Gelijke rechten voor man en vrouw in het huwelijk Geen justitieel onderzoek inzake „Renate Leonhardt" Zie Boven: Vijftig jaar Trojanen En de toren ligt er nog altijd. Minister Van Oven: Twee gelijkwaardige kapiteins op de huwelijksboot geen onmogelijkheid Overval op boerderij berecht Hoofddader krijgt vier jaar Raad voor de Kunst treedt op 15 juni in werking Vrijdag vlootoefeningen voor Hollandse kust Publiek zal schouwspel goed kunnen volgen Een jaar geëist tegen Castricummer Er klopt iets niet met Uw koffieals er geen BUISMAN in zit De aanvaring van de .Boschfontein" Berisping gevraagd tegen kapitein en stuurman Nijverheidsonderwijs vraagt opheffing scholen-bouwstop Mr. W. F. baron Röell overleden Pianisten-prijswinnaars in Holland Festival Gevechten op Ceram Sibajak vertrok zonder „djongos" Indonesische bedienden lieten verstek gaan Kerkelijk Nieuws Frank Brangwyn overleden Maand hechtenis geëist tegen Alkmaars raadslid Bezoek van Engelse parlementsleden Dit jaar ruim tienduizend Nederlanders naar Canada Amateurs mogen kans wagen in wedstrijd Alles op de band Buschauffeur drukte zelf plaatskaartjes WOENSDAG 13 JUNI 1956 (Van onze parlementaire redacteur) Eindelijk is de wettelijke barrière voor de gelijkbereclitigdheid van de gehuwde vrouw, wat haar handelingsbekwaamheid betreft, opgeheven. De Eerste Kamer heeft het met veel vuur door minister Van Oven verdedigde wetsontwerp tot opheffing van de handelingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw goed gekeurd. Dat gebeurde zelfs eenstemmig. De laatste handeling door de minister van Justitie in 's lands vergaderzaal als op dat moment nog niet-demissionaire minister verricht, kan hem zeker alleszins reden tot voldoening geven, want hiermee heeft hij zelf in belangrijke mate de verwezenlijking bevorderd van een gedachte, waarvoor hij zelf dertig jaar lang een nobele strijd heeft gevoerd. Zo is dan bereikt, dat, gelijk de minister zei, de Eerste Kamer er mede voor bezorgd heeft, dat ons land op het punt in kwestie vooraan staat in de rij van de van de beschaafde volken. Mr. Witteman (K.V.P.), prof. Anema (A.R-) én mr. De Vos van Steenwijk (V.V.D.) hadden aanvankelijk nog wel een afwachtende houding aangenomen. Zij meenden dat het aanvankelijke ontwerp- Donker de voorkeur verdiende. In het stelsel-Donker, dat neerkwam op het af leggen van driekwart deel van de weg, die nu bewandeld is, zou de man tenslotte de beherende persoon zijn geweest. Genoemde sprekers bleken daarvoor eigenlijk meer te voélen dan voor de regeling zoals zij nu ter tafel lag sinds de aanneming in de Tweede Kamer van het amendement-v. Rijckevor- sel, waarmee minister Oven het volkomen eens was. Het was eigenlijk zijn geestes kind, zei hij. Het betreft hier niet een zaak van levensbeschouwing, maar een van rechtvaardigheid en vooral van juridische techniek, zo stelde hij voorop. Het enige wat beoogd werd, was vermijding van een nodeloos gecompliceerde regeling als het ontwerp-Donker bevatte. Minister Van Oven ging tenslotte zover, dat hij verklaar de er niet aan te twijfelen of uiteindelijk zou mr. Donker hier geheel aan zijn kant gestaan hebben. „Wij waren mede-, geen tegenstanders," riep hij uit. Het allerbelangrijkste noemde minister Van Oven het voorgestelde artikel 176 van het Burgerlijk Wetboek, waardoor bepaald wordt, dat de verbintenissen van man en vrouw door de huwelijksgoederengemeen schap moeten worden gedragen. De door hem verdedigde gemeenschap was volgens de minister de beste, die denkbaar is, aan gezien zij gebonden wordt door de beide personen, aan wie het gemeenschapvermo gen toebehoort. Van aantasting van de eenheid van het huwelijk was geen sprake. Onjuist was dan ook de opvatting dat er op deze manier twee kapiteins op één schip komen. Dertig jaar lang had mr. Van Oven nooit enig steekhoudend argument tegen het door hem voorgestane stelsel horen aanvoeren. Ook thans niet in de Eerste Kamer. Dit stelsel was deugdelijk en trou wens in overeenstemming met de werke- liikheid, die gelukkig te zien geeft, dat in 99 van de 100 gevallen er twee gelijkwaar dige kapiteins aan boord van de huwelijks boot zijn. Met m r. Kof ff (C.H.) had mevrouw V e r w e yJ o n k e r (P. v. d. A.) zich geheel akkoord met het ontwerp verklaard. Natuurlijk verheugde zij zich over deze nadere voltooiing van de emancipatie van de vrouw en natuurlijk verzuimde zij, ook niet kenbaar te maken, te bétfëürën,' dat de bepaling, dat de man het hoofd van de echtvereniging is, in ons Burgerlijk Wet boek tengevolge van een ook de minister onwelgevallig amendement, dat in de Tweede Kamer een meerderheid verwierf, gehandhaafd is. 'Overigens bleek duidelijk, dat de minister, al kon hij deze beslissing van de Tweede Kamer niet bewonderen, aan het voortbestaan van vermelde bepa ling geen betekenis toekent. In de ochtenduren had minister Luns het genoegen mogen smaken dat zonder hoof- Prinses Margaret van Engeland is naar Zweden gereisd om de Olympische Ruiterspelen bij te iconen. Zij werd op het vliegveld van Stockholm ver welkomd door Prins Bertil. De Zwolse rechtbank heeft de 54-jarige glazenwasser J. v. O. uit Rotterdam, die ervan wordt verdacht samen met drie an deren op 14 augustus van het vorig jaar een overval te hebben gepleegd op een boerderij in Hattem, veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van 6 maanden preventieve hechtenis. Tegen hern was drie .iaar met aftrek geëist. Zowel de officier van justitie als de verdediging van ver dachten had destijds critiek uitgeoefend op de wijze, waarop de politie het onderzoek in de zaak tegen Van O. had verricht. De wet op de Raad voor de Kunst treedt op 15 juni in werking. Op die datum treedt eveneens in werking het Koninklijk Besluit van 17 januari, waarin de samenstelling van deze raad en de plaatsvervanging is geregeld. Voorts wordt met ingang van 15 juni opgeheven de Voorlopige Raad voor de Kunst, die werd ingesteld bij Konink lijk Be§luit van 28 mei 1947. Het is de bedoeling van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de Raad voor de Kunst op een nader te be palen datum in de eerste helft van juli in het openbaar te installeren. De samenstel ling van de raad zal binnenkort worden bekend gemaakt. delijke stemming, met alleen aantekening van het communistische „tegen," het voor stel inzake de parlementaire Beneluxraad werd aangenomen. Prof. Gerretson (C.H.), die voor al bij de geschiedenis van weleer stilstond, bleek van het nieuwe instituut een voor stander te zijn. Hij waarschuwde echter tegen een mogelijke neiging om de Franse taal meer dan het Nederlands tot haar recht te doen komen. Hij brak voorts een lans voor Maastricht als zetel voor genoemd college. Deze keer kon prof. Scher mer h o r n (P.v.d.A.) zich met allerlei, dat door prof. Gerretson werd opgemerkt, ver enigen, zodat hij in dit opzicht meende te kunnen zeggen: „Eind goed, al goed." De woordvoerder van de fractie van de P. v. d. A. vond het nieuwe orgaan nog wel zwak, doordat de ministeriële verantwoor delijkheid te dien opzichte ontbreekt. Maar een goed ding noemde hij het, dat in dat orgaan openbare behandeling van de pro blemen zal plaats vinden, hetgeen een nut tige uitwerking kan hebben op de vorming van de openbare mening en tenslotte aan de groei van de Beneluxsamenwerking weer ten goede kan komen. Met zijn opvatting, dat de parlementaire Beneluxraad boven een uitsluitend consul tatief college uitgaat, bleek minister Luns het geheel eens te zijn. Hij eindigde met er zijn voldoening over uit te spreken, dat „de laatste daad" door hem in de Eerste Kamer verricht, de verdediging was van een voor Nederland, voor Benelux en voor Europa zo belangrijke instelling. Op de oorlogschepen, die vrijdag van Den Helder naar Rotterdam zullen varen, zal tussen IJmuiden en Zandvoort om on geveer elf uur een oefeningsluchtaanval worden uitgevoerd. De schepen varen dan nog niet in groot verband. Dit zal pas om twaalf uur het geval zijn, als de beide krui sers „De Zeven Provinciën" en „De Ruyter" alsmede de Britse kruiser „Glasgow" de aan de vaartocht deelnemende kleinere schepen zullen hebben ingehaald. Zodra dit het geval is, zal tussen 12 uur en 12.30 uur op volle zee een bemanningslid van „De Zeven Provinciën" door middel van lijn en „broek" worden overgebracht naar de „De Ruyter". De schepen stomen dan in verband op naar Scheveningen. Voor Scheveningen zullen alle schepen 90 graden van koers veranderen en recht op de kust afstomen, waarna de oefeningen zullen worden uitgevoerd. Om de toeschou wers in de gelegenheid te stellen alle be wegingen goed te volgen, zullen op de boulevard te Scheveningen over een lengte van ongeveer een kilometer ter hoogte van Kurhaus en Palace hotel, luidsprekers wor den aangebracht. Commentaren aan de wal en op een der schepen zullen de oefeningen toelichten. Te hoge declaraties ingediend Tegen de Castricummer J. van H., hoofd van het Marine Bewakingscorps in Den Helder is door de officier bij de rechtbank te Alkmaar een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van voorarrest geëist, we gens valsheid in geschrifte, meermalen ge pleegd. H. had zijn declaraties opzettelijk te hoog „opgeschroefd" en reiskosten gede clareerd, die hij niet gemaakt had. In to taal had hij 's Rijks schatkist voor f 675 benadeeld. Uit het pleidooi van de verdediger bleek, dat verdachte een goede staat van dienst had. Zijn salaris was aan de lage kant en het kwam voor, dat hij als hoofd van het Marinebewakingscorps zich liet rijden door een chauffeur, wiens loon f 200 hoger was dan zijn eigen salaris. ADVERTENTIE *3? *3? OC7 Ook bij Nescafé en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje BUISMAN wonderen. ^<3* *3? KZP O SZ? De hoofdinspecteur voor de Scheepvaart heeft na een onderzoek, dat ruim drie uur duurde, de Raad voor de Scheepvaart ver zocht de 50-jarige kapitein J. H. B. uit Haarlem, gezagvoerder van het m.s. „Boschfontein" en de derde stuurman van dit schip, de 35-jarige R. W. van der W., uit Den Haag, beiden te bestraffen met het uitspreken van een berisping wegens een aanvaring in het Kanaal, oostelijk van Dover, op 16 februari van dit jaar. Op die avond werd de „Boschfontein" aan bakboord achterscheeps geraakt door de steven van het Noorse m.s. „Anatina", dat uit de tegenovergestelde richting kwam. Het Nederlandse schip liep dicht boven de waterlijn een scheur in de wand op en moest terugkeren naar Nederland. Het was met zes passagiers en een bemanning van 96 koppen half geladen onderweg naar Southampton. Beide schepen waren uitge rust met radar, waarvan echter blijkens de verklaringen onvoldoende gebruik is ge maakt. Op de bruggen vertrouwde men op het betrekkelijk goede zicht, dat op het moment der aanvaring enkele mijlen be droeg. Waakzaamheid verslapt? De schepen voeren vrijwel recht op el kaar in. Ingevolge de reglementen rustte op de .Boschfontein" de plicht, tijdig naar stuurboord uit te wijken, terwijl het Noorse schip rechtuit mocht varen. Vermoedelijk tengevolge van rookpluimen afkomstig van vissersbootjes in de nabijheid, dan wel doordat er misschien een nevelbank gele gen heeft, ontwaarde de Nederlandse stuur man de Noorse boot pas op vrij korte afstand. De hoofdinspecteur wilde voorts de mogelijkheid niet uitsluiten, dat men op de brug van de „Boschfontein" even de waakzaamheid heeft laten verslappen. Op de brug van de Noorse boot werd de kapitein echter ongerust, toen zijn tegen- ganger niet uitweek. In plaats van vijf korte waarschuwingsstoten op de fluit te geven, gaf hij het bevel naar bakboord uit te wijken. Hiervan verwittigde hij de „Boschfontein" door het geven van het gebruikelijke signaal: twee korte stoten. Ongeveer gelijktijdig was de Nederlandse stuurman echter al begonnen met scherp naar stuurboord te draaien, zodat beide boten haaks op elkaar invoeren en de aan varing onvermijdelijk werd: De kapitein van de „Boschfontein" er kende, dat hij te weinig gebruik had ge maakt van de radar, maar hij hield vol, dat er niets gebeurd zou zijn wanneer de Noorse boot normaal rechtdoor zou zijn gevaren of, nog beter, ook naar stuurboord in plaats van naar bakboord had gedraaid. Vlak voor de aanvaring was de kapitein naar de achter de brug gelegen kaarten- kamer gegaan om daar de verdere koers te bepalen. Zijn radar-installatie had hij kort tevoren op een maximum bereik van 2 mijl gezet, zodat op het scherm geen echo te zien was geweest van de naderende Noor. Aan boord van het Noorse schip, zo stond in een verklaring van de Noorse bemanning, had men op het radarscherm de „Boschfontein" op 12 mijl en later nog op 9 mijl afstand waargenomen, doch daar na was er niet meer op het scherm ge keken. De Raad zal later schriftelijk uitspraak doen. „Alle waarschuwingen ten spijt, dreigt, nu toch te gebeuren, wat wij hadden willen voorkomen, namelijk dat wij in de jaren 1958/60, wanneer de hoge geboortegolf van 1946/47 onze scholen passeren zal, onvol doende schoolruimte zullen hebben. Dit betekent afwijzing van leerlingen en over volle klassen, slecht onderwijs en slecht onderlegde arbeidskrachten naderhand". Deze uitlating deed de voorzitter van de Bond van Verenigingen tot het geven van Nijverheidsonderwijs, dr. J. R. van Blom uit Rotterdam, in zijn jaarrede op de dins dag in Arnhem gehouden algemene ver gadering van deze bond. De bond heeft zich daarop in samenwer king met de confessionele zustervereni gingen in eèn request tot de regering ge wend met het dringend verzoek de bouw- stop op scholen, zoveel mogelijk ongedaan te maken. Gestaafd met de nodige cijfers, is in het request gewezen op de onhoud baarheid van de huidige situatie, waarbij op het totaal aan gereedliggende plannen met een gezamenlijke bouwsom van onge veer 300 miljoen, in de eerste jaren hoogstens 25 miljoen per jaar voor nieuw bouw, uitbreiding en restauratie beschik baar zou worden gesteld, terwijl in de aangevraagde aantallen nog nauwelijks rekening was gehouden met de in de lucht hangende verlenging van de leerplicht. Dezer dagen is in Den Haag onverwacht overleden mr. W. F. baron Röell, hoofd van het bureau culturele zaken van het mini sterie van Buitenlandse Zaken. Hij was 48 jaar. W. F. baron Röell werd 22 januari 1908 te Arnhem geboren. Hij bezocht het gym nasium te Haarlem en studeerde rechtswe tenschappen aan de rijksuniversiteit te Leiden. In 1938 kwam hij bij het ministe rie van Buitenlandse Zaken. In juli 1950 werd hij hoofd van het bureau culturele zaken en op 1 januari-1951 volgde zijn be noeming tot referendaris. De begrafenis heeft dinsdag plaats gehad. De prijswinnaars van het Concours Ko ningin Elisabeth, in Brussel gehouden, zul len solisten zijn bij de twee concerten die het symfonie-orkest van de Belgische Na tionale Omroep in het Holland Festival zal geven op zaterdag 16 juni in het Concert gebouw te Amsterdam en zondag 17 juni in de Kurzaal te Scheveningen. In Amsterdam zal de tweede prijswin naar van dit concours, de Amerikaan John Browning, optreden met het Tweede Pia noconcert van Brahms, in Scheveningen speelt de eerste prijswinnaar, Vladimir Askenazy, het Eerste Pianoconcert van Franz Liszt. Uit Djakarta meldt United Press dat een mobiele politiebrigade twee guerilla's ge dood en zeven andere verwond heeft bij gevechten op Ceram. De Indonesische regering beschuldigde Nederland ervan, dat Nederlandse torpedo- bootjagers de opstandelingen van de repu bliek der Zuid Molukken van wapens voor zien. De guerilla's behoorden tot deze op standelingen. Bij de Stoomvaart Maatschappij „Neder land" en de Rotterdamse Lloyd te Amster dam zijn moeilijkheden gerezen met het Indonesisch scheepspersoneel. Begin mei hadden enkele bedienden een vrachtschip van de maatschappij Nederland zonder ver lof verlaten. Zij zijn daarop ontslagen. Naar aanleiding daarvan is het overige Indo nesische bedieningspersoneel een stakings actie begonnen, die tot gevolg had, dat de Sibajak gisteravond zonder deze „djongos" uit Rotterdam naar Australië moest ver trekken. Besprekingen van de directies der maat schappijen met het Indonesische Hoge Commissariaat over deze kwestie leidden niet tot een oplossing, zodat de Sibajak van de Rotterdamse Lloyd, onder com mando van kapitein J. Roos uit Wassenaar gisteravond om kwart over zes met ruim 900 emigranten aan boord zonder de 145 djongos vertrok. De Lloyd had enkele tien tallen hofmeesters van andere schepen ge charterd en bovendien zijn er een twee honderd jonge vrijgezellen aan boord, die zich tegen betaling in Australisch geld bereid verklaard hebben, de d.iongos te vervangen. Men zal echter slechts enkele tientallen van hen nodig hebben. Ook op de „Oranje" en de „Zuiderkruis", die beide in de Amsterdamse haven liggen, zijn dergelijke moeilijkheden. De maatschappij „Nederland" heeft, evenals de Lloyd, maatregelen ter voor ziening in de personeelsbezetting getroffen om de genoemde schepen in ieder geval op tijd te doen vertrekken. De „Oranje" moet vrijdag uit Amsterdam afvaren. Doopsgez. Broederschap Aangenomen naar Berlikum H. B. Kos- sen te IJlst. Dit jaar viert de ont dekking van vier kleine planeetjes haar tiende lustrum. Ze heten Achil les, Hector, Nestor en Patroclus en lopen in ongeveer twaalf jaar rondom de zon in vrijwel dezelfde baan die Jupi ter volgt. Later zijn er nog negen soortgenoten van deze dwergplaneten ontdekt en evenals de vier van 1906 kregen ze de namen van helden uit de Tro jaanse oorlog. Acht er van snellen voor Jupiter uit; de vijf andere vol gen de reuzenplaneet. Zowel de acht herauten als de vijf volgelingen bewaren steeds ongeveer dezelfde afstand tot Ju piter, namelijk circa zestig graden en elk der groepen vormt dus (zie de tekening) een gelijk zijdige driehoek met Ju piter en de zon. Het zijn dwerglichaam pjes van het soort dat men planetoïden noemt. Nu horen planetoïden, zoals u weet, van oor sprong thuis in een baan welke tussen de banen van Mars en Jupiter in ligt. En niet alleen hun baan, maar ook hun ge middelde omlooptijd ligt tussen die van Mars (1,89 jaar) en Jupiter (11,86 jaar) in. Zij duurt na melijk 4,7 jaar. Maar die waarde is een gemiddelde waarde. Er zijn planetoïden die aan zienlijk langer over een omloop om de zon doen; er zijn ook snellere. Maar planetoïden met omloop tijden van 5,93 jaar en 3,95 jaar zijn er niet. Op de plaatsen waar zij zou ''■fa* den behoren rond te lo pen vertoont het vrij brede baanvlak der pla netoïden gapingen, open ringen. Nu zijn 5,93 jaar en 3,95 jaar respectievelijk de helft en een derde van de omlooptijd van Jupi ter. Ronden we voor de leesbaarheid de hier ter sprake gekomen getal len even af, dan zien we als omlooptijd van Jupi ter 12 jaar en als die van de ontbrekende pla netoïden 6 en 4 jaar. (Er zijn nog meer van die gapingen, n.l. op die plaatsen icaar planetoï den met 2/5 en 315 van Jupiters omlooptijd zou den moeten rondlopen, maar we zullen ons hou den aan één voorbeeld). Om alles haarfijn uit de doeken te doen is flink wat hemelmechanica nodig, maar één voor beeld maakt de kwestie al heel duidelijk: een planetoïde die zes jaar nodig heeft voor één om loop om de zon (de helft van Jupiters omlooptijd dus) wordt steeds op hetzelfde punt van zijn baan hevig door Jupi ters aantrekkingskracht gestoord. De baan wordt vervormd en de plane toïde zoekt tenslotte een plaats op waar zij haar gestoorde evenwicht her vindt. Theoretisch was al in de vorige eeuw bere kend waar dié even wichtspunten zouden moeten liggen: het wa ren de hoekpunten van de hierboven bedoelde gelijkzijdige driehoeken. In 1906 zette de waar neming de kroon op dit theoretische werk met de ontdekking van vier „Trojanen" zoals ze sindsdien worden ge noemd. G. v. W. „Zolang niet met klemmende bewijzen is aangetoond dat er zich in het wrak van de „Renate Leonhardt" op de Haaksgronden geen goud bevindt, zal de justitie naar de activiteiten van de coöperatieve bergings vereniging „Renate Leonhardt" geen onder zoek in de strafrechtelijke sfeer instellen". Aldus deelde ons de officier van justitie in Alkmaar, jhr. mr. A. Reigersman, mede naar aanleiding van geruchten als zou de justitie overwegen een onderzoek te doen instellen naar de beweerde goudschat in het wrak van de Renate. Een verband van een dergelijk onderzoek met eventuele stappen van de justitie om te voorkomen dat nog meer mensen zich financieel interesseren in de expeditie van de bergingsmaatschappij van de heer P. Visser, ontkende de officier ten stelligste. Hij voegde hieraan toe dat er bij de tegen standers van de expeditie wel stellige twij fel heerst aan het bestaan van de goud schat, maar dat men er nog steeds niet in is geslaagd deze twijfel om te zetten in onomstotelijke zekerheid. Omtrent een uitvaren van de expeditie van de coöperatieve bergingsmaatschappij „Renate Leonhardt" naar het wrak van het gelijknamige schip op de Haaksgronden, is bij de daarbij betrokken instanties overi gens nog niets bekend. Noch de haven meester van IJmuiden, noch de firma Wijs muller, die de duiktoren zou moeten ver slepen, hebben iets van de heer Visser ge hoord. De heer G. v. d. Vuurst, directeur van de firma Wijsmuller, deelde ons mede, dat hij niet aan een eventueel uitvaren zal meewerken voordat hij zekerheid heeft dat de Coöp. Bergingsmaatschappij over vol doende geldmiddelen beschikt om zijn aan deel in de expeditie te bekostigen. Tot nu toe blijft het dus bij de door de heer Visser in Utrecht gedane mededelingen dat hij met zijn duiktoren het komende weekeinde zal uitvaren. De duiktoren ligt dus nog steeds scheef gezakt op de bodem van het. Noordzee kanaal ter hoogte van IJmuiden. De Engelse schilder Sir Frank Brangwyn is maandagavond te Ditchling op 89-jarige leeftijd gestorven. Vooral door zijn fresco's verwierf hij internationale bekendheid. Ook ontwierp hij meubilair, weefsels, aar dewerk en voorwerpen uit glas en metaal. Brangwyn had zeer veel buitenlandse onderscheidingen. MÉmÊmSm X .W;ï: Gezicht op de nieuwe aanioinst voor de vloot van kleine vaartuigen, die de R.A.F. in Immingham bij Grimsby heeft gestationeerd. Het vaartuig xcordt aangedreven door drie Napier Lyon-motoren met een gezamenlijk vermogen van 1.800 pk, waar door het meer dan dertig knopen per uur kan lopen. De voornaamste taak van het schip is de opsporing en redding van op zee verongelukte piloten. Geneeskundige verklaring vervalstP Een maand hechtenis en intrekking van het rijbewijs is voor de Alkmaarse recht bank geëist tegen het Alkmaarse raadslid H. Th. M. wegens het opzettelijk foutief invullen van een geneeskundige verklaring die nodig was voor het verkrijgen van een rijbewijs. Hij had op het vragenformulier ingevuld, dat hij nog over beide ogen be schikte, terwijl hij in feite maar één oog kan gebruiken. Enkele maanden geleden had hij een verkeersongeval veroorzaakt, dat de officier weet aan M.'s slechte ge zichtsvermogen. Uit een oogpunt van vei ligheid achtte de officier het nodig ver dachte zo lang mogelijk van de weg te hou den. Hij herinnerde eraan, dat een oogarts geen geneeskundige verklaring over M. wilde afgeven. Daarentegen wees de verdediger van M. op doktersverklaringen, waaruit bleek, dat verdachte wel in staat geacht kan worden een motorrijtuig te besturen. In zijn werk kring als vertegenwoordiger heeft M. een auto nodig. Zo was hij er toe gekomen een foutieve verklaring af te geven. Pleiter vroeg een voorwaardelijke straf of een geldboete. Uitspraak over 14 dagen. Op uitnodiging van de „Road Campaign Council", het comité, dat ijvert voor betere wegen in Groot-Brittannië, brengen 25 par lementsleden een bezoek aan Duitsland en Nederland. Vandaag en donderdag bezich tigen zij de autowegen tussen Hamburg en Keulen. Vrijdag zullen de parlements-leden de brug over de Lek bij Vianen, de Utrecht se rondweg, de rotonde en het rijwielpaden systeem bezichtigen. Na een lunch in „Es planade" gaan zij naar Rotterdam o.m. de tunneltraverse bekijken. Nadien zal het ge zelschap in het ministerie van Waterstaat een ontmoeting hebben met Nederlandse Kamerleden. LETHBRIDGE (United Press) Ver wacht wordt dat dit jaar 10.000 Nederland se immigranten naar Canada zullen komen en volgend jaar 20.000, aldus heeft de heer G. J. Vink, leider van een groep Neder landse landbouw- en immigratie-deskun digen die een rondreis door Zuid Alberta (Canada) maakt, alhier verklaard. In 1955 zijn 7000 Nederlandse immigranten naar Canada gegaan. Radio-Luxemburg in Haarlem In november sterke zender voor Nederlandse uitzendingen Naar wij vernemen zal Radio-Luxem burg in november van dit jaar een nieuwe speciaal op Engeland, België en Nederland gerichte zender in gebruik nemen. Deze zender zal de huidige op 208 meter wer kende installatie, welke een antennever mogen van 150 kilowatt heeft, vervangen. Het nieuwe middengolf-station zal niet min der dan 350 kilowatt sterk zijn en ook op een geografisch gunstiger punt zijn gelegen. De huidige zender staat namelijk, evenals de langegolf-zender voor het Franse taal gebied, in Junglinster halverwege Luxem burg-stad en Echternach. De nieuwe zender wordt op een plateau in het noorden van liet Groot-Hertogdom gebouwd. Intussen is Radio- Luxemburg bezig het contact met zijn Nederlandse luisteraars contact dat in de aether het best door mid del van de kortegolfzender op 49,26 meter tot stand komt te verstevigen door middel van de uitzending „Waag uw kans", welke elke zondagmiddag van 13 tot 13.30 uur wordt uitgezonden. Dit programma be helst eigenlijk een Benelux-amateur-variété in de vorm van een onderlinge competitie tussen dertig Belgische en dertig Neder landse steden. De best geplaatsten van elke stad komen in een in Luxemburg te houden finale. Speciale prijzen voor de winnaars zijn er niet: de eer om uitgezonden te worden en de kans op contracten voor radio en gram mofoon vormen reeds voldoende drijfveer voor de meesten. In dat toernooi komt nu ook Haarlem aan de beurt. De auto's van Radio-Luxem burg komen op zondag 15 juli naar de Spaarnestad, waai' om half zeven in het Gemeentelijk Concertgebouw de voorse lectie begint voor het programma „Waag uw kans". Ongeveer de helft van degenen die zich aan die voorselectie hebben onder worpen komen in aanmerking om op te treden in het programma dat 's avonds om acht uur begint en dat ook voor het publiek toegankelijk is. De regisseur H. J. M. Ter heggen, die deze programmareeks voorbe reidt, brengt bovendien de bekende artiest Bueno de Mesquita, een specialist in één- mansshows, en de pianist Joop de Leur mee om het programma, op te luisteren en de amateurs te begeleiden. Dit gehele programma wordt op de band opgenomen om in Brussel door een ano nieme jury, bestaande uit drie Nederlanders en twee Belgen, te worden beluisterd. Die jury maakt dan een keuze voor het-pro gramma van een half uur, dat op zondag middag 19 augustus wordt uitgezonden. De besten van dat programma dingen dan weer mee in de finale tezamen met de besten van de 59 andere Belgische en Ne derlandse steden die in de serie betrokken zijn. De heer Terheggen vertelde ons, dat zich gemiddeld zestig gegadigden voor de proeven aanmelden. Ongeveer 24 tot 30 solisten worden dan voor het openbaar op treden uitgekozen, twaalf daarvan komen in de uitzending. Alle genres die voor de radio geschikt zijn worden toegelaten, dus zowel vrolijke als ernstige nummers. Het behoeven ook geen solonummers te zijn: ensembles, zowel orkestraal als vocaal, kunnen zich ook aan melden. Het bureau van Haarlems Bloei aan de Grote Markt (Stadhuis) heeft zich belast met de uitgifte van de aanmeldingsformu lieren voor deze wedstrijd. Voor de Rotterdamse rechtbank heeft een 38-jarige buschauffeur van de Rotterdam se Tramweg Maatschappij terechtgestaan, dde ruim een half jaar lang aan zijn pas sagiers plaatskaartjes had verkocht, die hij zelf gedrukt had op een uit de garage van het bedrijf meegenomen plaatskaarten- machine. Op deze manier had de chauffeur cie maatschappij voor tweeduizend gulden benadeeld. Dit geld had hij in zijn huis houden gebruikt. De officier van justitie eiste een jaar gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De verdediger zei dat er weinig controle in de garages was. Men heeft er nooit iets van gemerkt dat de verdachte de plaats- kaartenmachine mee naar huis had ge nomen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9