Decorum Agenda voor Haarlem Jhr Tjarda van Starkenborgh Stachouwer gaat heen Zuid-Tirol poogt een jonge geestelijke elite te kweken Russische toeristen kijken hun ogen uit in Parijs Een paradijs in de Alpen Zelfbewuste houding van Oostenrijk maakt indruk op de Italianen DOUWE EGBERTS brengt iets nieuws Op Montmartre klonk „nazdrovja 3 De echte BRIXON COSTUUMS Zelfbehoud Studentenhuis Frankrijk wordt door inflatie bedreigd Twining bezocht een Russische luchtbasis President Sukarno in Zwitserland LIKDOORNS Salarissen KLM-vliegers Ontwikkeling van de bevolking van Europa Faillissementen Een onzer bekwaamste diplomaten Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS „Stel Engels en Frans op school boven Russisch" Kerkelijk Nieuws WOENSDAG 27 JUNI 1956 Het is een bekend verschijnsel, dat de buitenlandse diplomatieke vertegenwoor digingen in Moskou reeds sinds de grond vesting van het communistische regiem vaak met opzet onder leiding stonden en staan van adellijke figuren. Oppervlakkig gezien zou men dit als een soort van uit daging aan het adres van de Russische be windslieden kunnen beschouwen, doch de ervaring heeft geleerd, dat men in Moskou juist zeer vereerd is wanneer andere lan den hun adel per diplomatieke missie in de Sovjet-Unie stationeren. Men heeft daar indertijd de Russische adel op de gruwe lijkste wijze vervolgd en uitgeroeid, omdat deze tot zondebok voor de mistoestanden onder het Czaristisch regiem was gemaakt, doch in het arbeidersparadijs is daarmee niet de Russische zin voor decorum en uiterlijke glans verstikt. Zoals in ieder land heeft de ontwikkeling der moderne, gemechaniseerde maatschappij ook in Rus land de waarde van het decorum natuurlijk aanzienlijk doen dalen, doch evenmin als in Engeland en elders deze moderne geest geheel en al de kleur, de indrukwekkende uniformen, de parades, de glanzende calèches en de verhevenheid van het Hof heeft verdreven, evenmin is in Rusland de bekoring van al deze sprookjesachtige, romantische en eerbiedwaardige aspecten uit het verleden geheel en al gestorven. Vandaar, dat een adellijke naam in Moskou indruk maakt en vandaar, dat de burgers van Moskou hun halzen rekken naar kleur rijk vertoon. En nu mogen de revolutio naire leiders van de Sovjet-Unie geprobeerd hebben die bekoring over te planten op hun eigen waardigheid, door kleurige uniformen aan te trekken, de borst te sieren met batte rijen medailles en in glanzende limousines naar de vergaderingen van het Politbureau te rijden de goede smaak is daardoor niet bevredigd en de van nature voor decor en praal zo ontvankelijke Russische ge moederen hebben waarschijnlijk aan de massale tankverzamelingen op het Rode Plein op de eerste mei niet genoeg om hun liefde voor het openbare schouwspel be antwoord te voelen. Zij hebben thans van de nieuwe bewindslieden op dat gebied een reusachtige toegift gekregen: niemand meer of minder dan de Sjah van Perzië met zijn gemalin zijn aan de Moskovieten ge presenteerd als de vertegenwoordigers bij uitstek van een sprookjeswereld, waarin alles, wat pracht en praal, glans, kleur en decorum betekent, is samengevat. Een Oosterse keizer en zijn schone vrouw logeren thans in het Kremlin, waarmee voor de Moskovieten dit paleis zijn mystieke waas heeft teruggekregen, dat het in Shet verre verleden als achter nevelige sluiers onttrok aan het doodgewone, grauwe leven van alledag. Grote mensen massa's hebben de intocht van de Sjah en zijn gemalin in Moskou aanschouwd. Enthousiast hebben de Moskovische bur gers het nieuwe, altijd oude sprookje toe gejuicht, dat teruggekomen is in hun leven doordat de tijd van grimmige isolatie voor goed voorbij mag worden geacht. Deze menselijke kant aan het onge twijfeld politiek van groot belang zijnde bezoek van de Perzische vorst aan Moskou is misschien voor een goed begrip der Russische ontwikkelingen van betekenis. Want het illustreert, méér dan wat ook, de ontzaglijke mislukking van het naargeestige experiment, dat daar in oost-Europa bijna veertig jaar lang is voortgezet: het experiment om een andere, rationele, mechanische, Goddeloze, levenloze mens te maken. ADVERTENTIE f114 - f 124 - f134 - f154 - f 174 ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Wenen) Hoewel er in Oostenrijk enkele extremis tische kringen bestaan, die de in 1946 te Parijs met Italië gesloten overeenkomst in zake Zuid-Tirol willen opzeggen, en die de eis stellen, dat de provincie Bozen aan Oostenrijk zal worden teruggegeven, is niet alleen de Oostenrijkse regering, maar ook de Rooms-Katholieke Volkspartij van Zuid-Tirol van mening dat men aan deze overeenkomst moet vasthouden. Aangezien echter de uitvoering nog veel te wensen overlaat, beschouwt de Volkspartij het als haar eigenlijke programma, dat deze over eenkomst vooral volgens haar oorspron kelijk bedoeling wordt nagekomen. Het bestuur van deze partij bestaat uit een kleine groep van overtuigde jonge po litici, die met groot idealisme aan de ver wezenlijking van dit programma werken. Zij zijn misschien niet zo beweeglijk als hun Italiaanse partners, maar zij zijn taai en voorzichtig. Ze houden van hun land en hun taal, bevorderen het zingen van hun oude liederen en komen op voor de volks gebruiken. Zij genieten de morele steun van de Noordtirolers, vooral van de Oostenrijkse volkspartij, die in Innsbruck zetelt, zij ook schijnt op de groeiende inter nationale belangstelling voor Zuid-Tirol een gunstige invloed uit te oefenen. Oostenrijk kon in de afgelopen jaren als bezet land niet zo zelfbewust optreden als nu het weer vrij is. Misschien vindt Italië, als lid van de Noordatlantische Verdragsorganisatie, eer der gehoor bij de westerse geallieerden dan het neutrale Oostenrijk. Wanneer het wes ten de communistische penetratie wil te gengaan, dient men echter een open oog te hebben voor Oostenrijk, dat veel minder door het communisme bedreigd wordt dan Italië, en juist Zuid-Tirol verdient meer belangstelling, omdat het een nieuwe com munistische haard kan worden, wanneer de immigratie van Italiaanse arbeiders aan houdt. Uit zelfbehoud wil de Volkspartij in Zuid-Tirol maatregelen nemen tegen het gevaar, dat de oorspronkelijke bevolking door Italianen wordt overvleugeld. Al is er al veel onheil aangericht, toch geeft zij de moed niet op, en streeft zij er naar, dat de overeenkomst van Parijs in alle onder delen wordt nagekomen. Daarom zijn deze politici zo ingenomen met de wederzijdse erkenning van de academische graden in Oostenrijk en Italië. Daardoor kunnen de Zuidtirolers in Innsbruck studeren en met hun Oostenrijkse graad als arts, leraar, ad vocaat, rechter of ambtenaar in Zuid-Tirol of elders in Italië solliciteren, zonder nieuwe examens te moeten afleggen. Zulk een jonge geestelijke elite heeft tol nu toe in Zuid-Tirol ontbroken, met het gevolg dat de belangrijkste posten aldaar door Italianen werden bezet. Men wil ech ter nog meer. De kracht van Zuid-Tirol ligt in de boerenbevolking op de berghel lingen, in de dorpen en op de boerenhoe ven. De kinderen van deze boerengezinnen konden tot nu toe alleen de lagere school bezoeken, omdat de middelbare scholen uitsluitend in de steden te vinden zijn. De Volkspartij wil nu eerst in Bozen, en mis schien later ook in Meran en Brixen, een studentenhuis oprichten, waar begaafde boerenjongens, die niet geschikt zijn voor de landbouw, onderdak vinden als zij een gymnasium of een andere middelbare school willen bezoeken. Hoe meer elite Zuid-Tirol bezit, des te meer kans bestaat er, dat geschikte kandidaten leidende posi ties krijgen in de openbare dienst. Wel zul len deze kandidaten achterstaan bij hun Italiaanse collega's, die bij de examens al tijd een paar punten voorsprong hebben bijvoorbeeld omdat zij partisaan zijn geweest of op grond van vroegere dienst- GEN. CRONJÉSTRAAT 40-44 TELEF 15438 Japanners registreerden een kernontploffing TOKIO (A.F.P.) Japanse meteorolo gen hebben dinsdagmorgen schokgolven geregistreerd die zouden wijzen op een nieuwe kernontploffing in de buurt van Bikini. Maandag had een Japanse geleerde verklaard, dat volgens zijn waarnemingen op 19 of 20 juni in Siberië een atoombom tot ontploffing moet zijn gebracht. WOENSDAG 27 JUNI Minerva: „Het verloren continent", alle leeft., 8.15 uur. Palace: „Het mes op de keel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Paris Ca naille", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Phfft", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Lido: „Ontsnapt uit Chiku Shan", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ROxy: „De man met het dodenmasker", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The Swan", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het zwaard en het kruis", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouw burg: 8 uur, Internationaal experimenteel programma door het Nederlands Ballet on der leiding van Sonia Gaskell in het Hol land Festival. Gemeente van Christus, Sprui- tenbosstraat 9: 8 uur, Dienst o. 1. v. Gary B. Adams. DONDERDAG 28 JUNI Minerva: „Het verloren continent", alle leeft., 8.15 uur. Palace: „Het mes op de keel", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Paris Canaille", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Phfft", 18 jaar, 2.15,, 7 en 9.15 uur. Lido: ..Ontsnapt uit Chiku Shan", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De man met het doden masker", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „The Swan", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het zwaard en het kruis", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Grote Kerk: 3 uur, Orgelconcert door Albert de Klerk. Zuiderkapel: 8 uur, Ds. J. Visser over „De twee getuigen". Concertgebouw: 8 uur: Emigratievoorlichtingsavond over Zuid- Afrika. Kosten van levensonderhoud nog steeds in stijgende lijn PARIJS (Reuter). De Franse regering heeft de strijd moeten aanbinden met een inflatiedreiging, die veroorzaakt wordt door stijging van de prijzen, een groot be grotingstekort en de hoge kosten van de strijd in Algerije. Volgens gewoonnlijk goed ingelichte kringen heeft de minister van Financiën, Paul Ramadier, de vorige week de financiële commissie van de se naat medegedeeld, dat Frankrijk aan de rand van inflatie staat. Het ministerie van Financiën verwacht dit jaar een globaal begrotingstekort van 980 miljard frank, waarvan het slechts 900 miljard kan dek ken. Men hoopt thans, dat de uitgaven van de staat zullen meevallen, zodat al thans dit inflatiegevaar kan worden be zworen. De Franse regering streeft er naar de frank te verdedigen. Om de inflatie te be strijden heeft zij reeds de prijzen bevro ren, de winstmarges geblokkeerd en voor gesteld de belastingen te verhogen. Volgens ambtenaren van het ministerie van Financiën wordt nog niet overwogen gebruik te maken van het klassieke wapen in de strijd tegen de inflatie: een verho ging van het bankdisconto. De kosten van levensonderhoud in Frankrijk bewegen zich reeds vele maan den in stijgende lijn. Het verbond van ge zinsorganisaties maakte onlangs bekend, dat de kosten van levensonderhoud van een gezin van vier personen in mei dertien percent hoger waren dan in januari van dit jaar. De prijzen van groenten zijn sterk gestegen als gevolg van de schade, die de tuinbouw heeft gelegen door de vorst in februari. Verder zijn in Frankrijk de prij zen van huishoudelijke goederen hoog, in het bijzonder van elektrische apparaten. Naar verwachting zal het besluit der re gering, de ouderdomspensioenen te ver hogen, eveneens bijdragen tot de stijging der prijzen. Tot het teveel aan koopkracht, dat in Frankrijk bestaat, is bijgedragen door de terugkeer van kapitaal uit Noord-Afrika. In financiële kringen schat men, dat het gerepatrieerde kapitaal miljarden frank beloopt. jaren en omdat hun kennis van het Ita liaans beter is maar deze achterstand moeten de Zuidtirolers door grotere in spanning trachten in te halen. Men mag hopen, dat de examencommissies, die gro tendeels uit Italianen bestaan, werkelijk aan de meest begaafden de kans van hun leven geven. Of dit inderdaad het geval zal zijn, moet men afwachten. MOSKOU (AFP) De Westelijke militaire delegaties, die op 't ogenblik in de Sovjet- Unie verblijven, hebben maandag een be zoek gebracht aan een moderne luchtba sis op ongeveer zestig kilometer van Mos kou. De militairen vonden het bezoek zeer interessant, maar betreurden het dat zij geen technische gegevens konden krijgen over de vliegtuigtypen die op de basis aanwezig waren. De Amerikaanse, Britse en Franse dele gaties, onder leiding van respectievelijk generaal Twining, minister Burch en gene raal Bailly, werden door de maarschalken Jigarev en Roedenko op de basis ontvan gen. Zij reden langs een honderdtal straal jagers en verscheidene typen bommen werpers, maar zij mochten alleen het ver keersvliegtuig TU-104 van binnen zien. De nieuwe driehoekige straaljagers die zondag op de luchtvaartshow overvlogen, waren niet op de basis aanwezig, wel een twee- motorige straalbommenwerper met pijl vleugels, die sneller dan het geluid zou kunnen vliegen. Plet toestel was iets klei ner dan de Britse supersonische bommen werper van het type „Canberra". Generaal Twining verklaarde na het be zoek, dat het Russische materiaal, dat hij tot nu toe gezien heeft, er in vergelijking met het Amerikaanse zeer goed uitziet. President Sukarno van Indonesië Is dinsdagavond in Bern aangekomen met een speciale trein uit Zurich, waar hij in de loop van de dag per vliegtuig was aange komen. De Indonesische president werd verwel komd door de Zwitserse bondspresident Feldmann, een delegatie van de Indone sische kolonie en tal van kantonale en stedelijke autoriteiten. Een klein Indone sisch rpeisje in Javaanse klederdracht bood de president de gebruikelijke bloemen krans aan. Sukarno logeert in het gastenhuis der regering „Lohn" buiten de stad, waarheen hij zich in een door vier paarden getrokken open landauer begaf. Vandaag zal Sukarno een officieel bezoek brengen aan de Zwitserse Bondsraad. Aan het einde van zijn bezoek aan West- Duitsland werd een gezamenlijk communi qué uitgegeven over de besprekingen die tussen Sukarno en de Westduitse regering waren gevoerd. Volgens het communiqué hadden de besprekingen in „een warme en vriendschappelijke sfeer" plaats. Men was het er over eens dat beide landen het behoud van de wereldvrede en vermindering van de spanningen nastreven. Voorts werd volledige steun van de West duitse regering geven aan Sukarno's op merking in zijn te Heidelberg uitgesproken redevoering, dat kunstmatig verdeelde sta ten een der voornaamste oorzaken vormen van internationale spanningen. In het communiqué werd verder ver klaard, dat men overeengekomen was de economische betrekkingen tussen beide landen tot ontwikkeling te brengen en dat verdere besprekingen hierover langs di plomatieke kanalen zullen worden gevoerd, nadat de Indonesische regering bepaalde Duitse voorstellen zou hebben bestudeerd. Sukarno's vertrek uit Bonn vond vier uur later plaats dan voorzien was. omdat het vliegtuig waarin hij naar Zürich zou reizen een lek in de olieleiding bleek te hebben. Persconferentie Voor hij uit Bonn vertrok heeft Sukarno gisteren óp een persconferentie verklaard, dat Indonesië gaarne buitenlandse hulp zal verwelkomen. „Er is echter één voorwaar de, namelijk dat de landen die ons helpen zich niet met onze interne aangelegen heden bemoeien", zo zei hij. Wat de in vesteringen op geestelijk gebied betreft, zei Sukarno: „Hier kunnen wij alleen ons zelf helpen". Een Nederlandse journalist wilde weten, of in het vervolg economische samenwer king tussen Nederland en Indonesië moge lijk zou zijn. Minister Abdulghani beant woordde deze vraag met te zeggen, dat alleen de Nederlandse regering daarop het antwoord kon geven. op het gebied van pijptabak, onder de naam ÖO cent in handige tabakszak Speciaal voor de liefhebbers van een milde en toch „stevige" pijp tabak, brengt Douwe Egberts nu MIX-BAAI. Een ideale tabaksmelange met het zachte karakter van baai en het pittige aroma van mixture. apart van karakter apart van smaak! 99 (Van onze correspondent in Parijs) Vierhonderdveertig Russische toeristen hebben de afgelopen week kennis gemaakt met de verleidelijkste stad van Europa, Pa rijs, die hen met haar zonningste glimlach heeft ontvangen. Ondanks de verbazing over het feit, dat zowel op het schip „Pobeda" dat hen uit Napels naar Le Havre bracht, als in de trein, die hen naar Parijs reed, de bezoekers uit de klasseloze maatschappij wel degelijk verschillende biljetten bleken te hebben en wel voor eer ste, tweede en derde klasse, één meer dus dan de kapitalistische landen kennen! Ver bazing was er trouwens wederzijds. De Fransen verborgen beleefd hun glimlach over de Moskouse damesmode alsmede over de gele schoenen, de witte hoeden en de wat onwennig gestrikte dassen van de Rus sische heren. Maar de bezoekers uit de Sovjet-Unie vroegen honderd-uit. Waarom waren de akkers in Normandië zo klein? Omdat zij aan kleine boeren behoren, zei den de Franse journalisten. Toen verbor gen de Russen hun glimlach. In Parijs had overigens snel de grote verbroedering plaats. Het programma voor de bezoekers, voornamelijk intellectuelen, artsen, journalisten en ingenieurs, telde weliswaar allerlei ernstige onderdelen, zo als rondleidingen door het Louvre en de Renault-fabrieken, alsmede een speciale voorstelling van „Faust" in de Opéra, maar achter hun zonnebrillen zochten de ogen van de bezoekers toch al ras naar lichter vertier. En nadat zij de Franse keuken en de Franse wijn geducht eer aan hadden ge daan, lieten zij zich maar al te graag door Franse verslaggevers op sleeptouw nemen voor een kijkje in Parijs-bij-nacht. Vóór alles wilden zij echter een drie-dimensio nale film zien, want zij bekenden tot hun schaamte dat Moskou aan cinerama en 3-D nog niet toe is. En daarna kwam dan de drie-dimensionale werkelijkheid. Die begon in de voormalige existentialis tische kelders van Parijs, waar zij vieze gezichten trokken tegen de whiskey, maar aangenaam verrast waren door het feit, dat in Parijs geen verschil tussen huids kleuren wordt gemaakt. Zij hadden het niet voor mogelijk gehouden, dat in een reac tionair land negers, blanken en Arabieren zo maar met elkaar mogen dansen, hetgeen het zo verheugde, dat zij terstond onder leiding van twee plaatselijke schoonheids koninginnen aan bebop en jitterbug be gonnen. ADVERTENTIE VERWIJDERD MET WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg ln 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn middel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. (602) Tweehonderdzeventig KLM-vliegers heb ben dinsdagavond te Amsterdam gespro ken over hun salariëring. De vliegers kwamen tot de conclusie, dat een onlangs van de president-directeur der KLM, de heer I. A. Aler, ontvangen brief, een basis vormt voor onderhandelingen tussen de directie van de KLM en de vliegers over de salarissen. Deze onderhandelingen zullen, naar wordt verwacht, zeker zes maanden du ren, omdat in de brief van de heer Aler wordt gesproken van een zes maanden vergend onderzoek naar het salarispeil der vliegers door prof. dr. J. Tinbergen. Aan de hand van een rapport van de Organisatie voor Europese Economische Sa menwerking over de loop der bevol king van West- Europa geven wij in onze kaart een overzicht van de te verwachten groei van de be volking, de ont wikkeling van de werkende bevol king en de ouden van dagen. Neder land dat nu al zeer dicht bevolkt is zal percentueel een grotere be volking s-toename kennen dan andere landen in West-Europa. In vergelijk met de groei van de bevolking is het gunstig voor Nederland dat de werkende bevolking in grotere mate toeneemt omdat de groep van de werkende bevolking het gehele volk moet onderhouden. De veriv achting en voor België zijn in dat opzicht ongunstig. Een belangrijke groep van de: „te onderhouden bevolking" vormen de ouden van dagen: de mannen boven de 65 en de vrouwen boven de 60 jaar. Deze groep wordt onder meer door de verbeterde medische en hygiënische toestanden steeds groter. Het is dan ook van groot belang dat in ons land de wettelijk geregelde ouderdoms voorziening tot stand is gekomen. Landen die deze voorzieningen niet treffen zullen ongetwijfeld binnen enkele tientallen jaren de zware last ondervinden die een groeiende niet-produktieve bevolkingsgroep oplevert. Andere groepen gingen de schoonheid van Frankrijk keuren in de nachtclubs, op de Champs Elysées en op Montmartre, waar hun puriteinse inslag zwaar op de proef werd gesteld door danseresjes, wier tex- tielbedekking in luttele vierkante centime ters uit te drukken valt. Maar geholpen door een flinke slok champagne klauterden zij alras over hun verlegenheid heen en daarna waren ze niet meer weg te slaan. De heildronken met „santé" en „nazdrovja" op de eeuwigdurende Frans-Russische vriendschap geraakten niet meer van de lucht. En heel vroeg in de ochtend weer klonken zij nog in de omgeving van de hallen, waar de aan de discipline van het programma ontsnapte kameraden zich sterkten met de traditionele uiensoep. De volgende ochtend stonden de Russen weer netjes ochter hun officiële gidsen in de rij, de gezichten ernstig en de ogen op schele hoofdpijn. Maar dat nam niet weg, dat een van de toeristen vroeg of er in de Opéra geen nooduitgang was, want „Faust" had hij al gezien en „Gai Paris" vond hij nog wel zo aardig. Of de Franse regering nu zal overwegen inplaats van de Comedie Frangaise de Folies Bergères naar Moskou af te vaardigen, staat nog niet vast. Bij vonnis van de arrondissementsrecht bank te Haarlem van 26 juni is, na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank van 12 juni, waarbij A. W. C. van Hoolwerff, marktkoopman in kruiden en geneesmiddelen, te Haarlem, Rijnstraat 73, in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. L. Ali Cohen te Haarlem tot curator en het vonnis dier rechtbank van 12 juni 1956, waarbij J. G. Aufenacker, importeur te Zandvoort aan het Nassauplein 9 en zaakdrijvende on der de naam Plato te Amsterdam, aan de Keizersgracht 112, in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. A. Beets te Haarlem tot curator. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Haarlem van 23 juni is aan: de Naamloze Vennootschap Chemische In dustrie Rids N.V., gevestigd en kantoorhou- dende te Haarlem, Spanjaardslaan 7, voor lopig surséance van betaling verleend, met benoeming van mr. B. J. Lambers te Haar lem en mr. G. v. Hall te Amsterdam tot be windvoerders. Het verhoor van de schuld eisers is bepaald op maandag 1 oktober 1956 des namiddags te 3 uur. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Haarlem, van 23 juni 1956 is aan: de Naamloze Vennootschap: N.V. „Co- lora", Fabriek van Teerkleurstoffen, geves tigd en kantoorhoudende te Haarlem, Span jaardslaan 7, voorlopig surséance ven beta ling verleend, met benoeming van mr. B. J. Lambers te Haarlem en mr. G. v. Hall te Amsterdam tot bewindvoerders. Het verhoor van de schuldeisers is bepaald op maandag 1 oktober 1956 des namiddags te 3% uur. (Van onze correspondent in Parijs) Volgende maand gaat een van Neder lands bekwaamste diplomaten de dienst verlaten. Jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer zal in de loop van juli zijn functie als hoofd van de Ne derlandse permanente vertegenwoordiging bij de NAVO in Parijs neerleggen en daar mee een lange en bewogen carrière in 's lands dienst afsluiten. Wie hem in de Rue de Varenne zal op volgen, staat nog niet vast, maar zeker is j dat de nieuwe buitengewoon ambassadeur in speciale dienst in de voetsporen moet treden van een man, die door zijn grote stijl, zijn eenvoud en zakelijkheid en zijn Groningse afkeer van gewichtigdoenerij zich een grote reputatie heeft verworven in de kring van de permanente gedele geerden, die het dagelijks werk van de NAVO doen. Uiteraard is de scheidende ambassadeur in Nederland vooral bekend door zijn gou verneur-generaalschap van Nederlands- Indië, dat van 1936 tot 1945 duurde en dat getekend is door zijn waardige houding tijdens de strijd tegen de Japanners. Na zijn terugkeer uit Japanse gevangen schap werd hij benoemd tot ambassadeur in Parijs, een functie die hij tot 1948 be kleedde. In dat jaar werd hij benoemd tot plaatsvervanger van de minister van Bui tenlandse Zaken bij de NAVO-raad in Londen. In 1952 werd die functie gewijzigd in hoofd van de permanente vertegen woordiging bij de NAVO in Parijs. De diplomatieke carrière van jhr. Tjarda, die in 1888 in Groningen werd geboren en daar ook studeerde, begon in 1912 als volontair bij het ministerie van Buiten landse Zaken. In de eerste wereldoorlog werkte hij op onze ambassade in Washing ton, later in Berlijn. Nadat hij van 1925 tot 1933 commissaris der Koningin in de provincie Groningen was geweest, werd hij in 1933 benoemd tot gezant in Brussel, waar hij tot zijn be noeming tot Gouverneur-Generaal bleef. De laatste acht jaar van zijn carrière heeft hij dus geheel aan de NAVO gewijd, een organisatie waaraan hij al zijn werk- ADVERTENTIE HAARLEM Oostduitse communisten BERLIJN (United Press) Oostduitse communisten hebben gevraagd om aan Engels en Frans de voorrang te geven bo ven het Russisch op de scholen in de Sov jet-zone van Duitsland. Het communisti sche blad „Berliner Zeitung" doet een be roep op het ministerie van Onderwijs om een eind te maken aan de „te grote na druk", die op de scholen op het Russisch wordt gelegd. Het blad schrijft, dat Engels en Frans niet beschouwd kunnen worden als „im perialistische talen" en dat zij noodzakelijk zijn voor de expansie van Oost-Duitslands economische, culturele en politieke banden oief. het Westen. Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. kracht heeft gegeven.'Bij de reputatie die hij daar heeft verworven, behoort bepaald niet de roep van grote gemakkelijkheid. Hij heeft een alweer Groningse hekel aan „mensen die de stukken niet kennen", en weet ze met een zij het mild sarcasme op hun nummer te zetten. Wie vandaag met hem spreekt, merkt trouwens al gauw dat de heer Van Starkenborgh „de stukken" zeer precies kent en ze bo vendien met een bijzonder veelzijdige be langstelling en met een nuchter realisme weet te interpreteren, of dat nu de NAVO betreft of andere problemen, die zijn inte resse hebben. Al zal niemand hem na zijn zware staat van dienst de rust misgunnen, die hij in Wassenaar hoopt te gaan vinden, men zal evenmin het gevoel van spijt kunnen on derdrukken dat een van de grootste fi guren uit de Nederlandse diplomatie zijn taak gaat neerleggen. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Emmen: R. G. v. d. Voet te Bussum. Bedankt voor Tietjerk: Joh. Dijkstra te Westerhaar; voor Vlaardingen (toez.) (vak.-W. Glashouwer): J. Borghardt te Den Helder. Beroepen te Stolwijk: B. Kristensen te Blija; te Zegveld: Joh. Smit te Groot Am- mers. Bedankt voor Op en Neder Andel: C. Vos te Westbroek; voor Nijkerkerveen: W. Vroegindewey te Bleiswijk. Bedankt voor Dreischor: J. Korpershoek, vik. te Overschie. Geref. Kerken Beroepen te Nieuwolde: W. L. Mulder, kand. te Veenendaal; te Siddeburen: C. de Kruijk te Tijnje. Beroepen te Dronrijp: H. Groeneveld, kand. te Terneuzen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Ulrum: W. de Graaf te 's Gravenmoer. Tweetal te Groningen: A. Hilbers te En- schedé-West en M. W. Nieuwenhuizen te Amsterdam-West. Oud-Geref. Gemeenten Bedankt voor Rijssen: M. A. Mieras te Krimpen aan de IJsel. Doopsgezinde Broederschap Bedankt voor Beemster-Purmerend: F. R. v. d. Meulen te Ternaard.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5