Holland Festival nam aanvang Nederlandse Opera met Beethoven's „Fidelio" Agenda voor Haarlem Duizenden zagen grootscheepse marineshow voor Scheveningen „De vrijheid van een volk is hooghouden van zijn geest" Gelukki; „De ware David" Spectaculair spiegelgevecht tussen oorlogsschepen en vliegtuigen AUTO-RADIO HOLLAND FESTIVAL ZIJ IS NIET GEZAKT 't SILVER STOEPKE Zomerfeesten begonnen in Vondelpark Taxistaking duurt voort Oud-president Truman in Amsterdam Levenslang geëist tegen inwoner van oom Zijn tante van het leven beroofd Kerkelijk Nieuws jfmilda Zpnnebruin Eerste „motel" geopend in Rijswijk Prinses Beatrix houdt haar eerste inspectie Wijkverpleegster onder vrachtauto gedood Grotere vrijheid in EBU-verkeer LIKDOORNS H. 3. MAERTENS N.V, Bevolking nadert de elf miljoen ZOMERS TONEEL ZATERDAG 16 JUNI 1956 6 Vrijdagavond, zijn in de Amsterdamse Stadsschouwburg de manifestaties van het Holland Festival 1956 begonnen met een galavoorstelling van de Nederlandse Ope ra, gegeven voor genodigden. Onder muzi kale leiding van Alexander Krannhals en regie van Georg Hartmann werd een nieu we montering van Beethovens Fidelio op de planken gebracht in decors en met cos- tuums van Theo Otto uit Zürich. Wie van de aan wezigen de vorige montering (onder Josef Krips) ge zien en gehoord heeft, zal verge lijkenderwijs heb ben ervaren, dat deze opera heel wat problemen stelt om haar speeltechnisch in evenwicht te bren gen met de muziek, en dat de pogingen om dit te bereiken zeer verschillend kunnen zijn. En natuurlijk de resultaten ook. De afgeronde muzikale vormen die Beethoven in Fidelio geregeld te pas brengt, bieden buiten kijf een muzikaal genot van de hoogste orde; maar het feit dat hij daarmee de actie stil legt, kan voor een hopeloos geval lijken. een regisseur En gewoonlijk is het dan ook zo, dat de re gisseur de vlag strijkt voor de dirigent en natuur te laten domineren. De vierde gast (Floristan) en Guus Hoekman (Rocco). Gré Brouwenstijn toonde zich als de incar natie van de zich opofferende vrouw op de sublieme hoogte van haar machtig kunnen, als zangeres en als actrice. Haar grote aria „Abscheulicher", prachtig gesecondeerd in het orkest door het obligate hoorntrio, be reikte een geweldige spanning. Maar ook verder bleek hoezeer zij de Fidelio-rol uit gediept had en haar met overtuigend accent wist te doen leven. En Beethoven's ongenadige vocale eisen waren geen be zwaar om tot het einde toe brillant te over heersen met haar zeldzame stemmiddelen. De als gast optredende heldentenor Wil helm Ernest maakte direct een sterke in druk met zijn grote Floristan-aria ,.Gott, welch' Dunkel hier!" Hij wist zijn fors ge luid ook de nodige mildheid te geven en in zijn manier van zingen een voornaamheid van stijl te manifesteren., die de zanger van smaak aanduidde. Guus Hoekman bracht, met zijn heerlijk basgeluid en zijn gewetensvol spel vol fijne nuances, de Rocco-rol, zonder het zelf te willen op het voorplan. Zoveel kan niet ge zegd worden van de gasterende Josef Met- ternich, die wel moeite deed om van de Don Pizarro een markante figuur te ma ken, doch er niet in slaagde diens duivelse dat het publiek zich op bepaalde momen ten kan instellen op een soort oratorium uitvoering. Dit was echter niet het geval bij deze jongste montering, want Georg Hartmann's regie muntte uit door frappan te vondsten. Hij wist Beethoven's werk consequent in de operasfeer te houden. Natuurlijk blijft het laatste tafereel een statisch geval, meer een apothéose dan een opera-finale. Maar Hartmann maakte er een pompeus toneel van, een soort „pièce montée", die het karakter van Beetho ven's ontknopingsscène en zijn oratorische slotbeschouwing eerlijk, maar ook effect rijk dienden. Wat het koor der gevangenen in het tweede tafereel betreft, dit mocht een meesterlijke realisatie heten als massa spel, gecombineerd met de muzikale sfeer. Aan dit alles werkten niet weinig mee de suggestieve decors van Teo Otto en een geraffineerd aanwenden van de lichtpro- jecties. Ik geloof te mogen zeggen dat door samenwerking van regisseur en dirigent het uiterste beproefd en bereikt werd om de uit elkaar lopende elementen van Beet hoven's enige opera in harmonie te bren gen. a Krannhals begon overigens met zijn ouverture niet erg fortuinlijk. Het was een vrij tam begin en een onzuiver en on gelijk samenspel-. De musiceergeest werd pas voor goed vaardig in het beroemde canonisch Kwartet, maar dat was dan ook geraffineerd van afwerking en stemming. Zelfs Nel Duval, die in haar duet met Jaquino en met haar grote aria een ge forceerde scherpte in haar stem open baarde, paste zich in- dit ensemble op voor beeldige wijze aan. Haar spel was over 't geheel zeer te prijzen. Walter Jenckel, een der vier gasterende solisten van de avond, was een aanvaardbare Jaquino. De drie prominente figuren die de opvoering tot een brillant succes maakten, waren Gré Brouwenstijn (Leonore), Wilhelm Ernest ADVERTENTIE Laat haar vreugde nog stijgen door uw waardering te bewijzen met een geschenk dat de kroon zet op haar intense worsteling om het Diploma. Wat denkt u van iets in GOUD dat immers altijd waarde houdt? Een MOOIE gouden armband of een snoezig gouden ringetje. Onze collectie is ditmaal zeer mooi. De kleine zaak met de grootste keuze GROTE HOUTSTRAAT 49 - TEL. 20049 Bruce Boyce, zong met sympathiek bari tongeluid de Don Fernandopartij. Jan van Mantgem en Gré Genemans gaven in hun ondergeschikte partijen alle voldoening. Het koor, voorbereid door Henk van Gré Brouwenstijn en Wilhelm Ernest in Beethoven's „Fidelio". Wielink, handhaafde zijn voorname repu tatie en het orkest, toen het eenmaal op temperatuur gekomen was, liet verder geen wensen onbevredigt. De gebruikelijke Derde Leonore-ouver- ture bleef achterwege. Wij hebben haar in verband met het verloop van het werk niet gemist; zij hoort thuis in de concertzaal. De avond, die door vele officiële per soonlijkheden werd bijgewoond werd ge opend met het Wilhelmus. Na afloop van de opvoering van Fidelio had in het Rijksmuseum een receptie plaats. JOS DE KLERK Tegelijk met de opening van het Holland Festival, ter gelegenheid waarvan Amster dam zich in feesttooi heeft gestoken, zijn vrij da ga-vond ook de jaarlijkse zomerfees ten in het Vondelpark begonnen. In het fraai verlichte park concerteerde de Ko ninklijke Militaire Kapel onder leiding van majoor-directeur R. van Yperen. Indien het weer meewerkt kunnen de Amsterdammers en de toeristen deze zomer een groot aantal evenementen en voorstel lingen in het park bijwonen. In het ver lichte park treedt vanavond het ballet van de Nederlandse Opera op met begeleiding van het Amsterdams Kunstmaand-orkest. De staking van de Amsterdamse loon- chauffeurs in het taxibedrijf duurt onver minderd voort. Maandag zal wethouder R. van den Bergh het stakingscomité ontvan gen. De onlangs uit het N.V.V. getreden sta kende taxichauffeurs zijn voornemens een manifest te richten tot de N.V.V.-leden in andere bedrijven, waarin zal worden ge wezen op wat men noemt „De misstanden in het N.V.V.". Er zal een regelmatige bewakingsdienst worden ingesteld om de taxistandplaatsen te vrijwaren van de „snorders", chauffeurs die geen taxichauffeur zijn, maar van de staking gebruik maken om illegaal te rijden. Twaalf Nederlandse oorlogsschepen en een Engelse kruiser hebben vrijdagmiddag vlak voor de Scheveningse kust een ge slaagde demonstratie gegeven. Drie kruisers, de „Zeven Provinciën", de „De Ruyter" en de Engelse „Glasgow" voeren samen met zes kustmijnenvegers, een fregat en drie patrouilleboten, om streeks 1 uur van zee uit in frontlijn op het Kurhaus aan. Acht Scavengers een- motorige aanvalsvliegtuigen voor onder- zeebootbestrijding van de Marine Lucht vaartdienst, deden schijn-duikbomaanval- len op de schepen. In de stijve bries was het geknal van de bommen dof hoorbaar Oud-president Truman en zijn echtgenote brengen vandaag een bezoek aan het Rijks museum in Amsterdam, gevolgd door een boottocht door de grachten. Ook zal de bloemenveiling in Aalsmeer worden be zocht. Vrijdagmiddag heeft Truman in de Ame rikaanse ambassade in Den Haag de Ame rikaanse staf toegesproken. Mevrouw Tru man bezocht Delft. Zondagmiddag zijn de oud-president en mevrouw Truman de gasten van Koningin Juliana in paleis Soestdijk. Zondagavond zullen zij met de nachtboot uit Hoek van Holland naar Engeland vertrekken. De officier van Justitie bij de rechtbank te Zutphen heeft levenslange gevangenis straf geëist tegen de Apeldoornse boek handelaar N. J. de J., aan wie ten laste was gelegd dat hij in de nacht van 26 op 27 juni zijn tante uit Culemborg in zijn woning aan de Hoofdstraat te Apeldoorn van het leven heeft'berbofd met eén bijl. Na zijn daad heeft hij het lichaam in zijn auto naar Rotterdam gebracht en het daar op een spoorbaan gelegd. In Apeldoorn teruggekomen stichtte hij brand in zijn woning. Later meldde hij zich bij de Apel doornse politie. De verdachte bekende. Hij was naar Culemborg gegaan en had zijn tante ge vraagd, naar Apeldoorn te komen omdat, naar hij beweerde, zijn vrouw ernstig ziek was. Zij ging inderdaad mee. Thuis heeft De J. haar van het leven beroofd. Hij had f33.000 schuld aan zijn tante, die hem daar enige keren om gemaand had. De officier van Justitie was van oordeel dat hier sprake is van moord. Hij eiste levenlange gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. van der Loo, acht te deze straf te zwaar. Hij schetste de le vensloop van de verdachte, die naar hij betoogde, voortdurend onder druk van zijn tante heeft gestaan en vroeg tenslotte, hem nog een kans te geven. Op 22 juni zal de rechtbank uitspraak doen. 3COXCOOOOOOOOOOC<XOCOOCCOOCOOOOCOC<XXXXXXXCrOOCOOOOOOCOOOOOOOOOOOCO(X>OOOOOCCOOCOOOCOCCOOOOOC>CCOCOOOOC>OOOCCOOOOC n 8 Op 29 juni 1940, de verjaardag van A Prins Bernhard, tooiden vele landge- 8 noten in een vanzelfsprekende eensge zindheid zich met een witte anjer, daar mede uiting gevende aan hun gehecht heid aan het Oranjehuis en de vaste overtuiging, dat eens het vaderland weer van de bezetter zou worden be vrijd. De anjer werd tot een typisch eigen symbool van onze strijd voor een recht vaardige samenleving. Deze bloem werd ook tot symbool uit verkoren door het, gedurende de oor logsjaren in Engeland opgerichte, Prins Bernhardfonds, dat aanvankelijk ten doel had. de financiering van voor de oorlogsvoering noodzakelijke goederen. Na de bevrijding, toen de verschrik kingen van de oorlog voorbij waren, werd, nu tien jaar geleden, de doelstel ling omgezet tol dcU wat wederom tot het hoogste mocht worden gerekend: het steunen van de geestelijke en cultu rele zelfstandigheid van ons volk. Het'Prins Bernhardfonds en de tot zijn werkkring behorende provinciale Anjerfondsen hebben gedurende deze tien jaren de zelfwerkzaamheid van het Nederlandse volk gestimuleerd en ge steund door het verlenen van bijdragen aan de meest uiteenlopende vormen van wetenschap, kunst en cultuur. ~X>OODOCC<XXX«OOÖOOOOOOOOCOOOCXXXXXX300G<X>OOOOOOOC»OOOOOOOOOOOOOOOOQOOOOOOC Zo werden in deze provincie subsidies verleend voor de instandhouding van cultuur-historisch belangrijke instellin- gen, de mede-oprichting en exploitatie van gemeenschapshuizen, de uitbreiding V van goede bibliotheken, de aankoop van J muziekinstrumenten voor koor- en andere muziekverenigingen, om slechts enkele voorbeelden te noemen. Zijt gij met mij van oordeel, dat dit belangrijke werk voortgang en zo mo- gelijk uitbreiding moet vinden, geeft dan in de komende dagen uiv steun 8' tijdens de aanstaande Anjeractie, ge- dachtig de spreuk van het Prins Bern- hardfonds: Tua res Agitur, het gaat om c uw zaak. De Commissaris der Koningin 'f- in de provincie Noordholland, f Voorzitter van het Anjerfonds Noordholland, XOOOOOOOOOOCOnr Geref. Kerken Aangenomen naar Vollehove-Kraggenbrug N. Wijngaarden Jr. kandidaat te Amsterdam, die bedankte voor Knijpe. Oudega (W) en voor Zonnemaire. Bedankt voor Zwolle (vak. W. A. Munnik) W. v. d. Linden te Rotter dam-Kralingen. Geref. Gemeenten Beroepen te Rotterdam-West L. Rijksen te Middelburg; Bedankt voor H. I. Ambacht en voor Moerkapelle A. Vergunst te Corsica (USA). ADVERTENTIE Crème en olie ZATERDAG 16 JUNI Minerva: „De baas in huis", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Palace: „De liefdesroman van een koningin", alle leeftijden. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les enfanls du paradis", 18 jaar. 7.30 uur. Studio: „Het zwarte dossier", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Lido: „Johnny Guitar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het zwaard der Saracenen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem- brandt: „The man with the golden arm", 18 j jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ivan de witte duivel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Phoc- nix-terrein, 3 en 8 uur: Circus Jos. Mullens. ZONDAG 17 JUNI Cinema Palace: „Morgen is het te laat". 18 jaar, 10.30 uur. Rembrandt: „Het grote avontuur", alle leeftijden, 11 uur. Lido: „Aïda", alle leeftijden. 11 uur. Studio: „Deen se ijsrevue", alle leeftijden, 11 uur. Phoenix- terrein, 3 en 8 uur: Circus Jos. Mullens. Minerva: „De baas in huis", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De liefdes roman van een koningin", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les enfants du paradis", 18 jaar. 1.45 en 7.30 uur. Studio: „Het zwarte dossier", 18 jaar. 2, 4.15, 7 en I 9.15 uur. Lido: „Johnny Guitar", 18 jaar, l 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het zwaard der I Saracenen", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. j Rembrandt: „The man with the golden arm". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans_ Hals: „Ivan de witte duivel", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en I 9.15 uur. Concertgebouw, 8 uur: Johnny Jor- daan en vele anderen in een bont program ma. Grote Kerk. 7 uur: Bijzondere Kerk- dienst onder leiding van ds. W. van Lim- burgh. Zuiderkapel, 10 en 5 uur: Dienst on der leiding van P. D. Bardelmeyer. 8 uur: Jeugdsamenkomst onder leiding van Her man Spoor. MAANDAG 18 JUNI Minerva: „De levensroman van Richard Tauber", alle leeftijden, 8.15 uur. Palace: „De liefdesroman van een koningin", alle leef- I tijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les en- fants du paradis", 18 jaar. 1.45 en 7.30 uur. Studio: „Het zwarte dossier", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Johnny Guitar", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Gangsters zon der genade", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „The man with the golden arm", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ivan de witte duivel", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Begijnhofkapel, 8 uur: Interkerkelijke sa menkomst. Zangdienst van 7.30 uur af. Een van de hoogtepunten van het programma, waarmee Circus Jos Mullens thans een zomertournee door het land maakt, is het optreden van de Russische Waldesnov-troep met haar springplank-acrobatiek. Hier ziet men de leider van deze groep, Michael Waldesnov, na een viervoudige salto in een hoog voor hem opgeheven zetel belanden. Circus Mullens is vanavond en morgen nog in Haar lem: maandag, dinsdag en woensdag geeft het voorstellingen op het Marktplein in IJmuiden. Vrijdagmiddag heeft de burgemeester van Rijswijk, drs A. Th. Bogaardt, aldaar het eerste „motel" in Nederland geopend. Dit hotel voor automobilisten behoort bij een hotel-restaurant te Rijswijk en is ge deeltelijk gefinancierd met Mai'shall-hulp. Het motel bestaat uit drie blokken met een verdieping, met in totaal 60 flats, voor vier of vijf personen, die alle voorzien zijn van opklapbare- en divanbedden en een ijskast gevuld met levensmiddelen en dran ken. Voorts bevatten de flats radio, tele foon, een keuken, douchecel en toilet. Achter de flats bevinden zich garages, die plaats bieden aan 200 auto's. Bij het motel is een restaurant met een overdekt terras gebouwd dat plaats biedt aan onge veer 500 personen. Ook vindt men er win kels. Prinses Beatrix zal dinsdag 3 juli voor het eerst formaties van een wapen inspec teren. Die dag zal zij namelijk, vergezeld door Prins Bernhard, een bezoek brengen aan het depot der Koninklijke Mai-echaus- see te Apeldoorn. Zij zal daar om half twaalf des morgens arriveren. Zoals bekend ls de marechaussee mede, en dat in samenwerking met andere daar toe aangewezen organen, belast met de zorg voor de veiligheid van de Koningin en de leden van haar huis. De commandant der Kon. Marechaussee zal de Prinses namens het wapen een kleine, in goud en diamanten uitgevoerde broche aanbieden, waarvoor alle officieren, onderofficiei-en en manschappen een bij drage hebben gegeven. Tegen de middag is gisteren op de Alk- maarseweg te Beverwijk, ter hoogte van de uitmonding van de Munnikenweg, een erns tig verkeersongeluk gebeurd, dat dc 44- jarigc wijkzuster van het Wit-Gele kruis, mejuffrouw E. C. R. Verscheure, het leven heeft gekost. Zij reed op een bromfiets over de Alk- maarseweg en werd ingehaald door een vrachtauto met aanhanger uit Haren, die 15 ton stenen vervoerde. De chauffeur heeft van het ongeval niets gemerkt en reed dan ook door; de zuster moet door een onver wachte beweging onder de aanhanger te recht zijn gekomen, waarbij de achter wielen haar over het hoofd gingen. Zij was op slag dood en het stoffelijk overschot is voorlopig naar het Rode Kruisziekenhuis overgebracht. De chauffeur is later opgespoord; hem treft, voorzover na is te gaan, geen schuld. op de boulevard, waar tienduizenden Ha genaars en toeristen de operaties volgden. Daarna was de beurt aan vier „Seafuries", eenmotorige jachtvliegtuigen voor vlieg kampschepen. Deze vuurden raketten af op een schijf, die de kustmijnenveger „Gieten" onder de kust bad gesleept. Torpedo-aanvallen Zeer snelle torpedo-aanvallen op de schepen volgden door vier „Neptunes", terwijl de schepen nu evenwijdig aan de kust voeren. Deze „Neptunes" zijn twee- motorige bommenwerpers-patrouillevlieg tuigen, die zeer laag over de zee binnen vlogen en met een wal van tegenvuur dooi de schepen waren begroet. Een tweemoto- rige vliegboot van het type „Mariner" van de Marine Luchtvaartdienst voerde voor het Kurhaus enige landingen uit. De eer ste keer, toen het laag binnenvloog, botste het zeer hevig tegen de sterke branding en schoot onmiddellijk weer omhoog, maai de tweede en derde keer ging de landing veel soepeler en trok het reusachtige vlieg tuig met donderende motoren over de bou levard weer op. Daarna vuurde „De Zeven Provinciën" enige springpunten in de lucht, waarop alle schepen met de explosiewolkjes in de lucht als doel het vuur openden. Ook de kleinere schepen deden hieraan mee. Een helicopter van de Marine Lucht vaartdienst pikte daarna een officier op van de „Zeven Provinciën" en zette hem af op het strand voor het Kurhaus. Het slot van de operatie „Showpiece" was, dat „De Zeven Provinciën" een rook gordijn legde, waarbij alle vliegtuigen, die aan de oefening hadden deelgenomen, laag over zee wegvlogen. Oud-president Truman, die des middags in het Kurhaus lunchte, heeft de maritieme show gadegeslagen. Met ingang van 1 juli wordt de proce dure voor de in- en uitvoer van goederen en hef daarmede 'samenhangende beta lingsverkeer ten aanzien van de landen be horende tot de Euopese Betalings Unie (EBU) wederom belangrijk vereenvoudigd. Voortaan kan in het inter-EBU-verkeer in alle gevallen waarin tot nu toe de mel dingsprocedure van toepassing was, en in een aantal andere gevallen, zonder vergun ning en zonder melding worden in of uit gevoerd. Tevens is voor alle inter-EBU- betalingen in EBU-valuta ter zake van in- en uitvoer het gebruik van bankexempla- ren afgeschaft. Men kan volstaan met het overleggen aan de bank van een zoge naamd formulier A. of B. Voor het verkeer met de Nederlandse overzeese rijksdelen geldt in grote trek ken dezelfde regeling. ADVERTENTIE VERWIJDERD MET WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn middel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. (602) Ik had gedacht dat het allang gebeurd was. Maar het is nu pas gebeurd: de kis- sies worden afgeschaft. Het schoeisel van de gemeen-soldaat wordt eleganter. Die harde, dikke, zware onsierlijke gaan eruit. Het wordt allemaal véél fijner. Ik bad gedacht dat alles van m ij n tijd, van toen iik nog dienstplichtig soldaat was, er al lang niet meer was: de spuwbakken in de chambree, de rose tompoezen iin de cantine, de poetjes om de kuiten, die harde, schrijnende hoge boorden van het uitgaans- kloffiedie waren er allemaal allang niet meer. Maar de kissies waren er blijk baar nog. Zij hebben heel lang stand ge houden. Ze waren onvernietigbaar. Dat wel. Maar zo zwaar. Zo helmaal niet om enig plezier aan te beleven. Je moest ze al-maar poetsen, maar ze gingen nooit glimmen. En ze hingen als lood om je voeten. Wel gefeliciteerd allemaal, dat ze nu worden afgeschaft, die kissies. Ze zijn het allerlaatste symbool van een vreemde op vatting omtrent de uitrusting des geme- nen soldaats. Een opvatting, die naar in de praktijk overduidelijk bleek wilde, dat alles voor de soldaat zo ongemakkelijk mogelijk moest worden gemaakt. In Sparta had die opvatting misschien zin. In onze dagen was het onzin dat men welbewust met die rare repen wol zich de bloedsomloop der kuiten afsnoerde en met die keiharde kraag zich nek en hals schrijnde en dat men gewichten aan de voeten kreeg gedaan. Niet dat ik geloof, dat wij in dansschoen tjes en in koel nylon de vijand eerder in het zand zouden doen bij ten dan met poet jes en kissies en zo'n zwaar, hard, benauwd pak-an. Maar wel ben ik de mening toe gedaan, dat juist voor de dienstplichtige en niet meer dan dienstplichtige, gewone en niet meer dan gewone soldaat, het bes te net goed genoeg is. Want z ij zijn toch maar de jongens, die een paar goede jaren van hun leven en, wat de hemel verhoede, desnoods hun gehele leven moeten opof feren. Het is goed dat de kissies verdwijnen. De soldaat zal er geen veldslag, maar wel zelfrespect door winnen. In mijn tijd was dat anders. Nu is mijn tijd gelukkig voorbij. ELIAS ADVERTENTIE INBOUW- EN SERVICE-STATION Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Volgens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal in woners van Nederland op 1 mei 1956: 10.862.642. In de eerste vier maanden van dit jaar bedroeg het aantal huwelijken 23.406 tegen 23.464 in de eerste vier maan den van 1954. Het aantal levend geborenen bedroeg 78.734 (vorig jaar 77.154) terwijl het aantal overledenen voor de eerste vief maanden van dit jaar 32.472 heeft bedragen tegen vorig jaar 30.160. Voorts hebben in de eerste vier maanden van dit jaar 20.110 personen ons land als emigranten verlaten (vorig jaar 19.124). Het aantal immigranten in ons land heeft 15.369 bedragen tegen 15.225 in de eerste vier maanden van vorig jaar. Dividend Simon de Wit 7 percent In de te Zaandam gehouden algemene vergadering van aandeelhouders van Simon de Wit N.V. hebben aandeelhouders zich verenigd met het voorstel van directie en commissarissen om 7 percent dividend uit te keren. Meegedeeld werd, dat de gang van zaken in 1956 bevredigend is en gun stiger dan het vorige jaar. Over 1955 werd aan werknemers een toeslag op het loon van 3 percent toegekend. De heer J. Keijzer trad wegens zijn leef tijd af als commissaris. Tot commissarissen werden benoemd de heren J. J. Keijzer te Bergen en A. A. van der Poel te Heem stede. De Nederlandse Comedie had plannen om dit seizoen met een echte „musical" te be sluiten. Contracten met enkele gastspelers waren reeds gesloten, toen bleek dat de uitvoering ook zangtechnisch grote moeilijkheden zou opleveren. Men heeft er toen maar van afgezien. Niettemin moest er natuurlijk een luchtig divertissement voor de zomermaanden komen. „De ware David" (The reluctant debutante) van William Douglas Home, waarvan donder dagavond in het Nieuwe de la Martheater te Amsterdam de première werd gegeven, maakt wel heel erg de indruk bij gebrek aan beter gekozen te zijn. Maar ach, als men eens een avond plezierig uit wil en daarom kaartjes voor dit knusse schouw burgje in de Marnixstraat koopt, dan zal men het tussen onnozelheid en pikanterie zwevende niemandalletje misschien heel vermakelijk vinden. Er is bij de eerste voorstelling veel en vaak heel hartelijk ge lachen, niet ten onrechte overigens v/ant zoals het dikwijls gaat in zulke ge vallen: als de auteur tekort schiet, moeten ds spelers zich tot het uiterste inspannen om er iets van te maken. Achteraf moeten wij de heer Home dus nog dankbaar zijn voor de geboden gelegenheid aan Mien Duymaer van Twist, aan Ko Arnoldi, aan Kitty Janssen, aan Allard van der Scheer en de verdere medewerkenden om hun talenten voor het komische tot het uiterste te scherpen. De verwikkelingen zijn te onbenullig, trouwens tezeer vanouds bekend, om na verteld te hoeven worden. Men krijgt te maken met de rigoureuze pogingen van een dame uit de provincie om haar knappe dochter tijdens het Londense „seizoen" fortuinlijk aan de man te brengen. De voor het vullen van vier taferelen benodigde op schudding wordt veroorzaakt door verwar ring van telefoonnummers van mogelijke kandidaten. Tenslotte blijkt dan de als zwart schaap gedoodverfde uitverkorene van het lieve meisje met gezond verstand een heel zoet lammetje te zijn. Guus Oster speelde het klaar dit ons te doen geloven. Allard van der Scheer was een prachtig type van een boerse, onbenullige, hardhan- Mien Duymaer van Twist met Ko Arnoldi in „De ware David" bij de Nederlandse Comedie. dig van leer trekkende landjonker. Men zou hem wel eens in een soortgelijke rol in een komedie uit de restauratieperiode willen zien! Kitty Janssen was lief en gui tig, kostelijk vooral in haar mimiek, als de charmante inzet van de wervingscampagne, Sara Heyblom heel grappig als de onuit staanbare kwebbelvriendin en Rita Maré- chal mocht als een heel vervelend meisje de contrastwerking voltooien, hetgeen haar gelukte zonder haar bekoorlijkheid te ver spelen. De voornaamste reden, waarom u „De ware David" moet gaan zien, is om te ge nieten van het heerlijk-dwaze aandeel van die rasactrice Mien Duymaer van Twist in wat zonder haar een derderangsaange- legenheid zou zijn gebleven, de zeer kun dige regie van Joan Remmelts niet te na gesproken, evenmin trouwens als de ver taling van Alfred Pleiter, die voor geestige equivalenten van het weinig originele ori gineel zorgde. Haar activiteit bestaat voornamelijk uit het voeren van telefoon gesprekken. Zij doet dat heel anders dan Cor Ruys het vroeger deed, maar men amuseert er zich even kostelijk mee. En ondertussen komt bij alle komische over drijving het gewenste portret van de in haar bezorgde mallotigheid toch echt wel hartelijke moeder tot stand. Ko Arnoldi was heerlijk op dreef in de traditionele rol van de goedige echtgenoot, die niets dan geld heeft in te brengen, vooral in de ge fingeerde vechtscène, Zoals die twee ge routineerde krachten een tekst weten te plaatsen dat moet u toch maar gaan meemaken. DAVID KONING

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5