar VERZAMELT! En. tussen twee haakjes, wat doe je hier eigen lijk? Waarom ben je niet in'mijn museum? Ik betaal je je salaris niet, om ergens an ders rond te lummelen en mijn vrienden te beledigen!" „Maar ik BEN op mijn post!", riep de concierge uit. „DIT is im mers uw museum?!" „Onzin", snau.wde lieer Staalhart, „dit is het huis van ver zamelaar Goedbloed"„Nee, meneer Staal hart, dit is toch heus uw eigen museum bracht Panda in het midden, „Joris heeft er een andere gevel voor geplakt, zodat u het zelf niet meer herkende. Komt u maar mee naar buiten, dan zullen wij het u laten zien". Verbaasd volgde heer Staal hart hen naar buiten. En ja... nu zag ook hij wat Joris had uitgehaald. „Nu de boel er half af ligt, kunt u duidelijk zien, dat het een namaakgevel van karton was", zei Panda. „Daarachter is uw eigen mu seum". „Wel, wel", bromde de heer Staal hart. „Heb je ooit! En zelf heb ik eigenlijk nooit geweten, dat ik zo'n prachtige ver zameling bezatOm dat te beseffen, moest ik in mijn eigen museum worden uitgenodigd!" WE HEBBEN gezien, dat de leucocylen of witte bloedlichaampjes worden aange trokken dgor de produkten van de stof wisseling van bacteriën en zich dan in drommen naar de plaats des onheils spoe den, dwars door de bloedvaatwanden heen. Met de indringer worden dan korte metten gemaakt, want hij wordt gedood en verteerd. Ook allerlei andere korreltjes, vetdrup- peltjes en zelfs rode bloedli- chaampjes kunnen door de leucocyten verslonden worden, een opruimingswerk dat aan aparte afdelingen der leuco cyten is toevertrouwd, t.w. de phagocyten, of eetcellen. De verlerende functie van de pha- V. gocyten blijkt een tere aange- tegenheid te zijn, want door allerlei om standigheden en verhoudingen kan dit vermogen zeer versterkt of verzwakt wor den. Een kleine wijziging van het water gehalte in het bloed heeft bijvoorbeeld een ongunstige invloed, calciumchloride werkt daarentegen bevorderend op het vermogen van de witte bloedlichaampjes om bacte riën te verteren. Deze verschijnselen bracht wijlen prof. Hamburger te Groningen op het denkbeeld de werking van jodoform te toetsen. Deze stof is immers niet noemenswaardig anti- sceptisch, maar desondanks had de erva ring geleerd dat jodoform op een wond een gunstige invloed op het wondverloop en het genezingsproces uitoefent. Daarom onderzocht genoemde hoogleraar jodoform op de invloed die deze stof uitoefent op het verteringsproces en verkreeg een posi tieve uitkomst. Dit verschijnsel meende hij te kunnen verklaren door aan te nemen dat jodoform het vetvliesje dat de leuco cyten omgeeft, ten dele oplost, wat de be- ai e gelijkheid der leucocyten ten goede zou komen. Zou dit juist zijn, dan moesten ook andere vet-oplossende stoffen, zoals alco hol, chloroform, benzol, terpentijn, kamfer, perubalsum, chloral, boterzuur, propion- zuur, enz. een soortgelijke werking hebben. Dit bleek inderdaad het geval te zijn, mits deze stoffen in zeer geringe doses werden aangewend. Was de hoeveelheid te groot, dan bevorderden zij het pro ces niet, maar remden het zelfs af (we zeiden bo ven reeds, dat de verte rende functie een tere aan gelegenheid is). Sprekend zijn in dit ver band de resultaten met chlo roform, dat in een oplossing van 1 op 100.000 het proces bevordert, in een oplossing van 1 op 20.000 remmend werkt en bij 1 op 800 de witte bloedcellen zelfs geheel verlamt. Propionzuur dient in nog grotere verdunningen te worden toe gepast, want een oplossing van 1 op één miljoen remt het proces reeds, of verlamt de leucocylen, terwijl een oplossing van 1 op tien miljoen bevorderend werkt. De waardevolle militie in ons bloed, die voor inwendige zuivering en opruiming zorgt en de strijd aanbindt tegen binnen gedrongen vijanden, reageert dus wel zeer fijnzinnig op miljoen-voudige verdunnin gen, een verschijnsel dat op zichzelf al uiterst merkwaardig is en de laatste tijd wederom zeer de aandacht trekt. En weet u dat de bezinkingssnelheid van het bloed, waaruit bepaalde conclusies ge trokken kunnen worden, een hernieuwde ontdekking uit de oude tijd is? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2