Vergadering over verhoging van lonen en tarieven „DE SPAARNESTAD" 1 elastische tailleband ECHTE WALES ANTRACIET manorial Weg door Vijfhuizen veranderd in gapende kloof met bruggen TAXI 1 00 0 00 Verdachten van diefstallen uit geparkeerde auto's aangehouden Amsterdamse Beurs De situatie in het Haarlemse taxibedrijf Critiek op gemeentelijk vergunningsbeleid Doorberekening Burgerlijke Stand van Haarlem Burgemeester opent markt in Oud-Schoten E.H.B.O.-examen Examens ZANDVOORT Toch een sluitende begroting 1956 Meevallers dank zij belastinginkomsten Prof. dr. A. J. Rasker 25 jaar predikant Noordkaan binnenkort per auto bereikbaar m De nieuwe pan t a Ion met de Drie ernstig gewonden bij autobotsing te Amsterdam Weggelopen metselaars moeten terug naar hun patroons 'L rein reed op meikauto; chauffeur ernstig gewond Boekhouder leefde rijk van verduisterde 60.000 gulden Haagse jongeman verdacht van diefstal van auto Zandvoortse recherche verrichtte arrestaties Orgelbespeling door Albert de Klerk Concert in Openlucht theater op 5 juli Concert door „Arti et Religioni" WOENSDAG 27 JUNI 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT j Dinsdagavond hield de Federatie van Nederlandse Organisaties voor Personen vervoer (F.N.O.P.) afdeling Haarlem en Kennemerland, in een der zalen van café restaurant Brinkmann aan de Grote Markt te Haarlem een vergadering met het doel de betekenis en de consequenties van de onlangs door de landelijke looncommissie aan het college van rijksbemiddelaars t.er goedkeuring voorgelegde nieuwste loon- voorstellen voor huurauto- en taxichauf feurs nader onder de loep te nemen. In zijn openingswoord, waarin hij in het bijzonder de beide secretarissen van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transport- Ondernemingen, de heren mr. J. J. de Jongh en mr. J. W. Th. Cohen Stuart, wel kom heette, zeide de voorzitter, de heer A. de Jong, het te betreuren dat de belang stelling voor deze vergadering van de zijde der ondernemers zo gering was, waaruit de spreker toch wel een gebrek aan interesse voor de loon- en arbeidsvoorwaarden en de daarmede in nauw verband staande vervoerstarieven meende te moeten con stateren. De heer mr. J. J. de Jongh, secretaris van de K.N.V.T.O. en van de landelijke looncommissie, gaf hierna een uitvoerig overzicht van de na september 1955 plaats gevonden besprekingen betreffende de uit breiding van de z.g. secundaire arbeids voorwaarden zoals de vakantieregeling en de vakantietoeslag, de uitkering ineens over 1955, alsmede van een loonsverhoging in 1956 tot een maximum van 6%. Spreker zette uiteen om welke reden de organisa ties gemeend hebben de ondernemers af wijzend te moeten adviseren ten aanzien van een verruiming van de secundaire ar beidsvoorwaarden. Wat de uitkering van 3 over 1955 betreft, hierin werden de bedrijven geheel vrijgelaten. Geadviseerd werd echter deze uitkering alleen uit te betalen aan de werknemers die op 1 mei 1956 in dienst waren. Met betrekking tot de loonsverhoging in 1956 tot maximaal 6 °/o legde de heer De Jongh er de nadruk op, dat deze loonsver- hoginè slechts per bedrijfstak en na goed keuring van het college van rijksbemidde laars mag worden doorgevoerd. Voorts bracht spreker onder de aandacht dat bij een eventuele loonsverhoging van 3 °/o of minder de mogelijkheid bestaat dit door te berekenen in de tarieven. Deze tariefsver hogingen zullen voor Haarlem eerst ter goedkeuring aan burgemeester en wethou ders moeten worden voorgelegd. Aangezien ter vergadering slechts enkele ondernemers aanwezig waren, kon men niet tot voorstellen inzake een gewertste tariefsverhoging voor de taxi- en autover huurbedrijven komen. De twee aanwezige Heemsteedse ondernemers achtten een ver hoging van de taxi-tarieven met 0.05 per km met een minimum van 1.50 aller minst onredelijk. Ook de Haarlemse onder nemers verklaarden zich voor een door berekening van eventuele loonsverhogin gen in de tarieven. Zij zagen anders geen kans om in hun bedrijven tof een sluitende exploitatie te komen. Een Haarlemse on dernemer van blokband-taxi's was in dit verband allerminst te spreken over het huidige stelsel van vaste taxi-standplaatsen in Haarlem, waardoor volgens zijn zeggen per rit minstens 50 °/o aan z.g. lege kilo- ADVERTENTIE Reeds meer dan 50 jaar de Bougie voor iedere motor I nip... N.V. W i f I e.m Va n R ij n hAASLHMHtRWfO ifV- AÜSTfcRfiAM.W^ lU. 8621.1 II)NEN)r" HAARLEM, 26 juni 1956 ONDERTROUWD: 26 juni, Th. W. Drog- trop en E. M. Mes; F. S. Sival en M. J. H. van Keulen. GEHUWD: 26 juni, C. Joosten en M. Hei- liegers; F. W. V. Groot en W. A. Cassé; A. Spierdijk en M. C. Schoorl. BEVALLEN van een zoon: 25 juni, A. G. RondeGans; R. J. H. Hooij—Brok; E. M. van der HeijdenBottelier; S. van Dam Siebenga; 26 juni, G. M. de Jongvan dei- Horst; A. J. H. van der ToorenKuijper; A. M. Th. VoogesKlaren. BEVALLEN van een dochter: 21 juni, J. BogaartLammens; 23 juni, M. C. van Hees —van der Vlugt: 25 juni, I. J. F. Vel ting van der Meij; C. A. Doudart de la Grée— Nool. OVERLEDEN: 22 juni, C. Zwemmer—Ko per, 65 j., Gasthuisvest; S. W. Maathuis— Lohman, 91 j., Voorhelmstraat; 23 juni, M. E. C. W. Holst. 73 j.. Maerten - an Heemskerk straat: J. J. van Maanen, 88 j„ Meester Cor- nelisstraat; P. Spaargaren, 81 j., Kamper laan; 24 juni, R. de Jongh, 82 j., Witte Hee renstraat; A. Cornelissen, 78 j., Hagestraat; T. de HaanBeukenkamp, 81 j„ Maerten van Heemskerkstraat; 25 juni, W. A. Blomjous, 66 j., Doelstraat; H. Heijstek, 73 j„ Hazepaters- laan; E. KoetsierHeitman, 68 j., Perseus- straat; M. God vliet, 70 j., Gasthuisvest. meters wordt verreden, aangezien de chauffeurs op de terugrit naar hun stand plaats in Haarlem zo goed als nooit een klant „krijgen". Felle critiek uitte deze ondernemer ook op de zjjns inziens wille keurige verstrekking door de gemeente van chauffeursvergunningen, waardoor volgens spreker aan de zuivere taxi-onder nemingen grote schade wordt berokkend. „Het mag niet gebeuren dat de kruideniers- of slagersbediende, die overdag in de win kel heeft gestaan, des avonds als taxi chauffeur achter het stuur zit. Dit maakt het taxi-bedrijf in Haarlem nog zieker dan het al is," aldus de mening van deze spreker. Besloten werd het resultaat af te wach ten van een aan de leden te richten rond schrijven waarin de consequenties van een loonsverhoging tot 3% worden uiteen gezet in het bijzonder met betrekking tot de mogelijkheid van een verhoging der tarie ven. ADVERTENTIE Nog DRIE dagen VOOR3AARSPRIÏZEN „VICTORIOUS" en „SEVEN SISTERS" WALES zijn alleen verkrijgbaar bij: BRANDSTOFFENHANDEL FRIESE VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij viaduct) Telefoon 14164 en 13904 Naar wij vernemen zal de burgemeester van Haariem, mr. O. P. F. M. Cremers, aanstaande zaterdagmorgen de eerste weekmarkt in Oud-Schoten openen. Dit gebeurt om half tien in de Jan Luyken- straat achter de Sionskerk. Dinsdagavond werd in het gebouw van de Geneeskundige en Gezondheidsdienst door leden van de Haarlemse Reddings brigade examen afgelegd tot het behalen van het Eenheidsdiploma van de Konink lijke Nationale Bond voor Reddingswezen en EHBO „Het Oranje Kruis". Al de kandidaten slaagden, namelijk de dames. M, C. v. d. Ben-Lascaris, D. Brou wer, C. Kolk-Houben, W. van Tiel-Dijk- stra en A. E. J. Bosse, en de heren: N. T. de Haan, J. M. Jordan, P. Stokman, J. van Scheijen, H. van Turen en C. Vijhuizen; de twee laatste heren zijn verbonden aan de dienst Haven en Marktwezen in Haarlem. Door dokter D. Heymans werd het examen afgenomen. Haarlem. Geslaagd zijn voor het diploma A van het mulo-examen: E. de Vries, Bever wijk, J. P. van Weeren, Castricum, M. van Willigen en J. G. Koenderman, Velsen, G. Roos, Aalsmeer, J. W. Bouterse en K. F. Riet veld, Haarlemmermeer, J. S. de Nieuwe, G. van der Ree, C. F. J. Kuipers, J. J. Karsen- burg, H. B. Leene, C. E. W. Töning, D. Wil- ders, J. G. van der Werf, W. J. Schippers, J. H. Petrick, allen Haarlem. G. F. Verboog, T. G. Vos, G. M. van der Luit. Sassenheim. K. Vellekoop, A. J. van Heusen, H. Ohm, Bloe- mendaal, R J. Maartense, G. F. Bordes en A. van Zadel. Heemstede. Voor diploma B zijn geslaagd: R. J. Kap- teyn. Haarlemmermeer, G. de Jong, Bloe- mendaal, J. J. Stoffer, Velsen, J. L. van Epen, R. N. Top, A. M. Lubbers, Haarlem, F, C. M. Rosenhart, Heemstede, J. M. Kui ler en "J. de Niet, Beverwijk. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Kan- 'idaatsexamen Geneeskunde 2e eedeelte: H. Buitenhuis, J. Drukker. A. Klerk, J. P. Levendig, H. Premsela en mej. H. J. Th. Schlueter, allen te Amsterdam: B. Boode. Medan; mej. M. W. H. Bree. Naarden; E. J. Ph. Brommer, Alkmaar; mej. C. L. Ch. D. van Cappelle, Tandjong-Pandan: mej. A. G. van Doorn. Abcoude; B. J. N. Heems, Haar lem; mej. H. Jaarsma. Soerabaja; H. de Jong (cum laude), Hillegersberg: mei. J. G. Kop- ne, Deventer; Njo Tiong Hing, Semarane; M. Rosen. New York City; mej. K. Z. M. Szell, Boedapest. Amsterdam. Gemeente universiteit. Bevor derd tot doctor in de Politieke en Sociale Wetenschappen op proefschrift getiteld: .History of Newsletters in the Tndo-Pakistan Subcontinent" de heer A. S Khurshid, ge- Horen te Batala; tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op proefschrift: getiteld „Hoofd stuk 11 van het Handvest van de Verenigde Naties" de heer J. F. Engers, geboren te Am sterdam. Kandidaatsexamen Engels: mej. A. M. Degenhart, Haarlem; H. P. M. Beaumont, Geleen; L. F. Achterberg, Utrecht. Kandi daatsexamen Rechten: B. A. M. Vorst, P. Berkhouwer, E. Huber, allen te Amsterdam en J. J. Niehe, Bloemendaal. Bevorderd tot accountant: H. G. Gerrit sen en J Breukelaar, beiden te Amsterdam. Amsterdam. Vrije Universiteit. Kandidaats examen Economie: G. M. van Deelen, Den Haag; J. Guyt, Hilversum: P. de Groot, St. Jacobi-Parochie; B. F. J. Fritz. F. L. Bakker en Th. Leeuwis, allen Amsterdam. 's Gravenhage. Eerste gedeelte van het no tarieel examen: J. L. A. Wedemeyer, Rot terdam; A A. Schouw, Delft; J. J. de Die, Amstelveen. Groningen. Kandidaatsexamen Rechts geleerdheid: H. J. Rijtma, Rolde; N. Wijma, Buitenpost. Doctoraal examen Tandheelkun de (2e ged.): F J. M. Heijnens, Maastricht, Kandidaatsexamen Geneeskunde (2a): R. H. C. Glansbeek, E. F Kampman, D. H. Sipsma, W. A. Dankbaar, allen te Groningen; H. Schraffordt Koops, Leeuwarden; J. A. Hart- zuiker, Zwolle; F. S. Sjoerdsma, Enschede; mej. K. Moerbeek, Haarlem; mej. F. G. Zan- stra, Warffum; F. J. van IJzeren, Beetster- zwaag; H. A. Assen, Meppel. Doctoraal exa men: Wis- en Natuurkunde: Th. Holtwijk, Groningen. Kandidaatsexamen Wis- en Na tuurkunde (A): J. Boersma, Twijzelerheide (cum laude); idem (L): D. Andringa, Mus- selkanaal. In een uitvoerige brief hebben B. en W. van Zandvoort de raadsleden bericht, dat naar aanleiding van gemaakte opmer kingen door het College van Gedeputeerde Staten, het mogelijk is gebleken, door wij ziging van de gemeentebegroting voor het jaar 1956, deze alsnog sluitend te krijgen, iets waarover B. en W. hun grote vreugde uitspreken. De begroting vertoonde oorspronkelijk een tekort van f 110.445.Doordat sinds de vaststelling een aantal gegevens bekend werd, betreffende belangrijke bronnen van inkomsten, kon de raming van enige posten een niet onaanzienlijke verhoging onder gaan. De belangrijkste hiervan zijn: Compensatie-uitkering van het rijk we gens vermindering van de opbrengst van de hoofdsom personele belasting als gevolg van belastingverlaging f 16.845.opcen ten op deze belasting f 25.369.algemene uitkering uit het gemeentefonds f 11.993. voordelig verschil als gevolg van de invoe ring van de kleuteronderwijswet f 14.000. verhoging winst gasbedrijf f 6.000.en van het waterleidingbedrijf f 7.000.is totaal f 81.207.—. Behalve deze verhogingen aan inkomsten werden ook de geraamde uitgaven aan een nader onderzoek onderworpen en kon, voornamelijk als gevolg van gebrek aan personeel bij de dienst van publieke werken de raming van enkele posten lager worden gesteld. Tenslotte hebben Gedeputeerde Staten medegedeeld, dat op inwilliging van het verzoek van de raad, om verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds, weinig kans bestaat. Dit verzoek was n.l. niet gebaseerd op het verwachte begro tingstekort alleen, maar veel meer op de kapitaalslasten, voortvloeiende uit een aan tal noodzakelijke investeringen, die het budget der gemeente zeer ongunstig zouden beïnvloeden. Deze factoren zijn nog altijd aanwezig, zodat de basis niet aan het ver zoek is ontvallen. B. en W. achten het daarom noodzakelijk, voor het jaar 1957 wederom een verzoek van gelijke strekking te doen, daar de gevraagde verhoging dit jaar zeker niet zal worden toegekend. Donderdag 5 juli viert prof. dr. A. J. Rasker te Oegstgeest, kerkelijk hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden zijn zil veren ambtsjubileum als predikant in de Nederlands Hervormde Kerk. Prof dr. A. J. Rasker werd op 10 februari 1906 te Zwolle geboren en bezocht het Wil lem Lodewijkgymnasium te Groningen, waar hij ook aan de Rijksuniversiteit stu deerde en in 1935 bij wijlen prof. dr. W. J. Aalders op een proefschrift „De ethiek en het probleem van het boze" cum laude pro moveerde tot. doctor in de Godgeleerdheid. Nadat kandidaat Rasker in 1929 door het provinciaal kerkbestuur van Drente was togelaten studeerde hij in 1930 eerst nog enige tijd aan de universiteit te Zürich en werd hij op 5 juli 1931 door drs. J. Willem- ze van Groningen te Nieuw Buinen in Drente in het ambt bevestigd. Wegens zijn benoeming tot rector aan de Hogere Theolo gische School te Batavia, kreeg de jubilaris met ingang van 28 december 1938 eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus. Van mei 1942 tot september 1945 bracht dr. Rasker ruim drie jaar in Japanse inter neringskampen te Batavia en te Bandung door, waar hij mede heeft deelgenomen aan de geestelijke verzorging van de geïnter neerden. In oktober 1945 ging de jubilaris voor een half jaar naar Australië als gees telijk verzorger van de daarheen voor her stel van gezondheid geëvacueerde Neder- landers. Tevens werden daar toen door hem contacten gelegd met kerken, zen- dingsarbeid en theologische faculteiten ten behoeve van kerk, zending en theologisch onderwijs. Daarna was de jubilaris tot juni 1948 nog ruim twee jaar rector van de Hogere Theologische School te Djakarta. Na zijn repatriëring stelde dr. Rasker zich weer beroepbaar in de Nederlands Her vormde Kerk en deed op 18 september 1949 zijn intrede te Haarlem,waar hij werkzaam is geweest tot het najaar van 1954, toen hij in de vacature van prof. di\ G. Sevenster werd benoemd tot kerkelijk hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Prof. dr. Rasker doceert thans te Leiden geschiede nis van de Nederlands Hervoi'mde Kerk; bijbelse en practische theologie. Prof. dr. Rasker heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties vervuld en zit ting gehad in tal van colleges. Tijdens zijn verblijf in Indonesië was hij o.a. lid van het Zendingsnoodbestuur en na de oorlog lid van het bestuur van de Protestantse Kerk. Van 1953 tot 1954 was hij lid van het moderamen van de generale synode van de Nederlands Hervox-mde Kerk. Thans is hij nog lid van de Raad voor de Zending en van de Raad voor de Zaken van Kerk en Overheid der Ned. Herv. Kerk en sinds 1954 bovendien van de Raad voor de Zaken van Kerk en Theologie en lid van het cura- torium van de Zendings-hogeschool. Sinds het begin van dit jaar is hij lid van „Kerk en Vrede". Behalve zijn dissertatie verscheen verder nog van de hand van prof. dr. Rasker: De vrouw, haar plaats en roeping; Christelijke politiek; Gezondheid, gebed, genezing en verder nog tal van artikelen in binnen- en buitenlandse tijdschriften. Naar wij tenslotte nog vernemen, ligt het niet in de bedoeling van prof. dr. Ras ker om een herdenkingsrede uit te spreken. Wel zal hij zondag 1 juli in zijn eerste ge meente Nieuw Buinen in de morgendienst een preekbeurt vervullen. OSLO (United Press) De weg naar de Noordkaap, het noordelijkste punt van het Europese continent, zal zaterdag officieel geopend worden. Met de opening van deze weg van veertig kilometer lengte tussen het stadje Honningsvaag en het plateau van de Noordkaap zal een directe wegver binding tot stand gekomen zijn van de Noordkaap naar Gibraltar, de straat van Messina en Athene. De enige onderbre kingen in de verbinding te land zullen ge vormd worden door de Sont tussen Zwe den en Denemarken en de oversteek tussen de Deense eilanden Zealand en Funen. Met de opening van de weg naar de Noord kaap komen ook de plannen voor een in tercontinentale hoofdweg van de Noord kaap in Zuid-Afrika dichter bij verwezen lijking. ADVERTENTIE GIPAI1NTIIRD IN 17 LANOEN I •Voorzien von Lightning treksluitingl INLICHTINGEN EN FOLDERS: N.V. CONFECTIE INDUSTRIE DE VRIES 8. SUSAN AFDELING PUBLICITEIT NEW BELT, LUTMASTRAAT 181.183, AMSTERDAM De werkzaamheden, die zullen leiden tot de verfraaiing en de uitbreiding van Vijf huizen, gaan gestadig voort. Iedere dag is er drukte in het dorp van mensen, die het werk uitvoeren; ambtenaren van ge meente, PTT en PWN, dragen hun steentje bij en het geknor van de dragline ver mengt zich van 's morgens zeven uur tot 's avonds half zes met het geluid der af en aan rijdende zandauto's. Het zwaartepunt van de werkzaamheden ligt thans bij de riolering in het dorp zelf, namelijk het gedeelte van de Spieringweg tussen de Zwarteweg en het Witte Kruis- gebouw. De eens bestaande sloten zijn reeds geruime tijd volgestort met zand. Kort geleden heeft een dragline de weg weggegraven. Waar deze tot voor kort was, gaapt thans een ruim twee meter diepe vaart, met bruggen erover bij het post kantoor en de Nederlands Hervormde Kerk om deze plaatsen bereikbaar te maken. Dit diepe uitgraven was noodzakelijk omdat bij het begin van de werkzaamheden bleek, dat de weg rustte op een veenlaag, die geheel moet worden verwijderd om straks een goede ondergrond voor de nieuwe straat te krijgen. Het verkeer van de zandauto's en de bewoners, die hun huizen willen bereiken, Twee personen werden licht en drie zwaar gewond bij een botsing van een Volkswagenbusje met een personenauto op de Stadhouderskade te Amsterdam nabij het Oosteinde. In het busje bevonden zich acht inzittenden, in de personenauto twee. Volgens de politie gaf het busje, dat van het Oosteinde kwam, geen voorrang aan de personenauto. Tengevolge van de botsing kantelde de personenauto. De drie zwaar gewonden werden in een ziekenhuis te Amsterdam opgenomen. Negen Amsterdamse metselaars, die deze maand kwaad wegliepen,toen hun patroons hun mededeelden, dat z'\) niet langer zwarte lonen wilden betalen, zijn in een kort ge ding door de prosident van de Amster damse rechtbank naar deze werkgevers teruggezonden. Hij beval hen morgen het werk te her vatten en niet weer de dienstbetrekking in strijd met het Buitengewoon Besluit Ar beidsverhoudingen te verbreken op straffe van verbeurdverklaring van een dwangsom per dag van 15 voor iedere metselaar. Teneinde uitstel der hervatting van het werk te voorkomen, dat de metselaars mo gelijk zouden kunnen krijgen wanneer zij tegen deze beslissing hoger beroep zouden aantekenen, verklaarde de president het vonnis bij voorraad uitvoerbaar. Maandag diende het korte geding voor de president met negen weggelopen metse laars als gedaagden. Hun raadsman voerde toen aan, dat zijn cliënten met hun drie patroons een mondelinge overeenkomst hadden, volgens welke boven het werkelijk loon een percentage extra zou worden uit gekeerd. De advocaat achtte dit een een zijdige vei-breking van de afspraak. Te dien aanzien heeft de president, die van ochtend reeds uitspraak deed, als motive ring tot het vonnis vastgesteld, „dat de rechter geen bescherming kan verlenen aan loonafspraken voor zover die in strijd zijn met de wet en dus nietig". De president heeft tenslotte in zijn von nis nog bepaald, dat de metselaars de kos ten van dit korte geding zullen moeten be talen. Deze kosten zullen vermoedelijk enkele honderden guldens bedragen. Bij een door knipperlichten beveiligde overweg tussen Mantgum en Leeuwarden is de trein Staveren-Leeuwarden met volle vaart op een melkauto ingereden. De chauf feur van de auto werd zeer ernstig gewond in een van de Leeuwardense ziekenhuizen opgenomen. De melkwagen werd, evenals de trein, zwaar beschadigd. Twee passa giers liepen lichte verwondingen op. Het reizigersverkeer had ongeveer een half uur vertraging. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3 Nederl.'47 917/ifl 3 Nedl. 1962/'64 957/i0 957/I„ A. K. U 265% 267 Calvé Delft 334 336 Van Gelder Zonen 247 247 K. N. Hoogovens 323% 323% Nederl. Ford 417 418 N. Kabelfabriek 308 308 gew.Philips Gloeil. 303% 302 pref.Philips Gloeil. 180 180 Unilever 419 421 Wilton Fijenoord 310 Dordtsche Petx-ol. 808 819 Konkl. Petroleum 794 804% A'dam Rubber 98% 98% Holl. Amer. Lijn. 182% 182% N. Scheepv. Unie 169 ex-div. 173 Phs. van Ommer m 283 283 H. V. A 116 116 Verg. Deli Mijen 133 133 Amsterd. Bank 235 235 Ned. Handel Mij. 198! 198% Rotterd. Bank 210% 210% Twentsche Bank. 222 222 Anaconda Copper 73 73% Bethlehem Steel. 146% 150 U. S. Steel 55% 56% General Motors 44% 45 Shell Union 80% 80% 43% 44 geschiedt langs de berm aan de zuidooste lijke kant van de Spieringweg. Dit „voet pad", dat vóór de werkzaamheden reeds berucht was om de vele modderpoelen, is door het intensieve, verkeer en de regenval van de laatste dagen op verschillende plaatsen vrijwel onbegaanbaar. Wanneer het graafwerk van de eigenlijke weg is uitgevoerd, zal ook dit bei-mgedeelte ver dwijnen en worden uitgegraven. Hierna kan worden begonnen met het leggen van het riool. De Vijfhuizenaren dragen al deze lasten met opgewektheid. Het spreekwoord: ,,'t moet eerst slecht gaan, wil 't beter wor den", is in Vijfhuizen thans de meest ge bruikte zegswijze. Opzichter Staal, die het toezicht op de werkzaamheden houdt na mens de gemeente Haarlemmermeer, roemde de medewerking van de burgerij, die overal voortreffelijk is. Men heeft be grip voor hetgeen moet geschieden en tracht er op alle manieren aan mee te wer ken. Gratis parkeerplaats De huidige stand van het werk is er de oorzaak van, dat de Spieringweg ten zuid westen van de Zwarteweg in het geheel niet en ten noox-doosten alleen met grote moeite is te bereiken. De Zwarteweg zelf is daarom de gehele dag een gratis par keergelegenheid voor auto's, waarvan de bestuui'ders te voet verder gaan. Oorspronkelijk is het het plan geweest om eerst de nieuwe weg klaar te maken, zodat hierlangs het verkeer kon worden omgelegd. Door stagnatie in de aanvoer van het materiaal is dit echter niet moge lijk geweest. Om de werkzaamheden niet te vertragen, werd daarom begonnen met de riolering van de Spieringweg. Thans is het riool in de nieuwe weg gelegd. Ook is deze weg vrijwel geheel voorzien van een tijdelijk wegdek. Het is de bedoeling dat de Spieringweg ge heel wordt gereedgemaakt. Het water leidingbedrijf is reeds bezig hierin een nieuwe leiding te leggen en de riole ringswerkzaamheden vorderen ook. Daarna wordt hierop het definitieve wegdek gelegd, dat twaalf meter breed zal zijn (een rijweg van zes meter en aan beide kanten een trottoir). Tegelij kertijd zal de nieuwe weg door het tijdelijke wegdek voor het verkeer kunnen worden opengesteld. Wanneer de wegen in het dorp dan verder wor den afgesloten, is een verbinding met de Vijfhuizerdijk naar Haarlem moge lijk via de nieuwe weg, de noordooste lijke Spieringweg en de Zwarteweg. De rioleringswerkzaamheden zullen dan verder gaan in de Spieringweg tussen het Witte Kruisgebouw en de Vijfhuizerweg. Daarna komt de Vijfhuizerweg zelf aan de beurt en de oprit hiervan naar de Vijf huizerdijk. De beplanting van de wegen (op de trot toirs komen bomen te staan) en het aan brengen van de erfafscheidingen door ha gen zal vermoedelijk tot het volgend voor jaar moeten wachten. Wanneer de werk zaamheden zover zijn gevorderd, dat met het planten kan worden begonnen, is het hiervoor te laat in de tijd geworden. Twee jaar en zes maanden gevangenis straf heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage geëist tegen de 39-jarige boekhouder C. van B., die zoals de president zei: „Een half jaar lang had geleefd als de markies van Carabas en bar en boos met geld smeet, allemaal op kosten van die onschuldige duif". Met die duif bedoelde hij het gelijknamige mode magazijn in de Haagse binnenstad, waar Van B. op 1 augustus van het vorige jaar in dienst kwam en er in een half jaar ruim f 60.000 verduisterde. De boekhouder was pas enkele maanden terug in de maatschappij en solliciteerde bij het modemagazijn met valse getuig schriften, die hulpvaardig waren gemaakt door de garagehouder H. J. S. Deze „vrien dendienst" was het begin van een half jaar uitbundige geldsmijterij. Van B. be gon op grote schaal geld te verduisteren, in totaal een dikke halve ton. „Het is wel geen excuus", zei de boekhouder ter zit ting, „maar als zij bij De Duif mij hadden gecontroleerd, had het nooit kunnen ge beuren. Zij hebben mij nooit gecontro leerd". Van B. kocht eerst een niet te grote auto, daarna een dure Engelse en tenslotte nog een grote Amerikaanse. „Ik zal de aan kopen beneden de duizend gulden maar niet noemen", zei de president, „op de lijst staat toch nog genoeg, zoals een zeilboot, een concertmeubel, een televisie-apparaat, voor f 5000.aan meubilair, dure geschenken voor het echtpaar S., bij wie hjj in huis woonde. i Op 30 december hielden Van B. en het echtpaar S. een feestje, waarop de gasten „konden krijgen wat zij wilden". Het fuifje kostte meer dan duizend gulden. Van B. zei dat hij het had gedaan voor de familie S. en om groot te doen. „Ik kocht auto's, maar ik kan niet rijden. Ik kocht een zeilboot, maar kan niet zeilen", zei hij. De verdediger van Van B., mr. J. W. R. Sanders, zei in zijn pleidooi dat de familie S. een slechte invloed had gehad op Van B. De pleiter had berekend dat het mode magazijn een schade van f 21.000had, omdat zeer veel goederen teruggegeven waren. Hij vroeg clementie. Nachtelijke ruzie ADVERTENTIE Het maken van ruzie in het dorp der ge meente Bloemendaal heeft tot gevolg gehad de aanhouding van een tweeëntwintig- jarige Hagenaar, verdacht van diefstal van een auto, gepleegd in Den Haag. Een Bloemendaalse agent van politie was er vannacht om twee uur getuige van, dat een Bloemendaler en een jonge man ruzie maakten. Laatstgenoemde was in het bezit van een auto. Besloten werd de zaak op het bureau van politie nader uit te zoeken en toen kwam aan het licht, dat de jonge man, afkomstig uit Den Haag, niet de eige naar was van de auto. Een nader onder zoek wees uit, dat de auto dinsdagavond in Den Haag verdwenen was. De jonge Hagenaar is naar de Haagse politie over gebracht. Nrar Nieuw Guinea. Op 1 juli zullen te Hoofddorp als zendingsonderwijzer voor Nieuw Guinea worden afgevaardigd de heer en mevrouw D. KorenDijk. Door een surveillerende hoofdagent van politie werd in de nacht van zondag "op maandag te omstreeks kwart' over drie in een op de boulevard Barnaart te Zand voort staande auto een 26-jarige Amster dammer en diens 22-jarige verloofde aan getroffen, onder omstandigheden, die de argwaan van de politieman opwekten. Hij stelde daarop een onderzoek in, waarbij hij in de auto een aantal goederen, zoals ovex-als, aantrof, omtrent de herkomst waarvan de inzittenden van de auto geen bevredigende verklaring konden geven. Daarom werden zij door de politie man naar het bureau van politie te Zand voort overgebracht. Bij nader onderzoek bleken de in de auto aanwezige voorwerpen voor een gedeelte afkomstig te zijn van een in dezelfde nacht gepleegde diefstal in een te Bloemendaal geparkeerde auto. Tevens trof men in de auto een aantal voorwerpen aan, die bij WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE nxocaxnxxKOixcwxaocuxuwxuomxaxmxuxxxö De Haarlemse stadsorganist Albert de Klerk speelt donderdagmiddag 28 juni op het orgel van de Grote of St. Bavokerk het volgende program. 1. Toccata (in vijf delen), Georg Muffat; 2. Kerstlied, Louis Claude d'Aquin; .3. Psalm 116 „God heb j'- lief", Psalm 100 „Juicht, aarde, juicht alom den Heer!" Psalm 25 ,,'k Houd mijn ziel tot U geheven" Willem Vogel; 4. Allegro vivace, Louis Vierne; 5. Choral preludium per organum, Bob van Marken; 6. Fantasia g moll, Georg Ph. Telemann, bew. Jos. v. Amelsvoort; 7. Concerto in d., Antonio Vivaldi, bew. J. S. Bach. een aantal in de vorige nacht gepleegde diefstallen uit auto's op de boulevard te Zandvoort, waren ontvreemd. Bjj het verder door de recherche te Zandvoort ingestelde onderzoek kwam de politie tot de conclusie dat de man zich ook schuldig zou hebben gemaakt aan vele diefstallen uit geparkeerde auto's in andere gemeenten, waar bij letterlijk alles van zijn gading was. In een door hem speciaal te Amsterdam ge huurde kelder werd een autolading ge stolen voorwerpen, zoals reservewielen met banden, autoradio's en gereedschappen in beslag genomen. Een tweede Amsterdam mer werd inmiddels als verdacht van medeplichtigheid aangehouden en ingeslo ten. De door de Zandvoortse recherche aangehouden Amsterdammer en diens ver loofde zijn in Zandvoort ingesloten. Het onderzoek duurt nog steeds voort. Het concert dat het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest oorspronkelijk woens dagavond 20 juni in het Openluchttheater te Bloemendaal zou geven, is uitgesteld tot dondei-dagavond 5 juli, en niét tot 7 juli, zoals wij abusievelijk in ons blad van 20 juni vermeldden. Het Christelijk fanfarekorps „Arti et Religioni" geeft donderdagavond 28 juni om 8 uur in het Zaanenbos bij de Zaanen- laan een concert, waarbij de volgende wer ken zullen worden uitgevoerd: Vesperge zang van D. Bortniansky, de mars „Impe rial Echoes" van A. Safroni, de ouverture New Orleans van Meindert Boekei, de Engelse suite van G. Boedijn en de mars „Sons of the brave" van T. Bidgood. Na de pauze zullen ten gehore worden gebracht: de mars van het 12de regiment, „Tableau des Vosges" van M. Boekei, het gedicht Finlandia van J. Sibelius en de mars B.B. en C.F. van J. Ord Hume. Zaterdagavond 30 juni concei'teert „Arti et Religioni" in Dreefzicht.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3