PANTÈNE POSTPAPIEREN Douchen... Arbeider nam ontslag zonder toestemming; f 150.- boete Haarlemse Stadsbibliotheek in afgelopen twintig jaren JAC. VAN MARIS Economische politierechter „Dan moet je maar gaan, daar kan ik niets tegen doen", zei de boer Kilo's slanker BonKorets DE ROOIJ Terugblik van de heer P. V. de Wit Aanmeldingsformulier pas op voor Uw haar Klimhortensia" in volle bloei Balletleerlingen van To Venema DINSDAG 26 JUNI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Bestuurder bestelauto ter ontnuchtering ingesloten Heupbeen gebroken Parkeren tijdens voetbal wedstrijd van RCH Bejaarden waren een uit dagje Toekomst Bloeiende instelling Cijfers van 1955 Verslag Zuigelingenzorg „Vereniging kwam licht gehavend uit de strijd" Concurrentie met Kruis verenigingen doorstaan Flatgebouw Kleverlaan- Korte Kleverlaan Raadslid De Leeuw wil interpelleren Schoolatletiek voor meisjes in Haarlem Opvoering leerlingen muziekschool Toonkunst Examens Burgerliike Stand van Haarlem „Ja als je dan gaan wilt, dan moet je maar gaan. Daar kan ik toch als werkgever niets aan doen." Dat waren ongeveer de woorden geweest van een 54-jarige land bouwer in de Haarlemmermeer toen een landarbeider, die elf jaar by hem in dienst was geweest, verklaard had, dat hy „er vandaag voor liet laatst was". En deze had daaruit afgeleid dat hij wel kon gaan, maar de landbouwer zelf moet kort daarna tot de ontdekking zijn gekomen dat hij méér macht had, dan hij zich aanvankelijk be wust was. Hij gaf de zaak namelijk aan met het gevolg, dat de arbeider maandag morgen voor de economische politierechter, mr. H. G. Rambonnet, terechtstond wegens overtreding van het Bijzonder Besluit Ar beidsverhoudingen. „Dat is me wat moois", verklaarde de arbeider, „dan heb je elf jaar lang trouw je baas gediend en als je dan weg wil en dat ook tegen hem zegt, dan sleept hij je achteraf nog voor de rechtbank". Veront waardigd kauwde hij op zijn pruimpje. Maar ook de landbouwer was verontwaar digd: „Natuurlijk kan die man gaan en staan waar hij wil, dus ik dacht: ga in vrede, maar ik vond het helemaal niei leuk. Als je zo'n man eerst de hele winter hebt doorgeholpen, want dat is een slappe tijd, en hij smeert hem als er een hoop werk aan de winkel komt, dan vind ik dat onaangenaam. Maar ik heb er tenslotte niets over te zeggen." „Had u daar dan maar wat van gezegd, dan was ik best nog een beetje gebleven voor de ergste drukte. Maar u zegt niks. En ik heb herhaaldelijk „Herhaaldelijk? Welnee man, in 1944 heb je eens gezegd dat je weg wou, maar daar na heb ik nooit meer iets gehoord Zo ging de discussie nog even voort, zo dat beide partijen eindelijk eens gelegen heid kregen om zich te uiten. Want uit de verklaringen kreeg men de indruk dat bei den zich min of meer gedragen hadden als de hoofdpersonen uit een Noorse trilogie waarin per twintig bladzijden twee woor den vallen. Maar de gedachte van „ik lean er toch niets aan doen" en „ga in vrede" zal toch volgens de verdediger, mr. F. M. Obermann tevens de houding van de boer bepaald hebben en zijn cliënt had dat opgevat als een toestemming. Mr. Rambonnet achtte het meer waarschijnlijk dat gevoelens van wrevel en ergernis in de boer overheerst hebben, „maar we zitten hier niet om ge dachten te lezen, maar om na te gaan of de wet overtreden is en dat is hier wel dui delijk. De verdachte had geen toestemming om te gaan." Geen wilsuiting Maar dat wilde de verdediger nu juist betwisten. Een uitspraak als „dan moet je dat maar doen" was naar hij zeide door de arbeider terecht voor een toestemming gehouden. Bovendien had de boer daarop van zijn loon een bepaald bedrag ingehou den dat de waarde vertegenwoordigde van een bouten keet, die Hij aan de arbeider ter beschikking had gesteld. Daaruit bleek dat de boer dit dus ze.lf ook als het laatste loon beschouwde. De officire van Justitie, mr. J. Wiarda. herinnerde aan een arrest van de Hoge Raad, dat een wilsuiting gericht on het wederzijds beëindigen van de arbeidsver houding beschouwde als een toestemming. „Daar is hier geen sprake van geweest." aldus mr. Wiarda, „de man kon heel goed weten dat de wil van zijn baas helemaal niet met de zijne overeenstemde. En wan neer je als boer dan van jouw kant ge zorgd hebt, dat zo'n man de slappe tijd doorkwam en hem niet hebt ontslagen, dan is dit om uit je vel te springen. Ik kan volledig met deze landbouwer meevoelen," aldus de officier van Justitie en hij eiste een boete van 150, Ofschoon mr. Obermann ook heel goed met de landbouwer kon meevoelen en hele maal niet wilde beweren dat hij zo'n be wondering had voor het optreden van zijn Een bewoner uit Vijfhuizen is maandag middag met zijn bestelauto eerst tegen een geparkeerde auto op de Zomerkade in Haarlem-Oost gebotst en daarna tegen een vrachtauto op de Nagtzaambrug. Hij trachtte door te rijden, maar dit werd hem belet door de bestuurder van de vracht auto. De politie heeft de bestuurder van de bestelauto, die alcohol gebruikt had, naar het bureau van politie overgebracht, waar hij ter ontnuchtering is ingesloten. Het. rijbewijs is ingevorderd en de auto is in beslag genomen. Getuigen van de aanrijdingen wordt ver zocht zich in verbinding te stellen met de verkeerspolitie. Een zeventigjarige dame, die maandag avond om zes uur de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord was overgestoken, ver zwikte, voordat zij het trottoir wilde op lopen, haar enkel. Zij werd aangereden door een fietser en viel tegen de trottoir band. Met een gebroken heupbeen is zij naar het Sint Elisabeths Gasthuis over gebracht. cliënt, verlangde hij hier toch een duidelijk bewijs voor het strafbare feit dat hier zou zijn begaan. „Als de boer eerst een hou ding heeft aangenomen van: je bent vrij om te gaan waar je wilt, dan is het logisch, dat de arbeider dat als een toestemming heeft opgevat." En dat leek hem waar schijnlijk. „Een boer trekt in zo'n geval heus niet zo'n onder-reserve-van-rechten gezicht, zoals een advocaat dat kan doen," zo zei hij. „Ik zou het buitengewoon onbe vredigend vinden, wanneer in deze zaak een veroordeling zou volgen." De economische politierechter legde de verdachte echter overeenkomstig de eis een boete van 150,op. ADVERTENTIE Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. Na de maaltijd een dragee met een slokje water - en u verliest ponden per week. RonKorets werken volgens het principe van dehydratie - eenvoudig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, geen loomheid en verstopping meer. Veroverende charme straalt van n af. U voelt u weer opgewekt en monter! Begin een nieuw leven - begin nog vandaag met BonKorets, 3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES ADVERTENTIE ook bedrukt met naam, adres of monogram ANEGANG 14 (naast C. en A.) Fietsers, Bromfietsers en motorrijders kunnen woensdagavond, als zij te Heem stede de voetbalwedstrijd RCHNOAD willen bezoeken, gebruik maken van de gewone stallingen. Op het autoparkeerter rein wordt een circus gehouden. Autorij ders, die over de Glipperweg rijden, kunnen gebruik maken van het terrein tegenover Groenendaal voor het parkeren van hun auto's en zij, die van de Cruquiusweg of Ja- valaan komen van een terrein aan de Sport parklaan tegenover de Meer en Boslaan. Onlangs werd door de Haarlemse Ver eniging van Bejaarden een ontspannings dag aangeboden aan een aantal ouden van dagen. Met twee autobussen werden een uitstapje gemaakt naar het vakantie-oord „De Ossenberg" bij Amerongen. Vn het Pretoriaplein ging de tocht over Heemstede, Hoofddorp, langs de Vecht naar Utrecht, waar de koffiemaaltijd werd ge bruikt. Daarna werd de tocht voortgezet via Zeist, Driebergen, Doorn en Leersum totdat het einddoel was bereikt. Van de middagpauze maakten velen gebruik om wandelingen te maken door de prachtige bossen in deze omgeving. Dat vele bejaar den hun jonge tijd nog niet vergeten waren bleek op de terugtocht toen een aantal van hen in een uitspanning bij Woudenberg nog geducht gebruik wist te maken van schommel, wip en zweefmolen. In de beste stemming keerde men ver volgens naar Haarlem terug. „De groeiende belangstelling voor het boek houdt nauw verband met de goede organisatie van een bibliotheek, met het ruimschoots beschikbaar stellen van de lectuur, waaraan het publiek dat door de bibliotheek bediend wordt, behoefte heel't en met de service waarmee het personeèl dit publiek tegemoet treedt," aldus lezen wij in het jaarverslag 1955 van de directeur van de Stadsbibliotheek en leeszaal, de heer P. V. de Wit. Ook zijn bibliotheek heeft haar deel in deze toenemende inte resse voor haar boekenbezit die het meest blijkt bij de vergelijking der 'cijfers van enkele decennia terug en thans. De heer De Wit herinnerde er aan, dat in 1935 ongeveer 104.000 boeken werden uitgeleend: dit aantal is in 1955 gestegen tot ruim 333.000 en het aantal ge bruikers der instelling steeg in deze jaren van, ongeveer ,3.000 tot.J2,568., Dit steeds groter gebruik van de Slads- bibliotheék werd niet weinig in de hancl gewerkt door de opening van nieuwe af delingen. Behalve de hoofdbibliotheek (van 1596) en het filiaal Haarlem-Noord (1930) werden geopend: de muziekbibliotheek (1942), de twee jeugdbibliotheken (1951), een filiaal te Spaarndam (1951), een wis selbibliotheek (1952) en 'n filiaal in Haar lem-Oost, met jeugdafdeling (1954). Nieuwe filialen, een bibliobus, een nieuw gebouw voor de hoofdbibliotheek, de ver plaatsing van de eerste jeugdbibliotheek naar het centrum en de boekuitlening aan Haarlemse scholen zullen in de naaste toekomst de lectuurvoorziening in Haarlem allround moeten maken, aldus de heer De Wit. Een groots plan dat grotendeels reeds opgenomen is in het investeringsplan der gemeente en een grootse taak van degenen, die met de uitvoering hiervan belast zullen worden. De directeur vervolgt: belangrijker dan uitbreiding van een instelling is, dat de bestaande dienst door goed geschoold en toegewijd personeel wordt waargenomen, en dat de administratie betrouwbaar ge noeg is, om het bedrijf zo efficiënt mogelijk te voeren. Ook in dit opzicht is in de laat ste twintig jaar heel wat door het perso neel der bibliotheek gepresteerd met het gevolg dat een in alle opzichten vernieuw de administratie met kaartsysteem is inge voerd. De systematische opstelling van de gehele moderne boekerij kwam tot stand volgens de in 1935 ontworpen systematische indeling, die telkenmale is uitgebouwd bij dc ontwikkeling der wetenschap, welke nieuwe rubrieken en onderrubrieken eiste om boeken in te kunnen onderbrengen. De binderij, hoe primitief ook behuisd, werd in meer opzichten tot voorbeeld voor andere bibliotheken gesteld, zodat „de Haarlemse band" spreekwoordelijk is ge worden in de betekenis van een boekband waaraan alle zorg is besteed. Niet alleen de vele kaartcatalogi van zo wel de moderne als de oude boekerij wer den bijgehouden, ook gedrukte en gesten cilde catalogi van het gehele moderne boe kenbezit werden smaakvol uitgegeven in de naoorlogsjaren en in dit opzicht nam Haarlem naast Heemstede een unieke plaats in onder de openbare bibliotheken. Het personeel werd uitgebreid naar gc- Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT f 6.50 per kwartaal//" 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. zy die zich met ingang van 1 juli 195G per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 juni 1956 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen De heer P. V. de Wit, die vandaag 65 jaar is geworden, en de pensioenge rechtigde leeftijd heeft bereikt, geeft in het jaarverslag 1955 van de Stads bibliotheek een overzicht van de peri ode van twintig jaar, waarin hij als directeur optrad. lang de behoefte, welk voorrecht slechts weinige onzer zusterinstellingen met ons delen, maar vol zorg voor de toekomst vragen we ons af aldus de heer De Wit of deze uitbreiding van personeel niet zal verkeren tot inkrimping nu er in het gehele land zo weinig gediplomeerde werk krachten beschikbaar zijn om de vele open plaatsen in het al maar groeiende aantal bibliotheken en filialen te bezetten. Ter wijl er vroeger geen of nagenoeg geen geld over was voor bibliotheekpersoneel, maar genoeg aanbod van personeel was, is dit thans omgekeerd: er is wel geld maar geen personeel. Behalve het inwerken van tienduizenden nieuwe boeken stond het tijdrovend uit werken van vele duizenden verouderde of oude boeken van de oude èn van de mo derne bibliotheek. Vele grote tentoonstellingen werden van 19351947 gehouden in de Raadzaal en de antichambre onder andere de Erasmus-, de Vondel-, de Bijbel-tentoonstellingen, de tentoonstellingen Boeken uit zeven eeuwen. Het Engels-Amerikaanse boek. Portefeuilles met knipselverzamelingen, .portrettenverzamelingen en een grote pla tencollectie werden aangelegd maar het bijhouden ervan moest meermalen wegens tijdgebrek onderbroken worden. Aan de zeer vele leerlingen, die in de loop dezer twintig jaar werden opgeleid aan de Stadsbibliotheek, werd alle zorg be steed en wekelijks werden vele lesuren op het werkrooster voor hen ingeschakeld. Deze leerlingen vonden overal in de we reld hun weg. Na gememoreerd te hebben hoe de toe stand in de oorlogsjaren was (in 1943 steeg het aantal uitgeleende boeken tot een hoogte die nooit te voren bereikt was) en dank te hebben gebracht aan een staf van trouwe en vakbekwame medewerkers, schrijft de heer De Wit, dat hij er zich zeer wel van bewust is, dat een en ander slechts mogelijk was door de voortdurende steun der achtereenvolgende colleges van B. en W. In het bijzonder worden de namen ge noemd van de heren A. G. Boes, D. J. A. Westerveld en D. J. A. Geluk. Alleen door hun steun aan de voorstellen en het be heer van de directeur is het mogelijk ge worden de Stadsbibliotheek uit haar diep verval in het begin der dertiger jaren om- hcog te brengen tot een bloeiende instel ling die alleen maar wacht op een nieuw hoofdgebouw en nog op enkele filialen in de buitenwijken. Het aantal lezers steeg tot 31 december 1955 tot 12.586 (vorig jaar 11.285): het aan tal uitgeleende boeken van 282.128 tot 333.764 en het bezoek aan de leeszalen van 62.875 tot 70.677. Het aantal bceken steeg van 151.925 tot 153.221. Het 46ste en 47ste jaarverslag van de Vereniging Zuigelingenzorg te Haarlem (over 1954 en 1955) is reeds in zijn aanhef boeiend door de herinneringen aan een felle concurrentiestrijd „om het pas ge borenen-debiet" met de Kruisverenigingen. Deze maakte de afgelopen jaren ook voor de vereniging zorgelijk, maar „nu wij het terrein van de slag wat kunnen overzien", aldus het verslag, „mogen wij vaststellen, dat Haarlem slechts lichtelijk gehavend doch overigens kerngezond uit de strijd is gekomen". De strijd ontstond toen het voor de Kruisverenigingen zowel op het platteland als in de steden mogelijk was geworden om zich met de zuigelingenzorg te gaan bezighouden en er een ruime subsidie werd gegeven op voorwaarde dat de wijkzusters van de verenigingen zouden worden in gezet. Omdat de subsidie geheel uit zou blijven als de betreffende Kruisvereni gingen geen zuigelingen-consultatie bureaus zouden openen, moesten deze er wel toe overgaan. Deze rezen dan ook als paddestoelen uit de grond en ook in Haar lem had de daar gevestigde Vereniging Zuigelingenzorg de concurrentie te ver duren van het Wit-Gele, het Witte en het Oranje-Groene Kruis. Als reden waarom de vereniging in Haarlem vrijwel niets van zijn werkter rein heeft hoeven in te boeten worden ge noemd de oude reputatie en in het bijzon der de „specifieke" zusters van „Zuige lingenzorg", die daarnaast geen andere od- jecten van zorg hebben, zodat een maxi male vertrouwdheid met het werk en een minimale kans op besmetting samengaan. Er wordt aan herinnerd, dat de beide zus ters van de vereniging in de beide ver slagjaren samen 7909 en 5882 huisbezoeken brachten. Jaarlijks meldden zich ruim achthonderd moeders met haar babies aan de vijf con sultatiebureaus van de vereniging aan de Nieuwe Gracht, de mr. Gerlingstraat, de Haarlemmerliedeschool, de Kampersingel en de Beatrixschool. Van de 2954 in 1953 geboren kinderen werden er 872 ingeschre ven bij Zuigelingenzorg, van de 2929 in 1954 geboren kinderen 834 en van de 2935 in 1955 geboren kinderen 806. Zoals wij reeds meldden zal aan de Kle verlaan-Korte Kleverlaan te Bloemendaal binnen afzienbare tijd een flatgebouw ver rijzen. Volgens art. 20 van de wederopbouw- wet is hier reeds vergunning voor verleend. Thans ligt het partieële uitbreidingsplan gedurende vier weken in het raadhuis te Overveen ter visie. Het betreft de bouw van vierentwintig wo ningen in drie woonlagen met een voor- en een achtertuin. Daarachter komen viermaal zes bergruimten en tevens is er plaatsruimte gereserveerd voor de bouw van ten hoogste tweeëntwintig box-garages. De uitrit komt aan de Kleverlaan. Aan de zijde van de Korte Kleverlaan tegenover de tegenwoordige zaak van de heer -N-.-van Beenveen autobeklederij aan de Kor te Kleverlaan 76, krijgt dit bedrijf een be- langrijke uitbreiding. De heer Van Beem beeft namenlijk toestemming gekregen daar een nieuw bedrijfspand, dat waarschijnlijk showroom zal worden, te vestigen annex bovenwoning. De rijweg van de Kleverlaan zal aanzien lijk worden verbreed en er zal een dubbele rijbaan komen met daarnaast een parkeer- strook en een voetpad. ADVERTENTIE SPECIAALZAAK Grootste sortering Vakkundige bediening Barrevoetcstr. 19 - Tel. 15051 ADVERTENTIE Water - in het bijzonder „hard" water laat altijd een dun laagje kalk achter. Nooit kunt U Uw haar zó goed afdrogen, of deze kalkneerslag blijft Uw hoofd huid als een onzichtbaar vlies bedek ken. Dat betekent: verstikking der poriën, een belemmering van de ge zonde stofwisseling, welke een levens belang is voor Uw haar. Pas dus op! Het kan U Uw haar kostens- Bestrijd het kwaad - letterlijk - tot In de wortel. Zorg er bijtijds voor het kwaad letterlijk tot in de wortel te bestrijden. Alleen een behandeling, die zó diep door dringt kan uitkomst brengen. Het beste, dat de wetenschap U thans biedt is panthénol, dat uitsluitend wordt vervaardigd door F. Hoffmann-La Roche Cie, Bazel. Dit Panthénol wordt door zijn bijzondere vorm makkelijk in de hoofdhuid opgenomen en kan daardoor metterdaad in de haarwortels zijn heil zame werking beginnen. Alléén Pantène bevat panthénol. Masseer er Uw hoofd huid dagelUks mee-en houd het vol! PANTÉNE bestrüdt roos en haaruitval, bevordert hernieuwde groei van gezond, mooi haar en houdt het fris en geurig. Het enige diepwerkende haarpreparaat Speciaal voor wit en grijs haar is er pantène-bleü Vraag Uw kapper om een Pantène Friction Vanaf f 3.75 Grote flessen f 5.75 A L L A R D M P O R T DEN HAAG De woningbouw in Iloarletn Naar wij vernemen, zal het Haarlemse raadslid mr. G, H. J. deLee u w Partij van de Arbeid) in de morgenmiddag te houden vergadering van de gemeenteraad verlof vragen voor een interpellatie. Aanleiding daartoe vormt het artikel in ons blad van jongstleden zaterdag over de stand van zaken in de Haarlemse woning bouw in het licht van de door het rijk ge weigerde goedkeuring van het plan voor de bouw van 320 arbeiderswoningen volgens systeembouw en het uitblijven van de rijksgoedkeuring op reeds lang geleden ingediende plannen voor in totaal meer dan zevenhonderd woningen. De heer De Leeuw is van plan te vragen wat de oorzaken zijn van deze gang van zaken en wat B. en W. denken te kun nen-doen-om de-kwade gevolgen van dit ministerieel beleid' te vqorkomen of te compenseren. "•>dat veertien dagen geleden de jongens 1 wedstrijden hadden gehad, waren za- u g de meisjes aan de beurt voor de jaarlijkse schoolatletiekwedslrijden. Meer dan bij de jongens het geval was. bleek er bij de meisjes veel talent te schui len. Vertesprongen van tegen de 5 m. en hoogtesprongen van 1.45 m. waren geen zeldzaamheid. Bij het kogelstoten kwamen twee deelneemsters over de 10 m. en twee meisjes bewezen hun aanleg op de sprint door op de 80 m. 10,8 sec. te laten noteren. Ook had de schoolatletiekcommissie voor een goede organisatie gezorgd. 99 De voorgevel van een villa aan de west zijde van de Eleemsteedse Dreef, dicht bij de Blauwe Brug, gaat op het ogenblik vrijwel schuil achter de bloemenpracht van een in volle bloei prijkende hydrangea pe- tiolaris een in ons land slechts weinig geziene klimstruik, die crèmekleurige tot witte bloemschermen van wel 25 centi meter middellijn voortbrengt, welke een opvallend contrast vormen met het grote, donkergroene blad. Dit bijzonder fraaie exemplaar dat bijna zijn maximale hoogte van zeven meter bereikt heeft, prijkt nu met honderden van deze bloemschermen, die een heerlijke geur verspreiden en de hele dag druk bezoek krijgen van bijen en andere honingspeurders. Deze hydrangea, die men haar verwantschap met de tuin en kamerhortensia's allerminst zou aanzien, siert al sinds dertig jaar de villa aan de Dreef, maar in al die jaren heeft zij niet zo overvloedig gebloeid als ditmaal, zo ver telde de bewoner ons. In hoeverre het koude voorjaar hier debet aan is geweest, valt moeilijk uit te maken. Hetzelfde ver schijnsel doet zich trouwens voor bij vele andere soorten heesters en bomen, die on der normale weersomstandigheden meestal „in afleveringen" bloeien, maar die thans hun lang-vertraagde bloemen allemaal Ie gelijk presenteren. Voor de hydrangea pe- tiolaris gaat deze theorie echter niet op, want de normale bloeitijd van deze „klim hortensia" valt nooit eerder dan begin juli. Leerlingen van de dansstudio To Venema te Haarlem hebben maandagavond in de Stadsschouwburg een uitvoering gegeven, die voor alles gekenmerkt werd door ge zelligheid aan weerskanten van het voet licht. Ondanks een soms merkbare, even gemakkelijk te verklaren als te vergeven nervositeit op het toneel ging alles heel ge moedelijk toe, zonder veel pretentie trou wens. Een dergelijke demonstratie, die door de kinderen natuurlijk bijzonder op prijs wordt gesteld en waar ouders en familie leden, vrienden en kennissen met gemak kelijke vertedering op reageren, stelt de pedagoge toch altijd voor problemen. Van enige expressiviteit is meestal nog geen sprake en de technische verworvenheden zijn uiteraard betrekkelijk gering. Voor de pauze zag men dan ook voornamelijk een voudige bewegingsspelletjes in kleurige, met goede smaak en handigheid gemaakte kostuums, doorgaans sprookjes of droom- tafrelen. Een wat strengere gehoorzaam heid aan de muzikale patronen zou het ef fect verbeterd hebben. Het geheel wekte de indruk van een met het grootste genoegen beoefende vrijetijdsbesteding. Na de pauze kwamen de gevorderde leerlingen, deel uitmakend van de ballet- ldasse, aan de beurt in wat meer vaardig heid eisende zettingen: een wals in de trant, die men uit „Les Sylphides kent, een „mo derne" choreografie van Caspar Michaël op een potpourri van muziek uit „Porgy and Bess" van Gershwin en tenslotte, na een pianovoordracht door Tineke Visser, die verder afgewisseld door Ans Kruseman voor de begeleidingen zorgde, een dans spel met de dichterlijke Pierrot als hoofd persoon. Wegens ziekte van een oud-leer ling van mevrouw Venema werd de hoofd rol hierin door de bekende mimeur Jan Bronk uit Amsterdam vertolkt. Er is een groot verschil tussen de mime als zelfstan dig beoefende kunstvorm en de gedanste pantomime. Men werd gedwongen tot be wondering voor de sympathieke, beschei den wijze waarop Jan Bronk het onmoge lijke van een combinatie nastreefde. In zekere zin werd het resultaat nog het hoog tepunt van een avond, die voor alle betrok kenen een prettige ervaring moet hebben betekend. K. Leerlingen van de muziekschool van Toonkunst geven vrijdagavond 29 juni om 19,30 uur een opvoering in de Stadsschouw burg. Medewerking word verleend door de balletklassen onder leiding van Nel Roos en zangleerlingen van Akke de Vries. Opgevoerd worden onder meer het dans- sprookje „Jorinde en Joringel" en het zang spel „Vlaamse Kermis". De muziek bij deze twee werken is ge componeerd door Alie Michielsen. Nel Roos verzorgde de choreografie bij „Jorinde en Joringel". Haarlem. Aan het Lorentz Lyceum te Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen afdeling hbs b: de dames L. Inpijn en H. A. van der Sluis te Haarlem; G. J. den Hollan der te Santpoort; W. H. Tasseron te Over veen; en de heren R. J. de Bruin, H. J. ter Haar, O. J. Hoffmann, K. de Jonge, K. de Kat, L. A. Koning. A. P. C. Baartman, T. P. Bestenbreur, G. W. Faken, A. Klooswijk, J. J. Kouwenhoven, E. J. Warlé, F. J. Wester ling. C. M. de Wijs, R. J. G. Tekelenburg. W. G. Traast, J. H. Vissee allen te Haarlem; A. L. Volkert te Santpoort; H. Wagendorp te Bloemendaal; F. van den Berg en D. A. H. Mijné te Heemstede. HAARLEM, 25 juni 1956 ONDERTROUWD: 25 juni, W. P. M. Nijs en A. G. H. Bekker; J. C. van der Linden en E. H. H. van den Brink; K. van de Poll en G. Moeke; Ph. J. Kunst en C. E. de Werk. GEHUWD: 25 juni, Ch. M. R. Giesen en M. Hertog; G. A. Boogaard en S. M. de Haan. BEVALLEN van een zoon: 23 juni, J. Sim pelaar— Suurmond; J. Habich—Carpentier; C. E. Oling—Marchand; M. H. C. van Baareri —van Doorn; M. J. den Otter—Planje; 24 juni, M. C. A. A. Smit—Augustinus; H. W. van der Laan—van der Reep; P. M. Winnubst —Janssen; H. W. Kloot—van Attekum; A. J. SpronkCarstens. BEVALLEN van een dochter: 22 juni G FemjnRu ijs; 23 juni, W. Blom—van Ginkel- C. E. Oling—Marchand; A. D. van Latum— Joustra: 24 juni, P. E. PronkerSurink- J A. A. Hoes—van Baaren; 25 juni, M. van der Vossen—Hangjas; G. J. Gorter—Warmerdam. OVERLEDEN: 22 juni, J. N. Blesgraaf 84 j., Maerten van Heemskerkstraat; 23 juni A C. ten Broek, 48 j., Maerten van Heemskerk- straat; M. J. van Santé, 60 j., Papentoren- vest; 25 juni, K. den Hartigh, 77 j„ Wester houtstraat.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3