Toezicht op het kredietwezen Felle socialistische critiek op kartelbeleid der E.G.K.S. Uitkopen van noodlijdende bedrijfjes voorgesteld Juni tot nu twee graden te koud Zeer gering verschil met voorlopige telling EERSTE KAMER Werk van Tadema „Kunst zij ons Doel" in Huis van Looy Ook investeringspolitiek valt niet in de smaak Middenstand moet saneren NAAIMACHINES WOENSDAG 20 JUNI 1956 5 Volgende week valt de beslissing over de „modernisering" van de rechterlijke macht Kerkelijk Nieuws Offi c i ële verki ez ingsu i tslag Administratie-rompslomp remt doelmatig vervoer Ir. Bolhuis over N.S. scheepvaart, KLM, douane Uitbreiding Rotterdamse haven Expositie schatten uit Centraal Amerika Vroege aardappelen zijn laat K.N.A.C. vraagt militaire hulp bij Hemponten Strenge straffen geëist tegen jonge inbrekers Gezinsverzorgster stond op de uitkijk Bond van handelaars in gebruikte auto's opgericht Ter bestrijding van knoeierij Met buks op buurman geschoten Twaalf maanden geëist tegen Almelose landbouwer Twee echtparen slaags met politie Kort nieuws Betaling abonnementsgeld per giro (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer klaagt er herhaaldelijk over, dat zij in tijdnood komt doordat wetsontwerpen naar de smaak der sena toren te laat bij hen binnen komen en dan te vlug moeten worden afgehandeld. Maar zelf begaan zij meer dan eens de fout, veel te lang bij .een-wetsontwerp stil te staan en daardoor nodeloos veel tijd er aan te besteden. Dit gebeurde dinsdag met het ontwerp van minister Van Oven tot wijziging van de wet op de rechterlijke or ganisatie. In enkele woorden hadden zo wel prof. Diepenhorst (A.R.), mr. Kolff (C.H.) als mr. De Vos van Steenwijk (V. V.D.) kunnen kenbaar maken, dat zij be zwaar hadden tegen te veel specialisatie bij de opleiding voor de rechterlijke macht, zowel voor het rechtersambt als voor de functies bij de griffie of bij het Openbaar Ministerie. Nu gebeurde dit echter zeer breedsprakig. De minister van Justitie te voren reeds gesteund door mr. Cammel- beek (P.v.d.A.) liet uitkomen, hoezeer al die critiek overdreven was. Tenslotte bleek alleen mr. Kolff (C.H.) met zijn fractie dusdanige overwegende bezwaren te heb ben, dat hij verzocht het ..tegen" te willen aantekenen. Toen verzocht prof. Molenaar (V.V.D.) die het hele debat niet had bijge woond, het ontwerp niet onder de hamei- te laten doorgaan, maar de beslissing tot de volgende week aan te houden. Dit ge beurde nadat zijn fractiegenoot mr. De Vos van Steenwijk wel enige bezwaren had geuit, maar toch kenbaar had gemaakt, evenals prof. Diepenhorst en diens geest verwanten het wetsvoorstel te kunnen aanvaarden. Het was niet duidelijk waar om prof. Molenaar, zo hij daartoe neiging mocht hebben gekoesterd, niet zijn „tegen" liet aantekenen. Zelfs indien zijn fractie de volgende week met de C.H.-fractie bij Regelmatig houdt Corvey's Papiergroot handel te Amsterdam in de showroom ten toonstellingen van werk van grafische ont werpers, illustratoren en wie er nog meer op welk gebied van de publiciteit dan ook, zich als tekenaar wist te onderscheiden. Vaak waren deze exposities een noodzake lijke aanvulling op hetgeen we van som mige figuren wisten. Zo zagen we onder meer dat een Fiep Westendorp, die ook voor onze krant werkt, veel meer in haar mars nog heeft dan haar geestige illustre ren. Deze tentoonstellingen leerden ons ook dat we in Nederland over een toch behoor lijk aantal tekenaars beschikken, tekenaars die er gerust enige artistieke pretenties op na mogen houden. Om ten aanzien van het werk van A. A. Tadema, thans bij Corvey te zien, het woord „kunst" te gebruiken, is mij echter bijna onmogelijk. Kunde toont Tadema wel, zoals we allang hebben mogen constateren bij zijn tekeningen, die de lezenswaardige verhalen van zijn vrouw illustreren. -Voorkeur voor de uiterlijke kant van oude en exotische culturen vertoonde Ta dema al vroeg. Aan het eind van de der tiger jaren liet het Stedelijk Museum nog wel werk van de in Engeland beter be kende schilder Alma Tadema zien. Alma Tadema hield zich bij voorkeur bezig met de oude historie, die hij reconstrueerde in nauwkeurig geschilderde doeken. Het was toen dat Auke Tadema zich verplicht leek te voelen op het voorbeeld van dit familie lid door te gaan. Dat had iets naïefs in die dagen. Het zal wel dezelfde naïveteit zijn die Tadema tot exposeren dreef. Want dit was toch werkelijk niet nodig. Een exposi tie pretendeert kunst en die is nu moeilijk hier te vinden. Wie schrikt er bijvoorbeeld niet terug van die Japanse meisjes, die in haar kleur zo sterk herinneren aan die moderne Japanse „kitsch"-wandkleedjes. Tadema verstaat echter de techniek van het werken voor de reproduktie uitstekend en wie met hem wil werken beschikt over een goed vakman. Het met een catalogus rondlopen op ten toonstellingen als die welke thans door „Kunst zij ons Doel" in het Huis Van Looy te Haarlem gehouden wordt, geeft me altijd het gevoel of ik als schoolmeester met een cijferlijst de klas afga. Dan is men geneigd zich af te stemmen op de klasse, die men „Kunst zij ons Doel" toekent. En daar dat geen al te hoge is, heeft men de geneigdheid mild te oordelen. Maar soms komt er iets waarvoor geen cijfer te geven is. Dan staat men voor werk van een persoonlijkheid. Op de tentoon stelling. die deze vereniging tot 16 juli houdt, is dat het werk van H. F. Boot, al zou ik misschien' bij schoolmeesterachtige beoordeling Boot voor zijn „portret van mevr. F." een lager cijfer moeten geven dan M. Rompelman met het naast dat van Boot gehangen portret. Er is iets aan de pols op Boot's schilderij dat niet zo mooi is. Er is misschien nog wel meer te vinden dat niet geheel deugt. Maar toch prefereer ik deze persoonlijkheid, die toch wat dieper reikt, vooral ook in ander hier aanwezig werk, dan de handige Rompelman die lang vgeen kwaad figuur slaat overigens in dit milieu één die na J. Santen en F. A. van Velsen de hoogste cijfers zou halen. Ook acht ik P. Kloes met zijn breed en stevig geschilderde werk toch iets sterker en vergat ik hiervoor dat cijfers geven. Hierbij moeten ook genoemd worden A. Hovenkamp en B. C. Betzema, met een stevige schets in olieverf. Het is met oude verenigingen tegenwoor dig wel zo, dat zij om hun bestaan te kun nen blijven rechtvaardigen, minder afkerig staan tegenover moderne richtingen, maar dan toch meestal niet de sterkste persoon lijkheden aantrekken en zich zelfs schro melijk vergissen in de beoordeling, wan neer nieuw werk buiten een meer acade mische traditie ligt. Het „moderne" hier is slecht of oppervlakkig. Ir, Miek Otto schuilt wel iets, maar zij moet oppassen voor her haling van vondsten. Dan toch liever in dit milieu de zeker heden van een S. H. de Roos. wiens fijn gedetailleerde „Orchidee" meer een teke ning. gekleurd met olieverf is dan een echt schilderijtje, maar die dan toch door zijn persoonlijkheid ontsnapt aan het cijfers geven. Naar mijrt smaak is een G. D. Gra- tama meer schilder. Diens „Africanen" is iets bijzonders. W. Bogtman wordt herdacht met een zevental werken, die ook weer getuigen van voldoende kunnen. BOB BUYS. hoofdelijke stemming van verzet blijk mocht geven, wordt het ontwerp toch aan genomen. Tevoren nam de Kamer zonder hoofde lijke stemming na een korte gedachtenwis- seling de wetsontwerpen inzake het Bra bantse Watersnoodfonds 1954 en de ge wijzigde vaststelling van de Wet Toezicht Kredietwezen aan. Dit toezicht op het kre dietwezen heeft ten doel waardeverminde ring van het geld tegen te gaan als gevolg van te grote kredietverlening. De Nederlandsche Bank zal slechts voor schriften ter beschikking van het krediet kunnen uitvaardigen indien het niet gelukt in dit opzicht tot overeenstemming te ko men met de banken. De voorschriften van de Nederlandsche Bank moeten dan bin nen drie maanden door de Staten-Generaal worden bekrachtigd.. Zij zullen dan voor ten hoogste twee jaar gelden. Minister Van de Kieft deelde mede dat in overleg met minister Algera bepaalde voorschriften zullen worden gegeven voor de beleggingen van de Postcheque- en Girodienst, die anders als overheidsinstel ling vrijer zouden zijn dan de particuliere banken. De tekst van de desbetreffende beschikking is reeds gereed. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar St. Annaparochie H. J. v. Leeuwen te Roswinkel; naar Heiloo (toez.) L. Doorn te Berkhout. Bedankt voor Ede C. Vos te Westbroek; voor Papendrecht J. v. Wier te Putten; voor Ouderkerk aan de IJssel M. Vroeg- indewey te Bleiswijk; voor Sommelsdijk J. Smit te Groot-Ammers; voor IJsselmui- den G. M. Dieren te Ede. Benoemd tot voorg. v. d. afd. Loosduinen van de Ver. v. Vrijz. Herv. C. A. Schenk, a.s. ém. pred. te Scheemda; tot hulppred. te 's-Gravenmoer, Hoornaar, Langerak, Leerbroek, Nieuwpoort en Ter Aa (U) C. Broere, kand. te Oegstgeest. Geref. kerken Beroepen te Lemmer G. ter Steege te Vianen. Aangenomen naar Blokzijl G. Harms, kand. te Daarle, die bedankte voor Hijken, Andel en voor Grijpskerke. Beroepen te Minnertsga: A. Korporaal, kandidaat te Zwartsluis. Geref. kerken ond. art. 31 K.O. Aangenomen naar Haarlemmermeer-O.Z. H. J. v. d. Kwast te Katwijk aan de Rijn. Bedankt vóór Vlaardingen H. J. Zwarts te Hengelo (O.). Chr. Geref. kerken Beroepen te Hoogeveen (vak. D. H. Bies- ma) B. v. Smeden te Rotterdam-Zuid; te Huizen (N.H.) G. Blom te Meerkerk. Evang. Lutherse kerk Drietal te Deventer A. Burghoorn te Edam, P. H. G. C. Kok te Weesp en D. So- lfnger te Purmerend, van wie laatstge noemde is beroepen. Geref. Gemeenten in Ned. Beroepen te Vlaardingen F. Mallan te Bruinisse. De officiële verkiezingsuitslag, die thans bekend is geworden, vertoont slechts 55 stemmen verschil met de voorlopige uit slag die na de stemming bekend werd ge maakt. Dit geringe verschil wijst er op, dat bij de 1004 gemeenten de voorlopige tel ling op de stembureaus zeer accuraat is geschied en deze cijfers ook vrijwel fout loos zijn verwerkt. De officiële uitslag luidt: K.V.P1.815.310 P.v.d.A1.872.209 A.R567.535 C.H482.918 V.V.D502.530 C.P.N272.054 S.G.P129.517 G.P.V37.206 N.U28.960 N.O.U19.503 Totaal aantal geldige stemmen: 5.727.742 (5.727.797). De tussen haakjes geplaatste (1.815.363) (1.872.131) 567.556) 482.886) 502.377) 272.210) 129.531) 37.257) 28.968) 19.518) Vereenvoudiging en aanpassing der ad ministraties van spoorwegen, scheepvaart en douane in overleg met deskundigen uit verladerskringen noemde ir. J. Bolhuis, directeur van het concern expeditie der N.V. Philips, voorwaarde voor doelmatiger vervoer. Hij zei dit op een samenkomst van het Nederlandse verkeersinstituut. In administratief opzicht wordt zijns in ziens in Den Haag, althans in Nederland, bedroevend weinig overleg met het be drijfsleven gepleegd, hetgeen blijkt uit de nieuwe, vereenvoudigde „paspoorten" voor in- en uitvoer van C.B.S. en centrale dienst in- en uitvoer. „N. S. achtergebleven" In technisch opzicht werken verladers nauw samen met de spoorwegen. Een continentaal systeem voor wagons met rol luiken, zoals men deze in de V. S. en En geland kent ten behoeve van het gebruik van laadborden en vorkheftrucks, is in studie. De N. S. zijn achtergebleven met speciale tarieven voor goederen op laad borden en retourvracht op die borden. Gebruik van enkele grensstations voor goederenverkeer per spoor kan dé snelheid bevorderen en de kosten drukken. Scheepvaart gehekeld Ten aanzien van scheepsvrachten had ir. Bolhuis onder andere de volgende wensen: trouw van de verladers aan de conferences (redersafspraken over afvaarten en tarie ven), bereidheid der scheepvaartmaat schappijen om alle aangeboden goederen te aanvaarden, stabiele vrachtkosten met tij dige mededeling van veranderingen aan de verlader, openbare tarieven, geen regelin gen inzake wanprestaties. Aan de rederijen moet door de interna tionale verladers via de internationale Kamer van Koophandel steun tegen vlag- discriminatie worden gegeven. Discrimina tie moet ook verdwijnen bij de transport assurantie. Bij het internationaal wegvervoer noem de ir. Bolhuis onder meer de recente Duitse afwijkingen omtrent rijden op zondag en de afmetingen van vrachtwagens branden de kwesties.Hetzelfde geldt voor het vraag stuk der Belgische machtigingen, die op het peil van 1947 bevroren zijn. Ook in het technisch hoog ontwikkelde luchtvervoer is de schier achterlijke admi nistratieve rompslomp een blok aan het been der verladers. De vervoerssnelheid wordt erdoor geremd. Papierwinkel Tenslotte keerde ir. Bolhuis zich tegen de Benelux-papierwinkel bij de vrije in- en uitvoer. Te veel wordt dubbel werk ver richt. Hij was zeer ontevreden over de Nederlandse geheimzinnigheid bij het uit voeren van de goederen-nomenclatuur bij de douane, zoals geregeld door de Brusselse douaneraad. Allerminst was hij te spreken 'over het definiëren van de „waarde" bij invoer inplaats van de vroeger aangehou den faktuurwaarde. De onrust in scheepvaartkringen over mogelijke schade bij het invoeren van één markt in de K.S.G.-landen via een douane unie deelde ir. Bolhuis niet. De goederen zullen dan aan de grenzen der zes landen, om het even waar, uniform belast worden. Anderzijds zal, naar hij verwacht, het in tercontinentale scheepsvervoer eer toe- dan afnemen. De Benelux-havens zullen zijns inziens weinig moeilijkheden hebben, on danks het feit, dat de invoerrechten ten dele naar de hogere rechten der partners zullen moeten worden opgetrokken. Be langrijk zal zijn, dat bij het tot stand komen van de integratie, discriminerende binnenlandse vervoerstarieven zullen moe ten worden opgeheven, aldus ir. Bolhuis. cijfers zijn die van de voorlopige uitslag. Het Gereformeerd Politiek Verbond, de Nationale Unie en de Nederlandse Oppositie Unie hebben de vereiste driekwart van de kiesdeler niet gehaald en daarmede i% dus de waarborgsom van f 9000,(f 500,per kieskring) aan de staat vervallen. B. en W. van -Rotterdam hebben een schrijven ontvangen van de minister van Verkeer en Waterstaat over de uitbreiding van de Rotterdamse haven en het toe gankelijk maken van de Nieuwe Water weg voor zeer grote schepen. De minister verklaart zich bereid, aan de gevraagde uitbreiding van de Botlek- havens goedkeuring te verlenen, in weer wil van de bezwaren welke daaraan uit een oogpunt van rivierbeheer zijn verbon den. De minister neemt daarbij in aan merking, dat zeer grote belangen voor de gemeente en voor ons land met deze haven uitbreiding zullen worden gediend. Voorts deelt de minister mede, in be ginsel te willen bevorderen, dat de weg van Rotterdam naar zee wordt geschikt gemaakt voor schepen met een diepgang van 38 a 39 voet. Verder geeft de minister te kennen, dat zijnerzijds tegen het beginsel van een open havencomplex voor zeer grote schepen op de westpunt van Rozenburg geen bezwaar bestaat. Van gemeentewege wordt hierbij nog aangetekend, dat blijkens dit schrijven toe stemming is verkregen de dam in de Bot lek te verplaatsen naar de grens van dit gebied, alsmede om de hier nog ontworpen verdere havens aan te leggen. Uitdieping Waterweg De uitdieping van de Nieuwe Waterweg, waarvan hierboven sprake is, heeft betrek king op de vaargeul van Hoek van Hol land tot de tweede petroleumhaven. Nabij de mond van de Waterweg speelt echter de mogelijke deining nog een rol, zodat daar in ieder geval een grotere diepte moet worden aangebracht dan verder stroomopwaarts. Volgens de voorlopige plannen van de Rijkswaterstaat wordt ge rekend met een minste diepte van onge veer 14 meter-NAP tussen de hoofden, verlopend tot ongeveer 13,5 meter bij de berghaven te Hoek van Holland. Voor de aan te leggen zogenaamde vierde petro leumhaven, voor het graven waarvan de minister tevens toestemming verleende, kan derhalve een diepte van 13,5 meter- NAP worden aangehouden. Deze haven zal aldus voor de zeer grote schepen toe gankelijk zijn. Van een speciale verslaggever) STRAATSBURG, woensdag Op twee punten in het bijzonder is er gisteren in het parlement van de E.G.K.S. critiek op de Hoge Autoriteit losgebroken: het in vesteringsbeleid en het kartelbeleid. Het zijn geen eenvoudige^ zaken, vooral omdat de Hoge Autoriteit maar beperkt is in haar middelen tot bestrijding van kartels en dat zij ten aanzien van investeringen alleen in direct tewerk kan gaan. De Hoge Autoriteit heeft niet genoeg aan dacht besteed aan de coördinatie der in vesteringen, zo wordt geklaagd in een rap port van de Fransman De Menthon. Vol gens het verdrag van de E.G.K.S. kan de Hoge Autoriteit voorschrijven, dat investe ringsprogramma's haar vooraf worden voorgelegd. Zij zal vervolgens een advies daarover opstellen. De lijst van deze ad viezen, zo wordt verder bepaald, moet wor den gepubliceerd. Deze publikatie is tot nu toe zo geschied, dat op de lijst alleen met een enkel woord werd aangeduid, waar voor de ontworpen investeringen dienen. Op die manier is publikatie waardeloos, vond mr. Blaisse (Ned„ K.V.P.Het is dui delijk dat de publikatie een middel van de Hoge Autoriteit is om invloed op de in vesteringen uit te oefenen. Het strijdpunt was dus wel van betekenis, maar men kwam niet tot elkaar. De Georg Heftig was de critiek der socialisten op het kartelbeleid. Als woordvoerder trad het Nederlandse Tweede Kamerlid Neder- horst op, die hier al vaker over kartels heeft gesproken. Hij had het gisteren in het bijzonder over de Georg, het Ruhr- kolenkartel, dat thans is gereorganiseerd tot drie afzonderlijke verkoopkantoren. Dat is volslagen onvoldoende, vond de Vandaag heeft dr H. J. Reinink, direc teur-generaal voor de kunsten en voor de buitenlandse culturele betrekkingen, in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam een tot 1 november durende tentoonstelling geopend van onbekende kunstschatten uit Centraal Amerika, waar voor het materiaal afkomstig is uit het be zit van verscheidene verzamelaars. Het on derwerp van de tentoonstelling wordt ge vormd door de Indiaanse pre-Columbiaanse culturen, die de laatste jaren meer en meer in het centrum van de belangstelling zijn gekomen. Deze culturen moeten zich heb ben gevestigd, in een gebied dat de huidige republieken Panama, Costa Rica, Nicara gua, Salvador, Guatemala en Honduras om vat. Op de expositie worden ruim vierhon derd voorbeelden van Indiaanse ceramiek en edelsmeedkunst getoond. Onder meer zijn er te zien de gouden adelaars van de Indiaanse opperhoofden, die indertijd aan Columbus de opmerking ontlokten dat hij bij de Indianen in één dag meer goud bij een had gezien dan in Europa gedurende zijn gehele leven. heer Nederhorst. Men had niet de oude vorm als uitgangspunt moeten nemen, maar geheel nieuwe organen moeten vor men. Daarbij had voorts de Hoge Autori teit niet zoveel bevoegdheden aan de ver koopkantoren moeten geven. Zij had zelf het heft in handen moeten nemen en hou den. Maar bij de voorbereiding van de thans bereikte oplossing he»ff de Hoge Autoriteit telkens nieuwe concessies ge daan. Zo had men aanvankelijk zes ver koopkantoren willen vormen, maar het zijn er drie geworden. De heer Nederhorst ver klaarde, dat de socialistische fractie geen vertrouwen in dit kartelbeleid kan hebben. De eerste ondervoorzitter van de Hoge Autoriteit, Etzcl, stelde .hiertegenover dat het verdrag geen ruimte laat voor de vor ming van een dwangkartel. Dat er drie in plaats van 7ns verkoopkantoren werden gevormd, heeft voordelen, omdat die drie onder het overkoepelend orgaan makkelij ker hun eigen leven zouden kunnen leiden dan met zes kantoren het geval zou kunnen zijn. Zaterdag komen de resoluties, die deze critiek moeten formuleren. Op die dag ein digt deze zittingsperiode. Er zal waar schijnlijk een verzamelresolutie uit de bus komen, waarin over alle punten van het jaarverslag van de Hoge Autoriteit iets zal worden gezegd. Het laat zich aanzien dat dit jaar de oogst van vroege aardappelen goed zal zijn. In de produktiecentra staat het gewas er goed voor. Alleen zijn de vroegere aardappelen dit jaar opnieuw weer erg laat. Op de grote veilingen van vroege aardappelen in Noordholland zijn. de dagaanvoeren thans nog niet groter dan rond 50 ton. De prijs ligt op het ogenblik tussen 25 en 35 ct per kg. Vorig jaar is er een zeer grote export van vroege aardappelen geweest, vooral naar Zweden. De verwachting bestaat dat er dit jaar minder vraag voor export zal zijn dan vorig jaar. De Koninklijke Nederlandse Automobiel Club heeft de minister van Verkeer en Waterstaat verzocht, tijdens de drukke vakantiemaanden militairen in te schake len voor diensten op de ponten bij de Hembrug. Reeds nu wordt geklaagd over de zeer lange wachttijden bij deze pontverbinding. De KNAC vreest, dat in de komende maan den deze wachttijden door de te verwach ten toeneming van het verkeer aanzienlijk langer zullen worden. Het veelal zeer langdurig oponthoud is te wijten aan het onvoldoend aantal pon ten, dat de diensten onderhoudt, meent de KNAC. Gebrek aan personeel zou oorzaak zijn dat niet meer ponten in de vaart kun nen worden gebracht. Inschakeling van genie-personeel zou tot een bevredigender afwikkeling van het vervoer met de ponten kunnen leiden. Het wil in de maand juni maar geen zomer wor den. Wanneer wij de loop van de temperaturen vol gen blijkt dat slechts drie dagen van het begin van deze maand boven de normale tem peratuur" uitkwa men. Deze nor male temperatuur is in wezen het gemiddelde van alle waarnemin gen gedurende een periode van 30 jaar in Nederland. Na deze 3 dagen volgde een diepe inzinking waarbij de temperatuur zelfs 4 graden onder het normale bleef. Wij werden één dag vergast op een normale temperatuur, dit was op 9 juni. Het ging daarna weer snel bergaf totdat op 15 juni een dieptepunt werd bereikt waarop de temperatuur in ons land niet boven 10 graden kwam, hetgeen bijna 5 gra den minder is dan het gemiddelde. Over het geheel genomen is de maand juni tot nu toe ruim 2 graden te koud geweest. 99 99 Het vraagstuk van de bedrijfsruimten voor de middenstand vormt nog steeds een zeer ernstig probleem. Vele ondernemers hebben te kampen met huuropzeggingen met speculatieve oogmerken. Of zij hun bedrijf zullen kunnen voortzetten hangt volkomen af van de oplossing van dit probleem. Dit heeft de voorzitter van het Neder lands Verbond van Middenstandsvereni gingen (NVM), de heer M. Rademakers uit Arnhem, verklaard in zijn openings woord van het congres dat deze organisatie dinsdag in Utrecht heeft gehouden. „Verre van rooskleurig" Ofschoon de positie van de middenstand naar verhouding met voor de oorlog veel is verbeterd, is volgens hem bij een belang rijk deel van de 400.000 middenstandsbe- drijven in ons land de toestand nog verre van rooskleurig. Ondanks de verbeterde kredietverstrekking is een groot aantal on dernemingen nog niet gekomen tot een po sitief bedrijfsresultaat. Er is overbezetting en wanneer het vestigingsbeleid van de overheid zo doorgaat, zal dit nog erger worden. Daarom wenst zijn organisatie een beleid dat voor de middenstand hoopvoller is. Vrijwillige sanering Verder besprak men een rapport waarin nieuwe voorstellen worden gedaan voor een vrijwillige sanering van het kleine middenstandsbedrijf. Om de sanering van kleine bedrijven, die niet in aanmerking komen voor 'de huidige x-egelingen, mogelijk te maken denkt de samensteller van het rapport, de secretaris van het NVM, de heer P. J. de Kruif, aan de oprichting van een financieringsbank en van een sociaal fonds. Het rapport gaat er van uit, dat een sociaal economisch verant- woord middenstandsbedrijf een minimum inkomen van f 5.000 moet opleveren. De ondernemei's van de bedrijfjes, die geen voldoende levensvatbaarheid bezitten, die nen volgens het rapport in aanmerking te komen wanneer zij dat willen om te worden uitgekocht door een op te richten financieringsbank voor vrijwillige sanering. De beoordeling van een en ander zou kun nen geschieden door saneringscommissies, door de Kamers van Koophandel in hun rayon te vormen. Als middelen voor de financiering van de sanex-ing noemt het rapport onder meer een jaarlijkse heffing op het bedrijfsleven, aangevuld met een subsidie van de over heid. Verder wordt de oprichting voorge steld van een sociaal fonds voor het le vensonderhoud van de hiervoor in aan merking komende vrijwillig gesaneerde kleine middenstanders. Vele congressisten uitten .waardering voor het rapport, dat tevens een middel aangeeft waai-mee de overbezetting effec tief en blijvend kan woi-den bestreden en het levenskrachtige kleine bedrijf bevor derd. „Maar dan zullen ondoordachte vestigingen in de toekomst voorkomen die nen te worden", zo luidde de mening van de vergadering, die het rapport bij accla matie aanvaardde. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr.181, Tel. 14444 Wegens drie inbraken heeft de officier bij de Almelose rechtbank twee jaar jeugd gevangenis geëist tegen de 21-jai-ige op koper J. H. te Almelo. Diens kameraad, de 21-jarige los arbeider G. W. uit Almelo hoorde voor zijn aandeel in die inbraken een jaar en drie maanden tegen zich eisen, terwijl tegen de derde medeplichtige, de 23- jarige schoenmaker F. G. uit Almelo tien maanden, waarvan vier voorwaardelijk werd gevorderd. Het drietal had zich op 25 april schuldig gemaakt aan een inbraak in het kantoor van een bloemisterij in Borne, waarbij enig geld werd gestolen. Enkele uren later had den zij een inbraak gepleegd in een ander huis, waaruit sigaretten, sleutels en een geldkistje met papieren werden ontvreemd. Bovendien hadden H. en W. samen op 3 mei in een kantoor in Almelo een inbraak gepleegd, waarbij enkele honderden gul dens werden buitgemaakt. Tijdens deze laatste inbraak zou de 22-jarige gezinsver zorgster A. IC. op de uitkijk hebben ge staan. Zij gaf dit maar gedeeltelijk toe. Voorts zou deze vrouw met twee vrienden een huis binnengeklommen zijn. Dit gaf zij toe, evenals het feit, dat zij geld had aan genomen, dat afkomstig was van een der inbraken. Tegen haar werd vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaar delijk geëist. In Den Haag is dinsdag opgericht de „Bond Ondernemers Gebruikte Automo bielen" („BOGA"). In deze bond hebben zich verenigd een veertigtal handelaren in gebruikte auto's, die de knoeierij op het gebied van de handel in tweedehands wa gens willen tegengaan. Van de leden wordt verlangd, dat zij deskundig op het gebied van auto's zijn en dat zij bovendien in staat zijn, de te verhandelen wagens ofwel door eigen deskundige monteurs te laten revi deren, ofwel over voldoende financiële middelen beschikken om dit te kunnen la ten doen. Auto's die door bij de bond aan gesloten bedrijven worden verhandeld, zul len voor 10.000 km of drie maanden wor den gegarandeerd. Bij klachten over niet- nakoming van deze garantie zal men zich kunnen wenden tot de bond, die dan even tuele herstellingen laat verrichten uit het cautiebedrag, dat de leden moeten storten. Tot bestuurders zijn benoemd de heer J. H. Lokhorst uit Bussum (voorzitter), de heer J. van der Marei uit Wassenaar (secreta ris) en de heer J. W. A. Post, directeur van een auto-financieringsbank. Naar ons van de zijde van de BOGA wordt medegedeeld, zal de BOVAG zich deze week beraden over mogelijke samen werking met eerstgenoemde bond. Voor de Almelose rechtbank stond te recht een 42-jarige landbouwer, G. W., uit Hengelo, die van poging tot doodslag, sub sidiair tot zware mishandeling was be schuldigd, omdat hij met een buks had ge schoten op zijn buurman, met wie hij reeds lang een vete had. De buurman was daardoor vrij ernstig aan het hoofd ge wond. De huurlieden hadden een menings verschil over een weggetje en dit was op 28 april j.l. tot een uitbarsting gekomen, toen W.'s buurman de heg begon te knip pen, iets waarop hij volgens de verdachte zeker geen recht had. Hij had hem enkele keren gewaarschuwd, haalde daarop zijn buks, waarna hij enkele waarschuwings schoten loste. Nog Taf de ander geen ge volg aan W.'s uitnodiging om te verdwij nen, waai-op deze een schot loste dat zijn buurman aan het hoofd trof. Dit sprak W. niet tegen, maar hij ontkende de opzet ge had te hebben, zijn buurman te doden. De officier achtte poging tot zware mis handeling met voorbedachte rade bewezen en vorderde twaalf maanden gevangenis straf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Een verzoek van de raads man om directe in vrijheidsstelling van zijn cliënt werd afgewezen. De rechtbank zal later uitspraak doen. De aanleiding tot een gevecht met de politie, waarvoor dinsdag twee echtparen voor de Rotterdamse rechtbank terecht stonden, was de diefstal van een bank biljet van f 25,In een café zou een der echtelieden, mevrouw Van der B., het geld hebben weggenomen. Daarop was het vier tal naar een ander café gegaan om de buit op te maken. Toen zij later weer bij het eerste café terugkwamen, stond daar een agent voor de deur, die hen er niet in wilde laten, omdat er een onderzoek werd in gesteld naar de diefstal. De agent werd echter omver gelopen en er volgde een vechtpartij. „Het was een kluwen slaande en trekkende mensen", verklaarde thans een andere agent, die later te hulp was gekomen. De agent, die de echtparen had willen tegenhouden bij de deur, droeg zijn rechterhand nog in het verband en kon nog niet werken. De officier zei in zijn requisitoir, dat er tegenwoordig bijna ieder weekend en op elke feestdag een agent aangereden of mis handeld wordt. Hij zag hierin een aanlei ding voor zware straffen. Zijn eisen waren tegen de beide mannen, Van der B. en R. ieder vijf maanden gevangenisstraf met af trek, tegen mevrouw Van der B. een maand met aftrek en tegen de echtgenote van R. zes maanden met aftrek. Van der B. werd veroordeeld tot vijf maanden met aftrek, R. tot vier maanden met aftrek en hun vrouwen ieder tot drie weken met aftrek, zodat de beide dames meteen naar huis konden gaan. „Jupiter" naar Zwitserland. Het orgel Jupiter," dat eigendom is van twee be stuursleden van de Kring van Draaiorgel vrienden. zal in augustus voor enige tijd naar Zwitserland gaan. Tevoren zal een tournee door Limburg worden gemaakt. De opbrengst van deze tournee en de baten van de reis naar Zwitserland zullen ten goede komen aan de plannen een draaioi-gel- museum te stichten. Tankmijn opgegraven. In de Wielwijk te Dordrecht, die men op het ogenblik bouw rijp aan het maken is, heeft een dragline een Duitse tankmijn opgegraven. Volgens de bevindingen van de ijlings gealarmeerde Mijnopruim^gsdienst verkeerde de mijn nog in goede staat. ^c<x*ooooocooocoocccocco- YwY^YyvycCOOOCCOOCOOOOC U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f6.50, post- abonnés f7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE or»coocooooococx»xcoco»>rc<.i:>.(xoc*xco>:)o->>-iri*<YY*,',-i

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3