Hartelijke woorden en tal van geschenken voor jubilerende Noord-Zuid Beschermende economische rechten ontwrichten structuur van Italië Exposities van „experimentelen in het Stedelijk Museum Feeststemming aan de Leidsevaart Amsterdamse Beurs Vijfhonderdduizend ton onverkoopbare suiker, maar de prijzen zakken niet WOENSDAG 13 JUNI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Burgemeester Cremers namens 28 ambtgenoten: „U doet het perfect" Ereplaats Beheerder van Musserts effecten veroordeeld Opbrengst 34.000in eigen zak gestoken Weekstaat Ned. Bank Deviezenvoorraad opnieuw gedaald Lou" uit Muiden liet weer verstek gaan Officier eist vier weken Burgerlijke Stand Velsen Onder invloed Aspiranten-wedstrijden van het NGGV zaterdag op BMHC-terrein IJMUIDEN Brand bij houtloods achter Technische School Geslaagden van de visserijschool IJmuiden Ten bate van de R.-K. Kerk werden er bloembollen geveild NIEUWE UITGAVEN Vakantiegidsen VAN SCHEVENINGEN TOT MARKEN vertolkten vlaggetjes op de trams, de bussen en de boten van de Noord-Zuid-ïIollandse Vervoermaatschappij de feestelijke stem ming waarin dat bedrijf vandaag wegens de viering van het 75-jarig bestaan verkeert. Het hoogtepunt van de feestvreugde werd vanmorgen om elf uur in de vergader zaal van het hoofdkantoor aan de Leidsevaart te Haarlem bereikt, toen namens de burgemeesters van de 29 gemeenten welke in het net van de N.Z.H. zijn opgenomen door de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, een schilderij aan de directeur ten geschenke werd aangeboden. Maar reeds voor dat moment gonsde het in een bloemententoonstelling herschapen hoofdkantoor van het geroezemoes veroorzaakt door tal van relaties en andere N.Z.H.- vrienden die hun gelukwensen kwamen uitspreken nadat de dag met een ogenblik van inkeer en bezinning was ingezet. Want A'oordat de feestvreugde een aanvang nam verzamelde het gehele kantoorpersoneel van de vervoermaatschappij zich bij de gedenkplaat voor de in de oorlog gevallen collega's. De heer J. J. Jurrissen herdacht hun offer als een nimmer genoeg te waarderen bijdrage voor het heroveren van de vrede en de vrijheid, zonder welke hoge goederen ook de N.Z.H. niet kan gedijen. Voordat de burgemeesters kwamen wer den het bestuur en de raad van advies van het pensioen- en spaarfonds van de N.Z.H. ontvangen. Zij boden voor de nieuwe direc tiekamer een bronzen plaquette aan van Hare Majesteit de Koningin als het wel sprekendste symbool van de saamhorigheid van allen die aan het bedrijf medewerken. Inmiddels was ook de N.Z.H.-kapel aan getreden om de heer en mevrouw Jurrissen een aubade te brengen, waarna men af- j marcheerde voor een muzikale ommegang door de binnenstad van Haarlem. j Om elf uur betraden dan een groot aan- i tal burgemeesters of hun vertegenwoordi- 1 gers van de 29 gemeenten die door de N.Z.H. worden verbonden de vergaderzaal. Hun woordvoerder was mr. O. P. F. M. Cremers die er op wees dat deze collectieve geluk- j wens ook het gehele personeel betrof. Het j viel spreker moeilijk precies aan te geven wat de N.Z.H. betekent voor deze 29 ge meenten met 2.569.813 inwoners, een vijfde deel van de bevolking van ons land. De sociale en economische betekenis van de N.Z.H. onttrekt zich aan onze waarne- j mingen en de veelzijdige en ingrijpende activiteit van dit vervoerbedrijf zou eigen lijk een prachtig onderwerp voor een proef schrift vormen. Men kan slechts, aldus burgemeester Cremers, met de grootste dankbaarheid ge denken wat de N.Z.H. heeft gepresteerd en nog presteert: hoe zij zovele financiëel met elkaar tegenstrijdige belangen heeft weten te verzoenen. Wat zouden de forensen zonder haar be ginnen of d'e vakantiegangers, die week eind-uitgaanders en de dagjesmensen, of de Haarlemse verkeerspolitie want zonder busvervoer zou de verkeerschaos nog groter worden en tenslotte de passagiers waar aan de N.Z.H. ook nog wel eens iets ver dient: de mensen die te hooi en te gras met de bus gaan om visites af te leggen, bood1- schappen te doen en daardoor het kostbare topvervoer goed maken. Burgemeester Cremers zei: „U doet het goed, u doet het perfect in deze allermoei lijkste tijd van overgang van rail- naar wegvervoer. Ik heb het grootst mogelijke respect voor de meesterlijke wijze waarop u deze overgang zonder horten en stoten laat verlopen". Spreker zei voorts ter inleiding van het aan te bieden schilderstuk: „Wij hebben een blijk van ons intensief medeleven met uw bedrijf willen geven, maar een stuk transformator of een wagen leek ons niet zo aardig en het hoofdkantoor leent zich ook al niet voor de toepassing voor de twee procent-regeling voor kunstwerken zoals wij die bij de gemeente kennen. Maar wij hopen, dat dit op advies van de heer Baard' aangekochte schilderstuk van Van Borse- len uit 1860 een voortdurende inspiratie voor u moge zijn. We hebben er nog over gedacht om een hedendaagse kunstenaar een opdracht te verlenen, maar daartoe ontbrak de tijd. Het thans gekozen schil derij voldoet aan de eisen welke paus Gre- gorlus VI eens aan een goede preek stelde: „Het bevredigt de eenvoudige man en stelt de kenner niet teleur". Bovendien beeldt het een typisch Zuidhol'lands landschap uit en daarmee het centrum van uw vervoer gebied. Het schilderij zal een ereplaats in mijn werkkamer krijgen, zo verzekerde de heer Jurrissen, omdat het iets van rust uit straalt die wij soms ook bij het vervoerbe drijf zo broodnodig hebben. Hij aanvaard de het schilderstuk trouwens ook als een blijk van waardering voor het personeel: „Zonder toegewijde trouwe medewerkers begint een bedrijfsleiding niets". En de heer Jurrissen, die ook zijn echtgenote dankte voor de hem in zijn werk geboden De rechtbank te Amsterdam heeft de 56- jarige belastingconsulent mr. H. A. J. D. uit Naardcn veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf wegens verduistering van f 34.000, de opbrengst van effecten uit het bezit van wijlen ir. Mussert. Mussert had voor zijn vlucht tegen het einde van de oorlog zijn effecten ter hand gesteld aan een zuster van zijn echtgenote. Na de oorlog werd haar vermogen onder beheer gesteld van het beheersinstituut. Mr. D. uit Naarden werd als beheerder aangesteld. Toen in 1949 dit beheer werd opgeheven repte mr. D. met geen woord over het effectenbezit van de voormalige leider der N.S.B., waarover nog geen be slissing door het beheersinstituut was ge nomen. Toen de zuster van Mussert's echt genote was overleden had mr. D. telkens effecten verkocht en de opbrengst behou den. Uit hel getuigenge'noor vóór de rechtbank was gebleken, dat de vrouw bij de ophef fing van het beheer over haar vermogen geweigerd had ook Mussert's effecten terug te nemen, omdat deze haar niet toekwa men. De officier van justitie had wegens ver duistering anderhalf jaar gevangenisstraf geëist. steun, gaf de plechtige belofte, dat onder Gods zegen allen bij de N.Z.H. tot in lengte van dagen hum best zullen blijven doen de bevolking van deze streek zo goed mogelijk te blijven bedienen. Vervolgens was het de beurt aan een de putatie van de Vereniging van directeuren van dochterondernemingen van de Neder landse Spoorwegen, die bij monde van de heer Kistemaker, directeur van die Naoo, gelukwensen en een fraaie bronzen klok voor de directiekamer aanbood. „Wanneer het om onze bedrijven gaat, zal ik niet op tijd: kijken", zo repliceerde de directeur van de jubilaresse. Natuurlijk kwamen er de gehele ochtend door tal van autoriteiten en zakelijke re laties complimenteren. Zo zagen wij drs. J. van Leeuwen, de vertegenwoordiger van de directie van de Nederlandse Spoorwe gen, de heren Heyting en De Waal Malefijt van de Rijksverkeersinspectie, de hoofd inspecteur van de Amsterdamse Verkeers politie, de heer Schalens, de voorzitter, de secretaris en de toekomstige secretaris van de Haarlemse Kamer van Koophandel, de heren Ch. E. Visser, jhr. dr. J. C. Mollerus en jhr. mr. de Blécourt, vertegenwoordi gers van Leyland, Verheul en Purfima, waarvan de laatste een grote foto van een Haarlemse stadsbus voor het Paviljoen aanbood, de voorzitter van de Algemene Bond van Forensen, de heer J. van Holten, en tal van anderen. Ook waren er particu liere personeelsleden die geschenken aan boden, zoals de heer F. HoTlants uit Voor burg, die een in fineerwerk uitgevoerd portret van zijn directeur meebracht. On der de bloemstukken trof vooral dat van Werkspoor de aandacht, omdat in het mid den daarvan een model stond1 van de nieuwe bussen voor de lijn Amsterdam Zand'voort. Een stevige handdruk bezegelt de gelukwensen welke Haarlems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, vanmorgen namens al zijn ambtgenoten van de 29 door de N.Z.H. bediende gemeenten, aan de directeur van de 75-jarige vervoer maatschappij, de heer J. J. Jurrissen, heeft aangeboden. Op de achtergrond het geschenk der burgemeester: een schilderstuk van J. W. van Borselen. yy De netto deviezenreserve blijft dalen. Dit is wel de meest in het oog springende mutatie op de weekstaat van de Neder- landsche Bank van 11 juni. De verschillende posten die de netto deviezenreserve be palen, geven gezamenlijk een daling te zien van f 1.213 miljoen tot f 1.151 miljoen. Uit een mededeling van de Nederlandsche Bank blijkt bovendien, dat in mei het be talingsverkeer met de E.B.U.-landen een tekort van ruim f 136 miljoen heeft opge leverd. Daar dit tekort in de loop van deze week verrekend zal worden, dient met een verdere daling van de deviezen- en goud reserve rekening te worden gehouden. Er is voorts in de afgelopen week een belangrijk bedrag aan bankbiljetten bij de centrale bank teruggekomen. De chartale geldhoeveelheid daalde namelijk van f 4.025 miljoen tot f 3.932 miljoen. Voor de Amsterdamse rechtbank is een gevangenisstraf van vier weken geëist te gen de 58-jarige vroegere viskoopman Lou V. uit Muiden. die op 5 Maart geweigerd had. als getuige te verschijnen voor de rechter-commissaris in Amsterdam nadat hij per dagvaarding daartoe was opgeroe pen. Deze verdachte noemt zich „de weerge keerde Christus met de nieuwe naam en dat is Lou". De rechter-commissaris wenste hem te horen in een zaak tegen twee zijner volgelingen, een echtpaar uit Weesp, waar van het jongste kind gestorven was aan een ernstige longontsteking zonder dat de ouders de hulp van een medicus hadden ingeroepen. Als volgelingen van Lou hiel den zij zich aan diens leer, dat men bij ziekte in Hem moet geloven en geen dokter te hulp roepen. Ook vanochtend was Lou niet versche nen. Tegenover de recherche, die hem thuis kwam opzoeken, heeft hij verklaard geen gevolg te .willen geven aan de dwang van een dagvaarding. „Als men mij toch uit mijn huis sleurt en voor de justitie brengt, dan zal ik daar staan als Jezus voor Pila- tus en dan spreek ik geen woord", had hij verklaard. De rechtbank zal op 25 juni uitspraak doen. GEBOREN: J. A. Berends-van Niel, d., Lindenstraat 55, IJmuiden-Oost; J. A. M. van Wezel-Stalpers, z., Hagelingerweg 68b, Santpoort: C. G. Bakkernes-Schol, z., Spaar- nestraat 31, IJmuiden; P. C. Meijer-Lange- reis, d., Wijkeroogstraat 100, Velsen-Noord; L. van Dorp-Marx, z., Homburgstraat 48rd., IJmuiden; R. M. J. van Liempt-Sijbrandij, z., Grahamstraat 62, IJmuiden; M. C. Prins- Smit, d., Verloren van Themaatlaan 12, Vel sen; E. Feije-Bellis, z., Van Daalenlaan 97, Santpoo t. OVERLEDEN: H. J. Krijnen, 80 j., echt genoot van M. A. Visser, Anemonenstraat 6, Santpoort. De Arnhemse rechtbank heeft- de 43- jarige aids A. van W. uit Brummen con form de eis veroordeeld tot zes weken ge vangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Hem was ten laste ge legd dat hij in de nacht van 2 april onder invloed van sterke drank met zijn auto te Arnhem een paaltje omver had gereden. Het grote succes, dat de Kring Amsterdam en Omstreken van het Nederlands Christe lijk Gymnastiek Verbond verleden jaar ge had heeft met het organiseren van vereni- gingsgymnastiekwedstrijden voor de aspi ranten van de aangesloten verenigingen op de terreinen van de BMIIC in Bloemendaal, zal zeker oorzaak zijn geweest van het be sluit dit jaar en wel zaterdagmiddag deze wedstrijden wederom op deze terreinen te houden met na afloop wederom een mars wedstrijd in de omgeving, gevolgd door een jeugd-varjétévoorstelling in het Openlucht Theater. A'Je vijftien bij de Kring aangesloten ver enigingen nemen deel. De organisatoren heb ben een wedstrijdschema moeten opbouwen voor circa 1500 aspiranten, afkomstig uit Santpoort, IJmuiden, Beverwijk, Haarlem, Amsterdam, Zaandam, Koog aan de Zaan en Wormerveer. De wedstrijden bestaan uit een vierkamp met groepen van zes aspiranten, zodat er 250 groepen beoordeeld moeten worden. De ver enigingen zelf moeten de vrije oefeningen samenstellen en er zullen daardoor een 40- lal verschillende vrije oefeningen te zien zijn. Verder hebben de meisjes nog brug, evenwichlsbalk en bokspringen en de jon gens rek, brug en bokspringen. Uit Haarlem neemt deel de vereniging Kracht en Vriendschap met negentien groe pen. Zij is echter niet de grootste deelnemen de vereniging, want Funen uit Amsterdam komt met 39 en Oranje Nassau, eveneens uit Amsterdam, komt met 34 groepen uit. Omstreeks acht uur gisteravond werd de Velsense brandweer, toevallig tijdens een oefening bij de kazerne, gealarmeerd voor een brandje nabij de houtloods, die achter de Technische School op de speelplaats staat. Men was uiteraard snel ter plaatse en het bleek dat door onbekende oorzaak jon gensspel is niet uitgesloten een gede monteerd, bij de loods opgestapeld klasse lokaal van de papiervakschool van V.G.Z. in brand was geraakt. Met twee stralen is het vuur spoedig bedwongen; de schade beloopt ongeveer f 800. De leerlingen van de gemeentelijke Vis serijschool IJmuiden, die voor verschillende diploma's zijn geslaagd, zijn: Scheepswerktuigkundige ter Koopvaardij (V.D.): J. C. Otte. Stuurman Kleine Handelsvaart: J. Loman. Stuurman Zeevisvaart: J. G. R. Wolff en N de Boer. Certificaat v. Uitwijken (Int. bep. ter voor koming van aanvaring op Zee): M. Olden burg. Motordrijver Kleine Handelsvaart: T. van der Linden; W. G. Rietel: J. Cornelissen; F. F. A. van Deutekom: G. J. Breeuwer; J. J. Holzman; J. H. Roos; P. R. de Groot; B. D. Roosendaal; R. Broersma: A. E. Broek: H. Bakker; H. Ras; H. J. Th. Barten; W. M. Pul len; C. Schol en J. Pols. Motordrijver Zeevisvaart: L. Blommert; J. H. Roos; G. J. Breeuwer; S. Andringa; B. D. Roosendaal; H. Bakker; A. E. Broek; H. Ras; T. van Vliet; C. Schol en H. J. Th. Barten. Certificaat „yiskunde en Visbewerking Diploma A": C. Veerman; G. P. van Galen; E. F. Dekker; C. J. van Os; L. Ouwehand; J. H. Bakker; G. Verburg; Th. van Geenem H. v. d. Meulen; H. Koster; C. Blom en J. Visser. Diploma „Schiemannen" (Matroos): H. J. Jaspers; H. Vuist; M. Oldenburg; G. K. Ploeg; R. Gravemaker; L. F. Tromp; R. A. G. Hes, J. J. Visser; H. G. Th. Koekenbier; H. Stam J. A. van Keulen en Ch. Otte. In het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt in de reeks der „Vijf generaties" werk geëxposeerd van de experimentele schilder Corneille (tot 18 juni). Voorts ont moeten we hier ook werk van de Duitse schilders Willi Baumeister (18891955) en Kurt Schwitters (18871948) en de beeld houwer Wilhelm Lehmbruck (18811919) in de Nieuwe Vleugel (tot 2 juli). Corneille is van de „experimentelen" wel de man met de meeste smaak. Ik zie echter niet in waarom er nu twee zalen ingeruimd moesten worden voor hem, zodat duur mu- seumbezit als werk van Van Dongen, Rik Wouters, Tytgat, Matisse, Bonnard en Vuillard weer geen plaats vindt. Met alle waardering voor Corneille: er hangt hier teveel werk, dat toch eigenlijk zich her haalt. Een vergelijking met de kleinere zaal met werk van Willi Baumeister, een won derlijke en niet geheel abstract schilde rende figuur, wijst uit dat een overzicht als van diens werk toch wel voldoende is om de bezoeker een idee te geven van be paalde experimentele kanten van onze hedendaagse schilderkunst. Om de helft van de Nieuwe Vleugel te besteden aan het werk van Kurt Schwit ters komt me voorts wel zeer overdreven voor. Schwitters maakt onder meer col lages, plakwerk van al dan niet gekleurde en bedrukte stukjes papier, waaronder ik een kaartje van de Haagse tram aantrof. Schwitters maakte composities „bestaande uit niet bij elkaar behorende bestanddelen, die tot een kunstwerk verenigd zijn met plaksel, spijkers, hamer, papier, lapjes stof, machine-onderdelen, olieverf, kant enzo voorts". Ik schreef deze slordige zin over uit de catalogus. Schwitters dichtte, schreef polemische artikelen, hield lezingen. Hij be hoorde bij de dadaïstische beweging. En dan behoorde hij er weer niet bij. Rond 1923 nam hij aan de ,,dada"-veldtocht in Nederland deel, staat er gewichtig in de catalogus, waarin met pijnlijke nauwkeu righeid al Schwitters' artistieke hande lingen vermeld zijn. Mensen als Schwitters hebben mogelijkerwijze wat toegevoegd aan bewegingen in de hedendaagse kunst. Mfsschien is mijn gebrek aan waardering een gebrek aan humor mijnerzijds. Schwit ters blijkt zijn omgeving nogal geboeid en geamuseerd te hebben. Met zijn schilde rijen, de echte dan, die we hier aantreffen, doet hij mij dat zeker niet. Het merendeel is slecht te noemen. In de geschiedenis der moderne beeld houwkunst is Lehmbruck een naam. Zijn zeer persoonlijke werk is dan ook direct als van zijn hando herkenbaar. „Lehmbruck bestaat het aan de schuchtere tederheid van de minnaar een grote monumentale vorm te geven", lezen we in de catalogus en ik kan me voorstellen dat men het hier mee eens kan zijn. Dat dr. Werner Schalen- bach, de inleider van de tentoonstelling, vindt lat Lehmbruck betrekkelijk laat rond zijn dertigste jaar zijn eigenlijke, meest persoonlijke weg heeft gevonden, lijkt me wat overdreven. Dat een beeldend kunstenaar zich rond die leeftijd als per soonlijkheid begint af te tekenen is nor maal of zelfs vroeg te noemen. Persoonlijk vraag ik me af of Lehmbruck zich niet te zeer heeft vastgelegd in die rond 1910 ge vonden vormgeving, die soms te weifelend blijft, te slap ook wel eens. Herhalingen op eenzelfde thema maakt deze tentoonstel ling minder interessant dan één van Mail lol. Despiau of zelfs van Nederlandse beeld houwers zou zijn. Waarom zou Rhdeeker in de wereld niet net zo bekend kunnen zijn als Lehmbruck, is de wat wrange vraag die men zich kan stellen rondlopend tussen deze beelden. Heeft diens werk niet vaak evenzeer een eigen gezicht als dat van Lehmbruck Hoewel zeer eigen komt mij Lehmsbruck als een minder krachtige figuur dan Rii.de- cker voor. Heeft Lehmbruck zelf gekozen einde op achtendertigjarige leeftijd iets te maken met een gevoel niet meer te kunnen toevoegen De grote staande figuur uit 1910 is naar mijn smaak één der sterkste zaken dezer expositie, maar steunt op an- derer voorbeeld. Zeer eigen is Lehmbruck dan later in de behandeling van de huid, waarbij men denkt aan beschroomd tasten de, zelfs bevende handen. Men voelt in de man een sensualiteit, die wat betreft zijn schilderijen op wat banale wijze naar bui ten komt. Deze schilderijen verplaatsen ons naar een tijd die voorbij is: zij reiken er niet over heen. Van de beelden zou ik dat nog niet durven beweren. Er zijn er bij gelijk die portretbustes van Mevrouw B. uit 1917/'18 die lang hun waarde voor ons en wat na ons komt zullen bewaren. En dat is voldoende om Lehmbrucks naam te eren. BOB BUYS Ten overstaan van notaris J. H. Brem- mers uit Beverwijk zijn dinsdagavond in de KSA de „kerkebollen" geveild; de op brengst hiervan was bestemd voor de res tauratie van de r.-k. kerk. Er was grote belangstelling en de 67 koopjes bloembollen gingen grif van de hand, er zal buiten de tulpen tijd nimmer zoveel geld betaald zijn voor een regel bloembollen als op deze verkoopavond. De narcis King Alfred ging voor een 50, per regel, ook de diverse soorten tulpen waren flink aan de prijs. Al bij al bracht deze veiling ruim -2000 op. Na afloop heeft pastoor Berding woorden van dank gebracht aan de middenstand, die zoveel prijzen voor deze avond had gegeven. Ook de bloembollenkwekers werd dank ge bracht voor hun medewerking, terwijl de directie van Hollands Bloembollenhuis uit Lisse de veiling service gratis verzorgde. 3-314 Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. ->ref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 91% 95% 266% 333% 236% 330% 430 295% 295 178 402% 310 796% 785 96% 187% 196% 284 115% 131 228 195% 208 210% 72% 145% 54l3/i8 43% 80% 44% Openings koersen 91% 95% 271% 334 239 335 432 298 298% 178 413 313 815 802% 96%" 188 198% 284 116% 132 228 195% 208 210% 74% 151% 56 43% 81% 44% ADVERTENTIE 1» MAGNEET (Van onze correspondent in Rome) Ongeveer een jaar geleden hebben wij een artikel gewijd aan de wenselijkheid meer goederen uit Italië te betrekken, daar de handelsbalans voorlopig gunstig is voor Nederland. Die aansporing blijft gelden. Italië, vooral de Italiaanse provincie, heeft nog tal van produkten, die bij ons, mits ze meer bekend waren, grif aftrek zouden vinden, hetgeen weer van gunstige invloed kan zijn op onze eigen uitvoer naar Italië. De handelsafdeling van de Nederlandse ambassade te Rome geeft dienaangaande gaarne voorlichting en weet doorgaans, dank zij de plaatselijke consuls, ook wel of een firma al dan niet goed bekend staat. Maar al is Italië stellig een land, dat hulp van buitenaf nodig heeft, toch is het goed dat men zich ook rekenschap geeft van de eigenaardige geestesgesteldheid van vele Italiaanse ondernemers. De fabriekjes, die vaak een produkt, dat zijn geld waard is, op de markt brengen, stellen zich uit een zeker gebrek aan on dernemingsgeest al gauw tevreden met een klein, vaak plaatselijk afzetgebied. Maar daarnaast bestaan de grote, zelfs naar Amerikaans begrip schatrijke, Itali aanse industriëlen, die de goeden niet te na gesproken niet uitblinken door sociaal gevoel, hun arbeiders slecht betalen, de belasting vaak ontduiken. Die spelen het dikwijls ook klaar de staat, en dat wil hier zlggen: de arme Italianen, die vrij wel alleen de belasting opbrengen, geld te laten bijpassen, wanneer zij iets naar het buitenland verkopen, waar zij niet de hoge winsten kunnen maken, die zij hier hun goed recht achten. De Italiaanse elektro-centralen bijvoor beeld klagen er over, dat bij de geldende, volgens Westeuropese begrippen zeer hoge, tarieven voor elektrische stroom, er weinig animo is om gelden in dat bedrijf te be leggen. Zij dringen er dus bij de prijs commissie op aan de tarieven te mogen herzien, wat voor vele industrieën ver hoging van bedrijfskosten zou betekenen. Men bedenke, dat in Italië met zijn vele bergstroompjes waterkracht, die dus heel goedkoop is, als voornaamste grondstof dienst doet bij de winning van elektrische stroom. Toch is die stroom heel duur, maar het vreemde is, dat aan de Zwitserse beur zen, in Genève en Zürich, steeds veel vraag bestaat naar aandelen in Italiaanse elek tro-centralen. De Zwitsers, voor wie dus nog het bijzondere risico bestaat van be legging in een vreemd land, waar de poli tieke toestand verre van rooskleurig is, vinden die aandelen wel degelijk een aan lokkelijk beleggingsobject. In Italië wordt de winstmarge echter te gering geacht Dure suiker Op 22 april bevatte het orgaan der Ita liaanse industriëlen een artikel van de directeur-generaal van de Landbouw, Paolo Albertario, waarin deze zegt, dat het zeer zeker wenselijk zou zijn het ge bruik van suiker meer algemeen te doen worden, ook onder het armere deel der bevolking, maar dat het toch niet mogelijk is de prijs van de suiker te verlagen, omdat deze 58 maal zo hoog is als in 1938. Helaas neemt men in Italië, in navolging van an dere landen, steeds het jaar 1938 als uit gangspunt voor economische vergelijkingen en vergeet men daarbij, dat juist in dat jaar de waanzinnige autarkische politiek van Mussolini zijn hoogtepunt had bereikt, zodat het economische leven volkomen ab normaal en ontredderd was. Wat die suiker betreft, heeft de F.A.O., de te Rome ge vestigde UNO-organisatie, die zich bezig houdt met landbouw- en voedingsproble men, onlangs een statistiek gepubliceerd, waarin de kleinhandelsprijs van de suiker in alle landen wordt uitgedrukt in dollar cents. Daaruit blijkt dat nergens een kilo suiker goedkoper is dan in Denemarken, namelijk tien dollarcents; Zweden volgt met twintig, de Verenigde Staten met 22. In Nederland betalen we 24, in Frankrijk en Duitsland 27, hetgeen de hoogste prijs is in geheel West-Europa. Maar nu komt Italië: een kilo suiker kost daar 42 dollar cents, alleen door Perzië (49 cents) en In donesië (51 cents) geslagen. Produceert Italië dan onvoldoende sui ker? Integendeel, door beschermende rech ten, die 105 percent bedragen de hoog ste ter wereld zijn er enorme voorraden onverkoopbare suiker, die elk jaar gesta dig toenemen. Het zijn nu eenmaal de be schermende rechten, die de gehele econo mische structuur van dit land zo zwak maken en die door de belanghebbenden, dus de grootindustriëlen, de grootgrond bezitters, de reders, met hand en tand worden verdedigd. Minister Tremelloni heeft er in 1951 op gewezen, dat de Itali aanse verbruiker tengevolge van de in- verrechten op suiker ieder jaar 28 mil jard lire in de zakken doet vloeien van de vijf of zes „suikerkoningen", die de hele produktie in handen hebben. Hij herin nerde er tevens aan, dat in Zuid-Italië, ten gevolge van de politiek van die paar mil jardairs, de helft van alle kinderen op groeien zonder zelfs te weten hoe suiker smaakt. Zijn betoog ging in de doofpot en in plaats van een zo lastige sociaal-democra tische minister van Financiën is er nu een man veel meer naar het hart van „de pro- duktieve krachten". Met dat al moet men toch zien die ruim vijfhonderdduizend ton onverkoopbare suiker kwijt te raken zon der prijsverlaging, want de heren willen er niet op verliezen, dat wil zeggen: er niet minder op verdienen dan ze gewoon zijn. Men denke overigens niet, dat de boer, die de suikerbieten verbouwt, er rijk van wordt. Zo kwam de gedachte op, het teveel in het buitenland te verkopen, maar de bui tenlandse markt zal wel niet de f 1.60 per kilo willen neertellen, die in Italië wordt gevraagd. Wanneer er zulke moeilijkheden rijzen, komen de heren meestal naar Rome om te zien hoe men het moet aanleggen om de regering, in feite dus de veelgeteis- terde belastingbetaler, het verschil te doen bijpassen. Dat gebeurt bijvoorbeeld op het ogen blik met de schepen. Italië met een koop vaardijvloot van ongeveer vijf miljoen bruto ton (zestien percent meer dan voor de oorlog) neemt een zeer vooraanstaande plaats in onder de zeevarende mogend heden. De scheepsbouw heeft opdrachten uit binnen- en buitenland voor verschei dene jaren. Dat is toe te juichen, want scheepsbouw is een uitstekende werkver schaffing. Maar scheepswerven in andere landen zullen het geen prettig idee vin den, dat de regering, dus alweer de be lastingbetaler, de Italiaanse werven in be langrijke mate subsidiëert, vooral wanneer het om opdrachten uit het buitenland gaat. Ook verscheidene vaste scheepvaartlijnen genieten subsidie. Dat is verklaarbaar, wanneer het gaat om lijnen, die bijvoor beeld het vaste land met Sardinië, Sicilië of de andere Italiaanse eilanden verbinden, ook al omdat die schepen een tegendiènst bewijzen door de post te vervoeren. Maar de minister van Koopvaardij noemde als gesubsidiëerde lijnen ook die op ■West- Afrika en Constantinopel; een verbinding met Indonesië zal zeer binnenkort volgen. Italië heeft met geweldige problemen te worstelen, in de eerste plaats met de grote werkloosheid en de nog steeds toenemende overbevolking. Kort geleden werd bekend gemaakt, dat als de geboorte-aanwas blijft zoals hij thans is, over 25 jaar Sicilië alleen twee miljoen werklozen zal hebben. Maar men vraagt zich toch af of deze moeilijk heden op die manier moeten worden opge lost. En of het niet verstandiger ware, eerst de miljardairs duidelijk te maken, dat Italië niet de Verenigde Staten is, maar een Europees land met ernstige misstanden. Verleden jaar zijn bij de N.V. Uitgevers maatschappij Kosmos te Amsterdam zes reisgidsen van bekende vakantieoorden verschenen. Deze reeks is thans, wederom in samenwerking met de Nederlandse Reis- vereniging, vermeerderd met vier aantrek kelijke deeltjes. De aandacht wordt geves tigd op steden, die voor vele Nederlanders graag bezochte reisdoelen zijn. A. C. Dijk man geeft een beschrijving van Brussel, Antwerpen en West-België, J. P. Doedens van Rome, L. Beekman van Londen en B. Baan van Venetië en de Dolomieten. De boekjes zien er, met vele foto's, goed verzorgd uit en zijn handig om mee te nemen. Ze geven de vakantieganger een inzicht van toeristische wetenswaardighe den. De serie wordt nog verder uitgebreid.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3