„Sampiero Corso", een opera van Henri Tomasi AAMBEIEN PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR Wereldnieuws Zomerconcert van het N.Ph.O. onder Israëlische dirigent Radio geeft donderdag Chefarine „4" doet wonderen NAAIMACHINES Doek van G. Honthorst te Delft ontdekt Tentoonstellingen in Stedelijk Museum och ió het zo J WOENSDAG 27 JUNI 1956 HOLLAND FESTIVAL Texelse raad bezorgd over situatie toeristenverkeer Blindengeleidehonden Slik dit tabletje stil de pijn en HEMOTABS Lyceumleerling en rector te gast op vliegbasis Vijfjarig jongetje in bad Beusichem verdronken Op afbetaling gekocht en niet betaald ZIJDE SCHELP 2 De te Marseille uit Corsicaanse ouders geboren Henri Tomasi heeft tot nog toe groter bekendheid verworven als dirigent dan als componist, althans hier in Neder land, waar men hem heeft leren waarderen als een briljant en meesterlijk orkestleider. Als componist (hij verwierf de „Prix de Rome" in 1927) begint hij nu ook op de voorgrond te komen. In ons land was het Eduard Flipse die zich voor zijn werk in teresseerde en reeds twee van zijn opera's, „Miquel Manara" en „L'Atlantide" in con- certvorm lanceerde. Verleden week ging in Rouen de première van Tomasi's „Le Triomphe de Jeanne d'Arc", nadat een goede maand geleden, op het Festival van Bordeaux, zijn „Sampiero Corso" gecreëerd werd. Dit laatste werk werd nu ook deze dinsdagavond, als onderdeel van het Hol land Festival, onder leiding van de compo nist, in de Amsterdamse Stadsschouwburg vertoond. De Nederlandse Opera had bo vendien beslag kunnen leggen op de regis seur Roger Lalan- de, die de première in Bordeaux mon teerde, alsook op de Australische tenor Ken Neate die er de hoofdrol vervulde. Tevens werden voor de zes opvoeringen tijdens het Holland Festival de décors en costumes, die Roger Bezombes voor het Théatre Municipal de Bordeaux maakte, welwil lend ter beschikking gesteld. „Sampiero Corso", de hoofdfiguur van Tomasi's „opéra lyrique et choréogra- phique" is een historische Corsicaanse vrij heidsheld uit de 16e eeuw, die in de strijd om het bezit van het eiland tussen Frank rijk en de Genuezen, aan Franse zijde stond. Verraden door zijn vrouw, bracht hij deze door wurging om het leven. Hij zelf stierf door moordenaarshand. Deze gegevens zijn in het werk zo sum mier mogelijk behandeld. De intrige voor zover men van een intrige kan spre ken is uiterst zwak. Dit maakt dan ook dat er in deze „lyrische en choreografische opera" geen spanning komt. Het is een reeks episoden die als het ware los van elkaar staan. Het laatste tafereel lijkt mij „des Pudels Kern" te bevatten. Het is een folkloristische dodenhulde, een „vocero", gepaard aan een Corsicaanse dodendans van Moorse oorsprong. Zowel de tekst dichter, de Corsicaanse muziekcriticus Ra fael Cuttoli, als de componist hebben hier blijkbaar een oeroud karakteristiek gebruik dat nagenoeg uitgestorven is, willen vast leggen zoals het uit hun herinnering en in hun fantasie leefde, en zij gaven er een uitbreiding aan, die buiten alle proporties van het stuk kwam te staan. Uit folkloris tisch oogpunt kan men er respect voor heb ben, maar dan los gezien van de opera, waarvan het slechts een illustratief mo ment is zonder actie: hoogstens een apo théose. Dit is echter niet het enige moment in het werk waar de Corsicaanse folklore als pittoresk element buiten verhouding tot de dramatische actie toegepast is. Het werk begint al direct met een Saltarelle en in het tweede bedrijf is een krijgsdans inge last die achttien minuten duurt. Dit alles maakt, dat de bijkomstigheden de hoofd zaak overwoekeren, te meer daar de intrige zo onbeduidend is. En zo gaat de nadruk liggen op het kijkspel, ten koste van wat op het toneel om 't even of het een ge- ADVERTENT1E De hoveling boog en zei: „Sire Zit nou toch niet langer te miere(n) Met een inktpot en pen; Ga naar DANTUMA en Koop een vulpen. Die zal U pleziere(n)!" HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Vrouwenkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33—12.40 Voor de boeren). 12.55 Re portage. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Pianorecital. 13.45 Platen. 14.00 Repor tage. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.40 Vocaal ensemble. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Kamermuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Platen. 18.00 Politiekapel en solist. 18.30 Friese uit zending. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspec tief. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio vossenjacht. 21.30 Platen. 21.45 Idem. 22.20 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kook- praatje. 11.15 Omroep-orkest. 12.00 Piano en orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Platen. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Proma- nade-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Altviool en piano. 14.30 Klaver Vier, hoorspel, 15.05 Pla ten. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de Wereld: Internationale tech nische hulp aan tot ontwikkeling te brengen gebieden. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.30 Tenniskampioenschappen Wimbledon. 18,40 Gesproken brief uit Londen. 18.45 Ge varieerd programma. 19.25 Jazzmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Holland Festival 1956: Fidelio, opera. (In de pauze: pl.m. 21.1521.40 De fluit-taal van La Gomera, causerie). 22.40 Radiojournaal. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen en actualiteiten of platen. 23.2524.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., A.V.R.O.) 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Proef- parlement, een documentair programma. 21.30 —22.00 Gedeelten uit Italiaanse zang- en muziekfilms van de laatste jaren. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Pla ten. 15.00 Kamermuziek. 16.02 Orkestcon cert. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Kinderliederen. 18.30 Voor d- soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Reportage. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Platen. 20.10 Klankbeeld 20.40 Verzoekpro gramma. (Om 21.20 Muzikale causerie). 21.30 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermu ziek. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. sproken of gezongen drama geldt de hoofdzaak dient te zijn. Henri Tomasi heeft in de „Revue musi- caie" een artikel geschreven (het werd in het programma van de Nederlandse Opera afgedrukt) waarin hij zijn ideeën over het componeren van een opera uiteenzet. Men kan het daar volkomen mee eens zijn. Maar waar hij zegt: „Het is altijd gevaarlijk in de opera verschillende genres te vermen gen" wijst hij in feite op een zwak punt in zijn eigen werk. En bij alle behartenswaar- dige dingen die hij als axioma stelt, ver geet hij er een van hoofdzakelijk belang: de spankracht der intrige en der psycho logische uitdieping. Men bezorge Tomasi een goed libretto en hij zal er, blijkens menige effectrijke vocale passage in „Sam piero Corso", ongetwijfeld een opera van maken die inslaat. Hij schrijft bovendien uitstekend voor orkest. De wijze waarop hij de rol van de „vocéatrice" (indrukwek kend vertolkt door Mimi Aarden) compo neerde, geheel in de geest van de originele Corsicaanse „Vocero's", waarvan ik er ter vergelijking enkele op nageslagen heb, is, op zichzelf genomen, uiterst merkwaardig. En zo zijn ook de partijen van Sampiero, van diens vrouw Vannina en van de Ge- nueese gezant Ombrone, geheel geschoeid op de maat die bij het publiek allicht in slaat, omdat zij aan bepaalde vocale eisen voldoen. Zij hadden in Ken Neate een zeldzaam glansrijke tenor in Uta Graf die er zich prachtig in manifesteerde in de als steeds markant zingende Scipio Colombo een stel vertolkers van uitzonder lijk gehalte, als men het ten minste met hun dictie niet al te nauw neemt. Het koor van Henk van Wielink hand haafde zijn voorname reputatie en het Bal let van de Nederlandse Opera deed zijn uiterste best om de choreographie van Frangoise Adret binnen de beschikbare ruimte aannemelijk uit te voeren; wat een hachelijk geval leek. Tenslotte dient ge zegd. dat Henri Tomasi uit het orkest de muzikale vonken deed spatten van zijn vurig temperament. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE T egen pijnen en gr iep. Geschikt voor de gevoeligste moag, Vant die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. In het afgelopen weekeinde heeft de Duitse verkeerspolitie het snelverkeer op de grote autoweg van Bonn naar het Ruhrg ebied voor het eerst gecontroleerd vanuit een helikopter. De bemanning had via een speciale radio-verbinding voortdurend contact met de politie op de grond. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr.181, Tel. 14444 De gemeenteraad van Texel heeft in een telegram aan de minister van Verkeer en Waterstaat zijn bezorgdheid uitgesproken over wat de raad noemt „de verkeerssi tuatie Oude Schild-Den Helder". De raad vreest grote moeilijkheden bij het verwer ken van het toeristenverkeer. Sinds de Rijkswaterstaat aan de Texelse Stoombootmaatschappij een aanlegsteiger heeft toegewezen in de mond van de ha ven van Oude Schild en het lossen en laden in de haven zelf de maatschappij werd ver boden, is het verkeer tussen Texel en Den Helder, grotendeels toeristenverkeer, ernstig gestagneerd, zo deelt men ons mede. Onlangs heeft zich op Texel een comité ge vormd, dat ijvert voor uitbreiding van de haven van Texel. Het Noordhollands Philharmonisch Or kest is dinsdagavond het zomerseizoen be gonnen met een concert, dat door de Is raëlische gastdirigent Arjé Zemanek geleid werd. De belangstelling voor dit concert was vrij groot, wat wel op rekening van de programmakeuze gesteld kan worden. De Maastrichtse pianist Jean Franssen had de vertolking van de solopartij van het populaire, maar technisch veeleisende Pianoconcert in bes, opus 23, van Tjaikofs- ky op zich genomen, een taak waarvoor de solist een zeer gunstige virtuoze dispositie bleek te bezitten. Vast vertrouwend op zijn pianistische capaciteiten wierp hij zich met een geestdriftige musiceervreugde op het concert en speelde «met een daverende, overbluffende klankrOnwillekeurig kwam het hoofdaccent van de vertolking hier mede op het virtuoze element te liggen en daardoor op de zwakke, met uiterlijke schittering overladen fragmenten van het concert. Maar men kon toch ook getroffen worden door de oasen van zuivere muziek, waarmede Jean Franssen een grotere muzi kale verdieping kon doen horen, met name in de cadens van het eerste deel en in het Andantino semplice, inderdaad een klin kende bevestiging van de zegswijze, dat eenvoud het kenmerk van het ware is. Jean Franssen heeft met zijn spel ontegen zeggelijk bewezen een pianist van formaat te zijn, een instrumentalist, die ons ver langend heeft gemaakt meer facetten van zijn kunnen te leren kennen. De dirigent Arjé Zemanek zorgde bij de uitvoering van het concert voor een goed aansluitende begeleiding. Een vertolking van het Concert voor strijkorkest opus 40 van een landgenoot van de dirigent, de componist Paul Ben-Chaim, diende als in leiding van de avond. Het werk bevat wel goede fragmenten, maar het heeft toch, al thans bij de uitvoering, te weinig gepro nonceerde gestalte en vorm en een te weinig gunstige verhouding der klank timbres om als een geslaagde compositie aanvaard te worden. Misschien zou een bewerking van het concert voor een sym fonisch bezet orkest meer klankreliëf mo gelijk maken. De vertolking gaf overigens niet de indruk, dat het orkest al geheel vertrouwd was met de klankentaai van Ben-Chaim en met de gestes van de met de linkerhand dirigerende aanvoerder. Met de uitvoering van de vriendelijk- blijde, intieme Zesde Symfonie (in C) van Franz Schubert kwam er echter een veel groter contact tussen de dirigent en het orkest. Dit bewerkte een voordracht, die uitmuntte door eenvoud, pittige ritmiek en mooie klank. Het werd een goed, verkwik kend besluit van dit eerste zomerconcert van ons orkest. Het volgende concert zal op dinsdag 3 juli gegeven worden. De diri gent Toon Verhey hoopt dan een geheel aan de componist Mendelssohn gewijd pro gramma uit te voeren. P. ZWAANSWIJK „Bespotting van Christus" De heer Leo Marchand, restaurateur van schilderijen te Dordrecht, heeft in het bezit van de oud-katholieke kerk aan het Ba- gijnhof te Delft een groot doek van de ze- ventiende-eeuwse Utrechtse schilder Ge rard van Honthorst ontdekt. Het doek meet ongeveer twee bij twee meter, is gesig neerd en gedateerd ,,G Honthorst 1638" en stelt voor: de bespotting van Christus. Het doek, dat zeer dringend restauratie behoeft, dateert uit de Utrechtse jaren van de schilder. Op het rechterplan is Christus afgebeeld. De kleren zijn Hem grotendeels van het lichaam gerukt, terwijl twee Ro meinse soldaten Hem de scherpe doornen kroon op het hoofd drukken. Tegenover hem, op het linkerplan van het doek, ziet men twee jongemannen. De een steekt de tong uit en de ander maakt het bekende vernederende gebaar met de uitgespreide vingers voor de neus. Een hond rukt ten slotte venijnig aan de nog weinige kleding, welke men de lijdende Christus heeft ge laten. Gerard van Honthorst, die op 4 Novem ber 1590 in Utrecht werd geboren, kreeg lessen in schilderen van Abraham Bloe- maert, ging op jeugdige leeftijd naar Italië, waar hij sterk onder de invloed raakte van Caravaggio, werkte in Rome en Florence en keerde in 1622 terug naar zijn geboorte stad. Hij genoot een grote bekendheid en werkte voor de Oranjes en de Engelse en Zweedse koningin. Gedurende geruime tijd woonde hij in Den Haag, waar hij mee werkte aan de versiering aan het paleis Huis ten Bosch. Bij het Koninklijk Nederlands Geleide hondenfonds zijn in 1955 114 aammagen voor een blindengeleidehond ingediend. Op 1 januari 1955 wachtten nog 68 aanvragen uit 1954 op afdoening. In 1955 ontving de Blindengeleidehondenschool, die me t het Koninklijk Nederlands Geleidehondenfonds één geheel vormt, 101 honden. Hiervan moesten er 27 wegens ongeschiktheid wor den afgekeurd. De belangstelling voor de school was •zeer groot. Niet alleen uit eigen land, maar ook ver over de grenzen kwamen de be zoekers. Zo werd de school bezocht door de directeur van de onlangs in West- Australië opgerichte opleidingsschool voor geleidehonden. ADVERTENTIE *n geheel nieuw middel tegen Hemotabs - een geheel nieuw middel tegen die p i j n 1 ij k e aambeien. Deze tabletjes zijn prettig en gemakkelijk in te nemen - gewoon maar slikken met een beetje water - en geven een weldadige verlichting bij die pijnlijke aanvallen. Ge bruik van zalf of zetpillen wordt hierbij overbodig. Hemotabs werken van binnen uit, doen de zwellingen slin ken en bevorderen de ge nezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend; herstellen de natuurlijke functies - zo belangrijk voor volkomen ge nezing en geven U langdurige vrijwaring van pijn. f 1.5.0 per volledige kuur. - Bij alle apothekers en drogisten. 'n Product van E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester. Op de vliegbasis Vonkel zijn de 16-jarige Klaas Zachariasse uit Goes, leerling van het christelijk lyceum in Goes, en de rector van het lyceum, dr. D. Barends, de gasten geweest van het 313de jachtvliegerssqua- dron. Klaas heeft in februari bij de vliegtuig- herkenningswedstrijden, uitgeschreven door het officiële orgaan van de lucht macht, de eerste prijs gewonnen. De vlie gers van het 313de squadron hebben hem uitgenodigd een dag door te brengen op de vliegbasis. Rector Barends werd mede uit genodigd omdat hij in de jaren 1925-1930 luitenant-vlieger is geweest op Soester- berg. Met een helikopter zijn de beide gasten gehaald en na het bezoek ook weer thuisgebracht. 7. Het vliegapparaat was nu volkomen uit zijn evenwicht geraakt. Het zwaaide en duikelde een paar maal door de lucht, om tenslotte ondersteooven op de schroef neer te komen. Deze ongewone landing liep nogal goed af, maar wat nu volgde, was voor de inzittenden lang geen pretje. De schroef, die nu het hele gewicht te tor sen kreeg, kon niet langer draaien, maar omdat de motor nog steeds aanstond, be gon de ton in razende vaart rond te wen telen, tot het Panda en Knutseleer groen en geel voor ogen werd. Zo trof de veld wachter hen aan. Hij stapte van zijn fiets en keek hoofdschuddend naar het rond- snorrende geval. „Tjonge jonge", mompel de hij, „nou gebruiken ze dat ding ook nog als draaimolen! Wat houden sommige lui er toch rare pleziertjes op na!" Maar Panda en de knutselaar hadden helemaal geen plezier in dat gedraai. Duizelig klem den zij zich vast en staarden met knippe rende ogen naar de tollende omgeving, die uit louter strepen en veldwachters scheen te bestaan. „Bah", bromde Knutseleer, „dit is een slechte demonstratie van mijn uit vinding. Dat dit nu juist moet gebeuren, nu een hele menigte staat toe te kijken!" In het Stedelijk Museum te Amsterdam vragen nog dirie tentoonstellingen onze aandacht. Ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van het NW is tot 10 juli de tentoonstelling „De kunstenaar als bond genoot. in de sociale strijd" te zien. Uiter aard bestaat zo'n tentoonstelling groten deels uit prenten, vervaardigd in allerlei vorm voor ruime verspreiding. Men maakt niet één mooie of als men wil interessante tekening of schildering om zich te verlus tigen dan toch eigenlijk aan de ellende van anderen of de smerigheden van een be paalde groep mensen in een decadente pe riode. Er wordt hier werk vertoond, dat met geen andere belangstelling is gemaakt dan die bij voorbeeld van de toerist vroeger voor Marseille's terecht opgeblazen haven kwartier. Om mezelf niet verdacht te ma ken zij terzijde vermeld, dat de Fransen zelf al sanering van plan waren, voor de Duitsers tot deze daad overgingen. Armoe de was in een bepaalde tijd wel pittoresk. Eerlijk gezegd vertrouw ik George Grosz' quasi hekelende werk -an de tijd na de eerste wereldoorlog nog minder. In staat tot iets positiefs, gelijk Dammer dat was in zijn schilderijen, zie ik hem niet. Een ont roerende mislukking is verder het schilde rij met de dode burgers en soldaten van de Fransman Luce, een eerlijk anarchist, die toch alleen als een eerlijk schilder van goede landschappen voor ons zal blijven voortleven. In de schoonste werken van de ook eerlijke Kathe KolTwitz en Frans Ma- sereel verbleken de tendentieuze bedoelin gen. Indien niet uit kunsthistorisch oogpunt bekeken is deze tentoonstelling voor mij niet veel interessanter dan de expositie van kunstwerken, die betrekking hebbend op sportmotieven, van de inzenders voor de kunstprijs voor de sport. Deze prijs werd uitgeloofd om de aandacht van de kunste naars te vestigen op de sport als gewichtig maatschappelijk verschijnsel en om te trachten de weerslag daarvan in de kunst èn ruimer èn beter van gehalte te doen worden. Uiteraard komt men hier dus al leen werk van tijdgenoten tegen, hetgeen een beperking van de gemiddelde kwali teit moest inhouden. De werkelijke kunstenaar is altijd ge ïnteresseerd in ieder maatschappelijk ver schijnsel. Eén onzer beste beeldhouwers van vandaag is prof. V. P. S. Esser en daar om kon hij de schepper zijn van een tref fend monument van Troelstra die zo belangrijk is geweest in de sociale strijd en thans de kunstprijs van dit jaar winnen. Het is de moeite waard naast zijn bekroon de beeldje ook de andere honkbalspelers van zijn hand te gaan bekijken. Er is hier trouwens meer de moeite van het bekijken waard. Het vervelende is slechts dat de anonimiteit van veel inzenders hier niet is opgeheven. Een enkele als Groenestein, met een draverij vertegenwoordigd, her kent men gemakkelijk. Of deze knappe schilder echter zo geïnteresseerd was in paarden als een Degas of Manet is voor mij de vraag. Zoals onder anderen Jan van Heel een speciale opdracht kreeg als on derdeel van deze actie voor belangstelling van kunstenaars voor de sport, stelde Groenestein zich zelf vermoedelijk een op dracht om mee te dingen naar de ingestelde kunstprijs. Zo zijn er zeker ook nog an deren hier vertegenwoordigd. Men moet dus wel erkennen dat de op drachten aan de kunstenaars, door hen zelf of anderen, een ander uitgangs punt kunnen hebben dan die de op de N.V.V.-tentoonstelling vertegenwoordigde kunstenaars gesteld werden. Het belang rijkste voor mij blijft echter het aanvaar den van een opdracht, het zien van een opdracht in het kunstenaarsschap. En of die opdracht nu voldoende breed wordt ge zien door die Zweden, wier grafiek, aqua rellen en gouaches tot 16 juli eveneens in het Stedelijk Museum geexposeerd worden, betwijfel ik toch. Dit werk richt zich toch te zeer tot die kleine groep van gespecia- liseerden, die het verstaan iets te lezen in het pure spel van vormpjes, kleurtjes en lijntjes van individuen, die weiswaar hun ervaringen niet in een ivoren toren opslui ten, maar blijkbaar toch weinig contact behoeven met degenen, die in gewone hui zen leven. BOB BUYS De vijfjarige Jantje Vermeulen uit Culemborg is in het zwembad te Beusi chem verdronken. Het kereltje had zijn vader, die in dit bad badmeester is, een briefje overhandigd en viel. toen hij naar de wal terugkeerde, van de loopbrug af. Onmiddellijk werden reddingspogingen ondernomen, doch het kereltje werd niet meer opgehaald. De politie heeft lange tijd gedregd, maar het lijkje is nog niet ge vonden. Verheffing. Egypte en Tsjechoslowakije hebben besloten hun gezantschappen te verheffen tot de rang van ambassades. Hiertoe is besloten vanwege „de vriend schap en samenwerking", welke er tus sen beide landen bestaat. Opgeheven. De staat van beleg in Egypte is opgeheven. Maar in het grensgebied is hij met een jaar verlengd. Bewapening. Van de zijde van het Ameri kaanse ministerie van Defensie wordt verklaard, dat de door Groot-Brittannië ingevoerde bezuiniging op defensie gebied geen invloed zal hebben op de Britse bijdrage aan de NAVO. Men sprak de hoop uit, dat andere Europese NAVO-landen dit ter harte zullen nemen; men heeft de indruk dat vele landen geneigd zijn hun bijdragen voor de NAVO te verkleinen. Ontwapening. De ontwapeningscommissie van de UNO zal op 3 juli in het hoofd kwartier van deze organisatie bijeen komen ter bespreking van het rapport dat is opgesteld door de subcommissie over de recente besprekingen te Londen. Vertrouwen. Het Canadese Lagerhuis heeft een motie van wantrouwen der con servatieven, waarin onmiddellijke alge mene verkiezingen gevraagd werden, met 115 tegen 58 stemmen verworpen. Examen. Op Formosa zijn twee personen gearresteerd, die de antwoorden van een medisch examen tegen hoge prijs aan een zeventigtal studenten zouden heb ben verkocht. Een groot aantal artsen, die bij deze examenzwendel betrokken zouden zijn, is ondervraagd. Kraal. Meer dan tweeduizend negervrou wen zijn met haar kinderen uit de negerkraal van Evaton, bij Johannes burg, gevlucht om niet bij de daar steeds opnieuw uitbrekende gevechten te worden betrokken. De spanning in de kraal duurt nu reeds drie dagen. De negers zijn het oneens over de boycot van bussen, naar aanleiding van rassen scheiding. Tot dusverre zijn er vier doden gevallen. Lang. De beide huizen van het Ameri kaanse Congres hebben het wetsontwerp goedgekeurd betreffende de aanleg van een net van verkeerswegen voor snel verkeer van in totaal 41.000 mijl lengte. Dit net zal de Atlantische Oceaan met de Stille Oceaan verbinden en de Cana dese met de Mexicaanse grens. Het is het omvangrijkste programma voor de uitvoering van openbare werken in de geschiedenis van het land. Groot. Drie Amerikaanse astronomen heb ben na twintig jaar studie een rapport gepubliceerd waarin zij zeggen dat het heelal van een centraal punt uit groter wordt. Zij geloven dat de grootste af stand in het heelal ongeveer twee duizend miljoen lichtjaren moet zijn, maar geven toe dat er in deze schatting een marge van dertig percent moge lijk is. Gezien. De luchtvaartdeskundigen uit vijf entwintig landen, waaronder de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk, die op het ogenblik in de Sovjet-Unie vertoeven, hebben dinsdag een bezoek aan een vliegtuigfabriek ge bracht. Zij zagen onder andere elek tronische apparaten voor het richten van bommen, radarinstallaties, straal motoren en een aantal straalvliegtuigen in aanbouw Lunch. Oud-president Truman van de Ver enigde Staten en diens echtgenote heb ben dinsdag op Buckingham Palace ge luncht met koningin Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh. Koud hapje. Op 71 graden 11 minuten Noorderbreedte op het Noordkaap-pla teau zal volgende zomer het noorde lijkste restaurant ter wereld worden ge opend, aldus de Noorse toeristenbond. Een huis van 26.000, een televisietoestel van 1195 en voor ruim 1200 aan meube len, bekende de 25-jarige schilder A. de K. uit Gouda, voor de rechtbank te Rotterdam, op afbetaling gekocht te hebben, terwijl hij wel wist, dat hij deze schulden nooit zou kunnen voldoen. De vorige straffen wegens vermogens delicten van De K. hebben blijkbaar niet geholpen, zo zei de officier, die een flinke straf nu nodig vond. Zijn eis was een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De rechtbank deed meteen uit spraak en veroordeelde De K. tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek, waar van twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. r~ DE mededeling dat spinnen draden ver vaardigen, zou gevoegelijk achterwege kunnen blijven, evenals de toevoeging dat spinnen hiervan niet het monopolie be zitten, maar dit moeten delen met de lar ven van verscheiden soorten insecten, ivaarvan sommige soorten zelfs uitsteken de zijden draden maken, dienstig voor menselijk gebruik. Dat de spinnerij ook door weekdieren wordt beoefend, zal voor velen echter nieuw zijn. Op bijna alle warme kusten van de Middellandse Zee komt een merkwaardig schelpdier voor, dat met de Latijnse naam „pin na" wordt aangeduid en ge tooid is met de niet min der welluidende Nederlandse naam zijdeschelp. Dit bij zondere weekdier scheidt draden af om zich daarmee aan de rotsen on der water te kunnen vasthechten. Dit moge ons vreemd toeschijnen, maar in feite is een verankering door touwen niet vreemdsoortig er dan het vastmetselen, zo als vele schelpdieren doen. Ongewoon is het echter wèl, want de metseltechniek heeft onder water een veel grotere ver breiding dan de kunst van het spinnen. We geven het ogenblikkelijk toe. Maar goed, die zijdeschelp produceert enkelvoudige draden, die evenals bij het spinrag, een te gering weerstandsvermogen hebben. Daarom worden die draadjes tot samengestelde draden aaneengekleefd, waardoor een sterke vezel van aanzienlijk weerstandsvermogen wordt verkregen. Deze draad is zelfs zo sterk, dat de in heemse bevolking van Sicilië van deze zijdeachtige vezel èen mooie, stevige stof kan weven, die inderdaad wel wat op na tuurzijde lijkt en waarvan de natuurlijke kleur varieert van goudgeel tot roodbruin. Door verven worden de kleuren in het algemeen echter wat heller, vrolijker en levendiger gemaakt, wat ons van de Sici- lianen niet zal verbazen. Deze zijdeschelp wordt bij voorkeur in het najaar gevangen, bij eb, wanneer de dieren door de lage waterstand het ge makkelijkst bereikbaar zijn. In dit jaar getijde schijnen deze weekdieren namelijk sterkere vezels te produceren dan in andere seizoenen, een verschijnsel waarvoor men nog geen verklaring weet. Heeft men de zijdeschelp uit het wa ter opgevist en ontdaan van de vezels die de zijde zullen opleveren, dan wordt het dier weer in het water terugge plaatst, waar hij door hernieuwde pro- duktie van draden weer aan de rotsen vasthecht, als had geen mens in zijn leven ingegrepen. Zijn de draden geoogst, dan dienen de slijmerige vezels terdege gewassen te wor den, waarna al die omslachtige hande lingen moeten volgen die we ook van an dere textielvezels gewend zijn, zoals dro gen, rekken, karen, en noemt u verder maar op. Het resultaat is in de meeste gevallen een natuurzijden lap van uit stekende kwaliteit. En zij, die van con crete cijfers houden en plannen hebben hun bedrijf naar de Middellandse Zee te verplaatsen, mogen dan weten dat 1 pond draden ongeveer 100 gram zijde oplevert. Maar daar moeten héél wat zijdeschelpen voor geplukt worden. Het zou onachtzaam zijn in dit verband de techniek van de Ancylis te verzwijgen. Daarover morgen. (Nadruk verbodenH. PéTILLON

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2