Mevr. Roos-v. d. Wal na gemakkelijke zege in de volgende (derde) ronde Nederlandse ploeg Tour de France veel jonger dan vorige jaren Abdoel en het Vliegende Tapijt FATALE DIAMANTEN Mevr. Van der Storm volkomen kansloos Gerrit Voorting wel, Van Est niet gekozen DE WIMBLEDON-KAMPIOENSCHAPPEN Franse ploegen voor de Tour de France Nederlands softbalteam Sport in 't kort Duitsers vielen tegen Grote zege van Haarlem op BSV Bremen: 9-2 Schoten na zege op TYBB in de finale Nederlands golfteam Protesttelegram van de NJJB aan het NOC Haarlemse honkballers tegen Amsterdam Van der Wint op de transfer- lijst geplaatst Othmar Schneider weigert Russisch aanbod Protest van Maserati- fabriek afgewezen De tweede testmatch Australië kreeg Engeland voor 186 all out en won met 185 runs Nationaal kampioenschap tafelvoetbal FEUILLETON R. HASSBERGER WOENSDAG 2 7 JUNI 1956 Mevrouw RoosVan der Wal, die door een bye onmiddellijk in de tweede ronde dames enkelspel van de Wimbledonkam- pioenschappcn terecht kwam heeft zich op uitstekende wijze tegen de Britse speelster mevrouw R. Wilson gehandhaafd. In de eerste set, die zij met 46 verloor, liet zij haar tegenstandster rustig gaan. Toen had zij het tegenspel gevonden en werd mevr. Wilson met goed geplaatste ballen en stop volleys in de verdediging gedrongen. Onze landgenote slaagde erin haar concurrente uit positie te spelen en met 62, 62 plaatste zij zich in de derde ronde. Heather Brewer uit Bermuda, een links handige speelster, heeft niet veel moeite gehad om de Nederlandse kampioene Nel van der StormHermsen uit te schakelen. Slechts 34 minuten had zij hiervoor nodig. In de eerste set doorbrak zij vier maal de service van onze landgenote en in de twee de set verloor de Nederlandse titellioudster tweemaal haar service game. Met 61, 63 maakte mevrouw Brewer een einde aan alle illusies. Jean Forbes, een klein 16-jarig Zuid- Afrikaans meisje, dat voor het eerst met Wimbledon kennis maakte, kreeg in de tweede ronde een zware taak. Zij moest tegen de Wimbledonkampioene Louise Brough, die zeker een hoofd groter is, uit komen. Waarschijnlijk geplaagd door zenuwen zij speelden op het centre court kwam het meisje in de zesde game ten val. Dit ongelukje had tot gevolg, dat haar tempo tot de helft werd gereduceerd. Zij stond na de val vrij gauw op en strompel de naar de stoel van de empire. Dat zij zich lelijk aan haar knie had be zeerd bleek duidelijk want met de hand veegde zij de opgekomen tranen weg. Het spel werd even onderbroken voor een lichte kniemassage. Toen zij weer op de baan verscheen ontvingen de toeschouwers, in fleurige zomerkledij gestoken, haar met een warm applaus. Met de cijfers 60, 60 won de Amerikaanse speelster de partij. De 28-jarige Althéa Gibson kreeg in de eerste ronde dames enkelspel het tien jaar jongere Duitse meisje Edda Buding als tegenstandster. Met 6—4 6—2 bereikte de Amerikaanse, die in dit seizoen reeds vele toernooien won, de tweede ronde. De Franse Davis Cup-spelers Darmon en Molinari hebben in de eerste ronde heren dubbelspel felle strijd moeten leveren tegen de Australische debutanten Bob Mark (18 jaar) en Laver (17 jaar). Niet minder dan 71 games werden gespeeld voordat de Fransen als overwinnaars de baan konden verlaten. Het „wondermeisje" Althéa, favoriete onder de toeschouwers door een indruk wekkende reeks van Europese overwin ningen in de afgelopen zes maanden, ver spilde geen tijd met het verslaan van de Duitse Edda Buding. Haar service was snel, haar netcontrole uitstekend. Maar eenmaal verloor de 28-jarige Althéa haar zelfbeheersing. Dat was toen ze een back hand miste. Zij pakte de bal en sloeg die de baan af. - De roodharige Amerikaanse Beverly Ba ker Fleitz, zag er enigszins nerveus uit toen zij tegen de Spaanse Pilar Barril uitkwam. Maar toen ze eenmaal haar zelfvertrouwen terug had, werkte zij zich gestaag naar de overwinning toe met 64 63. De Britse Angela Mortimer moest drie sets spelen voor zij haar 38-jarige Austra lische tegenstandster Thelma Long met 6_i 4—6 6—3 versloeg. Mevr. Long scheen niet vermoeid te raken en gaf de veel jongere Angela tegenstand, waarvan deze 'bijna niet terug had. Zij nam zelf de leiding in de derde en laatste set voor miss Mor timer, Engelands eerste tennisster, zich kon herstellen. De uitslagen De belangrijkste uitslagen luidden: Dames enkelspel, eerste ronde: mej. J. Shilcock (G.B.) versl. mej. I. Buding (Did.) 63, 6—2; mej. A. Mortimer (G.B.) versl. Thelma Long (Austr.) 6—1. 4—6, 6—3; mej. P. Ward (G.B.) versl. mej. H. MacFarlene (G.B.) 6—3, 6—2; mej. V. Puzejova (Tsj.sl.) versl. mej. V. Lewis (G.B.) 16, 60. 63; mevr. W. Brewer (Bermuda) versl. Nel. van der StormHermsen (Ned.) 61, 63; mevr. G. Walter (G.B.) versl. mevr. J. Deloford (G.B.) 0—6. 6—4, 6—1; mevr. J. Hale (Z.Afr.) versl. mej. G. Evans (G.B.) 62, 62; Erika Vollmer (Did.) versl. mevr. H. Broek (G.B.) 6—1, 6—1; Althéa Gibson (V.S.) versl. Else Buding (Did.) 6—4. 6—2; mej. E. Becroft (N. Zeel.) versl. mej. S. Armstrong (G.B.) 60, 7—5; mej. I. Metzner (Brazilië) versl. mevr. E. Schmitz (Den.) 6—3. 6—4; Shirley Fry (V.S.) versl. C. Mercelis (Belg.) 62, 61; Darlene Hard (V.S.) versl. mevr. J. Collier (G.B.) 62. 62; mej. J. Macleod (G.B.) mej. V. White (G.B.) 2—6, 6—2, 9—7; mej. P. Hird (G.B.) versl. mej. J. Fitzpatrick (Ierl.) 26, 63, 62; mej. B. Carr (Z.-Afr.) versl. mej. J. Rook (G.B.) 6—0, 6—0; mej. M. de Riba (Sp.) versl. mej. J. Bou Dy (G.B.) 75, 62; mej. C. YatesBell (G.B.) versl. mej. B. Knapp (G.B.) 60, 68, 64; mej. F. de la Courtie (Fr.) versl. mej. J. Godfrey (G.B.) 64, 62; mej. L. Snow (V.S.) versl. mej. S. Speight (G.B.) 60. 63; Ann Hay- don (G.B 1 versl. mej. K. Newcombe (Austr.) 6—0, 6—2; Dorothy Knode (V.S.) versl. mej. S. Waters (G.B.) 8—6, 6—2; mevr. L. Hoad (Austr.) versl. mevr. G. Woodgate (G.B.) 63, 36, 6—2; mej. I. Clarke (V.S.) versl. mej. E. van Tonder (Z.-Afr.) 61, 75; mevr. G. Bucaille (Fr.) versl. mej. A. Win- ther (Noorw.) 62, 61; mej. D. Spiers (G.B.) versl. mevr. V. Roberts (G.B.) 86, 57, 64; mevr. A. Thomas (G.B.) versl. J. Cawthorn (G.B.) 62, 62; mevr. J. Holt (G.B.) versl. mej. M. O' Donnell (Austr.) 4—6. 7—5, 6—4. Damesenkelspel, tweede ronde: Louise Brough (V.S.) versl. mej. J. Forbes (Z.-Afr.) 60, 60; mevr. J. Fleitz (V.S.) versl. mej. P. Barril (Spanje) 64, 63; mej. G. Hoa- hing (G.B.) versl. mej. J. Edmondson (Austr.) 64, 62; mevr. Z. Kormoczi (Hong.) versl. mevr. H. Hopman (Austr.) 6—1, 64; mevr. J. Roos (Ned.) versl. mevr. R. Wilson (G.B.) 4—6, 6—2, 6—2; Angela Buxton (G.B.) versl. mevr. S. Ie Besnaris (Fr.) 64, 60; mevr. J. Brown (G.B.) versl. mej. S. Reynolds (Z.-Afr.) 6—4, 4—6, 6—3; mej. J. Middleton (G.B.) versl. P. Edwards (G.B.) 6—2, 6—2; mej. E. Watson (G.B.) versl. mej. P. Curry (G.B.) 62, 63; mej. D. Seeney (Austr.) versl. mevr. A. Brighton (G.B.) 62, 63. Onze landgenote mevr. Roosvan der Wal zal in de derde ronde uitkomen tegen mej. E. Watson (G.B.) Heren dubbelspel, eerste ronde: Ayala en Davidson (Chili/Zw.) versl. Keretic en Pa- lada (J.sl.) 62, 61, 60; Darmon en Mo- linar (Fr.) versl. Laver en Mark (Austr.) 6—3, 4—6, 6—4, 12—14, 9—7; Knight en Wil- Mevrouw Roos-Van der Wal son (G.B.) vresl. Garrido en Hoiberg (Cuba/ Denemarken) 61, 62, 63; Richardson en Seixas (V.S.) versl. Belkhodja en Borotra (Fr.) 6—3, 6—4, 6—4; Candy en Perry (Austr./V.S.) versl. Survilie en Sweeney (Austr./V.S.) 6—3, 6—1, 6—2; Huber en Viincent (Oostenr./V.S.) versl. Clayton en Rued a (G.B./Columbia) 6—3, 6—3, 10—12, 62; Giammalva en Shea (V.S.) versl. Blatchford en Fleitz (V.S.) 6—3, 6—2, 6—4; Hoad en Rosewall (Austr.) versl. Barclay en Willey (Canada) 6—1, 6—1, 6—2; Ward en Warwick (G.B.) versl. Morris en Talbert (V.S.) w. o.; Becker en Davis (G.B.) versl. Argon en Pimental (Uruguay/Venezuela) 75, 97, 63; Anderson en Emerson (Austr). versl. Meyer en O'Brien (Austr.) 61, 86, 46, 64; Brichant en Mezzi (België) versl. Dorfmann en Vieira (V.S./ Brazilië) w. o.; Nielsen en Ulrich (Den.) versl. Mulloyben en Robineau (V.S.) 64, 4—6, 6—2, 6—2. Naar wij vernemen zijn in een vergade- van de sportcommissie van de K.N.W.U., waarbij ook de vertrouwensman de heer Piét van Ierlant en de ploegleider Kees Pellenaars aanwezig waren, de volgende acht renners definitief aangewezen voor de Tour de France. Wagtmans (St. Wille- brord), Nolten (Geleen), Stolker (Zuilen), De Groot (Amsterdam), Van der Pluim (Dussen), Van de Brekel (Echt), Gerrit Voorting (Roosendaal) en Sjef Lahaye (Maastricht). Voor de twee resterende plaatsen heeft de sportcommissie de beslissing aangehou den. Zondag 1 juli wordt op het circuit van Zandvoort een 100 km wedstrijd gehouden voor professionals, waaraan 100 renners deelnemen. De sportcommissie zal na af loop van deze wedstrijd een keuze doen voor twee plaatsen uit de volgende zes renners: Hinsen (Breda), Van Dongen (Breda), Van der Lijke (Groede), Roks (Zundert), Bergmans (Aalst) en Post (Amsterdam). Gerrit Voorting Het lid van de sportcommissie, de heer John van Eek deelde ons na afloop van de vergadering mede" dat de ploeg voor de Tour de France verjongd moest worden. ,,Wjj willen dit jaar de jongeren een kans geven om zich naar het internationale milieu toe te rijden. In de Ronde van Italië hebbij zij reeds enige ervaring opge daan en wij verwachten in de Tour de France, dat renners als Stolker, Van de Brekel en Van der Pluim als vertegenwoor digers van de jeugd van zich zullen doen spreken. Ervaren renners als Van Est en Van Breenen zijn door ons uit de ploeg gelaten. Wim van Est had zich dit seizoen speciaal voor ParijsBordeaux voorbereid en hij wil ook nog ParijsBrestParijs rijden. Hjj zou te veel hooi op zijn vork hebben genomen, indien hij ook nog in de Tour de France zou uitkomen". Protest In de afgelopen dagen heeft de vertrou wensman, de heer Van Ierlant, nog schrif telijk contact gehad met Wim van Est. Van Est had namelijk in een interview ge protesteerd tegen het feit dat ploegleider Pellenaars hem niet in de ploeg wilde op- nomen. De heer Van Ierlant heeft zich daar op met Van Est in verbinding gesteld en hem medegedeeld dat Pellenaars uit de aard der zaak zeer veel zeggenschap heeft bij de samenstelling van het team, maar dat de sportcommissie van de K.N.W.U. en hijzelf als vertrouwensman een sterk woord meepraten wanneer het op de definitieve keuze aankomt. Verschillende factoren hebben, volgens Van Ierlant, ertoe meegewerkt dat Van Est thans niet in de ploeg is opgenomen. Natuurlijk speelt de verjonging hierbij een rol, maar de gehele voorbereiding van Van Est in dit seizoen was gericht op Bordeaux- Parijs en op andere klassieke wegwedstrij den in het buitenland en niet op de Tour de France. Bovendien is Van Ierlant van mening dat het na de minder prettige uitlatingen van Van Est over Pellenaars eenvoudig onmogelijk is om deze renner in de ploeg op te nemen, daar in dat geval van een goede samenwerking in de ploeg zelf en net de leider geen sprake zou zijn. Dinsdag 3 juli vertrekt de ploeg naar Reims, waar 5 juli de start zal plaats vind :n. Vb'ó'f de' 43stë Ronde van Frankrijk, die vm.5i toten met 28 juli wordt gehouden, zijn de Franse ploegen als vólgt samengesteld:' Nationale ploeg: Barboti\ Bauvin, Darri- gade. Forestier, Géminiani. Mahé, Malléjac, Privat. Rolland en Stablinski. Ile de France: Barone, Dacqua, Elliot, Gou- get, Fournier, Tonello. Reserves: David, Sitek en Bober. Noord-Oost-Centrum: Anzile, Bertolo, Cie- leska, Cohen, Deledda, Huyghe, Reisser, Sco- deller, Scribbante en Walkowiak. Reserves: Pardoen en Chupin. West: Bihannic, Bihouee, Bouvet, Caput, Letendre, Le Ber, Picot, Pipelin, Quentin en Thomin. Reserves: Morvan, Audaire en Marais. Zuid-West: Agut, Bergaud, Beuffeuil, Du- pont, Gay, Gibanel, Guitard, Huot, Lampre en Sabbadini. Reserves: Dolhats, Dupré en Vivier. Zuid-Oost: Chaussabel, Dotto, Elena, Flif- fel, Gil, Laurédi, Lerda, Meyzenq, Mirando en Vitetta. Reserves: Coste, Raoul en Armand di Caro. Het Nederlandse softbalnegental dat zater dag 30 juni des middags om drie uur op het terrein van de 512th Sabres in Soesterberg zal aantreden tegen het Amerikaanse leger- team Ramstein is als volgt samengesteld: werpster: T. van Slooten (HCK); achter- vangster: R. Nijssen (Pinguins); le honk: T. Andrea (HHC)2e honk: J. Honig (HCK); 3e honk: I. Burger (Pinguins); kortestop: F. van Veen (Schoten); linksvelder: R. Hor den (VVGA); midvelder: B. v. d. Veer (TYBB); rechtsvelder: R. Vermaat (Pin guins). GRAF. De winnaar van de Ronde van Zwitserland, Rolf Graf, heeft besloten af te zien van deelneming aan de Tour de France. De 23-jarige renner meent dat de Ronden van Italië en van Zwitserland te veel van zijn krachten hebben gevergd dan dat hij zich ook nog ongestraft aan de afmattende Tour de France zou kunnen wagen. Negen doelpunten voor zwemclub Haarlem en twee doelpunten voor BVS Bremen is het resultaat geworden van de waterpolowed- strijd Haarlem—BSV Bremen die dinsdag avond in het Sportfondsenbad in Haarlem werd gespeeld. Voor de aanvang van de wedstrijd klaagden de gasten al dat zij door slecht licht het veld niet goed konden over zien. De Haarlem-spelers zijn hieraan ge wend. Het euvel was echter niet te verhel pen, hetgeen een nadeel bleek voor BVS en vooral keeper Hüsman die veel schoten ver keerd beoordeelde. Maar dit in aanmerkinig genomen bleef BSV toch beneden de verwachtingen. Quen- stedt, die dinsdagavond als achterspeler de stoot tot vele aanvallen gaf, lag nu als vaste midvoor bewaakt door Van Wan- -1, die hem onschadelijk maakte. In de eerste helft bracht Bijlsma de Haar lem-voorsprong op tweenul. Met een spe ler op de kant kwam Haarlem in de aanval. Bijlsma schudde twee tegenstanders van zich af en schoot in. Hij bracht daarna met vol ledige ploegen de ruststand op viernul. BSV was zeven keer voor het Haarlem-doel geweest, maar de schoten werden gestopt of gingen over. Na de hervatting schoten Paan akker en Bijlsma nogmaals raak voor Haar lem, waarna Quenstedt naar de BSV-achter- hoede verhuisde. Maar hij kon toch niet ver hinderen dat Paanakker een voorzet van Bijlsma in een doelpunt omzette. Een over treding van Van Wamel bracht het eerste BSV-doelpunt uit een strafworp, genomen door Rademaker, die nogmaals inschoot na dat eerst Paanakker een treffer had ge plaatst. Het laatste wooi-d was aan Bijlsma die er negentwee van maakte. Ook in de tweede helft had de Haarlem verdediging niet werkeloos toegekeken. Tien BSV-aanvallen legerden echter niets op daar de bal overging, gestopt werd door de keeper of tot hoekworp verwerkt werd. Het Schoten-negental heeft door een 71 overwinning tegen TYBB een finaleplaats bereikt in het door deze vereniging georga niseerde honkbaltoemooi. In de ontmoeting tussen de plaatselijke negentallen kwamen beide teams met enkele invallers binnen de lijnen. Dit deed aan het vertoonde spel echter weinig afbreuk. Reeds in de eerste innings kon Schoten een veilige 30 voorsprong nemen, toen Nanne een honkslag plaatste, het tweede honk kon halen na een tik van v. d. Mark en het eerste punt kon scoren na een honk slag van Geurts (10). Enkele keren 4 wiid van werper Bakker werd oorzaak dat de Schoten-voorsprong verhoogd kon worden tot 3—0. In de volgende innings werd deze voor sprong opgevoerd tot 40 alvorens TYBB tegen kon scoren. Hurkmans kwam door een honkslag op de honken en de fraaie twee- honkslag van Bakker bracht de TYBB'er over de thuisplaat (41). Hiermede had TYBB echter al haar kruit verschoten, zodat Schoten nog door runs in de laatste innings gelegenheid kreeg de voorsprong op te voeren tot 71, waarmede het einde kwam. De werpersresultaten waren: v. Maren/ Keulemans (Schoten): 3x4 wijd; 13 x 3 slag en 3 honkslagen tegen. Bakker (TYBB): 2x4 wijd: 4x3 slag en 8 honkslagen tegen. Het Amerikaanse legerteam The 512th Sabres uit Soesterberg zal donderdagavond om zeven uur op het terrein van Schoten in de andere halve finale wedstrijd uitkomen tegen EHS. Hét winnende negental zal op een nader te bepalen datum in de finale uit komen tegen Schoten. Het Nederlands team, dat aan het Benelux- golfkampioenschap voor dames in Gent op 3, 4 en 5 juli zal deelnemen, bestaat uit de volgende speelsters: de Nederlandse kam pioene mej. mr. Annelies E. Schiff, mej. Suzette Schiff (beiden van de Haagsche Golf en Country Club), mevr. A. Bumavan Tien hoven (Kennemer Golf en Country Club). H. baronesse van Heeckeren (Noordwijkse Golf en Country Club) en m wr. L. de Waal (Hil- versumse Golf Club). De Nederlandse Judo Raad van de Neder landse Jiu Jitsu en Judo Bond heeft zater dag In Utrecht besloten een protesttelegram te zenden aan het Nederlands Olympisch Comité. In dit protesttelegram spreekt de Nederlandse Judo Raad, waarbij 160 zwarte banden zijn aangesloten, haar verontwaardi ging en teleurstelling uit over de tweede af wijzing van de NJJB voor aansluiting bij het NOC. Het NOC meende deze aanvrage te moeten afwijzen op grond van het feit dat er naast de NJJB nog een tweede judo organisatie in ons land bestaat en dat deze beide organisaties eerst dienen te fuseren. Mede door de deelneming van de NJJB aan de eerste wereldkampioenschappen judo in Tokio, waarbij Anton Geesink een eer volle derde plaats bezette, heeft de NJJB een grote sportieve goodwill voor ons land bereikt, zo meent de heer K. van Hellemond, voorzitter van de Nederlandse Judo Raad; Bovendien is de heer J. Nauwelaerts de Agé in Tokio benoemd tot vice-voorzitter van de Internationale Judo Federatie. De NJJB is aangesloten bij deze federatie en is ook lid van de Europese Judo Unie. Op het Swift-terrein aan het Olympiaplein te Amsterdam speelt een vertegenwoordigend Haarlems negental, bestaande uit spelers van overgangsklasse en tweede klasse spelers woensdag 4 juli des avonds om kwart over zeven een wedstrijd tegen een Amsterdams honkbalnegental. Het Haarlemse negental ziet er als volgt uit: werper: Ringersma (HHC); achtervanger: D. Ausma (SC Haarlem); le honk: W. Kloos ter (SC Haarlem); 2e honk: F Maat (HCK); 3e honk: H. van Maren (Schoten); kortestop: C. v. d. Mark (Schoten); linksvelder: T. de Groot (Schoten); midvelder: A. Wedemeyer (Rooswijk); rechtsvelder: Heinen (Rooswijk). Reserves: P. Hartgers (Schoten); Hekelaar (Rood Wit). Keeper Van der Wint van Enschedé is door zijn vereniging op de transferlijst geplaatst. De club van Lenstra heeft weer de beschik king gekregen over haar vroegere doelman Gerberink, die enige tijd in een Duitse club speelde. Van der Wint kon het afgelopen seizoen in tien wedstrijden niet voor En schedé uitkomen wegens diverse schorsingen. De Oostenrijkse skitrainer Othmar Schneider heeft een aanbieding van ruim 70.000 gulden voor het trainen van de nationale Russische skiploeg geweigerd. Schneider werd door Russische officials voor de eerste maal tijdens de Olympische Winterspelen in Cortina benaderd en later werd hij nogmaals gepolst in Tsjechoslowa- kije. Schneider is niet op de aanbieding in gegaan, omdat hij verwacht in de herfst door een skischool in Sun Valley (V.S.) te zullen worden aangesteld. De protestcommissie van de Internationale Automobiel Federatie heeft het protest van de Marerati-fahriek afgewezen tegen de uitslag van de door Fangio gewonnen race om de Grote Prijs van Argentinië op 22 januari. Tijdens deze wedstrijd was de Ferrari van Fangio van de baan geslipt en daarna door omstanders weer op het circuit terug ge schoven. Jean Behra, die als tweede ein digde met een Maserati. had een protest in gediend p grond van het feit dat deze hulp verlening in strijd met de reglementen zou zijn. Na raadpleging van de foto's stlede de commissie vast dat de hulp door officials moet zijn verleend, weshalve het protest van Maserati werd afgewezen. Er was nu nog een tweede man bijgekomen, die ook vol aandacht naar het naderende tapijtje staarde. Dat was de kapitein van de boot. „Je hebt gelijk... dat is een echt, vliegend tapijt!", zei hij. „Ik geloof, dat het hier heen komter zitten twee jongens op!" De andere man knikte. Ze zagen er niet bepaald vriendelijk uit, die twee; als Abdoel en Mohab hun gezichten goed hadden kunnen zien uit de verte, waren ze vast niet naar het schip gekomen Australië heeft de tweede testmatch tegen Engeland met 185 runs gewonnen. De eind- score was: Australië 285 en 257, Engeland 171 en 186. De eerste testmatch was in een draw geëindigd. Zoals bekend moesten de Engelse bats- men op de laatste dag zij begonnen dinsdag met een stand van 72 voor 2 300 runs maken om de tweede testmatch op Lords in Londen te winnen. En al leken dan de kansen op een zege uiterst gering, een draw zat er toch altijd wel in. Maar ook de verwachtingen op een nogmaals on besliste match kwamen niet uit. Een bepaald onplezierig vooruitzicht voor de Engelsen was het toen Cowdrey al voor de lunch l.b.w. ging op het bowlen van Benaud. en ook Watson verdween omdat hij zich verkeek op een iets langzamer bal van Keith Miller. Keith Miller Het was toen al voor een ieder duidelijk dat er haast wel een wonder zou moeten gebeuren om Engeland nog een overwin ning te bezorgen. Maar dat wonder bleef uit. Captain May en Bailey, welke laatste all rounder al meer voortreffelijke ver richtingen voor Engeland op zijn naam heeft staan, werden nog voor de lunch ge scheiden. Bailey werd namelijk door Har vey gevangen op het bowlen van de vlak voor de pauze aangezette Archer. Het to taal was toen pas 142 Alles zou dus moeten komen van Peter May of een van de overige batsmen, die echter alleen voor hun bowlen in het team zaten. En zouden die het nog vier uur lang uit kunnen houden op het felle bowlen van de Australiërs? Het bleek spoedig van niet. May werd door wicketkeeper Langley gevangen op het bowlen van Miller en Evans, noch Laker, Wardle of Trueman hadden daarna nog een antwoord klaar op het bowlen van de onweerstaanbare Miller en Archer. Zodoende kwamen de Engelsen niet verder dan 186 en verloren dus de tweede testmatch met 185 runs. De Australiërs danken de overwinning voornamelijk aan Benaud, die in de tweede innings een uiterst nuttige score van 97 maakte, en Miller met vijf wickets voor tachtig runs. De Australische wicketkeeper Langley vestigde een nieuw testrecord door negen slachtoffers te maken (acht vangen en een stumped). Het oude record stond op naam van L. Ames en J. Kelly met ieder acht slachtoffers. Het scorebord zag er als volgt uit: Engeland: tweede innings (s_and na de vierde dag 72 voor 2): Richardson c. Lan»ley b. Archer 21 Cowdrey lbw. b. Benaud 27 Graveney c. Langley b. Miller 18 Watson b Miller 18 May c. Langley b. Miller53 Bailey c Harvey b. Archer18 Evans c. Langley b. Miller 20 Laker c. Langlèy b. Archer4 Wardle b. Miller 0 Trueman b. Archer 2 Statham not out 0 Extra's 5 Totaal186 Het derde wicket viel op 87, het vierde op 91, het vijfde op 142, het zesde op 175, het zevende op 180, het achtste op 184, het negen de op 184. Bowling-analyse: 36 12 80—5 31.2 8 74—4 28 14 27—1 4 2 3—0 Voor de eerste maal zullen wedstrijden om het kampioenschap van Nederland t' 'el- voetbal worden gehouden, waaraan wordt deelgenomen door de volgende afdelings kampioenen: Fortuna (W. Brunger, Amster dam), ADO (W. Hols, Den Haag), Spaarne- vogels (W. Hoedt, Haarlem), Excelsior '54 (R. Oversluizen, Rotterdam), SGS (P. Frij- link, Voorschoten) en VVB (W Zand, Velsen). De wedstrijden zijn vastgesteld op zondag 8 juli in de zaal De Zon. Rotterdam-Noord. (Copyright Cosmospresse, Genève) Gebaseerd op historische gegevens door 12 Als het aan Jeanne gelegen had, zou Oliva met lege handen uit de strijd geko men zijn, maar Rélaux nam het voor haar op. Hij koesterde niet alleen genegenheid voor de kleine, een genegenheid die weder kerig bleek te worden, maar hij wees ook op het gevaar, wanneer zij haar in de steek zouden laten. „Als ze teleurgesteld wordt en gaat pra ten, kan er van alles gebeuren". Derhalve werd Oliva met kleine b'edragen, haar zo nu en dan toegestopt, zoetgehouden. Men heeft kunnen nagaan, hoeveel zij in totaal heeft gekregen voor de diensten, die zij on bewust aan de oplichters had bewezen: 4268 livres. De verhouding tussen Rétaux en Oliva werd allengs van intieme aard, tot Jeanne haar secretaris eens in een naar haar smaak te intiem samenzijn aantrof en er een einde aan maakte. Het werd een heftige scène, waarin Jeanne uitdrukkingen bezigde, die zij zich nog voortreffelijk herinnerde uit de tijd, dat zij met andere straatmeisjes haar jeugd doorbracht. Inmiddels werd de financiële toestand van ons edele drietal weer précair. De Rohan bevond zich toen in de Elzas. Daar bereikte hem op 14 november een brief van Jeanne, dat de koningin ander maal een beroep op zijn vriendschap wilde doen. Zou hij haar honderdduizend livres kunnen lenen? De Rohan aarzelde geen ogenblik. Hij liet geldschieters komen en begaf zich reeds 24 uur later op weg naar Parijs om het geld persoonlijk te komen afdragen. Zijn stille hoop, dit in een per soonlijk onderhoud met Marie Antoinette te kunnen doen, ging echter niet in vervul ling. De gravin De la Motte bracht het geld over en nam een briefje mee terug, waarin Marie Antoinette in de vleiendste bewoor dingen De Rohan dankte voor de grote diensten welke hij haar bewees. Zij zou zich zijn genegenheid steeds herinneren en zou, zo dit nodig was, nimmer vergeten in hem een vriend te hebben, waar zij om hulp kon aankloppen. Jeanne, die de tekst voor deze brief had opgesteld, kon niet be vroeden hoe spoedig zich een zeldzame ge legenheid voordeed, de voorspelling in die brief te verwezenlijken. Het gezelschap De la Motte ging met de buit naar Parijs, waar alles gedaan werd om het geld er zo snel mogelijk door te jagen. Grote ontvangsten, diners, partijen etc. waaraan geen eind scheen te komen. Nauwelijks veertien dagen na het binnen halen van de buit, bevond zich onder de gasten van een van die partijen de advo caat De la Porte, juridisch medewerker van de firma Böhmer en Bassanger. Hij nam deze gelegenheid te baat, de gravin te be naderen en te vertellen over het collier, dat nu al zo lang berustte in de brandkast van Böhmer en haar te polsen over de mo gelijkheid dat zij met haar contacten met Marie Antoinette een nieuwe poging waag de het collier aan de koningin te verkopen. Böhmer en Bassanger hadden juist een zware slag te incasseren gekregen, te zwaarder omdat deze zo onverwachts was aangekomen. De onderhandelingen met het Spaanse hof over aankoop van het bewuste collier waren plotseling afgesprongen, na dat alles in kannen en kruiken had ge schenen. In het vooruitzicht van de ver koop hadden Böhmer en Bassanger het kleinood nog aanzienlijk vergroot en ver fraaid ten koste van veel materiaal en grote investeringen, welke zij uit hun laat ste beschikbare middelen hadden geput. Bovendien hadden zij enkele kortlopende wissels getekend, om hun geldzorgen van het moment te verlichten, in de stellige overtuiging dat zij spoedig een groot bedrag voor het collier zouden ontvangen. En toen kwam de klap, dat de transactie niet door ging Slechts één hoop restte hun nog: dat Marie Antoinette op haar aanvankelijke weigering zou terugkomen en het coliier toch zou kopen. In het verleden mocht zij het sieraad hebben afgewezen omdat het haar toch niet uniek genoeg was had het niet geleken op het collier van de her togin van Westminster? nu, na de ver beteringen en vergrotingen, was het inder daad iets aparts, waarmede geen enkel an der exemplaar ter wereld kon wedijveren. De vraag was, of men het kon riskeren een stuk aan te bieden dat zij reeds een maal geweigerd had, zij het dan in andere vorm. Böhmer dacht aan niets anders meer Het ging er nog om, een geschikte tussen persoon te vinden om Marie Antoinette te benaderen. Iedereen maakte hij deelgenoot van zijn zorgen, ook een zekere IJachette, die mede lijden kreeg met de tragische verhalen, welke Böhmer over het noodlot deed, dat de stenen over hem hadden gebracht. Hij deed hem de raad aan de hand, de gravin De la Motte te laten benaderen door de advocaat De la Porte. Jeanne interesseerde zich echter al heel weinig voor het voorstel van De la Porte. Zij speelde haar rol als boezemvriendin van Marie Antoinette goed, maar zette de zaak spoedig weer uit haar hoofd op grond van het feit, dat de verhoudingen nu eenmaal iets anders la gen dan mijnheer De la Porte meende! i Zelfs met haar man of met Réteaux sprak zij niet over dit onderhoud. Pas een paar dagen later kwam het voorval toevallig weer ter sprake toen Jeanne, Nicolas en Réteaux bij wijze van uitzondering een avond in de kleine eigen kring doorbrach ten. „Wat zou je eigenlijk eens voor nieuw jaarscadeautje willen hebben, liefste?" vroeg Nicolas achteloos. „O, ik weet een aardig cadeautje. Je moest nu eens echt royaal zijn", schertste ze en vertelde over het befaamde collier, over De la Porte en over Böhmer. „Daar zorg ik wel voor. Dat krijg je van mij", beweerde Réteaux met aplomb. „Dat vind ik niet aardig, zo'n grapje". „Het is geen grapje. Als ik zeg dat je het van mij krijgt, gebeurt dat ook. Je hèbt het bij wijze van spreken al „Dacht je dat die heren Böhmer en Bas sanger het je op krediet zouden leveren en dan vergeten zouden om dat geld eens te komen halen?" „Niet aan mij. maar misschien.... aan de koningin!" „De koningin? Maar die wil het juist niet kopen, dat is juist hun zorg". „Maar ze laat het zich wel cadeau ge ven „En wie zou dat dan moeten doen? Jij?" „Doe niet zo dwaas. De Rohan natuur lijk!" Jeanne kuchte en dacht na. Eigenlijk niet eens zo'n heel gek plannetje. Óp de een of andere manier zouden ze wel eens een reusachtige slag kunnen slaan. Dit is het uitgangspunt van de laatste acte van het komische drama, waarbij de vorige actes van de klucht in het niet zou den verzinken. De kardinaal ontving in Straatsburg een brief van Jeanne, welke behelsde, dat de koningin hem wederom in de gelegenheid wilde stellen, haar een grote dienst te be wijzen. Ze wilde een zeer kostbaar kleinood kopen, doch de koning mocht daar beslist niets over vernemen. Zij had een bemid delaar, een vertrouwensman nodig, die de onderhandelingen zou kunnen voeren en die bereid was haar geld voor te schieten voor de aankoop, of althans borg te staan voor de geleidelijke afbetaling door haar. De Rohan leek haar daarvoor de geschikt ste persoon. Het zou werkelijk de grootste dienst zijn, welke iemand haar ooit had bewezen, en zij zou haar dankbaarheid daarvoor op even gulle wijze tonen De brief was eigenlijk min of meer een proefballon. Jeanne kon nog alle kanten uit als De Rohan er niet meteen grandioos inliep. Ze was eigenlijk wel bang, dat ze de zaak ditmaal wel wat al te gortig had gemaakt. Maar De Rohan reageerde, zoals ze had gehoopt. Hij was geestdriftig. Dit bood hem de kans, de eerste man in Frankrijk te worden en de favoriet van Marie Antoi nette! Jeanne zag nu de weg duidelijk voor zich. De grote slag kon geslagen worden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9