Ustkk Mislukte inbraak in kantoor gemeente-ontvanger te Velsen PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR Engels schip boorde tijdens mist de „Admiralengracht" in de grond LANGE STERKE NAGELS (hefarine.4 E Wereldnieuws Radio geeft donderdag Weer anderhalf jaar geëist tegen een Rotterdammer Ö.lfi.dariKüiïa 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Tock ió het zo r 2 RAAD VOOR DE SCHEEPVAART Zonderlinge navigatie op de „Dewsbury" Verlaging collegegelden Schoolgeld voor kleuteronderwijs Utrecht gaat nieuwe wijk bouwen voor 30.000 mensen Anton Hunink' De pittige oplossing van uw zoutloos dieet) dieet Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS Intellectuele beroepen en kabinetsformatie „Van Linschoten" werd door binnenscheepje lekgevaren Adoptiewet wordt op 1 november van kracht Liquiditeitspositie van Fokker nog zorgenkind Examens Velden van een schaakbord V WOENSDAG 20 JUNI 1956 Een bijzonder onaangename ervaring heeft de uit elf leden bestaande bemanning van het 499 brt. metende m.s. „Admiralen- gracht" van de N.V. Grachtenrederij te Amsterdam op 16 maart beleefd, toen dit schip 's nachts in dichte mist in de mon ding van de Schelde bij de zandboei ten anker was gegaan. Men luidde geregeld de klok, die blijk baar niet gehoord werd door het 1686 brt. metende Engelse stoomschip „Dewsbury". Op het Nederlandse schip zag men plot seling aan stuurboord eerst een toplicht, daarna ook het rode zijlicht van de nade rende Engelsman. De stuurman begreep, dat een aanvaring moest volgen en gaf order iedereen te porren. Hij riep zelf de kapitein en de loods. Onmiddellijk daarna voer de „Dewsbury" met vrij grote vaart tegen het voor anker liggende schip aan. Zeer snel daarna verdween de „Admiralen- gracht" daarna in de golven. Het Britse vaartuig drong aan stuur boordzijde diep in 't Nederlandse scheepje door, maar kwam door achteruitslaan spoe dig vrij. De „Admiralengracht" maakte direct slagzij over stuurboord. Order werd gegeven zwemvesten aan te doen en de reddingboot klaar te maken. De boot werd gestreken, per radio werd nog drie maal omgeroepen, dat het schip zinkende was en daarna gaf de kapitein order in de boot te gaan. De opvarenden konden tengevolge van de grote slagzij van dek in de boot stappen. De vanglijn werd losgegooid en daarna dreef de boot door de stroom weg. Het laatste, dat rnen van de „Admiralen gracht" zag, was het ankerlicht. De schipbreukelingen werden door de „Dewsbury" aan boord genomen. De kapi tein van dit schip zei alleen tegen de kapitein en de loods van het gezonken vaartuig: „I am very sorry" (het spijt mij erg). Volgens de stuurman stonden op de „Dewsbury" de boten alle nog in de klam pen en was er niets gedaan om hulp te verlenen. Ook over de verzorging was men niet te spreken. De Raad voor de Scheepvaart, die deze aanvaring heeft moeten beoordelen, is tot de slotsom gekomen, dat van de kostbare radar-installatie aan boord van het En gelse schip een bijzonder slecht gebruik is gemaakt. De Belgische loods was buiten de Wielingen aan boord van het Engelse stoomschip geklommen. Toen de Britse kapitein, die de radar bediende, om kwart over twee in de mist waarschuwde, dat hij vooruit een echo waarnam, concludeerden zij beiden, dat deze van de zandboei was en voeren gewoon door. De „Dewsbury" voer dus recht op de ADVERTENTIE Schoonheidsspecialiste Ann Seymour schrijft In „Woman and Beauty": „Nagels die breken en splij ten hebben behoefte aan een speciale olie. genaamd NuNale, die onder de nagel riem doordringt, snelle groei bevordert en broos heid voorkomt." Nu ook in Nederland -ƒ1.80 per flacon. maakt broze nagelt sterk Imp.i Dlipeo nv Den Haag HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Instrumentaal Sextet. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Wij van het land. 12.40 Platen. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Viool en piano. 13.50 Platen. 14.00 Evan gelische morgendienst. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Lichte muziek. 15.35 Platen. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Clavecimbel, cello en viool. 17.00 Voor de jeugd. 17.35 Platen. 17.40 Koer sen. 17.45 Platen. 17.55 Vocaal ensemble. 18.15 Orkestconcert. 18.45 Leger des Heils kwartier. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio-vossenjacht. 21.30 Platen. 21.45 Platen. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.15 Lichte mu ziek. 11.45 Ons wonderlijk hart. causerie. 12.00 Orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.35 Platen. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Viool en piano. 14.30 Klaver vier, hoorspel. 15.05 Platen. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voor dracht. 16.30 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Piano. 17.45 Regeringsuitzending: Ne derland en de wereld: Het Nederlands lecto raat in Australië. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport- problemen. 18.25 Lichte muziek. 19.00 Ge sproken brief uit Londen. 19.05 Amateur programma. 19.40 Luisterwedstrijd. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Holland Festival 1956: Tsjechisch Philharmonisch-orkest. In de pauze (±21.10-21.25) Met een postkoets onderweg, klankbeeld. 22.30 Platen. 22.40 Actualiteiten. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursberichten van New York en actualiteiten of platen. 23.25-24.00 Lichte muziek. TELEVISIE (NTS, KRO). 15.05-16.30 Eurovisie: De Royal Ascot Races. 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Eindexamen 1956 Toneelacademie Maas tricht. 20.30 Reportage uit Parijs. 21.10 Tele- vitrine. 21.20 Pottenkijken. 21.30 Testplaat. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Pla ten. 15.00 Pianorecital met commentaar. 16.00 Koersen. 16.02 Kamermuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Reportage. 19.40 Platen. 20.00 Zang en piano. 20.30 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Muzikale causerie. 22.55-23.00 Nieuws. zandboei aan. Daar het toch niet de be doeling kon zijn om op de zandboei te lopen, begrijpt de Raad voor de Scheep vaart de navigatie van dit schip niet. De kapitein, die, toen de mist inviel, niet be sloot onmiddellijk ten anker te gaan, maar voor stroom varende in een nauw vaar water enkel op radaraanwijzingen verder de Wielingen wilde opvaren, aanvaardde daarmee alle aansprakelijkheid voor de ge volgen van deze gevaarlijke navigatie. Het feit, dat hij er niet in slaagde vrij te varen van een enkel object recht vooruit, bewijst, dat aan boord van dit schip het een en ander ontbrak aan de radarnavigatie. De Raad heeft geen enkele fout gecon stateerd bij de „Admiralengracht" en spreekt zijn waardering uit voor de goede leiding, waaronder een bekwame beman ning er onder moeilijke omstandigheden in slaagde in zeer korte tijd een boot te water te brengen, waardoor alle opvarenden kon den worden gered. In het Staatsblad is gepubliceerd de wij ziging van de Hoger Onderwijswet met be trekking tot de collegegelden. Op grond hiervan is te rekenen met ingang van het studiejaar 19541955 het collegegeld ver laagd. Zij die gedurende vier studiejaren het collegegeld hebben betaald blijven vrijgesteld van de betaling van collegegeld. Vrijgesteld van de betaling van collegegeld zijn ook zij, die in het genot zijn van een rijksbeurs. Bij algemene maatregel van bestuur zal worden bepaald in welke gevallen ver mindering van het collegegeld wordt toe gestaan, indien twee of meer personen uit eenzelfde gezin in hetzelfde studiejaar on derwijs volgen. Terugbetaling van teveel betaald college geld zal geschieden door tussenkomst van curatoren der universiteiten en hoge scholen. In het Staatsblad is gepubliceerd een Koninklijk Besluit tot vaststelling van het schoolgeldtarief voor kleuteronderwijs. Be zoekt uit een gezin meer dan een kleuter een kleuterschool, dan is voor het tweede en volgende kind slechts de helft verschul digd. Ouders, voogden of verzorgers, wier inkomen ligt beneden een bepaalde grens, zijn geen schoolgeld verschuldigd. De des betreffende normen zullen binnenkort door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen worden vastgesteld. Een verzoek om vrijstelling moet worden ge richt aan burgemeester en wethouders. De bevoegdheid van de besturen der bijzon dere kleuterscholen om boven het wettelijk verschuldigde schoolgeld nog een vereni- gingsbijdrage te heffen van de ouders, voogden of verzorgers wordt door dit be sluit niet aangetast. In Utrecht is men begonnen met het bouwrijp maken van het uitbreidingsplan Utrecht zuid-west I. Het betreft het aan Utrecht bij de grens wijziging in 1954 toegevoegde gebied tus sen het Amsterdam-Rijnkanaal en het Mer- wedekanaal. Dit uitbreidingsgebied van 418 hectare is het grootste van de terrei nen die Utrecht tot dusverre ten behoeve van de woningbouw en andere stedelijke voorzieningen in bewerking heeft geno men. In het gebied zullen zevenduizend wo ningen worden gebouwd voor 30.000 men sen. Er is ook op industrievestiging gere kend, waarvoor 74 hectare is gereserveerd. Voorts 22 hectare voor bijzondere bebou wing, 32 hectare voor hoofdverkeerswe gen. Drie hectare is gereserveerd voor par keerterreinen, hoofdzakelijk voor de jaar beurzen. Buiten jaarbeurstijd kunnen deze terreinen voor speelgelegenheid voor de jeugd dienen. Voor sportvelden, parken en groenstroken is 130 hectare geprojecteerd. In de zomer van het volgend jaar zal met de woningbouw worden begonnen. Er zal totaal 1.800.000 kubieke meter zand voor ophogen verwerkt moeten worden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Anton Hunink's Daventria vleeswaren geven een „pittige" oplossing voor zoutloos dieet-problemen. Rookvlees - gekookte tong - procureur - bacon zonder zwoerd - ham - snijworst - boterhamworst - gekookt mager spekniettegenstaande uw zoutloos dieet kunt u ze gerust eten. En dan Anton Hunink's blikconserven voor zout loos dieet: leverpastei - soepballetjes - gebraden gehakt - knakworst - hamworst! Dank zij een nieuwe vinding (Ned. Octrooi 74530) natriumvrij bereid, zonder keukenzout, maar toch hartig van smaak en normaal houdbaar. Let op het label met loodjel Dat is uw garantie. Verkrijgboor In elke goede laak voor fijne vleeswaren root' xoul'oos ADVERTENTIE HAARLEM Het dagelijks bestuur van de stichting Federatie van organisaties van intellec tuele beroepen heeft telegrafisch aan de kabinetsformateur verzocht bij de voor bereiding en de samenstelling van het re geringsprogram rekening te houden met eigen taak en plaats in de Nederlandse samenleving van beoefenaren van intellec tuele beroepen. Het bestuur wijst op de noodzaak, op verschillende terreinen de be langen van leden van deze volksgroep in aanmerking te nemen opdat zij hun bij drage aan de Nederlandse samenleving kunnen leveren overeenkomstig hun ver antwoordelijkheid, taak en functie. Het telegram was ondertekend door prof. mr. A. van Oven, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, N. van Eek, ir. E. G. Wentink, kolonel W. A. Feitsma, mr. H. F. Heyting en dr. S. Keyser, bestuursleden van de stichting. Het 4758 brt metende m.s. „Van Lin schoten" van de Nederlandse Tank- en Paketvaart Mij N.V. te Amsterdam heeft geen schuld aan de aanvaring op 8 februari op de Schelde met het 528 ton metende binnenschip „Johanna" van de mij. „Ter- neuzen" dat geladen was met grint en als gevolg van de aanvaring vrijwel onmiddel lijk zonk. De 'vier opvarenden werden gered. Aldüs luidt Ket ódrdëèl van de Raad voor de Scheepvaart, die in deze zaak een negatieve uitspraak moest doen, want dit college mag geen bestraffing uitspreken over binnenvaartschepen. De schipper van de „Johanna" voer de grote „Van Linschoten" tegemoet, maar hield daarbij de verkeerde wal, een ge woonte voor opvarende binnenschepen, zo als de schipper verklaarde. Beide schepen zagen elkaar naderen, doch door een misverstand beoordeelde het binnenschip een manoeuvre van het zee schip verkeerd, zodat de botsing onver mijdelijk werd. De „Van Linschoten" liep daarbij een gat in de steven op, waardoor een lek in de voorpiek ontstond, maar maakte geen water, zodat het schip de reis naar Amsterdam kon voortzetten. In het Staatsblad is opgenomen een Ko ninklijk Besluit waarbij wordt bepaald dat de wet van 26 januari 1956 tot invoering van de mogelijkheid van adoptie op 1 no vember 1956 in werking treedt. ADVERTENTIE De vrouw van een operazanger Werd gekapt en hij keek steeds wranger Toen de figaro zei: „Permanent", toen zei hij: „Maar een DANTUMA-vulpen leeft langer!' Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 In m^art 1950 werd in de nachtelijke uren een pogfng gedaan' de 'zware deur van de kluis in het kantoor van de gemeente ontvanger, te Velsen open. te brand^Pv.Dit mislukte omdat de deur te dik was én er bovendien een laag beton achter zat, waar op de inbrekers niet hadden gerekend. Van de twee hoofdverdachten is er inmiddels een overleden: de tweede, een 67-jarige ma chinebankwerker uit Amsterdam, die nog twee jaar moet zitten, verscheen dinsdag als getuige voor het gerechtshof te Amster dam. waar een thans 56-jarige derde me deverdachte uit Rotterdam in hoger beroep terecht stond voor zijn aandeel in deze inbraak. Dat deze zaak pas nu, na zes jaar, werd behandeld, komt doordat de machine bankwerker in de gevangenis te Scheve- ningen in 1955 aan het praten was gesla gen. Na de morgen van de mislukte in braak was de vierde man, de chauffeur van de wagen waarmede de inbrekers met hun materiaal naar Velsen waren gereden, niet zoals was afgesproken hen komen op halen. Zo kwam de zaak tegen de Rotter dammer aan het rollen. Verdachte gaf toe, dat hij de inbraak mede had voorbereid, naar Velsen was meegereden en daar al leen maar op de uitkijk had moeten staan. Toen in het nachtelijk duister ineens een hem onbekende man verscheen, besloot hij aldus zijn verklaring niet meer mee te doen en verdween. De machinebank werker kon niet met zekerheid zeggen of de tipgever dan wel vardachte er de be wuste nacht bij was geweest. De procureur-generaal, mr. F. C. Kist, zeide het verweer van verdachte niet te accepteren en hij bestempelde zijn verkla ring als „een sprookje". De poging tot dief stal achtte hij bewezen en enerzijds reke ning houdend met het feit, dat het al zes jaar geleden is en anderzijds met het on gunstige verleden van verdachte, vroeg hij bevestiging van de door de rechtbank te Haarlem opgelegde straf van anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis. De Rotterdammer die in 1953 tot een straf van vier jaar was ver oordeeld wegens diefstal, meermalen ge pleegd, onderging deze straf op negen maanden na, doch kwam niet vrij. Zijn voorarrest voor de thans behandelde zaak rgirrg in o.p 21 februari. De raadsman, die het bewijs niet gele- ;V,er.d-achtte en yan oordepl .was, dat.de twijfel in deze zaak ten gunste van ver dachte moest beslissen, concludeerde tot vernietiging van het vonnis, subsidiair een lagere straf. Het hof zal op 3 juli arrest wijzen. Het nieuwe verkeersvliegtuig van de N.V. Koninklijke Nederlandse Vliegtuigfa briek Fokker, de F 27 „Friendship", uit gerust met twee turbines en bestemd om 28 a 40 passagiers te vervoeren, is ter sprake gekomen in de jaarlijkse algemene vergadering der vennootschap. Nadat de jaarstukken waren goedge keurd, het dividend was bepaald op 5 percent voor de preferente en 12 percent voor de gewone aandelen en de heer S. van West als commissaris was herkozen, stelden aandeelhouders enkele vragen, onder meer over de vooruitzichten van de verkoop der F 27. Uit het antwoord van de directie bleek, dat de verkoop tot dus ver vrij geregeld verloopt. Wat de licen- tiebouw in Amerika van de F 27 betreft vernamen aandeelhouders, dat de Fairchild vliegtuigfabrieken te Hagerstown bezig zijn het toestel in produktie te nemen. Er is een aantal opdrachten binnengekomen. De vluchten met de prototypen worden voortgezet. Men mag aannemen, dat het eerste toestel uit de serieproduktie in de tweede helft van 1958 zal worden afgele verd, waarna de K.L.M. hét toestel in ge bruik kan nemen. Vervolgens kwam de liquiditeitspositie ter sprake, waarover nog veel onzekerheid heerst. Van bestuurszijde werd betoogd, dat de financiële structuur der vennoot schap de voortdurende aandacht heeft. De liquiditeitspositie blijft een zorgenkind. De ontwikkeling van de F 27 is nog niet ver genoeg om nu reeds te kunnen zeggen hoe het met de financiering zal gaan. Het ge hele probleem hangt samen met de ont wikkeling van de verkoopmogelijkheden. 1. Lusteloos slenterde Panda over de wegen. Hij voelde zich nogal terneer geslagen, omdat hij nu weer zonder baantje zat en geen cent op zak had. „Ik zal maar naar huis terug gaan", dacht hij. „Ik verlang er naar, om die goeie Jollie- pop weer eens terug te zien. Het is alleen vervelend, dat ik weer platzak aankom. Hij was zo in zijn sombere overpeinzingen verdiept, dat hij niet merkte, dat achter hem een vreemdsoortig wervelend voor werp snel naderbij kwam. „Bah", mom pelde hij, „Anderen verdienen vaak met het grootste gemak een hele hoop geld, maar MIJ lukt dat nou nooit! Ik doe altijd mijn best, maar het eind van het liedje is meestal, dat ik toch geen cent op zak heb. Waarom komt er voor mij nu nooit eens iets uit de lucht vallen?" Op hetzelfde ogenblik werd hij door een oorverdovend geronk opgeschrikt. Met een ontstelde kreet liet hij zich plat voorover op de grond vallen. Dat was op het nippertje; want meteen scheerde er iets rakelings over zijn hoofd! AMSTERDAM: (Gem. universiteit) Ge slaagd voor het doctoraal examen rechten de heer J. G. I. Blaisse, Amsterdam, voor het propaedeutisch examen theologie de heren J. B. van Heerde. S. E. Hof. Amster dam. C. B. Posthumus Meyjes, Utrecht, en J. F. M. van Malssen. Zaandam. Voor het kandidaatsexamen Engels: mej. N. de Duik, mej. M. Ouendag, beiden te Amsterdam, en de heer A. van Meerten. Overveen. UTRECHT: Geslaagd voor het doctoraal examen natuurkunde: Q. H. F. Vrehen (cum laude). Utrecht, mej. N. M. van de Graaf, Utrecht; voor het doctoraal examen scheikunde: H. Matthijsen, Bilthoven, Th. C. J. Uitenvaal, Utrecht, S. R. de Kloet, Maarssen. D. O. E. Gabbart, Bilthoven, G. J. Arkenbout, Utrecht, P. J. Romeyn, Zeist, K. Minaert (cum laude) Utrecht; voor het doctoraal examen geografie: J. Gravesteijn, Arnhem: voor het doctoraal examen biolo gie: E. M. Buter. Amsterdam, W. II. Dudok van Heel, Utrecht. G. Jager, Gouda. GRONINGEN: Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde: de heer W. Drenth te Groningen. HAARLEM: Voor het eindexamen van de spoedcursus aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd de heren E. Leeflang te Zandvoort; O. van der Veen te Scheve- ningen; L. H. Veenstra te Haarlem; W. A. Verspuy te Amsterdam; L. IJ. Vink te Bent veld en G. D. van Voornveld te Badhoeve dorp. AMSTERDAM: (Gem. universiteit) Ge slaagd voor het kandidaatsexamen genees kunde 2de gedeelte: mevrouw Th. Th. H. BakVan Sonderen, Valkenburg; A. J. Geerlink, Blaricum; G. J. M. Gerrits, Ban doeng; A. Hage, Haarlem, Lim Beng Hok, Djakarta; mej. R. S. Mangunkusumo, Bo- gor; F. W. J. Puylaert, Sas van Gent; L. G. van Rijn, 's-Gravenhage; J. F. Sintnicolaas, Ridderkerk; J. M. Wilmink, Amsterdam. ROTTERDAM: Bevorderd tot accountant de heren M. van der Meulen, Delft; W. H. J. van der Made, Breda; F. L. M. Haring, Wassenaar; T. van de Graaf. Rotterdam; A. M. de Bruijn, Rotterdam en W. E. Snijdoodt, Rotterdam. .- UTRECHT: Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde de heer H. F. Semmelink te Utrecht. NIJMEGEN: Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte de heer A. J. Vermeulen te Apeldoorn. UTRECHT: Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte de heer E. J. Boerwinkel te Zandvoort. ADVERTENTIE Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderenI Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine „4"-elk afzonderlijk al beroemd- werken tezamen nog beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag. want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox Stromen. Joegoslavische vluchtelingen stromen weer naar Oostenrijk sedert president Tito vorige maand zijn voor genomen bezoek aan Moskou aankon, digde. Sinds januari vluchten gemid- deld 150 personerr per maand uit Joe- goslavië Oostenrijk binnen. Algemeen heerst onder hen de vrees, dat Tito's bezoek aan Moskou zal leiden tot een nauwer samengaan van Joegoslavië en de Sovjet-Unie. Droogte. Op meer dan honderd verschillen- de plaatsen in Canada woeden hevige bosbranden, waarvan er 37 buiten con- trole zijn. De afgelopen 24 uur braken twintig nieuwe branden uit en de weerberichten voorspellen nog geen re gen. In de Verenigde Staten is een ge- weldige bosbrand onder controle ge- bracht bij Holbrook in Arizona, waar voor ongeveer vijftien miljoen gulden aan hout verloren ging. Ondragelijk. Ongeveer vijf duizend boeren in Mandsjoerije zijn onlangs in opstand gekomen tegen de „ondragelijke onder drukking" van de communistische auto. riteiten, aldus bericht het semi-offi- ciële nieuwsagentschap „China Union Press" op Formosa. De boeren zouden naar de bergen zijn gevlucht, nadat zij alle wachten en functionarissen hadden gedood en alle huizen en plaatselijke bestuursbureaus verwoest. Communis- tische strijdkrachten waren later geko men om de orde te herstellen en de op- standelingen op te sporen. De oorzaak van de opstand was „gebrek aan voed- sel, kleding en verzorging", aldus het agentschap. Onbeleefd. De „British European Air ways" zal naar aanleiding van het inci dent, waarbij een van haar passagiers vliegtuigen door Griekse jachtvliegtui gen boven Griekenland tot dalen werd gedwongen, protesteren. Een woord voerder van de BEA noemde het optre den van de Grieken „op zijn minst on beleefd", ook al zou het Britse toestel van de internationale route zijn afge- weken. Waarschuwing. Vijfenveertig honderd Griekse dokters, die hun standplaats hebben in het gebied van Athene en Piraeus, zijn een „waarschuwingssta king" van drie dagen begonnen, om kracht bij te zetten aan eisen tot in komstenverhoging. Het Griekse medi sche genootschap heeft gedreigd alle Griekse geneesheren in staking te zul len doen gaan, wanneer de regering de eisen niet inwilligt. Gelegenheid. Een commissie van drie rech ters in Montgomery in de Amerikaanse staat Alabama heeft verklaard, dat de wetten op rassenscheiding in autobus sen buiten werking gesteld moeten wor. den. Het van kracht worden van deze uitspraak is echter tien dagen ópge- schort om de advocaten van stad en staat gelegenheid te geven hoger beroep aan te tekenen. Deze rechters hadden twee weken geleden reeds de voor schriften ten aanzien van de rassen scheiding van de stad en de staat, in strijd met de grondwet verklaard. Vlucht. Duizenden wilde dieren, waaronder honderden olifanten, leeuwen, antilopen en bavianen, zijn gevlucht voor een reusachtige brand, die woedt in het zuidwestelijk deel van de Ruihdi- Rutshuru grasvlakte van het nationale Albertpark in Belgisch Kongo. De brand is ontstaan door blikseminslag. De die ren zijn naar het resterende deel van de grasvlakte gevlucht, waar nu zeker tweemaal zoveel dieren hun voedsel moeten vinden dan normaal het geval is. Reeds hebben olifanten grote bomen ontworteld om het gebladerte van de kruinen te kunnen eten. Mystère. Het Franse persbureau AFP heeft uit welingelichte kringen te Nieuw Delhi vernomen dat India zou hebben besloten Franse „Mystère" straaljagers te kopen. Een overeenkomst zou reeds in Parijs zijn getekend. Een woordvoer der van het Indiase ministerie van De fensie heeft geweigerd op deze berich ten commentaar te leveren. Nagedachtenis. In het UNO gebouw te New York is een gedenkplaat onthuld ter nagedachtenis van dertien militaire waarnemers en negen leden van het UNO secretariaat, die bij de uitoefening van hun opdrachten om het leven zijn gekomen. Neutraal. De Verenigde Staten en de Sov jet-Unie hebben overeenstemming be reikt over de publicatie van een tijd schrift „Amerika" in het Russisch in de Sovjet-Unie en een Sovjet-maand blad „USSR" in het Engels in de Ver enigde Staten. Deze bladen zullen zich van elke politieke commentaar onthou den. VERREWEG de meesten van ons weten wel hoe een schaakbord er uitziet en hoe dit is ingedeeld. Het bord is verdeeld in 64 vlakken, te weten 8 rijen van 8 velden. De onderste horizontale rij wordt als eer ste aangeduid met het cijfer 1, de tweede rij met 2 enz. tot 8 voor de bövenste rij. Vervolgens dragen de verticale rijen een letter, te weten a voor de meest linkse kolom, b voor de tweede, en tenslotte h voor de uiterst rechtse kolom. Op deze wijze kan ieder veld door een letter en een cijfer nauwkeurig worden aange duid. In tegenstelling tot het schaakspel, houden we ons vandaag niet bezig met de velden zelf, maar met de scheidingslijnen tus sen de velden. Laten we dan maar be ginnen de bovenste drie horizontale rijen van het schaakbord af te zonderen door een stevige scheidingslijn te trekken. Het bord is dan verdeeld in een bord van 8x5 velden en een bord dat 8x3 velden telt. In dit kleinste bord trekken we de diago naal van de linkerbovenhoek van a8 naar de rechterbenedenhoek van h6. Daarna gaan we ons bezighouden met het onderste bord van 8x5 velden. Hier trekken we een lijn van de linkerbeneden hoek van c4 naar de rechterbovenhoek van do. Dat is alles. En nu weten we wel, dat het hoogst on gebruikelijk is een schaakbord in stukken te snijden of te zagen, maar voor dit bij zondere geval is dat toch werkelijk nodig. Lezers die minder vandalistische aan vechtingen hebben, kunnen wellicht een schaakbord verkleind op een stuk papier of karton tekenen, daarop de vereiste lij nen aanbrengen en vervolgens het bord volgens de drie aangegeven scheidings- lijnen in vier stukken knippen. Het Is werkelijk de moeite waard! Want wanneer de vier uitgeknipte stuk ken aaneen worden gevoegd tot een nieuwe rechthoek, voltrekt zich een merkwaardig fenomeen. De nieuwe rechthoek blijkt namelijk een lengte te hebben van 13 vel den en een hoogte van 5 velden, heeft dus een oppervlak van 65 velden. Terwijl het schaakbord, waar uit deze figuur werd vervaar digd 64 velden telde! Met an dere woorden: 64 65. Deze paradox, die des te sprekender is naarmate mei grotere zui verheid langs de getrokken lij nen is geknipt, blijkt gemak kelijk op te lossen wanneer men langs de diagonaal van de nieuw gevormde recht hoek kijkt. Deze lijn blijkt niet zuiver recht te zijn (of in andere woorden, de uitgeknipte delen van het schaakbord pas sen niet volmaakt zuiver aan elkaar). Het verschil is weliswaar niet groot, maar toch juist groot genoeg om iedereen die niet bij machte is de zaak volgens de regelen der wiskunde uit te rekenen, in verbazing te brengen. En verbazingwekkend is het in derdaad dat de velden van het schaakbord zo kunnen worden opgedeeld tot een extra 65ste veld dat het voor de ingewijde waar- nemer nauwelijks mogelijk is de fout te ontdekken. Daarom was onze definitie eigenlijk ook fout, want de nieuwe figuur is klaarblijkelijk geen volmaakte recht hoek. Daarom zullen we u een definitie geven van iemand die de spoorweg volkomen zuiver wilde definiëren. Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTILLON

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2