Dr. Drees streeft naar kabinet op zo breed mogelijke basis OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu ijsman Lagerhuis akkoord met verkoop van Trinidad oliemaatschappij Pineau en Dulles zijn het eens over het ontwapen ingsvraagstuk De kabinetsformatie Kans op slagen wordt echter gering geacht Nieuwe slag voor de Britse nationale trots werd morrend geïncasseerd Frankrijk wil de Russen op cultureel en economisch gebied tegemoet komen Het woord is aan, HET WEER: Wisselende bewolking Prinses Beatrix op 30* juni in de hoofdstad Contact met A msterdamse jongeren Vervoers- en sociale problemen in de E.G.K.S. 'MORRKfeaA/ Hittegolf heerst in Moskou Na aanvaring in 't Kanaal Deense tanker met schade binnengesleept De Prins in Genève Vertrouwen voor Mollet yAvaxv;niii^i Eisenhower zal plannen in juli bekend maken Veiligheidsraad zal Algerije dinsdag bespreken KLM gaat vliegen op Sofia en Boedapest Atoomwolk dreef over het westen van Australië 70e JAARGANG No 292 DONDERDAG 21 JUNI 1956 301e JAARGANG No 137 Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Ij TH 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- m.<m I er-ét* 1 A&auw» lira, I mmm rj Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen, redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor g™T!S I L/ fé fl i Hsl f Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Jl J| A IjL JÈ Jf J§ Ij jf J| I J IL -M\ 3%-.MVdÊ' JL ifIL ijS franco p.p. ƒ7,-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 2/3107 Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. fM'KJT Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. (Van onze parlementaire redacteur) Na het onderhoud van kabinetsformateur, dr. Drees, met de fractieleiders van de P. v. d. A., K.V.P., A.R., C.H.U. en V.V.D. is het thans zeker, dat hij eerst probeert een kabinet te vormen dat gebaseerd is op de samenwerking van deze vijf partijen. Deze poging in de richting van een kabinet op de breedst mogelijke basis wil allerminst zeggen dat dr. Drees verwacht te zullen slagen. Hij heeft voor maandag schriftelijk antwoord verzocht op de vraag of de Kamerfracties van deze partijen in beginsel bereid zijn samen te gaan op de breedst mogelijke basis, waarbij zij zich akkoord zullen moeten verklaren met een bepaalde hoogte van de defensieuitgaven, de invoering van een huurbelasting bij huur verhoging, terwijl er rekening mee moet worden gehouden dat de vervulling van allerlei wensen beperkt is door de te verwachten positie van de rijks begroting. Na het schriftelijk antwoord kan pas blijken welke partijen wel of niet meedoen. Tot maandag dient men dus af te wachten. Hij heeft alleen inzicht verschaft over wat hij zelf daaromtrent op dit ogenblik denkt. Verder is hij niet gegaan. Hij heeft op dit punt allerminst gezegd, dat hierover met hem niet nader te praten zou zijn. Zo zou het eveneens gesteld zijn met hetgeen hij moet hebben uiteengezet ten opzichte van de kwestie van verhoging van de huren, in welk geval de Partij van de Ar beid nog steeds wel voor een of andere vorm van een huurbelasting zou voelen. Maar dr. Drees zou dit geenszins nu al als een volstrekt te aanvaarden eis hebben ge steld. Veeleer heeft hij er zich woensdag middag meer toe bepaald zijn aanvanke lijke gedachten omtrent een en ander te ontwikkelen, dan dat hij aan zijn uiteen zettingen het karakter van een soort ulti matum gaf. Intussen komt het mij toch wel heel twijfelachtig voor, of het straks inderdaad zal komen tot een kabinet op de allerbreed ste grondslag, die van samenwerking tussen de vijf grootste partijen. Om dat te be reiken zouden immers deze vijf water in hun wijn moeten doen, met het gevolg, dat er dan wel een heel grote kans zou bestaan, dat een voor niemand aanlokkelijk drankje geschonken zou worden. Reeds hoorde ik trouwens van meer dan één zijde een soort gelijk vermoeden uiten, een vermoeden, dat de kans op slagen voor de vorming van een vijf-partijen-kabinet uitermate gering doet achten. En dus zal het, verrassingen daargelaten, zeer onwaarschijnlijk zijn, dat de formatiepuzzel vrij spoedig zal worden opgelost. Nu dr. Drees met de voorzitters van de vijf grootste Tweede Kamerfracties een bijeenkomst heeft gehad om zich te oriën teren bij het zoeken naar een oplossing van het vraagstuk der kabinetsvorming, zullen donderdag en vrijdag die fracties bijeen komsten houden. Daarbij gaat het er dan om zich omtrent tweeërlei aangelegen heden te beraden. Maandagochtend wil immers dr. Drees de antwoorden ontvan gen hebben zowel over de vraag van de breedte van de grondslag, waarop men meent, dat een kabinet moet of kan worden opgebouwd, als met betrekking tot enige hoofdpunten, die in verband met een even tueel verder te ontwerpen programma van zeer groot belang zullen zijn. Ten opzichte van het eerste punt is aan de fractievoorzitters, naar ik meen te weten, kenbaar gemaakt dat in eerste aan leg het streven gericht zou zijn op een kabinet, waarin de vijf partijen vertegen woordigd zouden zijn. De gedachten van dr. Drees gaan, althans voorshands uit naar een kabinet, bestaande uit 5 tot de P. v. d. A., 5 tot de K.V.P., 2 tot de Anti-Revolu tionairen, 1 tot de Christelijk-Historischen en 1 tot de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie behorende ministers. Uit mededelingen over de woensdagmid dag gevoerde besprekingen blijkt wel dui delijk, dat dr. Drees in het bijzonder de zienswijzen van elk van de vijf fracties wenst te vernemen over de vraagstukken van de defensieuitgaven en van de huren. Verschillende omstandigheden zouden er toe nopen voor de landsverdediging meer te gaan uitgeven dan 1350 miljoen per jaar. Heb ik het wel, dan behoort dr. Drees tot diegenen, die tegen verhoging van dat bedrag op het ogenblik nogal erg opzien en die zich afvragen of er inderdaad zoveel meer nodig zou zijn als men de gelden eens rationeler ging gebruiken dan in sommiger ogen, ook in de zijne, tot dusverre ge schiedt. Daarmee is echter nog geenszins gezegd, dat hij onder geen beding met ver groting van de uitgaven zou kunnen in stemmen. In haar radio-rede van 1- februari heeft Prinses Beatrix de wens geuit na het af leggen van haar eindexamen in persoon lijk contact te komen met het Nederlandse volk. Dit eerste contact zal gelegd worden door een bezoek aan de hoofdstad op 30 juni. De Koningin en prins Bernhard zullen hun dochter daarbij vergezellen. Het gemeentebestuur van Amsterdam zal de prinses en haar ouders in het Stedelijk Museum ontvangen. Daarna zullen de leerlingen van de „Samenwerkende Insti tuten voor Kunstonderwijs te Amsterdam" (S.I K.A.) prinses Beatrix het bescherm vrouwschap aanbieden. In de ambtswoning van de burgemeester zal prinses Beatrix de lunch gebruiken. Vertegenwoordigers van studenten-, kunst-, jeugd- en sport organisaties zullen daarbij aanzitten. Des middags zal de prinses een jeugd feest bijwonen, dat onder auspiciën van de Nederlandse Jeugdgemeenschap en het Nederlands Olympisch Comité op de sintel- baan op het Olympiaplein wordt gehouden. Vervolgens zal de prinses op de Dam het laarlijkse sportweekdefilé gadeslaan. Des avonds woont zij met haar ouders in de Stadsschouwburg een opvoering bij van het London Festival B-dlet. Woensdagmiddag heeft dr. Drees op het ministerie van Algemene Zaken de leiders van de grote fracties van de Tweede Kamer ontvangen. Men ziet v.l.n.r. de heer H. W. Tilanus, prof. mr. C. P. M. Romme, dr. W. Drees, prof dr. J. Zijlstra, mr. J. A. W. Burger en prof. mr. P. J. Oud. (Van een speciale verslaggever) STRAATSBURG, donderdag. In de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft de Hoge Autoriteit de functie van een regering, maar haar bevoegdheden zijn beperkt, met name op grensgebieden zoals het vervoer en het sociale beleid. Over het algemeen moet zij zich bepalen tot het bevorderen van regelingen, die dooi de nationale regeringen moeten worden overeengekomen. De beslissing is op dit gebied dus aan de nationale regeringen, doch over het beleid van de Hoge Autori teit ten aanzien van het bevorderen dezer regelingen moet het EGKS-parlement ook een oordeel vormen. Gisteren waren vervoer en sociaal be leid in het parlement aan de orde. De Ne derlander Kapteijn (socialist) trad op als rapporteur voor de commissie van vervoer. Het vrachtvervoer is thans onderworpen aan een direct tarief binnen de landen der gemeenschap plus Zwitserland, wat een grote vooruitgang kan worden genoemd. Bij het bereiken van deze uniforme vracht berekening heeft de Hoge Autoriteit een grote rol gespeeld. Overigens zijn er op vervoersgebied zowel te land als te water nog tal van complicaties, die belemmerend werken voor de functionering van de EGKS. De beperking der Rijnvaart is daar bij een belangrijke factor. Net als bij het vervoer doet zich ook op sociaal terrein het nadeel voelen van het feit, dat de EGKS maar één sector van het economisch leven bestrijkt. De vrije mi gratie van arbeiders binnen de gemeen schap is nog steeds geen feit, doordat de aangesloten regeringen in dat opzicht niet doen waartoe zij zich bij verdrag verbon den hebben Als het sociale beleid niet voortvarender wordt, zullen de arbeiders er geen begrip voor krijgen dat de EGKS ook hun belang is, zo zegt het economisch rapport. Er dreigt een anti-Europese stemming onder de arbeiders, zo werd betoogd. Wat er van alle critiek zal overblijven, zal zaterdag blijken. Dan zal het parle ment van de EGKS zijn eindoordeel geven. (Van onze correspondent in Londen) Het Lagerhuis heeft gisteravond met een meerderheid van 68 stemmen de verkoop van de Trinidad Olie Maatschappij aan de Amerikaanse Texas Company goedgekeurd. Even zag het er naar uit, dat het bestaan van de regering van dit debat zou afhan gen, omdat het een vertrouwenskwestie was, maar de conservatieve tegenstanders van de transactie wilden het risico van een regeringsnederlaag niet nemen en brachten mët tegenzin hun stemmen voor de rege ring uit. Na de aanvankelijke aarzeling van regering en parlement was dit besluit te verwachten, omdat er geen andere uitweg bleek te zijn. Het blijft evenwel een slag voor de Britse nationale trots. Enerzijds houdt Groot-Brittannië krampachtig vast aan Cyprus, met het argument dat Britse olie-belangen in het Midden-Oosten op het spel staan, anderzijds verkwanselt het een Britse bezitting, die genoeg olie voor de gehele Britse oorlogsmarine oplevert. De regering was door de voorgenomen trans actie overrompeld. De maatschappij hield de Britse regering, zoals de oppositie op merkte, het pistool op de borst. Parlemen taire goedkeuring was echter noodzakelijk en kon niet meer worden opgeschort. De oppositie wilde, dat gewacht zou worden tot na de verkiezingen in Trinidad in sep tember. Londen zit echter te springen om dollars en ontvangt voor deze verkoop het welkome bedrag van 177 miljoen. De Britse minister van Financiën, MacMillan, gaf toe, dat hij, toen hij van het plan ver nam, onthutst was geweest, maar nadere bestudering had hem er van overtuigd, dat de transactie voordelig voor Groot-Brit- tannië zelf zou zijn. Het is verkeerd zich tegen elke Amerikaanse belegging in het i&ritse Gemenebest te verzetten. MacMillan weigerde te beloven, dat de dollars die de verkoop op Trinidad zouden opleveren, uitsluitend voor overzeese ont wikkeling zouden worden gebruikt. Wel deed hij dezer dagen de toezegging, dat er iets zou worden gedaan om de positie van overzee werkende Britse maatschappijen op belastinggebied tegemoet te komen. Zij verkeren in een nadelige positie tegenover Amerikaanse concurrenten, die niet zoals de Britse firma's dubbele belasting hoe ven te betalen. Het gevaar bestaat, dat daardoor steeds meer Britse ondernemin gen in het buitenland gaan uitverkopen. Een argument ten gunste van de verkoop van de Trinidad maatschappij was ook, dat indien Groot-Brittannië transacties zou weigeren, de Verenigde Staten op hun beurt Britse beleggingen in het dollar-ge bied zouden hinderen. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM - TEL 13439 FERD B0LSTR. 48 A'DAM - TEL 717162 TWEKA-LASTEX BADKLEDING LONDEN (United Prèss) Gisteren heeft men in Moskou de hoogste juni-tem- peratuur sinds 1879 geregistreerd, zo meldt Radio-Moskou. Het kwik steeg tot 91.4 graden Fahrenheit en de Moscoviten consumeren grote hoeveelheden ijs. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. Dulles, en zijn Franse ambt genoot Pineau, hebben in een communiqué dat zij na hun besprekingen van drie dagen uitgaven, de nadruk gelegd op de noodzaak binnen de UNO een akkoord tot stand te brengen over een ontwapeningsprogram, dat de veiligheid van alle deelnemende sta ten verzekert door middel van een doel treffend controlestelsel. Alleen een pro gram, dat tevens voorziet in een regeling ten aanzien van de atoomwapens, kan de wereld werkelijke veiligheid verschaffen, ook al heeft een vermindering van de con ventionele bewapening haar waarde. Voorts vereist de uitvoering van een uitgebreide vermindering der strijdkrachten de paral lel gaande oplossing van belangrijke pro blemen zoals de hereniging van Duitsland. Dulles en Pineau herhalen., dat een ver dere versterking van de Noordatlantische Verdragsorganisatie, die het bolwerk dei- wettelijke veiligheid blijft, nodig is. De sa menwerking op niet-militair terrein moet worden uitgebreid. Het communiqué weerspiegelt de neutrale Amerikaanse houding ten opzichte van Pi- neau's suggestie, dat de hulp aan econo misch minder ontwikkelde landen moet worden gegeven via de UNO. Pineau sprak over het belang, dat Frankrijk hecht aan de Europese eenmaking, welke „een der voor- Geassisteerd door drie sleepboten is de ruim 12.000 ton metende Deense tanker „Prima Maersk" gisteravond omstreeks zes uur te IJmuiden binnengesleept, nadat het schip maandagmorgen vroeg ter hoog te van Folkestone in het Kanaal in aanva ring was geweest met het Liberiaanse stoomschip „Elmira". De „Prima Maersk" weru geramd in het achterschip en liep in de huid een groot gat op, dat van het dek tot onder de waterlijn stak. De tanker is door de sleepboten „Maas" van L. Smit en Co. Internationale Sleep dienst en „Scaldis" uit Vlissingen op sleep touw genomen naar IJmuiden, waar het transport woensdagmiddag omstreeks vier uur voor de pieren aankwam. Ook de „Titan" van Bureau Wijsmuller N.V. assis teerde daarna bij het binnenbrengen tussen de pieren en in de Noordersluis. Nadat men zekerheid had gekregen, dat de mogelijk heid van vastlopen of zinken in het Noord zeekanaal was uitgesloten, maakten vier sleepboten van de rederij Goedkoop vast om het gevaarte langzaam naar Amsterdam te slepen. Tussen half acht en acht uur passeerde men de Velser spoorbrug en de pont te Velsen. m*wm n» wmm. naamste doelen van de Franse politiek is". Frankrijk wil aan zijn bondgenootschap pen trouw blijven, maar wil aan de andere kant de contacten met de landen van het Oosten hervatten, zo verklaarde Pineau later voor de „nationale persclub" te Wash ington. Pineau is van oordeel, dat de So vjet-Unie en de met haar verbonden staten op het ogenblik een „zeer belangrijke evo lutie" doormaken. Daarom mogen de Wes telijke mogendheden niet weigeren „een stap in de door de Russische leiders ge wenste richting" te doen. Pineau acht het noodzakelijk de nadruk te leggen op de economische en culturele uitwisseling „ten einde het essentiële van de Westelijke denkbeelden te laten doordringen". „Èen dergelijke politiek, die een uitweg uit de huidige impasse tracht te vinden, staat te genover een schadelijke internationale on bewegelijkheid. Als zij mislukt, kan het Westen altijd nog zonder gevaar het vraag stuk opnieuw bezien", aldus Pineau. A Igerije Pineau heeft gisteren een kort bezoek aan president Eisenhower in het Walter Reed-hospitaal te Washington gebracht. Na afloop van het onderhoud, dat ongeveer een kwartier duurde, verklaarde Pineau, dat er gesproken was over het Algerijnse vraagstuk. Hij zei er zeker van te zijn dat de president verlangt naar een „snelle op lossing" van het probleem. Hij voegde hier aan toe, dat Eisenhower „zeer veel belang" had gesteld in de antwoorden, die hij op zijn vragen had gekregen. Pineau zou dins dag een rede houden voor de Amerikaanse Senaat. Toen hij in het gebouw aankwam bleek echter het vereiste aantal senaatsle den niet aanwezig te zijn zodat de rede werd afgezegd. Euratom President Eisenhower heeft zijn goedkeu ring gehecht aan een belangrijke Frans- Amerikaanse overeenkomst voor samen werking bij de vreedzame aanwending dei- kernenergie. Frankrijk zal volgens de over eenkomst veertig kilo verrijkt uranium 235 ontvangen. Deze hoeveelheid is aan zienlijk meer dan in overeenkomsten tus sen de Verenigde Staten en andere landen is vastgesteld. De Verenigde Staten houden het toe zicht op de grondstof. Als „Euratom" tot stand komt, kunnen de twee landen beslui ten de voor Frankrijk uit de overeenkomst voortvloeiende verplichtingen aan dat or gaan over te dragen. Er zal daardoor dan een rechtstreekse samenwerking tussen de Verenigde Staten en „Euratom" komen. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, zal op 12 en 13 juli in Washington besprekingen voeren over de mogelijkheid van wijziging van de Bel gisch-Amerikaanse uranium-overeenkomst voor het geval „Euratom", de voorgestelde Europese atoomgemeenschap, een feit wordt. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Ortega y Gasset: Hij, die heden met u opmarcheert, zal morgen uw verdrukker kun nen zijn. Daarom is opmarcheren altijd een roekeloosheid. Vanmorgen om 11 uur is Prins Bernhard in zijn eigen vliegtuig gearriveerd op de luchthaven Cointrin nabij Genève in Zwit serland. Aan de jaarlijkse lunch van de Ameri kaanse Club in Genève spreekt de Prins vanmiddag over „Europees-Amerikaanse betrekkingen". PARIJS (United Press) Vanochtend zijn in de Franse Assemblée drie vertrou wensvotums gehouden over de wet op de ouderdomsvoorziening. Premier Mollet won de eerste twee delen van de wet betref fende. Onmiddellijk daarna zou over het wetsontwerp in zijn geheel gestemd worden. Mollets vijanden op de rechtervleugel hebben het kennelijk niet aangedurfd Mol let te torpederen in deze beslissende fase van de opstand in Algerije en de commu nisten durfden niet te stemmen tegen ver hoogd ouderdomspensioen. Het eerste vertrouwensvotum won Mol let met 263 tegen 124 stemmen en het tweede met 314 stemmen tegen 123 stem men. Het hele program zal de belastingbetaler naar schatting 1.400 miljoen francs per jaar kosten. ADVERTENTIE WASHINGTON (United Press) Pre sident Eisenhower zal zijn plannen over 'n nieuwe ambtsperiode pas bekend maken, wanneer hij het Walter Reed hospitaal verlaat, aldus een mededeling van het Witte Huis in Washington. Van bevoegde zijde werd als datum „een dag tussen 4 en 15 juli" genoemd, waarschijnlijk dus tijdens Eisenhowers verblijf in Gettysburg. Het Witte Huis heeft, zo werd verklaard, een grote hoeveelheid brieven uit de bur gerij ontvangen, waaruit wel blijkt hoe zeer het publiek zich bezig houdt met de viaag, of Eisenhower zich nu herkiesbaar stelt of niet. Reeds daarop, zo werd ge zegd,. is het wenselijk dat de onzekerheid wordt weggenomen. De vooruitgang in de gezondheidstoestand van de president blijft „bevredigend." maar hij zal nog tenminste een week in het hospitaal moeten blijven. Eisenhower zal binnenkort weer drie maaltijden per dag mogen gebruiken en vlees mogen eten. NEW YORK (Reuter/AFP) De ver gadering van de Veiligheidsraad over de Algerijnse kwestie die voor heden was uit geschreven is op verzoek van de Russische afgevaardigde uitgesteld tot dinsdag. De Russische afgevaardigde Sobolev gaf als reden op dat hij nog geen instructies uit Moskou ontvangen heeft. Men verwacht dat het verzoek van der tien Aziatisch-Afrikaanse landen om de Algerijnse kwestie op de agenda van de raad te plaatsen, niet de vereiste meerder heid van zeven stemmen zal krijgen. De Franse regering heeft zich in begin sel akkoord verklaard met een ontwerp decreet, waarin een administratieve her vorming in Algerije wordt beoogd. Het is de bedoeling, dat het land, dat nu in vier departementen is ingedeeld, twaalf depar tementen krijgt. Vandaag neemt de K.L.M. Boedapest in haar luchtnet op. Vrijdag 29 juni zal de eerste vlucht naar Sofia plaats vinden. MELBOURNE (UP) Een deel van de atoomwolk, die ontstaan was door de laat ste Britse atoomproef op de Montebello- eilanden, is over een deel van het Austra lische vasteland gedreven. De Australische minister van Bevoorrading, Howard Beale, heeft de geruchten in West-Australië be vestigd, dat een plotselinge verandering van de windrichting een deel van de atoom wolk uit de Stille Oceaan Australië deed binnendrijven. De wolk dreef echter „zeer hoog" en was „onschadelijk". De Australi sche atoomgeleerde prof. Oliphant ver klaarde desgevraagd, dat hij niet veront rust was omdat een dergelijke wolk het grootste deel van zijn potentiële radio activiteit in twee tot drie uur kwijt is. Waarschijnlijk zal het enige gevolg een radio-actieve regen boven Oost-Australië zijn en ook daaraan is geen gevaar ver bonden. Burgerluchtvaartfunctionarissen gaven een vliegtuig dat met twaalf passagiers op weg was van Perth naar Darwin, radio grafisch opdracht te Onslow te landen en daar „voor onbepaalde tijd" te blijven. Het inspectieschip Sjoenkotsoe Maroe van de Japanse regering heeft gemeld dat de Amerikanen onlangs in het gebied van de Stille Oceaan misschien een super uraniumbom tot ontploffing hebben ge bracht. Het Japanse inspectievaartuig, dat naar het proefterrein bij Bikini en Eniwe- tok was gestuurd om de radio-activiteit te meten, meldde dat de bom omstreeks 13 juni moet zijn ontploft. Volgens de Japan ners is voor de eerste maal neptunium-239 ontdekt in de na een atoomontploffing ver zamelde neerslag. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Wisselende bewolking met in het noorden en oosten van het land aan vankelijk nog enkele verspreid voor komende buien. Weinig verandering in temperatuur. Overwegend matige wind tussen noordwest en noord. 22 juni Zon op 4.22 uur onder 21.06 uur. Maan op 20.27 uur. onder 3.45 uur. Maanstanden 23 juni 7.13 uur: volle maan Hoor en laag water in IJmuiden Donderdag 21 juni Hoog water: 2.24 en 14.51 uur. Laag water: 10.13 en 22.48 uur. Vrijdag 22 juni Hoog water: 3.06 en 15.31 uur. Laag water: 11.03 en 23.27 uur. XOOOOOXXXXXXX)C<XX)CCOtXX>a>OCOaXX>3COOOOOOCÖOCCCOCCCOCCO NOG GEEN ZOMERWEER Het KNMI deelt mede: Het hogedruk- gebied op de oceaan verplaatste zich de afgelopen 24 uur in de richting van Ier land. De depressie voor de kust van Noor wegen vult langzaam op en trekt nu in noordelijke richting weg. Daarentegen blijft boven het Oostzeegebied de luchtdruk re latief laag. Bij deze luchtdrukverdeling handhaaft zich in onze streken een koude noordwestelijke luchtstroming. Door de onstabiele opbouw van de aan gevoerde lucht ontwikkelen zich plaatse lijk buien in hoofdzaak in het noorden en oosten van het land. Veel verandering in de huidige weerstoestand wordt er de ko mende 24 uur niet verwacht. WEERRAPPORT (van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand i "o- I! y. S-ü ra c w SS» Stockholm geheel bew. zzo 19 3 Oslo zwaar bew. nno 19 0 Kopenhagen regen w 18 1 Aberdeen geheel bew. windst. 16 1 Londen half bew wnw 18 0 Amsterdam licht bew. wnw 15 0 Luxemburg zwaar bew. wnw 16 0 Parijs zwaar bew. wnw 19 0 Bordeaux mist w 22 0 Grenoble onbewolkt nw 23 0 Nice igeheel bew. windst. 22 0 Berlijn zwaar bew. w 19 8 Frankfort zwaar bew. nw 1P 0 München regenbui wnv.' 17 21 Zürich nevel no 16 10 Genève onbewolkt nno 21 0,3 Locarno onbewolkt z 26 0 Wenen regen nw 21 0,1 Innsbruck regen O 19 9 Rome zwaar bew. zzo 27 0 Ajaccio geheel bew. ono 2° 0 Mallorca onbewolkt windst. 26 0 Den Helder licht bew. nnw 12 0,1 Ypenburg zwaar bew. wnw 13 0 Vlissingen zwaar bew. windst. 12 0 Eelde zwaar bew. wnw 10 5 De Bilt half bew. nw 11 0,2 Twente licht bew. wnw 10 3 Eindhoven zwaar bew. wnw 10 0,5 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. wzw 10 0,1 (De temperatuur ls van hedenmorgen 7 uur. de neerslag van de laatste 24 uur.)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1