Er komen moeilijkheden in tal van communistische partijen tot uiting Sovjet-Unie wenst oprecht de vrede te bewaren OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vierdaagse werkweek en massaal ontslag in Britse auto-industrie De Pravda stelt vrijmoedige vragen Het woord is aan, XWMSéLm,U HET WEER: Plaatselijk enige regen 70e JAARGANG No 298 DONDERDAG 28 JUNI 1956 301e JAARGANG No 143 Pijnlijke informatie Elfjarige Amsterdamse jongen verdronken Roeiboot met drie jongens bij Zwanenburg overvaren Oost-Duitsland Frankrijk India Oekraine Meer critiek Nehroe en Nasser in juli naar Tito Geen samengaan met de communisten Premier Mollet kreeg 22ste vertrouwensvotum Ernstige pokken-epidemie in Zuid-Celebes Met ingang van morgen: Bromfietsen niet sneller dan veertig kilometer TITO, TERUG IN ZIJN HOOFDSTAD: Joegoslavië zal zijn vriendschap met het Westen niet verbreken „IJzeren gordijn in feite reeds opgeheven" JIJ Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p.p. ƒ7,- Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (United Press, A.F.P., Reuter) De reactie op de gebeurtenissen in Rusland met be trekking tot de zogenaamde „destalinisatie'* beginnen in steeds versterkter mate los te komen uit de communistische partijen in de verschillende landen. De onzekerheid over de te volgen koers wordt groter, nu uit Moskou steeds nadrukkelijker een vriendschappelijke politiek tegenover het „kapitalistische bloc" wordt gevoerd. Intus sen breekt zich blijkbaar in Rusland zelf een steeds vrijmoediger opinie baan, die zelfs al in de „Pravda" tot uiting is gekomen. In de Pravda, het orgaan van de Russi sche communistische partij, is woensdag voor het eerst, zij het indirect, melding ge maakt van de grote aanval op Stalin, die partijsecretaris Kroesjtsjev in een rede achter gesloten deuren op het twintigste partijcongres te Moskou heeft gedaan. De „Pravda" drukte een artikel af van de Amerikaanse communistische leider Eugène Dennis, dat op achttien juni in de New Yorkse „Daily Worker" is gepubli ceerd. Ook de bedenkingen van Dennis te gen het rapport van de Sovjet-partijsecre taris zijn door de „Pravda" overgenomen, zoals bijvoorbeeld de volgende passage: „Wanneer men de werkzaamheden van het twintigste congres analyseert een ana lyse die in feite voornamelijk het speciale rapport van Kroesjtsjev betreft rijzen er vaak vragen betreffende de huidige Sovjet-leiders. Zijn er van hun kant pogin gen gedaan om in de periode, voorafgaan de aan de afgelopen drie jaren, iets te ver anderen? Plad men eerder het begane kwaad kunnen tegenhouden? Wat is de draagwijdte en de ernst van de veranderin gen, die zich thans voltrekken? Deze tal rijke vragen zijn onbeantwoord gebleven. Het rapport van Kroesjtsjev, dat in wezen een documentatie-aanvulling op zijn poli- ADVERTENTIE Gistermiddag omstreeks vier uur Is in de Ringvaart bij Zwanenburg een roeibootje, waarin zich drie jongens uit Amsterdam bevonden door een passerend binnenvaart schip overvaren, tengevolge waarvan één van de jongens, de elfjarige Gustaaf Karei Oudewortel uit Amsterdam, is verdronken. De jongens hadden, zonder medeweten van hun ouders een fietstochtje gemaakt en hadden in Zwanenburg een roeibootje ge huurd. Toen zij hiermee in de nabijheid van de suikerfabriek te Halfweg voeren, wilden zij de Ringvaart oversteken. Tijdens déze manoeuvre werd het roeibootje aan gevaren door een binnenschip met het ge volg dat het omsloeg en de drie jongens te water raakten. Eén der jongens was de zwemkunst machtig en slaagde erin één van zijn vriendjes door een greep aan het haar zolang boven water te houden, totdat een voorbijganger hen beiden op het droge wist te brengen. Inmiddels kon men de derde jongen niet meer ontdekken. De redder van de andere twee jongens dook nog enige malen tever geefs. De politie die inmiddels gewaar schuwd was, heeft nog twee uur moeten dreggen, voordat zij er in slaagde het lichaam van het jongetje op te halen. Van de beide andere jongens is de elf jarige Cor Bekking uit Amsterdam naar het Wilhelminagasthuis in de hoofdstad vervoerd. De derde jongen, de eveneens elfjarige Leendert van Assendelft van Wijk kon naar zijn woning in Amsterdam terug keren. tiek basis-rapport voor het congres was, weerspiegelt slechts ten dele het onder zoek, dat is gedaan en waarschijnlijk ge durende talrijke jaren in de communisti sche partij van de Sovjet-Unie en het Sov jet-volk zal worden voortgezet". Dennis voegde hieraan toe, dat de publi- katie van de feiten en de activiteit van de laatste jaren echter bewijst, dat de commu nistische partij van de Sovjet-Unie met succes de proef, bestaande uit het eerlijk erkennen van gemaakte fouten, doorstaat. Uit een aantal uitlatingen van Oostduit- se communistische leiders blijkt dat er moeilijkheden zijn ontstaan in de partij. Plet centrale comité van de partij schrijft hier over in het blad „Neuer Weg", een kaderblad voor partijfunctionarissen. De partijleden wensen Ulbricht, die zo juist naar Moskou is vertrokken om wat morele steun te halen, af te zetten, boven dien wenst men door geheime stemming alle partijfuncties van hoog tot laag op nieuw te verdelen. De partij heeft nu alle bijeenkomsten af gelast en eventuele muiters met „ijzeren disciplinaire maatregelen" bedreigd. Een delegatie van de Franse communisti sche partij, bestaande uit Etienne Fajon, Waldeck Rochet en Marcel Servin, is woensdag te Moskou aangekomen voor overleg met vertegenwoordigers van het centrale partijcomité van de Sovjet-Unie. Er zal gesproken worden over „kwesties die de twee partijen interesseren". Waarnemers merken op, dat de aan komst van de Franse delegatie samenvalt met de publikatie in de „Pravda" van het artikel van de Amerikaanse communisti sche leider Dennis over het rapport van Kroesjtsjev. De Indiase communistische partij heeft het centraal comité der partij tegen zater dag aanstaande bijeengex-oepen voor een beraadslaging over de politiek na Stalins ontluistering en de toenemende critiek op Moskou in de communistische partijen in het Westen. Aanvankelijk zou de vergade ring medio juli plaats hebben. De partij heeft zich tot nu toe, behoudens enkele vaagheden, nog niet over deze kwes ties uitgesproken. De seci-etaris der communistische partij in de Oekraine, Nazarenko, is wegens „ach teruitgaande gezondheidstoestand" van zijn functie ontheven, aldus een uitzending van radio-Moskou. Nazarenko is een van de vijf partijse cretarissen in de Oeki'aine en werd pas in januari in het centraal comité gekozen. Het Russische tijdschrift „Geschiedkun dige Vragen" heeft in een artikel ver klaard dat de Sovjet-Unie weliswaar de hoofdrol speelde bij de overwinning op Duitsland en Japan in de tweede wereld oorlog, maar dat de bijdrage van de weste lijke geallieerden ook van groot nut was. Het blad, dat uitgegeven wordt door de Russische academie voor wetenschappen, oefende scherpe critiek op een nieuw Rus sisch boek over de tweede wereldooxdog. Volgens het blad wordt in dit boek de rol van de westelijke geallieerden sterk onder schat. In Belgrado is meegedeeld, dat president Tito een bijeenkomst zal hebben met de premier van India, Nehroe, en met de Egyptische president Nasser. De bijeen komst zal de volgende maand gehouden worden. Uit goed-ingelichte bron wordt vernomen, dat de drie staatslieden elkander waar schijnlijk op 18 juli op het eiland Brioni voor de Adriatische kust van Joegoslavië zullen ontmoeten. Franse socialisten: Woensdagmiddag om half vier is Prinses Beatrix van haar bezoek aan Italië terug gekeerd. De „Dakota", die de Prinses en haar reisgezelschap terugbracht, landde op Soesterberg, waarna Prinses Beatrix on middellijk naar Soestdijk vertrok. Aan de vooravond van haar terugkeer naar Nederland heelt Prinses Beatrix met haar vriendinnen een opvoering bijgewoond van de opera „Mozes" in de voormalige baden van Caracalle te Rome, die tot een openluchttheater zijn getransformeerd. MUNCHEN (United Press) De Franse socialisten weigeren een gemeenschappe lijk politiek front met de communisten te vormen, zo heeft de secretaris-generaal van de Franse socialistische partij, Pierre Com- min, tijdens een interview voor radio-Li- bération verklaard. Het interview had plaats kort na de te rugkeer van een Franse socialistische de legatie naar de Sovjet-Unie en aan de vooravond van de jaarlijkse conventie der Franse socialisten. „Wij zijn van mening dat Rusland nog steeds een totalitair land is", aldus Com- min, „er is geen democratie binnen de par tij. Er is geen spoor van politieke vrijheid". Ouderdomspensioen-plan aanvaard PARIJS (United Press) Guy Mollet, de Franse premier, kreeg woensdagavond een overweldigend vertrouwensvotum voor zijn plan voor ouderdomspensioen: 327 tegen slechts 19 stemmen. Eerder keurde de Assemblée met 269 tegen 115 stemmen de nieuwe belasting voor wagénis van meer dan 16 pk goed. Deze belasting zal het grootste deel van de gelden moeten ver schaffen die nodig zijn voor de uitvoering van Mollets pensioenplan. Het was Mollets 22ste vertrouwensvotum sinds hij op 31 januari premier werd. De wet op de autobelasting, die voorna melijk de Amerikaanse wagens treft welke de afgelopen jaren in Frankrijk zijn geïm porteerd, zal naar verwachting ongeveer achttieneneemhalf miljoen gulden opleve ren. Hiervan wordt aan iedere Fransman boven de 65 jaar met een inkomen van minder dan 2.010 gulden een bedrag van 312 gulden per jaar boven zijn pensioen uit betaald. Gepensionneerde echtparen die minder dan 2580 gulden verdienen, krijgen eveneens 312 gulden per jaar extra. De Nationale Vergadering kwam woens dagavond nog even bijeen om de definitieve uitslag van de stemming te vernemen en ging daarna tot 3 juli uiteen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Plato: Niet de wereld verandert, doch de geest. Niet de tijd gaat voorbij, doch de mens zelf. Morgen viert Prins Bernhard zijn 45ste verjaardag. Jongste door H. C. Meyboom vervaardigde foto van de Prins. DJAKARTA (ANP) Een pokken epidemie, die in Zuid-Celebes heerst, breidt zich gestadig uit. Tot dusver zijn in dit jaar 226 personen in Makassar tengevolge van de pokken overleden. Onder hen be- voriden zich 188 kinderen onder de vijf jaar. De gezondheidsdienst van de stad bereidt thans met die van het leger een campagne tot massa-vaccinatie voor om de ziekte te bestrijden en verdere uitbreiding te voor komen. Aangenomen wordt, dat de pokken door vluchtelingen naar Makassar zijn over gebracht. De Garuda Indonesian Airways heeft aangekondigd, dat passagiers, die in Ma kassar aan boord komen, een bewijs van inenting tegen pokken moeten hebben. Een verbod aan buitenlandse schepen om de haven van Makassar aan te doen wordt overwogen. Opstandelingen geven zich over Twee opstandelingen-leiders hebben trouw beloofd aan de Indonesische staat, na jaren van gewapend verzet in het berg achtige gebied van de binnenlanden van Zuid-Celebes. Twee anderen waren hen enkele dagen geleden reeds voorgegaan. De vroegere opstandelingen zullen vrij gesteld worden van vervolging voor de door hen begane overtredingen en de re gering zal hun terugkeer naar de normale gemeenschap regelen. De belofte van trouw van deze vier op standelingenleiders wordt beschouwd als het grootste succes, dat de regerings apparaten tot dusver hebben bereikt Van morgen af mogen bromfietsers niet sneller rijden dan veertig kilometer per uur. Wie na vandaag een bromfiets koopt zal trouwens niet harder kunnen rijden, want er worden geen „brommers" met een hogere maximumsnelheid meer ver kocht. Er zijn echter al meer dan zeshonderd duizend bromfietsers in Nederland, waar van de meesten het „kraantje" hoger kun nen draaien dan veertig kilometer. Die zullen dan met ingang van morgen de bij zondere aandacht van de politie hebben! ADVERTF.NT1F. BARTEUORISSTR. HAARLEM - TEL 13439 FERD B0LSTR. 48 A'DAM TEL 717162 SPAANSE SUèDE 3 A S3 ES f 98.50 BELGRADO, (United Press). De bevolking van de Joegoslavische hoofdstad heeft president maarschalk Tito woensdagavond bij zijn terugkeer in Belgrado een triomfale ontvangst bereid. Meer dan 200.000 Joegoslaven jubelden luidkeels toen hij om zeven uur plaatselijke tijd na zijn bezoek aan de Sovjet-Unie en Roemenië aan het centraalstation arriveerde en met zijn gevolg uit de gepantserde „blauwe trein" stapte, terwijl 21 saluutschoten afgevuurd werden. In een toe spraak tot de menigte verklaarde Tito, dat hij, met uitzondering van in zijn eigen land, nergens een zo groot verlangen om dë vrede te bewaren had gezien als in de Sovjet-Unie. De vrees in bepaalde Westelijke kringen, dat Joegoslavië onder invloed van de Sovjet-Unie komt te staan, kwalificeerde Tito als onge grond. Hij was verheugd, dat „de meest verantwoordelijke leiders" in de V.S. de bedoelingen van zijn bezoek aan de Sovjet-Unie hebben begrepen en zich verzetten tegen pogingen om de Amerikaanse hulp aan Joegoslavië te besnoeien. Belgrado zou echter nooit Amerikaanse hulp aanvaarden op vernederende voor waarden of ten koste van een onafhankelijke buitenlandse politiek, Aan de hulp die Rusland zijn land zal gaan verlenen was overigens ook geen enkele voorwaar de verbonden, aldus Tito. „Wij zijn niet van plan onze vriend schappelijke betrekkingen met het Westen, welke wij hebben opgebouwd in de j ai-en, dat onze toestand niet zo gunstig was, op te offei-en. Wij willen integendeel deze be trekkingen verbeteren.aldus Tito. Hij zeide verder, dat de berichten als zou de Balkanalliantie tussen Joegoslavië, Griekenland en Turkije uiteenvallen, „on juist en kwaadaardig" waren en voegde hieraan toe, dat het Balkanpact allerminst „begraven" was zoals in sommige berichten werd beweerd. Over de betrekkingen met het Westen zei Tito nog- „Ik moet zeggen, dat gedurende ons ver blijf in de Sovjet-Unie geen van de Sovjet leiders zelfs ook maar de suggestie opper de, dat wij onze goede en vriendschappe lijke betrekkingen met het Westen zouden laten afkoelen Men heeft ons juist integen deel aangemoedigd onze culturele, econo mische en politieke betrekkingen met het Westen te verbeteren Tei'wijl hij duidelijk liet uitkomen, dat alle wrijvingspunten tussen de Sovjet-Unie en Roemenië enerzijds en Joegoslavië an derzijds opgelost waren, voegde hij hier aan toe, dat er „in sommige communis tische landen voorwaarden bestaan, welke voor Joegoslavië niet geschikt zijn om de betrekkingen met die landen te noi'mali- seren. Hij duidde hier kennelijk op Hongarije, welk land Tito zeer fel bestreden heeft tijdens zijn lange breuk met het Kremlin. Tito leverde verder critiek op sommige berichten over zijn reis naar Moskou en Boekarest. „In een deel van de Westelijke wereld wordt nog steeds gesproken over het IJze ren Gordijn", aldus Tito, „en terwijl het nu niet meer bestaat, wordt van die kant getracht, het opnieuw op te richten. Dit betekent een gebrek aan goed vertrouwen in de vestiging van goede betrekkingen tussen landen met verschillende sociale en politieke systemen." Akkoord met Roemenië President Tito heeft uit Roemenië een akkoord meegebracht, waarbij de commu nistische partijen van Joegoslavië en Roe menië zijn overeengekomen „de onderlinge contacten en de kameraadschappelijke sa menwerking" tussen hen beiden te be vorderen. Beide landen hebben voorts een lang durige handelsovereenkomst afgesloten. (Van onze correspondent in Londen De situatie in de Britse automobiel industrie is plotseling verex-gerd. De British Motor Corporation (B.M.C.), welke onder meer de Austin- en Morriswagens produ ceert, heeft woensdag aan zesduizend ar beiders in Birmingham en Coventry ontslag aangezegd. In totaal werken er bij de B.M.C. vijftigduizend man. De Rover-fa- bx-ieken kondigden tegelijkertijd aan, dat het bedrijf in Birmingham over zal gaan tot een vierdaagse werkweek. Hierbij zijn negenhonderd van de vierduizend arbei ders betrokken. Tenslotte braken de Standard-fabx-ieken de onderhandelingen af over het aan het werk houden van de resterende twaalfhonderd door automati sering overbodig geworden arbeiders, om dat pressie wordt uitgeoefend door de met staking dreigende vakbonden. De zesdui zend man, die bij de B.M.C. ontslagen zijn, ontvangen een week salaris. Voor de overige arbeiders zal een ver korte arbeidsweek worden ingevoerd van drie of vier dagen, hetgeen loonsverlagin gen tot een bedrag van f 90 per week met zich meebx-engt. De gemiddelde weeklonen bij de B.M.C. bedragen f 120. In Birmingham en Coventry zijn thans tienduizend personen zonder werk, terwijl tot nu toede arbeidstijden van twintig duizend man verkort zijn. De B.M.C. heeft de mensen, die thans zijn ontslagen, in dienst gehouden, totdat het economisch niet langer verantwoord was. Er was geen overleg met de bonden over dit ontslag gepleegd. De toestand zal een terugslag veroox-zaken op het werk van meer dan dex-tigduizendman in de met de auto-industx-ie verbonden bedrijven, zoals bandenfabrieken. De British Motor Corporation heeft ver klaard dat de slapte is veroorzaakt dooi de invoerbeperkingen in Australië en Nieuw-Zeeland, de kredietbeperking in Groot-Brittannië zelf, welke onder meer het afbetalingssysteem bemoeilijkt en de buitenlandse concurrentie. Bij het ontslag speelde automatisering echter geen rol. Deze werd sinds de oorlog bij de B.M.C. ingevoerd zonder dat iemand werd ontsla gen. Vergeleken bij vorig jaar nam de produktie in de eerste vier maanden van dit jaar af met 3500 wagens. Bij Austin werken reeds zevenduizend arbeiders ge durende het laatste half jaar een verkorte week', maar de produktie bleef vrijwel constant. Groot-Brittannië ondervindt speciaal concurrentie van Duitsland, dat thans voor het eerst meer auto's dan de Britten pro duceert. De B.M.C. bouwde in de afgelo pen bloei-periode 12.500 wagens per week, die tot begin van dit jaar alle verkocht werden. Hiervan werd veertig percent ge ëxporteerd. De anti-inflatie politiek van vele landen heeft thans een domper op dit succes gezet. De voortdurende stijging in Groot-Brit tannië van de tarieven voor kolen, gas en elektriciteit leidde mede tot prijsvei-hoging en afneming van de vraag. De B.M.C. waax-schuwde reeds in oktober voor de ko mende moeilijkheden, maar handhaafde de prijzen omdat de aankoopbelasting met twintig percent werd verhoogd. Pas in maart van dit jaar werden de prijzen van Austin en Morris met 7.5 percent verhoogd; dit was de eerste prijsverhoging in vier jaar. Er zijn in de Midlands thans twintigdui zend vacatures in de industrie, zodat ver wacht wordt dat een aantal ontslagen ar beiders spoedig elders zal worden opgeno men, hoewel zij waarschijnlijk niet overal de hoge lonen, waaraan zij gewend zijn, zullen ontvangen. Het plotselinge ontslag kwam als een schok, omdat de verscherping van de crisis pas in de herfst werd verwacht. Het is niet onmogelijk dat binnenkort nieuwe ontsla gen zullen volgen. xr-err.cocxxxxxxx VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, later ook enkele verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind aanvankelijke veranderlijk, later tus sen noord en west. Aanhoudend koud. 29 juni Zon op 4.25 uur, onder 21.06 uur. Maan op 23.25 uur. onder 11.05 uur. Hoog en laag water in I.Tmuiden Donderdag 28 juni Hoog water: 6.37 en 18 58 uur. Laag water- 2.18 en 14.33 uur. Vrijdag 29 juni Hoog water: 7.13 en 19.34 uur. Laag water: 2.52 en 15.09 uur. heel is gevuld met koude lucht en vooral in Zuid-Zweden een belangrijke tempera tuurdaling heeft veroorzaakt. WEERRAPPORT (van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand buitenland w 5 - BZ Ï'C ■ccc«xx*x*xxx*xx«xxxxxxjcxxxxx*io(xxx.i AANHOUDEND KOUD DE BILT: Het gebied van hoge lucht druk boven Groenland en het oostelijk deel van de Oceaan, dat dagenlang over de Noordzee een noordwestelijke luchtstro ming in stand hield, begint nu snel in be tekenis af te nemen. Een kleine depres sie, die gisterochtend tussen Groenland en IJsland lag, heeft dit hogedrukgebied doorbroken, terwijl nieuwe barometerda lingen uit het westen naderen. De depressie trok naar het zuidoosten, bereikte vanochtend noord-Engeland en zal de komende nacht over of dicht langs ons land passeren, hetgeen met enige regen ge paard gaat. Achter de depressie ruimt de wind weer naar noordwest, waarna op nieuw polaire lucht Nederland zal kunnen bereiken. Het voor de tijd van het jaar te koude weer duurt dus voort. Boven het Oostzeegebied bevindt zich een vrijwel stationaire depressie, die ge- Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxembui-g Parijs Bordeaux Gi-enoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locamo Wenen Rome Ajaccio zwaar bew. regen zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. regen half bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. repenbui half bew. licht bew. nevel nevel onbewolkt half bew. on bewolkt onbewolkt wnw n w n w zw windst. windst. wzw windst. windst. w zw wzw windst. windst. windst. w windst. o o w ie 14 16 13 20 16 18 23 22 26 23 18 20 19 23 24 26 22 17 24 60 e| Ai c 5 7 0,6 0,1 0 0 0 0 1 0,1 0 0 0,5 2 0 0 0,5 7 0 0 Weerstoestand binnenland Den Helder lichte regen mat. wil 0,1 Ypenburg lichte regen zw. zw 11 0,1 Vlissingen half bew. zw. z 11 0 Eelde licht bew. mat. w 10 1 De Bilt half bew. zw. zw 10 0 Twente licht bew. zw. zw 10 0,1 Eindhoven half bew. windst. 9 0 Vlv. Z.-Limb. half bew. wnw 10 0,1 (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1