Vijfjarenplannen werken in India als hefbomen Agenda voor Haarlem (/cldsifMCS Ook Dulles ziet in Rusland geen wezenlijke verandering Sukarno: Geen voorkeur voor Nederlanders in Indonesië Geestdrift overrompelde organisatoren Hij ontkent meningsverschil te hebben met Eisenhower over neutraliteit Chefarine „4" doet wonderen Abdulgani zegt dat kwestie-Irian het bezoeken van Nederland belemmert 3 Stormenderhand JflC®i(|f1 Stuwkracht Ver nuft Tsjechische studenten werden misleid Velen bezweken voor een demagogische propaganda Washington is niet meer brandschoon in Belgrado Zone van het Suez-kanaal door de Britten ontruimd Leider van de opstand in Argentinië gefusilleerd Flatgebouw voor vrouwen te Amsterdam Truman zal morgen boven Bastogne vliegen ESPANA ze ct Indonesische uitgevers: „Liquideer alle buitenlandse bladen" Vervolging geëist van de negerzanger Robeson Kerkelijk Nieuws WOENSDAG 13 JUNI 1956 JNJ WEZEN zit er weinig nieuws in het Indiase programma „voor de ontwikkeling van gemeenschappen". Scholen bouwen voor een achterlijke bevolking, klinieken opzetten in gebieden, waar medische ver zorging een onbekend begrip is, het geven van landbouwvoorlichting het zijn de voorbereidende ondernemingen als men een land tot ontwikkeling wil brengen. Nieuw en heel bijzonder is dit alles dus niet. Maar nieuw en bijzonder is wel de aanpak van dit werk. Hier is een Indiër aan het woord, die er zijn levenswerk van heeft gemaakt: „De opzet van het programma is ook in wezen niet scholen, ziekenhuizen en rijstschuren bouwen. Het gaat er om de mens te vor men. De mens moet worden bezield, hij moet leren, dat.hij rechten heeft: recht om te leven, recht op bestaansmiddelen, op een bestaan zonder bedreiging met hcm- ger en dood, recht op de vruchten van zijn arbeid en op de winst van zijn han del. Die rechten heeft de kleine man in India vergeten. Er worden scholen gebouwd en. coöperaties opgericht. Ze zijn bitter hard nodig. Maar het eigenlijke programma moet de be volking zelf uitvoeren. De gewone man moet zelf de architect worden van zijn welvaart. Dan alleen zal hij die welvaart baas blijven en kunnen versterken. De vijf-jarenplannen zijn noodzakelijk. Zij verwerkelijken de grote werken, die de grondslag voor een verdere ontwikkeling leggen. Maar zij spreken niet tot de fantasie van de massa, zij staan te ver van haar af. Ze geven de bevolking niet het gevoel zélf deel te hebben aan de opbouw. De kleine man moet die opbouw eerst in zijn spieren voelen. Hij moet weten, dat hij eerst zelf alles, gedaan moet hebben wat spieren kunnen doen". Zo vat dus een Indiër het samen. En de aanpak is kort ge zegd zo, dat de regering tot de bevolking zegt: Kijk, er kan dit en dat gebeuren, mits jullie er zelf dit en dat toe bijdragen en mits je dan volhoudt, mits je je er in vastbijt. Het is een vorm van samenwerking tussen de regering en de massa, waarbij men zich in beginsel op het standpunt stelt, dat de bijdragen van beide „partijen" half om half verdeeld moeten zijn. De bijdrage van de massa wordt dan veelal betaald met die spieren, waarin zij het immers ook „voelen moet". Overigens het is dat het arbeidsloon in dit land van de werkloosheid zo laag ligt, anders zou men wel eens tot de slotsom kunnen komen, dat de bijdrage van de bevolking ver boven de helft ligt. IN OKTOBER 1952, op de herdenkingsdag van Ghandi's ge boorte, is men begonnen met 55 projecten, die twaalf miljoen mensen omvatten. Dit begin was bedoeld als een proefneming. Men wilde zien hoe het zou lopen en men dacht hiervoor enige jaren nodig te hebben. Men heeft verkeerd gedacht. Men hoefde nauwelijks maanden te wachten om te weten hoe het ging: het liep onmiddellijk. De bevolking van de uitgekozen districten liep warm. Men stond gereed om het werk aan te pakken. Er werd op ruime schaal grond afgestaan aan de coöperatieve bewegin gen, er kwamen, botje bij botje gelegd, zelfs bedragen aan geld te voorschijn. De dorpsgenoten stroomden samen om wegen aan te leggen,'nieuwe putten te graven, scholen te bouwen. De co- operatieve gedachte overwon stormenderhand. De geestdrift overrompelde de organisatoren. Het was duide lijk, dat er onmiddellijk moest worden uitgebreid. In een land, waar men gewend is te moeten oogsten als de twee maanden regen het toestaan, begreep men dit gunstige geestelijke, klimaat niet ongebruikt te kunnen laten voorbijgaan. Er wérd uitgebreid. Maar het eerste vijfjarenplan, dat toen begon aan te lopen, verslond miljarden. Op bijdragen van be tekenis van de bevolking zelf viel niet te rekenen. De Verenigde Staten waren al bijgesprongen voor de financiering van de eer ste experimentele opzet. Maar het gaat bij dit werk om zoveel betrekkelijk kleine bedragen voor zoveel kleine kernen van werkzaamheid, dat het in minder dan geen tijd in de vele mil joenen loopt. Wat men dan eigenlijk zo'n „gemeenschapsproject" noemt, is een gebied met een driehonderd dorpen. Zo'n project is verdeeld in drie „blokken" van elk ongeveer honderd dorpen. Aan elk zo'n blok moet anderhalf miljoen roepies (van tachtig cent per stuk) ten koste worden gelegd om de goede werking van het programma mogelijk te maken. Dit is een eerste investering. Maar juist als die investering vrucht gaat dragen, moet er meer komen. Er zijn waarlijk niet alleen spieren in die Indiase dorpen, er zijn ook hersens en fantasie en faar komen initiatieven uit te O? i Dit wordt een school voorschijn. Zulke initiatieven kan men in het beginstadium van dit werk niet een ontijdige dood laten sterven zonder het werk in zijn geheel te schaden. En zo eisen de Community Projects wel een bijzonder zware inspanning van de bevolking en van de regering. MAAR OOK BUITEN de „in behandeling genomen gebieden werkt het goede voorbeeld. De inwoners van tal van dorpen wil len aangestoken door de opbloeiende arbeidsdrift bij hun nabije of verre buren, iets ondernemen. Zij hebben daarbij steun en leiding nodig, die nu eenmaal niet gegeven kan worden in de zelfde mate als waarin men de eigenlijke projectgebieden leidt en steunt. Uit deze nood is een nevenorganisatie geboren: de National Extension Service. Men zou kunnen zeggen: de „nationale uit- breidingsdienst". Wat er uitgebreid of populair gezegd „uitge smeerd" moet worden, is de nieuwe levensstijl, de nieuwe aan pak van het plattelandsbestaan. Het verschil is, dat de aanpak onder de NES minder inten sief is. Er is mihder geld en er zijn minder geschoolde werkers. Maar er zijn wel spieren en goede wil. De regering heeft een algemeen geldend aanbod gedaan: waar een dorp of- een groep dorpen een school bouwt en leerlingen bij elkaar brengt, daar zorgt de regering voor een onderwijzer. Bij honderden worden de scholen gebouwd, ook buiten de Community Projects. Zij kosten dikwijls alleen de inspanning van mannen en vrouwen, die het materiaal in het veld bij elkaar brengen, de leem kne den en bakken, de balken hakken en bewerken. Stel u van zo'n school niet te veel voor. Het is in de meeste gevallen niet meer dan een lemen keetje. Om schoolbanken be hoeft men zich niet te bekommeren de kinderen zitten zo nodig gehurkt op de grond. In een district met bijna een miljoen inwoners, waar in 1948 nog maar twaalf schooltjes waren, zijn er nu bijna driehonderd. Het merendeel heeft niets gekost. Het duurste kwam op nog geen vierhonderd gulden. Spieren kunnen veel bereiken als ze met verstand worden geleid. In de gemeenschapsprojecten worden reeds verbeterde za den en kunstmest gebruikt. Maar ook zonder de voor deze be volking zo kostbare middelen kan er hier al zoveel worden ver beterd. Men leert de boeren de stoppels van het rijstveld onmid dellijk na de oogst onder te ploegen inplaats van te wachten tot de volgende aanplant. Men leert de boeren aarden walletjes door de rijstvelden te leggen, die het regenwater vasthouden. Dit kost niets, althans geen geld. Maar de oogst is verdubbeld en in som mige streken is een rijstoverschot voor verkoop buiten het dorp vrijgekomen. Dit brengt weer wat géld in omloop en met weinig geld (en weer: veel vrijwillige arbeid) kan bijvoorbeeld een afgedekte waterput worden aangelegd die de infectieziekten helpt inper ken, een dorpslatrine worden gemaakt of een batterijradio wor den gekocht, die een schat van goede raad en ook amusement in de dorpsgemeenschap brengt. Zo werkt de NES, die zijn nut volop heeft bewezen. Het is nu zo geregeld, dat een gebied eerst onder NES valt tot het pro- jectiegebied kan worden. Drie jaar blijft het onder de zorgen van het grote ontwikkelingsprogramma, daarna valt het weer onder de NES, die dus tevens „nazorg"-organisatie is. Het is een goed stelsel gebleken dat, ook letterlijk, goede vruchten afwerpt. PRAAG (AFP/Reuter) „Talrijke stu denten zijn bezweken voor een demago gische propaganda, waarvan het einddoel het anti-communisme was", zo heeft de voorzitter van de communistische studen tenorganisatie te Bratislava, Peter Celetka, op het congres van de Tsjechoslowaakse communistische partij te Praag verklaard. Sprekend over de betogingen, welke on langs door studenten zijn gehouden, zei Celetka, dat „reactionaire elementen, onder het voorwendsel van critiek op de gang van zaken op de universiteit, hebben ge tracht de studenten te Bratislava te over reden, openlijk van hun ontevredenheid over het regime te getuigen". „Zij willen wanorde stichten en van de regering con cessies afdwingen, waarvan de reactie in binnen- en buitenland zou hebben geprofi teerd." Eerder op de dag had de minister van Binnenlandse Zaken, Rudolf Barak, al verklaard, dat „vijanden van het volk" pogen de studenten voor hun zaak te ge bruiken. Barak zei dat er sedert 1953 aan bijna 26.000 personen amnestie is verleend. Ook zei hij dat het land zijn grenzen met het Westen slechts afgesloten heeft om het binnenkomen van Westerse agenten te ver hinderen. Vijanden van het regime hebben de economie verleden jaar een schade van ongeveer 200 miljoen gulden berokkend. De regering zal ook amnestie verlenen aan personen, die getracht hadden illegaal de grens te overschrijden of die gearresteerd waren wegens hulpverlening aan buiten landse spionnen. De minster beweerde, dat het aantal misdadigers in het huidige Tsjechoslovakije zeer klein is. Toen de communisten in 1948 aan de macht kwa men, waren er 425 gevangenissen in het land en nu nog 23. Hoewel het werk van de veiligheidsorganen de afgelopen jaren verbeterd is, zijn er nog steeds veiligheids functionarissen die politiek gesproken niet rijp genoeg voor hun werk zijn. De minis ter zei, dat dergelijke functionarissen van hun posten ontheven zouden worden. Partijblad „Borba" vaart uit tegen publikaties van Milovan Djilas BELGRADO (A.F.P.) Het orgaan van de Joegoslavische communistische partij, „Borba", heeft „zekere reactionaire Ame rikaanse kringen er van beschuldigd, dat zij tijdens de afwezigheid van president Tito opnieuw een anti-Joegoslavische cam pagne hebben georganiseerd. Ook deed het blad een felle aanval op Milovan Djilas, een voormalige leider van de Joegoslavi sche communistische partij, die er van wordt beticht, „blindelings de duistere doeleinden" van deze campagne te hebben gediend „ten behoeve van zijn eigen zieke lijke eerzucht", „zelfs ten koste van de levensbelangen van zijn land en zijn volk". „Borba" verwijst naar de brief van Djilas in de „New York Times" van 31 mei, waarin de voormalige communistische lei der zich er over beklaagde, dat het bewind van Tito de publikatie van zijn boek ver hinderde. Ook wordt melding gemaakt van een serie artikelen, die Djilas in de „Jour nal American" is begonnen te publiceren onder de titel: „De methoden van Kroesj- tsjev en zijn collega's zijn even gevaarlijk als die van Stalin". „De openbare mening in Joegoslavië heeft niets goed te verwach ten van een eenvoudige en onbekende agent, die door het buitenland wordt be taald", aldus „Borba". CAïRO (AFP/Reuter) Het laatste de tachement van het Britse leger heeft van ochtend de zone van het Suez-kanaal ver laten. Bij het vertrek uit Port Saïd werd een korte plechtigheid gehouden, waarbij het „Navy House", de Britse marine-inrich ting, aan de Egyptische strijdkrachten werd overgedragen. Het Britse garnizoen in de kanaalzone was, voor de ontruiming begon, 80.000 man sterk. In de Brits-Egyptische overeenkomst van oktober 1954 werd be paald, dat de Britse strijdkrachten binnen twintig maanden zouden vertrekken. Maan dag eindigt de termijn van terugtrekking. Die dag wordt in Egypte als een nationale feestdag gevierd. Het dorp op mars naar een hetere toekomst: dorpsbewoners, die hun vrijwillige arbeid gaan verrichten WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft op zijn wekelijkse persconfe rentie in Washington verklaard, dat hij, ondanks de anti-Stalinistische campagne in de Sovjet-Unie, geen bewijzen heeft ge zien van een wijziging in het Sovjet-stel sel, dat het Stalinistische kwaad heeft voortgebracht. Dulles zei te vrezen, dat partijsecretaris Kroesjtsjev Stalins exces sen alleen maar veroordeelde om in het Sovjetblok de indruk te vestigen dat de huidige dictatuur goed is, omdat zij de oude dictatuur veroordeelt. Er zijn be moedigende ontwikkelingen die wijzen op een groeiend verlangen in de Sovjet-Unie naar grotere vrijheid en een regering die meer rekening houdt met de wensen van het volk, doch „het kwaad dat Kroesjtsjev onthult en veroordeelt is niet alleen een gevolg van Stalins persoonlijkheid, maar ook van het stelsel dat een filosofie toe past die mensen beschouwt als werktuigen van de staat, die gebruikt kunnen worden voor de verheerlijking van de staat". Wij hopen dat Kroesjtsjevs onthullingen het begin betekenen van een wijziging van de dictatuur, aldus Dulles, maar wij vre zen dat dat niet de bedoeling van de Sov jetleider is. Het kwaad van het opgelegde dictatoriale bewind in de Sovjet-Unie kan slechts worden verholpen door een rege ring die haar macht put uit de goedkeu ring van de bevolking. A arzeling Dulles verklaarde dat er geen verschil bestaat tussen het standpunt van president Eisenhower en het zijne ten aanzien van de neutraliteit. De minister aarzelde meer dan gewoonlijk met zijn antwoord, toen journalisten hem vertelden, dat er veel verwarring is gerezen door afwijkende ver klaringen van Eisenhower en hemzelf over de neutraliteit. De president verklaarde op zijn weke lijkse persconferentie van de vorige week dinsdag, dat, gezien de risico's die een land neemt als het een bondgenootschap aan gaat, het hem niet verbaasde dat sommige landen de voorkeur geven aan neutraliteit. Dulles verklaarde zaterdag echter, dat neutraliteit „immoreel en kortzichtig" is, behalve in zeer bijzondere omstandigheden. ADVERTENTIE Tegen pijnen en griep. Geschikt voor do gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox. WOENSDAG 13 JUNI Minerva: „Stormy weather", alle leef tijden, 8.15 uur. Palace: „Wilde vruchten", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Medelijden voor de zondares", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Studio: „The red shoes", alle leeftijden, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „De naakte oorlog", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Montana", 14 jaar, 1 en 9.15 uur. Rembr ~dt: „Drie mannen in de sneeuw", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Pete Kelly's blues", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Gebouw Cultura, 8 uur: Psycho metrische en helderziende experimenten voor de Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia". DONDERDAG 14 JUNI Minerva: „Stormy weather", alle leef tijden. 8.15 uur. Palace: „Wilde vruchten", 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mede- 'ijden voor de zondares", 14 jaar, 2. 7 en 9.15 uur. Studio: „Thé red shoes", alle leeftijden, 2.15, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „De naakte oor log", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Montana", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Drie mannen in de sneeuw", alle leeftijden. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Pete Kellv's blues", 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Phoenix-terrein, 8 uur: Circus Jos. Mul lens. Zuiderkapel, 8 uur: ds. J. Visser over „Het geopende Boek". BUENOS AIRES (Reuter/A.F.P.) Ge. neraal Va 11e, een der leiders van de mis lukte opstand in Argentinië van het afge lopen weekeinde, is gefusilleerd evenals luitenant Abadie, de adjudant van kolonel Cogorno, die ook aan de opstandige bewe ging had deelgenomen. Generaal Valle was dinsdagmorgen gevangen genomen in zijn woning in Buenos Aires en door een krijgs raad berecht. Luitenant Abadie had bekend een inspecteur van politie vermoord te hebben. De Argentijnse regering heeft bekend gemaakt niemand meer terecht te zullen stellen voor medeplichtigheid aan de op stand. Doodvonnissen die nog uitgesproken worden, zal president Aramburu wijzigen in levenslange gevangenisstraf. Dit besluit zou genomen zijn op aandringen van de po litieke partijen, die verder bloedvergieten zouden willen voorkomen. De rust in het land is weergekeerd, al blijft de staat van beleg van kracht. In goedingelichte militaire kringen is vernomen, dat ook generaal Tanco, een an dere leider van de opstand, is gearresteerd. De vereniging „Amsterdams Bouwfonds die 50 jaar bestaat, zal binnen niet al W lange tijd beginnen met de bouw van eer flatgebouw voor alleenstaande vrouwen dat plaats zal bieden aan 200 personen. Het reeds in 1949 daarvoor toegewezen terrein ligt aan het mr, Treubplein hoek Wibaut- straat. De vereniging exploiteert reeds 284 ar beiderswoningen in de hoofdstad, alsmede het Amsterdams Tehuis voor Arbeiders en het Volkstehuis Amsterdams Bouwfonds. (Van onze correspondent in Rome) De Italiaanse pers wijdde gisteren, zoals te verwachten viel, méér aandacht dan te voren aan het bezoek van president Sukar no van Indonesië, wiens verklaringen tegenover de buitenlandse pers afgelegd, vrij gunstig ontvangen werden. Op de pers conferentie op de Indonesische ambassade waren weinig Italiaanse, doch weer veel buitenlandse journalisten aanwezig. In Indonesië bestaat volgens Sukarno een grote behoefte aan technici, medici en andere specialisten. Sommigen hebben nog iets van de koloniale gevoelens behouden. Dit moet grondig uitgeroeid worden en daarbij kan het buitenland niet helpen. Het gaat erom de Indonesiërs tot werkelijke nationalisten te maken. De volledige wederopbouw kan pas beginnen, wanneer de periode van investering voorbij is. Op de vraag van een Nederlandse jour nalist over de toekomstige verhouding tot Nederland, was het antwoord dat dit van de Nederlanders zelf afhangt. Wij hebben alle betrekkingen verbroken, aldus de pre sident, en zullen thans aan Nederlanders geen voorkeur geven. Over de toekomst ligt de beslissing bij Nederland. Op de vraag, of Indonesië Israel als een Aziatische natie beschouwt, antwoordde de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dat Indonesië hoopt dat de Arabie ren Israëliërs op vreedzame basis tot een oplossing zullen komen. Op de vraag over het beweerde bestaan van vijf con centratiekampen, was Sukarno zijn minis ter voor met het antwoord. Hij riep- „Hemeltegerende nonsens". Abdulgani voegde er nog aan toe, dat als er concen tratiekampen zijn men ze in West-Irian moet zoeken. Op de vraag of Indonesië niet een kolo niale verhouding aanwezig acht in Roe menië, Polen en de andere satellietstaten, zei de minister, dat die landen in de UNO vertegenwoordigd zijn en dat over de toe standen aldaar ons gedetailleerde inlichtin gen ontbreken. In een vriendschappelijk gesprek, ge houden na de persconferentie, tussen de bijzonder sympatieke minister van Bui tenlandse Zaken en enige Nederlandse journalisten, zei de minister met een op recht klinkende stem: „West-Irian werd ons beloofd, het gehele territorium, dat vroeger Nederlands-Indië was. Die kwestie moet worden opgelost. Daarna dat heeft Sukarno mij verklaard reikt de president Nederland de vriendenhand en zal hij naar Nederland reizen". „Denkt u, dat wij niet bedroefd zijn nu wij voor het eerst Europa bezoeken en Nederland moeten overslaan? Wij zijn allen Nederlands opgevoed en hier praten wij nu met elkaar in een vreemde taal, die ons allen moeite geeft". Het was even een menselijke toon, die ons allen goed deed. Dulles helderde gisteren slechts weinig op over het verschil in deze' verklaringen. Hij zei dat hij de vorige week donderdag lang met de president over deze kwestie had gesproken. Hij gaf de verzekering dat er geen enkel verschil van mening hier over tussen hem en de president bestaat. Verder wilde de minister niets zeggen. Desgevraagd verklaarde Dulles, dat hij'de neutraliteit van Zwitserland, dat zelfs geen lid van de UNO wil worden, niet kortzich tig of immoi-eel vindt. Hij wilde geen oor deel uitspreken over de neutraliteit van landen als India en Indonesië. In het slop Dulles heeft gisteren met bondskanselier Adenauer van West-Duitsland gesproken over de hereniging van Duitsland en de jongste brief van maarschalk Boelganin over de ontwapening, de ontwikkeling en versterking van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie en over Adenauers be zoek aan Moskou van het vorig jaar. Dulles zei in zijn persconferentie te ge loven dat de kwestie van de ontwapening geheel in het slop is geraakt. In zijn brief herhaalde premier Boelganin het bekende Sovjet-standpunt. De brief zal met de an dere Westelijke landen besproken worden. Dulles heeft maandag met de Canadese minister van Buitenlandse Zaken Lester Pearson „zeer nuttige" besprekingen ge voerd over het „verbreden van de basis van de NAVO in het politieke en economi sche vlak", Pearson is een van de leden van een commissie van drie die is aange wezen om deze kwestie te bestuderen. (Van onze correspondent in Brussel) De heer en mevrouw Truman zullen morgen door koning Boudewijn in audiën tie worden ontvangen. Een Belgische krant publiceert indrukken van Truman over zijn reis in Europa. De oud-president van de Verenigde Staten zegt de indruk te heb ben, dat de Europese staatslieden de toe komst met vertrouwen tegemoet zien. Truman zal morgen in een militair vlieg tuig over Bastogne, in de Ardennen, vlie gen waar eind 1944 het offensief van Von Rundstedt tot staan werd gebracht. In de loop van de dag vertrekt hij per trein naar Den Haag. Dit is de Washingtonse advocaat Anthony Panuch, een specialist op het gebied van internationaal recht, wiens hulp door de Liga van Vrije Roemenen is ingeroepen voor de verdediging in de rechtzaak tegen de vier anti-com munistische Roemenen, die begin vorig jaar de communistisch-Roemeense le gatie in Bern enige tijd bezet hielden. ADVERTENTIE a gentleman's cigar DJAKARTA (ANP) De vereniging van Indonesische dagbladuitgevers heeft op een congres in Malang een resolutie aangenomen, waarin bij de regering wordt aangedrongen op het uitvaardigen van een noodwet tot geleidelijke opheffing van dag bladen in Indonesië, die buitenlands eigen dom zijn. Voorgesteld wordt, deze bladen binnen twee jaar te doen verdwijnen in afwachting van de goedkeuring van de wet door het parlement. De Indonesische uitgevers stelden ook soortgelijke maatregelen voor tegen bui tenlandse drukkerijen, advertentiebureaus en boekhandels. Er zijn in Indonesië zes dagbladen in de Nederlandse taal, die in Djakarta, Soera- baja, Bandung, Semarang en Medan ver schijnen en die door Nederlanders worden geleid. Acht bladen worden uitgegeven door Chinezen. Het merendeel van de drukkerijen in de grote steden is eigendom van Nederlanders en Chinezen, die ook een groot aantal boekhandels en advertentiebureaus be zitten. WASHINGTON (Reuter) De commis sie van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden die zich bezighoudt met anti- Amerikaanse activiteit, heeft het Huis aan bevolen de negerzanger Paul Robeson te doen vervolgen wegens belediging van het Congres. De commissie heeft de zanger dinsdag gehoord over zijn moeilijkheden bij het verkrijgen van een pas, als onder deel van een onderzoek, dat wordt inge steld naar het gebruik van Amerikaanse paspoorten door communisten en commu nistisch gezinden. Er ontwikkelde zich een verhitte discus sie tussen Robeson en een aantal leden van de commissie. Op zeker ogenblik tijdens zijn verhoor barstte Robeson in lachen uit. „Dit is geen kwestie om te lachen", werd hem toen door een commissielid voorge houden. „Voor mij wel", antwoordde Ro beson. De bijeenkomst werd verdaagd na dat Robeson de commissie had toege schreeuwd: „U moest u schamen". De aanbeveling om tot vervolging over te gaan, is niet gegrond op een bepaalde uitlating van Robeson, maar „op gedrag dat het verhoor belemmerde". Robeson is volgens een lid van de commissie de vra genstellers enkele malen in de rede geval len. De zanger prees herhaaldelijk de So vjet-Unie. „Daar voelde ik me voor het eerst volledig mens", zo zei hij. Robeson zei later tot «een verslaggever: „Er was geen sprake van belediging. Ik heb elke vraag beantwoord. Ik verdedigde mij alleen maar". Hij zei tegenover de commissie, dat zijn strijd voor een pas een strijd voor vrijheid was vrijheid om te reizen, zijn brood te verdienen, te spreken en zich artistiek te uiten. Deze vrijheid was hem ontzegd wegens zijn mening over de bevrijding van koloniën. Zijn verzet te gen de achterstelling van negers en zijn verlangen naar vrede met alle landen. Hij had uitnodigingen om op te treden in Groot-Brittannië, de Sovjet-Unie, Austra lië, Zweden, Frankrijk en Israel. De voorzitter van de commissie, de de mocraat Walter, zei „dat communisten en mensen die zich door communisten laten gebruiken, paspoorten aanvragen voor rei zen naar niet-communistische landen. Eenmaal buiten de Verenigde Staten om zeilen zij de reisbeperkingen, zodat zij door communisten georganiseerde confe-' renties en andere propagandamanifestaties in communistische landen kunnen bijwo nen". Robeson heeft reeds een beroep ge daan op het Amerikaanse hof van beroep, doch dit verklaarde de vorige week dat hij niet alle middelen om een paspoort te krij gen had gebruikt. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Di-eischor (toez.) J. Korpers- hoek, vik. te Overschie; te Zijpe B. Holl, vik. te Den Helder. Aangenomen de benoeming tot vik. te Eefde H. H. v. d. Neut, kand. te Amersfoort. Geref. Kerken Beroepen te Nieuwe Pekela W. v. d. Zwan te Brechterveld; te Hemelum H. Groeneveld, kand. te Terneuzen. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Beroepen te Baarn (2e maal) W. Borg- dorff te Gorinchem, die dit beroep ook aan nam.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5