18530 Nieuwe wegen in drankbestrijding AUTORIJDEN In augustus demonstratie voor deskundigen? Kort en bondig TAXI 13000 Haarlems Dagblad Twee Heemsteedse muziek korpsen gingen fusie aan Dit weekeinde congres in Haarlem P. METSELAAR De „karnemelkmotor" A anmeldingsformulier Aanhangwagen met melkflessen in Burgwal Tijdens rit in lesauto overleden Examens Nieuwe naam: „Eensgezind Excelsior" Burgerlijke Stand van Haarlem Faillissementen Afscheidsavond vierde klassers Hartenlustschool Concert in Openlucht theater uitgesteld Scepticisme Mr. L. H. Feitsma officier van justitie te Haarlem Thans in gelijke junctie te Groningen Dierenbescherming „Groep van Tien" zet actie voort Surséance van betaling industrie „Ossendrecht" Weekstaat Ned. Bank Bank neemt f 100 miljoen schatkistpapier over WOENSDAG 2 0 JUNI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zaterdag 23 en zondag 24 juni zal de stad Haarlem weer als gastvrouwe optre den voor een congres dat binnen haar grenzen gehouden zal worden. De Nederlandse Vereniging tot Afschaf fing van Alcoholhoudende Dranken houdt dan namelijk haar algemene vergadering in het Concertgebouw. Van de zijde van deze vereniging, die op het ogenblik onge veer 15.000 leden lelt, verwacht men in het komende weekeinde ongeveer 350 afge vaardigden in de Spaarnestad, die bij de Haarlemse verenigingsleden zullen worden ondergebracht. Voor deze afgevaardigden is een uitgebreid programma samengesteld, waarbij behalve voor de eigenlijke ver gadering eveneens ruimte is gelaten voor enige ontspanning. Zo zullen, zoals wij reeds meegedeeld hebben, de gedelegeer den zaterdagmiddag om drie uur op het stadhuis ontvangen worden door het Haar lemse college van Burgemeester en Wet houders. In aansluiting hierop zullen de deelnemers aan de vergadering een bus tocht door Kennemerland gaan maken. Om zeven uur 's avonds begint de eigenlijke vergadering, waarbij het eerste uur zal worden gevuld met muziek en zang door het gezelschap „De Gong" onder leiding van Henk van Heerden. Het officiële openingswoord door de voorzitter, de heer J. de Bruin, burge meester van de gemeente Rheden, zal om ongeveer acht uur worden uitgesproken. Na afloop van dit officiële gedeelte wordt de afgevaardigden een orgelconcert in het Concertgebouw aangeboden, waarbij de stadsorganist Piet Kee het orgel van Ca- vaillé Coll zal bespelen en de alt mevrouw F. Kee-Lemaire zal zingen. Alle leden uit Haarlem en de „pleegouders" van de gas ten zullen bij dit concert van harte wel kom zijn. De zondag wordt begonnen met een korte wijdingsdienst in de Doopsgezinde Kerk om negen uur, waar ds. L. Ruitenberg zal voorgaan. Met diegenen, die deze kerk dienst niet wensen bij te wonen zal een excursie door Oud-Haarlem gemaakt wor den. Om tien uur begint dan de eigenlijke vergadering weer. Er moet een groot aan tal voorstellen van bestuur en afdelingen behandeld worden. Ook zal er een nieuwe algemene secretaris van de vereniging ge kozen moeten worden, aangezien de hui dige secretaris, de heer G. van den Akker uit Utrecht zal aftreden. Voor deze functie is kandidaat gesteld de heer J. Schuite voerder uit Amsterdam. De vergadering zal zich bezinnen op nieuwe wegen, die bij de principiële drank bestrijding zullen moeten worden ingesla gen. Het karakter van deze drankbestrij ding is altijd van preventieve aard ge weest, waarbij in de eerste plaats door het voeren van een actieve propaganda strijd gevoerd werd tegen het drankgebruik en -misbruik. Als we zien dat de vereniging in 1842 werd opgericht en dat dit haar lilde vergadering is, moeten we consta teren dat er op dit gebied reeds veel is bereikt. Na de laatste oorlog is er een tijdelijke terugslag geweest, omdat in die tijd vele mensen terugkeerden tot het drankgebruik. Strijd tegen de genotzucht en primaire be hoeftebevrediging van de mens staat bij de vereniging op de voorgrond en men zoekt thans naar nieuwe vormen en uit gangspunten voor het voeren van die strijd. 'Met het oog hierop is de inleiding, dié'de heer K. Leijenaar uit Heerenveen zondag op de vergadering zal houden over „De Dinsdagmorgen omstreeks kwart voor zeven is een losse aanhangwagen, geladen met melkflessen, in de Burgwal gereden. Men was om die tijd in de Spaarnwouder- straat bezig met het verrijden van de -wa gen, toen deze door een verkeerde ma noeuvre de helling die naar de Burgwal leidt, afreed. De wagen kon niet meer wor den tegengehouden en viel in het water. Later heeft men het gevaarte er met be hulp van een takelwagen weer uitgehaald. Er was geen noemenswaardige schade en er deden zich ook geen persoonlijke onge lukken voor. Een 41-jarige boekhouder uit Haarlem, die dinsdagmiddag omstreeks drie uur in een lesauto op de Garenkokerskade reed, voelde zich plotseling niet goed worden. Hij reed de auto naar de kant van de weg en stopte daar. Kort daarop zakte hij in elkaar. Een inmiddels gewaarschuwde arts kon slechts de dood tengevolge van een hartverlamming vaststellen. ADVERTENTIE Rustig en Correct leert u het vlugst bij gedipl. instructeur F.N.O.P. Leidsevaart 270 tel. houding van de jongeren tegenover <je drankbestrijding en onze huidige positie" van belang. Ook bij de overheid vindt het streven van de drankbestrijding waardering, die tot uitdrukking komt in het toekennen van een jaarlijkse subsidie. Toch vormen de financiën voor de vereniging nog altijd het grote probleem en voor de verbetering hiervan zijn op de aanstaande vergadering enige voorstellen te verwachten. Haarlem,s Bachensemble Zondag 24 juni zal het Haarlems Bach ensemble onder leiding van de heer George Robert in de morgendienstoefening in de Grote Kerk te Haarlem ten gehore brengen (vocaal en instrumentaal) Cantate 7 van J. S. Bach „Christ unser Herr zum Jordan kam," gecomponeerd voor de eredienst ter gedach tenis aan Johannes de Doper en de doop van Jezus door dezen. De prediking zal het thema van deze cantate behandelen, waar door de dienst, die onder leiding van ds. G. J. Waardenburg staat, in dezen een een heid vertoont. HAARLEM: Van de Kennemer Streek school te Haarlem slaagden voor de akte A kleuteronderwijs de dames: J. B. Beijer te IJmui'den, H. M. J. Daniels, A. Dekker. G. Hoogendoorn, L. Hovingh, J. Mus, B. Sie- gerist, E. Sterkman te Haarlem, A. G. Els- kamp te Abbekerk, I. Goddijn, J. van Vleu ten te Santpoort, A. Heidebrink te Zandvoort, C. Verhagen te Heemstede. Voor de akte B kleuteronderwijs slaagden: de dames G. Boekhout, E. Brouwer, N. A. P. Doornebos. V. E. van Ham, M. Hommes, M. Ingerman, K. Knijnsberg, M. J. Kolkman, R. van Leen, M. Moolenaars, J. M. Polder, S. Pijl, W. Vaartstra te Haarlem, G. J. Cor net te Heemstede, H. P. Dooyes te Bloemen- daal, M. C. Holstein, C. J. Hoogerduin te Santpoort, A. Jansen te Castricum, B. van Loenen te Beverwijk; E. Roschar, I. J. de Vries te Velsen, N. G. Zalm te IJmuiden. ST. JORISBAND IN KLEVERPARK De verkennersband Sint Joris zal van avond ter gelegenheid van de collecte ten bate van het Medisch Kleuterverblijf „Margriet" te Haarlem een wandeling ma ken door het Kleverpark. De route is: Sant poorterplein, Aelbertsbergstraat, Brede- rodestraat, Verspronckweg, Schotersingel, Van Ostadestraat, Kleverparkweg, Velser- straat, Engelszstraat en Santpoorterplein. Het vertrek is bepaald op halfacht. De ambassadeur van het groot-hertogdom Luxemburg, dr. J. P. Kremer, bracht dinsdagmiddag tezamen met zijn echtgenote en de beeldhouwer August Trémont en zijn echtgenote een bezoek aan het Frans Halsmuseum te Haarlem. Tevoren bezocht het gezelschap het nmseum van de N.V. Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen, die reeds honderd jaar postzegels voor het groot-hertogdom vervaardigt. De bekende graveur S. L. Hartz leidde de Luxemburgse gasten daar rond. De proefneming met de nieuwe motor brandstof, die de jonge Haarlemmer J. A. F. Hogenhout meent uitgevonden te heb ben en door hem voorlopig met het code woord „karnemelk" wordt aangeduid, blij ven in het middelpunt van de belangstel ling staan. Wij hebben ons voorlopig be paald tot de verslaggeving van die proef nemingen en ons van een oordeel in de een of andere richting onthouden omdat wij de bevoegdheid daartoe uiteraard mis sen. Ook voor deskundigen zal het trou wens moeilijk zijn een afdoend oordeel te geven zolang zij niet de beschikking heb ben over eën monster van de brandstof. Naar aanleiding van reeds hier en daar gepubliceerde oordelen als „waarschijnlijk bedrog" en „belangstellenden bij de neus genomen", hebben wij ons tot een van de bij de proefnemingen betrokken personen, de heer Th. Stilleboer, gewend. Deze gaf toe dat de voorzorgsmaatregelen, die men tot nu toe bij elke proefneming in het openbaar moest treffen ten einde al te op dringerige belanghebbenden op 'n afstand te houden, er inderdaad niet toe hebben bijgedragen om het waas van geheimzin nigheid, dat rond de uitvinding hangt, weg te nemen. Inmiddels heeft de heer Hogenhout zowel op de door hem samen gestelde vloeistof als op het door hem ge construeerde aggregaat, dat praktisch op iedere motor gemonteerd zou kunnen wor den. patent aangevraagd bij de Octrooi- raad. Voorts ligt het in de bedoeling, al dus de heer Stilleboer. om in de maand augustus van dit jaar een demonstratie te geven voor experts. Bij deze demonstratie zal een gewone Ford-motor gebruikt wor den, die voor een ieder zichtbaar, op een zogenaamde proefbok een soort houten stellage geplahtst wordt en daar onder he kritisch oog van de aanwezige deskun digen net zo lang zal proefdraaien totdat de zich in het speciale tankje bevindende brandstof opgebruikt is. Men zal dan kun nen vergelijken hoeveel gewone benzine er nodig geweest zou zijn om de motor voor dezelfde tijdsduur draaiende te houden. De heer Hogenhout en zijn medewerkers zijn van mening dat het alleen op deze wijze van „open kaart" spelen mogelijk is alle discriminerende toespelingen uit de wereld te helpen. Over de toekomstplannen van de heer Hogenhout kon de heer Stilleboer niets definitiefs mededelen. Wel staat vast dat de heer Hogenhout de eventuele verkregen patenten op zijn vindingen op zijn naam zal houden. >>-• De fusie tussen de beide Heemsteedse fanfarekorpsen „Excelsior" en „Eensge zindheid", welke door de besturen van deze verenigingen reeds enige maanden werd voorbereid, is dinsdagavond tijdens een gecombineerde ledenvergadering iw het cafétaria-restaurant aan de Binnen weg definitief een feit geworden. Deze vergadering was voorafgegaan door een muzikale wandeling door een gedeelte van Heemstede, zodat men daar dinsdag al met het versterkte volume van de nieuwe ver eniging heeft kunnen kennismaken. De vergadering werd daarop geopend door de voorzitter-dirigent van het voor malige „Excelsior", de heer L. ter Braake, die verklaarde dat deze avond een wissel vallige periode van zijn vereniging zou worden afgesloten. Behalve diverse mooie successen moest spreker ook enige decep ties releveren; zoals het moment, waarop „Excelsior" drie jaar geleden aan de rand van de afgrond stond en men bijvoorbeeld nog slechts met vijf leden repeteerde. Dank zij de oude garde en de jongere leden heeft het corps deze terugslag weer kunnen over winnen. ofschoon men met het oog op de toekomst een fusie met ..Eensgezindheid" toch wenselijker achtte. Spreker besloot met een woord van dank tot alle leden, die door hun enthousiasme tot de goede naam van „Excelsior" hebben bijgedragen. Vervolgens sprak de heer M. B. van der Ham als voorzitter van het voormalige „Eensgezindheid", die er onder meer aan herinnerde dat drie jaar geleden, bij het gouden jubileum van het korps, nog nie mand aan de mogelijkheid van een fusie heeft gedacht. Het bestuur overwoog ech ter dat drie muziekverenigingen voor een plaats als Heemstede eigenlijk teveel van het goede is en één sterk fanfarekorps meer mogelijkheden biedt dan twee kleine re. Tenslotte meende spreker uit de voor treffelijke samenwerking tussen beide be sturen tijdens de voorbereidingen tot de fusie, voor de toekomst van de nieuwe vereniging een gerechtvaardigd vertrou wen te mogen afleiden. Nadat de heer M. van der Ham, die ge durende vierenveertig jaar intensief met het wel en wee van ..Eensgezindheid" heeft meegeleefd, had gezegd dat hij de fusie uiteraard betreurde, hoewel hij over tuigd was van de noodzaak van deze stap, maakte de heer Ter Braake de vergadering met de voorwaarden bekend. Hieruit ont lenen wij, dat de naam van de nieuwe ver eniging zal zijn Heemsteeds fanfarekorps „Eensgezind Excelsior"; dat de fusie wordt bepaald op 1 juli 1956; alle bezittingen van ONDERTROUWD 19 juni: J. Schouten en M. J. Reemer. GEHUWD 19 juni: G. N. M. Spienngs en M. A. M. Snoeks; C. G. Ravensbergen en J. Daim. BEVALLEN van een Zoon, 16 juni: M. Bijma—Vaandering; 18 juni: H. Kloet— Jongh Visser; C. Hollander—Burggraaf; M. A. van ter TooienDe Graaff; 19 juni: J. BuijsBloemingir I. Chr. Houweling—Van Baekel; T. Veenstra—Van der Weide. BEVALLEN van een Dochter, 18 juni' B. van EssenVan Andel; A. E. H. van Pol—Sterkenburg; 19 juni: E. H. van de Haterd—Van den Eijnde; A. M. Nijeman- ting—Bosveld; IJ. C. de Graaff—Witteveen. OVERLEDEN 16 juni: W. van dei- Maten, 65 j., Havikstraat; 17 juni: Sj. Bos nia, 76 j., Rijksstraatweg; R. Bloemendal, 78 j., Gasthuisvest; J. M. F. Croes, 80 j., Gast- huisvest: E. F. H. Hillebrand—Van dei- Steen 77 j.. Boekenrodestraat; 18 juni: A. II. B Hoogen, 67 j., Kleverparkwtg; IJ. de Gooijer—Volger, 79 j., Jacobstraat. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op dinsdag 19 juni 1956 in staat van faillissement verklaard: P. Hattink, ban ketbakker te Haarlem, Grote Houtstraat nr. 173. Rechter-Commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. II. Jonker te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 15 juni geëindigd het faillissement van H. II. de Graaf, mon teur, te Haarlem, Westerhoutpark 30. Rech ter-Commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. F M. Oberman, te Haarlem. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Haarlem van 18 juni 1956 is aan: de Naamloze Vennootschap N.V. Or ganisch Chemische Industrie „Ossen- drecht", gevestigd en kantoorhoudende te Haarlem, Spanjaardslaan 7, voorlopig sur séance van betaling verleend, met benoe ming van mr. B. J. Lambers te Haarlem en mr. G. van Hall te Amsterdam tot be windvoerders, terwijl het verhoor van de schuldeisers is bepaald op maandagmiddag 1 oktober om 2 uur. de voormalige verenigingen aan het korps zullen worden overgedragen en de huidi ge besturen tot 1 januari 1957 in functie blijven. Daarna zal door de leden een nieuw bestuur worden gekozen. Nadat alle bestuursleden deze voorwaarden met hun handtekening hadden bekrachtigd, was de fusie tussen „Excelsior" en „Eensgezind heid" definitief geworden. Zowel de heer Ter Braake als de heer Van der Ham brachten hun ingenomenheid nog onder woorden voor de manier, waarop deze fu sie tot stand gekomen is. Ernst en luim hebben elkaar afgewisseld op de zeer geslaagde afscheidsavond, die de tweeënveertig leerlingen van de beide vier de klassen van de Hartenlustschool te Bloemendaal, die over een paar weken de school gaan verlaten, dinsdagavond in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan werd aan geboden. De ernst vormde de levensles die het schoolhoofd, de heer Jaap Buys Jr. in een beeldrijke toespraak aan zijn pupillen meegaf, nu zij straks het volle leven zullen ingaan. De heer P. Kruger, voorzitter van de oudercommissie, heette alle aanwezigen (de ouders waren in grote getale opge komen) van harte welkom en hij bracht de heren leraren de dank der ouders over voor de goede tijd die hun kinderen in die vier jaren op de Hartenlustschool hebben doorgebracht, een tijd, die niet alleen van belang was voor het vergaren van hun kennis, doch die ook voor hun karakter vorming beslissend geweest is. De voorzit ter dankte ook de ouders voor hun bereid willigheid om steeds een financieel offer te brengen, indien de belangen van de school zulks eisten. De heer J. Buys trok in zijn toespraak een vergelijking tussen de opgroeiende jeugd en de plantenwereld. De ouders heb ben hun plantje aan ons toevertrouwd. Thans geven wij schoolmeesters een flora- lia-plantje aan u terug. Sommige ouders hadden zich meer van hun stekje voorge steld, anderen hebben geconstateerd dat er een siererwt uit gegroeid is. Ook tot de collega's richtte de heer Buys zich met enkele woorden, waarbij hij zei dat zij zich vandaag wonderlijk te moede voelden. De jeugd was in die jaren aan hen toevertrouwd en hun taak op school was zeer belangrijk, nu laten zij de jongens en meisjes over aan het leven. Zich tot de leerlingen wendende, zei de heer Buys dat zij nu over enige weken oud-leerlingen zouden zijn. Na de school tijd begint de leerschool des levens. Zij moeten zich nu een bestaan gaan creëren. De heer Buys eindigde zijn toespraak met het voordragen van het gedicht „De we reld" van Margot Vos en hij gaf zijn leer lingen tenslotte als wens mee op hun ver dere levenspad, dat zij niet zouden ver geten te leven met de miljoepen mensen in deze wereld. Daarna was het woord aan „De Pompa dours", het cabaret-ensemble van het P.W. N., die met een zeer vlot programma van ernst en luim de aanwezigen kostelijk heb ben geamuseerd. In de pauze hadden de vierde klassers allen uit handen van de voorzitter van de oudercommissie het traditionele lepeltje met 't wapen van Bloemendaal ontvangen. Wegens het ongunstige weer is het con cert, dat het Noordhollands Philharmonisch Orkest vanavond in het Openluchttheater te Bloemendaal zou geven, uitgesteld tot zaterdagavond 7 juli. In weerwil van deze positieve reactie van de heer Hogenhout bij informatie bij de Burgerlijke Stand bleek ons, dat dat zijn werkelijke naam is, want zelfs dat werd aangevochten op de ongelovigheid der belangstellenden, blijven velen twijfe len. Ongelovigheid welke gevoed wordt door de omstandigheid, dat de heer Hogen hout als invlieger van Fokker bekend staat en in feite daar als elektromonteur Bij koninklijk besluit is benoemd tot officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Haarlem mr. L. H. Feitsma, thans officier van justitie te Groningen; hij volgt mr. B. van der Burg op, aan wie met ingang van 1 juli eervol ontslag is ver leend wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Tot officier van justitie te Groningen is benoemd mr. E. L. Hamelberg, substituut-officier van justitie te Den Haag. Mr. L. H. Feitsma Mr. Feitsma is in 1908 te Bolsward ge boren, waar zijn vader notaris was. Hij bezocht het gymnasium te Sneek en stu deerde rechten te Leiden, waar hij op 29 juni 1932 slaagde voor het doctoraal examen rechten. De belangstelling van mr. Feitsma ging uit naar de staande magistra tuur en na enige jaren waarnemend ambte naar van het openbaar ministerie te zijn geweest, werd hij op 2 mei 1939 benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht te Rotterdam. Op 1 april 1942 volgde zijn benoeming tot sub stituut-officier van justitie te Alkmaar. Op 13 maart 1946 werd hij substituut-officier van justitie te Amsterdam en sedert 6 fe bruari 1952 is mr. Feitsma officier van justitie bij de rechtbank te Groningen. Mr. Aberson advocaat- generaal te Amsterdam Mr. W. B. J. Aberson te Aerdenhout, sub stituut-officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam, is benoemd tot advocaat- generaal bij het gerechtshof te Amsterdam. De nieuwe advocaat-generaal is in juli 1901 geboren en heeft gestudeerd aan de universiteit te Groningen. In februari 1925 deed hij zijn doctoraal examen te Gronin gen en was daarna enkele jaren advocaat aldaar. In maart 1929 werd mr. Aberson benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie te Amsterdam en op 19 oktober 1936 werd hij lid van het hof van justitie in Curagao. Met ingang van 11 februari 1947 werd hij benoemd tot substituut-offi- (.p Amsterdam. werkt. Een dergelijke omstandigheid is natuurlijk niet geschikt om het vertrouwen van kritische beschouwers te doen stijgen. Verder wordt ook bestreden, dat het hier om een vliégtuigmotor zou gaan. De boot is oorspronkelijk wel van Amerikaanse ma kelij, maar werd aan de heer Hogenhout tweedehands door de werf „De Rietpol" in Spaarndam geleverd, zo zegt men verder. Dat kan allemaal waar zijn en is het waar schijnlijk ook: het gaat er om, dat men te weten komt welke samenstelling de door de heer Hogenhout gebruikte „karnemelk" heeft. Of het werkelijk een mengsel is van ether en benzol, zoals sommigen beweren. Hetgeen dan bijzonder schadelijk voor de motor zou zijn. Hoe het ook zij: wij blijven de experimenten met belangstelling volgen. Slechts op die manier kunnen wij uiteinde lijk concluderen of wij met een geniale uitvinding of met alleen maar fantasie te maken hebben gehad. Naar aanleiding van het gisteren door ons gepubliceerde rondschrijven van het bestuur aan de leden van de Vereniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken, vernemen wij van de zijde der oppositie-„Groep van Tien", dat haar inziens de schriftelijk inge diende vragen en opmerkingen in dit stuk door het bestuur „geenszins bevredigend" beantwoord zijn, „sommige slechts half, andere helemaal niet". Refererend aan de pgssage, waarin het bestuur schrijft, tijdens de vergadering van 28 oktober van een ruime meerder heid der leden opdracht gekregen te heb ben. „met alle ten dienste staande mid delen orde en rust in de vereniging te herstellen", zegt de Groep van Tien dat het bestuur naar haar mening volkomen gefaald heeft in de uitvoering van deze opdracht. Naar het oordeel van de groep is dit „overduidelijk gebleken, toen op de vergadering van 23 mei jongstleden bij het uitspreken van een motie van wan trouwen tegen het bestuur het overgrote deel der aanwezigen door handopsteken zijn instemming met deze motie te kennen gaf". De groep is, naar ons meegedeeld wordt, dan ook voornemens, op de 'mor genavond in „De Leeuwerik" voort te zet ten jaarvergadering haar actie met alle kracht te vervolgen. Staat voor ongeveer 4 miljoen bij Rids-dochter betrokken Zoals in de elders gepubliceerde lijst van faillissementen, uitgesproken door de Haarlemse rechtbank, vermeld staat, is aan de N.V. Organisch Chemische" Indu strie „Ossendrecht", gevestigd te Haarlem, voorlopige surcéance van betaling ver leend. De O.C.I.O. is een dochteronderne ming van de Ridsfabrieken. In het request, dat de procureur mr. F. A. Bijvoet heeft ingediend, wordt mee gedeeld. dat de N.V. met de betaling van haar opeisbare schulden niet zal kunnen voortgaan en dat het vooruitzicht bestaat, dat zij na verloop van tijd haar schuld eisers zal kunnen bevredigen. De vennootschap oefent als bedrijf uit het vervaardigen van chemische zuren en van trotyl, welk laatste produkt zo niet ge heel dan toch voor het grootste gedeelte vervaardigd wordt ten behoeve van de Westeuropese defensie. Voorts wordt opgemerkt, dat de Staat der Nederlanden het kennelijk in 's lands belang acht, dat, zo enigszins mogelijk, het bedrijf ven requestrante blijft voortbestaan zonder dat deze in staat van faillissement wordt verklaard. Sedert enige tijd worden en tussen het ministerie van Oorlog, het ministerie van Economische Zaken, als mede enige financiële instellingen en zo wel binnen- als buitenlandse interessenten besprekingen gevoerd, teneinde te trachten tot een alle betrokkenen bevredigende op lossing buiten faillissement te geraken. De besprekingen vorderen enigszins meer tijd dan aanvankelijk werd verondersteld: uit dien hoofde acht de N.V. surséance van be taling wenselijk. De balans per 7 juni 1956 vermeldt aan activa en passiva een bedrag van 6.545.399. De terreinen hebben een waarde van 28.431; de gebouwen en wegen 1.611.570; de installaties en inventarissen 3.389.219; de ontwikkelings- en aanloopkosten be dragen 519.517. De N.V. Chemische In dustrie Rids heeft een aandeel van ƒ508.466 en het saldoverlies voor afschrijvingen over de periode van 1 januari tot 7 juni 1956, ontstaan door stilstand bij gebrek aan middelen is 208.173. De Staat der Nederlanden heeft een lening verstrekt van 2.940.000 en een voorschot verleend van 4.872.000; hiervan is 3.165.210 terugbetaald De aanvullende voorschotten van de Staat der Nederlanden bedragen 349 111. Crediteuren hebben te vorderen 949.870, de Twentsche Bank 30.000 en er dient nog aan kosten worden betaald 28.472. BINNENLAND Aanbesteding. De Rijkswaterstaat- Deltadienst heeft aanbesteed het verhogen van de dijk lang- de Catharinapolder in de Biesbosch, het aanleggen van een weg en het maken van eën loswand bij de Spiering- sluis met bijkomende werken. De laagste inschrijvers waren de gebroeders Wijnands te Werkendam met ƒ687.000.hoogste D. Blankevoort en Zoon te Bloemendaal met ƒ892.000. Mijnwerker omgekomen. De 31-jarige houwer H. H. Sanders uit Maastricht is op de 700 meter verdieping van staatsmijn „Emma" door vallende stenen getroffen. Hij is kort daarop overleden. De houwer was gehuwd en vader van één kind. Bacilvereniging. Uit het jaarverslag over het jaar 1955 van de Nederlandsche Bachvereniging blijkt, dat de exploitatie rekening sluit met een nadelig saldo van ƒ1.303. Het verslag meldt voorts de instel ling van een „vriendenkring." Brandweer zonder water. Te Vrooms- hoop is een boerderij geheel uitgebrand. De brandweer kon wegens watergebrek geen hulp verlenen. Een brandweertankwagen bleef bovendien op weg naar de brand on derweg- steken. De boerderij werd bewoond door twee gezinnen. Bromfietser omgekomen. Een 65- jar:ge kleermaker is in Den Haag bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Hij reed op een bromfiets en verleende bij het oversteken geen voorrang aan een auto. Hij werd aangereden en overleed ter plaatse. UVV groeit. Blijkens het jaarverslag 1955 van de Nederlandse Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening (UVV) steeg het aantal aangesloten organi saties in dat jaar met twee tot veertien vrouwenorganisaties. In Limburg is eind 1955 een provinciale federatie opgericht, waarmee het aantal der aangesloten provin cies is gestegen tot acht. De federatie heeft haar werkzaamheden weer kunnen uitbrei den en is voor de toekomst hoopvol gestemd. Verloren dieren. De stichting „Ami- vedi" te 's-Gravenhage, die enige jaren ge leden een kosteloze hulpdienst voor ver- 'loren en gevonden dieren inrichtte en thans ook vertegenwoordigingen heeft in Utrecht, Bilthoven, Zeist, Hilversum, Leiden en Haarlem, is voornemen ook elders ver tegenwoordigingen te vestigen om zodoen de haar werk tot een landelijke organisatie uit te bouwen. Honderd jaar. In het beursgebouw te Leeuwarden heeft het bestuur van het departement Leeuwarden en omstreken van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel het 100-jarig bestaan gevierd. Het departe ment bood het gemeentebestuur twee geit jes aan, ls eerste levend° have voor een op te richten kinderboerderij. Historische apotheek. De Goudse apothekers hebben een oude chirurgijnska mer. die een plaats heeft gekregen in het museum „Het Catfiarinagasthuis." aan de gemeente overgedragen. De Goudse apothe kers hebben de oude apotheek naar oude trant hersteld. Schout-bij-nacht-arts. Met ingang van 1 juli is bevorderd tot schout-bij-nacht-s'-ts, de kapitein-ter-zee-arts met de tijdelijke rang van commandeur-arts W. A. Borgeld. HAARLEM EN OMGEVING IV'-'zikale rondgang. Ter stimulering van de oud-papieractie zal de Christelijke Muziekvereniging „Sursum" donderdag avond om half acht ir Bloemendaal een muzikale rondgang maken van Bloemen- daal-dorp maar het Kinheimpark. Jubilea bij het P.E.N. Op vrijdag 22 juni zullen de heren J. Panis te Velsen- Noord, technisch hoofdambtenaar-D, W. A. Meeuwsen te Beverwijk, technisch ambte naar-A en B. J. Vastenholt, eveneens te Beverwijk, technisch ambtenaar-A, bij het P.E.N. te Bloemendaal de dag herdenken, waarop zij vijfentwinitg jaar geleden bij dit bedrijf in dienst traden. ADVERTENTIE De verkorte balans van de Nederland sche Bank van 18 juni bevat enkele be langrijke mutaties. Zo is de post schat kistpapier, door de bank overgenomen van de staat, ingevolge de rijksmarkenovereen- komst van 26 februari 1947, van f 240 mil joen tot f 340 miljoen gestegen. De bank deelt hierbij mede dat de staat in de af gelopen maanden een belangrijk bedrag aan vlottende schuld heeft afgelost. Het tegoed van 's rijks schatkist bij de Neder landsche Bank daalde dientengevolge tot een laag peil. Onder deze omstandigheden heeft de bank in het kader van de Rijks- markenovereenkomst, die onder bepaalde voorwaarden in de aanvulling van boven bedoelde portefeuille tot beperkte be dragen voorziet, f 100 miljoen schatkist papier van de staat overgenomen. Hierbij is in aanmerking te nemen dat de bank in de afgelopen twaalf maanden per saldo een bedrag van ruim f 250 miljoen aan schatkistpapier uil haar portefeuille heeft afgestoten. De goudvoorraad is met f 40 miljoen verminderd tot f 3.231 miljoen. Deze ver andering is een gevolg van de verrekening van het E.B.U.-tekort over mei. De totale netto deviezenvoorraad is nog met f 5 mil joen gestegen tot f 1.156 miljoen. Goud en deviezen tezamen echter daalden met f 3 F miljoen tot f 4.386 miljoen. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT k 6.50 per kwartaal//0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zy die zich met ingang van 1 juli 1956 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 juni 1956 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11