BOSCH Grote belangstelling voor Haarlems prachtige Stadhuis SPRINGBOK Permanente expositieruimte gevraagd voor dr. Wieringa's diorama's Kort en bondig J.van Beem vijfentwintig jaar Stadhuisbewaarder ,eso^en-' onVten Jubileum bij de plantsoenendienst Leerlingen Haarlems Muziekinstituut Examens Jubileum bij Openbare Werken Eervol ontslag aan prof. dr. G. G. Kloeke Auto in de sloot op de Schipholweg Haarlemse speeltuinen gaan Speeltuindag vieren Burgerlijke Stand van Haarlem Officiële opening der Langendijk-herdenking „De Wiskunstenaarsin de Ridderzaal Kalme stemming Geen wachtende rijen om achtuur Teraardebestelling D. G. van Damme w UHNSDAG 13 JUNI 1936 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COLRAN 1 Een bekende figuur uit Haarlem zal op 20 juni de dag herdenken dat hij vijfen twintig jaar geleden in gemeentedienst trad. Het is de heer J. van Beem, bewaar der van het Haarlemse stadhuis. Ofschoon de heer Van Beem, die nu 53 jaar oud is, niet altijd in dienst van- de gemeente ge weest is (hij was daarvoor werkzaam bij het hoogheemraadschap Rijnland), heeft hy op het stadhuis een periode doorge bracht, waarin heel wat bewogen jaren vielen. In 1945, na de bevrijding, is hij be waarder geworden, nadat hij vele jaren hulpbewaarder geweest was. Toen de heer Van Beem in 1931 op het stadhuis kwam, was het midden in de cri sistijd, daarna kwam de oorlog met al zijn complicaties en veranderingen in het amb telijk apparaat en vervolgens de bevrijding hie ook zijn ingewikkelde bestuursveran- (ieringen met zich meebracht. Natuurlijk ondervond de heer Van Beem als stadhuis bewaarder ook de terugslag van deze wis selingen, zoals op hem ook een deel van de werkzaamheden terecht kwamen, die het gevolg waren van een personeelsuitbrei ding van ongeveer 100 man in 1931 tot ver over de 200 nu. De heer Van Beem heeft gewerkt onder vier burgemeesters en twee gemeentesecretarissen en hij heeft zijn werk steeds met plezier gedaan. Deze omstandigheid werd niet weinig be vorderd door de grote belangstelling, die hij heeft voor alles wat met het prachtige stadhuis samenhangt, een belangstelling en liefde, die. hij deelt met de huidige ge meentesecretaris mr. H. E. Phaff en die hen samen vaak op pad brengt, waarbij mr. Phaff lezingen houdt over Haarlems-stad huis en de heer Yan Beem de toverlantaarn bedient. Rondleidingen Ook leidt de stadhuisbewaarder bezoe kers rond waarbij hij metterdaad toont dat het prachtige bouwwerk voor hem wei nig geheimen kent. „Het is zo jammer dat zo vele Haarlemmers hun stadhuis nog niet kennen en zelfs vaak nog niet eens ge zien hebben" verzucht de heer Van Beem spijtig, als we het over deze rondleidingen hebben. Weinig mensen zullen bijvoorbeeld weten dat een zekere Dirk Janszoon Bleser op de binnenplaats van het stadhuis begra ven lag en dat diens grafsteen uit 1630 nu te zien is in de gang achter de stadsbiblio theek. Behalve de rondleidingen en de zorg voor het schoonhouden van het stadhuis, is de heer Van Beem ook altijd present bij ontvangsten in de Ridderzaal en bij de raadsvergaderingen. Eén van de mooiste Het Haarlemse stadhuis vindt hij één van de mooiste in ons land. „Maar het stadhuis van Maastricht is óók prachtig", meent hij. Met gepaste trots brengt hij in zijn vakan ties samen met zijn vrouw vaak bezoeken aan andere stadhuizen in ons land om ver gelijkingen te trekken en contact op te ne men met zijn collega's. „Je kunt. van el- ADVERTENTIE 'n. Moscatel Geïmporteerd doorOUD-Haarlem Vrijdag 15 juni zal het vijfentwintig jaar geleden zijn, dat de heer M". van Ipe- ren bij de gemeente Heemstede aan de plantsoenen te werk werd gesteld. Na aanvankelijk nog in losse dienst te zijn geweest, ontving hij reeds een jaar latei- zijn vaste aanstelling als bos- en plant soenwerker; waarna de aanstaande jubila ris verscheidene rangen doorliep, om ten slotte op 15 maart 1950 als voorman te worden benoemd. Van deze kwart eeuw heeft de heer Van Iperen zijn diensttijd na de oorlog geheel doorgebracht in het wandelbos „Groenen- daal", waar hij in 1945 direct begon met behulpzaam te zijn bij de herstellingen aan dit ongelooflijk vernielde stukje natuur schoon. Het zwaar geschonden bos werd door de gemeente Heemstede hersteld dooi de aanplant van tienduizenden bomen en heesters en dat „Groenendaal" nu weer een geliefd recreatieoord geworden is voor talloze bezoekers van ver uit de omgeving, is voor een groot deel ook te danken aan de toewijding van de heer Van Iperen. Een toewijding welke zich eveneens uit strekt tot de bekende kinderboerderij, waarvan de levende have dikwijls aan zijn zorgen werd toevertrouwd, wanneer hij hier de opzichter moest vervangen. Zijn liefde voor het wandelbos en de serieuze opvatting van zijn taak geven hem dan ook het volste recht tot verontwaardiging, wan neer de jeugd haar vernielzucht weer eens in het bos heeft uitgeleefd of in de vele gevallen, dat de duizenden bezoekers „als dank voor het aangenaam verpozen" een kleine chaos aan papier en afval achter lieten. In verband met dit jubileum zal de heer Van Iperen vrijdag op het raadhuis door de burgemeester of zijn plaatsvervanger worden ontvangen, om daarna zaterdag morgen in het verversingshuis van het wandelbos „Groenendaal" door zijn supe rieuren en collega's te worden gehuldigd. Voor hen die de jubilaris nog persoonlijk willen complimenteren is hiervoor gelegen heid zaterdagmiddag van 2 uur af aan het woonhuis van de heer Van Iperen, Lin- denlaan 17 te Heemstede. kaar zo veel leren" vindt hij „en vaak doe ik daar ideeën op, die dan later hier in Haarlem toegepast kunnen worden". In zijn vijfentwintigjarige dienstvervul ling op het stadhuis heeft hij ook vele merkwaardige dingen meegemaakt, zoals die keer, toen hij midden in de nacht door de politie uit zijn bed werd gebeld met het verzoek het licht op de afdeling Bevolking aan te steken. Wat was het geval? Een oucle grijsaard uit Zeeland zou zijn dochter in Haarlem bezoeken, maar omdat hij aan geheugenstoornissen leed, was hij het adres glad vergeten. Op de afdeling Bevolking kon men toen in het holst van de nacht het gewenste adres vinden, waarna de Zeeuw die nacht verder nog bij zijn dochter kon doorbrengen. In de crisistijd gebeurde het nogal een- aai men in eén van ae nissen van het stadhuis een bundeltje vond dat bij nader onderzoek een baby bleek te bevat ten, die daar te vondeling was gelegd, en die dan naar het kindertehuis op de Scho tersingel gébracht werd. Van na de oorlog dateert het verhaal van de Amerikaan, die de kroonluchters in de Ridderzaal zo mooi vond dat hij ze .wilde laten namaken. Men bemerkte dat. hij ze van alle kanten fotografeerde en heeft toen voor de toerist uit de Nieuwe Wereld van de gemeentesecretaris toestemming verkre gen om de luchters te copiëren. Het werk van een stadhuisbewaarder is vol afwisseling en de heer Van Beem ziet dan ook met voldoening op de achter hem liggende jaren terug. Op 20 juni zelf zal hij niet aanwezig zijn, want hij wil zich aan een huldiging zo veel mogelijk onttrekken. Maar toch geloven we dat velen hem met dit jubileum zullen willen feliciteren. Do 133ste leerlingenuitvoering van Hoo- gerwerfs Instituut had dinsdagavond in de Tuinzaal van het Haarlems Concertge bouw plaats, Van de ruim veertig deelne mers vormden de pianisten weer de meer derheid. Deze, leerlingen van mevrouw B. van Kooten-Bonset, Nico Hoogerwerf Jr. en Anton de Beer, bleken tot een groep te behoren waar schot in komt en waarin me nig bêlovend element schuilt: Vérder hoorden wij een aardige violis- tische prestatie van een leerlinge van Joh. Vierveyzer. een paar nummertjes xylo- foonmuziek, leraar Jan de Gelder, solistisch optreden en samenspel uit de trompet klasse van N. Hoogerwerf Jr. en klarinet spel van twee leerlingen van A. Strikkers, gitaarspel en met gitaar begeleide zang nummers door discipelen van B. Kwist en ten slotte ook nog een accordeontrio uit de klasse van J. de Vogel. Het zou ondoenlijk zijn al deze presta ties, pianistische en andere, apart te be spreken. Maar als ik voor één geval uit zondering maak, namelijk voor de boven- partij van het trompettrio, dan gebeurt dit om opvallende kwaliteit van toonvorming. En dan was er nog een aantrekkelijke af wisseling in het programma door het op treden van een viool-cello-pianotrio, uit de ensembleklasse van Frieda Hoogerwerf: de zesdelige Suite van A. Rowley, bestaan de uit parafrases op Franse volksliederen, werd door het drietal knapjes uitgevoerd en duidde op een smaakvormend begrip inzake samenspel. Vrijdag wordt de reeks schooluitvoerin- gen van Haarlems Muziekinstituut voort gezet. JOS. DE KLERK Bloemendaal: Voor het eindexamen Kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen zijn aan de Da Costa Kweek school te Bloemendaal geslaagd de dames C. M. C. Olivier uit Aerdenhout; E. Schouten uit Heemstede, J. Jongens uit Santpoort, H A. Ligtenberg uit Nieuw-Vennep en J. Post uit Aerdenhout. Amsterdam. (Gem. universiteit): Geslaagd voor het kandidaatsexamen geneeskunde tweede gedeelte: H. P, de Boer, Hoogwoud, mej. W. A. Dijkstra, Haarlem, P. v. d. Endt, Ierseke, mej. J. H. M. de Haan. Amsterdam, J. R. van Haeringen, Heemstede. R. A. Jan- knegt, Curacao, G. Joselson, New York, Ed E. Konis, Wilno, mej. M. C. B. Loonen, Solo, mej. A. Minnis, 's-Gravenhage, R. A. Mos cow, New York, W.Nijenhuis, Haarlem, H. A. van Noppen, Amsterdam, G. C. Orsini, Dja karta, A. S. Schlesinger, New York. M. F. Spec, Wijk aan Zee, A. P. de Visser, Fijnaart. Haarlem: Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd voor het examen nut tige handwerken de dames: J. v. Calmth-vit, L. Donker. I Grillis. N. Kasten. C. Kuné, T. Paardehaar. J. Veenstra, M. Vos, allen te Haarlem: A. de Ren te Leimuiden, T. Smit te Heemstede. Amsterdam. (Gem. universiteit): Geslaagd voor het kandidaatsexamen politieke en so ciale wetenschappen mevrouw G. M. Roo- senschoon-Bakker, Amsterdam. Nijmegen: Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechtsgeleerdheid de heren Th. W. J. Theunissen, Bergh, J. M. M. Donkers, Eindhoven en J. A. M. Ronune. 's-Hertogen- bosch. Vrijdag 15 juni jubileert de heer A. Dee- lissen te Heemstede, die vijfentwintig jaar geleden bij de dienst Openbare Werken van de gemeente Heemstede in dienst getreden is. De jubilaris kwam eerst bij de gemeen tereiniging, waar hij in 1931 als chauffeur werd aangesteld. Kort daarop volgde zijn promotie tot chauffeur-monteur en enige jaren later tot voorman in welke functie de heer Deelissen thans nog werkzaam is. De jubilaris zal vrijdagmorgen door een lid van het college van B. en W. op het raadhuis te Heemstede worden ontvangen, «waarna hem nog dezelfde ochtend door het jubileumfonds van Openbare Werken in het verversingshuis van het wandelbos „Groenendaal" de tradtionële huldiging za! worden bereid. ADVERTENTIE Bij Koninklijk Besluit is aan dr. G. G. Kloeke met ingang van 1 oktober op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoog leraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten. Op de Schipholweg in Haarlem-Oost is dinsdagavond om half negen een auto in een sloot geraakt. De bestuurder, een zes tigjarige uitgever uit. Bloemendaal, heeft de auto via een noodluik verlaten. Hij wil de een vrachtauto voorbijgaan, die op dat ogenblik naar links was uitgeweken, om een motorrijder te passeren. De auto van de Bloemendaler raakte de vrachtauto, week naar links uit en reed in een links van de weg liggende sloot. Om vijf uur reed een auto op de Kleine Houtweg in de richting van de stad. Naast de bestuurder lag een rol draad, die viel. De bestuurder trachtte de rol te grijpen en raakte de macht over het stuur kwijt. De auto vernielde een hek van een plantsoen en kwam bij een boom tot stilstand. De be stuurder werd gewond en de auto was be schadigd. Zaterdag 16 juni zal er door de speel tuinverenigingen in heel Nederland feest gevierd worden. Op die dag wordt name lijk de Nederlandse Speeltuindag gehou den, in speeltuinkringen beter bekend als „Vader Klaren-dag". Ieder jaar op de der de zaterdag van de maand juni wordt zo de oprichting van de eerste speeltuin in ons land op feestelijke wijze herdacht. Dit jaar is het 56 jaar geleden, dat de geestelijke vader van het speeltuinwezen in Nederland; wijlen de heer U. J. Klaren, met een handjevol mede-idealisten deze eerste speeltuin, de „Oosterspeeltuin" aan de Czaar Peterstraat te Amsterdam, op richtte. Men kan, zich heden ten dage nau welijks voorstellen dat deze daad van „Va der" Klaren in die jaren een waar stuk pionierswerk betekende en dat, alvorens de Amsterdamse jeugd op die eerste ge organiseerde speeltuin kon worden „los gelaten", er veel wanbegrip voor de be doelingen van de heer Klaren en veel te leurstelling overwonnen moesten worden. Met een vasthoudendheid, die aan zijn Friese afkomst niet vreemd was, hield de heer Klaren echter niet op ouders en an dere opvoeders eraan te herinneren dat het spel een recht van het kind is en dat de oorzaak van het wangedrag en de bal dadigheid van de jeugd veelal gezocht moet worden in hot gemis aan bezigheid en goede leiding. „Geef kinderen iets te doen, houd ze bezig met spel en handen arbeid, met muziek en zang en ge zult zien, dat de jeugdbaldadigheid zienderogen zal afnemc.p". Dit waren de woorden van deze grote kindervriend, die op dat moment weinig kon vermoeden hoe volledig zijn woorden jaren later werkelijkheid zouden worden. De vele honderden Nederlandse speel tuinen zijn in de loop der jaren uitgegroeid tot organisaties, die aan tienduizenden kinderen een goede vrije-tijdsbesteding bieden en daardoor .een belangrijke rol vervullen bij de vorming van de jeugd. Ook in Haarlem zullen door de speel tuinverenigingen voor de kinderen feeste lijkheden worden georganiseerd, in enkele gevallen des avonds gevolgd door een ge zellige bijeenkomst voor de ouderen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Reeds meer dan 50 jaar de Bougie voor iedere motor Imp.. N.V. Willem van R ij n HAARlEHMlRWKi 4/S*- AMWERDAMW..- lil. 86ZII (7 IIINCN) HAARLEM, 12 juni 1956 ONDERTROUWD: 12 juni: H. Bras en M. Snoeks; C. Joosten en M. Heiliegers; A. Gutte en J. M. Th. Gelaudie; J. A. van Beur ten en M. M. C. Shanks; M. J. de Jong en J. F. Jonker. GEHUWD: 12 juni: J. B. Wijnants en J. M. Chr, A. Spee. BEVALLEN van een zoon: 11 juni: W. A. D. Visser-Stegeman; 12 juni: P. Hulsbos- Broekema; W. Bakker-de Roode; H. M. Geutjes-d'haene. BEVALLEN van een dochter: 11 juni: A. L. J. van Delft-Gilbert; R. Schildwacht- Bisir.eijer; H. N. Bakker-Warmelink; J. B. Hartenberg-Schoonhoven; 12 juni: M. J. G. E. Lauteslager-Goyvaerts. OVERLEDEN: 9 juni: D. de Leeuw, 52 j„ Gasthuisvest: A. Meeuwenoord, 85 j., Hage- straat; P. Koene-Spanjaarl. 76 j.. Haze- paterslaan; 10 juni: F. Jacobs, 53 j., Van Hogendorpstraat. INLICHTINGEN EN FOLDERS: N.V. CONFECTIEINDUSTEIE DE VRIES 8. SUSAN AFDELING PUBLICITEIT NEW BELT, LUTMASTRAAT 131 -183, AMSTERDAM Het was goed dat de Haarlemse leraar dr. W. G. L. Wieringa me uitgenodigd had zijn inzending op de tentoonstelling „His torie in tin" in het Amsterdamse Waagge bouw nog eens samen te gaan bekijken. Na een rondgang langs zijn diorama's, over ontstaan en doel waarvan reeds vaak en uitvoerig geschreven is, hebben we nog wat zitten napraten, gezeten op de banken, die in het midden van het zaaltje geplaatst zijn. Zo heb ik op enige afstand de werk stukken nog eens wat langer bekeken dan ik wellicht van plan was geweest. Gelijk de meeste mannen ben ik altijd geïntri geerd door miniatuurmodellen, treintjes, bootjes, autotjes en wat dies meer zij en loop ik geen étalage met speelgoed zomaar voorbij. Een spoorwegemplacement in het klein houdt me echter langer vast dan deze, van dichtbij bekeken toch nog wat minder perfect geconstrueerde diorama's, waarvan de schaal bepaald werd door tin- nensoldaatjes of andere figuurtjes. Dit tenminste wanneer het op de illusie van sDelen neerkomt. Dr. W. G. L. Wieringa maakte zijn dio rama's dan ook niet in de eerste plaats uit een lust tot spelen. Toch zit er meer achter dit werk dan een poging het'vak van Wieringa, leraar in de geschiedenis, levender te maken voor zijn leerlingen, met wie hij ook samen diorama's ver vaardigde. Énigszins beschroomd liet hij iets doorschemeren, toen we voor „Napo leon voor Smolensk" - een diorama uit de suite betreffende opkomst, succes en val van een dictator - stonden. Dit werkstuk kwam tot stand in dagen van moeilijk heden in zijn persoonlijk leven, vertelde hij, mij aldus het vermoeden gevend dat individuele ervaringen in dit werkstuk waren geprojecteerd. Ook voor andere on derwerpen gaf hij blijk van een zekere geestelijke verhouding tot dit werk. Toch pretendeert Wieringa niet kunst te maken. Hij weet dat hij in zijn tekenen en aqua relleren, niet onverdienstelijk overigens voor een dilettant, tekort schiet. Op een afstand bekeken hindert dat niet meer. bleek me onder het gesprek. Verschillende zaken werden voor mij als het ware kleine schilderijen van een vaak aan de oude meesters herinnerende kleur. De kleuren van de een diorama samenstellende on derdelen zijn realistisch, soms zelfs natu ralistisch. Wieringa maakt zijn diorama's als een decorbouwer, plaatst zijn tinnen figuur tjes er in als een regisseur en werkt met belichtingen als beiden. Anders dan bij de gebruikelijke opstellingen van tinnensol- daatjes, die de strategie in een veldslag verduidelijken, schildert deze pacifist een veldslag. Van Nanoleons daden kon name lijk moeilijk iets anders in zo'n diorama verbeeld worden. In „Napoleon op St. Helena" liet hij het zonlicht, gegeven door een lamp, schijnen op de Engelse bewaker en het figuurtje van Napoleon in de scha duw van de rots staan, kijkend naar een visioen van zijn ruiterij in de wolken. Hier is dan toch werkelijk sprake van een zekere zin tot verbeelding. Ook dat die rotsen gemaakt zijn van ruwe kurk, schors, pleit voor een zekere schilder kunstige verbeeldingskracht, want dit materiaal geeft een wel treffende illusie van rotsen. Moge het te vergaan van De officiële opening van de Pieter Lan- gendijkherdenking is vastgesteld op zater dag 30 juni. Des middags zal in het stad huis te Haarlem een „academische zitting" worden gehouden, in de ridderzaal, tijdens welke de souvereine hoofdkamer van rhe- torica „De Fonteine" uit Gent „het op- hanghen ende inrichten" van het Nationale Landjuweel (een wedstrijd) zal opdragen aan de 453-jarige rederij kerskamer „De Pellicae.n" genaamd „De Speelcoornen" onder het devies „Trou moet blycken". Deze plechtigheid zal onder meer, in aan wezigheid van de burgemeester van Haar lem, door een afvaardiging van de ko ninklijke commissie van toezicht op het Belgische Landjuweel worden bijgewoond. Tijdens deze zitting zullen Haarlemse amateurs onder regie van Jan Kraakman met de ongeveer drie kwartier durende éénakter „De Wiskunstenaars" van Pieter Langendijk, wiens overlijden (in juli 1756) wordt herdacht, voor de ongeveer tweehon derd genodigden, een proeve Van heden daagse rederijkerskunst leveren. Later in de middag wordt in de Vleeshal een histo rische toneeltentoonstelling geopend. Des avonds wordt in de Stadsschouwburg te Haarlem een galavoorstelling van het blij spel „De knecht van twee meesters" van Carlo Goldoni door de rederijkerskamer „De Goudsblom" uit Antwerpen gegeven. Deze avond zal door een nader bekend te maken deskundige spreker met een rede voering over de betekenis van Landendijk als toneeldichter worden ingeleid. kunstwerken te spreken naar sommiger smaak, zoals die van wijlen De Bois, met wie Wieringa een gesprek had, er is hier dan toch iets aan de gang van toegepaste kunst, van theater ook. Ik zie dat niet in de meer opvoedkundige werkstukken die met de leerlingen ge maakt zijn. Wanneer ik het niet direct zie in sommige van Wieringa's eigen werk stukken, dan is dat een kwestie van min dere kwaliteit dezer werkstukken. Wan neer men dezelfde ervaringen als ik ten aanzien van dit werk zou willen hebben, diend men wel afstand te nemen. Geplaatst in een zwarte wand in een in het half duister gehouden ruimte zou dit werk wel licht een aantrekkelijke permanente expo sitie kunnen vormen. En dat is het waar op Wieringa hoopt, waarvoor hij ook nog meer zou willen maken. En dat zou hem toch het liefst in Haarlem moeten gebeu ren. BOB BUYS. ADVERTENTIE ANTIQUITEITEN - ANTIEKE MEUBELEN BIEDERMAIER MAHONIE MEUBELEN In- en Verkoop - Taxatie - Restaureren A. M. M U D D E Vanouds de „HERTEKOP" Groot Heiligland 64 - Telefoon 12223 i ,-C. In Haarlem wordt vandaag rustig ge stemd. Dat is de algemene indruk, die we van de morgen van deze verkiezingsdag hebben overgehouden en welke indruk ons ook op het stadhuis werd bevestigd van de zijde van de afdeling verkiezingen. Vanmorgen klonken in de binnenstad van Haarlem vrolijke klanken van een fan fare-orkest en men dacht al aan een stunt van één der politieke partijen om nog stemmers te winnen voor hun idealen, maar het bleek de harmoniekapel van de jubilerende NZH te zijn, die als zodanig niets met de verkiezingen had uit te staan. Het belangrijke verschil met verkiezin gen vroeger was. dat er nu geen lange rijen mensen voor de stembureaus ston den, die hun burgerplicht wilden vervul len, voordat zij aan het werk togen. Dit is natuurlijk een gevolg van het feit dat de stembureaus nu voor het eerst tot ze ven uur 's avonds open zijn, zodat die genen. die hun arbeid er niet voor willen onderbreken, hierna nog terecht kunnen. Met het oog hierop verwacht men dan ook een grotere toeloop tussen vijf en zeven uur. Af en toe komen er op de afdeling ver kiezingen op het stadhuis telefoontjes bin nen van één van de 111 stembureaus hier ter stede. Het betreft dan meestal een kleine moeilijkheid met betrekking tot verhuizingen, het niet ontvangen hebben van oproepingen of de uitgesproken ver wondering dat iemand, die uit de ouder lijke macht ontzet is. geen stem heeft in de vaststelling van het landsbestuur. Niet dankbaar De jeugd is niet erg dankbaar: slechts die kinderen hebben vandaag vrij, wier lokalen als stemlokaal dienst doen of wier onderwijzers of onderwijzeressen in een stembureau zitting hebben. Vergeleken bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten in 1954 is er één stem bureau meer. Er zijn nu al stembureaus ge projecteerd voor de nieuwe stadsuitbrei ding in Delftwijk en aan de Schipholweg. Dit is van belang voor de komende ver kiezingen. Stembureau no. 1 op het stadhuis, dat vanmorgen onder voorzitterschap van wet houder D. J. A. Geluk stond, had de direc teur van de Stichting„Haarlems Bloei", de heer W. van Willige uit zijn kamer ver dreven. Op de afdeling verkiezingen zal de groot ste drukte echter vanavond pas komen. Bij de vorige verkiezingen, toen de stembu reaus om vijf uur sloten, kwamen de eerste resultaten van de stembureaus om 18.06 uur op het stadhuis binnen en was de totaal uitslag van Haarlem omstreeks half negen bekend. Deze tijden zullen dus nu ongeveer twee uur later vallen. Overigens heeft men op verkiezingen ook in de afgelopen peri ode veel werk verzet. Zo wilden 463 personen van elders in Haar lem stemmen, 1107 Haarlemmers wilden het juist niet in Haarlem doen en er waren 1986 volmachten. Voor al deze bijzonder heden moest „verkiezingen" de formulieren verzorgen en de administratie voeren. Er zullen vanavond twaalf auto's op het Prinsenbolwerk gereed staan, die op de telefonische aanvragen van de stembureaus daar de resultaten komen ophalen en naar het stadhuis zullen brengen, waar het pro ces-verbaal opgemaakt zal worden. Zo wordt er allerwegen gewerkt opdat Nederland morgen.zal welen, hoe het zijn tweede kamer zal hebben gekozen. binnenland Onderscheidingen. Prof. dr. J. Zijlstra, de minister van Economische Zaken en zijn staatssecretaris, dr. G. H. J. Veldkamp, zijn onderscheiden met het grootkruis van de orde van de Kroon van Thailand. Onderscheiding. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, is door de koning der Belgen benoemd tot Grootkruis in de orde van Leopold II. President. Tot president van de recht bank te Amsterdam is benoemd mr. U. W. H. Stheeman, thans rechter in deze rechtbank. Tot rechter in de rechtbank te Maastricht zijn benoemd mr. W. J. M. Berger, substi tuut-griffier bij de rechtbank te Breda en mr. L. H. J. Brantjes", substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Zwolle. In België omgekomen. De 23-jarige mej. Van den B. uit Eindhoven is levenloos aan getroffen in de badkamer van een pension te Knokkc (België), Zij was in dienst bij een arts ui' Eindhoven, die in Knokke zijn va kantie doorbrengt. Een ondcrzo'ek wees uit dat mej. Van den B. door gasvergiftiging om het leven was gekomen. De gasgeyser was defect. Etherpiraat. De officier van justitie bij de rechtbank te Almelo, heeft tegen de 23- jarige Fajeh uit Hengelo een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van drie maanden ge- eist wegens het verzorgen van clandestiene radiUiitzendingen. In totaal had hij dertig tot veertig keer uitgezonden uit de voor kamer van zijn woning. Van schin gevallen. Een dodelijk on geluk heeft dinsdag de 29-jarige arbeider H L in de Amsterdamse haven getroffen, terwijl hij bezig was herstelwerkzaamheden uit te voeren aan de onderzeebootjager ..Drente" die bij de NDSM in reparatie ligt. Samen met een 59-jarige collega was hij buiten boord van het schip aan het werk, toen een hoekijzer omboog, waaraan hun .iwerkplatje" was opgehangen. Beide ar beiders raakten té water. De 29-jarige L. is aan dé gevolgen van''de val ovérlècfeh. Concert in Den Hout. In het kader van de feestviering van het tienjarig bestaan van de Haarlemse Bond van Muziekverenigingen, geeft hedenavond de Spaarndamse Harmonie „Crescendo" een concert in de muziektent van restaurant „Dreefzicht". Onder leiding van dé heer Bakker worden werken uitge voerd van Bisselink, Cornen, Boedijn, Cor donnier en Cori. Wasdag. Op uitnodiging van de Neder landse Bond van Wasindustriëlen heeft een gezelschap van zestig jonge Franse was industriëlen een bezoek gebracht aan Apel doorn. welke plaats nis de bakermat van de N -".erlandse wasindustrie gelden kan. Het g -elschap bezichtigde een vijftal ultra moderne bedrijven. HAARLEM EN OMGEVING Jubilaris bij het PEN. Op vrijdag 15 juni hoopt de heer J. van den Tooren te Bever wijk, technisch opzichter C bij het PEN de dag te herdenken waarop hij voor vijfen twintig jaar bij dit bedrijf in dienst trad. Gewond. Een vijftigjarige mangelster, die dinsdagmiddag werkzaam was in een wasserij aan de Kampersingel, is aan haar rechterhand die in een mangel bekneld raak te, ernstig gewond. Zij is ter observatie naai de Mariastichting vervoerd. Jongen te water. Een achtjarige jongen is dinsdagavond bij het vissen in het water van de Herensingel te Haarlem geraakt. Door handreiking door een onbekend gebleven burger is de jongen op het droge getrokken. Ongeval in - speeltuin. Een achtjarig meisje, dat dinsdagmiddag in de speeltuin aan de Jasmijnstraat speelde, kreeg een schommel tegen haar gezicht. Met een hoofd wonde en een lichte hersenschudding is het naar de woning vervoerd. Onder zeer grote belangstelling van fa milieleden, vrienden, de directeur, de staf en een groot gedeelte van zijn naaste medewerkex-s bij het Provinciaal Water leidingbedrijf Noordholland, is dinsdag middag het stoffelijk overschot van de heer D. G. van Damme, hoofdinspecteur van het PWN, op de algemene begraaf plaats aan de Bergweg te Bloemendaal ter aarde besteld. Nadat de organist het Largo van Handel ten gehore had gebracht, voerde ir. S. Kramer, directeur van het PWN, als enige spreker het woord. Deze zei dat het per soneel van het PWN thans de laatste eer bewees aan een der stafleden die in het bedrijf een vriend voor velen is geweest. Zijn plotseling verscheiden na een zeer kortstondig ziekbed heeft allen diep ge troffen. Het verlies dat zijn vrouw en beide kinderen leden, valt niet te peilen, in zijn bijna 34-jarige loopbaan bij het PWN heeft de heer Van Damme steeds op voorbeeldige wijze zijn taak vervuld, met grote ijver, kundigheid, toewijding en soe pelheid, welke eigenschappen degenen die geregeld met hem samenwerkten, steeds hebben mogen ervaren, aldus ir. Kramer. Een ieder, met wie hij in aanraking kwam mocht hem graag om zijn open en eerlijk karaktei-i zijn zin voor humor en zijn drang naar hulpvaardigheid, waar ook nodig. Nadat op het oi-gel de Etude op. 10, no. 3 van Chopin ten gehore was gebracht, werd onder het spelen van Ase's Tod van E. Grieg de baar grafwaarts gedragen, waar een zwager van de overledene namens de familie dankte voor de blijken van deel neming.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7