BRdUfl O PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR 10 en 20% KORTING Roomboter Wereldnieuws Leggen van boei en vertrek bergingstoren weer uitgesteld „ABACO" MATRAS 52.50 „P. Visser deed onjuiste bewering omtrent vordering van GENIUS" show flljpj De radio geeft zaterdag NAAIMACHINES Op elk boodschappenlijstje hoort ROOMBOTER och ió Wet zo J 2 Iff SS* nog niet verklappen hoorl scheert 3X sneller èn MtétjUuL schoon Wegenwachter gedood bij aanrijding Ziekenauto reed huis binnen Kerkelijk Nieuws Hoge geestelijken uit Rusland op Schiphol Tramtunnel te Rotterdam Loonbelasting militairen bij opkomst van korte duur Verzonken stad gezocht ter hoogte van Jamaica Indonesië protesteert tegen film „Verloren Continent" Neem een pakje extra voor de zonaagl Examens RUIMTE VRIJDAG 15 JUNI 1956 De aandeelhouders van de Coöperatieve Bergingsverenigring; „Renate Leonhardt" u.a., die maandag van hun voorzitter, de heer P. Visser uit Wijde Wormer te horen kregen, dat de bergingstoren zaterdag of volgende week maandag naar zee zou ver trekken, kunnen die hoop thans opnieuw laten varen. De firma Scholten uit Diemen, die een anker bij de toren in het Noord zeekanaal moet verwijderen en voorts een al losgehakte betonvloer en een compres sor met behulp van een motorscheepje moet afvoeren, wordt door pech achter volgd en is woensdag en ook gisteren niet met het werk begonnen. Voorts zal eerst de boei, die boven het wrak van de „Re nate" behoort te drijven, nog gelegd moe ten worden. Deze ton ligt thans nog in de haven van Den Helder tegenover het ha venkantoor. De heer P. Visser, die wij gisteravond nog spraken, zei ons, dat de firma Scholten nu in de loop van volgende week met het laatste werk hoopt te beginnen. Het scheepje, dat deze firma bij de werkzaam heden moet gebruiken, heeft enige manke menten. De boei, die nog boven de „Renate" moet worden gelegd, zal de tijd van uitvaren niet belemmeren, meende de heer Visser. „We gaan er met een paar Helderse kotters naar toe en vinden de plek vast wel terug. De mast steekt nog boven de grond uit". Kortom: ook nu is het lied van „uitstel van vertrek" weer begonnen. Tot eind vol gende week is IJmuiden in ieder geval nog ADVERTENTIE Papa krijgt op Vaderdag het mooiste en beste droogscheer- apparaat dat in de winkel te krijgen is. Braun Special luxe cassette 69.75 plastic cassette I 61.75 kartonnen doos 1*59.75 Braun Standaard I 34.75 Imp. N,V. Hapé Nwe Herengracht 11 A dam tel. 48882 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.40 Amusementsmuziek. 14.00 Boekbespre king. 14.10 Platen. 14.20 Idem. 14.40 Jeugd koor. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Fanfare-orkest. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.40 Jazzmuziek. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek overzicht. 18.25 Platen. 18.30 Van het Binnenhof. 18.40 Dansmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 20.00 Lichtbaken. 20.20 Actualiteiten. 20.35 Platen. 20.40 Eureka. 21.30 Cabaret. 22.00 Platen. 22.20 Idem. 22.35 Wij luiden de zondag in!, avondgebed en litur gische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22-24.00 Platen met commen taar. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijttafel. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Tijdelijk uitge schakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Pianovoordracht. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Accordeonorkest. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Lichte muziek. 14.30 Voor de jeugd. 15.05 Platen met toelichting. 15.35 Van de wieg tot het graf. 15.50 Koorconcert. 16.50 Platen. 17.00 Weekjournaal. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Dansmuziek. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch aller lei. Een en ander over de vijftien landen aan gesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artis tieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 De Bijbel in het Kerkelijk jaar, cause rie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20T" Metropole-orkest. 21.00 Voordracht met muziek. 21.20 Platen. 21.30 Socialistisch com mentaar. 21.45 Leert uw landgenoten ken nen. 22.15 Hammondorgel. 22.40 Binnen zon der kloppen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15- 24.00 Platen. TELEVISIE (AVRO, VARA, NTS). 17.00-17.30 Voor de kinderen. 20.00 Jour naal en weeroverzicht. 20.15 Gevarieerd pro gramma. 21.05 Filmverzoekprogramma. 21.30 Elektronische tienkamp. 22.15-22.35 Euro visie: Olympische ruiterspelen 1956. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Operettemuziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-Alma nak. 14.30 Radiojournaal. 15.00 Platen. 15.10 Idem. 16.00 Accordeon. 16.15 Platen. 16.30 Accordeon. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Pianorecital. 17.30 Platen. 17.45 Orgelmuziek. 18.00 Koorzang. 18.15 Pla ten. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Amusementsorkest. 20.10 Platen. 20.15 Orkestconcert. 22.15 Nieuws. 22.30 Verzoek programma. 23.00 Nieuws. 23.05 Jazzmuziek. 23.40-24.00 Platen. de scheef hangende toren in het Noordzee kanaal rijk. Onjuiste bewering Inmiddels mochten we van mr. M. A. van Eek en mr. J. Jansonius, advocaten en procureurs te Haarlem, een schrijven ont vangen, waarin de bewering van de heer P. Visser, gedaan op de aandeelhouders vergadering van maandag te Utrecht over de vordering van de firma Genius te IJmuiden op de vereniging „Renate Leon hardt", onjuist wordt genoemd. De firma Genius heeft nimmer erkend, dat haar vor dering te hoog zou zijn. De oorspronkelijke vordering wordt nog volledig gehandhaafd, zodat het voor mr. Jansonius en mr. Van Eek een raadsel is waarop de heer Visser zijn in de vergadering gedane bewering baseert. In de tweede plaats is de opmer king van de heer Visser, als zou Genius de procedure rekken, niet juist. Ten tijde van de vergadering had Genius geconclu deerd en was niet zij, doch de Coöperatie ve Bergingsvereniging aan de beurt om te concluderen. Donderdagmorgen is op de rijksweg Roer mondVenlo onder de gemeente Swalmen de 28-jarige ongehuwde rayonwegenwach ter A. H. van de K., die met zijn motor zijspan patrouille reed, door een auto aan gereden en verongelukt. Kort na aankomst in het ziekenhuis te Roermond is hij over leden. Het slachtoffer was sinds vijf jaar bij de wegenwacht en had een uitstekende staat van dienst. De wegenwachter reed achteraan in een file auto's. Achter hem reed een kleine personenwagen. Een Belgische vrachtauto zou geprobeerd hebben zich in de file aan te sluiten. Van deze wagen weigerde echter de remmen. Dientengevolge werd de kleine personenauto opgeduwd. Deze botste op haar beurt achter tegen de wegenwachter op, die op de linkerweghelft werd gedrukt en vervolgens door de Belgische vracht wagen aangereden. Een ziekenauto van een particuliere on dernemer in Amsterdam-Noord is donder dagmorgen in een bocht tegen een woon huis aangereden waarbij een groot midden raam en een stuk van de pui werden ver nield. De wagen moest uit de voorpui wor den weggetrokken. Gelukkig bevonden de bewoners zich alle nog op de bovenverdie ping. De wagen werd bestuurd door een broe der, die nog geen rijbewijs heeft. Bij het nemen van de bocht in de zeer smalle straat reed het rechterachterwiel over de trottoirband heen. Door de schok schoot volgens de broeder de voorbank waarop hij zat naar voren. Hierbij raakte zijn voet bekneld op het gaspedaal. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Willemstad, (Curapao) (Ver. Prot. Gem.) Ph. P. Meerburg, res.-leger- pred. te Bussum. Aangenomen naar Amsterdam (als koop- vaardijpred.) L. A. Bodaan te Dordrecht. Bedankt voor Wijk bij Heusden C. Treu- re te Ederveen. Geref. Kerken Beroepen te Drachten (vac. P. Riemer- sma) A. J. Besselaar te Krabbendijke; te Katwijk aan Zee (vac. A. L. Bos) E. I. F. Nawijn, miss. pred. v. d. Jodenzending te 's-Gravenhage-Oost. Benoemd tot hulppred. te Montfoort en te Rotterdam-Charlois ds. W. Steunenberg, a.s. em. pred. te Rotterdam-Zuid. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Vlissingen A. H. Schippers te Hillegom. Geref. Gemeenten Bedankt voor Rotterdam-Zuid Chr. v. Dam te Barneveld. ADVERTENTIE GEEN BRADERIE WEL BRADERIE-PRIJZEN Gedurende één week VOOR BETERE KLEDING Gen. Cronjéstr. 120, Haarlem, Tel. 14646 ADVERTENTIE Alle merken - Ruime keuze ENGEL, Grote Houtstr. 181, Tel. 14444, Haarl. Donderdagavond is op Schiphol met de Super Constellation „Griffioen" van de K.L.M. een aantal hoge Russische geeste lijken, op doorreis van Amerika naar Rus land, aangekomen. Het gezelschap staat onder leiding van metropoliet Nicolas van Kroetizk en Kolomna, de „locum tenens" van het patriarchaat Moskou. Voorts maakt de „aartspriester" Michael Slawnitzky van Leningrad, tezamen met een bisschop van de Armeense kerk, een aartsbisschop van de Russische Lutherse kerk en een ver tegenwoordiger van de Baptistenkerk in de Sovjet-Unie deel uit van het gezelschap. Zij hebben twee weken lang een reis ge maakt door de V. S. De metropoliet prees de hartelijkheid en de gastvrijheid van de Amerikaanse christenen, op wier uitnodi ging hij met zijn gezelschap de reis door Amerika had gemaakt. De „bom" Zoals wij gisteren meldden, had het vliegtuig, waarmee de geestelijken uit Amerika terugreisden, enige vertraging, omdat men meende dat er een bom in was geplaatst. Hierover vertelde gezagvoerder J. C. Pool, dat hij, toen hij met zijn machine aan het begin van de startbaan stond, door een vrouwelijk lid van het grondpersoneel was gewaarschuwd, dat een onbekende het New Yorkse vliegveld had opgebeld met de mededeling, dat een bomaanslag op de „Griffioen" was voorbereid. Onmiddel lijk werd een onderzoek ingesteld door een groep van de New Yorkse politie en leden van de F.B.I. Het onderzoek, waarbij alle bagage met röntgenstralen werd onder zocht, nam vier uur in beslag. Vrijwel onmiddellijk na hun aankomst vertrokken de Russische geestelijken met een speciaal K.L.M.-vliegtuig naar Stock holm, vanwaar de reis naar Moskou zal worden voortgezet. Het gezelschap werd op Schiphol ver welkomd door de archimandriet Dionysius uit Den Haag, deken van de Russische Or thodoxe kerk in Nederland. De gemeenteraad van Rotterdam heeft in principe besloten een tramtunnel te doen aanleggen onder de Nieuwe Maas, die het hart van de binnenstad met het zui delijke stadsdeel zal verbinden. Het ligt in de bedoeling in het voorjaar van 1957 met de aanleg te beginnen. Door het ministerie van Oorlog worden regelmatig dienstplichtige militairen die met groot verlof zijn, voor een of enkele dagen in werkelijke dienst geroepen, ten einde aan een korte oefening deel te nemen of een demonstratie bij te wonen. Om praktische redenen heeft de staats secretaris van Financiën goedgekeurd, dat op de vergoedingen toekomende aan mili tairen, die bij opkomst van korte duur minder dan vijf dagen in werkelijke dienst verblijven, geen loonbelasting wordt inge houden. Het invullen van een werknemers verklaring kan in deze gevallen eveneens achterwege blijven.. Na afloop van het kalenderjaar zullen echter op de gewone wijze loonbelastingkaarten worden inge zonden. KINGSTON (Reuter) De Amerikaanse miljonair Edward Link is van plan ter hoogte van Jamaica opsporingen te laten verrichten naar de verzonken stad „Port Royal" die haar weelde voornamelijk te danken had aan schatten, die in de zeven tiende eeuw aan Spaanse schepen werden ontroofd. Link wil allereerst de plaats be palen van de kathedraal, waar zich de graftombe van Sir Henry Morgan, de uit Wales afkomstige zeerover en destijds gou verneur van Jamaica, bevindt. De stad Port Royal werd bij een aard beving in 1692 gedeeltelijk door de zee ver zwolgen. Zij telde 'toen achthonderd hui zen, tegen New York vijfhonderd. Twee derde van de stad verdween onder water. Het resterende gedeelte behoort nu bij Kingston. Men meent reeds sporen gevon den te hebben van het fort James, dat het bolwerk van Port Royal was. De Indonesische delegatie voor het Azia tische filmfestival heeft woensdag krachtig geprotesteert tegen de vertoning van de Italiaanse film „Verloren continent", die als een gast-inzending was geaccepteerd. De Indonesiërs vinden dat door de ver toning van de film de nationale gevoelens van hun land worden gekwetst. Het bestuur van het festival besloot daarop de film niet te vertonen onder auspiciën van de federatie van filmprodu centen in Azië. (Het ontbreekt ons nog aan gegevens die uitwijzen waarop de Indone siërs hun protest baseren. De film, die reeds in ons land is vertoond, leek daartoe geen aanleiding te geven. Red.). ADVERTENTIE Steeds meer Nederlandse moeders zien in, hoeveel goeds roomboter in hun gezin kan doen. Zij schrijven roomboter op hun boodschappenlijstje, omdat zij graag iets over hebben voor de natuurvitaminen, natuurlijke voedingswaarde en natuurlijk-fijne smaak. Goed voorbeeld... De huisvrouwen in België, Zwitserland en andere landen geven nog steeds het goede voorbeeld. Zij gebruiken zelfs vele malen*) méér roomboter, hoewel zij hiervoor toch een hogere prijs moeten betalen dan de Nederlandse huisvrouw! Zij hebben ondervonden, dat een goede maaltijd de roomboter waard is. Alleen roomboter maakt de warme gerechten en de boterhammen veel gezonder en stukken lekkerder! Als u de proef neemt, zult u direct bemer ken, dat u 't beste uit bent met Spaar de Rfjksboter- merken. In ruil daar voor krijgt u circus plaatjes voor het prachtige roomboter- album. Vraag uw leve rancier inlichtingen. De nauwkeurige cijfers zijn: in Zweden. 3,64x zoveel België. Duitsland Frankrijk Zwitserland Puhlikatie: Het Nederlands Zuivelbureau. 's-Oravenhace HITTEGOLF IN NEW YORK Het personeel van de ondergrondse in New York heeft gisteren negen uur ge staakt. Er heerste een hittegolf in de stad, zodat er bijzonder veel geëist werd van de zenuwen van het publiek zowel als van de politie en brandweer die overuren moesten- maken. Een kwart miljoen mensen die op Coney Island (een strandcentrum buiten de stad) koelte hadden gezocht, konden slechts met grote moeite en aanzienlijk op onthoud in de stad terugkomen. Stakin gen van de ondergrondse zijn in de staat New York bij de wet verboden. De actie was uitgegaan van een nieuwe vakbond, die zegt ongeveer twee derden van het aan tal bestuurders te vertegenwoordigen. De bedoeling was een actie om erkenning van de bond kracht bij te zetten. ADVERTENTIE met binnenvering 15 jaar garantie 80x190 KRUISSTRAAT HAARLEM - TELEFOON 11491 Rotterdam: (Stichting Klinisch Hoger Onderwijs): Geslaagd voor het semi-arts- examen mej. N. K. J. Klop, Voorburg, en de heren J. Spijker, Schiedam; E. A. Martis, Rotterdam; A. G. M. van Vliet, Waalwijk; W. P. H. A. Rijnders, Wassenaar; A. M. Sla ger, Schoonhoven en P. Gravendeel, Voor burg. Geslaagd voor het artsexamen A. van Maarseveen, Utrecht; P. W. C. Kloppenburg, Rotterdam; J. W. Pinke, Voorburg: J. J. T. Poederbach, Rotterdam en H. T. Planteyds, Rotterdam. Leiden: Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde de heer W. A. Herrmann te Den Haag. Tot doctor in de wis- en natuurkunde is gepromoveerd de heer P. W. Kasteleyn te Leiden. Rotterdam: Geslaagd voor het kandidaats examen in de economische wetenschappen de heren H. J. Th. Medemblik, Leidschen- dam, R. Moens, Meersen en W. Jansen, H. A. Bruring, L. de Vos, H. H. Meihuizen, A. D. J. Schaap en H. H. de Jonge, allen te Rotterdam. Geslaagd voor het doctoraal examen de heren J. Koopman. Voorburg, P. Groeneveld en C. Hartog, beiden te Rot terdam. AMERIKAANSE MISSIONARISSEN VRIJGELATEN Het communistisch-Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Britse autoriteiten van Hongkong en van in ken nis gesteld dat twee Amerikaanse missio narissen in vrijheid gesteld zullen worden daar zij de hun indertijd opgelegde gevan genisstraffen hebben uitgezeten. Het zijn twee Jezuieten uit San Francisco. Relief. Twee inwoners van Nyon (Zwitser land) hebben een procédé uitgevonden voor televisie in relief, zo meldt het blad „La Suisse". Op 2 juli zal een demonstratie worden gegeven. Eerste. Westduitse luchtmachtofficieren hebben op het vliegveld Wahn bij Keu len de eerste Messerschmidt-straaljager geïnspecteerd, welke in Spanje is ge- bouwd. Terug. Stanislaw Mackiewicz, een oud premier van de Poolse regering in bal lingschap, is met zijn vrouw en dochter in Warschau teruggekeerd, aldus meldt radio-Warschau. Beter. De toestand van koning Zhir Sjah van Afghanistan, die ernstig ziek was, is niet langer zorgwekkend, zo meldt radio-Kaboel. De artsen hebben de 42- jarige koning volledige rust voorge schreven. Haatcampagne. Het gerechtshof van Schwerin, in Oost-Duitsland, heeft een predikant tot vijfeneenhalf jaar dwang arbeid veroordeeld wegens het „voeren van een haatcampagne tegen de Oost- duitse staat" en het helpen van perso nen, die wilden uitwijken. Multi. De Amerikaanse republikeinse par tij heeft in een verkiezingspamflet ver klaard, dat zes democratische senatoren multimiljonair zijn: Burd, Green, Kerr, Lehman, Murray en Symington. Een aantal andere democratische leiders, onder wie Stevenson en Harriman, zijn zeer gefortuneerd. Rusthuizen. Tijdens de besprekingen van de commissie voor dwangarbeid van de Internationale Arbeidsorganisatie heeft de Bulgaarse gedelegeerde voorgesteld, dat de commissie naar Bulgarije gaat om te zien of daar concentratiekampen zijn. „U zult daar geen concentratie kampen vinden", aldus de Bulgaar, „al leen maar rusthuizen. Toeneming. Volgens de Britse raad voor economisch onderzoek is het aantal ge vallen van dronkenschap onder minder jarige Britten vorig jaar met een derde toegenomen. Welvaart. Dr. Luongo uit Los Angeles heeft verklaard dat steeds meer tekenen er op wijzen, dat hartkwalen op jeug dige en middelbare leeftijd in verband staan met de toegenomen welvaart gemakkelijke baantjes en veel vrije tijd. Stelselmatige lichaamsoefening en ge wichtscontrole, op jeugdige leeftijd be gonnen, zouden naar zijn mening dien stig zijn. Nieuw. Ex-premier Sabri Assali, de leider der Syrische nationale partij, heeft een nieuwe regering gevormd. Het Libanese parlement heeft zijn vertrouwen uitge sproken in de nieuwe regering van pre mier Jafi. De binnen- en buitenlandse politiek zal ongewijzigd blijven. Controle. Westelijke correspondenten mochten donderdag hun berichten over het bezoek van president Tito van Joe goslavië die op het ogenblik aan de kust van de Zwarte Zee uitrust, niet naar het buitenland telefoneren. De Russi sche autoriteiten lieten hen de berich ten telegrafisch versturen. Men neemt aan dat men wilde voorkomen dat on gecontroleerde berichten uit de provin cie naar het buitenland gaan. Onmisbaar. De Marokkaanse staatssecre taris van Voorlichting heeft in Rabat verklaard dat het alle Joden vrij staat Marokko te verlaten, hoewel hun aan wezigheid in Marokko uit economisch oogpunt bezien eigenlijk onmisbaar is, De opheffing van de Cadima-organisa- tie, die met Israëlische steun de emigra tie van Marokkaanse Joden naar Israel verzorgt, is slechts een maatregel tegen een particuliere organisatie, aldus de staatssecretaris. Psychose. Tientallen Salzburgers raad plegen hun dokter wegens moeheid, koortsigheid en hartkloppingen, zo meldt het blad „Neuer Kurier". Zij vrezen dat hun ziekten het gevolg zijn van ver hoogde radio-activiteit in de lucht na de jongste atoomontploffingen. De art sen zeggen dat de ongemakken van sommige patiënten lijken op een ziekte, die veroorzaakt wordt door te intensieve kuren in minerale baden met radio actief water. Velen hebben alleen maar last van de plotselinge weersverande ring, menen zij. ADVERTENTIE 59. Hoewel de verzamelaars er vreemde opvattingen op na hielden over verzame len en stelen, waren zij toch niet zo on eerlijk als zij schenen. Toen dan ook Heer Staalhart had verkondigd, dat hij graag alles terug had, wat uit zijn museum was weggenomen, schikten zij zich hierin spor tief en gaven alles terug, zij het dan ook met diep leedwezen. „Wel, daar ligt het weer, ouwe jongen", zei verzamelaar van Ekster, „wij houden ons aan de regels van onze club!" „Alles goed en wel", riep een ander clublid, „maar volgens de clubregels moeten wij nu ook het geld terug hebben, dat wij voor het verzamelen hebben betaald. En waar is dat gebleven? Het hing hier vol met bank biljetten, maar nu is alles verdwenen!" „Joris zal daar wel meer van weten", merkte Panda op, „maar hij is ook ver dwenen!" „Ja, waar is verzamelaar Goed- bloed?", klonk het van alle kanten. „Hij heeft ons om de tuin geleid!" Een algemene speurtocht naar de voortvluchtige ont stond, maar hij was onvindbaar. Hoe hij het had klaargespeeld om zo spoorloos te verdwijnen was een groot raadsel! HET IS EEN aantrekkelijke uitnodiging in 100 regels - of zijn het er minder? - te spreken over het uitdijen van het heelal. Laten we daarom maar direct met een hinderlijke vraag op de proppen komen: is het heelal eindig of oneindig? M.a.w., indien men zou kunnen voortgaan met het bouwen van steeds grotere telescopen, zullen we dan steeds verder en verder tot een nimmer eindigende grens het heelal in kunnen kijken, of zien we op een gegeven moment ons eigen achterhoofd, omdat het heelal overeenkom stig de opvattingen van Ein stein een in zichzelf gekromde ruimte is? We kunnen ons een dergelijke ruimte, die in zich zelf terugkeert onmogelijk voorstellen en dienen haar kromming dan ook te verge lijken met iets wat ons wèl bekend is, t.w. het oppervlak van een bol. Ook dit opper vlak keert in zichzelf terug, want lopen we voortdurend rechtuit, dan komen we uileindelijk weer op het punt van uitgang terug. Op soortgelijke wijze zou in de ge kromde ruimte een door ons afgeschoten pijl uiteindelijk in onze rug belanden, ge steld althans dat we het geduld zouden kunnen opbrengen om ontelbare miljarden jaren te wachten tot het projectiel de wonde kan toebrengen. Maar goed, ook al zou de ruimte ge kromd zijn, dan beschikken we nog steeds over twee mogelijkheden, n.l. een ruimte die naar binnen, of een ruimte die naar buiten is gekromd. Het naar binnen ge kromde heelal moet eindig zijn, waarbij echter weer twee mogelijkheden ter be schikking staan, t.w. een statisch, dus on veranderlijk gesloten heelal, en een heelal dat gelijk een opgeblazen kinderballonne tje kan ïiitzetten tot een door de wiskunde bepaalde grens (maar waarvan we niet de zekerheid hebben dat het heelal zich daar aan zal houden!). Is de ruimte echter naar buiten ge kromd, dan is er dus sprake van een open heelal, dat altijd zal kunnen blijven uit zetten, zonder aan enige grens gebonden te zijn. De pijl die we afschie ten komt dan nimmer in onze rug terecht, maar vliegt door alle tijden door de on begrensdheid. Ook dit kun nen ive ons niet voorstellen, maar dat hindert niet, want er komt nog meer dat ons bevattingsvermogen te boven gaat. Desondanks kan het heel genoegelijk zijn er eens over te spreken. Dat verhel dert ons gezichtspunt tenminste in zó verre, dat we wéten niets te weten. Want Charlier opperde het denkbeeld dat ons melkwegstelsel tezamen met andere melkwegstelsels wel eens zou kunnen be horen tot een nog groter super-melkweg stelsel, dat met de nodige collega's op zijn beurt weer tot een nog grotere eenheid van super-super-melkwegstelsels zou kun nen behoren en zo tot in het oneindige door. Bijkans geen enkele astronoom ge looft aan dit denkbeeld, maar te controle ren is het niet, zodat de voorstelling blijft intrigeren, zonder weersproken te kunnen worden. Maar met dat al hebben we nog steeds niet gesproken over het uitdijen van het heelal, noch over de onbegrijpelijkheden die we u beloofd hebben. Daarover morgen. (Nadruk verbodenH. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2