^Abdoel en het Vliegende Tapijt FATALE V V DIAMANTEN Regeringsprogramma en het onderwijs A.N.O.F. maakt wensen kenbaar aan dr. Drees Loonsverhoging van 6 pet. bij de N.S. 18 jaar en geen vrienden! transpiratie-lucht bedierf alles Daily Workermeldt: Russische kiesstelsel wordt gereorganiseerd Berijdster van scooter bij aanrijding omgekomen Buschauffeur drukte zelf kaartjes Luit.-vlieger Holswilder piloot van de Douglas Rijksluchtvaartdienst Den Haag krijgt een cultureel centrum Kerkelijk Nieuws Examens Canadese bungalows ongeschikt voor ons land Eenheid in organisatie van ziekenfondswezen bepleit Martino in Londen: geen besluiten Indonesische marine brengt Engels schip op Drie keer in de ban van het wiel op de rails Sukarno neemt afscheid van West-Duitsland Betaling abonnementsgeld per giro FEUILLETON R. HASSBERGER Li.NSDAG 2 6 JUNI 1956 Toen een in West-Duitsland gelegerde Amerikaanse straaljagerpiloot tijdens een vlucht bemerkte, dat hij niet meer over voldoende brandstof beschikte om de vliegbasis te halen, maakte hij een keurige landing op een Autobahn. De piloot bleef ongedeerd, het vliegtuig onbeschadigd. In een adres aan de kabinetsformateur heeft het bestuur van de A.N.O.F., de Al gemene Nederlandse Onderwijzersfedera- tie, waarbij zijn aangesloten het Katholieke Onderwijzers Verbond, de Nederlandse Onderwijzersvereniging en de Protestants Christelijke Onderwijzersvereniging, de verwachting uitgesproken dat de zorg voor goed onderwijs een der hoofdpunten zal zijn voor het komende regeringsprogram ma. Zij vestigt de aandacht van dr. Drees op de grote moeilijkheden die het onder wijs op tal van punten thans ondervindt, met name op het grote tekort aan onder wijzers en leraren, op de nog steeds stij gende behoefte aan schoolgebouwen en gymnastieklokalen, op de noodzaak van de goede opbouw van het onderwijs, op de noodzakelijkheid van en spoedige verla ging van de leerlingenschaal, op de dwin gende wenselijkheid van verlenging van de leerplicht en op' de steun van overheids wege voor de vernieuwing van het onder wijs. In het bijzonder vraagt de A.N.O.F. de aandacht voor de kwestie der onderwijzers salarissen, waarbij zij constateert, dat de onderhandelingen hierover in de overleg commissie nu pas zijn begonnen, meer dan twee jaar nadat voorstellen door de A.N.O.F. bij de commissie zijn ingediend. De A.N.O.F. spreekt de hoop uit, dat de maatschappelijke waardering van de on derwijzers ook spoedig moge leiden tot een zodanige herziening van deze salarissen, dat de onrust, die er in het onderwijzers korps heerst en die vooral zijn oorzaak vindt in het lange uitblijven van deze her ziening, zal verdwijnen. Tussen de directie van de Nederlandse Spoorwegen en de Personeelsraad is in principe overeenstemming bereikt over de zes percent loonsverhoging, meldt Het Vrije Volk. Het college van rijksbemiddelaars moet er zijn goedkeuring nog aan hechten. Het is de bedoeling, deze verhoging na de goed1- keuring reeds per 1 juli van kracht te doen worden. Ook voor het personeel van Van Gend en Loos zal, behoudens goedkeuring van het college, de zes percent loonsverhoging per 1 juli van kracht kunnen worden. ADVERTENTIE Mejufir. In. Schollenberg, W. van Outhoorn»traat, Don Haag, ichrljlt: „llt had xo'n last van transplratlo dat do mensen op kantoor gewoon niet moer naar me toe kwamen. Op leestjes bleef Ik vaak alleen. Arrld crème bracht de oplossing. Een moordmlddel! Transpiratie weg. geur weg, geen plekken meer In de Jurken, altijd zeker van mezelf." Een beetje Arrid in de okselholten - eenvoudig en vlug. Meteen stopt de transpiratie, geen spoortje geur meer te bekennen. Arrid werkt volgens een geheel nieuw principehet bevat Transtop, waar door de crème direct bij het aanbrengen tot diep ln de onderhuid doordringt. Daarom is het zo afdoende - al is het nog zo warm. Uw oksels blijven fris en droog en bederf van kleren komt niet meer voor. Arrid-crème werkt bovendien verzachtend en ontsmettend. Begin vandaag nog met Arrid. de crème waarvan specialisten hebben vastgesteld dat het anderhalf maal langer, ze kerder en veiliger werkt. Delicaat geparfumeerd, prjjs f. 1.65. Wijziging maakt einde aan de eenheidskandidatuur LONDEN (A.F.P.) Er wordt een wij ziging van het Russische kiesstelsel over wogen om het mogelijk te maken verschil lende kandidaten te kiezen, zo schrijft het Britse communistische blad „Daily Wor ker". Het artikel is van de hand van zijn correspondent in Moskou. Het blad voegt er aan toe dat de maatregel op het ogen blik bestudeerd wordt „in het kader van de voorbereidingen van de aanstaande bij eenkomst van de Opperste Sovjet, op 14 juli". Het blad zegt, dat het nieuwe stelsel zal worden toegepast bij de verkiezingen voor de gemeenteraden, voor de regeringen van de republieken en voor de centrale rege ring. De maatregel zou deel uitmaken van het destalinisatieproces dat op het twintig ste partijcongres werd ingezet. De wijzi gingen zouden tot doel hebben een volle dige toepassing van de beginselen van de Sovjet-grondwet te verzekeren. Deze belangrijke wijziging, aldus de „Daily Worker", zSl een nieuw aanzien geven aan de verkiezingscampagnes in de Sovjet-Unie, het gezag van de Sovjets ver stevigen en tevens een regering waarbor gen, die van het volk uitgaat. Het communistisch blad verklaart nader, dat artikel 141 van de grondwet aan tal rijke organisaties het recht verleent kan didaten te stellen, bijvoorbeeld aan de plaatselijke afdelingen van de partij, aan de vakbonden, de coöperatieve onderne mingen, de jeugdorganisaties en de cultu rele verenigingen. Er zou thans sprake van zijn dat alle organisaties verschillende kan- cfi'datên'stéllen," wat een" einde zou maken aan het. tot dusver gehuldigde stelsel van de êehh'ëidskandidat'iiuf. Voorts zouden de wijzigingen een strik tere toepassing inhouden van artikel 142, waarin bepaald is dat de afgevaardigden hun kiezers verslag uitbrengen over hun werkzaamheden en dat de opheffing van het mandaat van de afgevaardigde door een meerderheidsslemming van de kiezers mogelijk maakt. Het blad somt nog andere maatregelen op, die in studie zouden zijn: uitbreiding van de bevoegdheden van de plaatselijke sovjets, onder meer inzake de nijverheid, herziening van het Wetboek van Strafrecht en van het gerechtelijk stelsel, aanpassing van de arbeidswetgeving aan de economi sche en sociale evolutie en verhoging van de pensioenen. De herziening van het gerechtelijk stelsel en van het Wetboek van Strafrecht, aldus de „Daily Worker", zal een belangrijke rol spelen in de versteviging van de socia listische wetgeving en bij de bescherming van de rechten van de burger. Bij een aanrijding die zich maandagmid dag om ongeveer half vijf in de gemeente Oegstgeest tussen een scooter en een vrachtauto heeft voorgedaan op de rijks weg 's-Gravenhage-Amsterdam, is de be stuurster van de scooter om het leven ge komen. De vrachtauto sloeg tengevolge van de aanrijding om. De groepscommandant van de rijkspoli tie te Oegstgeest verzoekt getuigen van deze aanrijding zich met hem in verbinding te stellen telefoon K 1710 - 2360. Feestverlichting. De burgemeester van Nijmegen, mr. Ch. Hustinx, heeft zaterdag avond vanuit het gebouw „De Vereniging", de zomerfeestverlichting ontstoken. Dit jaar zal de feestverlichting branden van 24 juni tot en met 16 september, de Bevrijdingsdag. De rechtbank te Rotterdam heeft een 38- jarige buschauffeur bij de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Op een uit de garage van het bedrijf ge stolen plaatskaartenmachine had hij zelf plaatsbewijzen vervaardigd en deze ver kocht op de bus. Daarmee had hij ongeveer 2000 „verdiend". Eerste luitenant-vlieger-waarnemer W. J. Holswilder van het nr. 334 transport- quadiron der Koninklijke Luchtmacht is thans officieel aangewezen als vlieger der Douglas DC-3C, PH-PBA van de Rijks luchtvaartdienst te 's-Gravenhage. Met dit toestel maakt onder andere de Koninklijke familie veelal reizen. Luitenant Holswilder wend op 25 juni 1918 te 's-Gravenhage geboren. Hij kwam in 1937 in militaire dienst, doorliep de kaderschool te M age lang en werd daarna in opleiding genomen voor vlieger. Na de capitulatie van Indonesië wist hij uit te wijken naar Amerika, waar hij een oplei ding volgde tot vlieger op de B-25 „Mit- cheir'-bommenwerpers. De toenmalige ser geant-vlieger Holswilder heeft zich in «de strijd tegen Japan onderscheiden. Hij vol bracht veertig oorlogsmissies, in 1949 speldde Prins Bernhard hem het vlieger- kruis op. De raad van de gemeente 's-Gravenhage heeft zonder hoofdelijke stemming in be ginsel besloten tot de stichting van een cul tureel centrum in Zorgvliet, waarin zullen worden opgenomen een congresgebouw, een uitbreiding van het gemeentemuseum en een nieuw museum voor het onderwijs. De raad wees op voorstel van B. en W. de heer J. J. P. Oud te Wassenaar aan als ar chitect aan wie de opdracht wordt gegeven tot het maken van een uitgewerkt plan voor een congresgebouw in het culturele centrum, waarin tevens zal worden betrok ken de ruimtelijke indeling van het gehele voor het culturele centrum beschikbare terrein. De raad stelde hiervoor een bedrag van 150.000 beschikbaar. Het congresgebouw is een miljoenenplan. In november 1953 raamden B. en W. de kosten van de bouw en de inrichting op 18.000.000.Later werden de kosten ge schat op ruim 27.000.000. Geref. Kerken Beroepen te Urk B. v. Oeveren te Vries en J. Wolven te Grootegast. Aangenomen naar Katwijk aan Zee (vak. A. L. Bos) E. I. F. Nawijn, miss. pred. voor de Jodenzending te 's-Gravën- hage-Oost. Aangenomen de benoeming tot hulppred. te Rotterdam-Charlois W. Steu nenberg a.s. em. pred. te Rotterdam-Zuid, die voor de benoeming naar Montfoort be dankte. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Broek onder Akkerwoude W. de Graaf te 's-Gravenhage en W. de Joor de te Ede. Beroepen te 's-Gravenhage-Zuid M. Vliet- stra te Eemdijk. Bedankt voor Vlissingen A. H. Schippers te Hillegom. Ned. Herv. Kerk Beroepen te De Bilt-West R. Bijlsma te Monnikendam; te De Bilt-Oost H. Talsma te 's-Gravenhage; te Amersfoort J. Wie man te Oudewater; te IJsselmuiden C. Treure te Ederveen. Benoemd tot hulppred. te Eefde H. H. v. d. Neut, kand. te Amerscoort, die deze benoeming ook aannam. Bedankt voor Waddinxveen C. Vos te Westbroek; voor Oosterhout-Slijk-Ewijk (toez.) B. C. Bouwen te Erichem. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Ge slaagd met lof voor het kandidaatsexamen Semïetische Talen: J. C. J. Sanders, Amster dam. Doctoraal examen Geneeskunde: A. G. G. van Gemert, A. C. J. Slooff, W. Boisse- vain, G. A. Lustig, B. C. Kagenaar, C. H. Juten, A. M. van der Heijden, I. L. Levine, M. F. Chayes, mej. G. H. Rooswinkel, mej. R. Harmsen. H. Dessens, H. Mattie, A. Lut- tik, M. L. An holt, C. H. Soff, S. Sard, A. W. Kastein, E. W. Kuijpers, G. E. Rosingh, J. M. Kamps, P. Brakman, J. Schroeder, J. A. Tuynman, mej. Th. M. The de Vaan, mej. Ch. C. Lubsen, M. v. C. T. v. Doorenmaalen— Hofland, C. Minderop, N. J. van Rhijn, R. M. Silbermann, Ch. I. Rosenblum, mej. O. M. Hendriks, W. H. Verduyn, P. M. Snapper, A. C. F. Blomme, J. M. Preller, J. W. Swaan, A. G. Hulsman, E. Batten. H. Dunn, Tan Yoe Tjeek, H. W. R. Siebbeles. J. A. ten Bokkel Huinink, allen te Amsterdam. P. F. Abbink Spaink, Heemstede; G. A. M. de Vaan, Half weg; J. K. van der Korst, Weesp, R. C. Boon, Amstelveen. 's Gravenhage. Voor het notarieel examen is geslaagd voor eerste gedeelte de heer J. Oosthoek te Arnhem. Haarlem. In het gebouw van de HKB te Haarlem zijn geslaagd voor het mulo-diplo ma a: M. J. Smid, R. R. Renaud, C. J. Bal kenende te Bloemendaal, G. A. Goldberg, N. H. de Leeuw te Lisse, H. Petersen, R. Th. van der Stadt, D .M. Plokker, J. W. E. Rauwer- dink, J. D. Kist de Ruyter te Velsen, H. C. Roelofs, W. H. Hoefman, J. G. van Ginkel, M. H. Spoor, A. van Temmen, E. Schuurman, C. Kaay, C. P. J. Groenland, R. S. J. van Eden, j. B. Dekker, J. E. F. Michel. E. G. Haanappel, Haarlem, G. van der Schoor, E. C. Visser, E. M. Hendriks, Beverwijk en J. J. Braber, Aalsmeer. Voor diploma b slaagden: A. Haeck, Haar lemmermeer, J. G. van Andel, Aalsmeer, R. de Graaff, Haarlem, E. W. Eenkhoorn, E. Harenberg, A. Koen, Beverwijk en C. Schol, Velsen. Amsterdam. Vrije Universiteit. Kandidaats examen Geneeskunde 2e gedeelte: E. J. Anema, Amstelveen: D. Bosschaert, Utrecht; G. H. Brillenburg Wurth, Kampen; E. T. L. Droop, Den Haag; mej. M. J. C. Hellema, Amsterdam; O. S. Ingwersen, Bloemendaal; mej. J. Kuypers, Amstelveen; G. F. Nelck, Amsterdam; mej. M. J. van Nes, Sassenheim; J. J. H. Struys, Rotterdam; A. Vermey, Dordrecht: C. J. de Weerdt, Hoofddorp; O. P. van der Werff, Zwartsluis; F. H. Wullink, Zutphen: A. van der Zwan, Zwollerkerspel. Kandidaatsexamen Geneeskunde le gedeel te: H. J. Batelaan, Gouda, mej. A. M. Berg mans, Eindhoven; J. Blijleven, Vlaardingen; J. Bout, Haarlem; C. P. Bruins, Deventer; mej. E. P. Elfferich. Delft; Go Kian Pa, Naarden; C. F. Graafstal, Haarlem: mej. C. Herstel. Eindhoven; W. Jobse, Middelburg; mej. J. Kamermans, Middelburg; J. C. Kense, Amsterdam; J. van der Knaap, Amsterdam; W. G. C. Kok. Kerkrade: mej. P. A. Kuqken, Badhoevedorp: mej. W. G. Lameris. Amstel veen: D. J. Mulder. Delft: J. M. Mulder, Am sterdam: L. C. van Otterlo. Amsterdam; Siem Tjong Han, Amsterdam; G. W. L. Smeenk, Amsterdam: J. G. Streefkerk, Oldebroek; mej. M. Wijsmuller, Eindhoven; mej. N. van der Zwan, Scheveningen. Delft. Geslaagd voor het candidaatsexamen werktuigkundig ingenieur: H. J. P. van der Hart, Haarlem en J. M. Reijnhard, Voorburg. Geslaagd voor het examen mijningenieur: H. F. Koetsier. Delft. Geslaagd voor het exa men geodetisch ingenieur: R. Boer. Assen; L. Korver, Aalst (N.-Br.l; P. J. F. Nas. Nij megen; A. Scheffer. Eindhoven; J. van Vliet, Zwolle en R. J. de Wit, Zwolle. Utrecht, Apothekersexamen: mevr. C. J. BeckersVan Noppen, dr. A. L. O. M. Smit huis en H. D. Loenen, allen te Utrecht; B. W. Grooters, Wintprswijk; C. B. J..van.Haar lem, Soëstdijk; A. F. J. Sterk. Kerkrade. Semi-artsexamen: S. Baum, N. L. Cohen, F. A. van Erven. H. A. C. Kamphüisen, R. Kop- pert, mej. A. H. M. Rondagh, allen te Utrecht; J. P. Vegeter, Arnhem. Artsexamen: H. J. van Aalderen, C. H. Hak en K. van Vessem, allen te Utrecht: J. A. van der Hoeven, Woerden. Tandartsexamen: H. H. Droge, Enschede; A. F. Kaijser, 'sGraveland; A. van der Stam, Gouda; J. L. E. M. Starmans, Nuth (L.). VETTE VARKENSMARKT LEIDEN Aangevoerd 359 vette varkens. Prijzen per kg. levend gewicht in centen: zware var kens 164166, zouters 178180, slagersvar kens 172178, grossiersvarkens 168175. De handel was vlot voor lichte varkens en slepend voor de zware. Toen ontdekte Abdoel opeens een schip beneden hen. Met 'n groot, bol zeil voer het over de zee. „Kijk een boot!", riep Abdoel. Aan boord van het schip had men de twee op hun vliegende tapijtje ook al ontdekt; een man stond aan de verschansing en keek, naar boven. „Zullen we dalen, en vragen of ze iets voor ons te eten hebben?", stelde Abdoel voor. Het Tweede Kamerlid de heer Van Vliet (K.V.P.) heeft onlangs aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting vragen gesteld over het eventueel importeren door een Haagse onderneming van houten Cana dese bungalows, die aan gemeente zouden worden aangeboden. Minister Witte heeft thans geantwoord, dat deze bungalows na de tweede wereld oorlog door de Canadese regering zijn ge bouwd als noodwoningen voor gedemobili seerde militairen. De kwaliteit van deze bungalows is afgestemd op de oorspronke lijke bestemming. Bij een onderzoek is ge bleken, dat door het gebruik, de afbraak, het vervoer en het opslaan vele onderdelen min of meer beschadigd waren. Voorts vol doen de indeling en de hpogte niet aan de daaromtrent in de gemeentelijke bouwver ordeningen gestelde eisen. Deze bungalows blijven daardoor beneden het peil dat in Nederland algemeen aanvaard wordt als noodzakelijk voor een goede volkshuis vesting. Daarom valt niet te verwachten, dat de gemeentebesturen en de colleges van Gedeputeerde Staten gebruik zullen maken van de mogelijkheid, welke de wederop- bouwwet biedt, dergelijke bungalows aan te kopen. De prijs van de onderdelen bedraagt franco grens ongeveer 6000. De prijs van de woning in gemonteerde en bewoonbare toestand is aanzienlijk hoger, aangezien be halve met de montagekosten ook nog ge rekend zal moeten worden met de kosten van fundering en van bijkomende nood zakelijke voorzieningen. Het verlenen van een bouwvergunning voor deze bungalows zal op onoverkome lijke bezwaren stuiten op grond van de be palingen der bouwverordening. Slechts wanneer opzet en indeling der bungalows zodanig zouden zijn gewijzigd, dat deze in overeenstemming zouden zijn met de bouw verordening, zou de vergunning verleend kunnen worden. De federatie van door verzekerden en medewerkers bestuurde ziekenfondsen heeft in Utrecht haar jaarvergadering ge houden onder voorzitterschap van de heer A. J. van Leusen, arts te Velsen. In be spreking kwam een nota, waarin de fede ratie onder meer verlangt dat de in vloed van de medewerkers, artsen, specia listen, apothekers en tandartsen, in de zie kenfondsen en daardoor ook hun medever antwoordelijkheid voor de gang van zaken gehandhaafd en gewaarborgd blijft. Hierbij zal echter niet onder alle omstandigheden worden vastgehouden aan de thans be staande verdeling van bestuurszetels tus sen medewerkers en verzekerden op voet van gelijkheid. Verder wordt in de nota de mogelijkheid opengesteld, dat bestuursleden-verzeker den van de ziekenfondsen, die de groep verplicht-verzekerden vertegenwoordigen, door de verzekerden worden gekozen op voordracht van de plaatselijke afdelingen der vakorganisaties. Tenslotte bevat de nota een afgrenzing van de bemiddelende taak der ziekenfondsen. De bespreking leidde tot een met bijna algemene stemmen aangenomen resolutie, waarin wordt verklaard, dat een grotere eenheid in de organisatie van het zieken fondswezen in Nederland dringend gewenst is. Het bestuur van de federatie wordt op gedragen met alle bestaande ziekenfonds organisaties hierover overleg te plegen. LONDEN (Un. Press) Gaetano Martino en graaf Zoppi, respectievelijk minister van Buitenlandse Zaken en ambassadeur van Italië, hebben dinsdag geconfereerd met de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd en met premier Eden. De staatslieden kwamen tot de conclusie dat er niets veranderd is in de van zorgen en spanningen vrije Brits-Italiaanse be trekkingen. Over de volgende onderwerpen werd blijkens een officieel communiqué diepgaand gesproken, maar er werden geen formele besluiten genomen: de politieke en economische uitbreiding van de NAVO, ontwapening, de komende Algemene Ver gadering van de UNO, vraagstukken met betrekking tot het gebied van de Middel landse Zee (Cyprus) en de Europese samen werking (Euratom en de aanstaande con ferentie van Brussel). DJAKARTA (ANP) De Indonesische marine heeft het 2500 ton metende Engelse schip „Inchislay" bij Pare Pare opgebracht, aldus heeft een woordvoerder van de In donesische marine medegedeeld. Het schip werd naar de marinebasis Surabaja ge sleept voor een nader onderzoek, omdat de papieren niet in orde waren. De Indone sische scheepvaartmaatschappij „Bintang Merau Putih" had het Engelse schip ge huurd. Deze week werden we drie keer gecon fronteerd met het spoorwegwezen. .De eerste keer kwam dat door het spe ciale nummer van „Op de rails", het blad van de zilveren Nederlandse vereniging van belangstellenden in het spoor- en tramwegwezen. Het nummer wemelt van stoom- en elektrische loks en treinstellen, alles deskundig toegelicht en uitgeplozen door de spoorwegveteraan N. J. van Wijck Jurriaanse. De heer J. W. Sluiter doet het zelfde met betrekking tot al onze ver dwenen stoom- en motortrammetjes. Zo er ergens een „Survival of the fittest" heeft plaats gehad dan is het wel in het regio nale tramnet geweest. Enfin: men is bij de jubilerende vereniging al blij met wat ons in dit opzicht bleef: de okerkleurige trams van Rotterdam, de PCC-cars van Den Haag, de drie-assers van Amsterdam en natuurlijk niet te vergeten de eilan dentram van dr. Van Zuylen. Een heel ander aspect dan het louter technische, „traditionele" fzo men wil, en romantisch-historische behandelt de presi- deni-directeur van de Nederlandse Spoor wegen, dr. ir. F. Q. den Hollander, in het orgaan van het Unileverconcern, „Pro gress". Het zijn de zakelijk-economische kanten van het spoorwegbedrijf, die ten slotte ook de belangrijkste zijn, want het gaat er niet om of al die locomotieven, rijtuigen en wagons nu per stoom, elek triciteit of dieselolie worden voortgedreven, maar wel of ze in het geheel van onze economie een nuttige functie vervullen. Vervoer is immers nimmer doel op zich zelf, maar slechts een middel om een doel te bereiken. Wat dat betreft geeft dr. ir. Den Hollan der een voortreffelijk gedocumenteerd overzicht van de expansie der Nederlandse Spoorwegen als nationaal vervoerbedrijf sinds 1945. Hier moge de betekenis van spoorwegen in het algemeen bovendien nog uit een andere gezichtshoek worden bekeken. Bij de beschouwing van onze op de huidige verkeersomvang niet berekende wegen en het daaruit voortvloeiende probleem zal het meer en meer ook financieel-econo- misch voor de hand gaan liggen, dat de oplossing niet kan worden gezocht in het aanleggen van steeds breder, steeds kost baarder wegen, maar in een steeds inten siever gebruik van de ijzeren wegen, die door hun aard de snelste landverbindingen vormen die men zich kan denken. Tenslotte hebben wij de spoorwegen deze week voor de derde keer ontmoet in het Heemsteedse Minervatheater, waar de be faamde film van René Clément „La bataille du rail" in reprise ging. Nogmaals kan men daar de spoorwegen aanschouwen als actief verzetsorgaan, als de bezielende voorhoede van de vrijheid. Het was de schoonste rol, welke men de locomotieven en hun bemanning kon toedenken. Maar ook de bloedigste: tegenover de offers welke voor de bevrijding werden gebracht vervagen alle overwegingen van tech nische, economische of financiële aard. J.H.B. Nu Zwitseriand aan de beurt BONN (Un. Press) Het bezoek van negen dagen, dat de Indonesische president Sukarno aan West-Duitsland en Berlijn ge bracht heeft; is' dinsdag ten einde. Met een persconferentie, een laatste bespreking met Bondskanselier dr. Konrad Adenauer en een ontmoeting met president Heuss neemt Sukarno afscheid. Van Bonn vertrekt hij naar Zwitserland. Maandag heeft de Indonesische presi dent gedurende twee uur met Adenauer geconfereerd. Het onderwerp van dit ge sprek is niet bekendgemaakt, doch men meent te weten dat Sukarno Adenauer een beeld gegeven heeft van zijn pogingen, het Westduitse zakenleven te interesseren voor investeringen in Indonesië. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50, post ab onnés f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE oooooooooooooooooooooooooooooocxxxxxxxooooooooooooooooa (Copyright Cosmospresse, Genève) Gebaseerd op historische gegevens door in Maar vind je niet", richtte zij zich vragend tot Nicolas, „dat we ook Oliva een titel moeten geven? Nu zij in de toekomst meer in ons gezelschap zal zijn, kunnen we toch onmogelijk met mademoiselle Oliva vol staan?" „Wat je het beste vindt", antwoordde Nicolas, die als gewoonlijk niet begreep waar zij heen wilde. Het nieuwe plannetje van Jeanne tekende haar vooruitziende blik en het raffinement, waarmede zij haar in triges verzorgde. Door Oliva een titel te geven, die zij zelf zou hanteren, werd de onschuldige medeplichtige zelf een bedrieg ster waardoor, mocht de onderneming mis lukken, aan haar getuigenis weinig waarde kon worden gehecht. „Goed, dan ben je van nu af aan baro nesse van Oliva". De gloednieuwe baronesse verzette zich eerst met hand en tand tegen deze naams verandering. Niemand zou geloof hechten aan die rang. Zij paste slecht bij haar een voudige manieren en opvoeding, en boven dien: zij had toch geen recht op die titel? Maar Jeanne wist die bezwaren af te wim pelen. „Laat maar, liefje, dat zal ik alle maal wel met de koningin in orde maken. Die heeft toch zeker het recht, titels te ver lenen? Heus, het komt allemaal in orde". Zij overnachtte in een zijkamer van het huis aan de Place Dauphine. De volgende ochtend beijverde de gravin Valois zich met het toilet van Oliva. Zij trok haar een schitterend gewaad aan, poederde haar zwaar en zette haar een breed gerande hoed op, een „thérèse". Oliva kon echter geen ogenblik vermoeden, dat zij allengs meer en meer als twee druppels water ging ge lijken op Marie Antoinette. Jeanne was zeer tevreden over het resul taat. Oliva mocht de hoed weer afzetten en zo bleef men wachten tot des avonds elf uur. Toen moest de hoed weer op en kreeg Oliva een zware witte mantel om. Een schitterende waaier werd haar in de hand gedrukt. „We brengen je nu naar het slotpark. Daar zul je een zeer belangrijke heer ont moeten, aan wie je leze brief moet geven". „En wat moet ik in hemelsnaam tegen die meneer zeggen?" vroeg Oliva ver schrikt. „Dat zal ik je op het laatste moment wel vertellen". Jeanne had voldoende psycho logisch inzicht, om vast te stellen, dat Oliva uiterst zenuwachtig en opgewonden was en een lesje zeker niet langer dan een paar minuten zou kunnen onthouden. Oliva werd door het edele tweetal in de slottuin gebracht op een plaats, die bekend geworden is onder de naam „Venusbos". Een paar minuten voor middernacht kwam men daar aan. De gravin gaf de zenuwachtige Oliva een roos. „Deze roos geef je tegelijk met de brief aan de bewuste mijnheer. En dan zeg je daarbij: „Uw hoop is gerechtvaardigd dat het verleden tussen ons vergeten is". Geen woord meer, alleen die woorden moet je zeggen, terwijl je de brief en de bloem geeft. De koningin zal je van dichtbij gade slaan om te zien of je het goed doet. Later zul je haar nog ontmoeten ook". Die laatste woorden waren voldoende om Oliva van ieder helder bewustzijn te be roven. „Ik was alleen nog maar één stuk zenuwen", verklaarde zij zelf later. „Ja, maar zegt u me in ieder geval nog, hoe ik de koningin moet aanspreken. Ge woon met mevrouw of met hoge vrouwe of mevrouw de koningin „Zeg maar uwe Majesteit, dat is altijd goed". Op dat moment verscheen een man in het livrei van de hofhouding. Hij zag Oli va even strak aan en knikte toen tevre den. „In orde. Hij wacht al". Plotseling stond Oliva alleen in de don kerte van het bos. Ze was zo overstelpt door angst en zenuwen, dat ze hard weg gelopen zou zijn als ze maar geweten had waarheen ze rennen kon in het donker. Zelfs de maan scheen niet. De De la Mottes hadden ook hieraan gedacht bij het opstel len der plannen. Het was nieuwe maan. Plotseling dook naast Oliva weer de gra vin op, met aan haar zijde een rijzige ge stalte die zich neerboog, voor Oliva kniel de en de zoom van haar gewaad kuste. Wat moest ze in hemelsnaam ook alweer zeggen? Bevend stak Oliva de man de roos toe, terwijl zij fluisterend zei: „Uw hoop is gerechtvaardigd, dat het verleden tussen ons vergeten is". Ja, vergeten! In de op winding van het ogenblik vergat zij ook de brief te overhandigen. Maar er was geen tijd meer om dit te herstellen, want de za ken ontwikkelden zich ineens bliksemsnel. Plotseling kwam uit het donker de graat aanlopen. „Snel, weg, daar komen de zus ters van de koning De rijzige man was op hetzelfde ogen blik met de gravin als het ware door de bodem verzwolgen. Oliva bleef alleen met de graaf, die haar vlug wegleidde door het donker en later rustig naar het huis aan de Place Dauphine voerde. De slag was gewonnen. Het was gelukt De ochtend na het rendez vous in het park bracht de gravin een vriendelijk briefje van de koningin, waarin die haar waardering uitte voor de wijze, waarop ba ronesse Oliva zich van haar taak had ge kweten. Onmiddellijk na lezing werd de brief vernietigd. „Zulke dingen kunnen beter verdwijnen...." Ongelijk had Jean ne daarin niet. Oliva was verrukt. Die avond reed men terug naar Parijs, waar het slagen van de onderneming stevig werd gevierd. De vruchten van de overwinning oog sten was daarna slechts een kleinigheid. De Rohan was volledig ingepalmd. En bo vendien direct heel vrijgevig tegenover Jeanne. Maar er was nog meer op komst. Reeds twee dagen na het historische rendez-vous ontving De Rohan een nieuw bewijs van de blijkbaar plotseling opbloeiende gene genheid van Marie Antoinette: hare maje steit koesterde de wens,een in geldnood ver kerend familielid te helpen, maar zij was toevallig zelf op dit ogenblik slecht bij kas. Dat was, zoals De Rohan wist, overi gens vrijwel steeds het geval, ondanks de onvoorstelbare sommen, die de koning haar voortdurend toestopte. Iedereen aan het hof was op de hoogte van dat verschijnsel. Nu vroeg de koningin, in een allervriende- dijkst briefje via Jeanne, of De Rohan haar niet 60.000 livres zou kunnen lenen. De Rohan was in de wolken. Zulk een dienst mochten alleen de grootste gunste lingen de koningin bewijzen. Onmiddellijk zond hij een koerier naar de Elzas om op zijn naam een lening bij een hem bekende bankier af te sluiten. Zijn eigen kaspositie was overigens als gewoonlijk niet veel be ter dan die van Marie Antoinette! En ook niet veel beter dan die van de vergaarster van de buit, de gravin De la Motte die bin nen een week het geld door Rohan ter hand gesteld kreeg met het verzoek, het aan de koningin over te brengen. De kosten van de transactie waren slechts het verwaardi gen van een briefje, een veelbelovend brief je, dat Réteaux reeds de volgende ochtend gereed had en dat nog diezelfde dag door Jeanne aan De Rohan werd overhandigd- De De la Mottes waren er toen bovenop. Ze konden zich een adempauze veroorloven en kochten een huis in Bar sur Aube, waar het hun zo goed beviel, dat ze besloten er te blijven. In dit vroeger verguisde provincie stadje konden ze de grote lieden spelen, wat ze zich in Parijs, ondanks het aanzien dat ze zich verwoiwen hadden door middel van de vele intriges, niet zo openlijk kon den veroorloven. In october was het huis in de provincie geheel ingericht, en van dat ogenblik af ontwikkelde het zich tot een society-cen trum voor een uitgebreid gezelschap. Spoe dig verwierf 't huis zich de naam van „het paleis van De la Motte". Geen kosten wa ren bij de inrichting gespaard, en de hof houding was groot en overdadig van uiter lijk. Maar natuurlijk werden de Parijse rela ties aangehouden en van tijd tot tijd trok men eens naar de oude omgeving. Want ook daar viel zo nu en dan nog wel eens iets te halen. De grote staat, welke zij tn de provincie voerden, kostte immers han den vol geld. Van het geld, dat de kardi naal dacht aan Marie Antoinette te hebben geleend, was intussen weldra niet zo heel veel over en daarbij kwam nog, dat Oliva eindelijk begon aan te dringen op de beta ling van de beloofde 15.000 livres, (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6