PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR Wereldnieuws J Principieel kort geding over zwarte lonen van metselaars verstopping 1 Het terrein van de Vorst als particulier is uitermate klein Metselaars namen ontslag toen patroons wettelijke lonen betaalden Patroon: „Er is geen houden meer aan" 't Silver Stoepke De radio geeft woensdag fCiesttfozoniufde, kiest RANG Ve vets/iapetüifr ma ctemste ta/uj. Koning en Ministers Toch ió het zo v.j 2 Juist dat ene horloge Geef de strijd niet op tegen Nederlandse waarnemers naar Israel Verkeersonveiligheid in Amsterdam toegenomen Geen buitenlandse TV in Ven ray'se cafés 1 Operatie Keesje Versluis nog niet zeker Opdracht voor Vestdijk Ambonezen willen met Sukarno spreken Ex-sergeant-konstabel Fonteijn geeft de strijd niet op Niet dolen in een doolhof DINSDAG 26 JUNI 1956 VOOR DE VICE-PRESIDENT van de rechtbank te Amsterdam heeft een principieel kort geding over de zwarte lonen van metselaars gediend. Twaalf metselaars patroons in Amsterdam waren overeengekomen om met ingang van 11 juni hun metselaars volgens het modelboek waarin lonen, tarieven en dergelijke wettelijk zijn geregeld te gaan betalen. De reden daartoe was de onmogelijkheid om de steeds stijgende lonen te betalen en tevens dat de arbeidsprestatie ondanks de hoge lonen verminderde. By de werken van drie patroons, die deze regeling in de keten bekend hadden gemaakt, en die in het geding als eisers optraden, liepen de metse laars weg en de patroons dagvaardden negen metselaars in kort geding. De raadsman van de patroons, mr. M. V. van de Woude, betoogde, dat de werkne mers zonder vergunning van het arbeids bureau hun dienstbetrekking hebben be ëindigd, hetgeen nietig is. Gevraagd wordt de werknemers, omdat de dienstbetrekking niet officieel geëindigd is, te veroordelen het werk te hervatten op de rechtens gel dige lonen. Daarbij hebben eisers een dwangsom van 35 gulden per dag op de overtreding van een eventueel vonnis ge steld in hun eis. De raadsman voegde er aan toe, dat de werknemers tegen alle ge woonten in, bij andere aannemers aan het werk waren gegaan. De metselaars ver dienden per week een brutoloon van 120 gulden, dit zou volgens de regeling circa 30 gulden worden. „De situatie in Amsterdam volgens een lid van het College van Rijksbemiddelaars: de rotte plek in het bouwbedrijf in ons land is critiek. De arbeidsintensiteit is schrikbarend terug gelopen. Werkgevers, die weigerden zwarte lonen te betalen zijn ten onder gegaan", aldus mr. Van der Woude. De raadsman van een der gedaagden, mr. D. Boltjes, voerde evenals de an dere advocaat voor deze partij aan dat er tussen de patroon en de betrokken met selaars een mondelinge overeenkomst was gemaakt, dat boven het werkelijke loon een percentage zou worden uitgekeerd. Nu werden de metselaars ineens voor een vol dongen feit gesteld door de mededeling, dat geen andere dan de wettelijke lonen zou den worden betaald. De advocaat kwalifi ceerde dit als een eenzijdige verbreking door eiser van de afspraak. De poging om tot een nieuwe regeling van de lonen te komen wordt nu afgewenteld op de werk nemers. Dit zal volgens pleiter, als dit ge ding tot een gedwongen terugkeer zou lei den, een nadelige invloed hebben op de woningbouw. De vice-president merkte op, dat het ge noemde percentage boven het wettelijke loon een ongeoorloofde top is. Men ver breekt dan niet een wettelijke verplichting, maar wel zou van een morele verplichting gesproken kunnen worden. Een der metselaars deelde mede, dat over het volle bedrag loonbelasting en so ciale verzekeringen waren betaald. Voor hem betekende de nieuwe regeling, dat hij 35 gulden minder ontving. De drie patroons ADVERTENTIE dat U straks jarenlang TROUW en ACCURAAT terzijde zal staan bevindt zich nu nog in onze ENORME COL LECTIE. Wij voeren alleen de TOP MERKEN, onder andere: Omega - Pontlac - Prisma - Remova - Indus - Union - Voor een goed horloge naar De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Telefoon 20049 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.14 Idem. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichte muziek. 10.05 Platen. 10.30 Leger des Heilsdienst. 11.45 De vrouwe van Stavoren, hoorspel. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.35 Platen. 12.37 Mid- dagpauzedienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Metro- pole-orkest. 13.50 Hollandse liederen. 14.10 Platen. 15.40 Sopraan en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 OrgeL 18.15 Spectrum van het Christe lijk organisatie- en verenigingsleven. 18.30 RVU: Tijdmeting en tijdsbeleving, door Dr. H. Groot. Derde lezing: Over de kenbaarheid van de toekomst in het heden. 19.00 Nieuws. 19.10 Kamermuziek. 19.30 Buitenlands over zicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharmonisch orkest en soliste. 21.20 Muzikale luisterwedstrijd. 21.40 Reisbeschrij ving. 22.00 Kamermuziek. 22.30 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.23 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Platen. 11.00 R.V.U.: Mej. Dr. Rita Vuyk: Onze kin deren in het verkeer. 11.30 Platen. 12.00 Accordeonorkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dansmuziek. 13.45 De Wereld werd ontdekt, causerie. 14.00 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Cabaret. 16.30 Platen. 17.00 Orgel. 17.25 Roemeens orkest. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Suriname's handel met het buiten land. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Lichte muziek. 18.40 Actualiteiten. 18.50 Dansmuziek. 19.15 Causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Commentaar op vragen van de dag. 20.15 Verzoekprogramma voor de militairen. 20.40 Kaviaar en Nylon, hoorspel. 21.45 Sport. 21.50 Holland Festival 1956: Utrechts Stedelijk Orkest, gemengd koor en solist. 22.50 Medische kroniek. 23.00 Nieuws. 23.15 Hammondorgel. 23.25 Platen. 23.5024.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. TELEVISIE (A.V.R.O., V.A.R.A.) 17.0017.30 Voor de kinderen. 20.00 Eiland in de mist, thriller. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15, 14.00, 14.20. 14.45 en 15.45 Platen. 16.00 Idem. 16.30 Lichte muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Pianorecital. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 De weg omhoog, operette. 22.00 Nieuws. 22.15 Orkestconcert. 22.5523.00 Nieuws. zijn de enige in Amsterdam, die terugge gaan zijn tot de modelboek-lonen. Hangen de dit geding waren twee metselaars weer aan de slag gegaan en één was bereid het zelfde te doen. Een andere raadsman van de gedaagden, stelde ten aanzien van de lonen, dat men moet accepteren, dat dit een bestaande toestand is. Is het redelijk, als men, na ja ren zich niet te hebben gestoord aan een bindende loonregeling, dan ineens volgens de loonregeling betaalt, terwijl het over leg tussen de organisaties nog gaande is? Deze zaak moest volgens pleiter als proef konijn dienen. Hetgeen de president deed opmerken, dat het hem hoogst ongewenst voorkwam, dat een jaren lang bestaande toestand op de rechter zou worden afge wenteld voor een uitspraak. Een der patroons luchtte ter zitting zijn opgekropt gemoed door mede te delen, dat zij (de patroons) worden getard door de werknemers die er over praten „dat daar en daar" meer wordt verdiend. „Wij beta len 25 tot 30 boven het wettelijk toege stane, en dat is dus „zwart". Er is geen houden meer aan". In zijn repliek stelde de raadsman van de patroons zeer nadrukkelijk, dat als de eis niet wordt toegewezen men door zal gaan met konkelen. Het college van Rijks bemiddelaars en de werkgevers zijn mach teloos. Werkgevers- en werknemersorga nisaties hebben de loonregelingen goedge keurd, maar men is bij de bonden bang om tegen de mensen te zeggen: „dat is jullie plicht". De uitspraak werd bepaald op woensdagmorgen 27 juni halftien. ADVERTENTIE DIT IS de manier om verstopping te overwinnen Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één - 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen voor de gal- toevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten; ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvig heid af, u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, te veel eten, oververmoeidheid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoen de om u weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVERPILLETJES -11.20 per flacon. De secretaris-generaal van de UNO heeft de Nederlandse regering verzocht een tweetal Nederlandse officieren beschikbaar te stellen om in Israel als militair waar nemer op te treden. Op grond van de overweging, dat Neder land als lid van de UNO door het ter be schikking stellen van een tweetal officieren een bescheiden bijdrage zou kunnen leve ren tot het stabiliseren van de toestand in het midden-Oosten, heeft de regering ge meend aan het verzoek te moeten voldoen. De regering heeft voor uitzending naar Israel aangewezen de kapitein der infan terie J. A. Bor en de reserve ritmeester E. C. baron van Heeckeren van Molecaten. Zij zullen binnenkort vertrekken. Van januari tot en met mei werden in de hoofdstad 7.544 verkeersongevallen ge registreerd, dat is 11,1 pet meer dan in de overeenkomstige periode van 1955 (6.790). Het totaal aantal ernstige ongevallen nam met 14,5 pet toe (1042 tegen 910). Het totaal aantal slachtoffers 1.660 was in de eerste vijf maanden van dit jaar 4,9 pet meer dan in 1955 (1.582). Het aantal doden was lager dan in 1955 21 tegen 35 het aantal ernstig gewonden hoger: 682 tegen 605. Het aantal ongevallen met lichte mate riële schade was in de eerste vijf maan den van dit jaar aanzienlijk hoger dan in 1955, 5.713 tegen 5.067. In de maand mei j.l. nam het aantal ver keersongevallen in vergelijking met mei 1955 met niet minder dan 18,1 pet toe (1.893 tegen 1.603). De burgemeester van Venray heeft be perkingen opgelegd aan de café- en res tauranthouders, die in hun lokaliteiten televisietoestellen hebben ten behoeve van de bezoekers. Van buitenlandse televisie stations mogen alleen sportuitzendingen en journaals worden vertoond. Het program ma van de Nederlandse televisiestichting mag volledig worden vertoond. De beper kingen zijn gegrond op een artikel in de politieverordening, dat voor vertoningen van welke aard ook op voor publiek toe gankelijke plaatsen toestemming van de burgemeester nodig is. ADVERTENTIE Verkrijgbaar in diverse fijne vruchtensmaken. los 32 cent per gram en in rollen 17 cent. Let op de naam RANG op het schermend omhulsel van elk „Rangetje" en op iedere rol. 100 be- De uiteenzettingen over Koninklijke redevoeringen lieten zien hoever zich de ministeriële verantwoordelijkheid voor doen en laten van het vorstelijk staatshoofd uitstrekt en ook moet uitstrekken. Het gebied, waarop de Koning zich louter par ticulier kan bewegen is, tengevolge van de aard van zijn functie, die vrijwel steeds het volle licht op hem doet vallen, uitermate klein. Niet hoog genoeg valt daarom de waarde aan te slaan van de met de Konink lijke onschendbaarheid onverbrekelijk ver bonden ministeriële verantwoordelijkheid, zonder welke de Koning zelf het lijdend voorwerp zou worden van aanvallen op het Regeringsbeleid. De zoeven genoemde onschendbaarheid wil geenszins zeggen, dat de Koning boven de wet zou staan. Hij is geen heilige en in die zin onaantastbaar. Begaat de persoon van de Koning iets tegen de strafwet (b.v. een verkeersover treding) of handelt hij in privé tegen enige burgerrechtelijke bepaling, dan is daarop de ministeriële verantwoordelijkheid na tuurlijk niet van toepassing, maar dan heeft hij zich ook, gelijk elke andere Ne derlander, tegenover de bevoegde rechter te verantwoorden. Nu bevat de Grondwet zelf een artikel, dat voor bepaalde handelingen van de Koning, naar de letter van dat artikel genomen, de ministeriële verantwoordelijk heid s c h ij n t uit te sluiten. Te weten art. 25, inhoudende, dat de Koning zijn Huis „naar eigen goedvinden" inricht. Toch is het ook hier, op de keper beschouwd, niet zo, dat op dit terrein de ministers nooit verantwoordelijk zijn en dient men schijn van werkelijkheid te onderscheiden. Verhelderend was, hetgeen de minister president dr. Drees onlangs in dat opzicht opmerkte op een, ingevolge een verzoek van het bestuur der buitenlandse persver eniging, belegde persconferentie; het daar meegedeelde was niet van vertrouwelijke aard maar geheel en al vrij voor publicatie. Engelse journalisten, in wier land, de be noeming tot, althans een aantal, hofamb- ten onder de ministeriële verantwoorde lijkheid valt, vroegen hoe het daarmee ten onzent gesteld is. Nadat eerst hun aandacht op art. 25 van de Grondwet was gevestigd, voegde minister Drees er aan toe het in theorie denkbaar te achten, dat een Kabi net zich toch wel met iets dergelijks zou bemoeien. Bij wijze van voorbeeld gaf hij te kennen, dat indien vóór 1940 een aantal N.S.B.'ers als leden van de hofhouding zou den zijn aangesteld, zulks dermate strijdig met het algemeen landsbelang geweest zou zijn, dat de verantwoordelijke ministers zich daarentegen natuurlijk met alle hun ten dienste staande constitutionele midde len verzet zouden hebben. Hiermee in over eenstemming was trouwens,dat de minister president op 21 februari j.l. in de Eerste Kamer in een gedachtenwisseling met prof. Gerretson zeide, dat het mogelijk is, dat zich op dit gebied vraagstukken voordoen, waarbij politieke verantwoordelijkheid denkbaar is. Zo toonde hij zich ten aanzien van een dergelijke situatie terdege door drongen van de hier te lande'heërsëri'd'è staatsrechtelijke beginselen. Daarmee be vond hij zich in goed gezelschap. Want nie mand minder dan de grote staatsrecht- deskundige prof. mr. J. T. Buys schreef al zeventig jaar geleden: wanneer zich aan het hof een invloed mocht doen gelden, welke naar de mening van het ministerie tot schade strekt van het land, dan zal met of zonder art. 25 (toen 300) niemand het zeker inconstitutioneel achten, wanneer de ministers de verwijdering van die in vloed tot de voorwaarde maken, welke zij aan de voortzetting van hun bestuur menen te moeten verbinden. Het recht om deze of dergelijke voorwaarde te stellen kan geen grondwetsartikel opheffen." Het staatsbe lang vereist immers er een stokje voor te steken, indien ooit het gevaar mocht ont staan, dat „onverantwoordelijke particulie ren", dus personen, die niet de wel op de ministers rustende verantwoordelijkheid hebben, zich tussen deze en het staatshoofd zouden inschuiven. Men stelle zich eens het rampspoedige daarvan, in de eerste plaats voor het staatshoofd zelf, voor. Met betrek»- king tot zaken, die het tenslotte alleen met de verantwoordelijke ministers te behan delen heeft, zou het onder een dergelijke situatie inblazingen van niet-verantwoor- delijke lieden krijgen. Zeker, het staats hoofd kan eventueel profijt trekken van voorlichting door nog andere deskundigen dan de ministers. Daartegen behoeft op zichzelf geen enkel bezwaar te bestaan. Maar wel, als in de dagelijkse omgeving van het staatshoofd personen zouden willen proberen aan te sturen op anders handelen dan de verantwoordelijke ministers juist achten. De geschiedenis heeft herhaaldelijk getoond, welke ongelukken daardoor kun nen ontstaan. Vandaar onder meer mede, dat b.v. in Engeland (waarbij wij in dit opzicht goed ter schole kunnen gaan) eer ste ministers niet hebben nagelaten op een of andere wijze in te grijpen, wanneer zich een situatie als zoeven bedoeld voordeed of zelfs maar dreigde voor te doen. Er is dus geen woord te veel gezegd met de stelling, dat de verhouding tussen Ko ning en ministers in ons land zo is, dat de ministeriële verantwoordelijkheid feitelijk OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXXXXXX>COOCXDOOOOOCOOO( ij In dit laatste artikel door onze parle- ij mentaire redacteur, die zijn licht heeft ijl laten schijnen over staatsrechteïyice c g aangelegenheden in verband met de 8 6 kabinetscrisis, wordt de nadruk gelegd 8 8 op het grote belang van de koninklijke cj onschendbaarheid en de daarmee on- g vermijdelijk gepaard gaande beperking 8 lij van het terrein, waarop het vorstelijk x staatshoofd zich kan bewegen. >ÜOXOOOO^OC>^DCOC>OOOOC)GOOOOOOOCX>DCOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOCO onbegrensd is, zodra het gaat om de Koning als staatshoofd. Nog een tweede, hiermee ten nauwste samenhangende stelling, acht ik onbetwistbaar: Te weten, dat het terrein, waarop van de Koning als particulier sprake kan zijn, slechts uitermate klein is. Dit kan meer dan eens voor de persoon van het staatshoofd allesbehalve aantrek kelijk zijn. Maar het Koningschap brengt nu eenmaal, zware lasten met zich mee.. Daarom behoort het ook tot de plichten van de verantwoordelijke ministers, al het mogelijke te doen ter verlichting van die lasten. Dit nu kan niet beter geschieden dan door nauwlettend te waken voor in achtneming van de constitutionele regels. Daardoor immers weet de onschendbare Koning zich als staatshoofd ter dege doel treffend gesteund, tevens beschermd dooi de ministeriële verantwoordelijkheid. Allen, die doordrongen zijn van de grote waarde van ons constitutionele bestel zien dit in, dus men mag aannemen, dat er geen aanleiding bestond voor zekere verontrus ting te dien opzichte, waaraan onlangs een deel der buitenlandse pers, zij het op uit eenlopende wijze, uiting heeft gegeven. E. v. R. De tienjarige Keesje Versluis uit Slie- drecht heeft een rustige dag in bed doorge bracht in het Seraphimziekenhuis te Stockholm. De doktoren van het ziekenhuis hebben medegedeeld, dat het kind, dat ge durende de laatste drie jaar ziek is ge weest, erg mager is en er uitgeput uitziet. Zijn hoofd is vervormd en hij is gedeelte lijk blind. Bewegen en spreken gaat hem moeilijk af. Professor Olivecrona, die is te ruggekeerd van zijn zomervakantie, zal hem waarschijnlijk vandaag onderzoeken. Het is nog niet geheel zeker dat er tot een operatie zal worden overgegaan, want dit zal afhangen van het resultaat van het onderzoek, dat zich zal uitstrekken tot de gebruikelijke oog-, oor-, en schedeltesten, die drie of vier dagen in beslag zullen ne- ipen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de letterkundige S. Vestdijk een opdracht verleend, be staande uit het schrijven van een aantal opstellen over componisten. De heer Vest dijk heeft deze opdracht aanvaard. DJAKARTA, (ANP) De Indonesische minister-president, dr. Ali Sastroamidjojo, maakte zaterdag bekend, dat een aantal in Nederland verblijvende Ambonezen de wens te kennen hebben gegeven een ont moeting te hebben met president Sukarno tijdens diens verblijf in Wesr. Duitsland. De voorbereidingen om aan deze wens tege moet te komen, zijn getroffen, voegde de premier aan zijn mededeling toe .Vermoe delijk zullen de Ambonezen tijdens hun onderhoud met het Indonesische staats hoofd de repatriëring der Amoonezen die thans in Nederland verblijven, ter sprake brengen. De nu 56-jarige ex-sergeant-konstabel van de koninklijke marine A. H. Fonteijn uit Amsterdam, die ruim twintig jaar lang de strijd voor rehabilitatie voortzet, heeft nog steeds de moed niet opgegeven. Thans heeft hij een adres aan de leden van de Eerste Kamer gericht met het verzoek een commissie te benoemen en deze op te dra gen na te gaan of de vermeldingen in zijn oude marine-ziekenboekje juist en be trouwbaar zijn of niet. In 1935 werd hij ongeschikt verklaard voor de verdere dienst bij de marine en wel wegens bronchiale asthma. In zijn adres zet hij thans uiteen, dat de marineleiding hem kwijt wilde wegens een misverstand over de muiterij op „De Zeven Provinciën." Hij zegt nooit aanleiding te hebben gegeven tot ontslag wegens wan gedrag, zodat afkeuren de enige mogelijk heid was om hem uit de marine te verwij deren. Naar hij nu reeds twintig jaar met grote overtuiging volhoudt, heeft men toen als voorwendsel voor de afkeuring ten on rechte verklaard dat hij aan asthma leed. Hij heeft de Eerste Kamer als bijlagen tal loze bewijsstukken, waaronder medische rapporten en verklaringen van burger- artsen, opgestuui'd, waaruit naar zijn mening zonneklaar blijkt, dat hij nimmer aan asthma heeft geleden. Omdat hij enkele jaren geleden in een pamflet openlijk twee marine-artsen van valsheid in geschrifte beschuldigde, is hij wegens smaadschrift veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. Bij dat proces is de vraag of hij al of niet terecht was afgekeurd onbeantwoord ge bleven. Daarom richt de ex-sergeant-kon stabel zich thans tot de Eerste Kamer. Het vorig jaar is deze zaak in de Tweede Kamer reeds ter sprake gekomen. Een ver zoek van de heer Scheps (P. v. d. A.) een commissie te benoemen om een nader onderzoek in te stellen werd door de Ka mer echter van de hand gewezen. Voor stemden toen alleen de fracties van de P. v. d. A. en de C.P.N. 6. Naarmate het vliegapparaat meer on derdelen verloor ging het steeds onregel matiger vliegen. De schroef begon te zwabberen en de ton zwaaide krakend heen en weer. „O, o!" riep Panda angstig, „straks valt de hele boel uit elkaar! Daal nu! Gauw!" „We kunnen niet dalen", ant woordde Knutseleer. „Ik heb dit toestel om op te stijgen en niet te dalen. Dus praat geen onzin". „M-maar hoe komen we dan weer naar beneden?" vroeg Panda verschrikt. Deze vraag werd door het on betrouwbare vliegapparaat zelf beant woord. Het maakte een duikeling in de lucht en vloog toen in duizelingwekkende vaart de aarde tegemoet. „Daar gaan we.9t.." zei Knutseleer bitter. „Heb je nu je zin?" „N-nee!" riep Panda. „Dit is niet dalen; dit is VALLEN!" Ver beneden hen zag de veldwachter hen omlaag suizen. Hij zette er nog eens extra vaart achter om tijdig op de plaats te zijn, waar zij zouden neerkomen. „Ze schijnen in moei lijkheden te zijn", bromde hij. „Mooi zo! Van mij zullen ze nog een extra portie moeilijkheden er boven op krijgen!" Een kader-patrouille van het Zwitser se leger, gefotografeerd tijdens een tweeweekse oefening in het redden van in moeilijkheden verkerende al pinisten. Beperking. Volgens het katholieke pers bureau te Wenen mogen de katholieke kerken in Roemenië in het vervolg al leen op zon- en feestdagen geopend zijn, Dit zou bepaald zijn in een decreet van de Roemeense regering. Dit betekent, aldus het persbureau, dat de dagelijkse kerkdiensten, zowel als herdenkings- en huwelijksdiensten, op gewone werkda gen verboden zijn. Hulpverlening. De Amerikaanse onder-mi nister voor de Landsverdediging heeft maandag voor de commissie voor de toewijzingen van de Senaat gepleit voor een teniet doen van de besnoeiingen, die het Huis van Afgevaardigden heeft aangebracht in het regeringsontwerp voor de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland. Deze besnoeiingen belo pen een bedrag van ongeveer een miljard dollar. Admiraal. Admiraal Ernest King, die in de tweede wereldoorlog opperbevelhebber der Amerikaanse zeestrijdkrachten was, is maandag op 77-jarige leeftijd overle den. King was de eerste officier, die te gelijk opperbevelhebber van de vloot en minister van marine was. Deze dub bele post werd hem na de Japanse aan val op Pearl Harbour toevertrouwd. Tegenstelling. Volgens de „New York Times" heeft zich een nieuwe tegenstel ling tussen leger en luchtmacht in de Verenigde Staten voorgedaan met be trekking tot de strategie en de organi satie der Amerikaanse strijdkrachten. De legerstaf zou in een rapport een „al gehele reorganisatie" van het Ameri kaanse leger hebben geëist. Verdragen. De Marokkaanse minister van Buitenlandse Zaken, Balafregh, heeft te Rome verklaard dat nieuwe besprekin gen en overeenkomsten over het ge bruik door de Verenigde Staten van luchtbases in Marokko nodig zijn. „Voor het onafhankelijke Marokko be staan de Frans-Amerikaanse verdragen over deze bases niet", aldus Balafregh. Minder. Ondanks de verbetering in de afzet zijn de Amerikaanse autofabrieken voornemens de produktie in het derde kwartaal van dit jaar nog verder aan zienlijk te verminderen. Volgens „Wall- street Journal" voorzien de plannen in een produktie van ongeveer een mil joen auto's in het derde kwartaal cf dertig percent minder dan in het tweede kwartaal. Schip. Frankrijk zal een nieuw groot pas sagiersschip bouwen ter vervanging van de „Ile de France" en de „Liberté". Het nieuwe schip, dat „France" zal heten, zal omstreeks 1961 gereed zijn. De bouwkosten zullen 27.360 miljoen frank bedragen. De „France" zal tweeduizend passagiers kunnen vervoeren. Toging. Oostenrijkse grensbeambten be richten dat een Oostenrijkse jongen, die zich om onbekende redenen op Tsje chisch gebied had begeven, door Tsje chische grenswachten is doodgeschoten, toen hij trachtte naar Oostenrijk terug te keren. Herstel. Volgens het Noordvietnamese voorlichtingsbureau zijn sedert het sta ken van het vuren in 1954 vijfentwintig katholieke kerken en zes pagodes in Noöi-d-Vietna'm, die tijdens dë vijande lijkheden vernield of beschadigd waren, "herbouwd 'of hërstèld. Voorwaarde. Noorwegen zal in het ver volg zigeuners toestaan het land binnen te komen op dezelfde voorwaarden als andere vreemdelingen. Aan „zwervers" kan echter, ongeacht nationaliteit of ras, de toegang tot het land ontzegd worden. Retour. De secretaris van de vereniging van Britse reisbureaus, Richard Colmer, heeft bij zijn terugkeer van een bezoek aan Moskou verklaard, dat het nu mo gelijk is voor 95 pond (bijna duizend gulden) een bezoek van vijf dagen aan Moskou te brengen. Enkele reis. In de week van 16 tot 22 juni zijn ruim vijf duizend bewoners van Oost-Duitsland naar West-Duitsland en West-Berlijn gevlucht. Ruim 800 van hen waren jongelieden beneden de 24 jaar. WE HEBBEN kort geleden verteld van de schatting die de stad Athene diende te betalen aan Minos, koning van Kreta. Ze bestond uit een zending van zeven jongens en zeven meisjes die elke negen jaren naar Kreta vertrokken om in het labyrint hun einde te vinden. Op een goede dag zou de derde-zending vertrekken en het lot had de ongelukkigen reeds aangewezen, toen Theseus, de zoon van de Atheense koning, be sloot het konvooi te vergezel- len. Hij kwam behouden op Kreta aan en ontmoette daar Ariadne, de dochter van ko ning Minos, die onmiddellijk in liefde ontxilamde voor de moedige jongeman die het monster in het labyrint zou bevechten. Op aanraden van Daedalus (de bouwer van het labyrint) gaf ze The seus een kluwen, waarvan het uiteinde werd vastgemaakt bij de ingang van het labyrint. Was de overwinning behaald, dan behoefde de held in ieder geval zijn leven niet te slijten in het doolhof, maar kon hij langs die draad de uitgang bereiken. Alles verliep volgens plan, want Theseus versloeg de Minotaurus en kon, dank zij de draad, de Uitgang terugvinden, waarna hij met Ariadne haastig het eiland xxerliet. Wie nu denkt dat Ariadne haar liefde en hulp gehonoreerd zag, komt bedrogen uit, want Theseus was öf niet zo dankbaar als wij veronderstellen, öf hij was niet zo'n geweldige held als de Grieken willen doen voorkomen. Toen hij namelijk met de schone Ariadne op het eiland Naxos in een koele grot in slaap was gesukkeld, droomde hij dat Dionysos hem beval Ari adne onmiddellijk te verlaten, als zijn leven hem tenminste lief was. Dat bleek inderdaad 't geval; Theseus liet Dionysos geen gelegenheid zijn woorden waar te maken, maar vluchtte van het eiland weg, zodra hij ontwaakte, heldendom en dank baarheid tegenover Ariadne latend voor wat zij waren. Gelukkig kunnen we zij het wat laat voor Theseus in de bres springen. Van dankbaarheid tegenover Ariadne behoef de immers geen sprake te zijn, want de Griekse held had de uitgang uit het laby rint ook op eigen gelegenheid kunnen vin den. De kluwen van Ariadne had hij daar voor helemaal niet nodig gehad. Want er zijn voor doolhoven praktische regels op gesteld die het iedereen mogelijk maken labyrinten van de meest ingewikkelde soort naar believen in en uit te gaan. Dool hoven zijn namelijk in geen enkel opzicht gelijk te stellen met puzzels, waarover diepzinnig moet worden nagedacht, want zij eisen uitsluitend tijd. Meer niet. Immers, wanneer iemand bij het binnen gaan in een labyrint de muur aan een van beide zijden (dxis de linkerzijde, of de rechterzijde) systematisch volgt, komt hij vanzelf in het midden terecht. Missen is niet mogelijk en van verdwalen kan geen sprake zijn indien slechts konsekwent die ene muur wordt gevolgd. De wan deling duurt wat lang, maar daar is dan ook alles mee En omgekeerd kan iedereen, gezegd. zonder kluwen, vanuit het midden de uit gang terugvinden door systematisch de muur aan één zijde van het lichaam te houden. Laat men deze methode halver wege de tocht varen, dan kan het gebeuren dat men belandt bij een muur die geen verbinding met de buitenmuur heeft, zo dat men in een kring hier omheen zou blij ven lopen. Ook dan is voor paniek geen plaats want een merkteken op de muur of op het pad kan ons na enige tijd er van overtuigen, dat we in een kringetje lopen, zodat het eis is de tegenoverliggende muur te nemen. Ook deze kan geen verbinding met de buitenmuur hebben, zodat we ook hem zullen moeten loslaten om naar de volgende over te stappen. Tenslotte wordt dan toch weer een muur bereikt die ons hetzij naar het midden, hetzij naar de uit gang voert. Al dit gedwaal is echter over bodig indien vanaf het begin konsekwent de muur aan één zijde wordt gevolgd. Op die wijze zouden zelfs de beruchte grotten in Limburg geheel kunnen worden ge volgd. Het bezwaar is echter, dat de lengte van hun gangen vele honderden kilometers bedragen, zodat de wandeling een tikkeltje te lang wordt. De overbodige draad van Ariadne brengt ons vervolgens op een weekdier dat dra den vervaardigt. Waarmee overigens niets onaangenaams aan het adres van Ariadne is bedoeld. Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTILLON

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2