Eeuwenoud Bentveld onderging het laatste jaar aantrekkelijke uitbreiding „DE SPAARNESTAD" Verbetering kruispunt Rijksstraatweg met Zaanenstraat en Zaanenlaan ECHTE WALES ANTRACIET Kort en bondigj Opoffering voortuinen maakt strook voor fietsers mogelijk; ook verkeerslichten Van moeras tot villadorp Honderd nieuwe huizen vormen harmonisch geheel mei omgeving Amsterdamse Beurs Aanwinst Breitnertentoonstelling 7 Nederlandse rijstcultures in Ethiopië verlaten Lange historie Onenigheid Woon oord Verrassend resultaat Receptie van de heer en mevrouw Moos Eredoctoraat verleend aan minister S. L. Mansholt De Haarlemse softbalploeg voor het stedentoernooi Opleiding confectienaaisters DINSDAG 2 6 JUNI 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Van Ethiopische zijde gerezen moeilijkheden doorslaggevend De raad van bestuur van Michiels- Arnold N.V. heeft moeten besluiten voors hands af te zien van verdere plannen ten aanzien van de rijstcultuur in Ethiopië. Hoewel de bereikte resultaten van de proefaanplant een voortzetting op groter schaal alleszins zouden rechtvaardigen, hebben onverwachte, van Ethiopische zijde gerezen moeilijkheden betreffende de loca- lisatie van de concessie, tot het nemen van deze vergaande beslissing geleid. De maatschappij heeft derhalve moeten besluiten ook de proefaanplant te beëin digen. Een oplossing der gerezen moeilijk heden wordt naar de directie voorts mededeelde zeer onwaarschijnlijk ge acht. In het jaarverslag over 1954 werd over de rijstplannen in Ethiopië medegedeeld, dat bij slagen van de proefaanplant in Ethiopië de bedoeling was kapitaal aan te trekken voor de oprichting van een nieuwe vennootschap ter beoefening van de rijst bouw aldaar. De directie had echter in het verslag reeds gewaarschuwd tegen over dreven verwachtingen ten aanzien van ex ploitatiewinsten in de naaste toekomst. Wie zich van Haarlem via de Zandvoortselaan naar Zandvoort begeeft, zal onwille keurig geboeid worden door de fraaie nieuwe villawijk, die zich aan het oog voordoet inks van de Zandvoortselaan nadat men de Bentveldsweg is gepasseerd. Het is de jongste aanwinst van de buurtschap Bentveld, het laatste uitbreidingsplan .Bentveld", dat vorig jaar door de Zandvoortse gemeenteraad werd goedgekeurd en waar een aantal aannemers thans de laatste hand legt aan de voltooiing van enige in deze prachtige omgeving voortreffelijk passende villa's en landhuisjes. Toch zul len maar weinigen weten, dat de grond waarop deze villawijk verrijst oorspronkelijk niets meer was dan ruw, onontgonnen gebied. Wie tegenwoordig dwaalt door Bent veld in lommerrijke lanen met eeuwenoude bomen, of vertoeft temidden van het rus tige, stille duinlandschap, dat in het onvolprezen Naaldenveld zijn bekroning vindt, zal nauwelijks kunnen vermoeden, dat in vroeger eeuwen deze plaatsen omgeven waren door onbegaanbare moerassen en'dat in deze nieuwe prachtige Zandvoortse villawijk in oude tijden geschiedenis werd gemaakt. In dit oude Bentveld heeft de jachthoorn eschald ten tijde van graaf Floris V; hier eeft het krijgsrumoer geklonken toen ffitte van Haemstede oprukte tegen de /lamingen in 1304, die hij bij het Manpad ersloeg, na in Zandvoort te zijn geland. Achter de brede vlakte van Holland's Noordzeestrand ligt achter Zandvoort en Bloemendaal het breedste deel van onze duinen. Op sommige plaatsen zelfs bijna rijf kilometer breed, met toppen van veer- lig meter en hoger. Deze duinen worden verdeeld in zogenaamde „buiten-" en „bin- nenduinen", waarvan de laatste bij Aer- denhout en Elswout een prachtig begroeid, bosrijk landschap vormen. Bentveld ligt op de grens van deze bui ten- en binnenduinen. In het begin van onze jaartelling was deze streek met een ontzaggelijk woud, vol moerassen bedekt. Langzaam breidde het gebied van de zee zich uit. Geweldige massa's zand stoven regelmatig landinwaarts, bedekten op vele plaatsen het bos en vormden de duinen, waarbij door de grillige verstuivingen, de zogenaamde „vlakken" of „velden" ont stonden, zoals wij dit thans nog kennen in het „Flessenveld", het „Zwarte veld" of het „Zegveld". Ook Bentveld was zulk een „veld", gescheiden in het „Groot Bentveld" en „Klein Bentveld". De naam „Bent" werd oorspronkelijk geschreven met een ,d" en luide waarschijnlijk „Bund", welke naam ontstond naar aanleiding van het „Bend"- of „Bund"gras, dat op deze velden welig groeide en waarvan tuinders en ho veniers ook heden nog veel last onder vinden. Het is een snel voortwoekerend en bijna onuitroeibaar kweekgras, dat een uiterst sterk wortelgestel bezit. Op de toe gangspoort van het oude buitengoed „Groot Bendveld", vinden we dan ook deze naam met een „d" in deze eeuwenoude poort gebeiteld. De eerste aanduiding van het bestaan van Bentveld vinden we omstreeks 730 in sen oorkonde van de Frankische hofmeier Karei Martel. In dit geschrift, waarin over Kennemerland wordt gesproken, ontmoe ten we namen als „Northa", waarmede Koordwijk werd bedoeld en „Osphretas- "ien", waaruit later Overveen ontstond. We vinden hierin óók enige malen de naam „Benetfelda" en men spreekt over „II mansa in Benetfelda", dat duidt op een leer vroege bewoning van Bentveld. Uit andere kronieken blijkt, dat graaf Floris V meerdere malen op het oxide „Groot Bendveld", thans bewoond door de dames Posthuma, logeerde. Ook in geschriften uit het jaar 960 wordt de naam Bentveld meerdere malen ge noemd bij grote jachtpartijen in de duinen, waarbij tevens blijkt, dat zowel Groot als Klein Bentveld in die tijd bewoond waren, terwijl gesproken wordt van een hofstede, die ongetwijfeld doelt op het tegenwoor dige buitengoed „Groot Bendveld" waar de dames Posthuma een orchideeënkwekerij exploiteren en de jongste der dames be kend werd door haar zeldzame collectie Angorakatten. Het „Klein Bentveld", dat in later jaren bijna doorlopend door Amster damse families werd bewoond, o.a. door de wijnkoper Hostier, wordt in een transport akte uit 1646 genoemd als „ene plaisante en vermakelijke hofstede, voox-zien van Uitermate weldragende en rare fruitbomen met 32-asperge-bedden". Deze hofstede, (rechts van het tegenwoordige jachthuis) was met een valbrug te bereiken en had visrijke vijvers, terwijl een beschutting was aangebracht bestaande uit abelen, elzen, iepen en wilgen. Omstreeks 1850 werd deze hofstede gesloopt, slechts het jachthuis herinnert nog aan het bestaan. In 1910 werd het „Klein Bentveld" het tegenwoordige Mr. Enschedépark. Oude Zandvoortse archieven wijzen er op'; datrin: oude tijden nog al eens onenig heid ontstond tussen.. da. bewoners van Zandvoort en Bentveld. De Zandvoorters, die zich in vroeger tijden ijverig bezig hielden met de mandenmakerij, ten be hoeve van de visvangst, vonden in deze moerassige streken een struik of boom, waarvan de twijgen zich prachtig leenden voor de mandenmakerij. Ze kwamen dan meestal 's nachts of laat in de avond, ver trapten in het donker aanplantingen in particuliere moes- en groente-tuinen, sne den de heesters af en leverden en passant kleine veldslagen met de bewoners van Bentveld, wanneer deze op de loer waren gaan liggen. Opmerkelijk voor vroegre toestanden is een stuk van 12 oktober 1596, waarin be woners uit de beide Bentvelden verklaren, dat dit eertijds geen land, maar een groot binnenwater was. Zij beroepen zich daar voor op oude familieverhalen. Vast staat, dat in dat jaar (1596) de grond er 's winters nog onder water stond en dat men op de schaats naar Zandvoort reed. Dit laatste kwam trouwens in 1860 nog voor, terwijl vele watervogels daar broedplaatsen had den. Andere bronnen spreken weer van het „Vogelrijtgen van Bentveld", terwijl visserij, v'ogelarij en zwanerij, door de heer van Brederode in pacht werden gegeven. Wat dit water betreft is nog bekend, dat uit deze kleine binnenmeren talloze zoge naamde „Rellen" ontsprongen. De Grote Rel in Aerdenhout, die via het Kuytegat uit het Bentveld stroomde, was wel van de meeste betekenis. Het einde van deze Rel is tegenwoordig aan de Viersprong te Aer denhout nog altijd te zien en aangeduid. In 1612 besloten de overheden, daar zand- verstoppingen en ophoping van vuil over stroming veroorzaakten, „de Rel op de stadighste rauwe plaatsen te belegghen met houten trappen of drempels, beset met zoden of hout, zodat het zand niet neder waarts kan gaan". Bij de opkomst van Bentveld als woon oord, moet zeker worden genoemd de grote verdienste van Jan Nic. van Eys, die in de Franse tijd op economisch gebied zeer actief was, in Groot en Klein Bentveld grote bezittingen had, bekend stond als groot grondbezitter en woonde op het bui ten „Boekenrode" in Aerdenhout. De groot ste stoot tot bewoning van de Bentvelden werd echter geleverd door de aanleg van de straatweg van Aerdenhout naar Zand voort, waarvoor in 1824 een commissie, be staande uit de belangrijkste groot grond bezitters in Aerdenhout en Bentveld het initiatief nam. Dit waren jhr. W. Ph. Bar- naart (De opvolger van Paulus Loot en Jan van Marselis als heer van Zandvoort), de heer D. J. van Lennep van het „Manpad" met daarachter gelegen duingebied, P. van Lennep, wiens geslacht vele jaren het buitengoed „Groot Bendveld" bewoonde, Jac. Enschedé, die huize „Klein Bentveld" tot zijn woonplaats had en de heer Willem van der Vlugt. De belangstelling die door de aanleg van deze weg voor Zandvoort werd gewekt en de kustplaats van vissers dorp tot badplaats maakte, werd oorzaak, dat meer en meer Bentveld tot de villawijk van Zandvoort ging behoren. De grootste opkomst beleefde Bentveld met de komst van de tram in 1899. Hier was het mr. H. Enschedé, die zeer ver dienstelijk werk leverde. Veel huizen van groot formaat werden tussen de enkele villa's gebouwd omdat door de tram de Amsterdammers gemakkelijk Aerdenhout en Bentveld konden bereiken. De jongste uitbreiding van Bentveld biedt een fraaie aanblik. De eigenaars van de grond garandeerden door grond-servituten open bebouwing en belemmerden daardoor zoveel mogelijk de opening van winkels en werkplaatsen, die dus meer in Heemstede en Zandvoort ver rezen, waardoor het karakter van villa buurtschap bewaard bleef, ook toen in later jaren op kleine schaal arbeiderswoningen werden bijgebouwd, hetgeen in 1928 het geval was, toen een deel van het Naalden veld en het oude „Groot Bentveld" werd bebouwd. Thans wordt de laatste hand gelegd aan een nieuwe fraaie uitbreiding, waaraan een prachtig stuk natuurschoon moest worden opgeofferd, omdat wederom een deel van het Naaldenveld werd gebruikt, doch wie door deze nieuwe moderne villawijk wandelt, waar bijna honderd aantrekkelijke woningen verrezen aan Duinwinde-, Duin roos-, Duindoorn- en Teunisbloemlaan, zal moeten erkennen, dat het resultaat verras send mooi i'sVHét'aantrekkelijke van déze" bouw ligt ongetwijfeld in de grote verschei' denheid van de huizen, die hier verrezen. Het werd alles particuliere bouw, zodat een groot aantal architecten en aannemers er aan te pas kwam, hetgeen oorzaak is, dat elke villa een geheel ander karakter kreeg. Toch werd een harmonisch geheel ver kregen. Met de prachtige gazons rondom elk huisje kreeg Bcntveld's nieuwe villa wijk een voornaam cachet. De eerste villa's aan de Zandvoortselaan werden op een be hoorlijke afstand van deze laan gebouwd, omdat men rekening hield met de binnen kort te verwachten verbreding van deze laan, van waaraf men desondanks, of mis schien wel mede daardoor, een kostelijk uitzicht heeft op de nieuwe wijk. Zo vullen Bentveld en Zandvoort elkaar uitstekend aan. In Zandvoort de wijdheid van zee en strand, in Bentveld een prach tig en bosrijk natuurschoon en een kostelijk woonoord. Met recht kan de gemeente Zandvoort trots zijn op deze prachtige nieuwe uitbrei ding, die binnenkort zal zijn voltooid. ADVERTENTIE Nog VEER dagen VOORJAARSPRIJZEN „VICTORIOUS" en „SEVEN SISTERS" WALES zijn alleen' verkrijgbaar bij: BRANDSTOFFENHANDEL FRIESE VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij viaduct) Telefoon 14164 en 13904 Onder zeer grote belangstelling hebben de heer en mevrouw dr. O. MoosGut- rnann maandag hun diamanten huwelijks feest gevierd. In het bejaardenhuis van de Doopsgezinde gemeente „De Olijftak" te Heemstede was de grote eetzaal ingericht om het grote aantal belangstellenden te kunnen ontvangen en later werd de viering voortgezet in de conversatiezaal, waar vele sprekers het echtpaar Moos in warme toe spraken huldigden. Als eerste in de rij voerde ds. C. P. Hoe- kema van de Doopsgezinde gemeente het woord, die de heer en mevrouw Moos in hartelijke bewoordingen toesprak. Vervolgens richtte de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rap- pard het woord tot het diamanten echtpaar. Hij liet zijn toespraak van een prachtig geschenk namens de gemeente Heemstede vergezeld gaan. Vervolgens spraken nog de heer M. Phi- lipson namens de Nederlands-Israelisti- sche gemeente en de directrice van „De Olijftak," mevrouw M. M. BeijDe Vletter, waarna dr. W. Loose als familielid de spre kers en andere belangstellenden dankte voor hun aanwezigheid. Vele bloemen en andere geschenken werden aangeboden en de receptie zelf werd door ruim honderd mensen bezocht. Meisje gestikt. De tweejarige Else Jacoba Licht te Amsterdam is dood in haar bedje aangetroffen. De kleine had met een ceintuur gespeeld, die om haar halsje ver strikt was geraakt. De senaat van de Landbouwhogeschool te Wageningen heeft het doctoraat in de landbouwkunde honoris causa verleend aan de heer S. L. Mansholt, minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Op het terrein van de R.K. Sportvereni ging TYBB aan de Schalkwijkerweg in Haarlem-Oost houdt de Nederlandse Da mes Softbal Bond zondag 1 juli het tradi tionele jaarlijkse stedentoernooi, welk toernooi des middags om twaalf uur zal aanvangen. Het vertegenwoordigende Haarlemse negental is als volgt samengesteld: Werpster: T. van Slooten (HCK); achter- vangster: R. Groenewoud-de Haas (HHC); le honk: T. Andrea (HHC); 2e honk: G. Prins (HCK); 3e honk: J. Honig (HCK); kortestop: F. van Veen (Schoten); links- velder; E. Hofstra (HHC); midvelder: L. v. d. Veer (TYBB); rechtsvelder: R. Vermaat (Pinguins). Reserves: H. Beren donk en M. Berendonk (beiden HHC); L. Dekker (Schoten); E. ter Meulen (HHC); N. Jansen (Sportclub Haarlem) en A. van Kesteren (TYBB). Indien aan dit toernooi nog zal worden deelgenomen door het Amerikaanse leger- team Ramstein zal bovendien nog een Haarlems B-negental worden samenge steld. „Joyrider" kreeg botsing. Bij de politie te Maastricht werd aangifte gedaan van de vermissing van een auto toebehorende aan de heer J. H. aldaar. Bijna tegelijkertijd kreeg de politie een mededeling uit Margra ten, dat daar een auto tegen een autobus was gereden en vrijwel geheel was vernield. Ge bleken is, dat de bestuurder de auto uit Maastricht had meegenomen en op toer was gegaan. KAB. In de plaats van de heer J. W. van den Akker, die binnenkort met pensioen gaat, is de heer Th. Loerakker benoemd tot gesalarieerd verbondsbestuurder van de Ka tholieke Arbeiders Beweging. HAARLEM EN OMGEVING Snip en Snap weer in Minerva. Op don derdag 5 juli zullen Willy Walden en Piet Muyselaar nogmaals een vrolijk zomeravond programma komen verzorgen in het Minerva- theater te Heemstede. Behalve deze twee populaire revuekomieken, die uiteraard ook in hun bekende Snip en Snap-creatie zullen optreden, wordt aan dit programma mede werking verleend door Teddy en Henk Scholten. Aase Rasmussen, Bert van Dongen en René van Vooren. Zij worden door Jan Neuhuys aan de vleugel begeleid. Op betonnen vloer gevallen. Een vier entwintigjarige arbeider is maandag bij het halen van gereedschap uit een wagon op de Centrale Werkplaats der Nederlandse Spoor wegen met zijn hoofd op een betonnen vloer gevallen. Hij liep een hersenschudding en een hoofdwonde op en is naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht. De talloze discussies welke in het laatst van 1954 en gedurende het gehele jaar 1955 in de Haarlemse raad en daarbuiten zijn gevoerd over de veiligheid van de Rijks straatweg in Haarlem-Noord hebben, nadat reeds werd overgegaan tot het regelen van het verkeer op het kruispunt van Zaanenstraat-Zaanenlaan en Rijksstraatweg, er thans toe geleid, dat B. en W. bij de raad een voorstel hebben ingediend om te komen tot verbetering van dat gevaarlijke kruispunt. Zoals men weet heeft de Rijks waterstaat indertijd een project gemaakt voor de algehele verbetering van de Rijks straatweg. Een deel daarvan kan nu reeds worden uitgevoerd omdat men in het bezit kan komen van de tuinen op drie hoeken van het kruispunt. Daardoor kan aan weers zijden een van het snelverkeer gescheiden strook voor fietsers worden gemaakt, terwijl tevens vluchtheuvels in druppelvorm in de rijbanen van Zaanenstraat en -laan gelegd kunnen worden. Ook in de rijbaan van de Rijksstraatweg komen vluchtheuvels. Het geheel zal met een vol-automatische verkeerslichten-installatie worden beveiligd. De aankopen van de tuinen of andere grondstromen, die nu nog in particuliere handen zijn, betreffen 675 vierkante meter bij de Rooms katholieke kerk St. Liduina, welke tegen twaalf gulden per vierkante meter worden overgenomen, verder 92 vier kante meter bij perceel 34 aan de Rijks straatweg, dertien vierkante meter bij het aangrenzende nummer 36 en 32 vierkante meter bij nummer 45 aan de westzijde van -oe weg,- welke stukken alle tegen tien gul den per vierkante meter worden aange kocht. De gemeente zal het hekwerk om de kerk op haar kosten verplaatsen en voorts ook het plantsoen tussen de kerk en het politiebureau altijd handhaven. In het algemeen krijgen de voormalige eige naars het bedrag, dat zij anders aan preca riorechten zouden moeten betalen, gedu rende tien jaren weer van de gemeente terug. Door deze grondverwerving zijn de vol gende verbeteringen mogelijk: er komt aan beide zijden van de Rijksstraatweg een strook voor fietsers, welke aan de linker zijde van de rijrichting voor het kruispunt nog eens extra gemarkeerd worden door een verkeersgeleider. Vervolgens is het mo gelijk in het midden van de rijbaan van de Rijksstraatweg aan beide zijden van het kruispunt een vluchtheuvel aan te leggen, die later deel zal uitmaken van een vrijwel doorlopende wegafscheiding in het midden van de Rijksstraatweg. Aan beide zijden van het kruispunt komen in Zaanenlaan en -straat vluchtheuvels in zogenaamde „drup pelvorm". Tenslotte komt er een beveiliging van het kruispunt, waar nu een verkeersagent met een verplaatsbaar lichtsignaal alleen op de spitsuren dienst doet, door middel van volautomatische verkeerslichten. Wanneer in de toekomst alle voortuinen of de daarvan in aanmerking komende ge deelten door de gemeente verworven zijn, kan uitvoering worden gegeven aan de al gehele verbetering van de Rijksstraatweg, waarbij inzonderheid de fietsers een vei liger plaats zullen krijgen. De financiële regeling voor de uitvoe ring van het onderhavige gedeelte is de zelfde als voor de uitvoering van het ge hele reox-ganisatieplan is overeengekomen. De kosten van de voor de reorganisatie noodzakelijke grondverwerving en de uit voering van de bij de aankoop aanvaai'de voorwaarden komen voor gezamenlijke rekening van het rijk en de gemeente. De kosten van drie nieuwe trottoirge- 3-3 NederL'47 3 Nedl. 1962/'64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Peti*oleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers Openings gisteren koersen 915/x« 91% 95% 95% 26614 265% 336 336 247 247 325 325 42014 415 308 308 304 302 181 181 420% 419 30914 310 813% 807 799% 794% 98% 98% 18214 184 191 170 ex-div. 284 284 116% 116% 134% 134 236 231% 199% 199% 213% 213% 222 222 73% 72% 147% 146% 55% 54% 45% 45% 81% 80% 43% 43% deelten inclusief de verplaatsing van trottoirbanden, riolering en verlichting komen voor rekening van de gemeente, evenals die van de in de Zaanenlaan en de Zaanenstx-aat aan te brengen verkeersdrup- pels. De overige vluchtheuvels, de rijwiel stroken en de klinkerverhardingen komen voor rekening van het rijk. Met de verwerving van de voortuinen en dex-gelijke en met de daarop komende kos ten is ruim dertigduizend gulden gemoeid. De verkeerslichtinstallatie vergt ongeveer 25 mille. Alles met elkaar staat de gemeen te voor een uitgaaf van ongeveer zestig mille, een bedrag dat de burgerij voor de veiligheid der weggebruikers op de Rijks straatweg met alle liefde uitgegeven zal zien. Eerste diploma-uitreiking in Huishoudschool Op maandagavond 2 juli zal in de Haar lemse Huishoud- en industrieschool aan de Voorhelmstraat voor de eerste keer de uit reiking plaats vinden van de diploma's van de leerlingenopleiding tot confectienaaister. Deze opleiding staat onder auspiciën van óe Stichting Vakopleiding en het Ministerie van Ondex-wijs. Tot nu toe hebben twee bedx-ijven in Haarlem, de Confectie-indus- trie „Noordwijk" en de Haarlemse Pyjama- fabriek Nobelt, deze opleiding, die geheel buiten het directe produktieproces is ge houden, gestimuleerd. Ongeveer vijftien meisjes hebben er aan deelgenomen. De Haarlemse huishoudscholen hebben het aanvullend algemeen vormend onderwijs verzorgd, terwijl ook Ai-beidsinspectie en Arbeidsbureau bij de opleiding betrokken zijn. De diploma-uitreiking zal een enigszins feestelijk karakter dragen, gezien het be lang van deze, ook met de toekomstige taak van de leerlingen rekening houdende op leiding. Dinsdag, donderdag en zaterdag zal de Breitnertentoonstelling in de Vishal voor de eerste maal ook 's avonds geopend zijn van 2022.30 uur. Wie vanavond een be zoek aan de tentoonstelling brengt zal daar voor het eerst een opmerkelijk doek aan treffen van de meester van de Axnsterdam- se school. Het is een voorstudie voor het grote doek „De Dam te Amsterdam bij avond" uit 1893 én is afkomstig uit de col lectie Ladenius-Boersma. De eigenaars hebben toestemming gegeven dit belang rijke werk aan de tentoonstelling toe te voegen. Het zal vandaag naar de Vishal worden gebracht en daar in de nabijheid van het Dam-schilderij worden opge hangen. De eigenlijke titel van het werk is „Twee Amsterdamse dienstmeisjes" (voorstudie Dam bij avond) en het doek is 101 cm hoog en 80 cm breed. Het is oor spronkelijk afkomstig van de collectie Klein-Van Gogh en is reeds twee maal in Nederland tentoongesteld, in Den Haag op de grote Breitner-tentoonstelling in 1928 en in het Stedelijk Museum te Amsterdam in 1939. Een merkwaardigheid van deze voor studie is dat de figurexi van de twee dienstmeisjes over 'n Amsterdams stads gezicht van Breitner zijn geschilderd, dat in de breedte was gecomponeerd. Wanneer het schilderij een kwart slag wordt ge draaid, kan men duidelijk een rij grach tenhuizen, een brug en bomen aan de over zijde onderscheiden. Het is een prachtig staal van Breitners directe en felle pen seelvoering. Met dit doek is de Breitner tentoonstelling die tot dusverre door 2500 bezoekers werd bezocht, een aanwinst rij ker, die een hernieuwd bezoek aaxi de Vis hal zeker rechtvaardigt.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9