Bloemendaal niet in gelegenheid woningwetwoningen te bouwen üodklk Zijden OTTOMAN Pogingen worden voortgezet GROEN Co. K77 SNELPON wmsEism Abdoel en het Vliegende Tapijt Het weer is tegen ons FATALE it DIAMANTEN Zuiver wollen regenmantels DE LEEUWEN Veertig jaar geleden Woningen bij Kennemerweg A mbtenaren in arbeiderswoningen GARAGE DEN HOUT Lonen overheidspersoneel Pas tegen september beslissing over verhoging Verbetering Busken Huetlaan Verkeerslichten Dit jaar weinig bramen Centrale Verwarming Pow-R-Natic Oliebranders CAMERAS Arts raakte verslaafd aan morfine Behoefte aan verdoving dreef hem op dwaalwegen Amsterdamse rechtbank is het niet eens met het O.M. Roken van een marihuana- sigaret is geen aanwenden of in voorraad hebben Verzending van zeepost Amsterdam krijgt eigen vereniging voor veilig verkeer Kerkelijk Nieuws FEUILLETON R. HASSBERGER Bus met 10.000,- viel uit bestelauto VRIJDAG 2 2 JUNI 195 6 4 „Noodkreet" had de Bloemendaalse wethouder voor volkhuisvesting mr. Hijszeler boven de nota willen zetten, die B. en W. aan de gemeenteraad van Bloemendaal hadden gezonden over de woningbouw en de moeilijkheden, waarmee het college te maken heeft om plannen voor de bouw van woningwetwoningen uit te voeren. Het bordje „deze gemeente is voor bewoning van arbeiders uitgesloten" kan bij de grens van Bloemendaal worden geplaatst, was de mening van het raadslid de heer S c h u 1 z (Arbeid), voor wiens zeer te waarderen sociaal gevoel, dat uit zijn betoog bleek, de wethouder grote bewondering had. Uit deze mededelingen komt tot uiting, dat de gemeenteraad van Bloemendaal, die donderdag in het raad huis te Overveen bijeenkwam, voor een zeer moeilijk probleem staat. De raadsleden waren het met B. en W. eens, dat de pogingen moeten worden voortgezet en indien nodig zullen zij in een extra-vergadering bijeen komen om eventueel een besluit te nemen. In hun nota hadden B. en W. uiteengezet, dat de plannen, om woningen te bouwen aan de Bovenweg, aan de Donkerelaan en aan de Noordlaan gereed zijn, maar de bouwkosten zullen, als ze volgens de Wo ningwet worden gebouwd, boven de z.g. curve-prijs liggen, waardoor geen mede werking van het rijk te verwachten is. Premiebouw is evenmin mogelijk en om het bouwvolume niet ongebruikt te laten is de enige mogelijkheid: woningen dooi de bouwkas te laten bouwen. Wethouder mr. H ij s z e 1 e r (A.R.) gaf een technische uiteenzetting over Woning- wetbouw en premiebouw en deelde mee. dat er geen bezwaren zijn over de grond en over het bouwvolume; het vraagstuk kan uitsluitend door het rijk opgelost worden. De heer Smidt van Gelder (V.V.D.) drong aan op het voortzetten van de be sprekingen; mochten die geen succes op leveren, dan dient de bouwkas ingescha keld te worden, anders gaat het bouw volume verloren. Door bouwen wordt in ieder geval het aantal woningen uitgebreid. De heer S c h u 1 z (Arbeid) haalde herin neringen op van veertig jaar geleden, toen er voor arbeiderswoningen geen terreinen beschikbaar waren. Woningbouwverenigin gen zochten daarna met succes naar grond. Op het ogenblik is er wel grond, maar geen gelegenheid om te bouwen. Indien de bouwkas gekozen moet worden, kunnen mogelijk enkele arbeiders in het bezit komen van een woning, als zij tenminste over 2500 kunnen beschikken. -Deze weg mag men in Bloemendaal niet volgen, zeide de heer Schulz. De arbeiders worden uit de gemeente verjaagd, hetgeen voor Bloemendaal onwaardig is. Voor de aan koop van „Caprera" is een groot bedrag uit de reserve geput en spreker zag er geen bezwaar in voor de arbeiderswonin gen ook een krediet beschikbaar te stellen. De heer F ij e n (K.V.P.) was het in het algemeen met de heer Schulz eens. Hij had vernomen, dat in andere gemeenten de curve-prijs verhoogd is; is dat voor Bloe mendaal ook niet mogelijk? Mr. De Jong Schouwenburg (C. H.U.) merkte op, dat B. en W. op dit ogen blik geen uitweg zien en zij mogen niet verwachten, dat de raadsleden het verlos sende woord zullen spreken. Wel kunnen zij hun verontrusting uitspreken over de gang van zaken. Daar de woningen voor arbeiders bestemd zijn, wilde spreker de bouwkas niet inschakelen. Wat hebben be sprekingen met het departement van We deropbouw opgeleverd? Wethouder mr. H ij s z e 1 e r deelde mee, dat in de raadsvergadering in juli een uit breidingsplan „Kennemerweg" aan de orde zal komen, in welk plan 177 woningen zfjn geprojecteerd. Voorlopig is er dus voldoen de bouwgrond. Spreker merkte op, dat de kwestie uit sluitend over de curve-prijs gaat en zette uiteen welke stappen B. en W. hebben ondernomen bij autoriteiten en instanties. De Nationale Woningraad was van mening, dat de opzet van architect Stevens voor het plan-Bovenweg aan de minimum-eisen voor Woningwetwoningen voldeed. Een bedrag van 3000 per woning wordt over schreden en het zal moeilijk zijn dit bedrag te overbruggen. In een bespreking met de provinciale directie voor de wederopbouw te Haarlem kwam dit reeds tot uiting. Een maand geleden is gepoogd een bespreking aan te vragen met de directeur-generaal van de Wederopbouw. Het verzoek is her haald en eindelijk is een onderhoud toege zegd, nadat eerst was meegedeeld, dat het college van B. en W. niet ontvangen kon worden. Spreker kon zich de teleurstelling van de heer Schulz begrijpen, maar B. en W. zien geen uitweg. In Bloemendaal kan men niet op die wijze bouwen als in een stad, waar woningen in enkele lagen tot stand komen. Daardoor worden de kosten in de stad lager dan in Bloemendaal. Men mag niet zeggen, dat arbeiders uit de gemeente ver bannen worden. B. en W. willen Woning wetwoningen bouwen en zullen daarnaar blijven streven. Het is niet mogelijk, dat een gemeente bijdragen verleent voor wo ningbouw. Wel kan zij de kosten voor de aanleg van tuintjes e.d. op de post „plant soenen" opnemen. Het rijk dient de bouw mogelijk te maken en spreker hoopte dat alsnog succes geboekt zal worden. Nadat enkele raadsleden in tweede in stantie het woord hadden gevoerd, conclu deerde burgemeester dr. D. H. Peere boom Voll er, dat de raad van mening is, dat. B. en W. op de ingeslagen weg moe ten voortgaan. De kwestie is geen Bloe mendaalse; in andere gemeenten heeft men er ook mee te maken. Voordat over de woningbouw van ge dachten was gewisseld, had de raad ge sproken over woningverdeling. Naar aan leiding van het voorstel van B. en W. om het beheer en exploitatie van zeventien woningen aan de Bentveldshoek aan de woningbouwvereniging „Aerdenhout" over te dragen, informeerde de heer F ij e n of dat geen consequenties met zich brengt. In het bestuur hebben ambtenaren zitting. Worden de woningen bestemd voor amb tenaren? Lege arbeiderswoningen aan de Mauricialaan te Overveen zijn ter beschik king gesteld van ambtenaren. Wethouder mr. H ij s z e 1 e r: „Als de ge meente onderwijzers en politie-mannen wil aantrekken De heer F ij en: „Een gepensioneerd politie-inspecteur is geen actief politieman meer." Wethouder mr. Hijszeler: „Dat is een bijzonder geval. De gemeente kan maar zelden over woningen beschikken' eh is dit het geval, dan geeft zij die aan onderwij zers en ambtenaren; die van elders komen. Zij hebben een pré, anders worden vaca tures niet vervuld." De heer F ij e n deelde mee, dat hem nog andere gevallen bekend waren en was bereid daarvan schriftelijk opgave te doen. In antwoord op een vraag van de heer ADVERTENTIE Weet u nog een fabriek, welke dit geeft RENAULT FREGATE geeft 12 maan den garantie en vergoedt bovendien eventueel arbeidsloon, ongeacht het aantal afgelegde K.M. Prijzen vanaf ƒ7.500. Vraagt proefrit bij: Wagenweg 166-168 - Haarlem Telefoon 15056 - 12138 De Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg in Ambtenarenzaken is don derdag in vergadering bijeen geweest. In deze vergadering is de financiële positie van het overheidspersoneel, gezien in het licht van de regeringsbeslissing van 19 maart omtrent de loonpolitiek, aan de or de geweest. Zij stond onder leiding van de minister van Binnenlandse Zaken. Hierbij waren ook tegenwoordig de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Economische Zaken. Van regeringszijde werd uiteengezet, dat de regering ten aanzien van de ge volgen voor het overheidspersoneel, voortvloeiende uit de in maart vastge stelde richtlijnen, pas een beslissing kan nemen tegen september, onder meer om dat pas dan alle gegevens, welke voor het nemen van deze beslissing van be lang zijn, bekend kunnen zijn. Indien de organisaties thans een beslis sing zouden wensen, zou deze niet verder kunnen gaan dan een verhoging der sala rissen met 3 percent. Dit kon door de or ganisaties niet worden aanvaard. Zij ble ven van mening, dat de verhoging reeds thans op 6 percent zou kunnen worden be paald. Deze aangelegenheid komt tegen september wederom in het georganiseerd overleg aan de orde. Van Holten (V.V.D.) deelde wethouder H ij s z e 1 e r nog mee, dat aan het bestuur der woningbouwvereniging „Aerdenhout" de suggestie is gedaan in de vacatures van twee bestuursleden personen, die niet in het ambtelijk leven werkzaam zijn, te be noemen. Mevrouw P a u 1 u s (V.V.D.) vroeg bij het voorstel tot aankoop van grond en op stal en ruil van grond voor verbreding van de Busken Huetlaan, of geen oplossing van het verkeersprobleem verkregen kan wor den door het verkeer uit Haarlem te leiden over de Korte Kleverlaan naar de Bloe- mendaalseweg. Dan behoeven de bomen niet gekapt te worden. De voorzitter was van mening, dat de verkeerstoestand gevaarlijk wordt, als de gedachte van mevrouw Paulus uitge voerd wordt. Er gaat via de Kleverlaan veel verkeer van Haarlem naar de Zeeweg en het kan thans moeilijk door de nauwe Busken Huetlaan. Hoe jammer B. en W. het ook vinden, de bomen dienen te ver dwijnen. Een kleine pleister op de wond is echter, dat de bomen niet zo best meer zijn en binnenkort moeten ze toch ver dwijnen. Verbreding van de laan is voor het wegennet in de gemeente een verbete ring. De hoek BloemendaalsewegBusken Huetlaan is niet zo gevaarlijk als de hoek BloemendaalsewegKorte Kleverlaan. Nadat mevrouw Dalmeyer (Arbeid) in antwoord op vragen vernomen had, dat een agent nodig zal zijn voor de verkeers lichten en dat er plannen zijn de verkeers situatie op het punt JulianalaanBloemen daalsewegMilitaireweg in de toekomst zo mogelijk te verbeteren, werd besloten een krediet beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van een verkeersinstallatie; de boom zal behouden blijven. De kwestie van de sociëteitsvergunning B.M.H.C. zal in de volgende vergadering aan de orde komen. De heer C. Rijnders uit Koedijk werd benoemd tot onderwijzer aan de Hartenlustschool en de heer S. A. Wilson herkozen als lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. Bij het voorstel tot huur van grond voor uitbreiding van de I.V.O.-school met drie hulplokalen spraken de heer F ij e n en mr. Vliegen (Arbeid) er hun verbazing over uit, dat de verhuurder zo'n hoge huurprijs (f 1000 per jaar) vraagt. Het voorstel werd goedgekeurd, nadat wethouder Van G e- 1 u k had opgemerkt: „Wij staan met de rug tegen de muur." Er zullen dit jaar weinig bramen te koop zijn op de Nederlandse veilingen. Deze teelt blijkt vrijwel mislukt te zijn tenge volge van de strenge vorst in de afgelopen winter. De belangrijkste bramencentra van ons land zijn Zaltbommel en Kapelle-Bie- zelinge. In Zaltbommel is de vorstschade het grootst. Daar zijn vele bramenpercelen gerooid en wat er overbleef is afgeknipt omdat de stengels dood waren. Daarom verwacht men dit jaar in Zaltbommel bij na geen bramen op de veiling. In Kapelle- Biezelinge is de situatie iets gunstiger om dat daar verschillende percelen goed wa ren afgedekt tegen de vorst. Toch zal de bramenoogst daar niet groter zijn dan 10 tot 20 pet. van de normale. Men rekent op een aanvoer van ten hoogste 50 ton. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 ADVERTENTIE 'n product vani CETA-BEVER ADVERTENTIE r Een Amsterdamse arts, die als gevolg van zijn verslaving aan morphine diverse misdrijven zou hebben gepleegd om zich verdovende middelen te verschaffen heeft donderdag voor de Amsterdamse rechtbank terechtgestaan. Hij bekende getracht te hebben in Hilversum uit auto's van andere artsen morphine te ontvreemden. Ook gaf hij toe in Amsterdam van een collega-arts blanco receptenbriefjes te hebben wegge nomen. Deze briefjes voorzag hij van ge fingeerde namen en adressen van patiën ten, die morphine nodig zouden hebben. Hij ondertekende ze met de paraaf van de betrokken dokter en haalde zelf op deze briefjes morphine bij de apotheken. Tenslotte had hij ook nog ampullen met verdovende middelen weggenomen uit het Onze Lieve Vrouwe gasthuis. In zijn zaak werd als psychiater dr. W. F. Theunissen met gesloten deuren ge hoord. De overige behandeling van het proces was openbaar. In zijn requisitoir vermeldde de officier dat de eerste zaak tegen deze verdachte des tijds werd geseponeerd op voorwaarde, dat de verdachte een kuur zou ondergaan om van zijn verslaving te genezen. Enkele maanden later echter werd hij door een werkstudent, die dienst deed in een apo theek, op heterdaad betrapt toen hij enkele ampullen morphine wegnam. Ook toen was de officier bereid de zaak nog te seponeren, echter op conditie, dat de arts zijn praktijk zou neerleggen. Dit weigerde deze, zodat de zaak toen aan het oordeel van de rech ter werd onderworpen. De rechtbank strafte de arts voor deze diefstal het vorig jaar met een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar. Nog voor die proeftijd was ver streken, zou de verdachte bovengenoemde nieuwe misdrijven begaan hebben. Daarop werd hij nu drie maanden geleden gearresteerd. De verdachte bevindt zich sindsdien in voorarrest. Tot inkeer gekomen De officier meende, dat men de arts als een patiënt moest beschouwen, die zonder zijn verslaving zeker niet tot misdrijf zou zijn gekomen. Hij achtte daarom een lange gevangenisstraf uit den boze. Volgens de psychiater moet deze man in een psychia trische inrichting opgenomen en behandeld worden. Daartoe is de vrijwillige toestem ming van de verdachte nodig, zo zei de officier. Inmiddels heeft de arts ingezien, dat men het beste met hem voor heeft. Hij heeft zijn praktijk reeds verkocht en is be reid een kuur te ondergaan. De officier eiste tien maanden met af trek met de bepaling, dat van de rest zes maanden voorwaardelijk zullen zijn onder toezicht van de dr. Meyes-vereniging in Utrecht. Als bijzondere voorwaarde dient volgens de officier gesteld te worden, dat de verdachte zich na het ondergaan van het onvoorwaardelijke gedeelte in de psychia trische inrichting in Heilo laat opnemen voor zolang de toezichthoudende vereniging dat noodzakelijk acht. De raadsman verzocht de rechtbank de verdachte onmiddellijk naar deze inrich ting te verwijzen hetgeen van de hand ge wezen werd. De uitsoraak volgt op 3 juli. Verder ging de tocht. Op een ogenblik wees Abdoel naar de verte. „Kijk daar 'es, Mohab!", zei hij. „Zie jij daar ook dat grote water?" Mohab keek en knikte. „Ja", zei hij. „Zou dat... zou dat de zee zijn, waar meester ons al eens van verteld heeft?" Misschien wel", meende Abdoel. „Dat zou leuk zijn, zeg!" Het enkele roken van sigaretten met In dische hennep is niet strafbaar, aldus heeft de rechtbank te Amsterdam beslist in haar uitspraak in een zaak tegen een tiental jongelui, die veertien dagen geleden allen toegaven marihuana-sigaretten te hebben gerookt. De rechtbank sprak drie van hen .vrij, omdat zij weliswaar sigaretten hadden ge rookt, waarvan hun was gezegd dat er In dische hennep in zat. Maar daarvan was feitelijk niets gebleken, want zij hadden er geen enkele verdovende werking van on dervonden. De zeven overige verdachten werden ontslagen van rechtsvervolging, omdat zij weliswaar het ten laste gelegde feit hadden gepleegd, maar dit niet straf baar werd geacht. Met dit vonnis heeft de rechtbank dus de Opiumwet anders geïnterpreteerd dan het openbaar ministerie. In de wet staat, dat het opzettelijk in voorraad hebben en het „aanwenden" van Indische hennep straf baar is. De rechtbank wenst onder het en kele roken van een aangeboden sigaret niet „opzettelijk in voorraad hebben" of „aan wenden" te verstaan. Zij acht dit ook in strijd met het algemeen spraakgebruik. On der het aanwenden van Indische hennep verstaat zij het verhandelen of het voort durend opkopen ervan door lieden, die er aan zijn verslaafd. Die worden dan ook wel gestraft. Een 31-jarige zeeman uit Ambon, die Indische hennep de Amsterdamse haven heeft bin nengesmokkeld werd tot 9 maanden ge vangenisstraf veroordeeld, waarvan 3 maanden voorwaardelijk. Tegen hem was een jaar geëist. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Paraguay Star" 26 juni en m.s. „Argentina" 30 juni; Australië via Engeland 30 juni; Brazilië: m.s. „Paraguay Star" 26 juni en m.s. „Argentina" 30 juni; Canada: m.s. „Prins Willem IV" 27 juni; Chili via New York 27 juni; Indonesië: m.s. „Mataram" 28 juni; Ned. Antillen: m.s. „Oberon" 25 juni; Nieuw Zeeland via Engeland 30 juni; Suriname: m.s. „Heid- berg" 26 juni; Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Jagersfontein" 26 juni en m.s. „Stirling Castle" 30 juni. Amsterdam, de stad met het drukste ver keer, krijgt nu een eigen vereniging voor veilig verkeer. Amsterdam heeft zulk een vereniging gekend. Deze zou in de loop van dit jaar haar 25-jarig bestaan hebben gevierd, ware het niet dat in de bezettingstijd een einde aan haar activiteiten kwam. De Amster damse verkeerspolitie heeft sindsdien veel gedaan om de veiligheid van het verkeer te verhogen door het houden van lezingen, het oprichten van schoolbrigades en het geven van lessen in de verkeersregels. De politie is echter een ambtelijk apparaat en kan zich derhalve niet wijden aan activi teiten zoals een onafhankelijke vereniging dat kan: bijvoorbeeld het richten van een adres aan de gemeenteraad, of het uitoefe nen van rechtstreekse critiek op het beleid van de overheid terzake van het verkeer. De Amsterdamse politie is in het werkco mité van de nieuwe vereniging voor veilig verkeer wel vertegenwoordigd, namelijk door hoofdinspecteur A. M. Koppejan. ADVERTENTIE Wij zijn met u DAMESREGENMANTELS verkoopprijs 69.50 X 1 O TC irregulair, NU J 3 DAMES TWEED verkoopprijs 75.— STA Cft nu maat 36—52 J v4.3U GEN. CRONJéSTR. hoek Kloosterstr. ADVERTENTIE Geref. Kerken Aangenomen naar Tilburg (2e pred.pl.) J. Spoelstra te Gapinge; naar Vijfhuizen G. Rang, kandidaat te Amsterdam, die be dankte voor Dronrijp, Goënga, Krabben dam, Kamerik, Nieuwerbrug a/d. Rijn, Op perdoes, Oudemirdum en voor Vreeswijk. Bedankt voor Dunedin en voor Invercar- gill (Ref. Church) ds. G. J. Sybesma, em. pred. te Wassenaar. Beroepen te Hattem J. Besselaar te Krabbendijke; te Sellingen A. Corporaal, kand. te Zwartsluis; te Opperdoes H. Groe- neveld, kand. te Terneuzen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Breuchem en Kerkwijk M. Ottevanger te Leiden. Geref. Gemeenten Tweetal te Rotterdam-Zuid H. C. Lamain te Grand Rapids en M. Blok te Rotter dam-C. Oud Geref. Gem. in Ned. Bedankt voor Loenen aan de Vecht E. du Marchie van Voorthuysen te Leerbroek. (Copyright Cosmospresse, Cenève) Gebaseerd op historische gegevens door 8) Bij de begroeting van een jongedame, die De Rohan tot zijn kennissen mocht rekenen, zag hij een jonge vrouw, die zijn aandacht onmiddellijk volledig in beslag nam, in de koets zitten. Zij werd hem voorgesteld als Jeanne de la Motte-Valois. Jeanne de la Motte heeft het, historisch gezien, nooit nodig gehad, haar afstam ming in nevelen te hullen zoals Cagliostro. Zij stamde af van de Valois', in directe lijn, waarover nimmer enige twijfel heeft be staan. Maar ieder van haar voorvaderen had een stap omlaag gezet op de maat schappelijke en sociale ladder en de laatste maakte zich verdienstelijk als straatrover en stroper. Toen Jeanne's vader de ogen voorgoed sloot, ging haar moeder, zonder ook maai enigszins aan de toekomst van de kinderen te denken, naar Parijs, waar zij de straat op werden gestuurd om zich met bedelen in het leven te houden. Van haar zevende jaar af ontwikkelde Jeanne een verbluf fende techniek in die bezigheid, waarin zij zich later op hoog niveau een ware mees teres zou tonen. Op een gegeven dag wierp een verwaar loosd, uitgehongerd kind zich voor de voe ten van de markiezin van Boulainvilliers met de uitroep: „Mevrouw, help mij, een weeskind van de Valois...." Dat gebeurde in 1769. De markiezin nam het kind een broertje van Jeanne aan en trok zich nadien ook het lot van Jeanne aan. Op grond van wangedrag werd deze echter weldra aan de hoede van een kleermaakster toevertrouwd om te po gen haar een bestaan te geven op grond van een vakscholing. Maar het liep op een fiasco uit. Haar pleegmoeder nam toen het laatste middel te baat en bracht haar met haar zusters onder in een klooster in Longchamps, waar over het algemeen slechts kinderen van adellijke afkomst werden opgenomen. Het kloosterleven was echter juist het tegendeel van wat Jeanne zich als haar leven had gedacht en op 22-jarige leeftijd ontsnapte zij dan ook aan de kloosterlijke zorg. Onmiddellijk na de vlucht maakte zij kennis met Nicolas de la Motte en drie maanden later, in juni 1780, was zij reeds Geld op 100,- na teruggevonden Toen de chauffeurs van een besteldienst donderdagmiddag in Gouda een bestelling wilden afleveren, kwamen zij tot de ont dekking, dat een bus met geld van de Ne- derlandsche Bank te Rotterdam, inhou dende 20 zakjes met f 500, uit de auto was verdwenen. Het geld moest worden afge leverd bij de Nutsspaarbank te Gouda. Direct keerden de mannen op hun route terug. Enige honderden meters voorbij de watertoren op Schielands hoge zeedijk ontdekten zij de verdwenen bus op de weg. Volwassenen en scholieren waren reeds ijverig bezig het over de weg verspreid liggende geld te verzamelen. Het bleek, dat de bus uit de bestelauto was gevallen, waarbij de verzegelde deksel van de bus was gesprongen. Achttien zakjes met elk f 500 bleven heel, maar twee zakjes waren opengescheurd. Na ijverig zoeken bleef een bedrag van f 100 nog onvindbaar. zijn echtgenote. Vrij kort daarna schonk zij het levenslicht aan een tweeling, die door Nicolas als eigen kinderpaar er kend werd teneinde de officiële verhoudin gen niet nog moeilijker te maken dan zij reeds waren na de vlucht uit het klooster. De kinderen verdwenen evenwel op een of andere manier in de vergetelheid. Niet lang daarna slaagde Jeanne de la Motte in een opzienbarende onderneming: het tot stand brengen van een verzoening met de markiezin van Boulainvilliers, het geen tijdens een van haar tochten door de Elzas geschiedde. Enkele dagen later maak te zij kennis met De Rohan, die van het eerste ogenblik af door haar was ingeno men. Het is niet geheel verklaarbaar, waar op Jeanne's succes bij de mannen berustte. Zij was, naar wat wij van haar weten, ze ker geen uitblinkende charmante persoon lijkheid, zodat het wel haar raffinement ge weest zal zijn, dat daarbij een grote rol heeft gespeeld. Jeanne aarzelde niet lang om haar con nectie met De Rohan uit te buiten. Vóór het jaar om was werd haar man bevorderd tot kapitein van een van de belangrijkste dragonder-regimenten, terwijl plotseling zijn niet onaanzienlijke schulden geheel ge delgd bleken te zijn. Maar zij deed meer. Zonder de koning over een bagatel als dit lastig te vallen, verhief zij haar man in de adelstand door zichzelf gravin de la Motte te gaan noemen. Gravin de la Motte-Valois. Dat klonk voor treffelijk, en misschien daardoor werd het geaccepteerd, zonder enige redelijke grond echter. De kersverse graaf en gravin verlieten hun provinciestadje Straatsburg en instal leerden zich in een villa in Parijs in de Rue Neuve Saint Gilles, tezamen met de secretaris, een vriend van De la Motte, Retaux de la Vilette. De Rohan, volkomen in de ban van Jeanne, betaalde een be langrijk deel van de kosten. Uiteraard kon hij evenwel niet voor alles aangesproken worden en raakten de De la Motte's in han den van geldschieters, die geenszins onge neigd waren grote sommen voor te schie ten aan de gravin, die binnenkort haar enorme erfdeel te verwachten had, zoals zij hen voorspiegelde. Jeanne had met behulp van haar secre taris een lijst van alle mogelijke personen samengesteld, die haar wel eens van nut zouden kunnen zijn. De betrokkenen wer den stuk voor stuk door de op geld beluste gravin gebrandschat. Rétaux' brieven met verzoeken om geldelijke steun waren wer kelijke meesterwerkjes en misten zelden hun doel. De aalmoezen in grote stijl wer den allengs een vaste inkomstenbron en maakten het mogelijk, een grote staat te voeren. Er was echter iets anders, wat niet zo vlot verliep. Het werd Jeanne's hartewens, om aan de koningin te worden voorgesteld, om tot de kring van haar intimi te gaan behoren, maar dat lukte niet goed. De ko ningin bleef zelfs voorlopig van haar be staan volkomen onkundig, ondanks enige goed geënsceneerde flauwvallerijen bij,ge legenheden, waar ook de koningin tegen woordig was. Maar tegenover de buitenwereld ging zij allengs de schijn wekken, dat zij tot de goede vriendinnen van Mai-ie Antoinette behoorde. Dat had zijn nut. Haar kring van kennissen groeide daardoor, zij steeg in al ler achting en de sommen, die zij van an deren los kon krijgen, werden eveneens groter. Op den duur zou dat echter natuurlijk niet dóór kunnen gaan, en zij zocht daar om naar een middel om met één grote slag schoonschip in haar schulden te maken. Wie anders dan De Rohan kon zij beter als slachtoffer uitkiezen? Het lijkt onwaarschijnlijk, dat deze man, die tot de naaste omgeving van de koning behoorde, en van alle hofroddel op de hoog te was, de verhalen van Jeanne de la Motte geloofde, maar daarvoor bestaan toch wel goede verklaringen. In de eerste plaats was hij zó gecharmeerd van Jeanne dat hij zich haar moeilijk als een bedriegster kon voorstellen. En dan was er nog een andere belangrijke oorzaak: de dubbele residentie van Marie Antoinette. Terwijl het officiële leven van deze zich afspeelde in 't slot van Versailles, had zij het zwaartepunt van haar privé-leven verplaatst naar het lief lijke Trianon, het paleisje, dat de koning haar geschonken had. In deze idyllische omgeving ontving zij haar vriendinnen en vrienden, hier had zij een eigen aparte hof houding, hier heersten andere verhoudin gen dan de officiële, verhoudingen, geba seerd op persoonlijke voorkeur. De rangen werden niet meer bepaald door adellijke titels, maar door de mate van gunst, die Marie Antoinette toekende. Sedert deze haar slaapvertrekken op het Trianon had ingericht, nog slechts zelden de officiële slaapkamer in Versailles bezocht, en zich vrijwel geheel aan de officiële hofhouding had onttrokken, was het mogelijk dat zij vriendinnen ontving, die in het officiële paleis niet eens zouden zijn toegelaten, en die zij bij officiële ontvangsten zou nege ren, omdat zij niet tot de officieel voorge stelden behoorden. Deze situatie wist Jeanne de la Motte buitengewoon goed dienstbaar te maken aan haar plannen, en hieruit vloeide ook voort dat De Rohan, een der eersten aan het officiële hof, zich bij de neus liet ne men. Jeanne deed zich immers tegenover De Rohan steeds meer voor als een van de grootste vertrouwelingen van de koningin, want zij verstond uitstekend de kunst, haar verhalen met een aureool van echtheid te omkleden, te doorweven met bijzonder heden, die aan de werkelijkheid waren ont leend, zodat een netwerk ontstond, waarin waar en onwaar inderdaad heel moeilijk te onderscheiden waren. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6