Wensen van Landbouwschap inzake het agrarisch beleid PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR Wereldnieuws 4 smaken Dulles ziet mogelijkheid voor liberalisme in de Sovjet-Unie Scherpe veroordeling van Russische ministers door Amerikaanse minister De radio geeft zaterdag Toch ió het zo 2 HALFZWARE AMERICAN VIRGINIA ZWARE Shagretta smaakt beter Britse communisten vallen Togliattie en Duclos bij „Achterstand der landbouwbevolking bij andere groepen neemt toe" Nieuwe dans: de Meringue Wethouder sprak met de ondernemers Londense gangster Jack Spot gearresteerd T oneel prijsvraag Onderzoek naar beweerde knoeierijen in België Twee hoge ambtenaren en een zakenman ondervraagd Sovjet-encvclopedie slaat deel met S(talin) over Hanskamp wil contract niet verlengen vanouds beroemd vanouds bemind V Nederlands..? J VRIJDAG 22 JUNI 1956 ADVERTENTIE SAN FRANCISCO (Reuter) De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dul'les, heeft op een bijeenkomst in San Francisco verklaard, dat de huidige Rus sische leiders, eens Stalins nauwste mede werkers, nu moeten toegeven, dat, als hun stelsel eenmaal aan een land is opgelegd', er „geen middelen bestaan om de grofste misbruiken te verhinderen". De rede van par tij secretaris Kroesjtsjev over Stalin is „de vernietigendste veroorde ling van het despotisme, die ooit door een despoot is uitgesproken". „Het communis tische stelsel van de Sovjet-Unie verschaft geen garanties tegen de grove misbruiken waarvan Kroesjtsjev getuigde". Slechts de dood of geweld kan een einde maken aan wanbestuur en zelfs dat geeft geen zeker heid, aldus Dulles, want Beria, dde volgens Kroesjtsjev nog erger was dan Stalin, zou Stalin waarschijnlijk opgevolgd zijn als hij niet met geweld was uitgerangeerd. De mannen die nu in de Sovjet-Unie aan de macht zijn, wisten onder Stalin zeer goed wat er gaande was. Kroesjtsjev en Boelganin hebben geprofiteerd van Stalins zuiveringen binnen de partij. De Russische leiders schijnen een herhaling van Stalins wanbeheer te willen verhinderen, doch „deze winst is niet geboekt door de Chinese communistische partij, die haar stelsel in Azië tracht uit te breiden." Dulles verklaarde, dat als het com munisme op eigen verdiensten zou kunnen winnen in geval van een vrije keuze, de communisten dit moeten bewijzen. Op de Geneefse topconferentie hebben de Rus sische leiders vorig jaar juli aan het Duitse volk vrije verkiezingen beloofd. Waarom verklaart de Sovjet-Unie nu, evenals op de Geneefse ministerconferentie van vorig jaar november, dat zij geen vrije verkiezin gen kan toestaan? Vreest zij dait het Duitse volk zich zal afwenden van de „sociale winst" die het communistische regime aan Oost-Duitsland heeft opgelegd?, zo vroeg hij. De Sovjet-leiders verklaren nu wel dat zij het gebruik van geweld willen afzwe ren, doch het Westen zou dwaas zijn als het meende dat het gevaar voorbij is en dat de politiek van wederzijdse veiligheid, waarop de oude Russische tactiek gestrand is, op gegeven kan worden. De Russische in dustrie werkt nog uit alle macht aan de ontwikkeling van krachtiger atoom- en waterstofwapens. Bovendien ontwikkelen de Russen een nieuwe „indirecte agressie" door middel van technici, die deel uitma ken van het politieke apparaat van het in ternationale communisme, en die zij in landen die economische hulp kunnen ge bruiken als agenten willen plaatsen. Ge weld is de „klassieke en natuurlijke tac tiek" van het communisme, aldus Dulles. De vrije landen mogen daarom hun waak zaamheid niet laten verslappen en zij moeten hun politiek ter verzekering van de vrede handhaven. Wij kunnen hopen, dat de krachten d'ie nu in de Sovjet-Unie en de communistische ianden aan het werk zijn, de communisti sche leiders steeds meer zullen brengen tot naleving van de beginselen der vrijheid. Zo zal het begin van een tijdperk van wer kelijk liberalisme in de gehele wereld kun nen aanbreken. Voor de eerste maal in vele jaren is die mogelijkheid nu duidelijk zicht baar, zo besloot Dulles. LONDEN (Reuter) Evenmin als de communistische partijen in Frankrijk en Italië is de Britse communistische partij het eens met Kroesjtsjev als hij alle fouten van het Russische regime aan Stalin wijt. „Het is nodig een diepgaande marxistische analyse te maken van de degeneratie van de Russische democratie en de partijde mocratie", zo zegt het politieke comité van de 34.000 leden tellende Britse partij. Ook betreurt de partij het, dat zij niet van tevoren op de hoogte is gesteld van Kroesjtsjev's rapport over Stalin, uitge bracht op het twintigste partijcongres in Moskou. Geen televisie in Engelse auto's? De Britse minister van Verkeer Watkin- son heeft voorgesteld het aanbrengen van een televisie-ontvanger op het dashboard van auto's te verbieden. De minister vreest, dat de bestuurders teveel zouden worden afgeleid. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Koorzang. 7.45 Morg ngebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Amuse mentsmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Lichte r- 'ziek. 14.20 Platen. 14.40 Ama teursprogramma. 15.00 Kroniek van Lette ren en Kunsten. 15.40 Amateursprogramma. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.40 Musette orkest. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek week overzicht. 13.25 Platen. 13.30 Parlementair overzicht 18.40 Platen. 18.45 Regeringsuit zending: Atlantisch Allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlan tisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Radio Phil- harmonisch orkest en solist. 20.00 Lichtbaken, causerie. 20.20 Actualiteiten. 20.35 Platen. 20.40 Muzikaal programma. 21.30 Cabaret. 22.00 Platen. 22.20 Platen. 22.35 Wij luiden de zondag in! Aansluitend: Avondgebed en litur gische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Dansmuziek. 23.45—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. (Plm. 8.25 Vacantie- kalender)8.50 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Cello en piano. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Platen. 14.35 Streekuitzen- ding. 15.00 Harmonie-orkest. 15.20 Politeia en het Socialisme, toespraak. 15.35 Concert gebouworkest. 16.20 Boekbespreking. 16.35 Orgel en Hammondorgel. 17.00 Actualiteiten. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Strijkorkest. 18.50 Platen. 19.00 Artistie ke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 De Bijbel in het kerkelijk jaar, cause rie. 19.55 Deze week. causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Weense muziek. 20.55 Socialistisch commentaar. 21.10 Van Ur tot Kanaan, pro gramma naar Joodse motieven. 21.45 Platen. 22.30 Binnen zonder kloppen, hoorspel. 22.50 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A., N.C..R.V.) 17.00—17.30 Voor de kinderen. 20.00 Jour naal en weerbericht. 20.15 Bij de Mariniers in Rotterdam, reportage. 21.50 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen 12.30 Weerbericht, 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Journaal 15.00 Platen. 15.30 Omroeporkest. 15.45 Platen. 16.00 Accordeonmuziek. 16.15 Platen 16.30 Accordeonmuziek. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Koor zang. 17.30 Orgelconcert. 18.15 Volkszang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Cabaret. 21.00 Volksliederen. 21.15 Omroeporkest en soldaten. 22.00 Nieuws. 22.15 Amusmentsorkest. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. Het Landbouwschap heeft aan de kabi netsformateur, dr. W. Drees, in een brief zijn wensen kenbaar gemaakt omtrent de toekomstige landbouwpolitiek. „Het toekomstig beleid zal gericht moe ten zijn," zo zegt het Landbouwschap, „op een zowel in sociaal als economisch op zicht gelijkwaardige plaats van de land en tuinbouw in het geheel van het maat schappelijk bestel, en de voorwaarden moeten scheppen voor de instandhouding van een zelfstandige boeren- en tuinders stand. De ontwikkeling in de laatste jaren wijst er op dat, zonder maatregelen van overheidswege, de achterstand waarin de landbouwende bevolking op het punt van de levensomstandigheden verkeert ten op zichte van andere bevolkingsgroepen, eer der toe- dan afneemt. De overheid zal met kracht dienen te bevorderen dat deze ont wikkeling in tegengestelde richting wordt omgebogen." Voorzieningen en woontoestanden De aanleg van waterleiding en elektrici teitsvoorziening zal naar het oordeel van het Landbouwschap een deel moeten zijn van dit beleid. De ontsluiting van achteraf gelegen en achtergebleven gebieden door wegenaanleg en verharding van landwegen zal eveneens met kracht moeten worden bevorderd. Voorts wordt aandacht gevraagd voor de toestand der woningen op het platteland. In de komende jaren zal op ruime schaal moeten worden overgegaan tot krotoprui ming, in vele landbouwgebieden een zaak van minstens even urgent karakter als in de grote steden, aldus het Landbouwschap. „De economische grondslag voor deze verbeteringen zal in eerste instantie moe ten worden gevonden in een verhoging van de produktiviteit van land- en tuinbouw zo vervolgt het adres. „De overheid zal haar beleid moeten richten op het wegnemen van de structuele belemmeringen voor de toepassing van rationele productiemethoden en voor een doelmatige aanpassing aan gewijzigde prc- duktie-omstandigheden." Garantiebeleid De overheid zal in haar garantiebeleid nauwlettend acht moeten geven op de kost- prijsverschillen, voor zover deze samen hangen met verschillen in produktie- omstandigheden, die buiten de invloeds sfeer van de individuele ondernemer lig gen. Maatregelen zullen moeten worden genomen om deze kostprijsverschillen op te heffen. Zolang deze toestand nog niet is bereikt, zal ernstig moeten worden nage gaan op welke wijze kan worden voor komen dat deze kostprijsverschillen de doelmatigheid en de rechtvaardigheid van het garantiebeleid aantasten." Redelijk inkomen „Naast de vergoeding van de normale produktiekosten zal het garantiebeleid ge richt moeten zijn op het waarborgen van een redelijk inkomen aan de ondernemer op het goed-geleide, sociaal en economisch- verantwoorde bedrijf. Onder normale om standigheden draagt dit beleid het karakter van een minimumgarantie." Belastingen „De aard van de voortbrenging in de land- en tuinbouw brengt mef zi<-h m°e dat het inkomen van de ondernemer sterk onderhevig is aan jaarlijkse schommelin gen. Het huidige systeem van heffing der inkomstenbelasting houdt met deze schom melingen geen rekening, zodat de progres sie de agrariër onevenredig zwaar treft. Het Landbouwschap pleit voor een gelijk matiger belastingheffing, bijvoorbeeld dooi de aanslag te baseren op het gemiddelde inkomen in de laatste vijf jaren. Voorts is het Landbouwschap van oor deel dat er onder de huidige omstandig heden alle aanleiding bestaat, de 'grond belasting af te schaffen. Tenslotte acht het Landbouwschap het noodzakelijk, dat het wordt ingeschakeld bij de voorbereiding van de grote werkop ter drooglegging en inrichting van de IJsel- meergronden en ter afsluiting van de zee gaten in het Deltagebied. Op het elfde congres van de Nederlandse Bond van Dansleraren te Groningen is een nieuwe dans in studie genomen, de Me ringue, een Latijns-Amerikaanse dans uit de republiek Dominica. Instructeur Jan van der Velde, die tegen woordig in Duitsland werkt, leerde haar aan de congresserende dansleraren en hun dames. Hij werd daarbij geassisteerd door Gretel van Bruggen uit Groningen, die in korte tijd deze merkwaardige dans had in gestudeerd en volledig beheerste. De heer Jan van der Velde vertelde het congres een en ander over de oorsprong van de dans, die bij de negerslaven gezocht moet wor den. De dans is minder geschikt voor be ginners, doch vooral bedoeld ter demon stratie. De Amsterdamse taxistaking Het is de Amsterdamse wethouder mr. R. van den Bergh gebleken, dat de onderne mers in het Amsterdamse taxibedrijf be reid zijn hun onderhandelingen met de er kende werknemersorganisaties over de ar beidsvoorwaarden, op basis van de aanwij zingen door de regering gegeven, voort te zetten zodra het werk is hervat. De staking begon op 25 mei j.l. De wethouder meerit, dat nu de voor waarden aanwezig zijn waaronder de sta kende taxichauffeurs het werk kunnen hervatten. De stakingsleiding heeft maan dag een bespreking gehad met de wet houder. (Van onze correspondent in Londen) Jack Comer, alias Jack Spot, de 44-jarige bookmaker, die zichzelf „koning" van de Londense onderwereld had verklaard maar door tegenstanders gedwongen was een toontje lager te zingen, is gisteren gearres teerd, na een nachtelijke vechtpartij. De oorlog tussen de benden, die in Soho en Mayfair in het centrum van Londen opere ren, is weer uitgebroken. Deze week ver geleek de rechter, die twee bendeleden tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeelde, Londen van 1956 met Chicago in de ergste dagen van het drankverbod. Vorig jaar is Spot op klaarlichte dag door zijn mededinger Dimes met een mes toegetakeld. Enkele weken geleden moest Jack's vrouw, Rita, het ontgelden. Ondanks hun onderlinge vete slagen deze ongure lieden er vaak in elkaar voor de rechtbank door valsé verklaringen te dekken, want tegenover politie en justitie maken zij ge mene zaak. Het hoogtepunt schijnt thans bereikt te zijn in de strijd tussen de rivalen van de Londense onderwereld. Het Londense West-End wordt thans extra door de poli tie bewaakt, die een oog houdt op de tal rijke clubs en bars van verdacht allooi. Regering en parlement zijn verontrust, niet alleen door het gevaar dat deze met. scheer messen gewapende benden voor de open bare veiligheid opleveren, maar omdat zij rechtspraak onmogelijk maken. In het La gerhuis is gisteren op de regering druk uit geoefend over te gaan tot afdoende actie tegen de steeds brutaler wordende gang sters. De moeilijkheid is dat het Londense politiekorps een tekort aan personeel heeft, waarvan onvoldoende betaling een der oor zaken is. Er zouden zich gevallen van cor ruptie onder de politie hebben voorgedaan, waarbij onder een hoedje met de misdadi gers wordt gespeeld. Het is dringend noodzakelijk een grote schoonmaak in de Londense binnenstad te houden, waar voor iedereen zichtbaar zo veel onoorbare dingen gebeuren. Het is tot nu toe onmogeMjk gebleken vat te krij gen op degenen, die bepaalde aspecten van het nachtleven financieren. Spot zat gisteren in zijn cel te huilen en zijn 27-jarige vrouw weende urenlang na Jack's arrestatie. Haar leven loopt gevaar omdat zij deze week voor de rechtbank haar aanvallers met name heeft genoemd. Zij wordt dag en nacht door de politie be waakt. De Bond van Nederlandse Toneeluit gevers schrijft in samenwerking met de Vereniging van Nederlandse Toneelschrij vers, een toneelprijsvraag uit. Deze prijs vraag beoogt het repertoire voor het ama teurtoneel te verrijken met een aantal stukken, die niet alleen aan hoge litteraire en artistieke eisen moeten voldoen, doch die daarnaast en vooral op een praktische speelbaarheid zullen worden beoordeeld. (Van onze correspondent in Brussel) Een ernstig geval van vermoedelijke corruptie heeft opschudding verwekt in de Belgische ambtenarij. De minister van Bui tenlandse Handel, Larock, heeft aan het gerecht een dossier doen toekomen, waarin bezwarende bescheiden voorkomen tegen de directeur-generaal van de buitenlandse handel, die de rang heeft van ambassadeur, tegen een van de directeuren van het de partement en tegen een zakenman die te vens honorair consul is van Liechtenstein. Deze zakenman is de bedrijfsleider van een Belgisch lederbedrijf. Hij zou sedert jaren de beide hoge ambtenaren steekpenningen hebben gegeven om zijn firma bij handels akkoorden met het buitenland te bevoor delen. De hoge ambtenaar is tevens een vooraanstaand lid van de raad van Bene- lux-presidenten. De departementen van Buitenlandse Zaken en van Buitenlandse Handel hebben in een communique mede gedeeld dat de zaken aan het gerecht wer den overgegeven, hetgeen het vermoeden vestigt dat er corruptie is gepleegd. Het gerucht gaat dat een vooraanstaande auto riteit minister Larock bezwarende docu menten heeft doen toekomen. Het is be kend, dat sommige Belgische diplomaten te Brussel op grote voet leven en goede sier maken. Brussel is een dure stad wan neer men boven zijn stand gaat leven. In Antwerpen is onlangs een einde ge maakt aan de gedragingen van enkele Zuidamerikaanse diplomaten die hun tijd in de casino's aan de speelbanken, in plaats van op hun kantoor zoek brachten. Voor papieren voor bepaalde Zuidamerikaanse landen moesten zakenlieden extra betalen. De meeste regeringsgezinde couranten brengen alleen het communique over de ondervraging der ambtenaren door het ge recht. ,,Le Soir" noemt de verdachten bij naam en vermeldt de feiten. De pers van de oppositie poogt politieke winst uit de zaak te slaan daar een der ondervraagden een aanhanger is van de liberale partij. MOSKOU (AFP) Zonder te wachten op het veertigste deel van de grote Russi sche encyclopedie, dat de levensbeschrij ving van Stalin moet bevatten, is nu het 41ste deel uitgekomen. „De publikatie van deel veertig is opnieuw vertraagd", werd desgevraagd meegedeeld. Onder het hoofd „militaire strategie" wordt Stalin niet ge noemd, ofschoon hij bij zijn leven tot de vader van deze strategie is uitgeroepen. Onder „strategie en tactiek van het Lenin isme" wordt gezegd, dat Lenin degenen, die de Russische communisten verweten dat zij het regime met geweld aan andere lan den wilden opleggen, als lasteraars heeft ontmaskerd en dat de leer van export der revolutie strijdig is met het Marxisme. C ADVERTENTIE Gedrang. In de Verenigde Staten zijn in 1955 4.197.145 nieuwe personenauto's, vrachtauto's en bussen op de wegen verschenen. Het totaal aantal inge schreven auto's is daarmee gekomen op 62.760.395. Het aantal inwoners dei- Verenigde Staten bedraagt ongeveer 166 miljoen. Nieuw. Vier Amerikaanse firma's hebben te Los Angeles plannen bekend ge maakt voor de bouw van een nieuw viermotorig verkeersstraalvliegtuig, dat een snelheid van bijna duizend kilome ter per uur kan ontwikkelen. Het vlieg tuig „gouden pijl" genaamd, zal goud kleurig zijn. Ontdekking. Nabij Feurs, in het Franse district Loire, zijn twee schitterende zwart-witte mozaïeken ontdekt, die tweeduizend jaar oud moeten zijn. Zij verkeren in uitstekende staat. Hard. Een zeventienjarige Tsjech is met een vrachtauto in volle vaart door de grensversperringen aan de Tsjechisch- Oostenrijkse grens gereden. Hij vroeg in Oostenrijk politiek asiel en zei dat er in Tsjechoslowakije te hard gewerkt moet worden voor te weinig loon. Vredelievend. President Eisenhower heeft een wet ondertekend die de Ameri kaanse posterijen machtigt een post stempel met de woorden „Bid voor de vrede" te gebruiken. Dreigement. Het Britse liberale blad „News Chronicle" heeft een brief ontvangen waarin verklaard wordt, dat het par lementsgebouw in Londen opgeblazen zal worden, als de Britse regering niet voor 1 juli officiële onderhandelingen met het Spaanse staatshoofd Franco over onmiddellijke teruggave van Gi braltar begint. De brief was onderte kend met „Spaanse Falanx". Ook ver scheidene Lagerhuisleden hebben een dergelijke brief ontvangen. Scotland Yard stelt een onderzoek in. Ontslagen. Kolonel Stanislav Wolanski, chef van de Poolse para-militaire mili tie. is ontslagen en opgevolgd door Ryszerd Dobiesak, voormalig onder staatssecretaris van Binnenlandse Za ken, aldus meldt radio-Warschau. Sonograaf. Op het eerste internationale congres over automatisering te Parijs zijn mededelingen gedaan over een Zwitserse elektronische schrijfmachine, de „sonograaf", die zonder menselijke tussenkomst, met behulp van micro foons en een elektronisch brein, het mondeling geciteerde rechtstreeks in schrift omzet. In de huidige uitvoering geeft zij de spraak fonetisch weer. Men tracht echter tot een methode van or thografische weergave te komen, Azobe. De Parijse „ondergrondse", die in juli 56 jaar bestaat wordt gemoderni seerd. Men gaat treinen-op-banden in voeren, op houten rails. Dergelijke trei nen zijn reeds op een bepaald gedeelte van het ruim 150 kilometer lange net werk beproefd. De rails zijn gemaakt van „Azobe", een harde houtsoort uit Frans Kameroen. Het nieuwe systeem betekent niet alleen minder lawaai en geschok maar maakt ook sneller op trekken en remmen mogelijk. Kleefstof. De laboratoria van Los Alamos in de Amerikaanse staat Nieuw-Mexi- co hebben een nieuw atoomdeeltje ont dekt, dat „neutrino" is genoemd, en dat men verwacht duidelijk zal doen wor den welke „kleefstof" de atoomkex-nen onderling verbindt. Eerder dit jaar ontdekten de laboratoria van de uni versiteit van Californië het „antipro ton". Het bestaan van het „neutrino" en het „antiproton" werd reeds sedert twintig jax-en vermoed. Het „neutrino" dat geen elekti-onische lading heeft zou dwars door miljarden kilometer-s vaste stof kunnen gaan. Cafés. België telde in 1948 83.617 cafés te genover 14.000 bakkerijen en 20.000 slagerijen. In dat jaar bezat België op iedere 102 inwoners een café. Het aan tal cafés is de laatste vijftig jaar be langrijk gedaald. In 1913 bedroeg hun aantal 219.516, in 1930 101.616 en in 1939 100.491. In deze cafés wordt ech ter op grond van de wet Vandervelde uitsluitend bier geschonken. Het bier- verbi-uik was in 1954 per persoon 141 liter (tegenover 13,6 liter in Nederland). De middenvoor van AGOVV, Hanskamp, heeft het bestuur van zijn vei-eniging mee gedeeld, dat hij geen prijs stelt op verlen ging van zijn contract. Hij heeft het bestuur verzocht hem op de transferlijst te plaatsen. Hanskamp behoorde in het afgelopen seizoen tot de produktiefste voorwaartsen van de Nederlandse semi-profclubs. ADVERTENTIE CS WAÏÏ ÏTA CHOCOLADE 3. „Noemt u dat een helikopter?" vroeg Panda, die ton met bezems? Die heeft u zeker zelf in elkaar geknutseld!" „Zeker", antwoordde de ander, „en het is een sap pig stukje knutselwerk, al zeg ik het zelf. Ja, ja, als er iets bijzonders gemaakt moet worden, moet je bij Knutseleer zijn!" On- I der het spreken nam hij het gebroken uit einde van een der bezems op en beves tigde dit met een touwtje weer op zijn plaats. „Klaar voor hervatting van de proefvlucht", vervolgde hij, „stap maar in". „B-bedoelt u, dat ik mee in dat ding moet?.... De lucht in?" vroeg Panda be denkelijk. „Ja wijsneus", antwoordde Knutseleer, „vind je dat geen sappig plan?" „Hm", zei Panda weifelend, „toen u er alleen in zat, viel u er ook al mee naar beneden". „Daarom wil ik het nu met z'n tweeën proberen", zei Knutseleer. „Kom, doe niet zo glazig. Stap in, het gaat heus wel moppig!" En meteen duwde de voortvarende knutselaar Panda in de ton. UIT VERKEERD begrepen kasle-zin of kwasi-deftigheid wordt in sommige amb telijke en rechtskundige kringen een Ne derlands geschreven dal nergens naar lijkt. Deurwaardersexploten zijn in de meeste gevallen lachwekkende stukken, omdat de opstellers schermen met woor den als „mitsdien", bijaldienen andere taai-fossielen die altijd, aanstellerig aan doen en vaak bewijzen dat de makers van dergelijk proza de betekenis van die termen niet eens f kennen. Zelf heb ik het ge noegen gehad een aantal jaren in dienst van een ambtelijke instelling te slijten en ik weel uit ervaring dat onze bureau chef zes jaar lang zijn brieven heeft opgesierd met de term „bijaldien", welk woord volgens hem „alles bijeengenomen" betekende, ter wijl toch bekend is dat de werkelijke betekenis van het woord gelijk staat met „ingeval", of „indien". We vermelden dit niet als bewijs hoe de jongeren hem met leedxvezen in de deftig gewaande taal schat lieten modderen, maar uitsluitend om hieraan nog een andere merkwaardig heid vast te spijkeren. In al die zes jaren heeft namelijk nooit een geadresseerde aanmerking gemaakt op dit verkeerde woordgebruik in regeringsbrieven! Wel een bewijs hoe xveinig ernstig dergelijke aanstellerij wordt genomen. Vooral ook, omdat cle brieven zo min mogelijk zelf standige zinnen dienden te bevatten en bij voorkeur uil één enkele volzin moesten bestaan. Dat dit streven onze vaardigheid in het vormen van lintwormzinnen ten goede kwam, zal niemand betwijfelen. Dat de geadresseerden zich niet met taalkun dige bijkomstigheden konden inlaten, maar verheugd waren wanneer zij tenminste de zin van dergelijke epistels snapten, is evenmin voor twijfel vatbaar. Een rechter is echter wel gedwongen ambtelijke stukken op hxm werkelijke be tekenis te beoordelen. En in dit verband vragen we dan ook bijzondere aandacht voor een dagvaarding, tegen een zekere M. V. te Breda uitgebracht. Het stuk da teert van voor de oorlog en mag zeker worden beschouwd als de kroon op onze gemassalcreerde moedertaal: „Staat terechtterzake dat hij 6 augustus l.l. des voormiddags omstreeks 12.15 uur, onder de gemeente Breda zich in kennelijke staat van dronkenschap heeft bevonden op de openbare weg bij de Veemarktstraat, zulks gepleegd na bij on herroepelijk geworden vonnis van het Kantongerecht te Breda d.d. 24 augustus 1929 te zijn veroordeeld wegens gelijke overtreding, terwijl tijdens het plegen dier overtreding nog geen jaar was verlopen sedert een vroeger onherroepelijk gewor den. veroordeling van ver dachte wegens gelijke over treding, gepleegd binnen een jaar nadat een vroegere ver oordeling van verdachte we gens gelijke overtreding on herroepelijk was geworden, terwijl tijdens het plegen der overtreding nog geen jaar was verlopen sedert een vroegere veroor deling van de verdachte wegens overtre ding van art. 426 van het Wetboek van Strafrecht onherroepelijk was geworden, welke laatste overtreding was gepleegd binnen een jaar nadat een vroegere ver oordeling van de verdachte wegens gelijke overtreding onherroepelijk was geworden, zijnde deze laatste overtreding wederom gepleegd binnen een jaar nadat een vroe gere veroordeling van de verdachte we gens overtreding van art. 453 van het Wet boek van Strafrecht onherroepelijk was geworden". Hoewel rechters niet voor kleinigheden staan, was deze taaiwaanzin de Bredase kantonrechter toch te machtig; hij ver klaarde de dagvaarding nietig en ontsloeg de verdachte van rechtsvervolging. Maar de ambtenaar O. M. tekende hoger beroep aan, klaarblijkelijk in de veronderstelling dat hij de inhoud van dit stuk wél be greep. Dan was hij de enige. Want de offi cier van Justitie bij de arrondissements rechtbank te Breda snapte er nietp van en eiste als normaal denkend mens nietig heid van de dagvaarding. Hij begreep zelfs niet hoe iemand met een dergelijk woorden-labyrint in een dagvaarding voor de dag durfde komen. Dit geeft ons een ongezochte gelegenheid eens iets over labyrinten te vertellen. Daarover morgen. (Nadruk verboden H. PéTILLON

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2