Filmische vorming van rijpere schooljeugd SE 'te L verwezenïijkenT VoorlkhÏÏng ^op wordie!Vvooi;bere,id/,Pe.fol,d,er.'_die^0,'1] van maris KUNST EN TECHNISCHE KNOBBEL DANSENDE MENSEN DANSENDE POPPEN Reacties leerlingen ■SIIjac. Geen kwestie van soepel zijn en de was ophangen Privé-ballet door radiotrillingen Van mensem en dingen onder de Damiaatjes TYBB-spelers versloegen HFC-Haarlem negental Dame reed in auto met bevroren ruiten Examens Uitslagen in zomer competitie NeVoBo Bijeenkomst geslaagden van verkeersexamens Wedstrijd Bescherming Bevolking te Hoofddorp Internationaal zwemfeest in Riche-bad te Zandvoort Waterpoloprogramma Dames van De Vest en Haarlem deelden de winst: VRIJDAG 22 JUNI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT IN APRIL 1954 begon met een kennis making in het Minerva-theater te Heem stede het optreden naar buiten van de Commissie voor de filmische vorming van de rijpere schooljeugd. Een mond vol die naam. Maar ook: handen vol werk voor de leden van die rijk geornamenteerde com- Wat zij beoogde was niet zo een- nige leerlingen. Hun oordeel als criterium te gebruiken ware misschien ietwat ge waagd, maar wij menen het ook niet te mogen onderwaarderen. Uit de overige re acties van de jeugd op de filmvoorstellingen is wel gebleken, dat zij inslaan. Hun nuttig effect kan men nu eenmaal niet in cijfers herleiden. Voor een groot deel hangt dat ook af van de wijze waarop de leerlingen vormde het eerste punt van haar program ma. Zij wilde de jeugd attent maken op de waarde en schoonheid van de goede film en haar het onderscheidingsvermogen bij brengen, nodig om het kaf van het koren te onderkennen. Zij wenste daartoe de leer krachten in te schakelen, opdat zij, eerst aangewezenen om de schooljeugd te leiden, haar ook zouden helpen bij het verwerven van een juist inzicht omtrent de normen, die men bij de filmaanschouwing moet aanleggen en ontwikkelen. En tenslotte wenste ze de daad bij het woord te voegen door zelf filmvoorstellingen te organiseren, waar de schooljeugd, voldoende voorbereid, met eigen ogen zou waarnemen wat nu ge acht kan worden een voortbrengsel te zijn van zuivere filmkunst. DE COMMISSIE heeft die punten stuk voor stuk gerealiseerd. Ze heeft de jeugd aandachtig gemaakt voor het filmver- schijnsel, ze heeft door het organiseren van een cursus in filmisch begrip de docenten een inzicht in de materie kunnen geven, ze heeft tenslotte twee jaar lang schoolvoor stellingen georganiseerd, waar een aantal der beste cinematografische werken draai den, niet echter dan nadat de commissie ze had getoetst op hun betekenis en waarde voor degenen, die ze zouden zien, hun ge schiktheid en hun morele en karaktervor- niende waarde. Dat heeft die commissie vele avonden gekost en de nodige vergade ringen, waarop ze het voor en tegen nauw gezet afwoog. Ze genoot volop de steun van gemeentewege. De cursus immers, waarop de docenten door een aantal zeer bekwame er. deskundige inleiders werden voorgelicht is die docenten gratis aangeboden. De film voorstellingen waren voor de schooljeugd iegen een sterk gereduceerde prijs te be zoeken. De schooljeugd is met de film als kunstuiting inderdaad vertrouwd gemaakt. Het onberaden bioscoopbezoek is opgevan gen. Vraag is echter: hoe véél medewerking geven de docenten en hoe staan de ouders der leerlingen er tegenover? Vraag is ook: wat denkt de schooljeugd er zelf van? Om die laatste vraag het eerst te beant woorden, wat de schooljeugd ervan denkt is ons onder andere gebleken uit een bezoek dat wij gebracht hebben aan een eind examenklas van een onzer middelbare scholen. Het merendeel der leerlingen bleek de voorstellingen toe te juichen. Er waren er, die volmondig toegaven, dat zij de film anders waren gaan zien: er méér in waren gaan zien. Praktisch allen bleken gevoelig voor het verschil tussen het „even een bios- coopje pikken" en het welbewust een. film uitzoeken, waarvan je kan aannemen dat je hem mooi zal vinden. Zij wisten voor zichzelf uit te maken waarin de mooie film zich onderscheidt en hanteerden de criteria gemakkelijk, omdat zij- het niveauverschil bewust zagen. za discussieerden fel en met overtuiging over de film. Ofschoon zij wensten voorop te stellen dat men naar eigen smaak een film mooi of lelijk kan vinden, kon men uit hun bewust en overwogen tegenspraken en zienswijze afleiden, dat de voorstellingen hun belangstelling op zijn minst actief ge houden hadden. Zij bezochten heel wat minder films dan men veelal aanneemt. Soms gingen zij twee keer in de week naar de film, soms in twee maanden niet. Dat hing af van hun voorkeur voor de films, die in onze bioscopen worden vertoond. Zij oordeelden en niet ten onrechte - dat de niet schoolgaande jeugd evenzeer in de gelegenheid moet worden gesteld de films te bezoeken, welke de schoolgaande jeugd krijgt voorgezet. „Die hebben het mis schien wel meer nodig", mocht men uit hun opvatting afleiden. Deze examenklas was, zoals een docente ons vertelde, een klas met veel kunstzin- filmvoorstelling begeleidt, is bijvoorbeeld al een mooi hulpmiddel tot beter begrip, maar de praktijk leert, dat het gesproken woord veel sterker werkt. Daarvoor is ver eist, dat de docenten zich voor de film als kunstuiting interesseren. Daarvoor is ook vereist dat die docenten gelegenheid krijgen in de schooltijd een film te bespre ken, zowel voor als na de vertoning .Wij raken hier aan een niet zo eenvoudige kwestie, die het uitgangspunt zal zijn voor een volgende beschouwing. Haarlemse rechtbank Op de hoek van de Verspronckweg en de Santpoorterstraat heeft zich op de morgen van 12 december van het vorig jaar een aanrijding voorgedaan die er het gevolg van was dat een 30-jarige dame in een auto reed, waarvan de ruiten op een kleine opening na bevroren waren. Zij was we gens het rijden onder deze omstandigheden door de kantonrechter veroordeeld tot een boete van f 100 en een ontzegging van het rijbewijs voor de tijd van twee jaar. Van dit vonnis kwam zij donderdagmorgen bij de rechtbank in beroep. De dame reed in de Santpoorterstraat en voor haar uit ging een wielrijder, die vóór de Verspronckweg stopte om ander ver keer voorrang te geven. Doordat hij schuin voor haar langs was gereden kon de dame hem door haar te kleine gezichtsveld niet meer zien en niet wetend dat hij gestopt was reed zij hem van opzij aan. De officier van justitie achtte dit rij den zonder behoorlijk zicht ontstellend en eiste bevestiging van het kantonrechter- vonnis. Haar verdediger, mr. J. H. van Wijk, vestigde de aandacht op het bijzon der langzame rijden van de vrouw en op het feit dat de wielrijder ook een fout had gemaakt door diens manoeuvre. Uitspraak op 5 juli 1956. De uitslagen van de wedstrijden deze week voor de zomercompetitie van de NeVoBo ge speeld luidden als volgt: HEREN: BuitenrustHBC 03, SozaSSH 3—1, OVRA—Sizo 1—3, Soza 2—KJMV 3—1, KJMV 2—Sizo 0—4. SPOW—DSS 0—4. DAMES: KJMV 2—Sizo 0—4; Sizo—HBC 3—1. JEUGD: Buitenrust—HBC 2—2, Eclecta B—HBC 0—3, Eclecta A—Blinkert 4—0. Uitslagen bekerwedstrijden: DAMES: OG AVC 0—4; Rap.—'Vesmia 2—2, Eclecta—HVS 40, Eclecta 2Spaarnestad 22, OVRA Velox 31, SizoVelox 2 40, SSOGios 2 3_0, AW—Gios 3—1. HEREN: Rap. 2—Eclecta 2 22, Rap.— Eclecta 1—3, Gios 2—OVRA 2 0—4, Gios— OVRA 1—3. SPECIAALZAAK NYLON OVERHEMDEN ƒ19.75 De derde en laatste bijeenkomst voor de geslaagden van het onderwijsverkeers- examen in gebouw „Domi" te Overveen is vrijdagmorgen een succes geworden. De leiding berustte bij de heer R. Stouthamer, hoofd van de Koningin Wilhelminaschool te Overveen. Ook deze ochtend hebben de kinderen enige films gezien. De zesentwin tig geslaagden, die nul fouten in het onder- wijsverkeersexamen hadden gemaakt, na men aan een verkeerscompetitiewedstrijd deel. De leiding daarvan was thans in han den van inspecteur J. L. de Rave, aange zien hoofdinspecteur J. Voerman verhin derd was aanwezig te zijn. Alvorens tot het vertonen van de don derdag reeds vermelde films over te gaan, sprak de heer Stouthamer de 165 geslaag den, leerlingen van de St. Aloysiusschool (43, waarvan 8 met nul fouten), de Chr. school te Overveen (53, waarvan 15 met nul fouten), de St. Antoniusschool uit Aer- denhout (36, 2 met nul fouten) en de St. Jozefschool te Vogelenzang (33, waarvan één met nul fouten) toe. Spreker heette ook de controleurs en de collega's welkom, die de dank van de onderwijsverkeers- commissie te Bloemendaal verdienen voor het gedegen werk door hen tijdens het examen verricht. Een steeds groter aantal kinderen neemt aan dit examen deel. Van de zeshonderd die examen deden, aldus de heer Stouthamer, zijn er in totaal 72 af gewezen. Na de pauze was mej. dr. M. E. Nolte, wethouder van Onderwijs te Bloemendaal, aanwezig. Zij vertegenwoordigde het ge meentebestuur. Daarna was het woord aan inspecteur De Rave die op vlotte wijze de hersen gymnastiek leidde, daarbij terzijde gestaan door mej. Berger als „Mieke". De diploma's werden door de secretaris van de Onderwijsverkeerscommissie, de heer J. T. van Steenwijk, gecalligrafeerd. Laatste appèl VERSCHIL IN UITGANGSPUNT is er weinig tussen de heren J. L. Zielstra en F. Vermeer. Verschil in onderdelen van beider benadering van de pro blemen, die hen boeien en de uitwerking daarvan, des te meer. Beiden hebb en zij zich beziggehouden met de vraagstukken van beweging, ten dienste van de kunst. De één werkt daarbij met levend materiaal en projecteert zijn idealen en scheppingsdrift op dat deel van de kunst, dat gewoonlijk met een grote K geschreven wordt. De ander werkt met een papieren pop, die hij laat be wegen op de trillingen, die een radio of grammofoon voortbrengt en hij zal deze genoeglijke experimenten zelf in de allerlaatste plaats willen associëren met de kunst met grote K, maar zal zich het genoegen niet willen laten ontnemen ze te rangschikken onder een vermakelijke afdeling van dat deel van de kunst dat met een kleine k pleegt te worden geschreven. Kortom de één is ballet danser, leraar en choreograaf en de ander is een gezellige „hobby-ist". De tegenstelling is dus nogal evident, maar toch hebben zij beiden meer gemeen dan zij wellicht zelf vermoeden. En aangezien we deze overeenkomst aus niet moeten zoeken in de uitwerking van de vorm en ook niet in de benadering zelf, moeten we kijken naar de oorsprong van beider activiteiten. En dan zien we dat zij beiden van de kunst houden, de één als beroepskunstenaar, de ander als dilettant. Maar in beide gevallen is het plezier dat zij aan de kunst beleven echt, ondanks het verschil in niveau waarop zij zich beiden bewegen. De tegen stelling: bezield levend materiaal tegenover dode dingen, geïnspireerd tot een zeker leven door menselijk vernuft, staat hiertegenover de overeenkomst van belangstelling voor en liefde tot geheel verschillende kunstuitingen. U ziet als u er tenminste nog uit kunt komen een tegenstelling is er altijd wel. Overigens hebben deze drie mensen met hun balletstudio zeker al wel succes gehad. Zo zijn kortgeleden enige meisjes, die op de Kennemer Balletstu dio haar eerste training ont vingen, toegelaten tot de school van het Sadler's Wells Ballet. „Maar er heerst nog te veel misverstand op het gebied van de balletkunst in Nederland", zegt ons de heer Zielstra. „Het is beslist niet zoals men zo vaak hoort: soepel zijn en dan de was maar ophangen. Dat wat het publiek voor soepel heid aanziet is vaak niets an ders dan gewone slapheid. En als er iets is dat je bij het ballet absoluut niet kunt ge bruiken, dan is het wel slap heid". En dan vertelt de heer Zielstra ons wat er al zoal no dig is, wil men tot een wer kelijk verantwoorde dans kunst komen. „Dansen is tachtig percent kracht en twintig percent sou plesse", zegt de heer Zielstra. „Ballet is zoveel meer dan gymnastiek, hoewel in beide gevallen het doel het verkrij gen van een goede lichamelij ke conditie is. In de eerste plaats is een grote zelfcontrole nodig, gegrondvest op een vrij willige discipline. Het zo nodig moeten uiten van iets, is niet zo interessant", meent hij. Op het ogenblik heeft de heer Zielstra het enorm druk. En dat houdt niet alleen ver band met de balletstudio, maar met het tweede deel van zijn roeping-beroep: dat van choreograaf. De organisatoren van het Holland Festival hebben bij het onderdeel ballet ook plaats ingeruimd voor 't experiment. Daarmee hebben zes jonge choreografen, drie buiten landse en drie Nederlandse de kans gekregen iets van hun scheppingen te realise ren, Zo zal er vrijdag in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag door het Nederlands Ballet een opvoering worden gegeven van dit experimentele werk. Eén van die jonge Ne derlandse choreografen, die daar met hun schepping voor het voetlicht treden is de heer Zielstra. Van hem wordt het ballet „Kaïn" opgevoerd, waarbij de experimentele, elektronische muziek door Henk Badings is geschreven. De symboliek van dit ballet is die van de figuur, die streeft naar de uiterlijke vorm, door welk streven hij uiteindelijk de kern doodt. Het is een dra ma geworden, waarin het des tructieve element overheerst. De instudering vergt heel wat tijd van de heer Zielstra en het is hier dat we hem zien oefenen met het „levend mate riaal" om te komen tot een verantwoorde opvoering. Uit ons gesprek met deze veelzijdige figuur, die ballet danser, leraar en choreograaf is, bleek welk een grote plaats de balletkunst in zijn hart heeft ingenomen. Toen wij hem verlieten, moest hij weer snel naar Den Haag om de dagelijkse oefeningen te be ginnen en dit is iedere dag zo doorgegaan totdat de opvoe ring vandaag heeft plaats ge had. Onfris Een bewoonster van de Ber kenstraat heeft ons geschre ven, dat de poort naast haar woning wordt misbruikt door lieden die kennelijk het nabij gelegen openbaar toilet nege ren. Meer willen wij er niet van zeggen. Het is helaas een klacht die ons, ook uit andere wijken, wel eens meer bereikt. Men kan een lange litanie zingen over de schade aan hygiëne en volksgezondheid die door zo'n gedrag wordt toegebracht. En men kan er zich slechts over verbazen, dat er nog velen zijn die niet begrijpen, dat nonchalances van deze aard een gebrek aan beschaving demonstreren. Hij was hierover erg ver baasd, vooral omdat hij deze gave nooit bij zichzelf ontdekt had. Zelf is hij vermoede lijk erg dicht bij de oplossing van het raadsel geweest, toen hij eens tegen een zuster zei: „Zuster, ik geloof dat de bloed transfusie, die ik gekregen heb de dichtkunst bij mij bevor derd heeft". Waarschijnlijk is dus bij deze bloedtransfusie bloed van een dichter in zijn aderen gevloeid. Hoe het ook zij, hij heeft zich op de dicht kunst geworpen, zoals hij zich vroeger op de muziek had ge worpen, waarbij hij allerlei in strumenten bespeelde als ac cordeon, piano en orgel. Met zijn ene arm kan hij deze in strumenten nu niet meer be spelen. Wel heeft hij later nog mondaccordeon gespeeld. Maar dat beviel hem niet al te best. „Mijnheer, als je altijd op een echte accordeon gespeeld hebt. dan bevalt zo'n klein dingetje je niet meer". Nu luistert hij dus alleen nog maar naar de muziek, die uit zijn radio komt. Toen hij zo eens zat te luis teren én hij het doek van de luidspreker door de trillingen zag bewegen, bracht dit hem op het idee dat het best moge lijk zou kunnen zijn deze tril lingen ergens dienstbaar aan te maken door er bijvoorbeeld een poppetje mee aan het dan sen te brengen. Deze bespiege lingen van technisch aangeleg de mensen leiden vaak tot de grootste uitvindingen. Iets der gelijks moet James Watt er toe hebben gebracht een stoom machine te construeren, toen hij eens stoom uit de ketel op het vuur zag komen. Een wereldschokkende uitvinding heeft de heer Vermeer (tot dusver) niet gedaan. Dit komt waarschijnlijk omdat hij on danks zijn technische aanleg in zijn hart waarschijnlijk meer kunstenaar dan uitvin der is. In elk geval heeft hij zijn denkbeeld verder uitge werkt en van dun papier een danseresje gemaakt dat hij met elastiekjes op 't doek van de luidspreker bevestigde. Ook maakte hij een klein orkest bakje en een toneeltje met echte gordijntjes. Het geheel werd van onderen verlicht en zo kijkt de familie Vermeer 's avonds naar een privé bal letvoorstelling. Want inder daad beweegt de danseres haar benen, armen en hoofd, als de radio speelt. Alleen als er zware tonen uit de luidspreker komen. Maar dat is met de mo derne muziek vaak het geval. De heer Vermeer is een echte Zaankanter: zijn leven lang heeft hij in de Zaanstreek gewoond, maar na het ongeluk Vanavond komt het trom melkorps van „Bato" de grootste gymnastiekvereniging van de stad in actie in Haarlem-Noord. Het zal voor zover de asfalterings- werkzaamheden dat toelaten, marcheren van Marnixplein via Marnixstraat, Duinoord straat, Altenastraat, Plataan straat, Junoplantsoen, Een hoornstraat, Pleiadenstraat, Orionweg, Planetenlaan, Van Nesstraat, Middenweg, Zaa- nenlaan naar Marnixplein. U weet zo langzamerhand wel waarvoor die muzikale stoeten die nu al een week lang zich 's avonds op onze straten en wegen laten horen, dienen. Goed geraden: het gaat om de huis-aan-huiscollecte voor het medisch dagverblijf „Mar griet", welke inzameling mor gen wordt afgesloten met een straatcollecte. Verleden week reeds schre ven wij een warm woord ter aanbeveling van deze inzame ling en wij wezen daarbij tevens op de, door de over vloed der collectes zeer begrij pelijke, collecte-moeheid. De organisator van de „Margriet"- actie, de ontembare heer H. C. Hartman, onderschrijft dit: „De verschijnselen van collecte- moeheid zijn dit jaar zeer goed merkbaar. Echter meer bij de collectanten dan bij het pu bliek. 1-Iet publiek is nog steeds vrijgevig, doch men heeft blijk baar geen zin meer zich een paar uurtjes beschikbaar te stellen, zelfs niet wanneer het om de gezondheid van een kind gaat! Voor de lijstcollecte was de animo al niet groot, voor de straatcollecte laat deze helemaal te wensen. Het is jammer, dat men niet eens kan zien hoeveel goeds gedaan kan worden met de op brengst van deze actie! Immers dan kan „Margriet" weer een flink aantal kleuters ter ver pleging opnemen. Men ziet helaas die kindertjes niet en men maakt de verpleging niet mee. Was dat wel zo: ik twij fel er niet aan of een stroom van vrij willig (st) ers zou zich aanmelden". Tot zover de heer Hartman, die wij groot gelijk geven. Men kan zijn mismoedigheid op dit punt „ik vind het treu rig hier zo machteloos tegen over te moeten staan", schrijft hij beschamen door van avond of morgen maar veel liever vanavond nog naar het kleuterhuis te gaan om een bus en een voorraad speldjes in ontvangst te nemen. Van avond kan men van acht tot tien uur terecht, morgen de gehele dag. Het adres: Anna van Burenlaan 60, te bereiken met lijn 1. Laat men zich niet weerhouden door de gedachte, dat er toch wel collectanten zullen komen, want de heer Hartman heeft er wel honderd nodig. En laat de bussen morgen maar flink rammelen. met zijn arm is hij in Haarlem komen wonen. „Dat was al tijd al een stille wens van mij. Nog eens in Haarlem te mo gen wonen". De kennismaking met de Spaarnestad is hem overigens best bevallen. En niet alleen met de stad, maar ook met haar bewoners. „Ik vind het geweldig in Haar lem", zegt hij uit de grond van zijn hart. Dat dit zo is blijkt wel uit een schilderij dat de heer Ver meer onder handen heeft. Ja want bij alle andere dingen, schildert hij ook nog. Het is een schilderij van de Hout in herfststemming. En als het mooi weer is gaat de heer Ver meer er naar toe om de kleu ren goed te kunnen aanbren gen. Het prachtige bos. de trots van alle Haarlemmers, heeft ook de heer Vermeer als nieuwe Haarlemmer te pak ken. En deze gemeenschappe lijke liefde tot één van de mooiste plekjes uit onze stad stempelt hem al bijna tot een volbloed Haarlemmer. Iets, waar hij heimelijk trots bp is. De heer Vermeer heeft, on danks het vreselijke ongeluk dat hem enige jaren geleden trof, het hoofd boven water gehouden en heeft zich met bijzondere energie op allerlei dingen gestort, waarom menig volkomen gezonde hem zeer kan benijden. De kring Haarlemmermeer (waaronder o.a. Bloemendaal, Heemstede en Berme- broek ressorteren) heeft te Hoofddorp een wedstrijd voor blokploegen gehouden, waaraan acht ploegen uit de kring deelne men. Nadat allen in „De Landbouw" bijeen gekomen waren trok men naar het terrein van de machinefabriek Spaans, waar de deelnemers zich moesten onderwerpen aan technische vaardigheid, discipline cn ploeg- geest. Er werd geestdriftig gewerkt en het resultaat was, dat de eerste ploeg van Heemstede in het bezit kwam van een wis selbeker. Zij had 1674 punten behaald. De derde ploeg van Heemstede verwierf de eerste prijs met 1645 punten. Bennebroek (1481 p.) ontving de tweede prijs en Nieuwer Amstel (1386 p.) de derde prijs. Tijdens de prijsuitreiking, die door de burgemeester van Haarlemmermeer, mr. G. C. van der Willigen, geschiedde, heeft de heer H. Ruitenbeek, hoofd van de kring Hoorn, zijn indrukken weergegeven van de verrichtingen. Dinsdag 26 juni des avonds om 8 uur zal in het Riche-bad te Zandvoort een zwem feest plaats hebben, georganiseerd door de zwemclub „Haarlem". Hieraan wordt me dewerking verleend door het „Bremischer Schwimmverband" uit Bremen, Interna tionale zwemnummers zullen worden afge wisseld door polo-wedstrijden tussen de ploegen van B.S.V. Bremen, „Haarlem" en H.V.G.B. uit Haarlem. Het Schoten-toernooi Donderdagavond kwamen teams van de verenigingen T.Y.B.B. en H.F.C. „Haarlem" op het Schoten-terrein tegen elkaar bin nen de lijnen en hoewel dit zeker niet werd verwacht, eindigde deze plaatselijke ontmoetingin een grote, overtuigende overwinning van de T.Y.B.B.-ploeg. Deze overwinning had de T.Y.B.B.-ploeg vooral te danken aan de eerste prod-uktieve in nings, waarin zij door een regen van honk- slagen reeds direct een niet in te halen 111 voorsprong nam. Het begin was overigens voor de Haar lemmers niet zo slecht, want nadat v. d. Veenbrink door een honkslag op werper Hurkmans op de honken was gekomen, stond deze T.Y.B.B.-werper zijn volgende tegenstanders vier wijd toe, waardoor v. d. Veenbrink zijn Haarlem-ploeg wel bijzon der gemakkelijk de leiding kon geven (1—0). Nadat werper Bakker deze innings ver der tot een goed einde Jiad j(ebraeht, na men de T.Y.B.B.'ers direct afdoende re vanche en scoorden in twee innings niet minder dan elf runs. Hoewel Haarlem in de resterende innings nog vijf spelers over de thuisplaat kreeg bleek dit aantal te weinig om het TYBB-team te verontrusten en de wedstrijd eindigde dan ook met een overwinning van T.Y.B.B. Het programma van in de week van 24 tot 30 juni vastgestelde waterpolo-competitie- wedstrijden is: Maandag 25 juni: dames reserve eerste klasse: HZC 2—DWT 2. Tweede klasse: DWT 1ZAR. Heren tweede klasse: DWTDe Zijl. Dinsdag 26 juni: dames reserve tweede klasse: Haarlem 2—DWT 3. Heren reserve tweede klasse: Haarlem 3HPC 3. Reserve derde klasse: Nereus 3DWT 3. Woensdag 27 juni: Heren reserve derde klasse: DWR 3—Swift 2. Donderdag 28 juni: dames tweede klasse: HaarlemNereus; derde klasse: VZVDAW. Heren: HVGBRZC; NereusHaarlem. Re serve eerste klasse: HVGB 2RZC 2; Nereus 2Haarlem 2. Tweede klasse: FutenVZV. Reserve tweede klasse: DJK 3DWR 2. Re serve derde klasse: VZV 2Bruinvissen 2. Vrijdag 29 juni: dames derde klasse: HVGB Waterlelie. Heren eerste klasse: Rotter dam—HPC. Reserve eerste klasse: Rotter dam 3—HPC 2. Competitie Kring Haarlem KNZB: Maandag 25 juni: dames eerste klasse: DWT 5DWT 4. Heren tweede klasse: Wa tervrienden—NV A 2. Afd. AJ: Watervrien denDWT. Dinsdag 26 Juni: afd. AM: Haarlem HVGB; VZV—HPC. Woensdag 27 juni: Heren eerste klasse: DWR 4—NV A 1. Afd. AJ: HIC—HVGB. Donderdag 28 juni: Dames eerste klasse: HPC 2—DWT 5. Afd. AM: HPC—DWT. He ren eerste klasse: Hillegom—HPC 4. Afd. AJ: Hillegom—DWT. LOCOMOTIEF SIMPLEX RUDGI RIJWIELEN De waterpolocompetitie Voor de tweede klasse dames van de zomer-waterpolocompetitie KNZB werd woensdagavond in het zwemstadion te Naar- den de wedstrijd De VestHaarlem ge speeld. Direct na de aanvang waren de gast vrouwen sterk in de aanval. Hetgeen resul teerde in een tweetal doelpunten van mej. Hakkert. Onder aanvoerinig van mej. Höls- ken herstelden de Haarlem-dames zich en kwamen meer in de aanval. Voor het ingaan van de rust had mej. Steensma de Haarlem achterstand weggewerkt en met de stand tweetwee werd aan de tweede helft be gonnen. Toen kreeg de Haarlem-midvoor mej. Holm de bal goed voorgezet van uit de achterhoede en na een achterwaarts schot had Haarlem de leiding. Tot een Haarlem-overwinning lieten de Vest-dames het echter niet komen, want bij een doorbraak bracht mej. Hakkert tenslotte de eindstand op driedrie. Voor de reserve tweede klasse heren heeft Haarlem 3, in Den Haag, de strijd aangebon den tegen ZIAN 4 en met een vier—een over winning gezegevierd. (Van onze filmredacteur) HAARLEM: Aan het Triniteitslyceum te Haarlem zijn voor het eindexamen afdeling h.b.s. a geslaagd: Eddy van Beurten, Jan Broekhof, Harry Falke, Fons Hummeling, Jac. de Jong, Eddy Kimman en Piet van Vel- zen, allen te Haarlem; Hans Bergmans en Hans Langemeyer te Heemstede; Jos Jünger, Jan Krieger en Pierre de Vos te Overveen; Nard van Noort te Noordwijkerhout; Rudi Schmitt te Beverwijk en Siem Thuis te Hoofddorp. Eén candidaat werd afgewezen. HAARLEM: Voor het eindexamen van de deelnemers van de spoedcursus van de Rijks kweekschool te Haarlem zijn geslaagd: J. de Vries te Leiden, H. L. M. Zedel te Haarlem, W. van Zeeland te Scheveningen en A. P. de Zwart te Haarlem. LEIDEN: Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde de heer Sumantri Hardjopra- koso te Amsterdam. Gepromoveerd tot doc tor in de rechtsgeleerdheid de heer H. T. Obreen te Leeuwarden. ADVERTENTIE Grootste sortering Vakkundige bediening Barrevoetestr. 19 - Tel. 15051 ADVERTENTIE VOOR UW VAKANTIE Gen. Cronjéstr. la-lb, Tel. 16045, Haarlem-N. ZE VEN DA GEN HAARLEM 99 BALLETDANSER EN CHOREOGRAAF. Dat zijn de beroepen, die de heer J. L. Zielstra uitoefent. Het woord „beroep" klinkt hier tamelijk prozaïsch, omdat de Kunst (met een grote K) er zo nauw bij betrokken is, dat wel bijna van een roeping gespro ken mag worden. En zo ziet Jan Leo Zielstra het zelf ook. Als middelbaar scholier, op de h.b.s. in Groningen, sleepte de jonge Jan Leo al prijzen weg bij het kunstrijden op de schaats. En deze kunst (met een kleine k) had hem toen zó te pakken dat hij in ieder geval iets wilde gaan doen dat met gracieuze bewe gingen, souplesse en lichaamsbewegingen te maken had. Zijn doel bereikte de jongen van toen echter op een andere manier en wel via een omweg. Eerst bezocht hij namelijk in Amsterdam de tekenacademie. Een tekenaar is hij echter nooit geworden, om dat hij tegelijkertijd balletlessen nam. Na de oorlog toen de bal letkunst een hoge bloei doormaakte reisde de heer Zielstra met verscheidene balletgezelschappen door Europa. Hij bezocht Frankrijk, Italië, Duitsland en Denemarken. In Frankrijk had hij het meeste suces, omdat hij daar een tijdlang eerste mannelijke solist geweest is en hij daar nu nog zijn titel „premier danseur étoile" aan overgehouden heeft. Overigens is de heer Zielstra zelf al sinds vier jaren geen solodanser meer, want in 1952 heeft hij samen met mevrouw Gloria Tschernoff en de heer Michaël Tschernoff de Kennemer Balletstudio opgericht, waar hij nu de danskunst onderwijst. En dit onderdeel heeft zijn grote belangstelling en liefde ge kregen, want hij vindt het een groot voorrecht om het enthou siasme, dat hij zelf voor de danskunst heeft, te kunnen overdra gen op meisjes en jongens en daarbij misschien zelfs eens een waar talent te kunnen ontdekken en opleiden. PW DE HEER F. VERMEER, Tweede Zuidpolderstraat 40, is uiterlijk niet zo'n bezielde. Maar deze oppervlakkige beoordeling ver dwijnt als men bij hern in de huiskamer komt. Eigenlijk was het onze bedoeling eens te komen kijken naar de poppen, die hij gemaakt heeft en die op de trillingen van radiomuziek zou den gaan dansen. Maar voordat we het weten zitten we midden in allerlei andere kunsten en kunstuitingen. Want het blijkt dat de heer Vermeer niet alleen iemand is met een goed ontwikkelde technische knobbel, die indertijd eens een installatie gemaakt heeft waarmee hij zelf in de keuken staande zijn stem kon laten klinken uit de luidspreker van de radio zodat hij daarmee zijn gasten de stuipen op het lijf jaagde, maar die ook gegrepen is door muziek, schilderkunst en dichtkunst. Deze laatste kunst heeft hij trouwens niet altijd beoefend. Toen hij enige jaren geleden in de Zaanstreek eens een vreselijk ongeluk kreeg, waarbij hij zijn linkerarm moest missen en hij een tijdlang in het ziekenhuis moest liggen ontdekte hij bij zichzelf de gave zijn gedachten en belevenissen in rijmvorm op papier te zetten. Ofschoon de weersomstandigheden nog steeds niet tot een verblijf een honk- balveld noden, heeft het bestuur van Scho ten ook dit jaar weer bijzonder veel succes met het jaarlijkse toernooi op door de weekse avonden. De belangstelling voor de wedstrijden blijft nog steeds zeer bevredi gend, tenvijl ook de deelnemende negen tallen iets van hun wedstrijden maken en er dikwijls de gelegenheid in zien zich op zware competitiewedstrijden voor te be reiden. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13