Rome wakkert de trek naar Zuid-Tirol listig aan Oude vraag: slecht weer door atoombomproeven Wees Slank Agenda voor Haarlem Russische toeristen verkozen winkels boven grachtentocht Vijftig jaar geleden Mijn wees Een paradijs in de Alpen Italianen laten families overkomen, zodra hun een woning wordt toegewezen Atoompsychose in Duitsland Bliksembezoek aan Amsterdam en Den Haag Uitvoerige lijsten met artikelen en prijzen i '"Hoe is het ontstaand Wordt U gekweld 3 Communisten Rhee draait bij Steenbok-genootschap wil Afrika zonder apartheid Algemene ontspanning in Communistisch China Nehroe nog niet naar Verenigde Staten Nachtwaker op diefstallen in museumcomplex betrapt Russische studio's in West-Berlijn overgedragen Hiller-helikopter maakte noodlanding bij Emmeloord Geen persoonlijke ongelukken Dit woord: HEIDEN Opdrachten van N.R.U. voor Prix d'Italia Uit Haarlems Dagblad van 26 juni 1906 DINSDAG 26 JUNI 1956 (Van onze correspondent in Wenen) De Italianen hebben er de laatste jaren naarstig naar gestreefd in Zuid-Tirol de verhouding tussen het aantal oorspronkelijke bewoners en de Italiaanse „immigran ten" in hun voordeel te doen omslaan maar in andere Italiaanse steden tracht men zulk een toestroming van nieuwe bewoners tegen te gaan. Men handhaaft daar de strenge verordeningen inzake huisvesting en werk gelegenheid. In Zuid-Tirol echter zijn de officiële instanties toeschietelijker; zij kunnen dat blijven, omdat de regeringscommissaris op 4 juni 1951 aan de bur gemeesters van Rozen (Bolzano) heeft meegedeeld, dat de beperkende bepalingen inzake huisvesting voor deze stad niet van kracht waren. Er is zelfs een klooster in deze stad, waar de monniken de arme immigranten uit Zuid-Italië opnemen als zij geen woning kunnen vinden. Wanneer deze Italianen met hun hele familie echter vaste voet aan de grond hebben gekregen, gaan ze niet terug en zeker niet naar de armoede in het zuiden. De nieuwe bewoners hebben bovendien een aanpas singsvermogen, waarop geen Nederlander, geen Brit en geen Oostenrijker kan bogen. Wanneer bijvoorbeeld een werkloze uit Calabrië in Zuid-Tirol is gekomen en geen woongelegenheid vindt, kruipt hij in een grot of hol, in een kleine keet of woonwagen, en blijft daar met zijn gezin wonen, tot dat hij op grond van een jaar verblijf ingezetene is geworden en daarmee het recht heeft ge kregen op een woning. Is hij eenmaal zo ver dan laat hij zoals dat in Italië de gewoonte is zijn hele aanhang komen: vader, moeder, grootouders en tantes. Dat is de verklaring waarom de aanwas van de Italiaanse volks groep zo snel gaat. De staat heeft zich dan ook gedwongen gezien woningen te bouwen, zodat er in Bolzano tussen 1949 en 1954 meer dan 1800 nieuwe woongelegenheden ter beschikking wer den gesteld. Daarvan hebben evenwel slechts 128 Zuid- tirolers (zeven percent) geprofiteerd. Het is mogelijk dat de Italiaanse instanties andere getallen geven, maar nie mand kan er aan twijfelen dat dit de ontwikkeling is. Italië moest vooral na het verlies van zijn koloniën zijn bevolkingsoverschot wel ergens onder brengen en het doet dit begrijpelijker wijze in die industrie-gebieden, waar men nog immigratie-mogelijkheden meent te vinden, maar de Zuidtiroolse bevolking raakt onvermijdelijk op de achtergrond en het is de vraag of deze van hogerhand ge leide ontwikkeling wel strookt met de geest van de overeenkomst uit het jaar 1946. De Zuid-Tiroohe meisjes hebben blonde vlechten en blauwe ogen. Zij houden van hun taal en zingen graag oude. Tiroolse liedjes. Wanneer men deze nog onbedorven Ti roolse dorpen bezoekt, waar jongens in klederdracht en meisjes met blonde vlech ten en blauwe ogen nog onvervalst Tirools dialect spreken en waar de ouderen nog diep-overtuigde christenen-zijn en wan neer men dan in de moderne Italiaanse stadsgedeelten komt, waar het van kinde ren wemelt, vlugge Italiaanse kereltjes en van knappe meisjes met donkere ogen en pikzwart haar, dan wordt men zich ervan bewust hoe ingewikkeld dit vraagstuk is. De Zuidtirolers kunnen zich op hun recht beroepen. De Italianen, met hun groot bevolkingsoverschot zien echter geen andere uitweg en zij beroepen zich op het leven, dat ook zijn eisen stelt. Er moet dus een oplossing gezocht worden op basis van de overeenkomst van Parijs. Daarbij mogen weldenkende democraten niet vergeten dat het zelfbestemmingsrecht der volken in de verste uithoeken .van Afrika, Azië en Oceanië, wordt geëerbiedigd, maar niet in Zuid-Tirol, waar de oorspronkelijke bevol king zich tevergeefs op dit recht beroept. Wanneer de Italiaanse regering deze ont wikkeling ten zuiden van de Brenner als onontkoombaar acht, dan zal dit industrie gebied binnen niet al te lange tijd een nieuwe broedplaats worden voor het com munisme. De uitslagen van de jongste ver kiezingen hebben al duidelijk bewezen, dat deze beweging hier steeds meer terrein wint en daarom is een zekere steun aan de oorspronkelijke bevolking wel zeer ge wenst. Niet alleen ter bescherming van deze groep zelf, maar ook ter handhaving van een levensbeschouwing, die de grond slag is van de echte democratie en het .sterkste bastion tegen de communistische infiltratie. De levensbeschouwing van de Zuid-Tirolers wortelt in een onverwaterd en onwrikbaar christendom. Van onze correspondent in West-Duitsland) In Duitsland vraagt men zich tegenwoor dig met bezorgdheid af of het daar heer sende abnormaal slechte en koude weer een gevolg kan zijn van de talrijke experimen ten met atoombommen, die op verschillende plaatsen van onze aardbol plaatsvinden. In Bonn is het abnormaal koud. De zon breekt slechts zelden door de grijze wolken heen en er gaat haast geen dag zonder regen voorbij. In het Bundeshaus is de centrale verwarming weer aangemaakt en in vele woningen wordt weer gestookt. In West-Duitsland werd in de laatste tijd een sterke radio-activiteit in de lucht ge- ADVERTENT1E wres gezond In Uw houding. Uw gang, Uw teint en Uw kleding, in dot allen ziet men het prachtige resultant van Carrugnn, het onschadelijke en ro mige Zweedse melkdieet. Cnrruganmclk smaakt ook lekker, vermengd met sterke koffie of vruchten- aappen. DINSDAG 26 JUNI Minerva: „Het verloren continent", alle leeft., 8.15 uur. Palace: „Het mes op de keel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Paris Ca naille", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „phfft", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ontsnapt uit Chiku Shan", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Roxy: „De man met het dodenmasker". 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The Swan", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het zwaard en het kruis", 14 jaar. 8 uur. Concertgebouw: 8 uur. Eerste zomerconcert door het Noord hollands Philhannonisch Orkest onder lei ding van Arjé Zemónek. Solist: Jean Frans- ■sen, piano. Grote Kerk: 8 uur, Orgelconcert door Albert de Klerk. Gemeente van Chris tus, Spruitenbosstraat 9: 8 uur, Dienst o. 1. v. Gary, B. Adams. WOENSDAG 27 JUNI Minerva: „Het verloren continent", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Palace: „Het mes op de keel". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Paris Canaille", 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Phfft", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ontsnapt uit Chiku Shan", 14 jaar, 2 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De man met het dodenmasker". 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The Swan", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het zwaard en het kruis", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Stads schouwburg: 8 u., Internationaal experimen teel programma door het Nederlands Ballet onder leiding van Somia Gaskell in het Hol land Festival. Openluchttheater, Bloemen- daal: 2.30 uur, Aerdenhouts kindertoneel met de „Gelaarsde kat". Gemeente van Christus. Spruitenbosstraat 9: 8 uur, Dienst o. 1. v. Gary B. Adams. constateerd en in regeringskringen is men zich allengs met dit verschijnsel gaan bezig houden. De conclusie was daar dat een en ander voornamelijk moet worden toege schreven aan atoomproeven van Russische zijde. Intussen is met nadruk verklaard dat de sterke radio-activiteit tot dusverre nog geen gevaar voor de bevolking van de West-Duitse Bondsrepubliek heeft opge leverd. Naar wij overigens vernamen is de Bondsregering van plan nog vóór het einde van dit jaar, ter bescherming van de be volking, een dicht net van van observatie posten over heel West-Duitsland aan te leggen en een controle- en waarschuwings systeem in het leven te roepen. Enkele Bondsdag-afgevaardigden uit Beieren zijn in Bonn al met een interpel latie voor de dag gekomen. Zij willen pre cies weten of de radio-actieve regen, die in de laatste tijd op Westduits grondgebied gevallen is, geen gevaar voor de bewoners heeft opgeleverd en welke maatregelen de regering van plan is te treffen om de be volking in de toekomst voor dergelijke ge varen te beschermen. De Westduitse Bondsm klister voor atoom-vraagstukken Strauss moet hier nog antwoord op geven. De minister van Binnenlandse Zaken van Beieren, de meest zuidelijk gelegen deel staat van de Bondrepubliek, dr. Geislhö- ringer heeft het in München over een „atoompsychose" gehad. De leider van de Beierse gezondheidsdienst, dr. Smelz, ver klaarde dat totnu geen geleerde heeft kun nen vaststellen of mens of dier in Duitsland j door de atoomexperimenten heeft geleden, j Inmiddels zijn Amerikaanse deskundigen thans bezig te onderzoeken of het mogelijk is dat het vee, dat graast op de weiden in Beieren, door radioactief geworden voedsei schade heeft opgelopen. Klieren van ge slachte dieren zijn daartoe door Ameri kaanse militaire instanties naar de Ver-1 enigde Staten opgestuurd om daar in de universiteiten onderzocht te worden. De Beierse regeringsautoriteiten zullen van het resultaat van dit onderzoek op de hoog te worden gebracht. De Zuidkoreaanse president, dr. Syng- man Rhee, heeft maandag te Seoel gezegd dat hij in zou stemmen met onder U.N.Ö.- toezicht te houden verkiezingen voor de hereniging van Noord- en Zuid-Korea, in dien de Chinese troepen zich uit Noord- Korea terugtrekken. Tot nu toe heeft de Zuidkoreaanse rege ring altijd te kennen gegeven dat derge lijke verkiezingen in Zuid-Korea niet nodig waren, omdat de Zuidkoreaanse volksver tegenwoordiging reeds op democratische wijze is gekozen. Noord-Korea wenst nationale verkiezin gen, doch zou deze onder toezicht van de Noord- en Zuidkoreaanse regeringen willen laten houden. LONDEN. Dezer dagen is in Nyassa- lamd een bijeenkomst gehouden van het Steenbok-genootschap, dat zich tegen ras senscheiding keert. De voorzitter, kolonel Stirling, heeft aangekondigd, dat een cam pagne in Brits Oost- en Centraal-Afrika zal beginnen om de steun van publiek en politieke partijen te verkrijgen voor het streven van het genootschap naar een ge meenschappelijk burgerrecht voor alle ras sen in de betrokken gebieden. Het genoot schap wil niet zelf een politieke partij vor men. De „Steenbok-overeenkomst" is gericht op het vestigen van een maatschappij, vrij van rassan-discriminatie, aldius zegt de „Manchester Guardian" in een hoofdarti kel. Het genootschap wil dit doel bereiken via een representatieve regering gebaseerd op een gemeenschappelijke kiezerslijst met beperkt stemrecht en meervoudige stem, dat wil zeggen dat niemand kan stemmen zonder een of meer bepaalde kwaliteiten te bezitten en dat in meer dan een opzicht gekwalificeerde stemmers ook meer dan een stem kunnen uitbrengen. Volgens de „Manchester Guardian" wordt dit stelsel zowel door de voorstanders van de blanke suprematie als door de Afrikaanse nationalisten verworpen. De betekenis van het streven van het Steenbok-genootschap zal voor het eerst blijken bij de algemene verkiezingen in Kenya. Het genootschap zal daarbij niet zelf kandidaten stellen, maar de kandida ten, die zijn inzichten het meeste nabij komen, steunen. PEKING (Reuter) Op het Nationale Volkscongres te Peking is vorige week uit de gehouden redevoeringen duidelijk ge bleken dat er in communistisch China een proces van algemene ontspanning gaande is. Gemaakte fouten werden eerlijk toege geven en er werd vrijelijk critiek uitge oefend. Westerse waarnemers beschouwen dit als een bewijs dat de Chinese leiders vertrouwen hebben in de politieke en eco nomische toestand van hun land. Zij geloven niet dat deze ontspanning een direct gevolg is van de veranderingen in de Sovjet-Unie, want de eerste tekenen ervan waren reeds merkbaar voor het jongste Russische partijcongres. De binnenlandse ontspanning blijkt voor al in drie opzichten: Grotere geestelijke vrijheid voor intel lectuelen: beeldende kunstenaars en schrij vers worden aangemoedigd om meer aan dacht aan China's verleden en aan niet- communistische landen te besteden; kerkelijk contact: de Chinese christenen, die sinds de machtsovername vrijwel van de buitenwereld geïsoleerd waren, kunnen in toenemende mate contact met andere kerken opnemen; houding tegenover buitenlanders: deze verbetert dagelijks, de Chinezen tonen zich nu veel meer tegemoetkomend. Tijdens het congres bleken de afgevaardigden volko men bereid met buitenlandse corresponden ten te spreken. De critiek die op het congres ..erd ge uit was voornamelijk gericht op fouten, die gemaakt zijn als gevolg van d'e snelle so cialisatie en industrialisatie, het gebrek aan grondstoffen, de bureaucratie, onbe kwaamheid: en verspilling en het feit dat kwaliteit dikwijls opgeofferd wordt aan kwantiteit. Met het oog op president Eisenhowers ziekte is het bezoek van premier Nehroe van India aan de Verenigde Staten uitge steld. Eisenhower heeft Nehroe verzocht een nieuwe datum voor een bezoek aan Washington voor te stellen. Nehroe zou tussen 7 en 10 juli met Eisenhower bespre kingen voeren. De president zal waarschijnlijk vrijdag of zaterdag het Walter-Reed-ziekenhuis in Washington verlaten. Hij gaat dan voor verder herstel naar zijn boerderij te Gettysburg, waar zijn vrouw en hij zondag hun veertigjarig huwelijksfeest willen vieren. De politie te Delft heeft de nachtwaker B. aangehouden op verdenking van dief stallen van geld in het Stedelijk Museum „Het Prinsenhof" en van sigaren in het restaurant „De Prinsenkelder" te Delft. Reeds enige jaren geleden werden enve loppen met entreegelden, die door suppoos ten na sluiting van het museum aan de boekhouder werden afgedragen, vermist. Het personeel werd terdege aan de tand gevoeld, doch zonder resultaat. De dief stallen bleven aanhouden, zonder dat men wist wie ze beging. De laatste tijd werden echter herhaaldelijk sigaren ontvreemd uit „De Prinsenkelder." Geconstateerd werd, dat alleen sigaren werden vermist als de nachtwaker B. dienst had. Als nachtwaker in „Het Prinsenhof" be schikte B. over de sleutels van het gehele complex, waarvan het restaurant „De Prinsenkelder" deel uitmaakt. De politie zette een val waardoor ze B. kon betrappen. Meer dan vierhonderd Russische toe risten die maandag met de „Pobeda" in Rotterdam waren aangekomen, hebben in recordtempo Amsterdam en Den Haag „gedaan". Het was de eerste grote groep toeristen uit de Sovjet-Unie, die door „In- tourist" naar Nederland werd gebracht. Zij werd enkele weken geleden reeds voor afgegaan door een kort bezoek van een klein gezelschap, dat per vliegtuig was gekomen. Op 10 juli wordt een tweede grote groep, dan van zeshonderd Russische toeristen, in Nederland verwacht. De Russen hebben maandagochtend een bezoek van een uur gebracht aan de Cen trale Bloemenveiling in Aalsmeer en gin gen vervolgens naar Amsterdam. In Am sterdam gold het eerste bezoek de Rem- brandttentoonstelling in het Rijksmuseum. Tot hier verliep alles keurig volgens het reisprogi-amma, doch daarna gaven de be zoekers blijk van een zo grote mate van eigen initiatief dat zij hun reisleiders ver rasten. Toen de Russen namelijk in de na middag moesten aantreden voor een boot tocht door de Amsterdamse havens bleek, dat zij de winkelstraten hun voorkeur had den gegeven. De gidsen werden verlaten, de gereedliggende vloot van rondvaartbo ten liet men leeg langs de Amstelkant dob beren. De toeristen stortten zich in het hoofdstedelijk winkelstratengewoel. Pre cies om kwart voor twee waren zij bij de boten verwacht, maar geen Rus vertoonde zich. Wel draafde een reisbureaufunctio naris zenuwachtig heen en weer, alsmaar aanwijzingen gevend aan de gidsen, die hun „verlatenheid" kwamen melden en die het gehele Rembrandtsplein en alle toe- De regering van West-Berlijn heeft een Russisch aanbod aanvaard om de grote radiostudio's in de Britse sector van Ber lijn, die onder Russisch toezicht staan, over te nemen, zo heeft een Westberlijnsc woordvoerder maandag bekendgemaakt. gangswegen daarheen hadden afgezocht zonder een Russische toerist te vinden. Een van deze gidsen zei: „De toeristen zijn in het bezit van adressen van alle grote modemagazijnen en vastbesloten hun dollars nuttig te besteden". Door het hoge tempo, waarin de uitge zwermde Russen hun inkopen in textiel zaken maar ook in de antiquiteitenwinkels deden dit geschiedde buitengewoon doeltreffend, omdat elke Rus beschikte over uitvoerige lijsten met adressen, arti kelen en prijzen werd de reisleiding niet opnieuw voor moeilijkheden gesteld toen het vertrekuur in Amsterdam sloeg. Om 5 uur waren de reizigers weer, gepakt en ge zakt, op het Rembrandtsplein, waar de autobussen wachtten om de gehele groep naar Scheveningen te brengen. De meeste Russische toeristen droegen fraaie en ogenschijnlijk perfecte fototoe stellen en toonden zich geestdriftige foto amateurs. Tegen 18 uur arriveerden de Russische bezoekers bij het Vredespaleis in Den Haag waar de suppoosten zeer geduldig meer dan vijf kwartier op hen hadden gewacht Ook hier vierden de Russische gasten hun film- en fotohartstochten bot alvorens te worden toegelaten tot de paleiszalen. Na een bezoek aan Scheveningen scheep te het gezelschap zich tegen middernacht in aan boord van de „Pobeda", die enkele uren later vertrok met bestemming Stockholm. Maandagavond om tien minuten voor negen heeft een der helikopters van de Aero Ypenburg N.V., die van Ypenburg op weg was naar Emmeloord teneinde daar dinsdag aan het uitvoeren van een opdracht te beginnen, op twee minuten vliegen van de landingsplaats te Emmeloord tengevolge van motorstoring een noodlanding moeten maken. Persoonlijke ongelukken hebben zich daarbij niet voorgedaan. Het toestel, een Hiller U H-126 (met de registratieletters PH-NFL) heeft volgens De Russen verbonden geen voorwaarden bÜ de difctie deu^er0 YPenb"r§ N V- binnengekomen berichten enige schade op gelopen. Hedenochtend is deze schade op genomen. De helikopter werd bestuurd door de heer P. Stuy; aan boord bevond zich even eens een boordwerktuigkundige. Het toestel had een uur en veertig minu ten gevlogen toen de motorstoring optrad. De vlieger liet de helikopter een „auto rotation"-daling uitvoeren, waarbij het toestel te hard met de bodem in aanraking is gekomen. aan de overdracht. Het akkoord is bereikt na onderhande lingen tussen Westberlijnse en Russische functionarissen in de afgelopen weken. Sinds 1952 worden de studio's, die bij een 450 meter hoge zendmast liggen, niet meer gebruikt. De functionarissen van de Oostberlijnse radio werden in dat jaar te ruggetrokken, toen de Britse militaire po litie een prikkeldraadversperring om de gebouwen legde. iÉT"-' mm W" m ïmmm Een beeld van de. Russische luchtvaartshow, die het afgelopen weekeinde nabij Moskou is gehouden: een formatie helikopters boven een colonne gemotoriseerd geschut. Een heiden noemt men een ongedoop te, een ongelovige, in tegenstelling tot Joden en Christenen. De verklaring van het woord ligt zo vlak voor de hand dat men haar over het hoofd ziet: een hei den is niets anders dan: een mens die op de heide woont, vandaar: de bewo ner van een onbebouwd stuk grond, een barbaar. Een soortgelijke betekenisont wikkeling vindt men in het Latijnse woord pagan us. Pagus betekent: dorp; paganus is dus: dorpeling. Sinds Con- stantijn de Grote, de begunstiger van het Christendom, krijgt het woord de betekenis: heiden. Het Engels kent v heath: heide en heathen: heiden. N Wat moet dat nou met dat kabinet? De h.h. redacteuren der Nederlandse Pers behoeven zich hieraan niet te storen maar IK zal geen enkele voorbeschouwing hierover lezen: geruchten en veronderstel lingen zal ik gelijkmoedig overslaan. In interesseer mij alleen en uitsluitend voor het resultaat. Ik neem bij voorbaat aan dat de heer Romme een kopje thee gaat drinken bij de heer Drees; dat de heer Tilanus koffie met koek gaat consumeren bij de heer Zijlstra; dat de heer Oud met een aangeplakte snor en een blauwe bril op gezien is op de stoep van Vader Willem; dat de heer Ti lanus met de heer Romme op de step in Den Haag is gesignaleerd; dat professor Oud een macaronischoteltje (met ham en kaas) heeft genuttigd met de heer Zijlstra; dat de heer Drees aan de bel heeft gehan gen bij de heer Luns en de heer Luns bij de heer Beyen en de heer Beyen bij de heer Algra en de heer Algra bij de heer Mansholt maar het enige waar ik belang in stel is wat voor kabinet er komt. Als er een Rommedreesje uit de bus komt behoud ik mij het recht voor een stukje te schrijven als tolk en kampioen van het stemvolk, dat zulk een resultaat van alle mondelinge ongenoegen vóór de verkiezingen niet begrijpen zal. Wat mijn wens is, excellentie? Wilt u werkelijk weten wat IK voor een kabinet wil? Da's aardig van u, dat hebt u mij nog nooit eerder gevraagd. Daar ben ik heel verguld mee. Daar ben ik nou blij om. Dat u mij dat vraagt. Gek hè? Maar dat vindt ik nu leuk. Och, ik heb er niet zo over nagedacht. Wat zou u vinden van een kabinet oud zandt? Met een klusje staatssecretarissen uit de protestants-christelijke hoek? Zou dat nu niet eens een afwisseling zijn? Een minderheidskabinet met de heren Drees en Romme in de loyale oppositie? Staats rechtelijk zie ik er niet veel heil in. Maar het is weer eens helemaal iets anders. Een leuke afwisseling. Het is bovendien een koud kunstje met een rood-rooms meerder heidskabinet te regeren. Kan m'n tante óók. 't Is maar een suggestie. Ik merk aan de- uitslag wel of men daaraan gehoor heeft gegeven. Ik wens alle heren sterkte toe en tot ziens als-ie voor mekaar is. ELIAS De Nederlandse Radio Unie heeft aan de componist Ton de Leeuw opdracht gegeven tot het componeren van een werk voor de Prix d'Italia 1956. Voor dit werk heeft de heer De Leeuw de tekst genomen uit het boek „Job." Het wordt een radiofonisch oratorium voor kamerorkest, koor, solisten en spreekstem, een werk, waarin ook radiofonische en elektronische muziek wordt verwerkt, hetgeen aan de opneming en montage vele eisen zal stellen. Eveneens voor de Prix d'Italia 1956 zal door de Nederlandse omroep een werk worden ingezonden in de categorie docu mentaires. Voor deze inzending is door de N.R.U. een opdracht verstrekt aan de heren Gabri de Wagt en Bob Uschi, die zullen samenwerken voor het realiseren van de documentatire „Onze vriendde vijand." Met het Deltaplan als uitgangspunt zal de verhouding tussen ons volk en het water in de loop der eeuwen worden geschetst. Voor het componeren van de illustratieve muziek bij dit werk is de heer Hans Lach man uitgenodigd. Inmiddels is reeds door de N.R.U. aan do componist Jurriaan Andriessen opdracht gegeven tot het componeren van een werk voor de Prix d'Italia 1957. Het is een symfonische fantasie in vier delen, voor declamator, solostemmen, koor en orkest. Het werk is genoemd „Perdita." Voor het schrijven van de tekst is de heer Tom Bcuws uitgenodigd. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apo theek en drogist f 0.95, f 2.50 en f 8.88. HAARLEM. Men kan zich tegen woordig ook verzekeren tegen ongelukken met het modernste vervoermiddel: de automobiel. Dat dit niet overbodig kan zijn is de laatste lagen wel gebleken nu de automobielen in Haarlem zich gedra gen als losgebroken tijgers. Op den hoek van het Verwulft en de Groote Houtstraat stoven er twee tegen elkaar op, een an dere automobiel suist tegen de electrische tram op, en de derde raakt zoo letterlijk van stuur dat zij op den Amsterdamschen Straatweg in het zand belandt en door de tram omver wordt gereden. Is dat toeval, al die ongelukken in weinig dagen? Af en toe ziet men als chauffeur van een automobiel baarde- looze jongelingen fungeeren, die zeker nog de ervaring missen welke nodig is om een dergelijke machine in toom te houden. Bij de meeste equipages zit naast den koetsier een palfrenier op den bok, die zoo nodig bij het besturen van de paarden kan ingrijpen. Zou het niet wenschelijk zijn verplicht te stellen dat de chauffeur van een automobiel ook een persoon naast zich heeft, die kan medehelpen de tientallen paardenkrachten van het snel heidsmonster in bedwang te houden?

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5