Tunesische en Marokkaanse verhouding tot Frankrijk Britse regeringsuitgaven worden opnieuw beperkt Critiek op de wet inzake economische mededinging De Hoge Raad wijst het beklag van mej. Pino af Dr Melchior terug uit Kongo Moeilijk overleg in Parijs „Kleingeestige" bezuinigingen, vooral op de defensiekosten, niet naar de zin van Labour EERSTE KAMER De zaak-Schokking GARAGE DEN HOUT IJsland gaat met de V.S. onderhandelen over basis Euratom-conferentie Spaak dient ontwerp verdragen in Amerikaanse technische hulp aan Indonesië Premier Mollet won twee vertrouwenskwesties Nederlander in Frankrijk verdwenen Ibn Saud naar Djakarta Autobusongeluk te Sneek; zeven gewonden Kort nieuws WOENSDAG 27 JUNI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Parijs) In de Salie de l'Horloge, de vergulde blokkenzaal van de Quai d'Orsay, die voor de plechtige hoogtydagen in de Franse diplomatieke historie wordt gereserveerd, zyn gisteren door de minister-presidenten Guy Mollet en Habib Bourguiba de bespre kingen begonnen, waarbij voor de toekomst de nieuwe relaties tussen Frankryk en Tunesië zullen moeten worden geformu leerd. Beide staatslieden hebben daarby woorden gesproken, die, in bedekte termen, niettemin vry duidelijk de moeilijkheden konden doen vermoeden, die de gespreks partners komende weken ontmoeten zullen. Een overeenkomstig overleg zal dezer dagen ook met de Marokkanen in Parys worden geopend. De kardinale moeilijkheid, waarop de Franse herhaaldelijk stuiten, is wel dat de beide partijen de accenten zeer verschil lend leggen wanneer het nieuwe begrip „inter-dépendance" moet worden uitgelegd. De Fransen denken hier bij voorkeur nog altijd aan een soort staatkundige twee eenheid, terwijl de Tunesiërs en Marokka nen in het gunstigste geval een vriend schapsverdrag voor ogen schijnt te staan, dat hun een ruime vrijheid van beweging zal kunnen garanderen. Een vriendschaps verdrag, waarbij zij zich dan nog voor namelijk op economisch en cultureel gebied willen bewegen. De Fransen, en met hen de overige lan den van de westerse wereld, bekijken deze kwesties uiteraard ook nog wel met andere en in het bijzonder militaire ogen en in dat opzicht vormt de toekomstige positie van de Tunesische oorlogshaven Bizerte wel een heel bijzonder probleem. Bizerte is wel eens de huissleutel van Frankrijk genoemd en die sleutel geven de Fransen zelfs aan hun beste vrienden nog maar liever niet uit handen. Tunesië heeft, in tegenstelling met Marokko, met moeite duizend eigen soldaten op de been weten te brengen, maar niettemin heeft Bourguiba enkele dagen geleden al doen weten dat alle „vreemde troepen", waarmede de Franse militairen worden bedoeld, het land zullen moeten verlaten. Minister Pineau heeft hem gisteren in de Senaat van repliek gediend met de mede deling dat Frankrijk allerminst van plan is zijn soldaten uit Tunesië en Marokko terug te trekken. Mogelijk oriënteert men zich in verband met Bizerte nu naar een compromis-oplos sing, waarbij deze haven aan de NAVO ter beschikking zou kunnen worden gesteld. Ofschoon Bourguiba met nadruk heeft verklaard, verscheidene vrienden in de huidige regering te tellen, is het geen ge heim dat hij de Algerijnse politiek van het kabinet-Mollet allerminst bewondert en zelfs als een onoverkomelijk obstakel be schouwd voor normale, laat staan vriend schappelijke, betrekkingen tussen de Noord Afrikaanse volken en Frankrijk. Wanneer zij trachten de Fransen als hun vrienden te zien, dan blijven de Algerijnen voor de Tunesiërs en Marokkanen nog al tijd een broedervolk en ook hier is het hemd nader dan dé rok. Toch behoeft men de Fransen bij deze besprekingen niet geheel als ontwapend te ADVERTENTIE Weet u nóg een fabriek, welke dit geeft RENAULT FREGATE geeft 12 maan den garantie en vergoedt bovendien eventueel arbeidsloon, ongeacht het aantal afgelegde K.M. Prijzen vanaf ƒ7.500. Vraagt proefrit bij: Wagenweg 166-168 - Haarlem Telefoon 15056 - 12138 beschouwen. Tunesië, zowel als Marokko, is economisch voorlopig nog zeer sterk van Frankrijk afhankelijk en het is in dat ver band wel typerend, dat Bourguiba als eer ste minister in Parijs de Franse schatkist- bewaarder Ramadier met een bezoek heeft vereerd om te pogen twintig miljard franc van hem los te krijgen. Van zijn kant heeft de Marokkaanse minister van Financiën, Benjelloun, die bij zijn besprekingen met de Fransen de afgelopen drie maanden door twee Nederlanders, dr. M. Weisglas en mr. P. Sanders, werd geadviseerd, te Parijs al een rekening van 35 miljard franc inge diend. Het is de vraag of Frankrijk met zijn poreuse belastingstelsel en zijn wankele economie, die door de oorlog in Algerije voor nieuwe en zeer grote gevaren wordt gesteld, aan deze financiële eisen het hoofd zal kunnen bieden. Men heeft al gerept van de wenselijkheid dat andere en vooral Europese landen Frankrijk economisch te hulp zullen komen bij de modernisering van Noord-Afrika, een Europees belang uiteraard. Maar evenals.bij de oorlo- in Algerije wenst Parijs voorlopig het heft in eigen handen te houden. Een prestige-kwestie voor een land, dat met alle geweld een grote mogendheid wil blijven. Maar hoe lang deze kruik van Franse prestige nog te water zal kunnen blijven zonder te barsten, is een andere en bange vraag. Een vraag, die velen in Parijs niet meer hardop durven stellen uit vrees als defaitist aan de schandpaal genageld te zullen worden. ADVERTENTIE REYKJAVIK (Reuter). In de nazomer zal IJsland met de V. S. en andere NAVO- landen besprekingen beginnen over de toe komst van de Amerikaanse basis op het eiland een van de belangrijkste punten bij de zondag gehouden parlementsverkie zingen. De leider van de onafhankelijkheidspartij, premier Olafur Thors, en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Gudmundsson van de progressieve partij, hebben toegezegd, dat IJsland lid zal blijven van de NAVO. Laatstgenoemde heeft verklaard dat, hoe wel zijn partij gekant is tegen de aanwezig heid van Amerikaanse troepen, hij er voorstander van is, dat de grote basis te Keflavik door IJslandse en Amerikaanse technici in paraatheid wordt gehouden. Waarnemers te Reykjavik zijn van oor deel, dat IJsland zal aandringen op her ziening van het verdrag met de V. S. van 1951, maar dat het zijn eerdere eis van vol ledige ontruiming van de basis zal verzach ten. Bij de verkiezingen bij de (conserva tieve) onafhankelijken de grootste partij gebleven, hoewel zij twee zetels hebben verloren. De definitieve zetelverdeling en de stem verhouding (tussen haakjes de resultaten van de verkiezingen van 1953) waren als volgt: onafhankelijkheidspartij 19 zetels (21) 42.4 pet. (37.1); vooruitstrevenden 17 zetels (16) 15,6 pet. (21,9); sociaal-demo craten 8 zetels (6) 18,3 pet. (15,6); volks alliantie 7 zetels (7), 19,2 pet. (16,1); na tionale defensiepartij - zetels (2) 4,5 pet. (6,-). De volksalliantie is een coalitie van communisten en linkse socialisten. In Washington is men nochtans, ondanks een zekere teleurstelling over het verloop der IJslandse verkiezingen, niet al te som ber. Afgezien van het feit, dat de Verenig de Staten hun basis krachtens het Ameri- kaans-IJslandse defensieverdrag tot bgin 1958 kunnen gebruiken, verwacht men dat als het erop aankomt economische overwe gingen IJsland van een opzegging zullen weerhouden, zegt United Press). (Dit is een formulering die feitelijk een dreigement inhoudt. „Economische overwe gingen" zouden immers slechts dan van in vloed op de IJslandse beslissing kunnen zijn, indien economische sancties zouden worden genomen door de V.S. als repre sailles. Red.) De conferentie ter opstelling van de verdragen voor een Europese gemeen schappelijke markt en voor de Euratom heeft, dinsdagmiddag in Brussel, haar organisatie en werkprogram geregeld. Be sloten werd een commissie van delegatie leiders te vormen, waarvan de Belgische minister Spaak voorzitter zal zijn, alsmede een werkgroep voor de gemeenschappelijke markt, die onder leiding zal staan van de heer Von der Gröben (Duitsland), en een werkgroep voor de Euratom, waarvan de heer Guillaumat, (Frankrijk) voorzitter zal zijn. Ook werd er een commissie van redactie gevormd. Overeengekomen werd. dat de commis sie van leiders der delegaties de gezamen lijke werkzaamheden zal leiden en de tek sten der ontwerpverdragen zal vaststellen. Minister Spaak heeft de conferentie ter vereenvoudiging van haar taak een ont werp aangeboden, dat als ruw schema voor de op te stellen verdragen kan worden ge bruikt. De twee punten, waaromtrent die rap porten geen richtlijnen bevatten de kwestie van de inschakeling der overzeese gebieden en die van het eventuele militaire gebruik der atoomenergie zullen wor den overgelaten aan de beslissing der mi nisters van Buitenlandse Zaken, die in september bijeenkomen om deze vraag stukken te bespreken. De werkgroep voor de gemeenschappe lijke markt zal vandaag, woensdag, zijn arbeid beginnen, die voor Euratom pas op 3 juli. DJAKARTA (ANP) De Amerikaanse regering zou Indonesië hebben gepolst over een vermeerdering van de technische hulp aan Indonesië. Inmiddels heeft de woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken verklaard, dat de regering nog niet officieel op de hoogte is gebracht van dit Amerikaanse aanbod. Hij zei, dat Indonesië niet om deze hulp. noch om ver meerdering had verzocht. Wel zou Indo nesië zulk een aanbod zeer waarschijnlijk aanvaarden, aldus de woordvoerder. LONDEN (Reuter) De Britse minis ter yan Financiën heeft heden medege deeld, dat de Britse regering haar uitgaven dit jaar met 76 miljoen pond sterling zal beperken. Hiervan zal een bedrag van 36,5 miljoen betrekking hebben op het defen sieprogramma, 14 miljoen op defensieuit gaven van civiele departementen en 25.5 miljoen .op uitgaven door. an,der£ .cixiele,de partementen. Bij de indiening van zijn begroting in april had de minister medegedeeld, dat de regering voornemens was de uitgaven dit jaar met minstens 100 miljoen te vermin deren, hetgeen het alternatief zou zijn voor hogere belastingen. De raming van de uitgaven voor defensie voor dit jaar bedraagt 1.5 miljard. De mi nister deelde het Lagerhuis mede, dat 11 miljoen zou worden bezuinigd bij de mari ne, bijna 17 miljoen bij het leger en onge veer 8.750.000 bij de luchtmacht. De bezuinigingen verhogen de kosten van levensonderhoud en vielen vooral bij Labour allerminst in de smaak, meldt onze correspondent. De Engelse regering moet daarbij op haar tellen passen, want een onlangs gepubliceerde peiling van de poli tieke opinie deed zien dat thans 48 pet van de kiezers achter Labour staat, terwijl de conservatieven steun vinden bij 44 per cent. Door MacMillans gisteren aangekondigde besparingen gaan de kosten van levens onderhoud opnieuw omhoog. Schoolmaal tijden kinderen gebruiken in Engeland doorgaans hun warme middagmaaltijden op school zullen een penny meer gaan kosten. Bij de laatste verhoging, drie jaar geleden, konden de ouders van 8 percent van de kinderen de maaltijden niet meer bekostigen. De kanselier zal thans op de maaltijden 1.2 miljoen pond sterling besparen en nog een extra miljoen pond sterling door de schrapping van de bouw van school-can- tines. De intrekking van de prijssubsidies op brood en melk, welke reeds in de begro ting waren aangekondigd, zullen een ver dere bezuiniging opleveren. Paspoorten worden duurder, evenals de kosten van autorijlessen en de dagvaardingen voor provinciale rechtbanken. De koloniën moe ten ook een veer laten. De lening aan Ke nya wordt met 1 miljoen pond sterling ver minderd. Ook sommige sociale maatregelen voor de koloniën en plannen voor economi sche ontwikkeling worden aangetast. De grootste besparing levert de defen sie op, namelijk 50,5 miljoen pond sterling. De kanselier werd hierover scherp aan de tand gevoeld door de oppositie. Het wordt namelijk in twijfel getrokken of dit wel echte bezuiniging is, want de defensiebe sparing wordt hoofdzakelijk verkregen door vermindering van de bestaande stra tegische réserve-voorraden en kan daarom in de toekomst niet worden herhaald. Mac Millan gaf dit toe. Een deel van deze voorraden was aanvankelijk aangelegd voor het geval van een atoomoorlog. De H-bom maakt echter ook deze voorraden praktisch waardeloos en daarom overbo dig. Degenen, die een H-bomaanval overle ven, zullen de oorlog niet lang kunnen voortzetten, zodat de strategische reserve- voorraden belangrijk kunnen worden inge krompen. Een deel van het materiaal, dat oorspron kelijk bestemd was voor opslag, komt nu bovendien vrij voor export. De leider der liberalen, Clement Davies, eiste drastischer reducties in het defensie programma. Wat is 50 miljoen op een to taal aan militaire uitgaven van 1500 mil joen pond sterling?, zo riep hij uit. De notering van het pond sterling stond gisteren lager dan in tien maanden het geval is geweest. Dit probleem kan niet worden opgelost door kleingeestige bespa ring op schoolmaaltijden, merkte Harold Wilson, onder toejuiching van de oppositie, op. De Britse regering hoopt mettertijd in grijpend op de defensie te bezuinigen, o.a. PARIJS (Reuter) De Franse regering van premier Guy Mollet heeft dinsdag tweemaal het vertrouwen van de Natio nale Vergadering verkregen inzake een aanvullende begroting voor 1956. Eerst verkreeg hij het vertrouwen van het parlement op een artikel van het be- grotingsontwerp, waarin een belasting wordt ingesteld op wegtransport, teneinde de staatsspoorwegen in staat te stellen hun vrachtprijzen te verhogen zonder klanten te verliezen aan het wegtransport. Men verwacht dat deze belasting ongeveer 20 miljard frank per jaar zal opbrengen. Dit artikel werd met 275 tegen 121 stemmen goedgekeurd. Daarna werd de aanvullende begroting als geheel met 325 stemmen tegen 80 goed gekeurd. Deze aanvullende begroting om vat een bedrag van 162 miljard frank. Verder heeft premier Mollet dinsdag nog tweemaal de vertrouwenskwestie gesteld met betrekking tot het wetsontwerp be treffende hogere ouderdomspensioenen, die hogere belastingen vereisen. De Assemblée zal zich vandaag hierover uitspreken. Leerlingen van een nijverheidsschool in Grootebroek bezig aan de praktijk van het metselaarsvak onder het critisch oog van hun meester. Twee woonhuizen staan op hun programma. door algehele afschaffing van de militaire dienstplicht, zo mogelijk over twee jaar, als zich voldoende vrijwilligers melden. Maar structuurwijziging op het gebied van de defensie zal slechts geleidelijk in overleg met de N.A.V.O. en het Gemenebest tot stand kunnen worden gebracht. DIEPPE (AFP) De politie van Dieppe stelt een onderzoek in naar de geheimzin nige verdwijning van een Nederlandse ma gazijnmeester, A. M. de H., woonachtig te Rotterdam. Op vijftien juni was deze in gezelschap van een chauffeur in een vrachtauto in Dieppe aangekomen voor het afleveren van goederen, die moesten worden verscheept. Dezelfde avond vertrok de chauffeur alleen naar Rotterdam. Van De H. heeft men niets meer vernomen. Deze had 1.600 gulden bij zich. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen. Koning Ibn Saud van Saoedie-Arabië zal op 7 augustus in Djakarta arriveren om op 17 augustus de Indonesische viering van onafhankelijkheidsdag bij te wonen. De koning zal door veertig adviseurs en leden van de hofhouding vergezeld worden. De Eerste Kamer heeft gisteren het wets ontwerp voor een nieuwe regeling van de concurrentie behandeld. Door deze wet krijgt de minister van Economische Zaken de bevoegdheid afspraken van ondernemers te verbieden die de concurrentie uitscha kelen en de prikkel tot kwaliteitsverbete ring en prijsverlaging verloren doet gaan. De wet zal niet in werking treden voordat er een onafhankelijk rechterlijk college is waarbij de ondernemers in beroep kunnen gaan tegen besluiten van de minister. Omdat de heer Hellema (A.R.) in de wet een overheidsdirigisme zag dat hem allerminst aanlokte wilde hij de behande ling van het wetsontwerp uitstellen totdat de beroepsregeling tot stand is gekomen. Om dezelfde reden meende de heer Molenaar (V.V.D.) dat de Tweede Ka mer het wetsontwerp niet had moeten aannemen. Hij aarzelde er voor te stem men wegens de bevoegdheden die de minis ter zich aanmeet. Ook de heer R e g o u t (K.V.P.) had cri tiek, maar zijn partijgenoot de heer Van Lieshout vond de wet juist goed om ons economisch stelsel gezond te houden. De heer Vixseboxse (C.H.U.) vond de wet in de lijn van de economische ont wikkeling noodzakelijk vanwege de ge varen die de grote kartels opleveren voor de democratische stoot. De heer Oosterhuis (P. v. d. A.) juichte de wet toe en de heer Branden burg (C.P.N.) was er niet tegen. Vandaag antwoordt minister Zijlstra. Belasting van overheidsbedrijven Met algemene stemmen heeft de Eerste Kamer het wetsontwerp aangenomen om voortaan belasting te heffen van over heidsbedrijven, die in concurrentie treden met een particulier bedrijf. De heer Po 11 erna (C.H.U.) vond het wetsontwerp voortreffelijk, maar hij be treurde het, evenals de heer DeVosvan S t e e n w ij k (V.V.D.) dat in de Tweede Kamer het amendement van de heer Hof- stra was verworpen. Hij achtte het ver keerd, dat de girodienst wel was vrijge steld. Staatssecretaris dr. Van den Berge antwoordde dat de girodienst voornamelijk kleine overschrijvingen behandelt, waar voor bij de particuliere banken geen be langstelling bestaat. Daarom is de giro vrij gesteld. Bij de algehele belastingherziening zal worden bekeken, of vanwege de sociale functie zowel overheidsbouwkassen als particuliere bouwkassen al of niet moeten worden belast. Successiewet Voorts heeft de Eerste Kamer gedebat teerd over de nieuwe Successiewet, die onder meer een aanzienlijke verhoging van de vrijgestelde bedragen inhoudt. De nieuwe wet noemde de heer Molenaar (V.V.D.) bijna over de gehele lijn een ver betering. Hij drong aan op verlaging van de erfenisbelasting voor echtgenoot en kin deren. Voor de erfgenamen in de niet-directe lijn pleitte de heer Teulings (K.V.P.) omdat in de tarieven voor deze groep geen rekening is gehouden met de waardedaling van het geld. Als te zijner tijd het tarief wordt herzien zal men daarvan niet moe ten uitgaan van de wet van 1956, maar van de tarieven van 1940. Ofschoon hij ook critiek had, betuigde de heer Po 11 erna (C.H.U.) toch waar dering voor de vele verbeteringen. Vandaag antwoordt de staatssecretaris van Financiën. Met de aantekening dat alleen de leden van de C.H.U. geacht wilden worden tegen te hebben gestemd, werd het wetsontwerp aangenomen tot modernisering van de or ganisatie van de rechterlijke macht, ge paard gaande met een betere opleiding van jonge juristen. Voorts werd zonder hoofdelijke stem ming het wetsontwerp aangenomen tot wij ziging van de grenzen der gemeenten Does burg, Angerlo en Rheden, alsmede het wetsontwerp tot wijziging van de grenzen tussen de gemeenen Lemsterland, Kuinre, Blankenham, Blokzijl en Vollenhove ener zijds en het openbaar lichaam de Noord- Oostelijke Polder anderzijds. Te Sneek zijn drie personen ernstig en vier personen licht gewond bij een botsing tussen een personenauto, bestuurd door de heer P. A. uit Sneek en een autobus van de Nederlandse Tramwegmaatschappij met zestien passagiers, bestuurd door de chauf feur J. D. De personenauto, die de rijksweg nr. 43 vanuit een zijweg in de richting Sneek wilde oversteken, werd door de bus, die met een snelheid van ongeveer 75 km per uur uit de richting Heerenveen nader de, geramd. De stuurinrichting van de autobus raakte onklaar en het linker voorwiel werd ontzet, waardoor de bus met grote snelheid naar de linkerkant het rijwielpad opreed en door een dichte haag in de daarachter ge legen bermsloot kwam. Zeven gewonden werden door een viertal doktoren en de ijlings toegeschoten Rode- Kruis-colonne onderzocht en naar het zie kenhuis overgebracht, waar vier hunner, na verbonden te zijn, weer naar huis kon den gaan. De 78-jarige mevr. A. P. B. uit Sneek liep zware verwondingen aan het gelaat op; de 52-jarige mevr. B. van L. uit Rotterdam kreeg een hersenschudding en de 38-jarige mevr. N. H. uit Steenwijk brak een been. De chauffeur en de bestuurder der perso nenauto kwamen met de schrik vrij. De autobus was binnen geheel vernield, ter wijl de voorkant der personenauto flink beschadigd werd. Stalin-fabriek herdoopt MOSKOU (United Press) De grootste fabriek in Moskou, de automobielfabriek „Josef Stalin" is op besluit van het cen traal comité van de communistische partij en de ministerraad van de Sovjet-Unie her doopt. De fabriek draagt thans de naam van Lichatsjev, ter nagedachtenis van de Russische minister van Vervoer, die deze week is overleden. Het beklag van mcj. Pino, die zich tot de Hoge Raad had gewend omdat de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank geen strafvervolging heeft ingesteld tegen de burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking, is door de Hoge Raad afge wezen. De raadsman van mej. Pino, mr. G. ter Laan te Utrecht, heeft nog niet uitge maakt wat hij na deze afwijzende be schikking zal gaan doen. Hy heeft de uit voerige stukken nog niet bestudeerd. In elk geval staat nog altijd een weg open van een civiele procedure, zo verklaar de hij. Na een reis van twee maan den door Equatoriaal Afrika is dr. A. Melchior, de bekende Haarlemse gynaecoloog, wal visvaarder, wereldreiziger en tekenaar weer in de Spaarne- stad teruggekeerd. Hij reisde ditmaal als gast van de „Vlaamse Vriendenkring", een organisatie in Kongo, samen werkend met „Exploration du monde", een soort van Belgi sche volksuniversiteit, waar voor dr. Melchior lezingen over de walvisvaart heeft ge houden. Mevrouw Melchior vergezel de haar echtgenoot en ook zij was zeer enthousiast over deze reis. In Stanleystad aangekomen, wilde men het echtpaar deze stad laten bezichtigen, maar toen dr. Melchior zeide dat hij meer belangstelling had voor de Pygmeeën, werd direct aan deze wens voldaan waar voor een afstand van tweedui zend km per auto afgelegd moest worden. De heen- en terugreis naar Afrika maakten 3e heer en mevrouw Melchior oer vliegtuig en ook in het ■fongogebied werd telkens van 3e ene grote plaats naar de an dere gevlogen. In totaal werd in die twee maanden een af stand van 20.000 km per vlieg tuig afgelegd. Verder waren er overal auto's tot hun be schikking, zelfs voor het be zoek aan de Pygmeeën in het grote Ituri-woud. De Pyg meeën zijn, zoals bekend, dwergachtige mensen met een bruine huidskleur. Er zijn ver schillende stammen en in het Ituri-woud (Belgisch Kongo) leven zij in samenwerking met of zelfs ietwat in slavernij van de negers, aldus dr. Melchior. Zij zijn dè jagers van Kongo en met pijl en boog of met de speer, welke wapens ook van speelgoed-afmetingen zijn, trekken zij erop uit om zich zelf en de negers van vlees te voorzien. De negers zorgen op hun beurt weer voor zout, ijzer en dergelijke. De Pygmeeën in Equatoriaal Afrika kenmerken zich door een uiterst levendige mimiek en zijn in al hun gebaren zeer bewegelijk. Bijzonder interessant was een bezoek aan het Albertpark bij het Edwardmeer, een nog volkomen ongerept natuurre servaat dat even groot is als Nederland en België tezamen. Het lange, droge gras, dat daar niet zoals elders wordt weg gebrand, maakt het de leeuwen gemakkelijk, hun prooi te be sluipen. Het gevolg daarvan is dat men er steeds minder antilopen vindt maar ook een gestaag toenemend aantal leeuwen. De twee tekeningen bij dit interview zijn door dr. Mel chior gemaakt in het gebied van de dwergmensen. De eerste stelt voor een neger met twee Pygmeeën, de tweede een Pygmeeënhut in het Ituri-woud. De geneeskundige dienst functioneert in Kongo uitste kend en kan vergeleken wor den met die van ons vroegere Nederlar.ds-Indië. Er zijn uit stekend geoutilleerde „zwarte" ziekenhuizen, waar de negers alle verpleging gratis kunnen krijgen. Het rassenprobleem treedt in Kongo nog niet scherp naar voren. Ir. Fran- Kongo hebben de negers ook Franse burgerrechten en krij gen zij kindertoeslag. Voor deze kinderbijslag kopen zij een vrouw en als deze voor nog meer kindertoeslag heeft ge zorgd, kopen zij er weer een nieuwe bij. De prijzen voor vrouwen stijgen hierdoor aan zienlijk. De geestelijkheid trekt hiertegen hevig van leer, maar de vrouwenkoop gaat rustig door. Er is een grote, actieve katholieke missie in Kongo en er zijn ook tal van scholen. Toch is de bekering tot het Christendom bij deze negers min of meer oppervlakkig, want in wezen begrijpen velen er het ware nog niet van, zo neert dr. Melchior. Vooral het gebod der naastenliefde is voor hen moeilijk te begrijpen. De natuur in de Kongo is zeer mooi. Het gebied bestaat uit een centrale vlakte om geven door bergland, waarin zeer veel mineralen voorko men. Vooral het merengebied is rijk aan natuurschoon en doet aan de Rivièra denken, met een bijna subtropisch kli maat. Er valt echter vrij veel regen en de wegen zijn dan ook vaak moeilijk begaanbaar door de dikke modderbrei. Ook de heer en mevrouw Melchior ondervonden daar last van tij dens een tocht over een afstand van 50 km, waar zij per auto maar liefst vier uur over deden. Tenslotte moesten door de „Vlaamse Vriendenkring" nog drie auto's gecharterd worden, omdat hun wagen in de modder was blijven steken. Overigens zijn de wegen beter dan in Oost-Afrika, ook al vinden wij ze volgens onze Hollandse begrippen nog niet best. Dr. Melchior zal over zijn ervaringen in Kongo waar schijnlijk te zijner tijd wel enige lezingen geven. Hij over weegt ook, er een boek over te schrijven, maar dit is voorlopig nog toekomstmuziek. De afwijzing van het beklag van mej. Pino is geformuleerd in een beschikking van de Hoge Raad, die in raadkamer ge nomen werd. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad brengt ter voorbereiding van zulk een beschikking een conclusie uit, die de strekking heeft van een advies. Het be klag is overeenkomstig deze conclusie van de advocaat-generaal mr. Langemeijer on gegrond verklaard. De Hoge Raad stelt voorop, dat hij volgens de wet onbevoegd is voor wat betreft het door mej. Pino mede gedaan beklag over beweerde beledi ging van haarzelf en van de Joodse volks groep en alleen bevoegd voor wat aangaat de arrestatie en uitlevering aan de S.D. van het gezin Pino. Bij de beoordeling van dit laatste neemt de Raad veronderstellenderwijs als uit gangspunt de juistheid van het door de verzoekster gestelde. Daartoe behoort dat mr. Schokking in de mening heeft ver keerd, dat hem een valstrik werd gespan nen en behoort ook een wijze van doen van het echtpaar Pino, die deze mening hoezeer zij achteraf onjuist is gebleken naar het oordeel van de Hoge Raad, ver klaarbaar maakte. De Hoge Raad acht mede van belang de wijze waarop mr. Schokking vooraf uit 's Gravenzande was heengegaan, de in lichtingen die hem omtrent de beide veld wachters te Hazerswoude waren verstrekt en de aanwezigheid, toen reeds, in die ge meente van een groot aantal onderduikers. De Hoge Raad acht het zeer waarschijnlijk, dat, indien over de vervolging kort na de bevrijding zou zijn beslist, met ditzelfde beeld van de feiten voor ogen, het niet tot vervolging zou zijn gekomen. Het vervol gingsbeleid bij de bijzondere rechtspleging is toch overwegend zo geweest, dat bij falen in een bepaald geval van personen, aan wier goed vaderlandse gezindheid overigens niet viel te twijfelen, vervolging is achterwege gelaten, ook wanneer de ge volgen van dit falen zeer ernstig waren. Nu hierbij komt, dat inmiddels zo lange tijd is verlopen, oordeelt de Hoge Raad, dat zeker geen reden voor vervolging meer bestaat. Uit het verslag van de advocaat-generaal zij nog vermeld, dat deze opmerkte, dat de eer van de familie Pino niet in geding is, zodat dit punt ook niet ziidelings voor de vervolging van het feit der arrestatie en uitlevering van belang is. De noodlottige afloop sluit elke veronderstelling in hun nadeel uit. Hun gedrag, waardoor zij hun gastheer Slui hebben gedekt, verdient zelfs grote eerbied. Ook mr. Schokking heeft achteraf hun goede trouw niet in twijfel getrokken. Redsf— beloond. Toen vorig jaar de 15- jarige Maria Waterreus te Rotterdam in Scheveningen aan het zwemmen was, zag zij een jongetje in het water drijven. Ondanks de sterke zuiging van de zee slaagde zij er in het ventje op het droge te brengen, waar het na enige tijd tot bewustzijn werd ge bracht. Het Carnegie Heldenfonds heeft de jeugdige redster beloond met een pols horloge met inscriptie.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11