Examen Abdoel en het Vliegende Tapijt FATALE V DIAMANTEN Amerikaanse luchtmacht kan de Russische niet evenaren Europese communisten vallen Togliatti bij in zijn critiek Te weinig zware bommenwerpers en te weinig personeel Praag maakt openlijk melding vaij het geheime rapport van Kroesjtsjev WOENSDAG 2 0 JUNI 1956 Weet u nóg een fabriek, welke dit geeft GARAGE DEN HOUT Nasser enige kandidaat voor presidentschap Staat van beleg ten einde perscensuur afgeschaft Compromis-plan voor Cyprus van Lagerhuislid Sovjet-Unie is met studie van automatisering bezig Zuazo tot president van Bolivia gekozen KORTE REGENJASSEN Boer door gemaskerden beroofd Jaarverslag Maatschappij Bevordering Geneeskunst Van der Hoogtprijs voor W. J. van der Molen Ook Mondriaan herdacht op de Biennale Weer brand in poets- katoenfabriek Veertig balen vodden in het vuur verloren gegaan FEUILLETON R. HASSBERGER 4 WASHINGTON (AFP/UP) Generaal Curtis Lemay, bevelhebber van de Ameri kaanse strategische luchtmacht, heeft voor de commissie voor de begroting van de Amerikaanse Senaat verklaard, dat de Sovjet-Unie binnen drie jaar tweemaal zo veel zware bommenwerpers zal bezitten als de Verenigde Staten. Zelfs als de Ver enigde staten of de Sovjet-Unie reeds in tercontinentale projectielen met atoomla ding zouden bezitten, zou de Amerikaanse strategische luchtmacht toch zo snel mo gelijk over meer zware bommenwerpers van het type B-52 moeten kunnen beschik ken, aldus de generaal. De belangrijkheid van de intercontinen tale projectielen is overdreven. „Het is geen absoluut wapen, doch een wapen als andere", zo zei hij. Generaal Lemay deelde mee, dat de plannen voor een luchtmacht van 137 es kaders vliegtuigen door de feiten achter haald zijn, want voor een dergelijke lucht vloot zijn 1.200.000 man nodig en de lucht macht kan in de komende twee jaar over slechts 975.000 man beschikken. ADVERTENTIE RENAULT FREGATE geeft 12 maan den garantie en vergoedt bovendien eventueel arbeidsloon, ongeacht het aantal afgelegde K.M. Prijzen vanaf ƒ7.500. Vraagt proefrit bij: Wagenweg 166-168 - Haarlem Telefoon 15056 - 12138 LONDEN (Reuter) Premier Nasser van Egypte heeft het einde van de staat van beleg afgekondigd. Dit brengt mee, zo zei hy ln een radio-rede te Caïro, dat de pers vrU wordt. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken Sjepilov zat op een ere plaats toen Nasser zün rede hield. Nasser deelde mede, dat hQ (de enige) kandidaat zal zün voor het presidentschap van de republiek. Zaterdag, zo zei hy, zult ge uw mening geven over de grondwet en het presidentschap. Op 23 juni zult ge zeggen wat ge denkt van Gamal Abdel Nasser als president. Op deze woorden volgde een langdurige ovatie. Aan het einde van zijn rede zei hij, dat Egypte zijn onafhankelijk heid wil bewaren en nooit tot enig pact zal toetreden. „Dit beginsel maken wij thans aan de Vérenigde Staten en de Sovjet-Unie bekend". Nasser verwelkomde de afgevaardigden van „het onafhankelijke Marokko en het onafhankelijke Tunesië". De volgende keer, zo zei hij, hopen wij een vertegenwoordiger van een onafhankelijk Algerije te kunnen begroeten. In de eenheid der Arabieren ligt hun kracht. „Wij moeten sterk worden om een land te kunnen bevrijden, dat ons dierbaar is Palestina". Kreten Terwijl buiten met vlaggen zwaaiende Egyptische betogers riepen „Weg met Frankrijk", „Na Groot-Brittannië moet Frankrijk er uit" en „Lang leve de Arabi sche eenheid van Marokko tot de Perzische Golf", beraadslaagden kroonprins Moelay Hassan van Marokko, opperbevelhebber van het Marokkaanse leger, en de secre taris-generaal van de Arabische Liga, Ab- del-Khalek Hassoena, te Caïro. De Marok kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Ahmed Balafrej, die de besprekingen bij woonde, verklaarde later dat onder meer gesproken was over een mogelijke toetre ding van Marokko tot de Liga. Er is ook van gedachten gewisseld over de algemene positie der Arabische landen en over Noordafrikaanse vraagstukken. Prins Moelay Hassan heeft later nog ge confereerd met Nasser. Hij zal ook een ontmoeting hebben met zijn ambtgenoot, de Egyptische opperbevelhebber generaal- majoor Abdel Hakim Amer. Intussen zijn er aanwijzingen, dat Nasser succes heeft geboekt in zijn besprekingen met Sjepilov. Het schijnt dat overeenstem ming is bereikt over een reeks van kwesties inzake politieke en economische samen werking. Volgens welingelichte zegslieden is over de volgende belangrijke onderwer pen gesproken: 1. Een Russisch aanbod tot financiering van de Asoewan-dam en grootscheepse economische bijstand. 2. Russische wapenleveranties en 3. plannen om de Westelijke oppositie tegen toelating van communistisch China tot de UNO te doorbreken. Voorts verklaarde de generaal, dat de Verenigde Staten reeds in staat zijn een atoomvliegtuig tetvervaardigen, „doch een dergelijk toestel zou geen goed gevechts wapen zijn", zo meent hij. De onderzoe kingen op dit gebied duren nog voort. Deze zomer zal het eerste eskader nieu we onderscheppingsvliegtuigen met een (onofficiële) snelheid van meer dan dui zend kilometer per uur in dienst komen. Met deze nieuwe vliegtuigen herstellen de Verenigde Staten min of meer het ge- vechtsevenwicht in de lucht, daar het toe stel niet alleen sneller is dan de „Bison", de zware bommenwerper der Sovjet-Unie, doch bovendien een even grote hoogte kunnen bereiken als deze toestellen, die te vergelijken zijn met de B-52 bommen werpers. De Russische luchtmacht beschikt ten minste over honderd „Bisons". LONDEN Francis NoelBaker, het Britse parlementslid wiens activiteit als bemiddelaar in de onderhandelingen over Cyprus met instemming door de Britse re gering is begroet, heeft een plan voor op lossing van de kwestie opgesteld, dat naar zijn mening voor alle partijen aanvaard baar is. Het plan behelst de volgende pun ten: (1). Er moet een grondwet komen, welke onder meer voorziet in een gekozen volksvertegenwoordiging. De Griekse Cy prioten die tachtig percent van de. bevol king van Cyprus uitmaken, zouden dan de meerderheid in het parlement krijgen. De grondwet zou garanties moeten bevatten voor de Turkse minderheid. (2). De datum, waarop de Cyprioten het zelfbeschikkings recht krijgen, zou nu vastgesteld moeten worden. (3). In de periode voor de uit oefening van het zelfbeschikkingsrecht zou de Britse gouverneur de grondwet moeten kunnen opschorten bij iedere inbreuk op de rechten der Turkse minderheid door de Griekse meerderheid. (4). De Britse mili taire installaties op Cyprus moeten worden geconcentreerd in een enclave, die voor on bepaalde tijd Brits gebied zal blijven, on afhankelijk van het zelfbeschikkingsrecht. Dit zou geld kosten, maar het is volgens NoelBaker mogelijk. Het Britse parlementslid heeft zijn plan uiteengezet in een interview met een cor respondent van het'weekblad „Observer". PARIJS Op het eerste internationale congres over de automatisering, dat in Parijs wordt gehouden, heeft de Russische professor Boris Petrov voor een verrassing gezorgd. Hij bood de voorzitter, Frangois Raymond, twaalf boekwerken in het Rus sisch aan die een overzicht geven van de Russische bevindingen op dit gebied.-Op het congres zijn negentien landen ver tegenwoordigd door bijna duizend afge vaardigden. Prof. Petrov verklaarde te hopen op nauwe samenwërking tussen ge leerden uit de Sovjet-Unie en andere geleerden. LA PAZ (Reuter/AFP) Dr. Hern an Siles Zuazo, de 42-jarige Boliviaanse vice- president, die de regeringskandidaat voor de presidentsverkiezingen in Bolivia was, is met een zeer grote meerderheid van stemmen tot president gekozen. Hij volgt Victor Paz Estensoro, die zich niet her kiesbaar had gesteld, op. De communisten leden een zware neder laag. Hun kandidaten kregen slechts vijf percent der uitgebrachte stemmen. Onge veer 800.000 Bolivianen hebben aan de verkiezingen waarbij voor de eerste maal de gehele meerderjarige bevolking stemrecht had deelgenomen. De natio- naal-revolutionaire beweging (regerings partij) kreeg 494.977, op de Falanxpartij 122.853, de communistische partij 10.584 en de revolutionaire arbeiderspartij 2.686 stemmen. ELIOT UIT ZIEKENHUIS LONDEN, (United Press) De Engelse, van geboorte Amerikaanse, dichter en to neelschrijver T. S. Eliot heeft 't Franse zie kenhuis in Londen verlaten Hij was daarin opgenomen na een lichte hartaanval. ADVERTENTIE In de buurtschap Slangenburg bij Doe- tinchem hebben twee gemaskerde perso nen maandagavond een roofoverval ge pleegd op de landbouwer W. Onder bedrei ging met een revolver en een dolk eisten zij geld. Toen dit naar hun mening niet snel genoeg kwam, verwondde een hunner de landbouwer met de dolk aan de wang. De overvallers maakten zich tenslotte met een vrij gering geldbedrag uit de voeten. De Doetinchemse politie maakte bij haar onderzoek gebruik van de hulp van een speurhond. Van de daders ontbreekt tot nu toe ieder spoor. Bestuur gaat bijzondere aandacht schenken aan verhoudingen tot de „buitenwereld" In het jaarverslag over 1955 van de Ko ninklijke Nederlandsche Maatschappij ter Bevordering der Geneeskunst wordt aller eerst geconstateerd dat de belangstelling van bevolking en pers in zaken, de volks gezondheid betreffende, toeneemt Ook al heeft men oog voor de gevaren van een te ver doorgevoerd perfectionisme, van de massalisering of van het op de troon zetten van de gemeenschap, zo heet het in dit verslag, toch zal men zich moeten aan passen aan de eisen, die de tegenwoordige tijd stelt. Dat dit soms tot goede resultaten leidt, kan men concluderen uit de gang van zaken bij de vaststelling van het basis honorarium voor de huisartsen. Cijfers en getallen, gemiddelden en standaarden, zijn de machtswoorden van deze tijd. Na aan vankelijk verzet, hebben de huisartsen zich hierbij aangepast en onder zeer deskundige leiding hebben zij, aan de hand van cijfers en getallen, gekregen waar zij recht op hadden. Ten aanzien van de opleiding en erken ning van medische specialisten, wordt in het jaarverslag medegedeeld, dat de toe komstige positie van de hierbij bëtrokken partijen nog bestudeerd wordt en dat spoe dig een definitief rapport zal worden uit gebracht over het specialisme sociale ge neeskunde. Voorts zullen de eisen worden onderzocht, die gesteld moeten worden aan een specialisme revalidatie. Het hoofdbestuur zal voorts aan het vraagstuk van de verhoudingen met de buitenwereld (pers, andere organisaties op het terrein van de volksgezondheid en der- gelijken) bijzondere aandacht gaan beste den. De oudedagsvoorziening en de verze kering voor weduwen en wezen werd in sa menwerking met deskundigen uitvoerig in discussie genomen. Als een gebeurtenis van groot belang ver meldt het jaarverslag het tot stand komen van een definitieve regeling van de zieken fondshonoraria voor de huisartsen. Over een sluitend controlesysteem op de ver hoogde weistandsgrens voor de vrijwillige verzekeringen wordt met de ziekenfonds organisaties onderhandeld. In het jaarverslag wordt voorts nog op gemerkt, dat het vroeger zo bij uitstek in terne vraagstuk der medische ethiek even- ëens door de sociale ontwikkeling niet on beroerd is gebleven door de belangstelling der publieke organen. Radio-actief gereedschap Het gereedschap dat in Amerikaanse vliegtuigfabrieken wordt gebruikt, zal licht radio-actief worden gemaakt. Hierdoor zal gemakkelijk zijn na te gaan of geen werk tuigen in vleugel of romp zijn achtergela ten. ADVERTENTIE Gen. Cronjéstr. 40-44, Tel. 15438, Haarlem-N. Rustig danken M ij n h a r d t'» nuwtabletten Onder voorzitterschap van dr. C. F. P. Stutterheim kwam hedenochtend de leden vergadering van de Maatschappij der Neder landse Letterkunde in het Academiegebouw te Leiden bijeen. Na behandeling van de ge bruikelijke verslagen werd de uitslag bekend gemaakt van de stemming over de toelating van nieuwe leden. Tot gewone leden werden benoemd: A. L. J. Sivirsky. dr. J. Roelink, dr. Bettina H. Polak, dr. H. C. Landheer, dr. Louise Kaiser, mr. F. A. Holleman, dr. J. A. Vollgraff, Lidy van Eijsselsteyn, dr. J. G. W. Bik, mr. P. Gerbenzon, dr. E. H. Kossmann, H. G. van LelyveldHaasse, Bert Schierbeek, C. J. E. Dinaux te Haarlem, ds. H. W. Meihuizen, dr. B. Landheer, dr. H. Baudet, dr. M. C. Smit te Aerdenhout, dr. H. P. H. Teesing, dr. F. de Jong, dr. E. H. Waterbolk te Over- veen. mevr. dr. J. A. KossmannPutto en W. J. van der Molen. Tot buitengewone leden werden benoemd:, dr. S. A. Louw in Pretoria, dr. H. J. de Vos in Gent, dr. Th. Luykx in Laken, dr. Gilbert de Groote in Berchem, dr. W. Thijs in Berchem, Hans Andreus te Parijs. Door het bestuur werden in de loop van het verenigingsjaar tot leden benoemd: dr. H. Dierickx, M. D. Frank, L. E. Harris, dr. M. J. M. van der Heyden, James Holmes, W. S. B. Klooster, dr. P. C. J. Korteweg, mej. Meijer, dr. H. Meijer, I. W. van de Merwe, J. Noterdaeme, H. J. Oolbekkink, dr. F. M. P. Oosterhof, dr. J. Reyers, H. J. Scheepens en dr. A. J. J. de Witte. Overeenkomstig het advies van de commis sie voor schone letteren werd de Lucy B. en C. W. van der Hoogtprys voor het jaar 1955- '56 toegekend aan W. J. van der Molen voor zy'n gedichtenbundel „De onderkant van het licht". W. J. van der Molen, die in 1923 te Broek op Langendijk werd geboren, debuteerde in 1946 met d? sonnettenbundel „Gered voor vannacht". Daarin evoceerde hij op nogal pathetische wijze de doelloosheid van het bestaan. In deze eerste verzen zag men een jong talent worstelen om tot een eigen vorm geving te komen, waarin het echter slechts hoogst zelden slaagde. Zijn volgende bundels („Sousterrain" in 1950 en „Voor dovemans oren" in 1951) gaven een verdieping en een verrijking te zien, een verdieping van zijn levensgevoel, dat nu dan ook minder reto risch en veel persoonlijker, strakker en meer gespannen tot uitdrukking werd gebracht en een verrijking van zijn beeldend vermogen, dat hem in staat stelde het onbehagen, dat de cultuur in hem wekte en de vereenzaming van de moderne mens ook plastisch, op soms verrassende wijze, uit te spreken. In 1953 verscheen zijn roman „Tien tenen en elf ribben". De jury, die ook bovenstaande for muleringen gaf, noemt dit een opmerkelijk boek, dat zowel het dichterlijk talent als de vindingrijkheid van Van der Molen beves tigde, maar dat leed onder een overladen- heid en gezwollenheid, waardoor het aan overtuigingskracht inboette. „Met behoud van zijn opvattingen over de absurditeit van het menselijk bestaan, slaat Van der Molen in zijn jongste, onder de iet wat zonderlinge titel „De onderkant van het licht" (1954) verschenen bundel blijmoediger accoorden aan. Zagen we het verlangen van de dichter in zijn vroegere werk zich van zijn eenzaamheid uitstrekken naar een kos mos, die hem dan toch weer door haar chao tisch karakter verbijsterde, in zijn nieuwe bundel is het besef van het absurde welis waar niet verdwenen, maar het is of hij zich ten dele met humor aanpast en ten dele aar zelend. maar ook met een lichte blijheid, tegenkrachten van het chaotische ontdekt. Dit openbaart zich in allerlei gestalten en in zinvolle tegenstellingen die aan de verzen onverwachte perspectieven verlenen. Ook wat de vorm betreft geeft deze bundel zoal niet een vernieuwing te zien. dan toch een vrijere behandeling van het vers en de oor spronkelijke beelden. De auteur doet niet langer concessies om der wille' Van'hét schema, maar gaat zich ook niet te buiten aan extravaganties. Een strengere selectie had echter de betekenis van deze bundel kunnen verhogen". Aldus het advies van de commissie, die Van der Molen voor de hem thans ten deel gevallen prijs voordroeg. In de middaguren hield dr. Gerard Brom een voordracht over Rembrandt en Vondel. VENETIE (United Press) Pi'esident Giovanni Gronchi heeft dinsdag de achten twintigste Biennale van Venetië, de inter nationale tweejaarlijkse kunsttentoonstel ling, geopend. Deze bevat schilderijen en beeldhouwwerken uit vierendertig landen. Rusland neemt er voor het eerst na de oorlog aan deel. ADVERTENTIE een U kunt het Gillette systeem proberen voor maar 1 gulden morgen begint met Gillette,! „Dat is niet zo mooi... pas op, dat je niet naar beneden valt!", riep Abdoel. Nu moesten ze voorzichtig proberen, het tapijtje los te maken van de ijzeren punt. Voorzichtig, ja.want die toren was erg hoog. Abdoel en Mohab hielden zich stevig vast, terwijl ze probeerden, het kleedje los te haken; en gelukkig, eindelijk lukte dat. 9-10 PARIJS (A.F.P./Reuter) Radio-Praag heeft in een uitzending in het Italiaans de jongste verklaring van de Italiaanse com munistische leider, Palmiro Togliatti, van groot belang genoemd, niet alleen zijn plei dooi voor een grotere zelfstandigheid van de niet-Russische communistische partijen, maar ook zijn analyse van de verhoudin gen in de Sovjet-Unie onder Stalin. Na in stemming te hebben betuigd met „de po ging van de secretaris--generaal der Ita liaanse communistische partij om de poli tiek van Stalin in historisch perspectief te beoordelen" en gewag te hebben gemaakt van Togliatti's vraag naar nadere inlichtin gen „met het oog op de verdere ontwikke ling van de socialistische beweging in de gehele wereld", verklaarde de commenta tor van radio-Praag, dat „het huidige debat over het communisme een van de belang rijkste in de geschiedenis is." In de commentaar werd voor het eerst van communistische zijde gesproken over het „geheime rapport", waarin partijsecre taris Kroesjtsjev zijn felle critiek op Stalih liet horen. Het Italiaanse communistische blad „Paese Sera" aanhalend zei de com mentator: „Het geheime rapport van Kroesjtsjev moet aandachtig worden bestu deerd, want daarin worden gevoelens en meningen ter sprake gebracht, welke jaren gangbaar zijn geweest. De theoretische fouten en de afwijkingen, welke in dit rap port worden onthuld, hebben de Italiaan se leiders laten uitkomen en het optreden van Togliatti draagt er in belangrijke mate toe bij, dat het debat op politiek plan wordt gebracht en niet over een persoon handelt". Oslo Het blad van de Noorse communistische partij „Friheten" heeft ook zijn instemming met Togliatti's verklaring betuigd. Het blad is van oordeel, dat de Italiaanse leider vra gen stelt, die alle communisten zich stel len: hoe konden de schendingen van grond beginselen zo lang voortduren en kan het worden verklaard dat er, in weerwil van de tekortkomingen, grote successen in de Sovjet-Unie zijn behaald. „De grote posi tieve rol, die Stalin heeft gespeeld, kan niet over het hoofd worden gezien, wil het beeld juist zijn", aldus „Friheten". Kopenhagen De commentaar van het Deense commu nistische blad „Land og Folk" is van ge lijke strekking. Ook hierin wordt het standpunt van Togliatti onderschreven, dat de tegenwoordige leiders van de Sovjet- Unie ophelderingen verschuldigd zijn. „Deze verklaringen zullen zeker ook bij dragen tot het scheppen van garanties tegen een herhaling van de fouten van het ver leden", aldus het Deense blad. In een sinds kort bestaande rubriek, waarin par tijleden hun mening kunnen kenbaar ma ken, schrijft een Deense communist, dat zeker een groot aantal van zijn kameraden het vraaggesprek van Togliatti met een gevoel van opluchting en voldoening zal hebben gelezen. Helsinki Het orgaan van de Finse communistische partij „Tyoekansan Sanomat" ziet in Togli atti's verklaring een „voorteken van een nieuw en rijk tijdperk voor de arbeiders beweging". „Men kan in dit vraaggesprek de opening zien van een zeer belangrijk debat over fouten van algemene aard, die gevaarlijk kunnen zijn voor de opmars van de arbeidersbeweging", aldus het Finse blad. Opnieuw is de Velsense brandweer giste ren in actie moeten komen voor een brand in de poetskatoenfabriek van de firma Lagendijk aai. de Haringkade te IJmuiden. Enige maanden geleden woedde het vuur in de opslagplaats, maar nu concentreerde het vuur zich in de fabriek. Met behulp van schuimblusapparaten is het personeel van de fabriek, later geas sisteerd door de Velsense brandweer, het vuur in tientallen balen vodden te lijf gegaan. Na ruim een uur was men de brand meester en mocht worden gecon stateerd, dat het fabrieksgebouw weinig schade had opgelopen. Veertig balen vod den, die voor het bedrijf nog een grote waarde vertegenwoordigen, gingen echter verloren. De brand is omstreeks 9 uur ontstaan doordat een van de machines in de fabriek was warmgelopen. (Copyright Cosmospresse, Genève) Gebaseerd op historische gegevens door 6) Marie Antoinette kon eenvoudig niet weigeren, wanneer haar nieuwe juwelen van grote schoonheid werden aangeboden. En wanneer haar inkomen daartoe toerei kend was, dan was er toch zeker nog die grote rijkdom aan juwelen in ouderwetse, niet meer te gebruiken zetting, die zij uit de schatkamers van Wenen had meege kregen, toen zij naar Parijs kwam. En waarom zouden die vriendelijke he ren Bóhmer en Bassanger niet die oude ju welen als betaling aannemen in ruil voor nieuwe, in meer moderne zetting, die meer pasten bij de opsmuk van haar eigen tijd? Natuurlijk, het was begrijpelijk, dat zij die oude sieraden minder hoog taxeerden dan wat zij zelf leverden. Het was al mooi, dat ze juwelen als betaling voor juwelen aan- namen. Zo kon Böhmer de moed bijeenbrengen, haar reeds in september 1774, nauwelijks vier maanden na het overlijden van de oude koning, het grootste kleinood van zijn collectie te tonen. Hij verscheen die dag in een feestelijke stemming aan het hof. Bij zijn vorig bezoek had hij Marie Antoinette in het vooruit zicht gesteld de volgende keer iets zeer bij zonders voor haar mee te zullen nemen. Böhmer kon niet weten, dat hij moeilijk een ongunstiger ogenblik voor zijn bezoek had kunnen uitkiezen. Op het plein voor het paleis kwam hij de koets tegen van Mercy, die hem koel toeknikte. Deze had aan de koningin zojuist een brief van haar moeder in Wenen overhandigd, waarin die haar dochter ernstig kapittelde over de zorgeloosheid, waarmede zij voor grote ka pitalen juwelen opkocht om deze met andere juwelen duur te betalen. Dergelijke dingen, zo schreef Maria Theresia, schaad den het aanzien van een koningin en dreig den alles verloren te doen gaan van de grote verering, waarmede zij in het begin van de regering van de nieuwe koning was begroet. De meeste mensen geven nu eenmaal liever anderen de schuld van hun eigen fouten dan zichzelf. De koningin ontving Böhmer koel, enigs zins vijandig zelfs. Dat zij nu juist op dit moment gestoord moest worden door de man, die haar telkens zoveel verlokkelijks aanbood, dat zij eenvoudig niet kon weige ren! Zij achtte het eigenlijk niet zozeer haar eigen fout, waarvoor haar moeder haar kapittelde, doch de fout van Böhmer, om telkens weer gebruik te maken van een zwakte van haar. Maar ze ging toch niet zover, dat ze hem zonder meer naar huis stuurde. Daarvoor was haar nieuwsgierig heid de vorige maal te zeer geprikkeld. „Laat u eens zien, wat u hebt meege bracht", zei ze achteloos en stak haar hand uit naar het étui dat Böhmer haar aan reikte. Marie Antoinette kon een zucht van be wondering niet onderdrukken en op het zelfde moment was ze de vermaningen van haar moeder reeds vergeten. „Kijk eens, Louise," riep ze verrast tot haar vriendin, de prinses van Lamballe, „heb je ooit zoiets moois gezien?" Ook de prinses was vol bewondering. „Fantastisch, werkelijk." Ze nam het collier voorzichtig uit het étui en hing het om de hals van de koningin. „Het is minstens zo mooi als dat collier, waarmede de hertogin van Westminster vorig jaar zo'n furore heeft gemaakt. Het lijkt er trouwens wel wat op." Had de prinses dit met opzet gezegd? Het was ook Böhmer wel bekend, dat zij een van de weinige dames aan het hof was, die door de schittering van juwelen heen kon zien, en die de buitensporige uitgaven van de koningin voor sieraden afkeurde. Reeds eerder had zij vrijwel zekere aan kopen op het laatste moment doen af springen. Marie Antoinette was plotseling ont nuchterd. Ze herinnerde zich weer de brief, die voor haar op tafel lag. „O, een hertogin? Vorig jaar?" Maar nog steeds keek zij geboeid naar het collier. „En wat is de prijs?" vroeg zij schijnbaar achteloos. „Een miljoen livres", antwoordde Böh mer enigszins onzeker. Hij had een fijn gevoel voor stemmingen en had reeds be grepen dat het moment niet gunstig was. „Dan is er geen sprake van", was het onmiddellijke en besliste antwoord, terwijl ze resoluut het collier losmaakte en in het étui teruglegde. „Neemt u het maar weer mee terug." Zo en niet anders speelde zich deze affaire af, die door de latere gebeurtenissen om weven werd met een verdichtsel van bij zonderheden en intriges en de fantasieën van geschiedschrijvers. Nimmer heeft, zoals later beweerd werd. Lodewijk XVI per soonlijk het collier als geschenk aangebo den. Ja, hij heeft waarschijnlijk op dat ogenblik van het bestaan van het collier niets afgeweten. Zo heeft ook Marie An toinette nimmer gelegenheid gehad, de haar toegedichte vorstelijke woorden te spreken „Sire, voor het geld van dit collier zoudt u zich een oorlogsschip kunnen verwerven. Frankrijk heeft meer een oorlogsschip nodig dan ik een nieuw collier." Noch met het oog op de marine, noch gezien de toestand van de financiën, heeft Marie Antoinette afgezien van het beruchte collier. Alleen omdat ze juist een brief van haar moeder had gekregen, die haar stemming bedorven had en haar een ogenblik voorzichtig deed zijn, en omdat de hertogin van Westminster het jaar daarvoor succes had geoogst met een soortgelijke halsketting. De geheel onverwachte tegenslag drukte zwaarder op het gemoed dan op de finan ciën van Böhmer. Zijn zaak had zich sedert d troonsbestijging van koning Lodewijk XVI tot grote bloei ontwikkeld, hoewel nog steeds de financiële reserve van tijd tot tijd te gering w«s voor grote bewegings- vrijhid. Maar de zaak kon het zich ver oorloven, een kostbaar stuk geruime tijd in reserve te houden. Böhmer had echter, mede dank zij zijn successen van de afge lopen tijden, nimmer kunnen denken dat deze belangrijke onderneming stranden zou. De ontwikkeling was echter een succes voor Bassanger, die nu steeds duidelijker liet merken, dat zijn oorspronkelijk ontwerp zeker een succes geworden zou zijn. Het kwam zelfs tot vrij heftige controversen tussen de beide deelgenoten in de zaak. Böhmer wilde de hoop, alsnog het collier aan de koningin te kunnen verkopen, niet opgeven. Slechts node stemde hij in met het plan van Bassanger om tot demontage van het collier over te gaan en de diaman ten een andere bestemming te geven. Zolang er echter nog geen nieuwe be stemming voor de stenen gevonden zou zijn, zou het collier intact blijven. En dat duurde geruime tijd. In die periode trachtte Böhmer overal in Europa het kleinood aan de man te brengen. In Frankrijk, waar de afwijzing door Marie Antoinette in hogere kringen alom bekend was geworden, was dit uiteraard onmogelijk. Iedere draagster zou zich het feit dat ze zich met dit collier liet zien, meteen tot vijandin van de ko ningin stempelen, en dat was ondenkbaar. Maar merkwaardigerwijs lukte het ook el ders niet, een serieuze gegadigde voor de halsketting te vinden. Aan geen van de Europese hoven koesterde men meer dan oppervlakkige nieuwsgierigheid. In 1776 mislukten de onderhandelingen via Potem- kin met Catharina van Rusland, twee jaar later was dit het geval met de Spaanse ko ning, nadat de onderhandelingen al zover waren gevorderd, dat Bassanger op het punt stond het collier naar zijn eigen oor spronkelijke ontwerp om te werken. Het uitbreken van de SpaansAmerikaanse oorlog stak een spaak in het wiel. De Spaanse koning kon zich onder die omstan digheden niet de extravagante weelde van een dergelijk collier veroorloven. De dag bi'ak aan, waarop het collier zijn tiende verjaardag vierde, zonder ooit in ander bezit te zijn geweest dan van de juwelier en zonder ooit gedragen te zijn, zonder zelfs voor meer dan een enkel uurtje het étui in de la van de zaak van Böhmer verlaten te hebben. Onder deze omstandigheden was het mis schien verklaarbaar, dat de anders zo keu rige en bescheiden firmanten van Böhmer en Bassanger het in hun hoofd haalden, op de 29ste november 1784 door een bemid delaar contact op te nemen met een min of meer obscure figuur, de gravin De la Motte, om een nieuwe poging te wagen het collier aan de koningin van de hand te doen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6